PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ Kristar 125



HFK
06/05/2007, 23:14
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ ΕΙΜΑΙ
Φίλοι μου ζητώ τις απόψεις σας απο τις εμπειρίες σας για το KRISTAR 125 προκειμένου να προχωρήσω στην αγορά του
1. Τί να προσέξω κατα τις διαπραγματεύσεις με τον έμπορο?
2. Ποίο θα πρέπει είναι το best deal για μένα ?(τί να ζητήσω σαν αξεσουάρ μέσα στην τιμή ?πχ σχάρα και ποιά ?συναγερμό και ποιόν? βαλιτσάκι και ποιό? ή τί άλλο μου προτείνετε εσείς? (κράνος -αδιάβροχα και κλειδαριές έχω ήδη)
3. Τί θα πρέπει να του πώ προκειμένου να μου μαζέψει τεχνικές ατέλειες πριν το παραλάβω-πληρώσω?(άκουσα για προβλήματα στεγανώτητας στον προβολέα, για προβλήματα στα φρένα κ.λ.π π.χ) Να του πώ να μου βάλει άλλα λάστιχα απο αυτά που έχει το μηχανάκι ? και άν ναί ποιά είναι τα καλλίτερα? ή τί άλλο πρέπει να διορθωθεί πρίν το παραλάβω? άκουσα και για το φως του προβολέα οτι είναι ανεπαρκές , ισχύει?? άκουσα οτι στο παραδίδουν κλέβοντάς σου 2 φλάς ,ισχύει?
4. Τελικά ποιές είναι οι επιδόσεις του KRISTAR και ποιά η μέση κατανάλωσή του ?
Είστε ευχαριστημένοι απο το KRISTAR ναι -όχι και γιατί?
Μπορείτε να μου δώσετε τα φώτα σας , είμαι σχετικός με δίκυκλα αρκετά χρόνια αλλα εδώ και μερικά χρόνια ζω στο εξωτερικό και δεν υπάρχουν παππιά για να δώ το KRISTAR απο κοντά και επειδή δυστυχώς επιστρέφω Αθήνα θα χρειαστώ οπωσδήποτε άμεσα ένα καλό παππί για να κάνω τη δουλεία μου καθε μέρα
Ευχαριστώ!:confused:

xampos
06/05/2007, 23:30
:hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize

με ζαλισες φιλαρα αλλα δεν πειραζει. καταφερα και το διαβασα :p

λαστιχα μην αλλαξεις. κρατα για αρχη αυτα που εχει πανω

τωρα επειδη οι ερωτησεις σου ειναι πολλες και δεν ξερω και πολλα για το μηχανακι και δουλευω και αυριο και πρεπει να παω για υπνο ενα πραγμα θα σου πω


καλως ηλθες :wave2: :wave2: :wave2:

και μη στεναχωριεσε

εδω μεσα θα βρεις παιδια που θα σου λυσουνε τις αποριες σου σε ολα τα ζητηματα





















θα θελες. στο μοτο.γρ μπηκες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

n1k3man
06/05/2007, 23:39
εχουν βγει καινουργια παπια. ριξε μια ματια στο μοτο τριτη αν δεν το εχεις κανει ηδη


honda innova 125cc injection
kawasaki joy r 125cc
suzuki address 125cc
yamaha T135cc

HFK
06/05/2007, 23:46
Μονο απο internet μπορω, μιάς και ζω στη Γαλλία και εδώ δεν "κυκλοφορεί" ούτε παπί ούτε και το "ΜΟΤΟ ΤΡΙΤΗ "
το INNOVA φοράει ακόμη πίσω ταμπούρο οπότε μου είναι αδιάφορο και το KAWA που λές δεν μου αρεσε οπτικά!
Δεν μου απαντήθηκαν οι ερωτήσεις μου όμως!!!!!!!!!!!

n1k3man
06/05/2007, 23:57
καλα απο φρενα ειναι απαιχτο το kristar. ειχα παλια innova. Σε συγκριση με το kristar που εχω τωρα η μερα με τη νυχτα. αυτο που λες για τον προβολεα δεν στεκει. εχει και τα καλυτερα φωτα της κατηγοριας. επισης πολυ καλο στησιμο. μονο μειονεκτημα για μενα οι ευπαθεις χυτες ζαντες. αν το παρεις να κοιτας να εχεις τα λαστιχα με λιγη πιεση παραπανω. Επισης τα μαμισια ελαστικα ειναι κλαφτα. Αφου το στρωσεις βαλε τα metzeler.

Τελος ριξε μια ματια σε αυτο εδω το topic. Eχει αρκετες πληροφοριες >> http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=22181

:wave2:

HFK
07/05/2007, 00:26
Αφού το έχεις το KRISTAR γιατί μου πρότεινες εξαρχής άλλα παπιά ?Δεν είσαι ευχαριστημένος ?
όσο για τον προβολέα απο εσένα άκουσα σε παλαιότερο post ότι έψαχνες για πιό ισχυρή λάμπα τύπου μπαγιονέτ αν δεν κάνω λάθος.
Ετσι γίνονται τα μπερδέματα και δεν βγαίνει άκρη τι να υποθέσει κανείς!
Παραπάνω ο άλλος φίλος λέει να μη τα πειράξω τα ελαστικά στην αρχή , εσυ μου λές κλαφτα
Εγώ τώρα τί να υποθέσω?
Και γιατί να μη κάνω deal απο την αρχή να μου τα αλλάξει ο πωλητής και να μου παραδώσει το KRISTAR με metzeler και να μου αγοράσει πχ τα μαμίσια 50% κάτω απο την τιμή πώλησης ?
Λέω πχ
Εσείς οι παλιοί κάτοχοι πρέπει να μας διαφωτίσετε εμάς τους υποψηφιους αγοραστές και να μας βοηθήσετε να αποφύγουμε τυχόν "πατάτες" γιατι άν πληρωθούν οι έμποροι τότε" μην τον είδατε και μην τον απαντήσετε " Απο την αρχή με την καλή συμφωνία γλυτώνεις πολλά
Οπότε, ποιός καλός φίλος θα μου απαντήσει στις αρχικές ερωτήσεις μου???

675
07/05/2007, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
Μονο απο internet μπορω, μιάς και ζω στη Γαλλία και εδώ δεν "κυκλοφορεί" ούτε παπί ούτε και το "ΜΟΤΟ ΤΡΙΤΗ "
το INNOVA φοράει ακόμη πίσω ταμπούρο οπότε μου είναι αδιάφορο και το KAWA που λές δεν μου αρεσε οπτικά!


το κρυπτον135 για μενα θα ηταν η καλυτερη επιλογη...

-12μιση αλογα
-ψυγειο
-ψεκαστο
-σχεδιαση που φερνει σε ρ1
-σκυλι λογικα θα ναι οπως ολα τα κρυπτον
-εχει μετρητη βενζινης


μια χαρουλα...:wave2:

n1k3man
07/05/2007, 00:44
ωπα μισο μαστορα.

1ον: δεν σου προτεινα κανενα μηχανακι. απλα σου ειπα οτι εχουν βγει και καινουργια παπια ωστε να τα λαβεις υποψιν σου. εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι: ειμαι υπερευχαριστημενος με το kristar και ξαναλεω δεν σου προτεινα καποιο αλλο.

2ον: τα φωτα ειναι απο μαμα αριστα. Σου ειπα ειναι απο τα δυνατοτερα της κατηγοριας. Απλως εγω θα ηθελα να τα βελτιωσω ακομα περισσοτερο βαζοντας αλλη λαμπα οπως εκανα και με τα φωτα θεσεως βαζοντας ledakia. Ετυχε να εχω μια 2η μηχανη για λιγο διαστημα και το παρατησα καπως το kristar, το παιρνω οταν εχω δουλεια στο κεντρο.

3ον: τα μαμισια λαστιχα ειναι οντως χαλια. ευχομαι να μην σου τυχει βροχη με αυτα. Αφου το στρωσεις θα σου προτεινα οπως ανεφερα και ποιο πανω τα metzeler.

αυτο που λες να σου δωσει ο εμπορος το μηχανακι με αλλαγμενα εξαρχης τα ελαστικα δεν ξερω αν γινεται. Οπως και να χει το κοστος ειναι μικρο. Εμενα 60 ευρω μου κοστισαν και τα 2.

τωρα για προσφορες με κρανη γαντια κλπ δεν εχω ιδεα. Ξερω μονο οτι ειναι χαμηλης ποιοτητας αυτα και οτι ο εμπορος τα παιρνει κοψοχρονια. με λιγα λογια δεν ειναι κατι ιδιαιτερο. Καλυτερα δηλαδη να σου εκοβε στην τιμη και μετα να αγοραζες εσυ δικα σου. Προσωπικα το δικο μου το πηρα μεταχειρισμενο με 1600χλμ στα 1400ευρω. Ηταν πολυ καλη περιπτωση για να την αφησω.

n1k3man
07/05/2007, 00:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
το κρυπτον135 για μενα θα ηταν η καλυτερη επιλογη...


ειναι οντως πολυ καλο αλλα 2300ευρω δεν ειναι και λιγα για παπι...

