PDA

View Full Version : Σκεφτομαι για Africa - Αποριες



sunnymtx
07/05/2007, 14:29
Πριν κατι μηνες εδωσα το transalpακι και εχω μεινει χωρις μηχανη αυτον τον καιρο δυστυχως ... Σαν γνησιος Hondaκιας θελω να παρω το Varadero καποια στιγμη, αλλα επειδη τα οικονομικα μου περνανε μια σχετικη κριση αυτο τον καιρο ελεγα να χτυπησω κατι πιο οικονομικο (για μεταχειρα μιλαω) ... Η Africa μ'αρεσει πολυ σαν μηχανακι και το σκεφτομαι μεχρι να αλλαξει λιγο το οικονομικο μου τοπιο και να μπορεσω να παρω το Vara. Στο κυριως θεμα τωρα, τι πρεπει να ξερω για το Africa (τυχον προβληματα - ιδιαιτεροτητες μοντελων) για να παρω ενα μηχανακι απροβληματιστο οπως ακριβως ειχα κανει και με την Transalp 650 (2001) ? Ενταξει εχω υποψη μου καποια βασικα θεμελιωδη π.χ. χλμ - κατασταση - αλυσιδα/γραναζι - φρενα και γενικα ειμαι πολυ ψειρας . Σημειωση ,δεν θελω μηχανακι τρελογκαζο αλλα ουτε για μοτοκρος, θελω ενα μηχανακι το οποιο θα με ταξιδεψει με ανεση, ποιοτικο, σχετικα φθηνο σε ανταλλακτικα και σερβις και γενικα ενα καλο εργαλειο οπως ειχα και το Transalp, γι'αυτο και λεω παλι Honda .Σας ακουω παιδες και ευχαριστω πολυ !

Stergios69
07/05/2007, 17:08
Δεν χρειαζεται να ξέρεις τίποτα και αν χρειαστεί κάτι υπάρχει στο section του φόρυμ για τις άφρικα.

Vegeta
08/05/2007, 09:14
Από τη στιγμή που είχες Transalp θα πρέπει να ξέρεις τι και που να κοιτάξεις. Επιπροσθέτως το Africa έχει ανώτερη ποιότητα κατασκευής από το Transalp, οπότε μην προβληματίζεσαι. Το μόνο έχτρα που μπορεί να χαλάσει σε σχέση με ένα Transalp είναι η αντλία βενζίνης.

DimChios
08/05/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Από τη στιγμή που είχες Transalp θα πρέπει να ξέρεις τι και που να κοιτάξεις. Επιπροσθέτως το Africa έχει ανώτερη ποιότητα κατασκευής από το Transalp, οπότε μην προβληματίζεσαι. Το μόνο έχτρα που μπορεί να χαλάσει σε σχέση με ένα Transalp είναι η αντλία βενζίνης.



Η οποία όμως τρόμπα ΔΕΝ θα γίνει ΠΟΤΕ αιτία να μείνεις πουθενά!

Φτιάχνεται επί τόπου το πρόβλημα (όχι η τρόμπα) με το να ενώσεις τα σωληνάκια και εφυγες σε 3 λεπτά!

:smokin:

Vegeta
08/05/2007, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Η οποία όμως τρόμπα ΔΕΝ θα γίνει ΠΟΤΕ αιτία να μείνεις πουθενά!

Φτιάχνεται επί τόπου το πρόβλημα (όχι η τρόμπα) με το να ενώσεις τα σωληνάκια και εφυγες σε 3 λεπτά!

:smokin:



Σωστόόόςςς !! Αρκεί να έχεις -και να κρατάς- το ντεπόζιτο φουλ..

DimChios
08/05/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vegeta
Σωστόόόςςς !! Αρκεί να έχεις -και να κρατάς- το ντεπόζιτο φουλ..



Όχι full!

Μέχρι και τη μέση είναι οκ! :winka:

Μετά από αυτό θα σβήνει, σταματάς, ανοίγεις την τάπα, φυσάς μέσα με δύναμη βάζοντας τα χέρια αριστερά-δεξιά να μή φεύγει το δυνατόν αέρας, ενισχύεις έτσι την πίεση και συνεχίζεις! :D

Έχω φίλο που τερμάτισε έτσι Trail Raid! :wacko:

Δοκιμασμένο αρκετές φορές μιάς και με τις λάσπες που χωνόμουν εγώ τις χάλαγα με το κιλό κι όχι όπως κάποιος νορμάλ!

Μετά βρήκα τη λύση και για αυτό!

