PDA

View Full Version : hornet 250 ή sf 400 s



skarpias
08/05/2007, 02:28
καλησπερα παιδια...
ειμαι φοιτητης στην πατρα και λεω κι εγω να τσιμπησω μια μηχανουλα..
σαν πρωτη εμπειρια που θα ειναι δεν νομιζω να την σκιζω κιολας..
θα κανω βεβαια και τις μακρινες μου βολτες.. και θα προσπαθησω να τη μαθω οσο πιο γρηγορα μπορω.
διαβαζοντας τα post ειμαι αναμεσα σε ενα hornet 250 οσο κιαν δυσκολευτω να το βρω κ σε μια super four 400..
απο χρηματα ειμαι περιπου στα 2500 το παρα που μεχρι 3000...

θα ηθελα λοιπον την πολυτιμη συμβουλη σας...
λογω χρηματων, δυσκολιας να βρω την hornet, χρονολογια που πρεπει να προτιμησω το καθενα ή πανω σε οτι πιστευετε οτι μπορει να με βοηθησει...

ευχαριστω πολυ προκαταβολικα κι ελπιζω να τα λεμε συχνοτερα..

εννοειται κ εμφανισιακα το hornetaki ειναι απιστευτο..

nikonian
08/05/2007, 08:15
Γιατί δεν κοιτάς και Hornet 600; Τα βρίσκεις σε απίστευτες τιμές. Από 3000 βρίσκεις καλό 600αρι και φυσικά πολύ νεότερο (2000-2001)και με άφθονα ανταλλακτικά.

skarpias
08/05/2007, 10:47
βασικα γυρω στα 2500 ειμαι και αντε αν εβρισκα τιποτα καλο να πιγαινα στα 3000... και με 3000 βρηκα πολυ δυσκολα hornet 600.. τα περισσοτερα ειναι στα 4000-4500 και γιαυτο το φοβαμαι μην εχει προβληματα. σιγουρα πριν την αγορα οποιουδηποτε θα γινει και σωστος ελεγχος, αλλα απο την αλλη για πρωτη μηχανη πιστευω μου πεφτει κομματακι πολυ.. η λεω μ.λ.κ.ες?? δεν εχω και τρελη εμπειρια..

μηπως ομως αν παρω το 250 μετα απο λιγο θα ξενερωσω?? τοσα καλα λογια ακουσα στα post Γιαυτο το μηχανακι...

εχουμε και στη μεση την super four μην ξεχναμε παιδια..

και παιζει και σημαντικο ρολο το οτι θα ειναι πρωτη μηχανη....μην παιξω και με την ζωουλα μου..

περιμενω και αλλες γνωμες παιδια και σε αλλα θεματα..

ευχαριστω πολυ....

GATOYLHS
08/05/2007, 11:39
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ,SUPERFOUR Κ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ.ΓΙΑ ΠΡΩΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΗΝ ΟΔΗΓΕΙΣ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ.ΟΤΑΝ ΚΟΛΗΤΟΣ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 6ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΠΡΙΖΕ ΠΑΡΕ ΦΟΡ ΠΑΡΕ ΦΟΡ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΓΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΠΑΤΑΤΑ ΤΟ CB1 ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΛΑΘΟΣ.ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΛΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΦΟΥΡΑΚΙΑ.

ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΤΕΛΑ VERSION S KAI R TA ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΑ ΚΑΡΜΠΥΡΑΤΕΡ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ ΜΠΡΕΜΠΟ ΦΡΕΝΑ.

ΤΟ ΧΟΡΝΕΤ 250 ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΕΥΡΕΤΟ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 400ΚΥΒ ΓΙΑ ΤΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΑ 250.

ΟΤΑΝ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΑ 600 Η 900.

SF
08/05/2007, 11:43
Να ρίξω κι εγώ μια ψήφο στο 400, που το έχω 10 χρόνια και δε λέω να το βαρεθώ!!! :)

Sabre
08/05/2007, 12:20
400αρι δαγκωτό!

άσε που δεν θα βρείς hornet250......

skarpias
08/05/2007, 16:03
μεχρι τωρα δηλαδη καταληγω σε 400...
το super four s me to r τι διαφορες εχουν? εχουν σε φρενα στησιμο η κατι αλλο?
πιο να προτιμησω υπαρχει καποια καλη εκδοση μηπως να ψαξω??

nikonian
09/05/2007, 08:27
Ε, τώρα με βάζεις σε πειρασμό.
Θα σε κάνω να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο.
Μόλις χθές, ήρθε ένα παληκάρι και είδε το Hornet 600 μου , (λουλούδι) και μάλον θα το πάρει , στην τιμή που εσύ θα πληρώσεις για ένα 400 SF

GATOYLHS
09/05/2007, 18:05
cb400 project big1 ειναι το πρωτο που βγηκε στη φορα!
Διαφορες μικρες στα οργανα 1000 στροφες λιγοτερες ενα ιππο πιο κατω και θερμομετρο στα οργανα.

To R εχει το μασκακι μπροστα αλλη εξατμιση αλλα οργανα και βενζινομετρο ο κινητηρας περιστρεφεται 1000 στροφες παραπανω και βγαζει ενα αλογακι ακομα.

Το S ιδιο αλλα εχει κανονικο φαναρι
Μετα βγηκαν τα vtec.

GATOYLHS
09/05/2007, 18:07
ΦΙΛΕ ΝΙΚΟΝΙΑΝ ΑΝ ΟΛΟΙ ΕΔΙΝΑΝ ΤΟ 600 ΣΕ ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΗ ΤΙΜΗ ΝΑ ΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ.

Alx 84
09/05/2007, 19:50
το 250 θα το βρείς πολύ μα πολύ δύσκολα και δε ξέρω τι παίζουν από ανταλλακτικά. αν λοιπόν δέν έχεις χρήματα για το 600 να πάς σφαιράτος για το four. είναι σούπερ!!!!:winka: :winka: :winka: :winka:

gavos
09/05/2007, 20:46
Αφού ρε συ το hornet γουστάρεις, ψάξτο και δε θα χάσεις.. Ναι θα το βρεις δύσκολα, ναι οι φίλοι σου θα σου λένε πως παίρνεις ρίσκο, αλλά η ουσία είναι ότι αυτό γουστάρεις. Και αυτό δε στο αλλάζει κανένα νούμερο/στατιστικό.. Τέλος..

Αν δεν είσαι σίγουρος ποιο θες να έχεις, τότε σιγουρέψου πρώτα, και μετά go for it..

cbhornet00
10/05/2007, 15:33
Να προτείνω κάτι; Δεν ξέρω βέβαια αν το έχεις σκεφτεί ούτε και αν πόσο καλή μηχανή είναι, αυτό θα σου το πεί κάποιος που το έχει, αλλά γιατί δεν κοιτάς και για κανένα CB500 που θα βρείς και ανταλλακτικά ότι ώρα χρειαστείς και που πιστεύω πως όποτε πείς να το δώσεις θα το πουλήσεις πιο εύκολα;

skarpias
03/06/2007, 19:53
irtha i ora gia tin teliki epilogi.... kai akoma den exo katalixei...
koitaxa kai piga se mixaniko 2 hornetakia pou vrika apo aggelies kai itan psilosapia kai ta 2... alla o mixanikos mou eipe an to vro kalo na to paro xoris deuteri skepsi...
vevaia einai ligo diskolo na vro kai meta an mou bei sto kefali i psira min mou pathei kati kai ta sxetika tha trelatho..
opote leo na katalixo se souper four na exo to kefali mou isixo...
meta omos tha vlepo hornatakia sinexeia kai tha trelainomai pali.. einai allou...

mallon den eimai ikanopoiimenos me tpt mou fainetai e??

ti na kano...

GATOYLHS
04/06/2007, 00:06
AΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΚΑΤΟΧΟΙ ΣΟΥΠΕΡ ΦΟΡ ΔΕΝ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΡΕΛΕΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ ΧΟΡΝΕΤ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΡΙΣΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.

ΙΣΑ ΙΣΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΑ 600 ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟ 900 ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΟΒΩ ΦΛΕΒΕΣ.

ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΦΟΡ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΓΙΑ 400ΚΥΒΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΥΠΕΡ!!

skarpias
10/06/2007, 20:19
να ρωτησω και κατι τελευταιο ρε παιδια... μηχανη μεχρι ποσα κυβικα δεν δηλωνεται στην εφορια?? νομιζω μεχρι 400... ισχυει κατι τετοιο?? γνωριζει καποιος να μου πει περισσοτερα? το hondaki ειναι ακριβως 400 ή 39...

gunner
10/06/2007, 20:28
:beer: super four aderfe!milame tha se kanei rider!