PDA

View Full Version : Erga sta Megara?



erR0r
07/05/2007, 16:32
Prin kamia vdomada kapoioi gnwstoi mou phgan gia trackday aytokinhtwn sta megara.
Enas ypallhlos ths pistas toys eipe oti tha thn kleisoyn gia ena mhna peripoy twra gia kapoies
ergasies.

Exete akoysei tpt?? Lete na strwsoyn kainourgia asfalto ( dyskola men ... alla o peinasmenos karvelia oneireyete ) .:confused:

Pithanon na einai kai akiri i pliroforia .. apla to bazw edw mhpws kserei kapoios kati.


p.s: Sorry gia ta greeklish apla den exw ellhnika sto pc.

byron
07/05/2007, 16:48
Δεν νομίζω. Πέραν των προγραμματισμένων Track Day, υπάρχει και CSS στα μέσα Ιούνη κλπ. Εχθές άλλωστε, η aprilia είχε τις μοτοσυκλέττες διαθέσιμες για test ride στα Μέγαρα.

kostom
07/05/2007, 17:13
Έργα γίνονται στα Μέγαρα αλλά όχι για την καθεαυτού
πίστα.... Δίπλα ακριβώς κατασκευάζεται μία πίστα κάρτ
και εικάζεται ότι οι δύο πίστες θα επικοινωνούν και ότι
μάλλον μόνο στους αγώνες θα παραχωρηθεί μία εναλλα-
κτική διαδρομή μέσα από αυτήν την πίστα, προσθέτοντάς
την στην ήδη υπάρχουσα χάραξη των Μεγάρων όπως την
ξέρουμε.... αλλά όπως είπα.... είναι ακόμη εικασίες..:wave2:

GIXXERAKIAS
07/05/2007, 22:22
Πηγα το σαββατο πιστα γιατι ενας φιλος που ειμασταν μαζι βολτα νομιζε οτι ειχε track day,του ειπα χλωμο αλλα παμε.Ειχε τελικα μαθηματα ασφαλους οδηγησης με αμαξια και στο βαθος διεκρινα καινουργια ασφαλτο και πηγα απο εξω δεξια προς το παρκινγκ και ειχαν οντως φτιαξει πιστα καρτ και ειχαν μπει κιολας μεσα.Οποτε μαλλον αυτο ηταν.

Μακαρι να εστρωναν ασφαλτο στα Μεγαρα,για εμας τα κουλαδια μπας και αποφασισουμε να μπουμε πιστα.:D :D

kostom
07/05/2007, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

Μακαρι να εστρωναν ασφαλτο στα Μεγαρα,για εμας τα κουλαδια μπας και αποφασισουμε να μπουμε πιστα.:D :D

Η άσφαλτος στα Μέγαρα δεν έχει απολύτως τίποτα.... μήν το ακούω
άλλο σαν δικαιολογία ρε γαμώτο.... βρώμησε πιά..

GIXXERAKIAS
07/05/2007, 23:13
Ναι βρε Κωστη,αλλα οταν σας βλεπω να περνατε απο κατι σαμαρια (εξοδος Κ pits) με πολλα με πιανει η ψυχη μου!!Ασε και τα νεροφαγωματα στην εξοδο της Κ1!Και δεν ξερω τι αλλο σε αλλες Κ τις πιστας.:sad: :sad:

kostom
07/05/2007, 23:59
Ρε σύ, αφού το λές και μόνος σου....

δεν ξέρεις... έμπα, δές, σχημάτισε άποψη δικιά σου πάνω
απ' όλα, και όχι κονσέρβα άλλων, και μετά τα ξαναλέμε...:wave2:
Είναι πολύ καλύτερο να γίνουν έργα που αφορούν εξόδους διαφυγής
και καλύτερες αμμοπαγίδες, παρά να στρώσουν νές άσφαλτο...
Γενικότερα χρειάζονται έργα υποδομής..

KaTaNaS
08/05/2007, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Ρε σύ, αφού το λές και μόνος σου....

δεν ξέρεις... έμπα, δές, σχημάτισε άποψη δικιά σου πάνω
απ' όλα, και όχι κονσέρβα άλλων, και μετά τα ξαναλέμε...:wave2:
Είναι πολύ καλύτερο να γίνουν έργα που αφορούν εξόδους διαφυγής
και καλύτερες αμμοπαγίδες, παρά να στρώσουν νές άσφαλτο...
Γενικότερα χρειάζονται έργα υποδομής..