:smokin:

afrotwin
08/05/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
Πριν κατι μηνες εδωσα το transalpακι και εχω μεινει χωρις μηχανη αυτον τον καιρο δυστυχως ... Σαν γνησιος Hondaκιας θελω να παρω το Varadero καποια στιγμη, αλλα επειδη τα οικονομικα μου περνανε μια σχετικη κριση αυτο τον καιρο ελεγα να χτυπησω κατι πιο οικονομικο (για μεταχειρα μιλαω) ... Η Africa μ'αρεσει πολυ σαν μηχανακι και το σκεφτομαι μεχρι να αλλαξει λιγο το οικονομικο μου τοπιο και να μπορεσω να παρω το Vara. Στο κυριως θεμα τωρα, τι πρεπει να ξερω για το Africa (τυχον προβληματα - ιδιαιτεροτητες μοντελων) για να παρω ενα μηχανακι απροβληματιστο οπως ακριβως ειχα κανει και με την Transalp 650 (2001) ? Ενταξει εχω υποψη μου καποια βασικα θεμελιωδη π.χ. χλμ - κατασταση - αλυσιδα/γραναζι - φρενα και γενικα ειμαι πολυ ψειρας . Σημειωση ,δεν θελω μηχανακι τρελογκαζο αλλα ουτε για μοτοκρος, θελω ενα μηχανακι το οποιο θα με ταξιδεψει με ανεση, ποιοτικο, σχετικα φθηνο σε ανταλλακτικα και σερβις και γενικα ενα καλο εργαλειο οπως ειχα και το Transalp, γι'αυτο και λεω παλι Honda .Σας ακουω παιδες και ευχαριστω πολυ !

to kako ine oti an paris africa ke meta varadero 8a ksana 8es to africa..

i pedikes arosties tou africa ine trompa venzinis sta 40.000 peripou ke anor8otis sta 50.000 peripou

iparxoun ke kapia ala provlimatakia ala asimanta
opos ta elatiria stin ntiza aera ta opia iparxoun mesa sto karmpirater ke spane
me apotelesma mpoukomata to proi skasimata ke genika kaki kafsi svisimata ke ala tetia

genika exi mono fisikes f8ores ke aftes me tin sixnotita pou tis exi mia varia mixani megalou ogkou

ala kamia sxesi me elatomatiki litourgia motosikletas i na krinete i aksiopistia tis

to oti ine honda ta leei ola nomizo...

apo eki ke pera prei na proseksis orismena ala 8emata gia na min se koroidepsoun

giati mia africa ite 40.000 exi kani ite 150.000 den katalavenis diafora

ala ta exoume ksana grapsi edo mesa psakse ke ligo:wave2:

sunnymtx
08/05/2007, 16:28
Ευχαριστω πολυ παιδια. Με φοβιζει ομως λιγακι ο ανορθωτης ... Τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση ? Αν παρω πρωτοβουλια να τον αλλαξω εγω (αν δω οτι εχουν μαζευτει πολλα χλμ) ποσο βαθεια θα βαλω το χερι στην τσεπη ?

Stergios69
08/05/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
Ευχαριστω πολυ παιδια. Με φοβιζει ομως λιγακι ο ανορθωτης ... Τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση ? Αν παρω πρωτοβουλια να τον αλλαξω εγω (αν δω οτι εχουν μαζευτει πολλα χλμ) ποσο βαθεια θα βαλω το χερι στην τσεπη ?

110 euros

OldMan
08/05/2007, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
110 euros
Άουτς..!!!
(αυτό πόνεσε...) :blush:

Stergios69
08/05/2007, 17:04
Εχει και φθηνότερο από ebay 60 euros αλλα δεν έχει την εγγύηση του sxelectronics 2 χρόνια.

DimChios
08/05/2007, 17:59
Εγείχα αλλάξει ΜΙΑ φορά και είχα βάλει από ΤΟΓΕΛΟ με 50 ευρώ!

Μια χαρά έβγαλε δεκάδες χλμ!

:wave2:

afrotwin
08/05/2007, 23:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
Ευχαριστω πολυ παιδια. Με φοβιζει ομως λιγακι ο ανορθωτης ... Τι γινεται σ'αυτην την περιπτωση ? Αν παρω πρωτοβουλια να τον αλλαξω εγω (αν δω οτι εχουν μαζευτει πολλα χλμ) ποσο βαθεια θα βαλω το χερι στην τσεπη ?

