PDA

View Full Version : cb 1300..........!!!!!



itsabigworld
07/05/2007, 01:41
γεια σας παιδες......ενδιαφερομαι να αγορασω το cb 1300,(πιο παλια ημουν κατοχος ενος bold'or 900 f2 για οσους ξερουν).
το μηχανακι στο περιοδικο το δινουν με 114 αλογα ,11,9 ροπη και 212 χλμ τελικη...ΜΟΝΟ.........ειναι σιγουρα αυτα τα σωστα νουμερα για ενα μηχανακι 1300cc.το bold'or που ηταν 900cc και 20ατιας μηχανακι ειχε τελικη 220 καθαρα........

οποιoς ξερει περισσοτερα για το cb 1300 και γενικοτερα στοιχεια και συγκριτικα με αλλα της κατηγοριας του ας με βοηθησει,καθε σας πληροφορια θα ειναι πολυ χρησιμη για μενα....τον υποψηφιο αγοραστη...........

ευχασιστω και παντα πολλα καλα και με ασφαλεια χιλιομετρα..........!!!!

Sabre
07/05/2007, 09:14
Κάτσε να ποστάρει ο SF (αν τον καταφέρουν να κατέβει απο το θηρίο):lol:
Η τελική κάπου εκεί που λές παίζει, αλλά με τόοοση ροπή... χου γκίβζ α φούκ...θα ξεκινάς με 5η ταχύτητα απο το φανάρι! :wacko:

bsari
07/05/2007, 12:12
εσενα ειχε ενα μικρο firing αλλα μετα τα 160 δουλευει...τα νουμερα ειναι αυτα που ανεφερεσ ειναι ενασ αρκετα παλιοσ αλλα διαμαντι κινητηρασ ,οχι επιδοσεων αλλα όπωσ και το δικο σου μπορεί να ζησει για πάντα ...μεγιστη απολαυση τραβαει απο παντου και αντεχει τα παντα...εγω θα προτιμουσα την εκδοση με fairing,abs ειναι μαγεια (καταλαβα οτι εισαι λατρησ τησ αληθινησ μηχανησ και οχι κυνηγοσ τησ μοδασ,ε?)τα 212+ ειναι πραγματικα οχι κοντέρ(εχω δει παραπανω)

Alex_Under
08/05/2007, 00:23
Η τελική που δίνει η μαμά Honda είναι 225 χλμ/ώρα.

Εγώ έχω δει (ή νομίζω ότι έχω δει, γιατί ήταν υπερβατική εμπειρία που πλησίαζε την αστρική προβολή από το ταρακούνημα του κράνους) ακριβώς 243 χλμ στο κομμάτι της εγνατίας Ξάνθη-Κομμοτηνή. Τώρα πόσα πραγματικά είναι, θα σε γελάσω. Δεν με κόφτει κιόλας.... Δεν πρόκειται να το ξανακάνω. Ήταν αρκετά επώδυνο... :bigcry:

itsabigworld
08/05/2007, 00:38
0-100 χλμ τι λεει .....????? ποσα sec. εχει.....τουλαχιστον αν το παρω να λεω οτι εχω καλη επιταχυνση,να μην εχω ΑΔΙΚΑ 1300cc κατω απο τα ποδια μου.....

(((ασχετο))) αλλα σε σχεση με το aprilia tuono σε επιταχυνση να εχει διαφορα μεγαλη...????
ρωταω γιατι εχει φιλος μου το tuono factory.εχει παει 250 χλμ για 1 λεπτο και εφαγε πολυ ξυλο απο τον αερα

αν παρω θα παρω το γυμνο.......ξερω οτι θα φαω πολυ ξυλο απο τον αερα αλλα ετσι το γουσταρω......

odt
08/05/2007, 09:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsabigworld
0-100 χλμ τι λεει .....????? ποσα sec. εχει.....τουλαχιστον αν το παρω να λεω οτι εχω καλη επιταχυνση,να μην εχω ΑΔΙΚΑ 1300cc κατω απο τα ποδια μου.....

(((ασχετο))) αλλα σε σχεση με το aprilia tuono σε επιταχυνση να εχει διαφορα μεγαλη...????
ρωταω γιατι εχει φιλος μου το tuono factory.εχει παει 250 χλμ για 1 λεπτο και εφαγε πολυ ξυλο απο τον αερα

αν παρω θα παρω το γυμνο.......ξερω οτι θα φαω πολυ ξυλο απο τον αερα αλλα ετσι το γουσταρω......

Κάνεις λάθος ερωτήσεις, για τη λάθος μηχανή

Λάθος ερώτηση...--->Πόση τελική έχει; Είναι γυμνή μηχανή (εκτός αν μιλάμε για το S) τρώς πολυ ξύλο στα 180 - 200 και πάνω

Σωστή ερώτηση...--->Πόσο γρήγορα βγάζει την τελική; Αρκετά γρήγορα...

Για το άσχετο που ρωτάς, δεν ξέρω να σου απαντήσω...

SF
08/05/2007, 09:58
Παιδιά αν πω ότι δεν ξέρω πόσο του δίνει τελική στα χαρτιά, θα με βαρέσετε; :)

Το κοντέρ πάντως πάει στα 260, πράγμα που σημαίνει ότι αν του δίνουν τελική ~220, θα δείχνει κοντερίσια 240-250. Οπότε όλα ΟΚ.

BUT WHO CARES?!!?!?!?!? :smokin:

Το μηχανάκι δεν είναι για αυτή τη δουλειά, οπότε και 200 να είχε τελική... εγώ τουλάχιστον δε θα είχα κανένα πρόβλημα. Αν κάποιος θέλει τελική, του τραβάει ένα μακρύ γρανάζωμα και πάει όσο θέλει. 115 αλογάκια είναι, όχι πολύ μακριά από το Hornet 600! Και είναι και 30-40 κιλά βαρύτερο!

byron
08/05/2007, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsabigworld
(((ασχετο))) αλλα σε σχεση με το aprilia tuono σε επιταχυνση να εχει διαφορα μεγαλη...????
ρωταω γιατι εχει φιλος μου το tuono factory.εχει παει 250 χλμ για 1 λεπτο και εφαγε πολυ ξυλο απο τον αερα

((((άσχετο)))) Δεν ξέρω αν είναι πιο γρήγορο το Tuono. Θεωρώ πως πρέπει να είναι καθως είναι πιο δυνατό και ελαφρύτερο. Από τα 220 και πάνω τρώς ξύλο και απ΄τα 240 και πανω τρως τρελλό ξύλο. Με πολύ καλό κράνος και το κεφάλι στο ντεπόζιτο, μπορείς να αντέξεις (για λίγο).

Τα γυμνά δεν τα παίρνεις για την τελική τους πάντως. :wave2:

(SF φαντάζομαι το Hornet 900 που είχα πάθει πλάκα με την ροπή του, πλακωμένο στα αναβολικά με την μηχανή που πήρες. Ροπή ατελείωτη και απ΄το ρελαντί φαντάζομαι, έτσι; )

SF
08/05/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

(SF φαντάζομαι το Hornet 900 που είχα πάθει πλάκα με την ροπή του, πλακωμένο στα αναβολικά με την μηχανή που πήρες. Ροπή ατελείωτη και απ΄το ρελαντί φαντάζομαι, έτσι; )


Μπα, ούτε να φανταστείς μπορείς ;)
Oύτε εγώ το φανταζόμουν!

itsabigworld
08/05/2007, 20:45
και στα φαναρια τι λεει ρε παιδες......?.......τι 0-100χλμ εχει...?

το γουσταρω πολυ το εργαλειο...αλλα χαθηκε η τεχνολογια να του δωσουν 140 αλογακια......???
1300cc ειναι αυτα..............


εκει κολαω μονο και στο μηπως βγει καινουριο γιατι τα εχει τα χρονακια του,αλλιως θα εκανα χλμ μαζι του τωρα.....!!!!!!!!

Alex_Under
08/05/2007, 21:06
Με ολόσωμη ακράπα βγάζει 127-129 στον τροχό.

Και φυσικά στις 7.500 στροφές....Γιατί και αυτό μετράει....

Εεε.....δε'ν και λίγα...δε'ν και λίγα....

Akefalos
09/05/2007, 01:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsabigworld
και στα φαναρια τι λεει ρε παιδες......?.......τι 0-100χλμ εχει...?

το γουσταρω πολυ το εργαλειο...αλλα χαθηκε η τεχνολογια να του δωσουν 140 αλογακια......???
1300cc ειναι αυτα..............


εκει κολαω μονο και στο μηπως βγει καινουριο γιατι τα εχει τα χρονακια του,αλλιως θα εκανα χλμ μαζι του τωρα.....!!!!!!!!


Το μόνο που δε χρειάζεται να σε ανησυχεί φίλε μου με το ''κτήνος'' είναι η επιτάχυνση και το πόσο τραβάει...
Αν σκεφτείς οτι η Hornet 900 φεύγει σα σφαίρα με ροπή 9,2 στις 6500 στροφές φαντάσου πως πάει το CB1300 με ροπή 11,7 στις 5500 στροφές...

Για να καταλάβεις για τι μεγέθη μιλάμε σκέψου οτι το 600αρι to Hornet έχει ροπή 6,3 στις 9500
το fazer 6,3 στις 10000
Το Ζ750 περίπου 7,5 στις 8500
το Ζ1000 9,5 8000
το ΤDM900 8,8 6000

Σύκρινε τα αυτά με τη ροπή σου(11,7 στις 5500 στροφές) και πες μου αν θα φεύγεις γρήγορα στο φανάρι...

itsabigworld
09/05/2007, 02:26
alnotas ακραπα εννοεις ακραμποβιτσ εξατμιση.....?

εκεφαλος μου εδωσες τα φωτα σου...ευχαριστω........

αυτο ηθελα να ακουσω οτι σε επιταχυνση ειναι αρκετα καλο......

Alex_Under
09/05/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από itsabigworld
alnotas ακραπα εννοεις ακραμποβιτσ εξατμιση.....?


Ναι.

Σκεφτείτε όμως και τον παράγοντα βάρος.
Όσο μεγαλύτερο βάρος, τόσο μεγαλύτερη αδράνεια του συστήματος αναβάτης-μηχανής. Και επειδή αδράνεια σημαίνει η προσπάθεια της μάζας να αντιστέκεται σε αλλαγές της κατάστασής της, αυτό σημαίνει με απλά λόγια ότι είναι πιο δύσκολο να επιταχύνει μια μεγάλη μηχανή λόγω δύο παραγόντων. Πρώτον γιατί χρειάζεται περισσότερη ροπή (που στην προκειμένη περίπτωση υπάρχει) για να αποκτήσει μια χ ταχύτητα και δεύτερον γιατί λόγω πάλι της αδράνειας είναι πολύ πιο εύκολο να χαθεί η πρόσφυση στο πίσω και να αρχίζεις να χορεύεις λαμπάντα όταν ανοίγεις τέρμα γκάζι από πλήρη στάση. Γιαυτό θέλει εμπειρία και "τέχνη" για να "εκτοξευτείς" με ασφάλεια. Ακόμη μαθαίνουμε.

Δείτε και το παρακάτω. Το έχω βάλει δις στο παρελθόν σε αυτό το φόρουμ και εισέπραξα αρκετό χλευασμό από κάποιους "πορωμένους", αλλά δεν πειράζει, ας είναι καλά τα παιδιά.

http://img170.imageshack.us/img170/923/1cb1300comparisonij8.jpg