PDA

View Full Version : Μπουκάλες



kles
06/05/2007, 10:23
Γειά σας πακηκάρια.
Μια ερώτηση να κάνω.Έβαλα επιπλέον αέρα στίς μπουκάλες του ΚΛΕ, απο 0 σε 5 και πάει καλύτερα.
Πώς το βλέπετε ?
Λέτε να παρουσιάσει κανένα πρόβλημα γενικά ?(Εννοώ μηχανικά μηπως γίνει καμμία ζημιά).

Ευχαριστώ πολύ. :beer: :beer: :beer: :beer:

kiriakost
06/05/2007, 10:48
Πρόσεχε φιλέ να μην σπάσουν, ή οι τσιμούχες, ή το κεφάλι σου , εάν πέσεις σε καμιά μεγάλη λακκούβα, χωρίς να την δεις !!

Ομοίως , πρόσεχε το ψιλοκάπουλα πεζοδρόμια , διότι πλέων η ανάρτηση σου μπορεί και να υπολειτουργεί, και ο τροχός θα πλήρωση με την ζωή του, πρώτος το τίμημα .

Εσυ έβαλες αέρα , κάποιοι άλλοι βάζουν παραπάνω λάδια ....για να σκληρύνει λέει .... αλλά στο τέλος όλοι την πατάνε.

Το σωστό είναι πάντα ,να βάλουμε το χέρι στην τσέπη , και να βελτιώσουμε την ανάρτηση.

Εαν βάλουμε το χέρι στην τσέπη, αλλά δεν πιάνουμε τίποτα το αξιόλογο, τουλάχιστον δεν βάζουμε αέρα παραπάνω στις μπουκάλες , διότι προκαλούμε την τύχη μας .. :)

kles
06/05/2007, 13:11
Μά..στα.
Έτσι είναι ρε φίλε kiriakost σχετικά με την σωστή βελτίωση.
Το πρόβλημα δέν είναι το οικονομικό αλλά εδώ επαρχία και μάλιστα νησί, δεν βρίσκεις άνθρωπο να σ'τα φτιάξει.
Γι'αυτό καταφεύγουμε σε πατέντες και γι'αυτό ρώτησα μήπως υπάρχει πρόβλημα.
Εσυ λές δηλ να βγάλω τον αέρα καλύτερα.
Πάντως η μηχανή έχει καλύτερα κρατήματα (προφόρτησα και την πίσω ανάρτηση).
Το μάνουαλ λέει AIR PRESSURE 0 KPa (Adjustable) που σημαίνει 0 πίεση διευθετήσιμη.
Διευθετήσιμη σημαίνει οτι έχεις περιθώριο να την ανεβάσεις λιγάκι έτσι δεν είναι ?
Τι εννοεί το μάνουαλ ρε παιδιά ?


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Υ/Γ. Μιλάμε χαρά θεού σήμερα έτσι ? Αρχίζουν οι ωραίες μέρες για βόλτα.

Ρε Κυριάκο, τώρα το είδα.Απο το Βόλο είσαι ? Α ρε πατρίδα.Έχω φύγει χρόνια απ'το Βόλο και τώρα κόλλησα αλλού και δεν μπορώ να φύγω.
Το βόλο όμως τον σκέφτομαι κάθε μέρα. Είσαι τυχερός που ζείς εκεί. Α ρε γμτ.Πίες κάνα τσίπουρο για πάρτι μας.


:bawl: :bawl: :bawl:

kiriakost
06/05/2007, 14:17
έζησα δυο χρόνια στην Σκιάθο είχα μαγαζί εκεί , και ξέρω από μαστόρια νησιώτικα !!
Γκασμα και κοπιδι , τα οπλα τους ...

Για να αλλάζουν καμιά σαμπρέλα στα νοικιάρικα σκούτερ, καλοί είναι .
Δεν τους άφησα ποτέ να την αγγίξουν.

Τωρα στο θέμα σου δεν έχω γνώση , με πόση πίεση μπορείς να παίξεις .

Ενα τηλεφώνημα σε κάποιο μεγάλο συνεργείο Kawasaki , θα σου λύσει την απορία.
Εγω θα έπαιρνα σε τρία, για διασταύρωση !!

Πάντως μέχρι να μάθεις , ξεφούσκωσε τες .. ;)

marios8
06/05/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost


Πάντως μέχρι να μάθεις , ξεφούσκωσε τες .. ;)


+1 :a013:

ASTRAKITCAR
06/05/2007, 21:02
επιτρεψτε μου,

εχω kle 500 σε motard edition...

μπροστα εχω μηδεν αερα και ελατηρια white power.λαδι εχω 10 αρακι και εβαλα 50ml παραπανω απο αυτο που δινει το manua.
αν θυμαμαι καλα δινει 520ml σε καθε μπουκαλα οποτε εγω εχω 570ml πλεον.

μου αρεσει σαν αισθηση ειδικα με το πισω αμορτισερ το εχω φερει σχεδον εκει που θελω..
βαλε φιλε μου οτι ειμαι 90 κιλα και εχω πανω τρομπα φρενου απο ZZR 1100 οποτε καταλαβαινεις οτι εσυ με 50ml παραπανω θα εισαι οκ..ενοειται αλλαξε ελατηρια...

υπαρχουν αν θες β χερι...στειλε μου Pm.

οσους εχω ρωτησει μου ειπαν ΝΑ μην βαζω αερα..εκει υπαρχει μονο για εξαερωση η βαλβιδα!

kles
06/05/2007, 23:55
Λοιπόν παιδιά, έπιασα και έβγαλα τον αέρα.
Με το ξεφούσκωμα μου πέταξε λίγα λάδια στο χέρι.
Λέτε να σημαίνει κάτι κακό αυτό ? Να έγινε καμμία ζημιά?
Το απόγευμα είχα πάει δικάβαλο βόλτα και στην επιστροφή ήρθα απο κάτι κατσάβραχα με μεγάλη κατηφόρα, που σημαίνει οτι όλη η μηχανή σύν τους δυό μας επάνω έπεσε στις μπροστινές μπουκάλες συν τις πέτρες-λακούβες.Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό αλλά το λέω μήπως έχει σχέση με τα λάδια που πέταξε.
Τι γίνεται ? Ξέρετε τίποτα ?

ASTRAKITCAR , ωραίο ρε συ το ΚΛΕ όπως είναι και μ'αρέσει το μονόχρωμο που του έχεις κάνει.Δέν έχεις και καμμία φώτο απο μπροστά ?
Άν σε χρειαστώ για τίποτα θα στείλω πμ. Σ'ευχαριστώ.:beer: :beer:

Τελικά με βλέπω να το κάνω σωστή βελτίωση.Και επειδή με βολεύει το ΚΛΕ και τόχω μέσα στην καρδιά μου, με βλέπω να του χώνω κάνα φράγκο για να το κάνω σωστό. ;) ;)

Όμως μ'ανησυχούν τα λάδια που πέταξε ρε γμτ.Λέτε να έγινε ζημιά ?

:a4:

:beer: :beer:

kiriakost
07/05/2007, 00:31
Αμα τα πέταξε απο την βαλβίδα , όλα είναι ρολόι , από τις τσιμούχες στα καλάμια , να μην τα πετάξει !!

OldMan
07/05/2007, 10:32
Δεν βάζουμε αέρα στις μπουκάλες !!:nono:

(βγάζουμε....).

Μπορείς να παίξεις με τον όγκο του αέρα (ύψος στάθμης λαδιού) αλλά ΟΧΙ με την πίεσή του !!!

:wave2:

ASTRAKITCAR
07/05/2007, 11:27
μια απο το πλαι.

αν βγηκε απο επανω λαδι-απο την βαλβιδα-εισαι οκ.μια στο τοσο κανε μια εξαερωση απο εκει.

[img=http://img220.imageshack.us/img220/2295/kodacpictures200806113axe7.th.jpg] (http://img220.imageshack.us/my.php?image=kodacpictures200806113axe7.jpg)

OldMan
07/05/2007, 12:10
Υπόψιν ότι η εξαέρωση γίνεται με το μπροστινό στον "αέρα" (να μην πατάει κάτω) και τα λάδια κρύα !!
(αλλιώς, εκτός του ότι τρως λαδάκι στα μούτρα, δημιουργείς "υποπίεση" στις μπουκάλες...) :wave2:

kles
07/05/2007, 12:57
Λοιπόν παληκάρια, σήμερα το πρωί πήρα την ΤΕΟΜΟΤΟ τηλ και ένα αναρτησομάγαζο για το θέμα.
Δείτε τις απαντήσεις τους.

ΤΕΟΜΟΤΟ. Μέχρι 3-4 πσι δέν υπάρχει πρόβλημα.

ΑΝΑΡΤΗΣΟΜΑΓΑΖΟ. Νομίζω οτι η καβα δίνει μέχρι 8. Τα 5 που έβαλες δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα.

:a35: :a35: :a35:

Εσεις όλοι βροντοφωνάζετε οχι

Τελικά η λύση σ'όλα αυτά είναι το μάνουαλ και είσαι μέσα στα όρια πάντα μου φαίνεται εε?

ASTRAKITCAR


:a20: :a20:

OldMan
07/05/2007, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kles
Λοιπόν παληκάρια, σήμερα το πρωί πήρα την ΤΕΟΜΟΤΟ τηλ και ένα αναρτησομάγαζο για το θέμα.
Δείτε τις απαντήσεις τους.

ΤΕΟΜΟΤΟ. Μέχρι 3-4 πσι δέν υπάρχει πρόβλημα.

ΑΝΑΡΤΗΣΟΜΑΓΑΖΟ. Νομίζω οτι η καβα δίνει μέχρι 8. Τα 5 που έβαλες δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα.

Θα μας έκανες μεγάλη χάρη αν τα ζητούσες ΓΡΑΠΤΩΣ !!!
(έστω και με mail....)

:D :mad: :D

kiriakost
07/05/2007, 16:44
Μάλιστα :rolleyes:

Παίδες πάμε για άλλα .... ούτως η άλλως, η εταιρεία μας είναι Ε.Π.Ε. ( Εταιρεία Περιορισμένης Ευθύνης).

kles
07/05/2007, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα μας έκανες μεγάλη χάρη αν τα ζητούσες ΓΡΑΠΤΩΣ !!!
(έστω και με mail....)

:D :mad: :D

Kατάλαβα.

:a027: :a027: :a027:

Οκ ρε παιδιά, ευχαριστώ πολύ. :beer: :beer: :beer:

dirtbird
07/05/2007, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Θα μας έκανες μεγάλη χάρη αν τα ζητούσες ΓΡΑΠΤΩΣ !!!
(έστω και με mail....)

:D :mad: :D

Και αν χρειαστείς βοήθεια .... γράψε μου (σε επιστολόχαρτο) :D