PDA

View Full Version : Monster για αρχαριο??? plz help..



skarpias
08/05/2007, 10:30
καλημερα παιδια...
ειμαι φοιτητης και λεω να κανω την πρωτη μου επαφη με μια μηχανουλα...
χωρις ιδιαιτερες εμπειριες λοιπον θα ηθελα να με βοηθησετε σε 2 πραγματακια...
τα χρηματα που διαθετω ειναι περιπου στα 2500 αντε το πολυ 3000...
θα μπορουσα να βρω μια monster με αυτα τα χρηματα?? θα ειναι παλια το γνωριζω κι εκει ερχεται και το δευτερο ερωτημα.. μηπως θα ειναι ψιλοσαπια εννοω προβληματικη?? και δεν νιωσω δηλαδη τι θα πει Monster οπως με ενα μοντελο πιο καινουριο?

και το πιο βασικο για μενα θα τη συνηστουσατε σε καποιον για πρωτη μηχανη που αν κι εχει σκοπο να τη μαθει καλα δεν τον ενδιαφερει να τη στριβει και να τη λιωνει..?? η το παρακανω και θα ειναι επικινδυνη η θα φοβαμαι να την οδηγησω σε στροφες και τετοια οποτε και πρεπει να περιοριστω σε κατι χαμηλοτερο οπως κανα hornet 250 ή cb sf 400?

ξερω πολυ καλα οτι εσεις οι ΙΤΑΛΟΙ ειστε ALFA k DUCATI και ξερω ψωμι και με το που ανεφερα τα honda θα αρχισετε να φωναζετε αλλα ζητω τη ΒΟΗΘΕΙΑ σας...

ευχαριστω πολυ παιδια...

Xrider
08/05/2007, 10:33
Με 2500€-3000€ δεν νομιζω να παιρνεις Mostro ke genika Ducati.

el_hymador
08/05/2007, 10:40
δυσκολο φιλε μου ... monster με τοσα χρηματα ειναι αδυνατο να βρεθει...και να βρεθει μαλλον κατι θα παιζει.

Κοιταξε για Honda CB 500 (το προηγουμενο μοντελο) και Suzuki GS500.

skarpias
08/05/2007, 10:41
εχω δει σε αγγελιες μοντελα 98 και 99 με 2800 και 3000..
θες να μου πεις την γνωμη σου και στα αλλα θεματα σε παρακαλω???

KaTaNaS
08/05/2007, 10:55
αν βρεις παρτην.... ειναι φιλικη... χαμηλη και στριφτερη...


κρανος δερμα ... διαβασε περι γυροσκοπικων και λοιπών τεχνασματων και προπονηση σε πιστα!:wave2:

Xrider
08/05/2007, 11:07
mod '98-'99 για €3000 μαλλον χλωμο.
+ 1500 € κανει μονο ο σκελετος μτχρσμνς.
Βαλε τα φρενα,ροδες,τεποζιτο εισαι ηδη πανω απο €3000 χωρις κανενα κομματι απο το μοτερ,φωτα,πηρουνι,εξατμισεις κλπ.

Runner Ducati
08/05/2007, 13:09
με 3500 μπορεις να βρεις (δυσκολα ομως) το 600ρι (583cc) με τα 51-53 αλογακια που ειναι σουπερ για αρχαριο, το ειχα και ειναι εξαιρετικη μοτοσυκλετα για να μαθεις, βεβαια σε αυτα τα λεφτα θα ειναι "φορτωμενο" χιλιομετρα, δηλαδη μπορει να εχει 60.000 - 70.000χλμ... αυτο ομως για τα ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ (διβαλβιδο) μονστερ και ειδικα τα μικρα δεν ειναι προβλημα, το θεμα ειναι να το ξερεις οτι εχει τοσα και να μην εχει γυρισει το κοντερ ο ιδιοκτητης... εαν ειναι προσεγμενο στα σερβις του και στο πως το κινουσε ο προηγουμενος, και 70.000 χλμ να εχει το μικρο μονστερ δεν ειναι προβλημα... ξερω μονστερς με 150.000+ χλμ και πανε μια χαρα ακομα και δεν εχουν ανοιξει μοτερ... απλα να ειναι προσεγμενο (οχι στην εμφανιση μονο) στο μοτερακι του, να μην καιει τιποτα περιεργες ποσοτητες λαδι κλπ... αλλιως ειναι μια χαρα για αρχη....

