PDA

View Full Version : CBF 600s στην πίστα ...



javaneze
06/05/2007, 20:00
Χαζευοντας στο bicepics.com πετυχα τυχαια εναν ελληνα, ιδιοκτητη CBF600s (στο πιο γρηγορο χρωμα μαλιστα :D ) οπου οι 2 μοναδικες φωτο που εχει ανεβασει για το cbf ειναι μεσα σε πιστα...

Ιδου:


87316

javaneze
06/05/2007, 20:02
Να μην ξεχασω την πηγη ... http://www.bikepics.com/members/theserower/04cbf600/


87317

javaneze
06/05/2007, 20:06
To εχει δοκιμασει κανενας CBFας;

Στο μυαλο μου το εχω για τουρισταδικο ας πουμε, μηχανακι το CBF και εντυπωσιαστικα ιδιαιτερα να το δω μεσα σε πιστα ....

Πως το βλεπεται οι υπολοιποι;

makis206
07/05/2007, 07:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
To εχει δοκιμασει κανενας CBFας;
Στο μυαλο μου το εχω για τουρισταδικο ας πουμε, μηχανακι το CBF και εντυπωσιαστικα ιδιαιτερα να το δω μεσα σε πιστα ....
Πως το βλεπεται οι υπολοιποι;

Κι εγώ έτσι πίστευα Νικόλα μέχρι που είδα στα track days να μπαίνουν TDM, V-Strom και άλλα.

Μετά απ'αυτό θά'μπαινα πολύ εύκολα στο επόμενο track day που θα γίνει στο Τυμπάκι για εμάς τους Κρητικούς !

Ίσα ίσα που η πίστα είναι ένα ασφαλέστερο "σχολείο" για να μάθουμε τις δυνατότητες του μηχανακιού μας.:winka:

Κι απ'την άλλη δες ξανά τη δεύτερη φωτό, πίσω τ'αφήσαμε το CBR !:smokin:

:rotflmao: :rotflmao:

byron
07/05/2007, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από javaneze
Πως το βλεπεται οι υπολοιποι;


:confused: Τι σημασία έχει πως το βλέπουν οι υπόλοιποι βρε Νίκο?
Μια χαρά είναι το CB για την πίστα. Την πλάκα σου θα πας να κάνεις, όπως κάνουν όλοι.
Πάντως CBF έχω δει σε TD (όπως και Fazer, Multi κλπ μηχανάκια που δεν είναι SS) και οι ιδιοκτήτες μια χαρά περνάνε.

:wave2:

iziogas
07/05/2007, 10:46
άντε, και στα δικά μας!

bsari
07/05/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ έτσι πίστευα Νικόλα μέχρι που είδα στα track days να μπαίνουν TDM, V-Strom και άλλα.

Μετά απ'αυτό θά'μπαινα πολύ εύκολα στο επόμενο track day που θα γίνει στο Τυμπάκι για εμάς τους Κρητικούς !

Ίσα ίσα που η πίστα είναι ένα ασφαλέστερο "σχολείο" για να μάθουμε τις δυνατότητες του μηχανακιού μας.:winka:

Κι απ'την άλλη δες ξανά τη δεύτερη φωτό, πίσω τ'αφήσαμε το CBR !:smokin:

:rotflmao: :rotflmao:
ποτε ?που ?πωσ? εχεισ πληροφοριεσ εγγραφεσ κτλ....

makis206
07/05/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
ποτε ?που ?πωσ? εχεισ πληροφοριεσ εγγραφεσ κτλ....

Λεπτομέρειες δεν γνωρίζω σχετικά με το πότε γίνονται track days, ξέρω μόνο για τον επόμενο αγώνα που θα διεξαχθεί στις 27/05/07 στο Τυμπάκι

Δες εδώ (http://www.crn.gr/index.php?mopt=mpr2007) και τα λέμε εκεί ! :winka:

:beer: :beer: :wave2:

θέλω φόρμαααααααα :bigcry:

lyk0s
07/05/2007, 17:36
Μακη oχι μονο το ειχε αφησει πισω το cbr αλλα του ειχε ριξει και γυρο χαχαχα

Εγω εχω μπει τεσσερις φορες σε πιστα με το cbf600. Δυο στο Αιγινιο και δυο στις Σερρες.