+1000

GIXXERAKIAS
08/05/2007, 00:19
Δεν ειναι κονσερβα απο αλλους Κωστα ειναι αυτα που βλεπω και μονος μου!Τα γραφω και ποιο πανω αν διαβασες καλα.:winka:

Οχι πες μου ναι μεν τα εργα για εξοδους διαφυγης και αμμοπαγιδων θα ηταν οτι καλυτερο αλλα πες μου και εσυ που εχεις μπει οτι δεν θα ειναι καλο να ανανεωσουν τον ασφαλτοταπητα μετα απο τοσα χρονια και να σου δινει και περισσοτερη εμπιστοσυνη οταν δεν θα υπαρχουν τα νεροφαγωματα και οι λιμνουλες που υπαρχουν κατα καιρους μεσα στην πιστα?

Να μην μιλησω και για τα χωματα που δεν τα καθαριζουν οταν γινεται αγωνας σουπερμοτο και μετα εχουν track day με χωματα στα κομματια που ειχαν την χαραξη για το χωμα των σουπερμοτο.Το εχω δει με τα ματια μου αυτο και το εχετε πει και εσεις οτι εχεις χωμα η πιστα αρκετες φορες!

Τεσπα και γω συμφωνω μαζι σου στο θεμα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο η ασφαλτος στα μεγαρα,στην πεντελη εχει πολυ καλυτερη ασφαλτο (αλλα εκει δεν εχει τις κλισεις τις σωστες σε πολλα σημεια)και την βλεπεις.(εχω μπει στην πιστα οταν τελειωναν και τους εβγαζαν εξω τα γκρουπ και ειδα πως ειναι η ασφαλτος δεν τα λεω ετσι):wave2:

erR0r
08/05/2007, 02:58
H pista kart se sygkrisi me aifidnes megalyterh mikroterh an kserei kaneis?

stako
08/05/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Δεν ειναι κονσερβα απο αλλους Κωστα ειναι αυτα που βλεπω και μονος μου!Τα γραφω και ποιο πανω αν διαβασες καλα.:winka:

Οχι πες μου ναι μεν τα εργα για εξοδους διαφυγης και αμμοπαγιδων θα ηταν οτι καλυτερο αλλα πες μου και εσυ που εχεις μπει οτι δεν θα ειναι καλο να ανανεωσουν τον ασφαλτοταπητα μετα απο τοσα χρονια και να σου δινει και περισσοτερη εμπιστοσυνη οταν δεν θα υπαρχουν τα νεροφαγωματα και οι λιμνουλες που υπαρχουν κατα καιρους μεσα στην πιστα?

Να μην μιλησω και για τα χωματα που δεν τα καθαριζουν οταν γινεται αγωνας σουπερμοτο και μετα εχουν track day με χωματα στα κομματια που ειχαν την χαραξη για το χωμα των σουπερμοτο.Το εχω δει με τα ματια μου αυτο και το εχετε πει και εσεις οτι εχεις χωμα η πιστα αρκετες φορες!

Τεσπα και γω συμφωνω μαζι σου στο θεμα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο η ασφαλτος στα μεγαρα,στην πεντελη εχει πολυ καλυτερη ασφαλτο (αλλα εκει δεν εχει τις κλισεις τις σωστες σε πολλα σημεια)και την βλεπεις.(εχω μπει στην πιστα οταν τελειωναν και τους εβγαζαν εξω τα γκρουπ και ειδα πως ειναι η ασφαλτος δεν τα λεω ετσι):wave2:

Ρε συ, θα σε δαγκώσω, ο Κώστας καλά σου λέει, μπες πρώτα να δεις και μετά πες.

Εξηγούμαι:

Κι εγώ ΠΡΙΝ να μπω, έβλεπα αυτό το "σαμαράκι" στην αρχή της εξόδου της kpits και έλεγα παναγιά μου τι κάνουν τα παλλικάρια?!? ΑΛΛΑ όταν μπήκα κατάλαβα ότι όλα αυτά ούτε που τα νιώθεις ρε man......... Περνάς και δεν καταλαβαίνεις τίποτα, ε έχουμε και ίδιο μηχανάκι, trust me, ΤΙΠΟΤΑ δεν θα σε ενοχλήσει!

