PDA

View Full Version : Denso Iridium Μπουζί !!



kiriakost
07/05/2007, 17:29
IUH24 που θα βρούμε στη Ελλάδα τέτοια ωραία πραγματάκια !! Και πόσο ?

πέραν το που τα πουλάνε , έβαλε κανείς, για να μας αναφέρει εντυπώσεις !!


87519

dirtbird
07/05/2007, 17:46
Να βάλει σε τι? :confused: :smokin:

kiriakost
07/05/2007, 17:51
Ελα διαβάστε εδώ ... τα λέει όλα .. νέας τεχνολογίας μπούζι , και βέβαια δεν είναι για εξωλέμβια ;)


http://www.densoiridium.com/


Το μοντέλο στην εικόνα είναι συμβατό με Honda AX-1 / CBR 600 +

dirtbird
07/05/2007, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ελα διαβάστε εδώ ... τα λέει όλα .. νέας τεχνολογίας μπούζι , και βέβαια δεν είναι για εξωλέμβια ;)


http://www.densoiridium.com/


Το μοντέλο στην εικόνα είναι συμβατό με Honda AX-1 / CBR 600 +

Ε και? :confused: :confused: :smokin:

kiriakost
07/05/2007, 18:22
Δεν υπάρχει, ε και ??

Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το θέμα , άστο .

Στην περίπτωση μου όμως , που μου καίγονται τα μπουζί , οχι από φυσιολογική φθορά , αλλα επειδή καίγεται ο βακελίτης ακριβώς στο σημείο που τελειώνει το παξιμάδι .... με καεί και με ζεματάει το θέμα , ώστε να δοκιμάσω κάτι ποιο ανθεκτικό .

kiriakost
07/05/2007, 18:58
Τον ξετρύπωσα τον Έλληνα :lol: :lol: :sun:

Greece
C.G. Manousoglou
P.O. Box 150 Thessaloniki
Greece
T: +30 2310 222860
F: +30 2310 269597
E: manoco@attglobal.net


Θα πάρω ενα τηλέφωνο αύριο , και θα πάρω και ενα ηρεμιστικό, πριν μου πει πόσο κάνει. :a55:

stefanos
07/05/2007, 19:19
Δεν υπάρχει καμιά αισθητή διαφορά.
Φοράω κανα δυο χρόνια, δεν θυμάμαι τι μάρκα, πόσο μάλλον μοντέλο.
Απλά όποτε το βγάζω δεν έχει καμιά φθορά οπότε το ξαναβάζω και οκ.
Είναι θέμα αντοχής στη χρήση.
Ο βακελίτης του είναι ακριβώς ο ίδιος.
Θα καεί το ίδιο, μόνο που θα σου στοιχίσει ακριβότερα.
Γι αυτό πρίν βάλεις κάτι ακριβό διόρθωσε το πρόβλημα.

dirtbird
07/05/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Δεν υπάρχει, ε και ??

Εφόσον δεν σε ενδιαφέρει το θέμα , άστο .

Στην περίπτωση μου όμως , που μου καίγονται τα μπουζί , οχι από φυσιολογική φθορά , αλλα επειδή καίγεται ο βακελίτης ακριβώς στο σημείο που τελειώνει το παξιμάδι .... με καεί και με ζεματάει το θέμα , ώστε να δοκιμάσω κάτι ποιο ανθεκτικό .

Υπάχει και παραυπάρχει....

Το πρόβλημα σου είναι πρόωρη και μη φυσιολογική φθορά. Για να καταλάβουμε ακριβώς, μία φωτό θα βοηθούσε.

Τα συγκεκριμμένα μπουζί (ιριδίου ή οποιουδήποτε άλλου 'ευγενούς' μετάλλου), δεν θα βοηθήσουν στο πρόβλημα σου.

Για περισσότερες -και τεχνικές - πληροφορίες κοίτα εδώ (http://www.spark-plugs.co.uk/).

Εν ολίγοις, τα ευγενή μέταλλα -για το κεντρικό ηλεκτρόδιο- έχουν μεγαλύτερη αντίσταση στην οξείδωση που προκαλείται από τις -φυσικά- υψηλές θερμοκρασίες μέσα στον θάλαμο καύσης, συνεπώς διατηρούν τα χαρακτηριστικά τους (δλδ. λειτουργούν) για μεγαλύτερο διάστημα.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό ΔΕΝ έχει άμεση σχέση με πρόωρη φθορά στην πορσελάνη.

Αν δεν δώσεις πιο ακριβείς πληροφορίες, δεν νομίζω να λάβεις ουσιαστική απάντηση.

:smokin:

stefanos
07/05/2007, 19:41
Εγώ λέω οτι είναι πολύ θερμό.
Εν ολίγοις......

kiriakost
07/05/2007, 19:45
Ποιο πρόβλημα να διορθώσω !! εδώ λέμε τρυπάει το μπούζι από μόνο του .. περνάν αέρια από την καύση και μου λιώνει την λαστιχένια πίπα .

Το καφέ δακτυλίδι είναι τα πρώτα σημάδια καταπόνησης .

.


87530

stefanos
07/05/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Ποιο πρόβλημα να διορθώσω !! εδώ λέμε τρυπάει το μπούζι από μόνο του .. περνάν αέρια από την καύση και μου λιώνει την λαστιχένια πίπα .

Το καφέ δακτυλίδι είναι τα πρώτα σημάδια καταπόνησης .

.

Δηλαδή τώρα το να τρυπάει το μπουζί σου φαίνεται φυσικό?
Εκτός αν πρόκειται για κανένα brisk αλλά και πάλι τι σε κάνει να πιστεύεις οτι ένα ιριδίου δεν θα κάνει το ίδιο?

kiriakost
07/05/2007, 21:44
Δεν είναι αγαπητέ φίλε θέμα πίστης , όταν δηλώνει η εταιρία νέο προϊόν με βελτίωση στο θέμα μακροζωίας , σημαίνει βελτίωση κατασκευής , βελτίωση υλικών .

Και εγώ , επιθυμώ να έχω αυτήν τη βελτίωση .

Ζητάω από όσους τα δοκίμασαν , απλά να παρουσιάσουν τις εντυπώσεις τους , συγκριτικά με τα γνωστά NGK.

Εαν είναι εμπορικός μύθος το όλο θέμα , είναι αυτό που αναρωτιέμαι και εγώ αυτήν τη στιγμή !

Γενικότερα ....
Για την ιστορία , να πούμε ότι , το μπουζί αυτού του τύπου , του απλού τύπου , για Honda ΑΧ1 και CBR , κοστίζουν 15-19 ? ΤΟ ΕΝΑ !!!

Και η Suzuki , δουλεύει τον αντίστοιχο τύπο σε κάποια της μοντέλα . CR9EK Διπλές ακίδες !?

pavlaras1
07/05/2007, 23:48
Εγω ειμαι υπερ των μπουζι ιριδιου.

Μπορεις να βρεις μπουζι ιριδιου και με 7-10€ οπως πηρα και εγω αλλα απο Αγγλια.

Επισης τα DENSO σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι ποιο καλα απο τα NGK αλλα ειναι και ποιο ακριβα κατα 2-3€ περιπου.

Καλυτερα να αγορασεις κανα δυο τεμαχια απο διαφορετικες εταιρειες οπως DENSO και NGK και να βγαλεις ενα δικο σου συμπερασμα.

Αλλα θα ξερεις πραγματικα την διαφορα τους που εχουν.


87575

stefanos
07/05/2007, 23:50
Δεν είναι μύθος η μακροζωία αυτό το έχω δοκιμάσει, αλλά αναφέρομαι σε φθορά στα ηλεκτρόδια του μπουζί και στο σωστό διάκενο.
Γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ να πάθει τίποτα η πορσελάνη του μπουζί μου, και δεν έχω ακούσει ποτε καμιά 20 χρόνια που συζητάω πίνοντας φραπέ σε διάφορες καφετέριες παρόμοιο πρόβλημα με μπουζί.
Να τονίσω οτι στον καφέ το μοναδικό θέμα συζήτησης στην παρέα είναι ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ οι μηχανές, ακόμα και όταν δεν είχαμε.Δεν γνωρίζαμε κανένα που να ξέρει το όνομα κάποιου ποδοσφαιριστή, και αν δεν ήμασταν τόσο άσχημοι και βρώμικοι θα μας είχαν πάρει για κουνιστές
γιατί δεν μιλάγαμε για και δεν κυκλοφοράγαμε ποτέ γυναίκες.
Οπότε δεν μπορώ να σου πώ για την αντοχή της πορσελάνης.
Πάντως τα ηλεκτρόδια διατηρούνται άψογα σε σύγκριση με τα παλιά.

dirtbird
08/05/2007, 05:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν είναι μύθος η μακροζωία αυτό το έχω δοκιμάσει, αλλά αναφέρομαι σε φθορά στα ηλεκτρόδια του μπουζί και στο σωστό διάκενο.
Γιατί δεν μου έχει τύχει ποτέ να πάθει τίποτα η πορσελάνη του μπουζί μου, και δεν έχω ακούσει ποτε καμιά 20 χρόνια που συζητάω πίνοντας φραπέ σε διάφορες καφετέριες παρόμοιο πρόβλημα με μπουζί.
Να τονίσω οτι στον καφέ το μοναδικό θέμα συζήτησης στην παρέα είναι ΠΑΝΤΑ και ΜΟΝΟ οι μηχανές, ακόμα και όταν δεν είχαμε.Δεν γνωρίζαμε κανένα που να ξέρει το όνομα κάποιου ποδοσφαιριστή, και αν δεν ήμασταν τόσο άσχημοι και βρώμικοι θα μας είχαν πάρει για κουνιστές
γιατί δεν μιλάγαμε για και δεν κυκλοφοράγαμε ποτέ γυναίκες.
Οπότε δεν μπορώ να σου πώ για την αντοχή της πορσελάνης.
Πάντως τα ηλεκτρόδια διατηρούνται άψογα σε σύγκριση με τα παλιά.

Eίναι να αναρωτιέσαι πως αυτό το παιδί έγινε πατέρας........:rolleyes: :rolleyes:

ΣΗΜ: τελικά..... ΤΡΥπανε τα μπουζί ιριδίου?:a31: :a31: (κοινώς με τα 2 χέρια) :smokin: :smokin:

stefanos
08/05/2007, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eίναι να αναρωτιέσαι πως αυτό το παιδί έγινε πατέρας........:rolleyes: :rolleyes:

ΣΗΜ: τελικά..... ΤΡΥπανε τα μπουζί ιριδίου?:a31: :a31: (κοινώς με τα 2 χέρια) :smokin: :smokin:

Τα απλά μπουζί τρυπάνε δηλαδή?
:eyepop:

dirtbird
08/05/2007, 09:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα απλά μπουζί τρυπάνε δηλαδή?
:eyepop:

Eμένα ρωτάς?:confused: :confused:

kiriakost
08/05/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από pavlaras1
Εγω ειμαι υπερ των μπουζι ιριδιου.

Μπορεις να βρεις μπουζι ιριδιου και με 7-10€ οπως πηρα και εγω αλλα απο Αγγλια.

Επισης τα DENSO σαν ποιοτητα κατασκευης ειναι ποιο καλα απο τα NGK αλλα ειναι και ποιο ακριβα κατα 2-3€ περιπου.

Καλυτερα να αγορασεις κανα δυο τεμαχια απο διαφορετικες εταιρειες οπως DENSO και NGK και να βγαλεις ενα δικο σου συμπερασμα.

Αλλα θα ξερεις πραγματικα την διαφορα τους που εχουν.

Να σε , καλά φίλε μου :wave2:

Μεσα στα τελευτεα 12 χρονια , εχω πάρει 14 μπουζί NGK .
Τα δέκα , βραχυκύκλωσαν , στο βακελίτη ακίδας , έγινε μαύρος, ούτε η περιστρεφόμενη συρματόβουρτσα , δεν μπορούσε να τα ασπρίσει.

Τα άλλα τέσσερα , έσπασαν οι βακελίτες τους στο παξιμάδι ...

1) Ισως να έκανε πατάτα η Honda ..... πω πω τι είπα τώρα !! (ίσως να έκανε πατάτα η Honda!!) .
:evil:
Και απο κατασκευής κινητήρα , να είναι κακός επιλεγμένη η τοποθέτηση του μπουζί στον συγκεκριμένο σημείο , με αποτέλεσμα υπερβολικά θερμικά φορτία .

2) Ισως να έκανε πατάτα η Honda , και να δίνει περισσότερα βολτ στην υψηλή, από ότι αντέχει το μπουζί ??!!

Το θέμα είναι , οτι πρέπει να βρω έναν πρακτικό τρόπο, για να γλιτώσω . :)

pavlaras1
08/05/2007, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Να σε , καλά φίλε μου :wave2:

Μεσα στα τελευτεα 12 χρονια , εχω πάρει 14 μπουζί NGK .
Τα δέκα , βραχυκύκλωσαν , στο βακελίτη ακίδας , έγινε μαύρος, ούτε η περιστρεφόμενη συρματόβουρτσα , δεν μπορούσε να τα ασπρίσει.

Τα άλλα τέσσερα , έσπασαν οι βακελίτες τους στο παξιμάδι ...

1) Ισως να έκανε πατάτα η Honda ..... πω πω τι είπα τώρα !! (ίσως να έκανε πατάτα η Honda!!) .
:evil:
Και απο κατασκευής κινητήρα , να είναι κακός επιλεγμένη η τοποθέτηση του μπουζί στον συγκεκριμένο σημείο , με αποτέλεσμα υπερβολικά θερμικά φορτία .

2) Ισως να έκανε πατάτα η Honda , και να δίνει περισσότερα βολτ στην υψηλή, από ότι αντέχει το μπουζί ??!!

Το θέμα είναι , οτι πρέπει να βρω έναν πρακτικό τρόπο, για να γλιτώσω . :)

Ετσι γινεται παντα ολο και καποια λαθη μπορει να κανουν και τα εργοστασια.

Απο αυτα που μου περιγραφεις εχω την εντυπωση οτι πρεπει να βαλεις ποιο ψυχρο μπουζι ειδικα για το καλοκαιρι.

Προτεινω να δοκιμασεις ενα (10) δεκαρακι CR10EK ή ακομη αν χρειαζεται και (11) εντεκαρι CR11EK.

Εμενα το χειμωνα το 8αρι που φοραω απο το κρυο δεν μπορει να καψει τιποτα και γεμιζει καταλυπα.

Το καλοκαιρι με τις πολλες ζεστες και τους καυσωνες δουλευει μια χαρα.

Το χειμωνα φοραω 7αρι και το καλοκαιρι 8αρι.

Να σου πω οτι νοιωθω πολυ καλυτερα χειμωνα - καλοκαιρι με το 7αρι παρα με το 8αρι.

Πιστευω οτι επρεπε να φοραει ενα βαθμο ποιο ζεστο μπουζι και θα επρεπε να επισης να ειχε μπαταρια αντι για 4Ah αλλα 5Ah ή ακομη καλυτερα 6Ah.

Διοτι οποτε το κυκλοφορω συνεχεια βραδυ μενω στο τελος απο μπαταρια.

Οποτε το οδηγω πρωι χωρις να αναβω την μεγαλη σκαλα δεν εχω προβλημα με την μπαταρια.

Συγκεκριμενα για να φορτισει και η μπαταρια του με το δυναμο που εχει επανω μετρημενα με ρολοι και αμπερομετρο θελει ακριβως 30 λεπτα συνεχους οδηγησης.

Επισης θα επρεπε να κανουν και αλλες διορθωσεις αλλα τοσα χρονια το μονο που κανουν ειναι να αλλαζουν απο την μια χρονια στην αλλη χρονια μονο τα χρωματα στα πλαστικα του για να δειχνει ποιο ωραιο.

kiriakost
09/05/2007, 00:26
Στην δική μου περίπτωση , δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα με τα ηλεκτρικά .

Αυτό που με έχει εντυπωσιάσει , και παινεύομαι στους φίλους μου συνεχεία, είναι η ταχύτατη εκκίνηση του κινητήρα .

Αλλο από τα μπουζί , και τις ακριβές εμπρός λάμπες , είναι μια απόλαυση στο σύνολο .

Θα το μελετήσω το θέμα ψυχρό - ζεστό , εάν και κατά το παρελθόν ,σε μια δοκιμή που είχα κάνει , δεν είχε βοηθήσει την κατάσταση .

kiriakost
09/05/2007, 00:35
Αμάν..... έβγαλε και η NGK iridium :)



http://ngk.com/results_appOther.asp?otherMotiveID=118582&mfid=1


Αντε τώρα να βγάλουμε άκρη , πιο iridium είναι καλύτερο.