PDA

View Full Version : Πτώσεις Endrouro & SM ...Τι γίνεται μετά ?



motaba
08/05/2007, 12:52
Γεια χαρά και πάλι :lol:

Λοιπόν, χαζεύοντας τις φωτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=747391#post747391) του 2ου αγώνα Attika Enduro Cup 07... αλλά φαντάζομαι και στα SM κατάλαβα ότι πρέπει να συμβαίνουν πολλές πτώσεις σε τέτοιου είδους αγώνες..

Τι παίζει ρε παιδιά μετά από ζημιές ? Πλαίσιο κτλ ?? :eyepop: :eyepop:

DUKASII
08/05/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γεια χαρά και πάλι :lol:

Λοιπόν, χαζεύοντας τις φωτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=747391#post747391) του 2ου αγώνα Attika Enduro Cup 07... αλλά φαντάζομαι και στα SM κατάλαβα ότι πρέπει να συμβαίνουν πολλές πτώσεις σε τέτοιου είδους αγώνες..

Τι παίζει ρε παιδιά μετά από ζημιές ? Πλαίσιο κτλ ?? :eyepop: :eyepop: τιποτα..

δε σπανε δε χαλανε.


μονο του τσουλιους χανει διαφορα εξτρα το μηχανακι..αλλα αυτο μπορει να θεωρηθει και κολπο..
καθως οσο κουραζετε τοσο κανει και πιο ελαφρυ το μηχανακι.

τον εχω πετυχει να οδηγα σε αγωνα χωρις σέλα.
(αυτο βεβαια το εχει κανει εξασκηση με το ποδηλατο..χρονια τωρα ..και ξερει..)

motaba
08/05/2007, 13:02
:lol: :lol:

Μάλλον τα συγκεκριμένα μηχανάκια γι'αυτή τη δουλειά έχουν σχεδιαστεί έτσι αλλά δεν την ακούνε καθόλου από τις πτώσεις σε βάθος χρόνου ??

:wave2:

Julius
08/05/2007, 13:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
Γεια χαρά και πάλι :lol:

Λοιπόν, χαζεύοντας τις φωτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=747391#post747391) του 2ου αγώνα Attika Enduro Cup 07... αλλά φαντάζομαι και στα SM κατάλαβα ότι πρέπει να συμβαίνουν πολλές πτώσεις σε τέτοιου είδους αγώνες..

Τι παίζει ρε παιδιά μετά από ζημιές ? Πλαίσιο κτλ ?? :eyepop: :eyepop:


h motosykletes einai ftiagmenes na peftoune, ta plaisia gia na stravosoune prepei na ta rikseis apo kana gremo, to ypoplaisio einai anoixto kai alouminienio, stravonei kai erxete sta isa toy sxtika eykola


ta timonia stravonoune polyyyy diskola (eidika ta fatbat-diplis diatomis)



ta plastika einai eykapta gia na mhn spane kai stixizoune elaxista xrimata


ta ntepozita einai plastika kai den spane episeis me tipota (eksto apo gremo panta)


manetes klp einai analosima



emena to poio trelo poy mou synevei einai na mou spasei MESA sto ntepozito to solinaki tis rezervas!!!!!!! (to ntepozito den epathe tipota)


o dukas g@miete


to mionektima sta 2xrona einai oti to kazanaki tis eksatmisi einai ektethimeno kai stravonei epireazontas ton tropo leitoyrgias tis motosykletas

Cpt. Haddock
08/05/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motaba
:lol: :lol:

Μάλλον τα συγκεκριμένα μηχανάκια γι'αυτή τη δουλειά έχουν σχεδιαστεί έτσι αλλά δεν την ακούνε καθόλου από τις πτώσεις σε βάθος χρόνου ??

:wave2:

Τι βάθος χρόνου νομίζεις οτι έχει ενα μηχανάκι που τρέχει σε αγώνες;



Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για μικρά βάρη, οπότε και οι επι-πτώσεις ειναι μικρότερες

:wave2: :wave2:

Julius
08/05/2007, 13:04
a! kai ta psigia yparxei periptosh na stravosune ean tyxei kai xtypiseis ypo gonia

Julius
08/05/2007, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι βάθος χρόνου νομίζεις οτι έχει ενα μηχανάκι που τρέχει σε αγώνες;



Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για μικρά βάρη, οπότε και οι επι-πτώσεις ειναι μικρότερες

:wave2: :wave2:

yparxoune akoma kai 10+ xronon motosykletes poy trexoun..... ean o idioktitis thn syntirei sosta den tythete thema... antexei



ypame oi moto einai ftiagmenes gia ayth thn xrisi


OOOOLA epano toy ektos ton skeleto einai analosima kai exoune ftiaxetei me ayth thn logiki (ksexorista kapakia karter, eukoli kai apli syntirisi, ftina antalaktika klp)

Cpt. Haddock
08/05/2007, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
yparxoune akoma kai 10+ xronon motosykletes poy trexoun..... ean o idioktitis thn syntirei sosta den tythete thema... antexei

ναι, οκ δεν το 'ξερα

:wave2: :wave2:

motaba
08/05/2007, 13:11
Got it :winka:

Tnx!

STOYBI
08/05/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τι βάθος χρόνου νομίζεις οτι έχει ενα μηχανάκι που τρέχει σε αγώνες;



Μην ξεχνάς οτι μιλάμε για μικρά βάρη, οπότε και οι επι-πτώσεις ειναι μικρότερες

:wave2: :wave2:

α ) Με αρκετη προσοχη στα σερβις τους υπαρχουν μηχανακια ( αρκετα μαλιστα ) 8-9 ετων που στεκονται πολυ καλα και σε αγωνες !!!

β) Η ταχυτητα ομως ειναι αρκετα μεγαλυτερη, και οι επιπτωσεις δεν εχουν να κανουν με το βαρος της μηχανης οσο με τον εξοπλισμο της και τα πλαστικα της....

:wave2:

STOYBI
08/05/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
[

τον εχω πετυχει να οδηγα σε αγωνα χωρις σέλα.
(αυτο βεβαια το εχει κανει εξασκηση με το ποδηλατο..χρονια τωρα ..και ξερει..) [/B]

Μα την αλλη φορα που τον ειδα εγω με το ποδηλατο του μου ειπε οτι πρωτη φορα ειχε ξεχασει την σελα σπιτι.....:blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

dirtbird
08/05/2007, 13:27
*ΠΡΟΣΟΧΗ*


ΤΑ ΤΕΝΕΡΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΓΩΝΕΣ ENDURO

είναι όμως πολύ χρήσιμα για ανεφοδιασμό εν κινήσει


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :wave2:

OldMan
08/05/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
o dukas g@miete
Το ξέρουμε ρε μάστορα...:wave2:

KaTaNaS
08/05/2007, 17:21
πουλαω ενα κτμ :a13:


εε; ναι τι λέγαμε;


οχι δεν σπανε δεν χαλανε!:D

taxydromos
08/05/2007, 17:35
οπως ειναι τωρα?????


87686

fantacid
09/05/2007, 14:19
σε αυτα τα μηχανακια οι πτωσεις μεσα στις προδιαγραφες κατασκευης τους!

αυτα που την ακουνε συχνοτερα απο πτωσεις ειναι τα αναλωσιμα, δισκοι, μανετες, λεβιεδες (φρενο ταχητητες) κ γενικοτερα οτι ειναι "εκτεθημενο"

Julius
09/05/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
σε αυτα τα μηχανακια οι πτωσεις μεσα στις προδιαγραφες κατασκευης τους!

αυτα που την ακουνε συχνοτερα απο πτωσεις ειναι τα αναλωσιμα, δισκοι, μανετες, λεβιεδες (φρενο ταχητητες) κ γενικοτερα οτι ειναι "εκτεθημενο"


gia auto ta lene alanosima re fanta, giati thn akoune kai ta alazoume mexri na thn akousoune kai ta kenourgia :lol:

nikos force
09/05/2007, 18:46
kala yparxoyn kai eksereseis sta osa lete oi opoies den einai liges(isws na einai o kanonas) ston ligo kairo poy asxoloyme me to sport exw DEI ena kommeno psalidi ena kommeno laimo kai o idios exv kataferei na strabwsw laimo se toympa toso poly poy to mhxanaki axristeytike. oi mpoykales prepei na thn kana thn doyleia ...sta dyo moy xronia loipon den nomizw oti einai liga aki ta tria paradeigmata den htan se mhxanaki 10tias... kai an h erwthsh toy filoy motoba hthele na estiasei sto oikonomiko paragwnta tote prepei na akoysei oti paroti plaisia den strabwnoyn kathe mera to kostos twn analwsimwn kai mono anebazei ton phxh poly psila

STOYBI
09/05/2007, 20:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
tote prepei na akoysei oti paroti plaisia den strabwnoyn kathe mera to kostos twn analwsimwn kai mono anebazei ton phxh poly psila

Τα αναλωσιμα και οι ζημιες μιας μοτο που παζει εντουρο και μιας που παιζει μοταντ εχουν τεραστιες διαφορες ( εις βαρος του μοταντ ) λογο χρησης.... :rolleyes:

Καλα ειναι να ξεχωρισουμε τα πραγματα γιατι ειναι αδικο να τα μπερδευουμε και τα δυο μαζι.. Πχ σε καμμια περιπτωση μια μοτο στημενη για εντουρο δεν μπορει να εχει τις ιδιες φθορες και ζημιες με την ιδια ακριβως μοτο που λυσαει συνεχως στα κοκκινα στην ασφαλτο... Ο λογος ειναι ξεκαθαρος νομιζω..... :rolleyes:

nikos force
10/05/2007, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τα αναλωσιμα και οι ζημιες μιας μοτο που παζει εντουρο και μιας που παιζει μοταντ εχουν τεραστιες διαφορες ( εις βαρος του μοταντ ) λογο χρησης.... :rolleyes:

Καλα ειναι να ξεχωρισουμε τα πραγματα γιατι ειναι αδικο να τα μπερδευουμε και τα δυο μαζι.. Πχ σε καμμια περιπτωση μια μοτο στημενη για εντουρο δεν μπορει να εχει τις ιδιες φθορες και ζημιες με την ιδια ακριβως μοτο που λυσαει συνεχως στα κοκκινα στην ασφαλτο... Ο λογος ειναι ξεκαθαρος νομιζω..... :rolleyes: Δε μιλουσα για μοταρ... που και παλι πιστευω οτι μεταξυ μοταρ και χωματος σε ερασιτεχνικο επιπεδο αν εξαιρεσουμε το κοστος συντηρησης του μοτερ (ειδικα αν γινεται συγκριση μεταξυ ενος καθαρου4τ ασφαλτινου και ενος καθαρου 2τ χωματινου) τα εξοδα ειναι πανς κατω τα ιδια. Το μοταρ περα απο λαστιχα και φρενα δε ζηταει πολλα αλλα και το φαινομενο της τουμπας ειναι πιο περιορισμενο σε αντιθεση με το χωμα που η τουμπα ερχεται με το καλημερα η αναρτησεις κλαταρουν πιο ευκολα αλλα και χρειαζεται επισης αρκετα συχνα λαστιχα και τελος στο παραπανω μου μυνημα τα παραδειγματα αναφεροντουσαν σε χωματινα περιστατικα

dirtbird
10/05/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Δε μιλουσα για μοταρ... που και παλι πιστευω οτι μεταξυ μοταρ και χωματος σε ερασιτεχνικο επιπεδο αν εξαιρεσουμε το κοστος συντηρησης του μοτερ (ειδικα αν γινεται συγκριση μεταξυ ενος καθαρου4τ ασφαλτινου και ενος καθαρου 2τ χωματινου) τα εξοδα ειναι πανς κατω τα ιδια. Το μοταρ περα απο λαστιχα και φρενα δε ζηταει πολλα αλλα και το φαινομενο της τουμπας ειναι πιο περιορισμενο σε αντιθεση με το χωμα που η τουμπα ερχεται με το καλημερα η αναρτησεις κλαταρουν πιο ευκολα αλλα και χρειαζεται επισης αρκετα συχνα λαστιχα και τελος στο παραπανω μου μυνημα τα παραδειγματα αναφεροντουσαν σε χωματινα περιστατικα


Πάντως Nikos, όλα αυτά τα περιστατικά με σκελετούς που αναφέρεις μου φαίνονται υπερβολικά και σε καμμία περίπτωση δεν συμβαδίζουν με την μικρή μου εμπειρία (20 χρόνια).

Χωρίς να θέλω να είμαι κακόπιστος, θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν είχες καμιά φωτό ή περισσότερες λεπτομέρειες...:confused: :confused:

DUKASII
10/05/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Δε μιλουσα για μοταρ... που και παλι πιστευω οτι μεταξυ μοταρ και χωματος σε ερασιτεχνικο επιπεδο αν εξαιρεσουμε το κοστος συντηρησης του μοτερ (ειδικα αν γινεται συγκριση μεταξυ ενος καθαρου4τ ασφαλτινου και ενος καθαρου 2τ χωματινου) τα εξοδα ειναι πανς κατω τα ιδια. Το μοταρ περα απο λαστιχα και φρενα δε ζηταει πολλα αλλα και το φαινομενο της τουμπας ειναι πιο περιορισμενο σε αντιθεση με το χωμα που η τουμπα ερχεται με το καλημερα η αναρτησεις κλαταρουν πιο ευκολα αλλα και χρειαζεται επισης αρκετα συχνα λαστιχα και τελος στο παραπανω μου μυνημα τα παραδειγματα αναφεροντουσαν σε χωματινα περιστατικα καλα το εντουρο θελει συχνα πικνά λαστιχα..
το σμ??δε θελει??
και ποια κοστιζουν πιο πολύ???:rolleyes:

γιατι απο τι ξέρω εγω...το μεγαλύτεο εξοδο για ερασιτεχνη σε σμ...
ειναι τα λαστιχα της μοτο.
εκτος και αν τη βγαζεις με τα ιδια λαστιχα βρεξει χιονισει...δοκιμαστικα η αγωνα..

motaba
10/05/2007, 09:54
Αρχικά είχα την απορία ώς προς το τεχνικό του θέματος (αν παθαίνουν τπτ..) αλλά καλά...για έξοδα δεν το συζητάμε!! Και στις δυο περιπτώσεις - από τη στιγμή που είναι μεράκι - έχει τα ανάλογα έξοδα..

:wave2:

nikos force
10/05/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
καλα το εντουρο θελει συχνα πικνά λαστιχα..
το σμ??δε θελει??
και ποια κοστιζουν πιο πολύ???:rolleyes:

γιατι απο τι ξέρω εγω...το μεγαλύτεο εξοδο για ερασιτεχνη σε σμ...
ειναι τα λαστιχα της μοτο.
εκτος και αν τη βγαζεις με τα ιδια λαστιχα βρεξει χιονισει...δοκιμαστικα η αγωνα.. αυτο ειπα. Οτι το μεγαλυτερο εξοδο στο ματαρ ειναι τα λαστιχα. Οπου ομως τα πραγματα εχουν περιπου εχουν ως εξης. Σλικ λαστιχα περιπου 250 και σου βγαζουν δυο τρεις προπονησεις σε μια πιστα οπως τα κιουρκα. Στο ασπροπυργο σου βγαζουν και εξι προπονησεις. Λαστιχα γαι το χωμα παιζουν γυρω στα 100 150 ευρω και σου βγαζουν τρεις με εφτα προπονησεις.(με τη προυποθεση οτι εχεις τρειλερ) διαφορα ειναι αρκετη αλλα οχι και τοσοοο τεραστια γιατι αν δεν εχεις και τρειλερ μειωνεται ακομα περισσοτερο.απο κει και περα ας μετρησουμε τις επιπτωσει που μπορει να εχουν σε ενα μηχανακι,τις ζαντες του και τις αναρτησεις του τα συνεχεις αλματα ,οι πετρες οι κοτρωνες τα νερα και η λασπη σε σχεση με ενα μηχανακι που τρεχει γυρω γυρω σε μια πιστα. Και μιλησα για ερασιτενικο που προκειπτει οτι ο μοταρ ουτε αλματα εχει ουτε τελειωσ τεζα παει σεαντιθεση μετον χωματινο που και σ ρασιτεχνικο επιπεδο ολα τα παραπανω θα τα συναντησει. Φωτο δυστηχως δεν εχω αλλα με ην πρωτη ευκαιριαθα βγαλω απο τοδικο μου τον λαιμο να δεις. Ισως να ειμαι η εξαιρεση στο τιεχω δει ισως να ειμαι γκαντεμης ,ισως να ειμαι πολυ αργος στην ασφαλτο και πολυ αχρηστος στο χωμα και για αυτο να εχω αυτες τις εντυπωσεις ΑΛΛΛΑ...τοοοσοοοο λαθος να ειμαι????

Julius
10/05/2007, 10:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
αυτο ειπα. Οτι το μεγαλυτερο εξοδο στο ματαρ ειναι τα λαστιχα. Οπου ομως τα πραγματα εχουν περιπου εχουν ως εξης. Σλικ λαστιχα περιπου 250 και σου βγαζουν δυο τρεις προπονησεις σε μια πιστα οπως τα κιουρκα. Στο ασπροπυργο σου βγαζουν και εξι προπονησεις. Λαστιχα γαι το χωμα παιζουν γυρω στα 100 150 ευρω και σου βγαζουν τρεις με εφτα προπονησεις.(με τη προυποθεση οτι εχεις τρειλερ) διαφορα ειναι αρκετη αλλα οχι και τοσοοο τεραστια γιατι αν δεν εχεις και τρειλερ μειωνεται ακομα περισσοτερο.απο κει και περα ας μετρησουμε τις επιπτωσει που μπορει να εχουν σε ενα μηχανακι,τις ζαντες του και τις αναρτησεις του τα συνεχεις αλματα ,οι πετρες οι κοτρωνες τα νερα και η λασπη σε σχεση με ενα μηχανακι που τρεχει γυρω γυρω σε μια πιστα. Και μιλησα για ερασιτενικο που προκειπτει οτι ο μοταρ ουτε αλματα εχει ουτε τελειωσ τεζα παει σεαντιθεση μετον χωματινο που και σ ρασιτεχνικο επιπεδο ολα τα παραπανω θα τα συναντησει. Φωτο δυστηχως δεν εχω αλλα με ην πρωτη ευκαιριαθα βγαλω απο τοδικο μου τον λαιμο να δεις. Ισως να ειμαι η εξαιρεση στο τιεχω δει ισως να ειμαι γκαντεμης ,ισως να ειμαι πολυ αργος στην ασφαλτο και πολυ αχρηστος στο χωμα και για αυτο να εχω αυτες τις εντυπωσεις ΑΛΛΛΑ...τοοοσοοοο λαθος να ειμαι????


nai kaneis lathos, oso afora to xoma auta pou anafereis einai telieos lathos

kai gia ta lastixa kai gia thn leitoyrgia toy kinitira kai gia tis anartiseis

alla to thema den einai auto oute antiparathesi thelo na kano, apla efoson den yparxei periorismeni empiria na mhn leme m@l@kies giati mperdevoume ton kosmo







:wave2:

dirtbird
10/05/2007, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
αυτο ειπα. Οτι το μεγαλυτερο εξοδο στο ματαρ ειναι τα λαστιχα. Οπου ομως τα πραγματα εχουν περιπου εχουν ως εξης. Σλικ λαστιχα περιπου 250 και σου βγαζουν δυο τρεις προπονησεις σε μια πιστα οπως τα κιουρκα. Στο ασπροπυργο σου βγαζουν και εξι προπονησεις. Λαστιχα γαι το χωμα παιζουν γυρω στα 100 150 ευρω και σου βγαζουν τρεις με εφτα προπονησεις.(με τη προυποθεση οτι εχεις τρειλερ) διαφορα ειναι αρκετη αλλα οχι και τοσοοο τεραστια γιατι αν δεν εχεις και τρειλερ μειωνεται ακομα περισσοτερο.απο κει και περα ας μετρησουμε τις επιπτωσει που μπορει να εχουν σε ενα μηχανακι,τις ζαντες του και τις αναρτησεις του τα συνεχεις αλματα ,οι πετρες οι κοτρωνες τα νερα και η λασπη σε σχεση με ενα μηχανακι που τρεχει γυρω γυρω σε μια πιστα. Και μιλησα για ερασιτενικο που προκειπτει οτι ο μοταρ ουτε αλματα εχει ουτε τελειωσ τεζα παει σεαντιθεση μετον χωματινο που και σ ρασιτεχνικο επιπεδο ολα τα παραπανω θα τα συναντησει. Φωτο δυστηχως δεν εχω αλλα με ην πρωτη ευκαιριαθα βγαλω απο τοδικο μου τον λαιμο να δεις. Ισως να ειμαι η εξαιρεση στο τιεχω δει ισως να ειμαι γκαντεμης ,ισως να ειμαι πολυ αργος στην ασφαλτο και πολυ αχρηστος στο χωμα και για αυτο να εχω αυτες τις εντυπωσεις ΑΛΛΛΑ...τοοοσοοοο λαθος να ειμαι????

Για τα λάστιχα είναι πάνω-κάτω όπως τα λες (ίσως να είσαι και αισιόδοξος - πάντως το τρέιλερ κάνει διαφορά).

ΟΜΩΣ όταν μιλάμε για κόστος πρέπει να διαχωρίζουμε τις βλάβες από τα αναλώσιμα.
Με αυτό το σκεπτικό βγάζουμε έξω τα λάστιχα, φρένα, πλαστικά κτλ.
Οι αναρτήσεις δεν χαλάνε, τακτική συντήρηση που συνίσταται κυρίως στην αλλαγή λαδιών (με τα πηρούνια να θέλουν πιο συχνά) και καμμιά τσιμούχα εμπρός (που μπορεί να σου τύχει σε μία βόλτα ή σε 100). Και αυτά είναι πράγματα που μπορείς να τα κάνεις μόνος σου (για το πηρούνι-για το αμορτισέρ 1 φορά το χρόνο συνήθως αρκεί).

Εκεί που θα διαφωνήσω εντελώς μαζί σου είναι στο κόστος σε μία ενδεχόμενη μεγάλη βλάβη στον κινητήρα μεταξύ 2Τ-4Τ, απλά είναι μη συγκρίσιμα (πέρα από το γεγονός ότι είναι πολύ λιγότερες οι πιθανότητες να χαλάσει ένα 2Τ).

Επίσης έχε υπόψιν ότι όσο πιο έμπειρος γίνεται κάποιος, τόσο λιγότερες βλάβες προκαλεί στην μοτό του.

nikos force
10/05/2007, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
nai kaneis lathos, oso afora to xoma auta pou anafereis einai telieos lathos

kai gia ta lastixa kai gia thn leitoyrgia toy kinitira kai gia tis anartiseis

alla to thema den einai auto oute antiparathesi thelo na kano, apla efoson den yparxei periorismeni empiria na mhn leme m@l@kies giati mperdevoume ton kosmo







:wave2: στη λειτουργεια του κινητηρα δεν αναφερθηκα καθολου οσον αφορα τα χωματινα .ειναι ισως το μονο που δεν καταπονειται οσο καταπονειται στην ασφαλτο και παντα μιλοντας για την λειτουργεια γιατι τα καρτερ δεν ειναι και τοσο ασφαλη οταν παρουν την κατηφορα σε μια ωραια πλαγια με πετρες...με τα λαστιχα που κανω λαθος??? Εκανα συγκριση αναμεσα σε σλικ και σε καθαρα χωματινα και ρωταω, αν ξεκινας απο το σπιτι σου περιστερι π.χ. να πας βαρυμποπη με χωματινα λαστιχα και ξεκινας παλι με σλικ να πας κιουρκα η φθορα ειναι εις βαρος ποιου ελαστικου??? Σερβις ποιες αναρτησεις χρειαζονται ποιο συχνα ??? ενος χωματινου η ενος μοταρ (τσιμουχες και μαλακιτσες ) ποια υποπλαισια καταρεουν ποιο συχνα ενος μοταρ η ενος χωματινου???ακτινολογησει ποιο χρειαζεται ποιο συχνα???? Για να μην παρεξηγηθω λεω τα εξης . στα χωματινα δεν ξεχωριζω εντουρι-μοτοκροςς και επισης οτι αναφερω το λεω εχοντας δει και κανει ο ιδιος οχι ακουγοντας απλα καπου...

nikos force
10/05/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Για τα λάστιχα είναι πάνω-κάτω όπως τα λες (ίσως να είσαι και αισιόδοξος - πάντως το τρέιλερ κάνει διαφορά).

ΟΜΩΣ όταν μιλάμε για κόστος πρέπει να διαχωρίζουμε τις βλάβες από τα αναλώσιμα.
Με αυτό το σκεπτικό βγάζουμε έξω τα λάστιχα, φρένα, πλαστικά κτλ.
Οι αναρτήσεις δεν χαλάνε, τακτική συντήρηση που συνίσταται κυρίως στην αλλαγή λαδιών (με τα πηρούνια να θέλουν πιο συχνά) και καμμιά τσιμούχα εμπρός (που μπορεί να σου τύχει σε μία βόλτα ή σε 100). Και αυτά είναι πράγματα που μπορείς να τα κάνεις μόνος σου (για το πηρούνι-για το αμορτισέρ 1 φορά το χρόνο συνήθως αρκεί).

Εκεί που θα διαφωνήσω εντελώς μαζί σου είναι στο κόστος σε μία ενδεχόμενη μεγάλη βλάβη στον κινητήρα μεταξύ 2Τ-4Τ, απλά είναι μη συγκρίσιμα (πέρα από το γεγονός ότι είναι πολύ λιγότερες οι πιθανότητες να χαλάσει ένα 2Τ).

Επίσης έχε υπόψιν ότι όσο πιο έμπειρος γίνεται κάποιος, τόσο λιγότερες βλάβες προκαλεί στην μοτό του. piuanwn kai esy kai o julious parermeineysate to topouethsh moy oson afora ta moter. ta afhsa ektos sygkriseis gia ta aytonohta. to kostos synthrhshs kai episkeyhs einai safvs poly diaforetiko. exv ena kx poy moy exei kollhsei kai episkeyastei mia fora kai ena husaberg poy exei kollhsei kai episkeyastei dyo . de xreiazetai opws katalabaineis na moy pei kapoios ti kostizei to ena kai ti to allo

DUKASII
10/05/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
piuanwn kai esy kai o julious parermeineysate to topouethsh moy oson afora ta moter. ta afhsa ektos sygkriseis gia ta aytonohta. to kostos synthrhshs kai episkeyhs einai safvs poly diaforetiko. exv ena kx poy moy exei kollhsei kai episkeyastei mia fora kai ena husaberg poy exei kollhsei kai episkeyastei dyo . de xreiazetai opws katalabaineis na moy pei kapoios ti kostizei to ena kai ti to allo Νίκο στα χουσαμπεργκ τα μοτερ ειναι μεσα στα ανναλώσιμα ρε...:D

nikos force
10/05/2007, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Νίκο στα χουσαμπεργκ τα μοτερ ειναι μεσα στα ανναλώσιμα ρε...:D :D :D :a13: :a13:

STOYBI
10/05/2007, 16:31
Λοιπον χωρις να πιασω κουβεντα για σπασμενα καρτερ --λαιμους --και ψαλιδια ( τουλαχιστον 14 χρονια στον χωρο εμενα τετοιες ζημιες δεν μου εχουν τυχει ουτε σε φιλους ουτε σε μενα.. )

Μεσος ορος ανα 1000κμ ( καθαρα χωματινης οδηγησης ) σε αναλωσιμα, και με καμμια 10αρια αγωνες τον χρονο ( εντουρο & σκραμπλ) ανερχετε στο ποσο των 400 ευρω ( χωρις βενζινες και απαραιτητα το μηχανακι να φτανει στην αφετεριας της βολτας με αλλο μεταφορικο μεσο... )

ΥΓ1. Στον μεσο ορο παραπανω εχω περιλαβει 100 ευρω εξτρα παραπανω για ζημιες απο μανετες --πλαστικα κλπ.

ΥΓ 2 Το παραπανω ποσο ειναι υπολογισμενο για τετραχρονο μηχανακι.... Στο διχρονο ειναι σαφως λιγοτερα....

ΥΓ 3 Τα 1500 χιλμ εντουρο ( οπως τα εννοω εγω ) ανα χειμερινη σαιζον ειναι ακρως ικανοποιοιτικα για εναν χομπιστα οπως ειμαι εγω !!!

:wave2: