PDA

View Full Version : Δισκοπάθεια!!!



adbasil
07/05/2007, 23:38
Μπρος στα κάλλη τι 'ναι ο πόνος. Αλλά 550 ευρουλάκια για 2ο δισκόφρενο στο Multi 620 Dark ,όσο να ναι είναι πολλά και πρέπει να το σκεφτείς καλά. Ιδιαίτερα αν είναι πάνω από το μισό του μηνιάτικού σου. Ερωτώ λοιπόν την ευγενή κοινωνία των Ducatisti:
1. Αξίζει τον κόπο να το κάνεις;
Μαζευω γνώμες
Και δύο υποερωτήματα:
2.Το στήσιμο στο μηχάνημα θ' αλλάξει. Αλλά προς το καλύτερο ή θα φρενάρω με έντο;
3. Πρέπει να αλλάξω και τις ρυθμίσεις στην ανάρτηση;

GST
08/05/2007, 08:21
αρχιζω απο κατω προς τα πανω ...

3....οχι
2....οχι....ποιο γρηγορη αποκριση
1.....το αν αξιζει η οχι ειναι δυσκολη απαντηση...σιγουρα με το διπλο εχεις καλυτερο φρεναρισμα και σιγουρα υπερ της ασφαλειας ..το θεμα ειναι που ..δηλαδη τη διαφορα προσωπικα πιστευω την καταλαβενεις στο οριο και σε οριακες καταστασεις οποτε ειναι καθαρα θεμα οδηγησης ....απο κει και περα σε θεμα αισθητικης το διπλο ειναι ποιο ομορφο ....απλα η ducati για να εχει και μια ποιο φτηνη επιλογη στο αγοραστικο κοινο το βγαζει και με μονο ....

αν λοιπον δεν σου περισευουν και δεν εχεις το μικροβιο του να πειραζεις μια χαρα ειναι το μονο ...αν τιποτα απο τα παραπανω δε σε συγγινει ...καλως ηλθες:beer:

Xrider
08/05/2007, 10:38
+1:D
Συμφωνω.
Η γνωμη μου ειναι οτι για τα κκ σου το ενα δισκοφρενο ειναι οκ.
Καλυτερα να κοιταξεις να βαλεις κανενα ψυγειο λαδιου παρα τον δισκο.
Αν και αυτο παλι ειναι περιτο για το μοντελο σου.
Ειναι σεταριμενη μια χαρα απο την μανα της η μηχανη σου.

nickmonstro
08/05/2007, 11:13
Ημουν και εγω στο δηλιμμα να βαλω η οχι.....:confused:

Αλλα παρατηρησα οτι και με ενα disc ο τροχος μπλοκαρει για πλακα αν αφαιρεθεις και φρεναρεις με δυναμη,επομενος ποσο μαλλον με δυο!!!

Και επειδη δεν ειμαι και κανενας χερας,ειπα μια χαρα ειναι και το single disc ...:wave2:

zero76
08/05/2007, 21:01
φιλε μου εχω την ιδια μηχανη με εσενα και εχω βάλει το κιτ double disk,ετυχε να εχω μπει σε πιστα και με το ενα δισκοφρενο και με τα δυο και ασφαλως δεν το συζηταμε οτι η διαφορα ειναι τεραστια οπως και οτι το μπροστινο συστημα μπορει να διαχειριστει την δυναμη τους σε αυτες τις συνθήκες , στο δρομο ισχυει οτι για ολους δλδ αμα δεν προσεχεις το οδοστρωμα και φρεναρεις τελευταια στιγμη και το 1000S να εχεις και το SMS να εχεις τον ηπιες...το εντο ειναι πολυτελεια σε καθε τετοια περιπτωση.Με 2ο ατομο το ενα δισκοφρενο ειναι λιγο αν απαιτηθει καλο φρεναρισμα γιατι θα πιεσεις πολυ μανετα οποτε μπορει να γινει στραβη.Κατα την δικη μου αποψη πρεπει να το βαλεις και για λογους ασφαλειας οσο και για αισθητικους (διοτι ειναι σαν φτωχος συγγενης με το ενα:smilea:)
550 δεν ειναι πολλα που λες γιατι σου βαζει τρομπα, δισκο και δαγκάνα -αμα δε ειναι και τα εργατικα μεσα εισαι αρχοντας.Ψυγειο οπως λεει και ο φιλος xrider ειναι αχρηστο , τιμονακι ομως απο το 1000S λεει πολλα (350 τοποθετημενο).Sorry men αλλα ετσι ειναι τα ιταλικα.:beer:

skous
09/05/2007, 02:30
Άστο με ένα!

Btw νομίζω ότι το dark έχει μεγαλύτερο δίσκο απο τους δίσκους που έχουν τα άλλα 620, οπότε τα πράγματα δεν είναι και τόσο τραγικά.

Τι γαμιστερά μηχανάκια ρε γαμώτο. Με το που ανεβαίνω πάνω χαμογελάω απο χαρά!

Viva Ducati :beer: :beer:

adbasil
09/05/2007, 07:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από zero76
τιμονακι ομως απο το 1000S λεει πολλα .:beer:

Το τιμόνι έχει ήδη παραγγελθεί. Όντως με δεύτερο άτομο ζορίζεσαι αρκετά. Ευτυχώς όμως δεύτερο άτομο βάζω πολύ σπάνια πάνω στο μοτόρι. (για ταξίδι δεν το συζητάμε.)