HFK
07/05/2007, 01:01
Σε ευχαριστώ φίλε nik3man τώρα έγινες πιό σαφής στις ερωτήσεις μου
Μη με παρεξηγείς, δεν ήθελα να πω ότι με "οδηγούσες" σε άλλο παπί απλά μου έκανε εντύπωση πως ένας κάτοχος MODENAS σου λέει να δείς και άλλα παπιά με την πρώτη απάντηση .Είναι σα να λέει "άστο μεγάλε και κοίτα αλλού" πάντως πρέπει να έχουμε ανοικτό μυαλό και να δούμε και τον ανταγωνισμό και θα το κάνω φυσικά μιας και απο δω έχω το χρόνο
Έχω πιό μεγάλη moto , αλλά το παπί το θέλω για να μου βγάζει "δουλειά"
Λοιπόν καλό βράδυ στην Ελλάδα μιας και είναι προχωρημένη η ώρα και αύριο δουλέυουμε
Απόψε εδώ είχαν εκλογές οι Γάλλοι αλλα δεν ακούστηκε ούτε κόρνα!
Μήπως είναι καμμιά 20αριά χρόνια μπροστά απο εμάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Άντε καλό ξημέρωμα!

xampos
07/05/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
το κρυπτον135 για μενα θα ηταν η καλυτερη επιλογη...


-σχεδιαση που φερνει σε ρ1



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

σιγα μη φερνει και σε Κ7 :lol: :lol:

675
07/05/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bandit-akos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

σιγα μη φερνει και σε Κ7 :lol: :lol:

:evil: :evil: :evil:


87521

675
07/05/2007, 18:02
:evil: :evil: :evil:


87522

675
07/05/2007, 18:03
τι εχεις να πεις τωρα ρε αλητη μπαντιτακο χρεπιαρη???:mad: :mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

HFK
11/05/2007, 00:04
Καλό,πολύ καλό το ΚΡΥPTON 135 φίλε μου αλλά βρε παιδί μου χωρίς πίσω δισκόφρενο!!! το 2007? το είδες τελικά στην έκθεση ? τί κατανάλωση είχε και τί επιδόσεις?

n1k3man
11/05/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
τι εχεις να πεις τωρα ρε αλητη μπαντιτακο χρεπιαρη???:mad: :mad:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:rotflmao: :rotflmao:

HFK
12/05/2007, 22:56
Μάλλον τελικά θα πάρω αυτό!!


88207

n1k3man
13/05/2007, 22:24
:hypnotize :hypnotize :wacko: :wacko: :lol:

HFK
13/05/2007, 23:39
GIATI DEN EXEI PISO DISKOFRENO TO KRYPTON 135 ? ME XALAEI POLY MILAME !!
KRIMA GIATI EINAI POLY OMORFO!!

Alexz@nder
18/05/2007, 08:24
εισαι σιγουρος οτι δεν εχει πισω δισκοφρενο? οσο για επιδωσεις εγω ξερω οτι βγαζει 12,6 αλογακια!!! καλα ειναι για τετραχρονο.. κοιτα ομως κ το modenas dinamik 125.. κορυφαιο μηχανακι....

HFK
18/05/2007, 23:41
εισαι σιγουρος οτι δεν εχει πισω δισκοφρενο? οσο για επιδωσεις εγω ξερω οτι βγαζει 12,6 αλογακια!!! καλα ειναι για τετραχρονο.. κοιτα ομως κ το modenas dinamik 125.. κορυφαιο μηχανακι....
__________________
Alexz@nder

.............................................................................................
ΑΠΑΝΤ
1.ναι είμαι σίγουρος ότι δεν έχει δισκόφρενο και μάλλον το κάνουν αυτό για να έχει το επόμενο Crypton και μπορείς να το δεις απο τις ανακοινώσεις κ.λ.π και απο τις φωτογραφίες

2. modenas dinamik 125 : είχα στο περελθόν δίχρονα μηχανάκια , MO MORE !!!!!!!!!!!ναι , άριστο για κάποιους αλλα 'οχι για τη δουλειά που το θέλω εγώ

HFK
18/05/2007, 23:45
ΔΕΣ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΦΩΤΟ ΣΤΟ
www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=126

n1k3man
19/05/2007, 00:07
και χωρις δισκοφρενο καλα θα φρεναρει.. εκτος και αν μιλας μονο για εμφανιση. ειχα το πρωτο innova και δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα. μονο λιγο σφυριγμα το οποιο και διορθωθηκε σχεδον αμεσως..

The_TROOPER
19/05/2007, 19:48
Εγω αυτο που ξερω ειναι οτι το kristar ειναι το καλυτερο παπι της αγορας ... και εχω ακουσει οτι πουλιεται 1800 μαζι με μπαγαζιέρα

skynet
21/05/2007, 10:00
καλημέρα κι απο μενα

εχω το κρισταρ απο το νοέμβριο του 2006 κι έχω κάνει 5000 χιλ.

οι εντυπώσεις μου ως εξής¨

δεν είναι τόσο γρήγορο όσο το ιννοβα που το έχει ο μπατζανάκης μου
και το έχω οδηγήσει αρκετά, όμως το κριστάρ έχει πολυ καλύτερα φρένα
και πολυ καλύτερη οδική συμπεριφορά, για την κατηγορία πάντα.
Νομίζω απο φρένα και κρατήματα πρέπει να είναι κορυφή στην κατηγορία.
Απο τελικές εμένα δεν μου έχει δείξει ποτέ πάνω απο 110 κοντερίσια ακόμα
και στις πιο ευνοικές συνθήκες, σε πιο δύσκολες συνθήκες δηλ. με αέρα ή στο
ανέβασμα στη συγγρού πχ φτάνει γυρω στα 100 μαξιμουμ.
είναι πολυ οικονομικό φυσικά, η αντιπροσωπεία σκιζει καθώς και οι τιμές των
ανταλακτικών που είναι πολυ φθηνά.
απο τριγμούς είχε παρα πολούς στα πλαστικά μπροστά, τωρα έχει στρώσει λιγάκι
μετα απο επεμβάσεις απο το γκοργκόλη.


αυτά προς το παρόν για ότι άλλο στη διαθεση σας.

HFK
23/05/2007, 23:27
..για SKYNET αλλλά και για όποιον άλλο φίλο ξέρει
..............................................................................
φίλε μου skynet είσαι ευχαριστημένος τελικά απο το KRISTAR ?
Τί παπί στα 125 cc θα με συμβούλευες να αγοράσω τους επόμενους μήνες (καινούργιο πάντα) μιας και έχω να οδηγήσω παπί απο το 1996 ? (οδηγώ moto μεγάλου σχετικά κυβισμού )

Δηλαδή θα το άλλαζες το δικό σου με κάποιο άλλο παπί σήμερα που βγήκαν και άλλα μοντέλα καινούργια μετά και απο την έκθεση moto του περασμένου μήνα ?
Σε μένα παίζει ρόλο και η εμφάνιση συν τοις άλλης και οι μετακινήσεις μου θα είναι εντός πόλης (Αθήνα-προάστια) και επειδή θα χρησιμοποιώ την Λεωφόρο Αθηνών(Καβάλας) τακτικά πιστεύεις ότι "τραβάει¨και ανταποκρίνεται ή θα μου κορνάρουν στα φανάρια τα ΙΧ ?(συνήθως θα είμαι μονος μου χωρίς δεύτερο άτομο) Στις λεωφόρους γενικά είναι οκ ή σε παίρνει ο άνεμος ??
Είπες επίσης ότι είναι σχετικά οικονομικό δηλαδή ? πόσα χλμ στο λίτρο? ή καλλιτερα πόσα λίτρα στα 100 χλμ ή όπως θές
κατα την άποψή σου ποιό είναι το πιο όμορφο 125άρι παπί σήμερα ?
τί λες για το Υamaha crypton 135 το υδρόψυκτο ?

skynet
24/05/2007, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
..για SKYNET αλλλά και για όποιον άλλο φίλο ξέρει
..............................................................................
φίλε μου skynet είσαι ευχαριστημένος τελικά απο το KRISTAR ?
Τί παπί στα 125 cc θα με συμβούλευες να αγοράσω τους επόμενους μήνες (καινούργιο πάντα) μιας και έχω να οδηγήσω παπί απο το 1996 ? (οδηγώ moto μεγάλου σχετικά κυβισμού )

Δηλαδή θα το άλλαζες το δικό σου με κάποιο άλλο παπί σήμερα που βγήκαν και άλλα μοντέλα καινούργια μετά και απο την έκθεση moto του περασμένου μήνα ?
Σε μένα παίζει ρόλο και η εμφάνιση συν τοις άλλης και οι μετακινήσεις μου θα είναι εντός πόλης (Αθήνα-προάστια) και επειδή θα χρησιμοποιώ την Λεωφόρο Αθηνών(Καβάλας) τακτικά πιστεύεις ότι "τραβάει¨και ανταποκρίνεται ή θα μου κορνάρουν στα φανάρια τα ΙΧ ?(συνήθως θα είμαι μονος μου χωρίς δεύτερο άτομο) Στις λεωφόρους γενικά είναι οκ ή σε παίρνει ο άνεμος ??
Είπες επίσης ότι είναι σχετικά οικονομικό δηλαδή ? πόσα χλμ στο λίτρο? ή καλλιτερα πόσα λίτρα στα 100 χλμ ή όπως θές
κατα την άποψή σου ποιό είναι το πιο όμορφο 125άρι παπί σήμερα ?
τί λες για το Υamaha crypton 135 το υδρόψυκτο ?



λοιπόν θα προσπαθήσω να σε διαφωτίσω όσο και αν μπορώ..
επειδή και εγώ είχα να οδηγήσω παπί καμμια δεκαρια χρόνια (πάντα είχα μεγαλύτερες μοτο)
θα σου πώ τα εξής¨
το κριστάρ απο άποψη κρατήματος και φρένων είναι απλά κορυφή αυτη τη στιγμή.
εγώ δεν θα το άλλαζα για να πάρω παπι άλλο, επαναλαμβανω, αυτη τη στιγμή .

αυτό που πραγματικά με χαλάει είναι που είναι πιο αργο απο άλλα πχ ιννοβα, και
αυτός συν τοις άλλοις είναι και ο κίνδυνος που υπάρχει στις λεωφορους πχ συγγρου,
ποσειδώνος κλπ όπου ο οποιοσδηποτε λαλακας οδηγός ιχ ή μοτο που την είδε γλήγορΑς
περνάει ξυστά με χίλια. μην ξεχνάς όμως ότι μιλάμε για παπι οκ?

στους ανέμους γενικά αντεχει εκτός αν ξεριζώνει δεντρα..

τώρα απο οικονομία, εμένα έχει κατανάλωση γύρω στα 2.5 λιτ/100 χιλ.
τα σέρβις του είναι στα 1000, στα 2500, 5000 και μετά κάθε 5000 με ενδιάμεση
αλλαγή λαδιών κάθε 2500.. κόστος "μεγάλου" σερβις 40 ευρώ.

προβολέας - όχι δεν είναι μοτοσυκλέτας, είναι παπιού αν καταλαβαίνεις, απλώς
ισως είναι καλύτερος απο άλλους παπιών.

η αντιπροσωπεία είναι πολυ καλή και τα ανταλακτικά απο ότι ξέρω φτηνά.

γενικά το πιο δυνατό του σημείο για μενα ειναι η οδική του συμπεριφορά
και τα ΦΡΕΝΑ του, πάντα με κριτήρια παπιών έτσι?

το θέμα αισθητικής είναι προσωπικό και δεν μπορω να σου απαντήσω ποιο είναι το πιο
όμορφο.. ναι το κρύπτον 135 μου αρέσει, είναι πολυ ενδιαφέρον και φαίνεται ότι θα απειλήσει τα υπολοιπα αλλά δεν έχει έρθει ακόμα κι έτσι δεν μπορούμε να έχουμε γνώμη.

τώρα εαν το πάρεις απο μαγαζι με δώρα σε συμβουλέυω να διαλέξεις ένα καλό συναγερμο
και μια καλή βαλιτσούλα, αντι των άλλων σαβουροδώρων που δίνουν. α, επίσης ζήτα και τα
έξτρα φλασακια που πρεπει να σου δώσουν.

ότι άλλο θέλεις ρώτησε με πιθανώς να ξεχνάω και άλλα πράγματα...

HFK
24/05/2007, 23:07
για SKYNET
........................
Φίλε μου Skynet, κατα αρχήν σε ευχαριστώ γιατι ήσουν απόλυτα ξεκάθαρος και αναλυτικός και με κάλυψες σχεδόν στο 90% των αποριών μου
Οι απαντήσεις σου είναι άκρως διαφωτιστικές
Έχεις δίκαιο για τον εξοπλισμό ότι είναι χαμηλής ποιότητας και άλλωστε έχω ήδη ρούχα-κράνη -αδιάβροχα κ.λ.π, οπότε θα κοιτάξω για σχάρα και βαλιτσάκι.
Ναι , ενδεχομένως να σε χρειαστώ όταν θα έρθει η ώρα της αγοράς , για να μεδιαφωτίσεις σχετικά με τη διαπραγμάτευση πιό πολύ με τον έμπορο , μιάς και επιστρέφω μόνιμα στην Ελλάδα φέτος τον Οκτώβριο τελικά ,όπως μου είπαν πρόσφατα απο τη δουλειά μου
Απλά τώρα κάνω έρευνα αγοράς και μου φαίνεται ότι το KRISTAR είναι ότι χρειάζομαι τελικά
Τώρα τελευταίες ερωτήσεις είναι προς το παρόν οι εξής:
1. Όταν λές μικρότερη τελική απο άλλα 125άρια παπιά γιατί νούμερο μιλάς δηλ ? μιλάμε για 5 km ? 10 km ? ή περισσότερο? μιάς και δεν με πολυενδιαφέρει η τελική εκτός και άν "σέρνεται "σε σχέση με τα άλλα.
2. Πόσο είναι πλέον στην Ελλάδα τα τέλη κυκλοφορίας για το kristar γιατί λοίπω 3
χρόνια και δεν έχω επαφή και πόσο κοστίζει η μικρότερη σε bonus-malus ετήσια ασφάλεια με μόνο τα υποχρεωτικά ασφάλιστρα ?
3. Ποιό το μέσο κόστος αμόλυβδης βενζίνης πλέον ? Εδώ, ( Νότια Γαλλία) είναι το φθηνότερο σήμερα που έβαλε στο πιό φθηνό βενζινάδικο (carrefour) 1,32 Ευρω/lt αλλα όλοι έχουν πετρελαιοαυτοκίνητα οπότε ισοσταθμίζεται (φαντάζομαι καίει αμόλυβδη το KRISTAR?)

'Οσο για το Innova , δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω παπί χωρίς πίσω δισκόφρενο με τίποτε
Σε ζάλισα λίγω αλλα σταματώ εδώ .
Αυτά και σε ευχαριστώ και πάλι!!!

skynet
25/05/2007, 10:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
για SKYNET
........................
Φίλε μου Skynet, κατα αρχήν σε ευχαριστώ γιατι ήσουν απόλυτα ξεκάθαρος και αναλυτικός και με κάλυψες σχεδόν στο 90% των αποριών μου
Οι απαντήσεις σου είναι άκρως διαφωτιστικές
Έχεις δίκαιο για τον εξοπλισμό ότι είναι χαμηλής ποιότητας και άλλωστε έχω ήδη ρούχα-κράνη -αδιάβροχα κ.λ.π, οπότε θα κοιτάξω για σχάρα και βαλιτσάκι.
Ναι , ενδεχομένως να σε χρειαστώ όταν θα έρθει η ώρα της αγοράς , για να μεδιαφωτίσεις σχετικά με τη διαπραγμάτευση πιό πολύ με τον έμπορο , μιάς και επιστρέφω μόνιμα στην Ελλάδα φέτος τον Οκτώβριο τελικά ,όπως μου είπαν πρόσφατα απο τη δουλειά μου
Απλά τώρα κάνω έρευνα αγοράς και μου φαίνεται ότι το KRISTAR είναι ότι χρειάζομαι τελικά
Τώρα τελευταίες ερωτήσεις είναι προς το παρόν οι εξής:
1. Όταν λές μικρότερη τελική απο άλλα 125άρια παπιά γιατί νούμερο μιλάς δηλ ? μιλάμε για 5 km ? 10 km ? ή περισσότερο? μιάς και δεν με πολυενδιαφέρει η τελική εκτός και άν "σέρνεται "σε σχέση με τα άλλα.
2. Πόσο είναι πλέον στην Ελλάδα τα τέλη κυκλοφορίας για το kristar γιατί λοίπω 3
χρόνια και δεν έχω επαφή και πόσο κοστίζει η μικρότερη σε bonus-malus ετήσια ασφάλεια με μόνο τα υποχρεωτικά ασφάλιστρα ?
3. Ποιό το μέσο κόστος αμόλυβδης βενζίνης πλέον ? Εδώ, ( Νότια Γαλλία) είναι το φθηνότερο σήμερα που έβαλε στο πιό φθηνό βενζινάδικο (carrefour) 1,32 Ευρω/lt αλλα όλοι έχουν πετρελαιοαυτοκίνητα οπότε ισοσταθμίζεται (φαντάζομαι καίει αμόλυβδη το KRISTAR?)

'Οσο για το Innova , δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω παπί χωρίς πίσω δισκόφρενο με τίποτε
Σε ζάλισα λίγω αλλα σταματώ εδώ .
Αυτά και σε ευχαριστώ και πάλι!!!


φιλε hfk παρακαλώ καθόλου δεν με κουράζεις, χαρα μου να λύσω τις απορίες
τις δικές σου και οποιουδήποτε άλλου, εξάλλου όλοι έχουμε κάποιες απορίες πριν
προβούμε σε αγορά.

τώρα για τις ερωτήσεις σου¨
1. Μικρότερη τελική εννοώ απο το ιννοβα και μόνο, γυρω στα 6 με 7 χιλ./ώρα διαφορά,
που όμως την αντισταθμίζει με την καλύτερη οδική συμπεριφορά και με
τα φρένα του.
2. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι 15 ευρώ ετησίως και εγώ πληρώνω βασική ασφάλεια 100
ευρώ το χρονο.
3. Το κριστάρ καιει αμολυβδη, και η τιμή της περιπου στην αθήνα τώρα είναι γυρω
στο 1,03 μεχρι και 1,10 μαξιμουμ.

για ότι άλλο εδώ ειμαστε ρώτησε ότι θελεις.

HFK
27/05/2007, 01:09
φιλε hfk παρακαλώ καθόλου δεν με κουράζεις, χαρα μου να λύσω τις απορίες
τις δικές σου και οποιουδήποτε άλλου, εξάλλου όλοι έχουμε κάποιες απορίες πριν
προβούμε σε αγορά.

τώρα για τις ερωτήσεις σου¨
1. Μικρότερη τελική εννοώ απο το ιννοβα και μόνο, γυρω στα 6 με 7 χιλ./ώρα διαφορά,
που όμως την αντισταθμίζει με την καλύτερη οδική συμπεριφορά και με
τα φρένα του.
2. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι 15 ευρώ ετησίως και εγώ πληρώνω βασική ασφάλεια 100
ευρώ το χρονο.
3. Το κριστάρ καιει αμολυβδη, και η τιμή της περιπου στην αθήνα τώρα είναι γυρω
στο 1,03 μεχρι και 1,10 μαξιμουμ.

για ότι άλλο εδώ ειμαστε ρώτησε ότι θελεις.
.................................................................................................... ..............................................
Φίλε μου skynet με βοήθησες πάρα πολύ με τις απαντήσεις σου και ομολογώ ότι έχω πλήρη εικόνα για το kristar πλέον
Πιστεύω ότι τελικά θα καταλήξω εκεί (στο KRISTAR) μιας και δεν με ενδιαφέρει το κόστος (σε επίπεδο αγοράς παπιού πάντα ) , όπως επίσης δεν με ενδιαφέρει (εμένα προσωπικά ) τα 6-8 km μικρότερης τελικής ταχύτητας.
Αυτό που θα ήθελα κάποια στιγμή να μου πείς (άν ξέρεις βέβαια) και όποτε βρεις χρόνο είναι:
Μαζί με την παραγγελία του KRISTAR μήπως θα πρέπει κατευθείαν να πω στον αντιπρόσωπο να μου αλλάξει τα λάστιχα της μάνας του για να έχω μεγαλύτερη οδηγική ασφάλεια ? και αν ναί τί
λάστιχα να του πώ να μου βάλει ? δηλ τί διάσταση (μεγαλύτερη?) και τι ακριβώς τύπο-μάρκα
κάτι διάβασα σε άλλα πόστ για metzeler γιατι της μάνας του λένε ότι είναι μάπα ,αλλά ποιά ακριβώς metzeler άραγε εννοούν? δηλ ποιο κωδικό και τί διαστάσεις? Αν ξέρεις μου λές.
Επίσης άκουσα απο άλλους αλλά το είπες και εσύ κάτι για 2 φλασάκια που δεν σου παραδίδουν κατα την αγορά σκοπίμως? Τί εννοούν ? δεν καταλαβαίνω , μπορεις να με διαφωτίσεις ?
Και επίσης οτι το παπί αυτό παρουσιάζει πολλούς ενοχλητικούς τριγμούς στα πλαστικά του, αλλα ο Γκοργκόλης λένε τους διόρθωσε (τους τριγμούς) Πού λοιπόν παρουσιάζονται οι τριγμοί δηλ σε ποιά σημεία στα πλαστικά ? και τι διορθωτικές ενέργειες απαιτούνται και τι άλλα αξεσουάρ μπορώ να βάλω έξτρα που χρειάζονται τελικά και βοηθάνε ή να αντικαταστήσω πράγματα της μάνας (όπως π.χ τα λάστιχα ) ,έτσι ώστε να τα κάνω όλα αυτά τα μαζέματα πριν την παραλαβή του παπιού για να μη τρέχω μετά, διότι δεν υπάρχει χρόνος σήμερα με τις επαγγελματικές και οικογενειακές μου υποχρεώσεις να ασχολούμαι συνέχεια με τέτοια και θέλω να τα κάνω όλα απο την αρχή να τελειώνουμε και να ασχολούμαι μόνο με την περιοδική συντήρηση και μόνο κατα το δυνατόν (φαντάσου ότι έχω ακόμη 2 ΙΧ και 1 moto που θέλουν και αυτά το χρόνο τους)
Αν έχεις άποψη για τα παραπάνω μου λές
Σε ευχαριστώ πάντως ούτως ή άλλως καθώς διέκρινα μια σαφήνεια και μια σοβαρότητα στις απαντήσεις σου

skynet
29/05/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από HFK
φιλε hfk παρακαλώ καθόλου δεν με κουράζεις, χαρα μου να λύσω τις απορίες
τις δικές σου και οποιουδήποτε άλλου, εξάλλου όλοι έχουμε κάποιες απορίες πριν
προβούμε σε αγορά.

τώρα για τις ερωτήσεις σου¨
1. Μικρότερη τελική εννοώ απο το ιννοβα και μόνο, γυρω στα 6 με 7 χιλ./ώρα διαφορά,
που όμως την αντισταθμίζει με την καλύτερη οδική συμπεριφορά και με
τα φρένα του.
2. Τα τέλη κυκλοφορίας είναι 15 ευρώ ετησίως και εγώ πληρώνω βασική ασφάλεια 100
ευρώ το χρονο.
3. Το κριστάρ καιει αμολυβδη, και η τιμή της περιπου στην αθήνα τώρα είναι γυρω
στο 1,03 μεχρι και 1,10 μαξιμουμ.

για ότι άλλο εδώ ειμαστε ρώτησε ότι θελεις.
.................................................................................................... ..............................................
Φίλε μου skynet με βοήθησες πάρα πολύ με τις απαντήσεις σου και ομολογώ ότι έχω πλήρη εικόνα για το kristar πλέον
Πιστεύω ότι τελικά θα καταλήξω εκεί (στο KRISTAR) μιας και δεν με ενδιαφέρει το κόστος (σε επίπεδο αγοράς παπιού πάντα ) , όπως επίσης δεν με ενδιαφέρει (εμένα προσωπικά ) τα 6-8 km μικρότερης τελικής ταχύτητας.
Αυτό που θα ήθελα κάποια στιγμή να μου πείς (άν ξέρεις βέβαια) και όποτε βρεις χρόνο είναι:
Μαζί με την παραγγελία του KRISTAR μήπως θα πρέπει κατευθείαν να πω στον αντιπρόσωπο να μου αλλάξει τα λάστιχα της μάνας του για να έχω μεγαλύτερη οδηγική ασφάλεια ? και αν ναί τί
λάστιχα να του πώ να μου βάλει ? δηλ τί διάσταση (μεγαλύτερη?) και τι ακριβώς τύπο-μάρκα
κάτι διάβασα σε άλλα πόστ για metzeler γιατι της μάνας του λένε ότι είναι μάπα ,αλλά ποιά ακριβώς metzeler άραγε εννοούν? δηλ ποιο κωδικό και τί διαστάσεις? Αν ξέρεις μου λές.
Επίσης άκουσα απο άλλους αλλά το είπες και εσύ κάτι για 2 φλασάκια που δεν σου παραδίδουν κατα την αγορά σκοπίμως? Τί εννοούν ? δεν καταλαβαίνω , μπορεις να με διαφωτίσεις ?
Και επίσης οτι το παπί αυτό παρουσιάζει πολλούς ενοχλητικούς τριγμούς στα πλαστικά του, αλλα ο Γκοργκόλης λένε τους διόρθωσε (τους τριγμούς) Πού λοιπόν παρουσιάζονται οι τριγμοί δηλ σε ποιά σημεία στα πλαστικά ? και τι διορθωτικές ενέργειες απαιτούνται και τι άλλα αξεσουάρ μπορώ να βάλω έξτρα που χρειάζονται τελικά και βοηθάνε ή να αντικαταστήσω πράγματα της μάνας (όπως π.χ τα λάστιχα ) ,έτσι ώστε να τα κάνω όλα αυτά τα μαζέματα πριν την παραλαβή του παπιού για να μη τρέχω μετά, διότι δεν υπάρχει χρόνος σήμερα με τις επαγγελματικές και οικογενειακές μου υποχρεώσεις να ασχολούμαι συνέχεια με τέτοια και θέλω να τα κάνω όλα απο την αρχή να τελειώνουμε και να ασχολούμαι μόνο με την περιοδική συντήρηση και μόνο κατα το δυνατόν (φαντάσου ότι έχω ακόμη 2 ΙΧ και 1 moto που θέλουν και αυτά το χρόνο τους)
Αν έχεις άποψη για τα παραπάνω μου λές
Σε ευχαριστώ πάντως ούτως ή άλλως καθώς διέκρινα μια σαφήνεια και μια σοβαρότητα στις απαντήσεις σου

καλημέρα φιλε hfk

αυτο που λένε για τα λαστιχα νομίζω είναι υπερβολικό. Δεν τα έχω αλλάξει μέχρι
στιγμής και εχω οδηγήσει κάτω απο όλες τις συνθήκες, βροχή κλπ. Όμως προσέχω
πως οδηγω με την έννοια ότι δεν κάνω καγκουριές και άλλα τετοια ελληνικά...
Φυσικά και τα metzeler θα είναι πιο καλά, αλλά λόγος για να τα αλλάξεις αμέσως
δεν νομίζω να υπάρχει εαν οδηγεις συνετα. Τυπος και νούμερα για metzeler δεν ξέρω
αλλά δεν νομίζω να υπάρχουν και πολλά για παπί.

με τα φλασάκια η ιστορία εχει ως εξής¨το κρισταρ απο τη μάνα του τα έχει ενσωματωμένα
στο πισω φαναρι, όμως λόγω ευρωπαικής οδηγίας τα φλας πρεπει να εξεχουν, έτσι λοιπον
τυφλωσαν τα ενσωματωμένα και έχουν βάλει άλλα έτσι όπως καθορίζεται.
Κανονικά λοιπόν πρεπει να σου δώσουν και τα αρχικά ετσι ώστε εσυ, αν θέλεις, να τα
τοποθετήσεις και αυτά (με πατέντα φυσικά και δικό σου κόστος).

Ναι τα πλαστικά τρίζουν... στο μπροστινό μέρος κατω απο τον προβολέα και ανάμεσα
στα μπροστινα φλας. Στον Γκοργκόλη έβαλαν απο μέσα ένα κομματι λάστιχο
και διορθώθηκε αρκετα.

Τώρα απο αξεσουαρ τί να πώ, ότι σε βολεύει. Εγώ έχω βάλει ενα βαλιτσακι που είναι βολικό και
συναγερμό..

αυτά και καλή αγορα..

HFK
30/05/2007, 22:27
ΓΙΑ SKYNET
................

Φίλε μου skynet σε ευχαριστώ για το χρόνο σου
Ήσουν ακρως κατατοπιστικός και σαφής
Νά σαι καλά!!