Αυτο που εχω να πω απο την εμπειρια μου εως τωρα ειναι οτι ...η μηχανη στριβει λεμε!

Εγω μπηκα στις Σερρες-με το track day του ΜΟΘ-με καινουργια λαστιχα sport(dunlop qualifier).

Μου το λεγανε αλλα το καταλαβα μονο οταν μπηκα στη πιστα....απολυτα κρατηματα!

Η πιστα οντως ειναι ο ιδανικος χωρος για να δεις και να προκαλεσεις τα δικα σου ορια αλλά και γιατι οχι και της μηχανης-αυτο λιγο δυσκολο βεβαια....

Πλαγιαζα την μηχανη νομιζοντας οτι εχω φτασει στο οριο που δεν παει και αλλο και οταν μετα κατεβαινα και εβλεπα το λαστιχο εβλεπα οτι ειχε λιγο ακομα-λιγο ομως χεχε

Αυτο που μου εμεινε απο την πιστα ειναι οτι εμπιστευομαι πολυ παραπανω τον ευατο μου αλλα και την μηχανη που μπορει να κανει πολυ παραπανω πραγματα απο οτι νομιζουμε!

Νομιζα οτι δεν μπορουσα να οδηγησω με σωμα βγαλμενο εξω και την μηχανη να ξυνει σχεδον μαρσπιε...αλλα το εκανα με το cbf!

Bεβαια ολοι οι υπολοιποι με τα supesport με περνουσαν σαν σταματημενο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

makis206
08/05/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Αυτο που μου εμεινε απο την πιστα ειναι οτι εμπιστευομαι πολυ παραπανω τον ευατο μου αλλα και την μηχανη που μπορει να κανει πολυ παραπανω πραγματα απο οτι νομιζουμε!

Γι'αυτό ακριβώς λέω οτι η πίστα είναι ένα σχολείο !:a013:

Και ναι, το CBFάκι έχει αρκετές δυνατότητες, δεν είναι SS αλλά μπορεί να δώσει αρκετά περισσότερα απ'όσα δείχνει οτι αντέχει !

:beer: :beer:

Sotirios
08/05/2007, 13:03
Απλή περιέργεια

αν υποθέσουμε οτι πάμε στη πίστα και έχουμε και ανάλογα λάστιχα......
μπορούμε να ξύσουμε μασπιέ; Το ερώτημα δεν αφορά τις οδηγικές μας ικανότητες οι οποίες είναι δεδομένες:smokin: :lol: :rotflmao: αλλά τη μηχανή...
στην αριστερή πλευρά όπως καθόμαστε ίσως να γίνεται στην δεξιά πρέπει να εμποδίζει η εξάτμιση ή τουλαχιστον έτσι νομίζω....

ξέρει κανένας???

Nostra
08/05/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
στην αριστερή πλευρά όπως καθόμαστε ίσως να γίνεται στην δεξιά πρέπει να εμποδίζει η εξάτμιση ή τουλαχιστον έτσι νομίζω....

ξέρει κανένας???


:rolleyes: :rolleyes: άμα φτάσεις σε σημείο να ξύνεις εξάτμιση έχεις ήδη πέσει και δε το έχεις καταλάβει....


:smilea: :smilea:

Sotirios
08/05/2007, 13:16
Η απορία μου είναι τι βρίσκει πρώτο πλαγιάζοντας δεξια....... το μαπιέ ή δε χρειάζεται να ξέρουμε γιατι όταν το καταλάβουμε θα είματε κάτω????:D

Nostra
08/05/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Η απορία μου είναι τι βρίσκει πρώτο πλαγιάζοντας δεξια....... το μαπιέ ή δε χρειάζεται να ξέρουμε γιατι όταν το καταλάβουμε θα είματε κάτω????:D


τα μαρσπιέ νομίζω πως οριακά μπορούν να ακουμπήσουν...

νομίζω είπα... :dizzy:

byron
08/05/2007, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τα μαρσπιέ νομίζω πως οριακά μπορούν να ακουμπήσουν...

νομίζω είπα... :dizzy:

Δες την 1η φωτό..... :wave2:

sniper
08/05/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Δες την 1η φωτό..... :wave2:

Φυσικό είναι.....

Το παλικάρι κάθεται πάνω στο μηχανάκι και δεν βγάει καθόλου σώμα... (και το πιθανότερο είναι ότι επειδή κάνει μαθήματα μπαίνει κουφιος στην στροφή)

Ακόμα κι εγώ που έχω βγάλει στο 954 και τις μπίλιες, με σώμα έξω κλπ ξύνουν τα πατάκια... :rolleyes: :mad:

Ο μόνος τρόπος να μην γίνει αυτό είναι ρυθμιζόμενα, αλλά..... 480?; :(

makis206
08/05/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
τα μαρσπιέ νομίζω πως οριακά μπορούν να ακουμπήσουν...
νομίζω είπα... :dizzy:

Kι έχεις απόλυτο δίκιο !

Πρώτα ακουμπάει η "μπιλίτσα" που υπάρχει κάτω απ'το μαρσπιέ και τοποθετείται γι'αυτόν ακριβώς το λόγο.

Δοκιμασμένα πράγματα :D :D

byron
08/05/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο μόνος τρόπος να μην γίνει αυτό είναι ρυθμιζόμενα, αλλά..... 480?; :(

spam on

Τσέκαρε με τον nktr κάποια πλακάκια (στυλ valtermoto) που έφτιαξε με κάποιο αστείο ποσό.

spam off

johnpan
08/05/2007, 13:49
είχα δει στο youtube ένα παιδί με cbf250 σε πίστα, έβγαζε το σώμα σωστά και μεθοδικά, και έγερνε απίστευτα! κάποιος σχολίασε ότι πρέπει να πάρει ss το παιδί!, φαινόταν ότι είχε πάρει μαθήματα...

θα κοιτάξω να το βρω το βιντεάκι:beer:

symvoulos
08/05/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από lyk0s
Μακη oχι μονο το ειχε αφησει πισω το cbr αλλα του ειχε ριξει και γυρο χαχαχα

Εγω εχω μπει τεσσερις φορες σε πιστα με το cbf600. Δυο στο Αιγινιο και δυο στις Σερρες.

Αυτο που εχω να πω απο την εμπειρια μου εως τωρα ειναι οτι ...η μηχανη στριβει λεμε!

Εγω μπηκα στις Σερρες-με το track day του ΜΟΘ-με καινουργια λαστιχα sport(dunlop qualifier).

Μου το λεγανε αλλα το καταλαβα μονο οταν μπηκα στη πιστα....απολυτα κρατηματα!

Η πιστα οντως ειναι ο ιδανικος χωρος για να δεις και να προκαλεσεις τα δικα σου ορια αλλά και γιατι οχι και της μηχανης-αυτο λιγο δυσκολο βεβαια....

Πλαγιαζα την μηχανη νομιζοντας οτι εχω φτασει στο οριο που δεν παει και αλλο και οταν μετα κατεβαινα και εβλεπα το λαστιχο εβλεπα οτι ειχε λιγο ακομα-λιγο ομως χεχε

Αυτο που μου εμεινε απο την πιστα ειναι οτι εμπιστευομαι πολυ παραπανω τον ευατο μου αλλα και την μηχανη που μπορει να κανει πολυ παραπανω πραγματα απο οτι νομιζουμε!

Νομιζα οτι δεν μπορουσα να οδηγησω με σωμα βγαλμενο εξω και την μηχανη να ξυνει σχεδον μαρσπιε...αλλα το εκανα με το cbf!

Bεβαια ολοι οι υπολοιποι με τα supesport με περνουσαν σαν σταματημενο αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια...

να κανονισουμε να παμε πιστα αλλα να μην εχει πολλα ss και τους .... κομπλαρουμε...:rotflmao: