PDA

View Full Version : Σε ότι αφορά τα 50cc.. HELP!!!



philoctetes
07/05/2007, 19:24
Hi παιδιά κ καλώς σας βρήκα:) το post μου αφορά την αγορά ενός 50ρακίου.

1) Βρήκα ένα παπί Veeroad(China) 1100 ευρώ και ο τύπος που τα πουλάει μου είπε ότι έχει 1 χρονο γραπτή εγγύηση κ πως -επειδη είναι αντιπρόσωπος-δεν θα μου πουλούσε μούφα μηχανή γιατί θα "με κληρονομήσει" στο σέρβις να τον βρίζω. Να τον πιστέψω?? Γνωρίζει κάποιος για την συγκεκριμένη μάρκα?? Επίσης έχει μπρος πισω δισκόφρενα με διπίστονη δαγκάνα κ ζάντες από κράμα αλουμινίου.

2) Από μεταχειρισμένα τι παίζει?? Εμένα ήδη τα 1100 μου φαίνονται αρκετούτσικα πάντως αλλα μάλλον ονειροβατώ απ ότι καταλαβαίνω αν θελω κάτι φτηνό κ αξιόπιστο. Αυτό που θέλω είναι ένα μηχανάκι που α με πηγαίνει κ να με φέρνει, τιποτα παραπάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις, η γνώμη σας είναι πολύτιμη για μενα αφού δεν έχω ιδέα πάνω στο αντικείμενο!

3) Mια ακόμη πιθανή επιλογή είναι το kymco activ 50sr ---> http://www.kymco.gr/models/papia/activ50sr.htm που είδα να προτείνει κάποιος φίλος εδώ, στα 1190e με 2χρόνια εγγύηση αντιπροσωπείας και μου φαίνεται μάλλον δελεαστικό σαν επιλογή..

OzZzZzY
08/05/2007, 11:08
απο το veeroad 1000 φορες καλυτερα το kymko..
δες και για κανενα μεταχειρισμενο innova-crypton-kazer-shogun..
αξιοπιστες λυσεις (αν παρεις καποιο απο τα παραπανω μεταχειρισμενο καλυτερα θα ναι ναι εντελως απειραχτο..αν ειναι φτιαγμενο συνηθως ειναι και (ψιλο)λιωμενο :wave2:

flip
08/05/2007, 11:50
Αν και δυσκολα θα βρεις αυτα μηχανακια κατω απο το 1000ρικο και σε καλη κατασταση
ομως ποτε δεν ξερεις ψαξτο παντωσ το Veeroad μην το πολυσκεφτεσε δεν... δεν...

minotauros
08/05/2007, 13:25
Πάρε το mio της SYM!!! Δε ξέρω τι λέει αλλά πρώτη μούρη θα είσαι!!! Αν έπαιρνα 50cc θα το διάλεγα σίγουρα!!!

philoctetes
08/05/2007, 14:59
Τελικά το Kymco εχει ανέβει λίγο στην τιμή, 1245, είναι λέει νέα έκδοση, με άλλα πλαστικά. τρίχες τεσπα, αλλα μου είπε πως μπορεί να μ το αφήσει 1300 με μπαγκαζιέρα κ κράνος. Είδα επίσης το Daytona DY 50R στα 1195ευρά αλλά δεν μου πολυγέμισε το μάτι και έχει 1 χρόνο εγγύηση..
Άν είναι για καινούριο μάλλον στο kymco θα κταλήξω αλλά θα θελα καλύτερα κάτι μεταχειρισμένο γι οικονομικούς κυρίως λόγους. Το θέμα είναι προσφέρουν σιγουριά ή θα το πληρώσω διπλά στο τέλος??!

Α, όντως το Veeroad είναι μάλλον άθλιο σαν επιλογή αφού μπορώ να βρω στην ίδια τιμή μοντέλα πιο αξιόπιστων εταιρειών κ με μεγαλύτερη εγγύηση...
Θα τα τσεκάρω ozzy, thanks:)
Cheers :D
:beer:

OzZzZzY
08/05/2007, 15:24
το Daytona ειναι υπερβολικα ψοφιο..μα εντελως..οταν το ειδα λεω "μπρος πισω δισκοφρενα (ειναι κ κοκκινα..σαν τα brembo των αυτοκινητων) ωραιες ζαντουλες"
ε οταν το οδηγησα τα χασα..εχει αθλια φρενα, οι αναρτησεις του δεν κανουν σχεδον καμια αποσβεση, τα λαστιχα βγηκαν off συντομα με σχετικα "γεροντικοσυντηρητικη χρηση" και ειχαν μετρια προς κακη προσφυση..
ο φιλος που το χε ηθελε να δωσει λεφτα να του πειραξει τον κινητηρα..απο τοτε μετραει τουμπες μιας και δεν φρεναρει ουτε παταει Ελλαδα :D..θελει αλλα τοσα για ζαντες,αναρτησεις,φρενα,λαστιχα κλπ κλπ

philoctetes
08/05/2007, 15:53
Πλάκα μου κάνεις!! Βασικα ευχαριστώ για την προειδοποίηση ρε συ, το μπρος πισω δισκόφρενο ήταν το βασικό μου δέλεαρ αλλά εντάξει το αποκλείω -α, όντως το κόκκινο δισκόφρενο είναι λίγο (έως πολύ) κίτσ- τελικά το kymco φαντάζει ως η καλύτερη οικονομοτεχνική λύση σε καινούριο.. Ένας φίλος μου που πήρε ένα μεταχειρισμένο (kymco) σκούτερ και το χει κανα δυο χρονια μ είπε πως αν τοΥ κάνεις το σέρβις που πρέπει δεν καταλαβαίνει τίποτα.. Όσον αφορά τα Daytona το φυλλάδιο κ μόνο δεν μου γέμισε το μάτι (όλες οι φωτο των μηχανων ήταν χωρίς καθρέφτες!! κτλ) ενώ η kymco τελικά απ΄ότι διάβασα κ στο site είναι παρακλάδι της honda και μάλλον μου εμπνέει εμπιστοσύνη.. είναι και τα 2 χρονάκια της εγγύησης που συμβάλλουν βεβαια σ αυτό. Θα δω κ κανενα μεταχειρισμένο αλλά με βλέπω να το παίρνω το Αctiv σύντομα. :smokin:

JOHN.K
08/05/2007, 17:43
Το daytona εχει και γαμω τα φρενα,και μαλιστα πολυ καλυτερα απο αυτα που ειπες πριν....το εχω ενα χρονο και δεν μου εχει βγαλει κανενα τεραστιο προβλημα....για τα λεφτα του ειναι πολυ καλο....το μονο που θελει αλλαγη και εχεις δικιο ειναι τα λαστιχα του που ειναι σκετο nylon...!!!!!!!(Εγω εχω το 50cc)!!!!!!!!


87687

philoctetes
08/05/2007, 19:25
Κοιτα, και να είναι εντάξει, αν πρόκειται με το καλημερα να χρειαστεί άλλα ελαστικά μάλλον δεν συμφέρει, γιατί είναι μόνο 50ευρά φθηνότερο και έχει 1 χρόνο λιγότερο εγγύηση...

JOHN.K
09/05/2007, 13:49
Πρωτον το Daytona ειναι πολυ ποιο ομορφο απο το Kymco,το Kymco ειναι πολυ βαρυ παπι για τα κυβικα του....τωρα για τα λαστιχα δεν ειναι καθολου παραλογο αφου και μεγαλυτερα παπια αν δεις η ποιοτητα των ελαστικων τους ειναι χαλια και θελουν αλλαγμα!!!!!!!