file mou ine astio na to les afto i xiroteri periptosi ine na spatalisis ka8e 50.000 peripou 100 evro stin xiroteri ke 50-60 stin kaliteri

ine astio na asxoloumaste me afto

sunnymtx
09/05/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
file mou ine astio na to les afto i xiroteri periptosi ine na spatalisis ka8e 50.000 peripou 100 evro stin xiroteri ke 50-60 stin kaliteri

ine astio na asxoloumaste me afto

Μπορει να εχεις δικιο αλλα αν δεν ψαξω καλα για κατι που με ενδιαφερει ,δεν κανω κινησεις. Μην ξεχναμε οτι μηχανη θελω να αγορασω και οχι πιτα καλαμακι ... :)

afrotwin
09/05/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sunnymtx
Μπορει να εχεις δικιο αλλα αν δεν ψαξω καλα για κατι που με ενδιαφερει ,δεν κανω κινησεις. Μην ξεχναμε οτι μηχανη θελω να αγορασω και οχι πιτα καλαμακι ... :)

ego diafono mazi sou pio efkola kataligis asxima me pita kalamaki..
:rotflmao: :rotflmao:

dilitiriasi as poume.....:wacko:

sunnymtx
10/05/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego diafono mazi sou pio efkola kataligis asxima me pita kalamaki..
:rotflmao: :rotflmao:

dilitiriasi as poume.....:wacko:


Δεν εχεις κι αδικο ... :)

ermiss
14/05/2007, 15:50
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να το χώσω εδώ.

Africa 93' 110.000 κλμ
Σε καλή κατάσταση από ότι κατάλαβα, πόσο φτάνει? Αξίζει να την πάρω, λόγω ηλικίας και klm?

Στην τιμή θα προσθέσω και Κράνος, Μπουφάν,Βαλίτσα. Οικονομικά δεν πάω ψηλά με τίποτα, δεν τα έχω δηλαδή.

Επίσης βρήκα μία σήμερα του 98' 40k klm 4.000 ευρώ, προσθέτοντας τα παραπάνω έξοδα, πάει ψηλά η τιμή της(4.7κ+). Και θα στριμωχτώ πολύ οικονομικά.

Απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει να δώσω λεφτά για ένα μοντέλο 93' η να πάω 97-98. Όπου οι τιμές αγγίζουν τα 4κ?


Βασικά θέλω να την βγάζω ΕΟ. και να τραβάει χιλιόμετρα, για πόλη έχω παπί.

Ευχαριστώ

Stergios69
14/05/2007, 16:59
Εχω 93 μοντέλο... με 95000 χλμ...
Το μηχανάκι μέχρι τώρα ήταν μια χαρά αξιόπιστο.
Να ξέρεις όμως ότι τώρα θα αρχίζει να βγάζει διάφορα προβλήματα, όπως καδένες εκκεντροφόρων, αναρτήσεις σίγουρα και αρκετά άλλα εξαρτήματα θα χρειάζονται αντικατάσταση.
Αν την βρήκες κανα 2000 ευρώ ίσως είναι καλή αγορά.

ermiss
14/05/2007, 17:26
2.300 thnbrhka kai to skeftomai na thn xtyphsw syntoma. alla me fobizoun poly ta xiliometra ths.

H epomenh epilogh einai monelo 98 me 40k klm kai 4.000 alla anebainei pshla :sick:

afrotwin
17/05/2007, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermiss
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, είπα να το χώσω εδώ.

Africa 93' 110.000 κλμ
Σε καλή κατάσταση από ότι κατάλαβα, πόσο φτάνει? Αξίζει να την πάρω, λόγω ηλικίας και klm?

Στην τιμή θα προσθέσω και Κράνος, Μπουφάν,Βαλίτσα. Οικονομικά δεν πάω ψηλά με τίποτα, δεν τα έχω δηλαδή.

Επίσης βρήκα μία σήμερα του 98' 40k klm 4.000 ευρώ, προσθέτοντας τα παραπάνω έξοδα, πάει ψηλά η τιμή της(4.7κ+). Και θα στριμωχτώ πολύ οικονομικά.

Απλά θέλω να ξέρω αν αξίζει να δώσω λεφτά για ένα μοντέλο 93' η να πάω 97-98. Όπου οι τιμές αγγίζουν τα 4κ?


Βασικά θέλω να την βγάζω ΕΟ. και να τραβάει χιλιόμετρα, για πόλη έχω παπί.

Ευχαριστώ

otan agorazis mia tetia motosikleta to kanis giati exis trelo erota mazi tis ke exis ipopsin sou na tin pas gia restore
anigma moter ke lipa.....

an den exis lefta na paris kati pio kenourio tote min paris kati akrivo ftina pare kati pio aksiopisto me ta lefta pou dia8etis


to africa tou 93 8a sou kostisi pio akriva apo to pio kenourio pou vrikes