PDA

View Full Version : ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΣΥΜΒΟΥΛΗ!!!please!!!



Drake21
08/05/2007, 01:47
Παιδια σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω επιτελου την μηχανη των ονειρων μου!!!VFR800ABS!!
Εχω βρει ενα μοντελο 04 με 20.000χλμ.
Αν εχει καποιος εμπειρια ας μου πει σας παρακαλω αν βγαζει προβληματα η οτιδηποτε τετοιο...
Και για τα servise του μεταβλητου χρονισμου υπαρχει αξιοπιστο συνεργειο που να εμπιστεβεσται???
Και κατι τελευταιο(για την ωρα τουλαχιστον)αν μπει το V-tec οταν εισαι σε καμια στροφη πλαγιασμενος(απο αυτες τις καλες τις Ελληνικες λεω που δεν γλιστρανε κιολας)τι γινεται?Πετας η ολα καλα...
Θα εκτιμισω ιδιετερα καθε βοηθεια...ευχαριστω!!!:a4:

ruyjin
08/05/2007, 12:58
επειδη οι αλλοι θα κοιμουνται ακομα ας βοηθησω λιγο εγω...
κι ας συμπληρωσουν και οι αλλοι αργοτερα...

αρχικα να σου προτεινω,να το οδηγησεις πρωτα, αν δε το εχεις κανει
προβλημα, μονο με τη φυσα στην αριστερη καλωδιωση ειχαν κατι παιδια, αλλα ξεπερνιεται ευκολα
σερβις δεν εχω κανει ακομα, αλλα μην ανησυχεις, θα τη βγαλουμε την ακρη ολοι, οταν ερθει η ωρα, εγω στο συνεργειο που πηγαινα, πηγαινω και τη ΒεΦα μου
οταν εισαι σε στροφη συνηθως το γκαζι ειναι σταθερο, οποτε δεν υπαρχει κινδυνος να μπει το V-TEC, αλλα αν μπει δε θα σε τρομαξει γιατι θα το εχεις συνηθησει φιλε
αυτα ειναι ευλογα και συνηθη ερωτηματα που εκανα κι εγω πριν παρω το μηχανακι

ειναι οπως οταν δεν εχεις ξαναοδηγησει με συμπλεκτη και κανεις την ερωτηση για τη νεκρα ταχυτητα... θα τη βρισκω ή θα βαζω συνεχεια 2α ???
:)

gregorgeous89
08/05/2007, 14:42
Μετά από εκατοντάδες στροφές σε διαβεβαιώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το v-teck.

Acanthor
08/05/2007, 16:25
Αν θέλεις περισσότερα ρίξε και μια ματιά στα θέματα "VFR και σχέση με κόρη βενζινά", προχώρα και στις πιο παλιές σελίδες και θα βρεις πολλές πληροφορίες. ΑΚΡΙΒΩΣ αυτά που χρειάζεσαι δηλαδή. (Τα οποία χρειάστηκα κι εγώ πριν λίγο καιρό...)

ΠΡΕΠΕΙ να το οδηγήσεις όμως. Απλά να είσαι έτοιμος για αλλαγές (και αϋπνίες). Αυτό έχω να δηλώσω μόνο! :lol:

Drake21
08/05/2007, 17:11
Thanks boys αν και οση περισοτερες αποψεις ακουσο τοσο το καλυτερο....
Και πως να το οδηγησω ρε παιδια,αν δεν το παρω να παω π.χ.Βορειο Εβοια τι να καταλαβω...καλα το θετω?η λεω μαλακιες?
Σας ευχαριστω πολυ ολους παντως...
Α,και οταν λες αλαγες και αυπνιες τι εννοεις?

zolotas
08/05/2007, 17:16
σε τι τιμη το βρηκες??

Drake21
08/05/2007, 21:14
Eχω βρει 2...ενα με 8500 και ενα με 8.000,περιπου ιδια.
Αυτο με τα 8.000 ειναι 5 μηνες ακινητο δηλαδη θελει λαστιχα στανταρ!!!Αυτα!

X_NR750
08/05/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
Eχω βρει 2...ενα με 8500 και ενα με 8.000,περιπου ιδια.
Αυτο με τα 8.000 ειναι 5 μηνες ακινητο δηλαδη θελει λαστιχα στανταρ!!!Αυτα!

Χιλιομετρα?

Ετος κατασκευης?

Βιβλιο συντηρησης σωστα συμπληρωμενο?

Αξεσουαρ?

Drake21
09/05/2007, 00:11
To ενα παιδια ειναι σε αγκελια στο forum...απο τις πρωτες κιολας,μπορειτε να το δειτε..
;)

zolotas
09/05/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Drake21
Και κατι τελευταιο(για την ωρα τουλαχιστον)αν μπει το V-tec οταν εισαι σε καμια στροφη πλαγιασμενος(απο αυτες τις καλες τις Ελληνικες λεω που δεν γλιστρανε κιολας)τι γινεται?Πετας η

.......θα σημαινει οτι θα εχεις αρκετα κλμ και αν εισαι ασχετος οδηγος την γ@μησες .Η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα αλλα ουτε προκειται ..........εκτος αν βαρεσεις καμια πιστα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα .

Drake21
09/05/2007, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
.......θα σημαινει οτι θα εχεις αρκετα κλμ και αν εισαι ασχετος οδηγος την γ@μησες .Η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα αλλα ουτε προκειται ..........εκτος αν βαρεσεις καμια πιστα οποτε αλλαζουν τα δεδομενα .

Για να καταλαβεις καλυτερα τι λεω....π.χ βορειο Ευοια μπαινεις με πρωτη δευτερα,οποτε στις αλαγες πριν την στροφη η κατα το βγαλσιμο η καμια φορα και μεσα στην στροφη αν εισαι με λιγα μπορει να μπει το v-tec...
Καταλαβες που εχω τιν απορια μου φανταζομαι...:eyepop:

zolotas
09/05/2007, 01:12
το θεμα ειναι οτι μολις μαθεις το μηχανακι δεν θα ξεκολλας απο το β-τεκ ......πιστεψε με.

παντως μια παρατεταμενη ανοιχτη στροφη μπορεις να την παρεις με πολλα και να σου ανοιξει το β-τεκ πλαγιασμενος αλλα κανενα προβλημα .........

Acanthor
09/05/2007, 01:37
Όπως το θέτεις, μάλλον θέλει προσοχή. Αν και νομίζω ότι μόλις "μάθεις" τη μηχανή καλά, το κουμαντάρεις...

Ψάξε καλά στη Χρυσή Ευκαιρία. Υπάρχουν 2-3 περιπτώσεις καλές, στα 8300-8500 με λίγα χλμ και καλά εξτρά. Απλά σκέψου τις ανάγκες τους. Πχ ένα που είχα δεί είχε 17.000χλμ με ABS αλλά δεν είχε κάνει ποτέ τίποτα από σέρβις λάστιχα κλπ, που σημαίνει +700? (λάστιχα, τακάκια, λάδια κλπ).Κατα τ'άλλα όμως ήταν άριστο.
Επίσης 2 καλά ασημί με ΠΟΛΛΑ εξτρά και ABS από το bikenet κάπου νομίζω το είχα δει. Ίσως και εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά. Εγώ πάλι σε μια βδομάδα είχα βρει την "καλή" μου μετά από αρκετά τηλέφωνα και 3-4 ραντεβού...

SOL-VFR-VTEC
11/05/2007, 00:22
VOREIO EUVOIA:confused: :confused:

AN DEN EXEIS PAEI YLIKH-DOMOKO-BRALO....NA PERASEIS MIA

DEN THA EXEIS KANENA PROVLIMA....OPOS LEEI KAI O ZOLO..PARATETAMENES STROFES....

H EVOIA ..GIA MENA EINAI MOTARDOVIES OI STROFES..

TO VTEC...DEN SINAPAGETE OTI EINAI IDIO ME TO TURBO....

TO SINITHIZEIS POLY EFKOLA....KAI TO EYXARISTIESE SYNAIXIA

Drake21
11/05/2007, 15:50
Εμενα μου αρεσει πολυ παντως η διαδρομη βορειο ευοια...ειναι απο τις πιο ομορφες...μπραλο το πιστευεις οτι με μηχανη δεν εχω περασει ποτε...
anyway,thanks και για τη δικια σου βοηθεια...
Αν και ο προβληματισμος μου θα λυθει μαλλον οταν το οδηγησω και το καταλαβω...
;)