OzZzZzY
09/05/2007, 14:38
γιατι δεν κοιτας για κανα glx ή c50 (στρογγυλοφαναρο)??

philoctetes
09/05/2007, 16:03
To glx ρε συ το ειδα μεταχειρ. 1200 ευρω σ ενα site, δεν θα ξεφεύγει η τιμή του?? αξίζει νΑα πάρω μεταχειρ απ τη στιγμή που μπορω να παρω καινουριο??? c50=?? κατι φωτογραφικές μου εβγαλε το google lol

cheers:)

OzZzZzY
09/05/2007, 17:05
http://car.gr/ads/motorbikes/one.php?id=47841

δες αυτο παραδειγμα..δεν ξερω αν σ αρεσει παντως οι κινητηρες τους ειναι ΠΟΛΥ αξιοπιστοι..
ποσο χρονω εισαι? μη σε παρασειρω σε ανοητες αγορες δλδ..

philoctetes
09/05/2007, 19:37
Κατ'αρχήν Ozzy σ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον που έδειξες :) κοίτα, από εμφάνιση η αλήθεια είναι πως δεν μ ενθουσιάζει αλλά δεν έγινε κ τίποτα, για εργάτη το χρειάζομαι όχι για γκόμενα :D Θα το κοιτάξω να δω τι μπορώ να βρώ σε 50άρι.. Α, 25 χρονων είμαι ρε.. Θα κάνω πάντως βαρβάτη έρευνα αγοράς γιατί σε κανα μήνα θα το αγοράσω, όπως κ να χει δεν βιάζομαι. Γενικά όταν παίρνεις ένα μεταχειρισμένο πώς μπορείς να το ελέγξεις ή να ξέρεις πως δεν θα το πληρώσεις 2πλά?? γίνεται?? Το βασικό είναι να μη ρισκάρω γιατί τα λεφτά θα μου βγεί ο κ***ς να τα βγάλω, μη τα πετάξω!!! Η ιδέα του aktiv πάντως μου χει κάτσει καλά για την ώρα..

OzZzZzY
09/05/2007, 19:42
το maximum των χρηματων που δινεις ποιο ειναι?
κ θες υποχρεωτικα 50αρι?

συνηθως το πας σε εναν μηχανικο να στο τσεκαρει αν εχει καπου προβλημα..εξαρταται βεβαι κ απο τον προκατοχο..εγω δεν θα παιρνα ευκολα μηχανακι απο πιτσιρικα..ειναι σχεδον σιγουρο οτι του χει βγαλει τα ματια..χωρις παντα να ναι κατι στανταρ..αν παντως βρεις μηχανακι 50αρι μαμα τοτε το πιθανοτερο ειναι να μην εχει κανενα προβλημα..

το μηχανακι αν το παρεις μεταχειρο και ειναι εκτος αθηνων πειραζει? που μενεις?

philoctetes
09/05/2007, 19:42
Επίσης στο site που μου έδειξες είδα πολύ πράμα, αλλά με φρενάρει το γεγονός πως δεν μπορώ να ξέρω σε τί κατάσταση είναι, εμένα δείξε μου μηχανάκι που να γυαλίζει και κατα τ αλλα να μην παίρνει μπρος κ καλό θα σου πω ότι είναι- τέτοια ασχετίλα :alien: παίζει να το πάω σε συνεργείο για έλεγχο ή και αυτοί δεν θα μπορούν να το ελέγξουν στα τέρματα??

philoctetes
09/05/2007, 19:43
Από λεφτά τα 1300 που έχει το kymco με μπαγκαζιέρα κ κράνος δε νομίζω να δώσω περισσότερα.. Ναι 50αρί, που φράγκα τώρα γι αλλα διπλώματα... Μετά θα χρειαστώ περισσότερα κ για μηχανή, οπότε προτιμώ να πάρω κάτι καλό σε μικρό, και αφού για την ώρα τουλάχιστον δεν έχω κ καμιά τρελή πόρωση με το άθλημα δε με χαλάει το 50άρι(έχω φάει κάτι χρόνια στη μάπα τα λεωφορεία, οπότε με καταλαβαίνεις τι εννοώ):bawl:

OzZzZzY
09/05/2007, 21:09
κοιτα συνηθως σε μικρα μηχανακια κοιτας 3-4 πραγματα..αν καιει λαδια, πλαισιο για τιποτα στραβωματα, φρενα και τα πλαστικα μηπως εχει πεσει..
επειδη ενα απλο 50αρι θα σου δωσει μια 60αρα τελικη κ σιγουρα δεν θα σε βγαζει ανετα σε ανηφορες κλπ μπορω να σου προτεινω 2-3 καλες ευκαιριες μεταχειρισμενων και λιγο φτιαγμενων, μονο που ναι εκτος αττικης

anf125
09/05/2007, 21:15
Κι εγώ νομίζω πως το ΚΥΜΚΟ είναι πιο αξιόπιστη επιλογή σε αυτά τα κυβικά και λεφτά. Καύτερα απέφυγε τη λύση μεταχειρισμένο, αφού δεν έχεις και γνώσεις μηχανολογικές, γιατί συνήθως τέτοια παπιά προς πώληση τα είχαν πιτσιρίκια και ντελιβεράδες που τα ξεπάτωσαν. Εκτός αν βρεις καμιά ευκαιρία από γνωστό σου. Το πίσω δισκόφρενο είναι μάλλον πολυτέλεια για 50 κυβικά μηχανάκι, εδώ μηχανές 20 κυβικών κυκλοφορον με πίσω ταμπούρο. Μην ψαρώνεις λοιπόν. Και υπολόγιζε στο κόστος αγοράς και ένα αξιοπρεπές κράνος τουλάχιστον, για αρχή. Αυτά που δίνουν δώρο τα μαγαζιά είναι μούφες συνήθως.

philoctetes
09/05/2007, 21:33
Θεσσαλονίκη μένω. Ναι, δύσκολα θα έπαιρνα μεταχειρισμένο εκτός Θεσ\κης γιατί όπως κ να χει όταν ο άλλος ξέρει πως δεν θα σε πετύχει ποτέ ξανά ούτε από τύχη θα στην κάνει πολύ πιο εύκολα τη λαδιά...
Τώρα το φιαγμένο δεν ξέρω ρε συ, μάλλον δεν θα το εμπιστευόμουν κ τόσο εύκολα γιατί υποθέτω πως αυτός που το "έφιαξε" δεν θα πολυυπολόγισε θέματα ασφάλειας κτλ.. Επίσης η τελική δεν με ενδιαφέρει να είναι πάνω από 60 αφού δεν πρόκειται να το βγάλω με τίποτα εκτός πόλης, κοινως και πολλά είναι τα 60. Για μεταχειρισμένα θα το ψάξω πάντως, εφ όσον δεν με πιέζει ο χρόνος, δεν έχω να χάσω κάτι, αν κ κάτι μου λέει πως στο kymco θα καταλήξω για να χω το κεφάλι μου σίγουρο από κάθε άποψη..
Για γνωστό έψαξα εξ αρχής anf125 ακριβώς επειδή είμαι ----------->>:alien: σ' αυτά τα θέματα. Θα ρίξω και καμια ματια σε αγγελίες κ βλέπουμε..........:sun: Και σίγουρα δεν θα ρωτήσω "ποιο κράνος θα μου δώσεις δώρο φανταστικέ πωλητή" ;) θα το παζαρέψω μετά την επιλογή φυσικά, και δεν διατείθεμαι να τσιγκουνευτώ πάνω σ αυτό το θέμα..... Ένα 100αρικο καλά δεν είναι να δώσω? Καλύτερα ελαττωματικά φρένα παρά μούφα κράνος -που λέει ο λόγος-

Επίσης, εχει κανείς ιδέα για το πόσο περίπου πάει ενας συναγερμός, ή συμφέρει ασφάλεια κλοπής?
---->>>Είμαι υπόδειγμα αγχωμένου ανθρώπου, το ξέρω:P<<<----

"Ένα ακόμη απελπισμένο θύμα του ΟΑΣΘ"

OzZzZzY
10/05/2007, 09:36
ασφαλεια κλοπης? χαχαχα! δεν αξιζει φιλε μου! θα το πληρωσεις 3πλο το μηχανακι!
οσο για κρανος 100 ευρω ειναι λιγα..:rolleyes: μιλαμε για κρανος οχι για τσοφλι..200 ευρω για κρανος και κανα 30 για γαντακια..το ξερω θα σου φανουν πολλα αλλα οι παλαμες και το κρανος ειναι τα πρωτα που χτυπας..μπουφαν να φορας ενα τζιν κ μακρυ παντελονι παντα.. αυτα θα περιορισουν τις ζημιες αν -χτυπα ξυλο μακρια μακρια- πεσεις..
και για συναγερμο δεν ξερω να σου πω..αν σου περισσεψουν βαλτου αλλα παρε και 2 λουκετα να το κλειδωνεις.. αν μπορεις να το βαζεις σε παρκινγ υπογειο-γκραραζ ή πιλωτη θα σαι πιο καλυμενος..αλλα αν το χεις εξω στη δουλεια σου λόυκετακια κ -ισως- σωθεις!

philoctetes
10/05/2007, 15:10
Οέο?! Καλά για γάντια χλωμό το κόβω καλοκαιριάτικα... Ο θεός βοηθός........ Δεν έχω πυλωτή, αυτό ειναι το κακό.. Καλά στη δουλεία δεν είναι πρόβλημα, πρωί δουλεύω κ είμαι 1 τετράγωνο δίπλα απο το μπατσο-staτion, κυριλέ. Μάλλον θα το αφήνω μπροστά σε κάτι σουβλατζίδικα που δεν κλείνουν τη νύχτα στη γειτονιά μου για σιγουρια..... Ξανά ευχαριστώ παιδιά για την κατατόπιση, νά στε καλα!
:beer: :rotflmao:

anf125
10/05/2007, 22:04
Υπάρχουν και καλοκαιρινά γάντια, που είναι "δροσερά" και φτηνά, όπως αυτά που πήρα σήμερα από το MOTOMARKET

http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=653

Μπουφανάκι μπορείς να βρεις από 100 ευρώ κάποιο ελαφρύ, με επενδυσούλα όμως για να φοριέται και χειμώνα. Εγώ είχα πάρει αυτό π.χ. πρόσφατα

http://www.warmup.gr/cats/item.php?ItemID=420

Πήγαινε καμιά βόλτα σε μεγάλα μαγαζιά εξοπλισμού μοτό και άρχισε να διαβάζεις ειδικό τύπο, στις τελευταίες σελίδες έχουν συνήθως προσφορές εξοπλισμού και αξεσουάρ.

Για το κράνος μην κάνεις οικονομία, το κεφάλι σου βάζεις μέσα. Κι εγώ είμαι της άποψης πως απαιτούνται τουλάχιστο 150-200 ευρώ για ένα αρκετά ποιοτικό.

Ασφάλεια κλοπής δεν παίζει για τόσο λίγα κυβικά, κάποιες εταιρίες έχουν από 250cc και πάνω. Συναγερμό δε θα συνιστούσα γιατί πέραν της αμφιβόλου αποτελεσματικότητας θα σου ρίχνει τη μπαταρία και θα δυσκολεύεται να παίρνει μπροστά, το χειμωνα ιδίως. Καλύτερα καλά λουκέτα. Και με το ΑΤ μην επαναπάυεσαι, εδώ μαγαζιά έχουν ληστέψει δίπλα στην αστυνομία. Θα αποθαρρύνει μόνο μερικούς ερασιτέχνες υποψήφιους κλέφτες.

Αυτά και καλό ξεκίνημα :wave2:

philoctetes
10/05/2007, 22:57
Χμμ.. για τα γάντια μ'έπεισες.. Τα μπουφάν αυτά βασικά δεν είναι το στύλ μου κ δεν είναι ρε συ υπερβολικό για ένα παπάκι να πάρω ολόκληρο εξοπλισμό μοτοσυκλέτας?! Τεσπά, τρώγοντας έρχεται η όρεξη :)
Από κράνος έχεις να προτείνεις κάποιο?? Ωραίο το warm up πάντως κ από μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν υστερεί σε τιμές σε σχέση με άλλα ξένα sites. Για τις ασφαλιστικές το διαπίστωσα το πρωί που βολιδοσκόπησα την αγορά τηλεφωνικώς, κρίμα..
Πάντως αν κάποιος καταφέρει να μου κλέψει το μηχανάκι μπροστά στο ΑΤ, τι να πώ πρώτον θ' αγοράσω πλάστιγγα για να ζυγίσω τ' αρ#$#$α του κ μετά θα του το χαρίσω, αν κ να σου πώ δεν το βρίσκω απίθανο, μιας κ αγγαρεία κάνουνε οι φίλοι μας οι ενστολοι οπως πληροφορηθήκαμε πρόσφατα από τον μπαρμπα-Βύρωνα :rotflmao: τεσπα. Και ναι για κράνος θα τα σκάσω.
Thanks ρε anf, πολύ κατατοπιστικός!

