PDA

View Full Version : Πόσα βγάζουν οι αντιπροσωπίες ... ?



motaba
08/05/2007, 07:49
Καλημέρα! :sun:

Πόσα μπορεί να βγάζουν οι αντιπροσωπίες / καταστήματα από την πώληση μιας μοτό...?

π.χ. ένα KTM 640 LC4 Enduro έχει περίπου 7.000 euro... Πόσο κέρδος θα έχει ?

:confused:

super_toto
08/05/2007, 07:56
Δεν ξέρω πόσα βγάζουν αλλά σίγουρα βγάζουν από την μύγα ξύγκι.:smilea:

vangelis 64
08/05/2007, 07:56
Άλλο κέρδος έχει η αντιπροσωπεία και άλλο το κατάστημα(που αγοράζει από την αντιπροσωπεία.)

Υπολόγισε για τα μαγαζιά,περίπου ένα 14%,ανάλογα την εταιρεία.

Φρίκη!

lemmys
08/05/2007, 08:02
POLLLAAAAAAAAA

motaba
08/05/2007, 08:13
Σκέφτομαι πόσσα δώρα δίνουν (τα μαγαζιά κυρίως... σε πλήθος, όχι ποιότητα) και ανατριχιάζω με τη σκέψη ότι όχι μόνο τα ένω πληρώσει - αλλά και με το παραπάνω !! :evil:

Xrider
08/05/2007, 09:26
Λιγα εως παρα πολυ λιγα....απο την πωληση καινουργιων μηχανων.
Βγαζουν απο τα σερβις και τα αντλκτκα που πουλανε και τισ μτχρσμνς μοτο.

makis206
08/05/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Λιγα εως παρα πολυ λιγα....απο την πωληση καινουργιων μηχανων.
Βγαζουν απο τα σερβις και τα αντλκτκα που πουλανε και τισ μτχρσμνς μοτο.

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό, το ίδιο ισχύει και για τις αντιπροσωπείες αυτοκινήτων.

Φαντάζομαι όμως οτι όσοι εμπορεύονται μηχανάκια παραεισαγωγής θα έχουν μεγάλο κέρδος αν κρίνω απ'τα δώρα που κάνουν.

:beer:

athandim
08/05/2007, 09:45
Στα V-strom πάντως το κέρδος του εμπόρου πρέπει να είναι πάνω από 1000 ευρώ, σύμφωνα με μια σχετική συζήτηση που είχε γίνει παλαιότερα...... :eyepop: :sad:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=10535&perpage=15&pagenumber=2

zzr2005
08/05/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Λιγα εως παρα πολυ λιγα....απο την πωληση καινουργιων μηχανων.
Βγαζουν απο τα σερβις και τα αντλκτκα που πουλανε και τισ μτχρσμνς μοτο.

δεν νομίζω και εγώ να βγάζουν λίγα...
ειδικά αν αναλογιστούμε τις μεγάλες διαφορές στις τιμές των παραεισαγωγής.....λογικά οι παραεισαγωγής συμπιέζουν το κέρδος τους για να κερδίσουν πωλήσεις....άρα αν σκεφτούμε οτι σε μεσαία μοντέλα πωλούν 500-700 περίπου ευρώ κάτω...
εγώ το κόβω η αντιπροσωπεία να βγάζει κανα 1000ρικο σε μεσαια μοντέλα ....

soundstorm
08/05/2007, 15:12
Σιγουρα σε ενα ss 1000 κυβικων πανω απο ενα χιλιαρικο.Περιπου 1500.
Παντα για καινουργια μηχανη.
Στα αμαξια ειναι 600 ευρω.

675
08/05/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Υπολόγισε για τα μαγαζιά,περίπου ένα 14%,ανάλογα την εταιρεία.

Φρίκη!

γιατι πολλα ειναι?:look:

soundstorm
08/05/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από elias_sgr
γιατι πολλα ειναι?:look:
Ε δεν ειναι και λιγα!

vangelis 64
08/05/2007, 15:51
Είναι πολύ λίγα.Αν φανταστείς ότι το κέρδος τους πέφτει σημαντικά λόγω δώρων(μόδα που την ξεκίνησαν οι μεγαλοκαρχαρίες),τότε ένα μαγαζί πρέπει να πουλάει τουλάχιστον 10-15 μηχανάκια το μήνα,για να μπορεί να είναι βιώσιμο σαν επιχείρηση.
Ειδικά στην περίπτωση ανταλλαγής,έτσι και δεν πουληθεί το παλιό μηχανάκι,ο μαγαζάτορας θα πρέπει να το γρασσάρει και να το περάσει υπόθετο.
Βάλε τώρα και το οικονομικό στριμωξίδι τού κόσμου,τίς παράλογες απαιτήσεις πολλών πελατών και δένει το γλυκό.

Έχω φίλο με μαγαζί και τα έχω δεί.Γίνονται φοβερά πράγματα,παιδιά.Άσ' τα να παν.:(

sniper
08/05/2007, 16:09
Σωστά!!!!

Έπρεπε να μας κάνουν δώρο την μηχανή και να μας δίνουν και τις βενζίνες του επόμενου χρόνου απο την τσέπη τους....

Επίσης να διαμαρτηρηθούμε που πάμε στα μαγαζιά με τα ρουχα και πληρώνουμε, στις ταβέρνες θα έπρεπε να ήταν όλα κερασμένα απο τον ταβερνιάρη κλπ κλπ....

Σε καθεστώς ελευθερου εμπορίου συζητάμε για το περιθώριο κερδών του εμπόρου, σε ένα είδος που δεν είναι βασικό για την διαβίωσή μας;

Ρε πάτε καλά;

kalesin
08/05/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από soundstorm
Ε δεν ειναι και λιγα!



για υπολογισε μεσα στο 14%..

- λειτουργικα εξοδα [νοικια, φωτα, νερα, τηλεφωνα, μισθους, ικα, κτλ]
- νεκρο στοκ
- αγορα στοκ
- εξοδα διαφημισης
- αναλωσιμα-ανταλλακτικα [γραφειων κ σερβις]
- πληρωμες προμηθευτων
- ανοιγμα στην αγορα [επιταγες πελατων, κανονια]

κ ποσα αλλα που δεν μου ερχονται τωρα

δεν ειναι ολα τοσο απλα ρε παιδια.
Ενταξει δεν λεει κανεις οτι πεινανε, αλλα στην τελικη μαγαζια ειναι. Δηλαδη στα δικα μας μαγαζια δουλευουμε για την ψυχη που θα παραδωσουμε;

:beer:

kiriakost
08/05/2007, 19:30
Στην επαρχία έχουν βρει, άλλα ωραία κόλπα ... ότι πάρεις + Μεταφορικά 10? !!!

Είναι ωραίο το παραμύθι , ακόμα και εάν το έχουν το υλικό , Σου λένε έλα αύριο ..

Και έτσι πάμε + Μεταφορικά + Μεταφορικά + Μεταφορικά = + Νταβατζιλίκι + Νταβατζιλίκι + Νταβατζιλίκι

Αποτέλεσμα ημέρας !! Νταβατζιλίκι Χ 10 φορές = 100? χωρίς κόπο


Το άλλο κόλπο είναι + 25% στις τιμές Αθηνών .
Δεν σου λέει για ΣΥΝ μεταφορικά , διότι έτυχε να σου πει στο τηλέφωνο ότι ..... ξέρεις ετοιμάζω παραγγελιά .. πάρε απόφαση ...... να σου βάλω και τα δικά σου μέσα .. να τα έχουμε αύριο !!


Συμπέρασμα , όταν ένα πίσω γρανάζι κοστίζει 28?, και ένα μπροστά 8?, (Τιμές Αθηνών ) , στην Επαρχία θα τα πληρώσεις 45 ?

Ετσι αποφάσισα να αγοράζω από μεγάλες πόλεις , για να είναι τουλάχιστον το Νταβατζιλίκι γνήσιο, και όχι ιμιτασιόν . ;)

soundstorm
08/05/2007, 20:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
για υπολογισε μεσα στο 14%..

- λειτουργικα εξοδα [νοικια, φωτα, νερα, τηλεφωνα, μισθους, ικα, κτλ]
- νεκρο στοκ
- αγορα στοκ
- εξοδα διαφημισης
- αναλωσιμα-ανταλλακτικα [γραφειων κ σερβις]
- πληρωμες προμηθευτων
- ανοιγμα στην αγορα [επιταγες πελατων, κανονια]

κ ποσα αλλα που δεν μου ερχονται τωρα


:beer:
Παραξενο,και εγω πληρωνω ολα αυτα,
συν οτι πληρωνωμαι μετα απο την καθε σεζον(εξι μηνες αφου πουλησω)
Ποιος δηλαδη επαγγελματιας ΔΕΝ τα πληρωνει αυτα?
Τεσπα.

Alchimistis
08/05/2007, 20:29
αν είχανε τουλάχιστον καλύτερη συμπεριφορά....αυτο ειναι για μένα το βασικό τους πρόβλημα

paTman_the
10/05/2007, 13:51
Σαφώς...
Η συμπεριφορά είναι κ μένα το πρόβλημα...
Θα μου τον πιασεις που θα μου τον πιάσεις τον κώλο...
Θα μου τον κάτσεις που θα μου τον κάτσεις...
Χαμογέλα λίγο ρε πούστη!!!
ΑΣ ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΛΙΓΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!!

κ σιγά μη δουλεύουν με 14% κέρδος γενικά...

R-1nas
10/05/2007, 14:08
Pantos to R1 07' to motodyktio to pairnei i 8300 i 8700 den eimai sigouros.... kai to poulaei xoris pinakides klp klp 14490. ta symperasmata dika sas.

Nostra
10/05/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Pantos to R1 07' to motodyktio to pairnei i 8300 i 8700 den eimai sigouros.... kai to poulaei xoris pinakides klp klp 14490. ta symperasmata dika sas.


από "επίσημο" δρόμο δε παίζει αυτό που λες...με την καμία...

makis206
10/05/2007, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
από "επίσημο" δρόμο δε παίζει αυτό που λες...με την καμία...

Κι εγώ δεν το πιστεύω.. εκτός κι αν αλλάζει τόσο πολύ η πολιτική μεταξύ αντιπροσωπείας μοτοσυκλετών και αντιπροσωπείας αυτοκινήτων που δουλεύω..

fantacid
10/05/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Καλημέρα! :sun:

Πόσα μπορεί να βγάζουν οι αντιπροσωπίες / καταστήματα από την πώληση μιας μοτό...?

π.χ. ένα KTM 640 LC4 Enduro έχει περίπου 7.000 euro... Πόσο κέρδος θα έχει ?

:confused:


σκεφτεσαι να ανοιξεις αντιπροσωπια?

:lol:

V-PLAYER
10/05/2007, 14:26
Επισης κερδιζουν και στο τελος του χρονου ενα αρκετα καλο ποσοστο αν θα πιασουν το στοχο που τους εχει βαλει η αντιπροσωπεια ,καθως επισης κερδιζουν πολλα λεφτα απο τις τραπεζες οταν πουλανε τα δανεια.Για σκεφτειτε γιατι ολοι θελουν να πουλησουν με χρηματοδοτηση και οταν τους λες για μετρητο δεν τους πολυνοιαζει. Ολοι μα ολοι ειναι υπαλληλοι τραπεζης.
Δε νομιζω λοιπον οτι πεινανε γιατι αν γινοταν αυτο θα ειχανε κλεισει οι μισοι ,αντιθετως οπου και να κοιταξεις πουλανε μηχανες.
Στον αντιποδα βεβαια η πωληση ειναι δυσκολη και ακομα πιο δυσκολο ειναι το after sales αλλα αυτα αγαπητοι μου υπαρχουν παντου σε οτι προιον και να πουλας.

Για αυτο λοιπον σταματηστε να παραπονιεστε μερικοι μερικοι γιατι και το κλαμα τζογος ειναι. :wave2:

soundstorm
10/05/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ δεν το πιστεύω.. εκτός κι αν αλλάζει τόσο πολύ η πολιτική μεταξύ αντιπροσωπείας μοτοσυκλετών και αντιπροσωπείας αυτοκινήτων που δουλεύω..
Απο ενα αμαξι το κερδος ειναι 200 χιλιαρικα(δραχμες),απο μηχανη τουλαχιστον 400.

paTman_the
10/05/2007, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Pantos to R1 07' to motodyktio to pairnei i 8300 i 8700 den eimai sigouros.... kai to poulaei xoris pinakides klp klp 14490. ta symperasmata dika sas.



από "επίσημο" δρόμο δε παίζει αυτό που λες...με την καμία...


----

Μπορείτε να μας το εξηγήσετε λίγο αυτό? Ή τουλάχιστον γιατί στην αμερική είναι τα ίδια λεφτά σε απόλυτα νούμερα... Αλλά σε δολλάρια? Εκτός κ αν έχω ενημερωθεί λάθος... Οπότε συγγνώμη για τις μπαρούφες, αλλά αν έχω ακούσει σωστά, για εξήγησέ μου τη διαφορά από 15000e σε 15000 δολλάρια ας πούμε; Για να μη μιλήσουμε για διαφορές στα αξεσουάρ...

sniper
10/05/2007, 14:58
Συνεχίστε να λέτε αόριστες μπουρδολογίες.....

Επειδή κάτι μπορεί να ξέρουμε κι εμείς, τα περιθώρια κέρδους που αρκετοί από πάνω βάλατε, δεν εχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα.

Το κύριο κέρδος το έχει ο εισαγωγέας (Σαρακάκης, Μοτοδυναμική, Σφακιανάκης κλπ), παρά το εξουσιοδοτημένο κατάστημα στην κάθε περιοχή.

paTman_the
10/05/2007, 15:12
Αδερφέ να σου πω κάτι;

Συνέχισε αόριστα να το παίζεις μάγκας.


Και για να μην παρεξηγηθώ γιατί είναι κάπως επιθετικό αυτο :-)
Μπορεί να λέω αόριστα ότι είμαι σίγουρος ότι τα ποσοστά κέρδους τους είναι τεράστια σε σχέση με άλλες δουλειές χωρίς να έχω τα τιμοολόγιά τους στα χέρια μου. Ξέρω όμως σε τι τιμές βρίσκω πράγματα από το εξωτερικό κ τι τιμές έχουν εδώ οπότε νομίζω ότι δεν μιλάω κ τόσο στον αέρα... Ειδικά στην κρήτη που βρίσκομαι. Το ποιο πρόσφατο παράδειγμα; Αλυσιδογράναζο της honda γνήσιο για hornet 600, εδώ το έχει διακόσακατι, πές ~250, κ το βρήκε φιλαράκι ~100 με μεταφορικά για την πόρτα του. Έτσι γιατί είμαστε πολύ μάγκες στην Κρήτη ενώ εκεί τα χαρίζουν, δεν βγάζουν λεφτά ...
Κ έχω σύνδρομο ότι με κυνηγάνε κ σύνδρομο συνομοσίας.

Αν ξέρεις κάτι πες το μας, αλλά μην διαφωνείς για τη χάρη της διαφωνίας...

dirtbird
10/05/2007, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
Αδερφέ να σου πω κάτι;

Συνέχισε αόριστα να το παίζεις μάγκας.


Και για να μην παρεξηγηθώ γιατί είναι κάπως επιθετικό αυτο :-)
Μπορεί να λέω αόριστα ότι είμαι σίγουρος ότι τα ποσοστά κέρδους τους είναι τεράστια σε σχέση με άλλες δουλειές χωρίς να έχω τα τιμοολόγιά τους στα χέρια μου. Ξέρω όμως σε τι τιμές βρίσκω πράγματα από το εξωτερικό κ τι τιμές έχουν εδώ οπότε νομίζω ότι δεν μιλάω κ τόσο στον αέρα... Ειδικά στην κρήτη που βρίσκομαι. Το ποιο πρόσφατο παράδειγμα; Αλυσιδογράναζο της honda γνήσιο για hornet 600, εδώ το έχει διακόσακατι, πές ~250, κ το βρήκε φιλαράκι ~100 με μεταφορικά για την πόρτα του. Έτσι γιατί είμαστε πολύ μάγκες στην Κρήτη ενώ εκεί τα χαρίζουν, δεν βγάζουν λεφτά ...
Κ έχω σύνδρομο ότι με κυνηγάνε κ σύνδρομο συνομοσίας.

Αν ξέρεις κάτι πες το μας, αλλά μην διαφωνείς για τη χάρη της διαφωνίας...

Σε ποιόν απευθύνεσαι?:a014: :a014:

sniper
10/05/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
......

Δεν διαφωνώ στο γεγονός οτι απ' έξω τα βρίσκεις πιο φτηνά.... διαφωνώ στα διάφορα που ακούω για κέρδη κλπ....

Αν ο έμπορος το προμηθεύεται απο τον εισαγωγέα 150? το αλυσιδογράναζο, πόσο να στο πουλησει;

Υπολογίζεις στο παραπάνω ποσο:
ΦΠΑ 19% = 28,5?
Φόρος εισοδήματος 30% = 45?

να μην βάλει και κάτι αυτός στην τσέπη του; Για την ψυχή της μάνας τους δουλεύουν; Όπως κι εμείς περιμένουμε να ζήσουμε και να κάνουμε και κάτι, έτσι κι αυτοί.... 10% σου λέω εγώ το κέρδος τους = 15?

Σύνολο: 235?

235 δίνουμε εμείς, 15? πάνε στην τσέπη του εμπόρου.... Τα υπόλοιπα τα παίρνει το κράτος και ο εισαγωγέας.

Είναι κατανοητό το παράδειγμα;

paTman_the
10/05/2007, 15:32
Απολύτως κατανοητό.
Αλλά είσαι σίγουρος ότι το πουλάει ο εισαγωγέας 150?
Και δηλαδή αν πάω στον εισαγωγέα (κ δεν εννοώ το σαρακάκη πχ, γενικά μιλάμε) θα μου το δώσει κ μένα 150? Ή μήπως θα μου το δώσει 230 πχ?
Ή μήπως θες να πεις ότι οι ανεξάρτητοι εισαγωγείς είναι τόσο πολύ πιο φτηνοί; Γιατί τελικά όλοι η εντύπωσή μου είναι ότι όλοι προσπαθούν να σε γδύσουν. Είπαμε, όλοι το κέρδος θέλουμε, αλλά ρε πούστη... Όχι κ κλέφτες. πχ. σου αγοράζω το μηχανακι 1000e κ το πουλάω 2.5, άλλο τυχαίο παράδειγμα που μου ήρθε τώρα...

και τέλος πάντων sniper αν έχεις αντιπροσωπεία δώςτη μου κ άσε με να χαροπαλεύω!!!

That's all folks!

sniper
10/05/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από paTman_the
.......

και τέλος πάντων sniper αν έχεις αντιπροσωπεία δώςτη μου κ άσε με να χαροπαλεύω!!!

......

Το παραπάνω ήταν παράδειγμα.... είμαι αρκετά σίγουρος πάντως....

Άμα είχα αντιπροσωπεία δεν θα ήμουν εδώ τώρα :winka:

Και στην τελική σκέψου ότι δεν βγάζει μόνο αυτός αλλά δίνει και δουλειά σε κάποιους άλλους (υπαλλήλους κλπ)

Και ναι, τα αγοράζουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ακριβά εδώ στην Ελλάδα γιατί δεν ανοίγουμε τα στραβά μας να φέρουμε απ' έξω ότι μπορούμε.

lampros_fazer
10/05/2007, 16:03
Σιγά μην τους λυπηθούμε κιόλας..

Nostra
10/05/2007, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Φόρος εισοδήματος 30% = 45?


Νίκο δε διαφωνώ μαζί σου στο θέμα του thread...


αλλά ο φόρος εισοδήματος δεν υπολογίζεται επί του τζίρου αλλά από τα κέρδη οπότε δε μπορείς να βάζεις 30% σαν φόρο εισοδήματος για την αρχική αξία του επιτηδεύματος...


:rolleyes: :rolleyes:

sniper
10/05/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
Νίκο δε διαφωνώ μαζί σου στο θέμα του thread...


αλλά ο φόρος εισοδήματος δεν υπολογίζεται επί του τζίρου αλλά από τα κέρδη οπότε δε μπορείς να βάζεις 30% σαν φόρο εισοδήματος για την αρχική αξία του επιτηδεύματος...


:rolleyes: :rolleyes:

Σωστά.... Mea Culpa....

R-1nas
10/05/2007, 16:40
Tha pesei scanarisma se timologio paralabis, gia na deite oti "den paizei".....

Tespa oi eisagogis paizoun +30% +19fpa=gamiseta.

Otan epistrepso sto ellanta tha sas steilo timologa gia na klaite...

soundstorm
10/05/2007, 18:00
Κανας επαγγελματιας που να βγαζει λεφτα ρε παιδια?
Ολοι τζαμπα δουλευουν?:p

lampros_fazer
10/05/2007, 20:30
Το Μοτοδίκτυο όμως είναι το δίκτυο της Μοτοδυναμικής,δλδ του εισαγωγέα..Οπότε μπορεί να έχει δίκιο ο R1nas στην τιμή..Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι και οι αντιπρόσωποι το παίρνουν τόσο..

fantacid
11/05/2007, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τα υπόλοιπα τα παίρνει το κράτος και ο εισαγωγέας.


κ αν συνεχισεις λιγο την ιστορια οτι ..............
ο εισαγωγεας αγοραζει σε μια τιμη για τα μηχανακια στην χωρα διανομης της καταστευαστριας εταιριας,
για να τα βαλει στην βιτρινα κ να τα διαθεσει στο τελικο καταναλωτη.
εχει πληρωσει μεταφορικα, CIF/FOB δεν εχει σημασια το πληρωνει κ στις δυο περιπτωσεις -τωρα αρχιζει το πανηγύρι!- βαλε δασμους, εκτελωνιστες, φπα, τελη αποθηκης, τελη ΟΛΠ μπλα μπλα κ ισως παλι μεταφορικη για μεχρι την βιτρινα του!!

λιγο πολυ να σου ενα 30-40% πανω

τελικα ολοι δουλευουμε για να ταϊζουμε το συστημα που γραναζια του ειμαστε κ...........ΕΜΕΙΣ!!



:wave2:

Gandalf dr685sm
11/05/2007, 09:46
Για πωλήσεις οχημάτων (νέων και μτχ.) δεν μπορώ να σας πω.. Για ανταλλακτικά όμως μιας και πέρασα απο έκθεση Ι.Χ-ανταλλακτικά-εξουσιοδοτημένο μπορώ να σας πω οτι το κέρδος ανέρχεται στο 45-55%.

ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ.

Με την ιδιότητα υπαλλήλου εξουσιοδοτημένου καταστήματος, μπορούσα και έπαιρνα για το Ι.Χ. μου , ανταλλακτικά με 45% κάτω της τιμής λιανικής. Είπατε τίποτα;

Και οχι απο τα κεντρικά... μέσα απο το κατάστημα μιλάμε.

Μην τρελαθούμε που δεν βγάζουν και κέρδος τώρα. Για σκεφτείτε τι πληρώνετε για αναλώσιμα για τα οχήματα σας... κάντε μια σούμα κάθε χρόνο και βγάλτε το ας πούμε ενα ποσοστό σαν αυτό που είπα.
Εκεί θα δείτε τι πληρώνετε μόνο για τα service, προς κέρδος των αντιπροσωπειών...

Αν τώρα είχατε και καμιά πτώση/τρακάρισμα.... και κάνετε σούμα πάλι... τότε είναι που θα σας σηκωθεί η τρίχα...ειδικά αν έχει και φαναρτζή μέσα (εκεί να δείτε τι βγάζουν!!).

Gandalf

dirtbird
11/05/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Για πωλήσεις οχημάτων (νέων και μτχ.) δεν μπορώ να σας πω.. Για ανταλλακτικά όμως μιας και πέρασα απο έκθεση Ι.Χ-ανταλλακτικά-εξουσιοδοτημένο μπορώ να σας πω οτι το κέρδος ανέρχεται στο 45-55%.

Gandalf

Δεν ξέρω εάν κάνεις πλάκα αλλά το ποσοστό που αναφέρεις είναι ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ υψηλό.

Φυσικά από μάρκα σε μάρκα υπάρχουν διαφοροποιήσεις αλλά το 30% είναι πιο ρεαλιστικό (και αυτό όχι άμεσα αλλά με στοκάρισμα κτλ.)

:confused:

motaba
11/05/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
.............ειδικά αν έχει και φαναρτζή μέσα (εκεί να δείτε τι βγάζουν!!).

Gandalf


:a013:

Gandalf dr685sm
11/05/2007, 10:30
dirtbird...

δεν κάνω πλάκα λέμε... και μην σου φαίνεται υπερβολικό... και παληκάρι φίλος που ήταν σε Γαλλική αντιπροσωπεία και οχι Γερμανική που ήμουν εγώ, τόσο ήταν και για αυτούς (40%)!!

Απλά θα σου πω οτι για κρεμαγιέρα στο Ι.Χ. μου αντί για 85? που είχε, πλήρωσα 40?...σου κάνει αυτό;

Ειδικά στον χώρο των Ι.Χ. επειδή έχω πολλούς φίλους σε διάφορες αντιπροσωπείες το ποσοστό είναι αυτό.

Πόση μπορεί να είναι η διαφορά στο τμήμα μοτοσυκλετών που δεν έχει και μεγάλο εύρος αγοράς σε σύγκριση με αυτό των Ι.Χ.;... να πούμε 35%;;;... το θεωρείς λίγο;


Για φαναρτζήδες... κάντε το εξής... πείτε οτι έχετε ενα Ι.Χ. και θέλει ολικό βάψιμο. Η ταρίφα που θα πάρετε είναι μεταξύ 1200-1500? αναλόγως μεγέθους και οχι χρονολογίας αυτοκινήτου. Αυτό χωρίς στοκαρίσματα και επαναφορές έτσι;

Μόνο βαφή και τρίψιμο (οχι χρώματα και σχέδια). Το τρίψιμο όντως θέλει γύρω στις 2-3 μέρες με σβυδρόπανο-γυαλόχαρτο. Απο εκεί και πέρα η βαφή θέλει 2-3 ώρες και άλλο ενα 2ωρο νομίζω στον φούρνο για βερνίκι .... αυτά αν θυμάμαι καλά...

άσε φίλε... τα οχήματα δεν πληρώνονται όταν τα αγοράζεις... πληρώνονται στην συντήρηση. Εκεί είναι που πέφτει το χρήμα.



Gandalf

dirtbird
11/05/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

δεν κάνω πλάκα λέμε... και μην σου φαίνεται υπερβολικό......

άσε φίλε... τα οχήματα δεν πληρώνονται όταν τα αγοράζεις... πληρώνονται στην συντήρηση. Εκεί είναι που πέφτει το χρήμα.



Gandalf

Μιλάς πάντα για dealers? (και όχι για επίσημους εισαγωγείς).

Αν ναι, το ποσοστό συνεχίζει να μου φαίνεται υπερβολικό για την δικιά μου εμπειρία, αλλά όπως ξαναανέφερα, τα περιθώρια διαφοροποιούνται από μάρκα σε μάρκα και δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω πως δουλεύει το κάθε 'μαγαζί' .:wave2:

Gandalf dr685sm
11/05/2007, 10:53
Μιλάω για κάθετες μονάδες και τοπικές (ανά περιοχές) αντιπροσωπείες. Απευθείας απο την πηγή δηλαδή.

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει παλαιά τιμολόγια να σου δείξω...

Gandalf

dirtbird
11/05/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Μιλάω για κάθετες μονάδες και τοπικές (ανά περιοχές) αντιπροσωπείες. Απευθείας απο την πηγή δηλαδή.

Δυστυχώς δεν έχω κρατήσει παλαιά τιμολόγια να σου δείξω...

Gandalf

Αυτοί είναι οι εξουσιοδοτημένοι έμποροι-επισκευαστές.

Οι κατευθείαν από την πηγή είναι οι εισαγωγείς.

makis206
11/05/2007, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
δεν κάνω πλάκα λέμε... και μην σου φαίνεται υπερβολικό... και παληκάρι φίλος που ήταν σε Γαλλική αντιπροσωπεία και οχι Γερμανική που ήμουν εγώ, τόσο ήταν και για αυτούς (40%)!!
Απλά θα σου πω οτι για κρεμαγιέρα στο Ι.Χ. μου αντί για 85? που είχε, πλήρωσα 40?...σου κάνει αυτό;
Ειδικά στον χώρο των Ι.Χ. επειδή έχω πολλούς φίλους σε διάφορες αντιπροσωπείες το ποσοστό είναι αυτό.


Μάγε..

Δουλεύω σε αντιπροσωπεία Γαλλικών αυτοκινήτων και το ποσοστό στις καθημερινές αγορές ανταλλακτικών είναι 20% ενώ στις μεγάλες παραγγελίες για stock όπως είπε κι ο dirtbird πάμε στο 27%

Αυτό το λέω χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τα λεγόμενά σου αφού απ'την άλλη δεν μπορώ να ξέρω πως δουλεύει ο καθένας. Σου μιλάω όμως για ένα κατάστημα αντιπροσωπείας που βρίσκεται στην επαρχία και μέσα στις αγορές υπάρχουν και τα έξοδα της μεταφοράς !

Δεν έχω λόγο να πω ψέμματα, αυτή είναι η αλήθεια απλώς κρατάω επιφυλάξεις για την πολιτική που ίσως ακολουθούν οι αντιπροσωπείες μοτοσυκλετών.

Το σίγουρο πάντως είναι πως η συντήρηση στην μεσαίου κυβισμού μοτοσυκλέτα μου κοστίζει πολύ περισσότερο απ'ότι ένα αρκετά μεγάλου κυβισμού αυτοκίνητο, μιλώντας πάντα για συντήρηση σε αντιπροσωπεία.

:beer:

k_pappous
12/05/2007, 04:42
Ρε παιδες μην το παιδευετε αλλο το θεμα,γ@^#$τε τους ολους.Φανταστειτε ενα 60% απ'ολους εμας να επαιρνε τα παντα απ'εξω,τοτε θα ηθελα να δω τις τιμες εδω.Επισης θεωρητε αδυνατη την δημιουργια μιας,ομαδας να το πω?,απο σοβαρα ατομα που σε συνεργασια με διαφορα μαγαζια απ'το εξωτερικο(γερμανια κατα προτιμηση) να κανει καθε μηνα μια μεγαλη παραγγελια και τον αλλο μηνα να παιρνει ο καθενας οτι χρειαζεται σε λογικες τιμες? Σιγουρα εχει πολλες δυσκολιες αλλα δεν πιστευω οτι ειναι αδυνατο. Μια ιδεα ειναι,μπορει να ειναι και βλακεια. απο που ξεκινησε και που εφτασε ε????????? :a16: :a16: :a024: καλα να περασετε την Κυριακη ΟΜΟΡΦΑ ΚΙ ΩΡΑΙΑ :a56:

Daemon
12/05/2007, 07:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Το Μοτοδίκτυο όμως είναι το δίκτυο της Μοτοδυναμικής,δλδ του εισαγωγέα..Οπότε μπορεί να έχει δίκιο ο R1nas στην τιμή..Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι και οι αντιπρόσωποι το παίρνουν τόσο..

Δεν ειναι, ειναι μαγαζι οπως ολα τα αλλα που αγοραζουν απ'την Μοτοδυναμικη :)