θελει ψαξιμο και εμπιστοσυνη σε αυτον που το ειχε να ειναι ειλικρινης...

:beer:

nickmonstro
08/05/2007, 18:40
Με κλειστα τα ματια στο συνιστω για πρωτο μηχανακι φιλε!!!Ειναι αρκετα φιλικο και τα αλογακια του δεν ειναι και τοσα πολλα ωστε να σε προβληματισουν.Σου μιλαω εκ πειρας μιας και εχω το monsteraki του 98 εδω και 3 χρονια και ειναι το πρωτο μηχανακι μου!!!:wave2:

nikos33ath
08/05/2007, 19:13
σαν κάτοχος monster(αν και 2η κατα σειρά μοτοσυκλέταη 1η ΑΧ-1,επαναλαμβανω μοτοσυκλέτα και οχι scooteroπαποειδη)μπορω να πω οτι δεν δυσκολέυτηκα να την οδηγήσω!Βέβαια ακόμα να την πάω οπως αρμόζει σε μια τέτοια κούκλα γιατι περι κούκλας πρόκειται.
Να προσέξεις την κατασταση της γιατι πιστευω οτι με 3000 ευρό δυσκολο να βρεις σε καλή κατασταση.
Η δικια μου ηταν προσεγμένη(5000 euro η αγορα της) και την χρησιμοποιώ για βόλτες και οχι στην Αθηνα (γιαυτο υπαρχει και το scooter),και χωρις να εχει βγάλει κανα σοβαρό προβλημα εχω δώσει κανα 1400 για service μεχρι τώρα(15 μηνες στα χερια μου),οπότε λάβε και αυτό σαν παραγοντα αγορας.
αλλο μειονέκτημα?Ο συνεπιβάτης(...τρια)σου θα υποφέρει μετά απο 30 λεπτά.Η σέλα εχει μια ελαφρια κλίση προς τα πίσω και θα κουράσει.
Αν αντέχεις το κοστος παρτην με κλειστά ματια ειναι κούκλα και το κράτημα και τα φρένα της δεν παίζονται.Για το αρπαγμα απο χαμηλά δεν το συζητάω καν.

Συμβουλή μου (θα μου πεις γιατι δεν το εκανες εσυ αυτο...αλλα αυτο ειναι μια ιστορια ομορφη που αν θες στην λεω)παρε κανα CB-400 Sf στην αρχή και σε κανα χρόνο παρε την κούκλα.
Καλους δρόμους οτι και αν παρεις,πάντα κρανος και οτι αλλο θέλεις να ρωτήσεις εδώ ειμαστε όλοι

skarpias
08/05/2007, 19:30
ευχαριστω πολυ παιδια....
απο αυτα που ακουω και απο τους hondakides και λογω οικονομικου, μαλλον λεω να στρεψω την προσοχη μου σε καμια προσεγμενη cb sf 400, παρα σε καμια "ευκαιρια" monster του 3000eurou και μετα να τρεχω και να μην φτανω..
εχοντας βεβαια την προσοχη μου αργοτερα σε καμια πραγματικη ευκαιρια... βεβαια και η cb 98-99 μοντελο θα ειναι οποτε ο κινδυνος ιδιος ειναι...
τεσπα παιδια ευχαριστω πολυ...

περιμενω κι αλλες αποψεις κι αν μαθει κανεισ τιποτα να πωλειται ενημερωστε...

skarpias
08/05/2007, 20:17
αν και βρισκω σε πολλες αγγελιες μοντελα του 98-99 με 2500euro.. και cb να παρω τετοιας χρονολογιας θα ειναι οποτε δεν με ανησυχει αυτο.. μηπως ομως τα Monster αυτης της χρονολογιας εχουν προβληματα και δεν ειναι τοσο καλα?? εξαλλου θα το παω και σε μηχανικο πριν την αγορα...
δεν μπορω να ξεκολλησω απο το monsteraki..

nikos33ath
08/05/2007, 20:38
φίλε οτι και αν πάρεις να το πας σε μηχανικό που εμπιστέυεσαι,ειναι κριμα να παρεις μεταχειρισμένο και να το πληρωσεις σαν καινούργιο!
Τα οικονομικά σου τα ξερεις εσυ και μονο εσύ,οποτε αποφασιζεις αν σε παιρνει ή οχι.
απλα να ξερεις οτι το τερατάκι θα ειναι πιο απαιτητικο απο το cb-sf
υπολογισε ομως οτι εκτος απο λαστιχα που πιθανοτατα θα θελουν και τα δυο,οτι το τερας πιθανότατα θα θέλει και ιμαντες εκκεντροφόρων(ρωτησε τι εχει κανει ο προηγούμενος,ποτε τους ειχε αλλαξει και γενικα ζητα πληρες ιστορικο service)
Γενικα οτι και αν αποφασισεις ψαχτο πολύ καλα απο μηχανικής αποψης!

Runner Ducati
09/05/2007, 01:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos33ath
και χωρις να εχει βγάλει κανα σοβαρό προβλημα εχω δώσει κανα 1400 για service μεχρι τώρα(15 μηνες στα χερια μου),οπότε λάβε και αυτό σαν παραγοντα αγορας.


σορυ που θα ρωτησω... 1400 ευρω σε 15 μηνες κυκλοφοριας???... για σερβις ΜΟΝΟ???... :eyepop:

καλα... η πλακα κανεις, η σε εχουν πιασει πολυ μ@λακα... :lol:

συγνωμη αλλα καραφλιασα εντελως... :yuck:

και 2000χλμ να κανεις μηνα, 2000χ15=30000χλμ, ΤΟ ΠΟΛΥ 700 ευρω σε μικρο αεροψυκτο πριν του 695 (2007 κανουν περισσοτερα χλμ πριν σερβις αρα πιο φθηνα)... με ΟΛΑ... λαδια-ξυδια, μπουζια-ιμαντες-υγρα φρενων-συμπλεκτη,βαλβιδες,λιπανσεις και τσεκαρισματα... και και και...

σιγουρα η βαλτος εισαι η κανεις πλακα, η εισαι θυμα, η αγαθος...

δεν παιζει αλλο εργο...

ΣΥΓΝΩΜΗ κιολας αλλα γουσταρω την Ντουκατι και εχω το 2 Μονστερ τωρα ;) και εχω πληρωσει 4-5 σερβις και ξερω...

:confused:



(υγ: αναφερομαι σε σερβις ετσι σε αεροψυκτα διβαλβιδα)

nikos33ath
09/05/2007, 07:12
βαλτος?οχι ρε φίλε!!!!!
θύμα... ισως...
ιμαντες ,δισκους και σερβις οταν το πηρα(320)
σερβις στο 3000 χλμ (120)
εμβολιμα τακακια,μπαταρια(200)
αλυσιδα,λαδια,και ενα αξονακι στο λεβιε ταχυτητων (380)
λαστιχα (340)
συνολο 1360 σε 15 μηνες
τα χιλιομετρα 8000(εχω σκοοτερ για καθε μερα)!!!
ισως να πρεπει να αλλαξω συνεργειο,αλλα τοσα εχω δωσει φιλε
κατα τα αλλα εχεις γινει μυθος
την κυριακή στα Μεγαρα ακουσα για σενα απο κατι παληκαρια με ενα gsxr k6 οτι πηγαινες ''ταπα'' στα λιμανακια
παρεπιπτόντως εγώ και αν γουστάρω το monster!!!!!
το πρωτοείδα στο μοτο το 93 συγκριτικο με zephyr,bmw kai kati allo,και το ήξερα οτι καποια μερα θα το πάρω!!!
Και δεν εχω σκοπο να το αλλαξω!!!!

Dodok edessa
09/05/2007, 07:28
φιλε skarpias παρτο ...αφου το θελει η ψυχουλα σου χτυπατο..ειναι πολυ ομορφο,πολυ φιλικο ,και πανω απο ολα ντουκατι :winka:

μονο ετσι θα σου λυθει και η απορια αν ειναι καλο η κακο μηχανακι !

παρτο και καλες βόλτες ....:beer: :beer:

\ααα...μη ξεχασεις να βαλεις και καμια φωτογραφια οταν το παρεις :wave2: :wave2:

Runner Ducati
09/05/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos33ath
βαλτος?οχι ρε φίλε!!!!!
θύμα... ισως...
ιμαντες ,δισκους και σερβις οταν το πηρα(320)
σερβις στο 3000 χλμ (120)
εμβολιμα τακακια,μπαταρια(200)
αλυσιδα,λαδια,και ενα αξονακι στο λεβιε ταχυτητων (380)
λαστιχα (340)
συνολο 1360 σε 15 μηνες
τα χιλιομετρα 8000(εχω σκοοτερ για καθε μερα)!!!
ισως να πρεπει να αλλαξω συνεργειο,αλλα τοσα εχω δωσει φιλε
κατα τα αλλα εχεις γινει μυθος
την κυριακή στα Μεγαρα ακουσα για σενα απο κατι παληκαρια με ενα gsxr k6 οτι πηγαινες ''ταπα'' στα λιμανακια
παρεπιπτόντως εγώ και αν γουστάρω το monster!!!!!
το πρωτοείδα στο μοτο το 93 συγκριτικο με zephyr,bmw kai kati allo,και το ήξερα οτι καποια μερα θα το πάρω!!!
Και δεν εχω σκοπο να το αλλαξω!!!!

:p

λοιπον καταλαβα... αλλα ομως φιλαρακι ομως, την ρυθμιση βαλβιδων καθε 10.000χλμ, και φυσικα στα καθε 20.000χλμ περιλαμβανει και ιμαντες, τα λαδακια του, και μπουζι κλπ και ενα τσεκαρισμα... οπου αυτα ειναι το σερβις........................ τα υπολοιπα δεν ειναι σερβις που γραφεις... ειναι ειτε φυσιολογικες φθορες λογο χιλιομετρων ενος μεταχειρισμενου, του οποιουδηποτε φυσικα μεταχειρισμενου ανεξαρτητα μαρκας, η' αφυσικες για τα χιλιομετρα φθορες μεταχειρισμενου απο την εκαστοτε χρηση του προηγουμενου ιδιοκτητη... η το οτι καποιος πουλαει ενα μεταχειρισμενο λεγοντας πχ οτι εχει 10.000χλμ και αυτο εχει 20-30.000χλμ ;) παραδειγμα ο ξεδερφος μου πηρε ενα μεταχειρ. ΑΧ1 1600 ευρω και επειδη δεν ηξερε και δεν προσεχε, εχει παει μεχρι τωρα πανω απο 2500 ευρω (με την αγορα) και χωρις να κυκλοφορησει πολυ εβγαλε μια ζημια 600 ευρω... αρα αυτο ειναι αλλη υποθεση εαν το μεταχειρ. ειναι σε αριστη σωστη κατασταση και σε τι κατασταση ειναι τα αναλωσιμα επανω του (τακακια-ελαστικα-αλυσιδογραναζα κ.α) ...

θελω να πω δεν ειναι το καθιερωμενο σεριβις ολα αυτα αυτα τα λεφτα που γραφεις, πιθανοτατα μην γνωριζοντας και συ τελικα, αλλα ολα δεν αφορουν ducati αποκλειστικα, αλλα μπορουν να αφορουν οποιαδηποτε μεταχειρισμενη μοτοσυκλετα...

νασαι καλα παντα, τιποτα personal εννοειται απλα να ειναι πιο ξεκαθαρο το θεμα για καποιος που θελει να παρει Ντουκατι... καλες βολτες με την κουκλα σου...

:beer:

nikos33ath
09/05/2007, 17:45
συμφωνω φίλε αλλα servive σημαίνει συντήρηση
στην συντήρηση βάζω και όλα αυτα που θα χρειαστουν (αναλώσιμα) για να ειναι η εκάστοτε μηχανή σε αριστη κατασταση,γιατι η ζωη μας εξαρταται απο την αριστη κατασταση αυτού που οδηγουμε.
σε αυτα βαζω και τα τακάκια(ακριβότερα απο ενα cb-400),και τα λάστιχα (ακριβότερα και συνήθως με πιο γρηγορη φθορά),τους ιμάντες και οτιδήποτε αλλο χρειαστεί η μηχανη,καθώς και τα εργατικά που συνήθως ειναι ακριβότερα στην Ducati απο άλλες εταιριες.
Θελω να πώ οτι τελικά το κοστος συντήρησης μια Ducati ειναι ακριβότερο απο μια Honda cb-400sf.Για το πόσο καλύτερη μηχανή ειναι απο απο το τελευταίο δεν χρείαζεται να τα αναφέρω ειδικά σε εσένα.
Υ.Γ με πειραξε αυτό που ειπες οτι ειμαι βαλτός,ειδικά όταν εχω ήδη ποστάρει φωτο της κούκλας μου.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13762&perpage=15&pagenumber=13

nikos33ath
09/05/2007, 18:57
συμφωνω φίλε αλλα servive σημαίνει συντήρηση
στην συντήρηση βάζω και όλα αυτα που θα χρειαστουν (αναλώσιμα) για να ειναι η εκάστοτε μηχανή σε αριστη κατασταση,γιατι η ζωη μας εξαρταται απο την αριστη κατασταση αυτού που οδηγουμε.
σε αυτα βαζω και τα τακάκια(ακριβότερα απο ενα cb-400),και τα λάστιχα (ακριβότερα και συνήθως με πιο γρηγορη φθορά),τους ιμάντες και οτιδήποτε αλλο χρειαστεί η μηχανη,καθώς και τα εργατικά που συνήθως ειναι ακριβότερα στην Ducati απο άλλες εταιριες.
Θελω να πώ οτι τελικά το κοστος συντήρησης μια Ducati ειναι ακριβότερο απο μια Honda cb-400sf.Για το πόσο καλύτερη μηχανή ειναι απο απο το τελευταίο δεν χρείαζεται να τα αναφέρω ειδικά σε εσένα.
Υ.Γ με πειραξε αυτό που ειπες οτι ειμαι βαλτός,ειδικά όταν εχω ήδη ποστάρει φωτο της κούκλας μου.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13762&perpage=15&pagenumber=13
sorry gia to 2o post δεν ξερω γιατι μπηκε 2 φορες

Runner Ducati
10/05/2007, 01:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos33ath
συμφωνω φίλε αλλα servive σημαίνει συντήρηση
στην συντήρηση βάζω και όλα αυτα που θα χρειαστουν (αναλώσιμα) για να ειναι η εκάστοτε μηχανή σε αριστη κατασταση,γιατι η ζωη μας εξαρταται απο την αριστη κατασταση αυτού που οδηγουμε.
σε αυτα βαζω και τα τακάκια(ακριβότερα απο ενα cb-400),και τα λάστιχα (ακριβότερα και συνήθως με πιο γρηγορη φθορά),τους ιμάντες και οτιδήποτε αλλο χρειαστεί η μηχανη,καθώς και τα εργατικά που συνήθως ειναι ακριβότερα στην Ducati απο άλλες εταιριες.
Θελω να πώ οτι τελικά το κοστος συντήρησης μια Ducati ειναι ακριβότερο απο μια Honda cb-400sf.Για το πόσο καλύτερη μηχανή ειναι απο απο το τελευταίο δεν χρείαζεται να τα αναφέρω ειδικά σε εσένα.
Υ.Γ με πειραξε αυτό που ειπες οτι ειμαι βαλτός,ειδικά όταν εχω ήδη ποστάρει φωτο της κούκλας μου.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13762&perpage=15&pagenumber=13

re: Υ.Γ με πειραξε αυτό που ειπες οτι ειμαι βαλτός,ειδικά όταν εχω ήδη ποστάρει φωτο της κούκλας μου.

ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ... καταρχας δεν ειχα δει τις φωτο και δεν ειχα προσεξει που ειχε γραψει... και νομιζα οτι εισαι καποιος που πεταχτηκε εσκεμενα να "θαψει" μερικες πανεμορφες και εξαιρετικες ευρωπαικες μοτοσυκλετες οπως τα Ducati...
anyway sorry...

ομως.... παλι εχει να κανει με το ψαξιμο... δηλαδη... στο 600αρι που ειχα αλλαζα τακακια με εργασια και υγρα... 37 ευρω στο μικρο Μονστερ... και σε ρωτω να μου πεις... ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ? περισσοτερο απο αλλες μαρκες?????????????????????????????????

περιμενω απαντηση τεκμηριωμενη και εαν εχεις αμφιβολια ενα με ελα 600αρι να παμε να αλλαξεις τακακια (μονο δισκο εμπρος) BREMBO...

ελαστικα BT90 (η και αλλη μαρκα) με 250- ευρω.... (αντε 300 το πολυ σε racing γομες) και ρωτω και παλι......

ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΑΥΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΡΚΕΣ (στην κατηγορια) ???????????????????????????

ασε που το 600 θελει λαστιχα καθε 2 χρονια μετα αλογα που εχει :lol: ...................................

εισαι μαλλον ΛΑΘΟΣ απο αγνοια φιλε μου, και ειλικρινα το λεω γιατι στεναχωριεμαι να διαβαζω για πληρωμες (επαναλαμβανομενα) τσαμπα.......

φιλικα και οτι θες εδω ειμαστε........





:beer:

nikos33ath
10/05/2007, 06:38
χαιρομαι που λύθηκε η παρεξήγηση
ειμαι απο τους τελευταίους που θα ''έθαβε'' τα ευρωπαικά και ιδιαίτερα τα ιταλικα μιας και η αγάπη μου ειναι τέτοια που αγορα της κουκλας μου ηταν μια οικονομική υπερβαση για μενα
Δεχομαι οτι εχω πληρωσει πολλα απο αγνοια,αλλωστε και γιαυτο βρισκομαι εδω μεσα,για να μάθω απο ατομα με μεγαλύτερη εμπειρια.
Αλλωστε και γιαυτο οταν το παληκαρι που ανοιξε το ποστ με ρωτησε κατι που δεν ηξερα ,τον παρεπεμψα σε εσενα.
Απλα ως ''αρχαριος'' οπως ηταν και ο αρχικος τιτλος του ποστ(οπως ειμαι και εγω),θα πληρωσει αρχικα πολλα ''κερατιάτικα'' μιας και δεν εχει(εχω) την εμπειρια αρκετων απο εσας να κανει και καποια πραγματα μονος του.Και ειναι κριμα να μενει ακινητοποιημενη λογω ελλειψης ρευστων,μην ξεχνας ειναι φοιτητης(εχω κανει φοιτητης και ξερω).
Θα χαρω καποια στιγμή να τα πουμε απο κοντα,πιστευω οτι εχω να μάθω πολλα απο εσενα,τοσο σε θεματα συντηρησης,οσο και θεματα οδηγησης
Οπως εγραψα εχεις γινει μυθος(οι φωτογραφιες σου με τις σπιθες ειναι απλα απιστευτες!!!!)
Καλημερα

Xrider
10/05/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Runner Ducati

ομως.... παλι εχει να κανει με το ψαξιμο... δηλαδη... στο 600αρι που ειχα αλλαζα τακακια με εργασια και υγρα... 37 ευρω στο μικρο Μονστερ... και σε ρωτω να μου πεις... ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΑ? περισσοτερο απο αλλες μαρκες?????????????????????????????????

περιμενω απαντηση τεκμηριωμενη και εαν εχεις αμφιβολια ενα με ελα 600αρι να παμε να αλλαξεις τακακια (μονο δισκο εμπρος) BREMBO...


[/B]
37€ τι τακακια εβαλες?Φανταζομαι οτι μιλας για το μπροστα φρενο μονοδισκο και μαλλον μαλακα τακακια..οχι μετρια,μαλακα.(δεν εχω τονους στο πληκτρολογιο μην μπερδευτουμε με το μαλακα...τονος στο -κα)
Τα σκληρα που χρησιμοποιω εγω ειναι σχεδον τα διπλα λεφτα αν θυμαμαι καλα.
Το πισω φρενο παιρνει και τακακια απο παπι με 10€ αλλα κρατανε για 500χλμ και αν.

Runner Ducati
10/05/2007, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
37€ τι τακακια εβαλες?Φανταζομαι οτι μιλας για το μπροστα φρενο μονοδισκο και μαλλον μαλακα τακακια..οχι μετρια,μαλακα.(δεν εχω τονους στο πληκτρολογιο μην μπερδευτουμε με το μαλακα...τονος στο -κα)
Τα σκληρα που χρησιμοποιω εγω ειναι σχεδον τα διπλα λεφτα αν θυμαμαι καλα.
Το πισω φρενο παιρνει και τακακια απο παπι με 10€ αλλα κρατανε για 500χλμ και αν.

τακακια Brembo για τα φρενα της Brembo, αλλα οχι μεσα απο συνεργειο ducati αποκλειστικα για ducati, ναι για μονο δισκο αναφερομαι... τα στοκ τακακια της Brembo του M800S διπλους δισκους χρυση σειρα brembo που εχει αυτο, αλλαγη και εμπρος 2 δισκους αλλα και πισω 95 ευρω με την τοποθετηση... δεν λεω οτι ειναι παμφθηνα, αλλα ειναι τα γνησια στοκ, και ebc με τα 30 ευρω λιγοτερα ολα εμπρος πισω διπλους δισκους...

μπαταρια gel αφτερμαρκετ αλλαξα μολις εμεινε στο Μ800S... με..... 19 ευρω... (ναι 19 ευρω καινουρια) και δουλευει μια χαρα σχεδον εναν χρονο, παρολο που ειχε μεινει ακινητοποιημενο οταν ταξιδευα...

Xrider
10/05/2007, 19:09
Εγω σε ρωταω αν εχεις βαλει τα μαλακα/σκληρα η μετρια.
Τα σκληρα που βαζω εγω δεν θυμαμαι τωρα τιμη να σου πω αλλα ειναι πολυ πιο ακριβα απ-ολα τα υπολοιπα γιατι κρατανε και πιο πολυ απλα αργουν να ερθουν σε θερμοκρασια.Παντα για το μπροστα συστημα μιλαω.

Runner Ducati
10/05/2007, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xrider
Εγω σε ρωταω αν εχεις βαλει τα μαλακα/σκληρα η μετρια.
Τα σκληρα που βαζω εγω δεν θυμαμαι τωρα τιμη να σου πω αλλα ειναι πολυ πιο ακριβα απ-ολα τα υπολοιπα γιατι κρατανε και πιο πολυ απλα αργουν να ερθουν σε θερμοκρασια.Παντα για το μπροστα συστημα μιλαω.

Σε Brembo βαζω τα στοκ ρε συ, οτι κωδικο εχουν για το Μ800S απο μαμα, δεν εχω ρωτησει την σκληροτητα τους, αλλα επειδη κρατανει αρκετα σε χλμ, δεν νομιζω να ειναι και μαλακά... παντως αμα βαζεις πολυ σκληρα, η μεταλλικα αλλης μαρκας, "κατεβαζουν" (το παχος) νομιζω τους δισκους γρηγοροτερα...

chducos1
10/05/2007, 19:55
RUNNER ποσο σου βγαζουν τα μπροστινα τα stock?
και εγω οταν τα αλλαξα στα 18000χμλ εδωσα γυρω στα 85

Runner Ducati
10/05/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
RUNNER ποσο σου βγαζουν τα μπροστινα τα stock?
και εγω οταν τα αλλαξα στα 18000χμλ εδωσα γυρω στα 85

αν και τοχουμε ριξει στο spamming και ξεφυγαμε απο την ουσια του ποστ...
αναλογα την χρηση, σε χρηση δρομου τα στοκ υπολογιζω κανα 15.000χλμ σε μενα... αλλα με πιστα κατεβαινουν αρκετα γρηγοροτερα...