anf125
11/05/2007, 23:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από philoctetes
Χμμ.. για τα γάντια μ'έπεισες.. Τα μπουφάν αυτά βασικά δεν είναι το στύλ μου κ δεν είναι ρε συ υπερβολικό για ένα παπάκι να πάρω ολόκληρο εξοπλισμό μοτοσυκλέτας?! Τεσπά, τρώγοντας έρχεται η όρεξη :)


Αυτό το λάθος κάνουν όλοι οι αρχάριοι... (δεν βγάζω ούτε τον εαυτό μου απέξω). Ο λόγος είναι ότι δεν παίζει ρόλο τι οδηγείς στο πόσο θα χτυπήσεις όταν πέσεις. Το αντίθετο μάλλον, με μικρό μηχανάκι έχεις χειρότερη ενεργητική ασφάλεια (φρένα, αναρτήσεις, πρόσφυση κλπ). Αν λάβεις υπόψη και την απειρία του νέου οδηγού και ότι περισσότερα ατυχήματα στατιστικά συμβάινουν στις πόλεις καταλαβαίνεις πόσο εύκολο είναι να βρεθείς κάτω... Αυτό μη σε φοβίζει, σκέψου μόνο ότι οι αναβάτες του MOTOGP που είναι οι καλύτεροι στο κόσμο πέφτουν σχεδόν κάθε βδομάδα...

Είναι σεβαστοί βέβαια οι οικονομικοί περιορισμοί. Αν διαθέτεις 1000 ευρώ για μηχανάκι προφανώς θα σου φανούν πολλά άλλα τόσα για εξοπλισμό. Η απάντηση σε αυτό είναι ότι κάτι αρκετά καλό δεν είναι πάντα πανάκριβο. Συνήθως από ένα όριο και πάνω πληρώνεις περισσότερο άνεση, αισθητική, όνομα + ένα ποσοστό έξτρα ασφάλειας που είναι σημαντική σε άλλες κατηγορίες οδηγών, πχ όσους οδηγούν σε πίστα ή κάνουν ταξίδια αλλά εσύ μπορείς και να κάνεις χωρίς.

Στα κράνη π.χ. για οι δύο κλάσεις κόστους είναι περίπου 150-200 ευρώ και 400+ αντίστοιχα. Επειδή κι εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα έμπειρος σε παραπέμπω στα sticky θεματα για κράνη, μπουφάν κ.α. στην κατηγορία "Προστατευτικός εξοπλισμός".

Αν σου αρέσει να ψάχνεις από το ιντερνετ εγώ έχω ξεχωρίσει επιπλέον τα sites

http://www.motomarket.gr/

http://www.moto-outlet.gr/

http://www.coloriposto.gr/

http://www.tzortzopoulos.gr/

http://www.moto-accessories.gr/


Καλές αγορές :wave2:

philoctetes
12/05/2007, 21:43
Ναι, σίγουρα έχεις δίκιο, απλά θα πρέπει να ψάξω κ κατι που να μου πάει:sun: θέλει ψάξιμο η υπόθεση.. Thanks :)

:beer:

philoctetes
13/05/2007, 12:41
Επίσης βρήκα το http://www.biker-land.de/xtcommerce/index.php?language=en που έχει πολύ καλήτερες τιμές από τα ελληνικά sites... ακόμη κ με τα 25Ε που είναι τα έξοδα αποστολής συμφέρει.... π.χ Caberg flip-up helmet JUSTISSIMO Mirage 06-->169ευρώ , ενώ στο motomarket.gr 258ευρώ χωρίς έξοδα αποστολής, και μάλλον αυτό θα πάρω........... Cheers! :wave2: