PDA

View Full Version : ερώτηση για απόσυρση...



frapes
07/05/2007, 00:27
Ρε παιδιά, μου λένε κάτι παλαβά οι έμποροι και δεν ξέρω αν ισχύουν τελικά ή αν απλά είναι άσχετοι. Θέλω να αποσύρω τη μηχανή μου και να πάρω καινούρια. Και οι αθεόφοβοι μου λένε ότι θα πρέπει να την αποσύρω πρώτα, να τους πάω το χαρτί και αυτοί θα μου φέρουν (κάποια στιγμή...) ένα μηχανάκι απ’ αυτά που υπάρχουν (αν υπάρχουν) στο τελωνείο και δεν έχουν ακόμα εκτελωνιστεί. Δεν μπορούν να μου δώσουν, λένε, μηχανάκια που βρίσκονται ήδη στην έκθεση ή στις αποθήκες της αντιπροσωπείας γιατί αυτά εκτελωνίστηκαν ήδη και δεν μπορούν να πάρουν τα χρήματα των τελών ταξινόμησης πίσω! Γνωρίζει κανείς αν τελικά αληθεύουν όλα αυτά;

g.papalexis
07/05/2007, 09:14
από ότι κατάλαβα πριν 2 μήνες που πήρα μηχανή με απόσυρση εάν έχουν εκτελωνίσει τη μηχανή που έχουν πριν από 3 μήνες όντως δεν μπορούν να το κάνουν.συνήθως όμως θα έχει η αντιπροσωπεία κομμάτια για να εξυπηρετηθείς.Πάλι από προσωπική πείρα μπορεί να περιμένεις ως 30 μέρες για να τελειώσει όλη η γραφειοκρατία.Φίλος βέβαια πήρε τη μηχανή του σε 3 μέρες.
Εξαρτάται από τον έμπορο.
Αυτό που γλυτώνεις είναι τα τέλη για 5 χρόνια και γύρω στο 10% επί της αξίας της μηχανής.