Η μόνη ανωμαλία που καταλαβαίνω κάποιες φορές είναι στην μέση της πίσω ευθείας όπου με τέρμα γκάζι ελαφρώνει και κουνάει λίγο το μπροστά όταν περνάς από πάνω της αλλά αμέσως απορροφά το σταμπιλιζατέρ. Οπότε ακόμα και αυτό είναι απλά απολαυστικό γιατί νιώθεις παγκόσμιος! :rotflmao:

Η άσφαλτος σαν άσφαλτος μπορεί να είναι ίδια με της Πεντέλης ΑΛΛΑ στα Μέγαρα επειδή ΣΥΝΕΧΕΙΑ πιέζεις, τα λάστιχα είναι σε τέλεια θερμοκρασία λειτουργίας οπότε το κράτημα είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλύτερο!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

gcrook
08/05/2007, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako


Η άσφαλτος σαν άσφαλτος μπορεί να είναι ίδια με της Πεντέλης

:hypnotize :eek: :hypnotize

byron
08/05/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
και οι λιμνουλες που υπαρχουν κατα καιρους μεσα στην πιστα?

στην πεντελη εχει πολυ καλυτερη ασφαλτο (αλλα εκει δεν εχει τις κλισεις τις σωστες σε πολλα σημεια)και την βλεπεις.

Δεν ξέρω πως είναι σε συνθήκες κατακλυσμού, αλλά το CSS που κάναμε μαζί με τον Alki_Viades & sporakia, μετά από ολονύχτια βροχή, δεν είχε πρόβλημα. Λίγα νερά είχε μετά την Κ1, που τα απέφευγες εύκολα. Η πίστα και βρεγμένη κράταγε πολύ καλά.

Στεγνή είναι super. Συμφωνώ με τα παιδιά

:wave2:

stako
08/05/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
:hypnotize :eek: :hypnotize

Ναι ίδια είναι όσο παράξενο και να φαίνεται.

GST
08/05/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ναι ίδια είναι όσο παράξενο και να φαίνεται.

απο την τεχνικη πλευρα του θεματος ..μπορει ναι να ειναι η ιδια δηλαδη συνθεση διαβαθμησεις υλικων και διαστρωση ...απο κει και περα η διαφορα τους ειναι οτι στη πεντελη περνανε τη μερα περιπου 5000 αυτοκινητα παραπανω!!!

gcrook
08/05/2007, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ναι ίδια είναι όσο παράξενο και να φαίνεται.

Για αυτο δεν με πειθεις με τιποτα.
Αφηνουμε την ποιοτητα της ασφαλτου κατα μερος και επικεντρωνομαστε στο γεγονος οτι η διαδικασια που ακολουθειται για την ασφαλτοστρωση πιστας ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτην για ασφαλτοστρωση δρομου.
Και σαφως και χρησιμοποιουνται διαφορετικα υλικα.
Ακομα και φθαρμενη η πιστα κρατει καλυτερα απο οποιονδηποτε δημοσιο και επαρχιακο δρομο εχω δει στην Ελλαδα και πιστεψε με εχω δει καλυτερους επαρχιακους απο την Πεντελη.(καρατσεκαρισμενο, viva Ευρυτανια) :beer:

stako
08/05/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Για αυτο δεν με πειθεις με τιποτα.
Αφηνουμε την ποιοτητα της ασφαλτου κατα μερος και επικεντρωνομαστε στο γεγονος οτι η διαδικασια που ακολουθειται για την ασφαλτοστρωση πιστας ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτην για ασφαλτοστρωση δρομου.
Και σαφως και χρησιμοποιουνται διαφορετικα υλικα.
Ακομα και φθαρμενη η πιστα κρατει καλυτερα απο οποιονδηποτε δημοσιο και επαρχιακο δρομο εχω δει στην Ελλαδα και πιστεψε με εχω δει καλυτερους επαρχιακους απο την Πεντελη.(καρατσεκαρισμενο, viva Ευρυτανια) :beer:

Ok.

GST
08/05/2007, 12:47
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
[B]Αφηνουμε την ποιοτητα της ασφαλτου κατα μερος και επικεντρωνομαστε στο γεγονος οτι η διαδικασια που ακολουθειται για την ασφαλτοστρωση πιστας ειναι εντελως διαφορετικη απο αυτην για ασφαλτοστρωση δρομου.
Και σαφως και χρησιμοποιουνται διαφορετικα υλικα.


---------------------------------------------------------------------------------------------------------

που ειναι η διαφορα στη διαδικασια;; και ποια ειναι τα διαφορετικα υλικα ποι χρησιμοπουνται;;;;

sniper
08/05/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από GST


που ειναι η διαφορα στη διαδικασια;; και ποια ειναι τα διαφορετικα υλικα ποι χρησιμοπουνται;;;;

Κάτσε, θα μας πει ο ειδικός κρούκης επί του θέματος.....

Α ρε Ελλαδάρα.... Κάθε μέρα αλλάζουμε και ειδικότητα

GIXXERAKIAS
08/05/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Ρε συ, θα σε δαγκώσω.... :eyepop: :eyepop: Μην με πονεσεις πολυ μονο Σταυρο!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Υσ.Παω πασο,οταν μπω θα δω τι εστι το βερυκοκο.Παντως δεν θα μας χαλαγε μια καινουργια ασφαλτοστρωση ε?:D :D

stako
08/05/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:eyepop: :eyepop: Μην με πονεσεις πολυ μονο Σταυρο!!

:rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Υσ.Παω πασο,οταν μπω θα δω τι εστι το βερυκοκο.Παντως δεν θα μας χαλαγε μια καινουργια ασφαλτοστρωση ε?:D :D

Δεν θα μας χαλούσε αλλά καλύτερα θα ήταν αν έφτιαχναν τις εξόδους διαφυγής. Και δεν λέμε να τις επεκτείνουν κτλ, απλά να καθαριστούν και να ισιώσουν.

sniper
08/05/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δεν θα μας χαλούσε αλλά καλύτερα θα ήταν αν έφτιαχναν τις εξόδους διαφυγής. Και δεν λέμε να τις επεκτείνουν κτλ, απλά να καθαριστούν και να ισιώσουν.

+954

kostom
08/05/2007, 18:09
Απλά αναλογιστείτε, άν στρωθούν τα Μέγαρα με νέο
ασφαλτοτάπητα, τότε ο ρυθμός όλων των αναβατών,
από ψυχολογικής και μόνο πλευράς, θα ανέβει το λιγότερο
15%..... ξέρετε τί είναι ένα 15% παραπάνω χωρίς εμπειρία
και φυσικά χωρίς τις απαραίτητες υποδομές που αναφέραμε
παραπάνω...
ΑΤΕΛΕΙΩΤΟΙ ΒΡΟΝΤΟΙ...

gcrook
08/05/2007, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κάτσε, θα μας πει ο ειδικός κρούκης επί του θέματος.....

Α ρε Ελλαδάρα.... Κάθε μέρα αλλάζουμε και ειδικότητα

Οταν θα δωθουν πειστικες εξηγησεις με σωστα επιχειρηματα σχετικα με το αν η ασφαλτος της Πεντελης ειναι καλυτερη απο αυτη των Μεγαρων,(@@)τοτε θα το παλεψω και εγω να δωσω μια εξηγηση.(@@ παρομοιως)

Α ρε Ελλαδαρα....
Δεν μπορουμε να πουμε μια μαλακια μεταξυ μας.
Πρεπει να πεταχνουν αλλοι δεκα να σιγονταρουν, αλλα και αυτοι χωρις επιχειρηματα.

KaTaNaS
08/05/2007, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
τσικα τσικα μπουμ



μπορειται να απευθυνθείτε στο μετσόβιο.. στους μηχανολογους τμημα κατασκευης οχηματων

ή στους πολιτικούς για καμμια αντικειμενικη μέτρηση!

kostom
08/05/2007, 18:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Δεν θα μας χαλούσε αλλά καλύτερα θα ήταν αν έφτιαχναν τις εξόδους διαφυγής. Και δεν λέμε να τις επεκτείνουν κτλ, απλά να καθαριστούν και να ισιώσουν.

Για πές μου ρε Σταύρο δηλαδή... στην Κ5 (φυστικιές), τί να καθαρίσεις
και τί να ισιώσεις?????

Τα Μέγαρα νομίζω εκτός από λίγο σουλούπωμα σε 2-3 στροφές είναι
μιά χαρά... Δέν θέλουν άσφαλτο...Και σίγουρα η άσφαλτος στα Μέγαρα
δεν έχει καμμιά σχέση με την άσφαλτο στην Πεντέλη...

stako
08/05/2007, 18:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostom
Για πές μου ρε Σταύρο δηλαδή... στην Κ5 (φυστικιές), τί να καθαρίσεις
και τί να ισιώσεις?????

Τα Μέγαρα νομίζω εκτός από λίγο σουλούπωμα σε 2-3 στροφές είναι
μιά χαρά... Δέν θέλουν άσφαλτο...Και σίγουρα η άσφαλτος στα Μέγαρα
δεν έχει καμμιά σχέση με την άσφαλτο στην Πεντέλη...

Να σου πω την αλήθεια εκτός από ό,τι μπορώ και βλέπω από τις εξέδρες και από τα pits δεν έχω παρατηρήσει πως είναι οι άλλες στροφές. Δλδ ποτέ οδηγώντας δεν παρατήρησα πως είναι οι έξοδοι, έχω το μυαλό μου αλλού. Στις φυστικές δεν θυμάμαι καθόλου πως είναι..... Θα ρίξω μια ματιά την επόμενη φορά κατά το ζέσταμα.

Για το υπόλοιπο 70% της πίστας μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι είναι χάλια η φάση.

Για την άσφαλτο συμφωνούμε ότι δεν καιγόμαστε να την στρώσουν, μην λέμε τα ίδια.

Σχετικά με την Πεντέλη θα τα πούμε από κοντά, χάριν του φόρουμ (θα σου εξηγήσω από κοντά) θα συμφωνήσω και θα πω ότι όντως δεν έχει καμία σχέση.

Frezas
09/05/2007, 00:32
Παντως δε νομιζω να μας χαλαγε να ειχε την ασφαλτο
και τις κλισεις των στροφών οπως στις Σερρες πχ. αριστερη Κ10 Σερρες.
Και σίγουρα πιο ασφαλείς εξοδους διαφυγής!!

Παρόλα αυτα η πρόσφυση ειναι πολυ καλυτερη απο σχεδον ολους τους δημοσιους
δρόμους (πλην Αττικης οδου πχ.)

GST
09/05/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οταν θα δωθουν πειστικες εξηγησεις με σωστα επιχειρηματα σχετικα με το αν η ασφαλτος της Πεντελης ειναι καλυτερη απο αυτη των Μεγαρων,(@@)τοτε θα το παλεψω και εγω να δωσω μια εξηγηση.(@@ παρομοιως)

Α ρε Ελλαδαρα....
Δεν μπορουμε να πουμε μια μαλακια μεταξυ μας.
Πρεπει να πεταχνουν αλλοι δεκα να σιγονταρουν, αλλα και αυτοι χωρις επιχειρηματα.

λοιπον στα γρηγορα ....και με απλα λογια..

πριν πεσει η ασφαλτος ...

4 στρωσεις 3α οι 2 υποβαση και οι αλλες 2 βαση , συμπηκνωμενες πανω απο 90%
απο πανω ακολουθουν στρωσεις ασφαλτοταπητα υποβαση ,βαση ,ισοπεδωτηκη ,κυκλοφοριας ..αντιολησθηρα...ο αριθμος των στρωσεων καθως και το παχος που συνηθως δεν υπερβαινει τους 5 ποντους καθοριζονται απο τις προδιαγραφες του δρομου που θελεις να φτιαξεις μαξιμουμ φορτιο οχηματα που θα περασουν απο πανω κτλ και βγαινουν απο προδιαγραφες ....
η συνθεση του ασφαλτοταπητα ..περιεχει ασφαλτο , αμμο και γαρμπιλι σε διαφορες διαβαθμησεις ..αναλογα με την στρωση που προοριζεται

η ασφαλτος στρωνεται με φινισερ και η θερμοκρασια της κατα την τοποθετηση πρεπει αν θυμαμε καλα να ειναι μεταξυ 110 με 180 βαθμους καελσιου ...τζιζ καιει!!!

αυτο που παταμε εμεις η τελευταια στρωση δηλαδη βαση προδιαγραφων ...χαχα στη ελλαδα ακομα του 70 χρησιμοποιουμε..περιεχει ψηφιδα απο σκληρο πετρωμα συνηθως γρανιτικο ...που στην ελλαδα δεν υπαρχει ..οποτε ειναι πολυ ακριβο και δεν χρησιμοποιηται ποτε..αντικαθιστατε απο τα κοινα αδρανη..:rotflmao: και γι αυτο σε συντομο χρονικο διαστημα απο αντιολησθηρο γινεται ολισθηρο:sick:

πανω κατω η διαδικασια ειναι αυτη ...πολλα απο τα παραπανω βηματα στην ελλαδα τα ξεπερναμε και παμε στην τελευταια στρωση κατευθειαν:hypnotize ...
τωρα τι εχουν κανει στη πεντελη και τι στα μεγαρα δεν ξερω γιατι δεν ειμουν εκει ...παντως η διαφορα στην κατασταση ειναι για μενα μονο θεμα χρησης και κυκλοφοριας ....παρε ενα καλο ασφαλτοταπητα που τη μερα περνανε 10000 οχηματα βερεως τυπου απο πανω και εναν που περνανε μονο μηχανες και αυτοκινητα 3 φορες την βδομαδα ...καταλαβαινεις οτι ο χρονος φθορας στη πρωτη περιπτωση ειναι πολυ μικροτερος απο την δευτερη ....

αυτα πανω κατω ελπιζω να καληψα τον απιστο φιλο μου κρουκη που με αναγκασε πρωι πρωι να γραφω τοσες γραμμες.............................μου...πανο!!!:lol: :wave2: