PDA

View Full Version : Help. 250cc



metaltheo
09/05/2007, 02:47
Παιδιά καλησπέρα. Είμαι νέος στο forum αλλά και στον κόσμο της μηχανής. Θέλω να αγοράσω ενα 250αρι δίχρονο αλλα δεν ξέρω ποιο απο όλα. Τα δίχρονα τα οποία γνωρίζω ειναι:
1)NSR 250
2)TZR 250
3)RS 250
4)RGV 250
Θα ήθελα να μου πείτε σαν πιο έμπυροι πιο κατά την γνώμη σας είναι το πιο αξιόπιστο και πιο έχει τις καλύτερες επιδώσεις.
Σας ευχαριστώ

OzZzZzY
09/05/2007, 10:45
θελει ψαξιμο :( ..ολα καλα και δυνατα ειναι..το θεμα ειναι επειδη θα το παρεις μεταχειρισμενο να μην ειναι κ λιωμενο..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39445

δες πχ αυτη την αγγελια..φαινεται ωραιο κ προσεγμενο μηχανακι..
εγω rgv εχω οδηγησει κ ηταν πολυ δυνατο..ειδικα μολις πηγαινε 8000 στροφες τρελαινοταν..
για τα υπολοιπα δεν ξερω..εκτος απο το rs της απριλια τα υπολοιπα ειναι σχετικα παλια σαν μοντελα (10ετιας και βαλε)

το φυσικο περιβαλλον παντως αυτων των μηχανων δεν ειναι η αστικη χρηση οσο η πιστα βεβαια..
να θυμασαι οτι εχουν αρκετα προβληματακια, θελουν συχνο σερβις και εχουν υψηλες καταναλωσεις λαδια-βενζινες
:wave2:

flip
09/05/2007, 11:26
Αυτο που πουλιεται καλο φαινεται κ σε λογικη τιμη αλλα ψαξε κ αλλο

Οπως ειπε ο οΖΖΖυ πρεπει να βρεις ενα σε καλη κατασταση.
Κυκλοφορουν πολλα απ αυτα τα μοντελα κ σε αρκετα οικονομικες τιμες δεν νομιζω να δυσκολευτεις πολυ να βρεις.;)

Σκεφτομαι να παρω και εγω το NCR τον χειμωνα και να το κανω πληρη ανακατασκευη.Θα το χω για κανα χρονο μεσα kaι οταν ετοιμαστει θα το βγαζω λιγο εξω ετσ κ αλλιως αυτες οι μηχανες δεν ειναι για καθημερινες μετακινησης

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=36216

να και μια ωραια ανακατασκευη
οΖΖΖυ ξερεις ποσο του πηγε ($$) τελικα?

metaltheo
09/05/2007, 13:51
Ψάχνω για κάτι τέτοιο λόγο του ότι είμαι 18αρης και το θέλω για 2 λόγους.
1)Να πηγαίνω στη δουλεία μου και όχι με τη γ@μημ@νη τη συγκοινωνία
2)Για να μην καταλήξω σε κανένα cbf 250

Αυτά τι συντήρηση θέλουν? Δηλαδή τι κατανάλωση έχουν και κάθε πότε θέλουν σερβισ?
Τι είδους προβλήματα έχουν?Πόσα χιλιόμετρα μπορούν να κάνουν σερί?
Για πόσα ευρό αγορά μιλάμε???
Παιδιά συγνώμη που σας τα πρίζω με τέτοιες ερωτήσεις αλλα όπως είπα είμαι καινούργιος.

xampos
09/05/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Ψάχνω για κάτι τέτοιο λόγο του ότι είμαι 18αρης και το θέλω για 2 λόγους.
1)Να πηγαίνω στη δουλεία μου και όχι με τη γ@μημ@νη τη συγκοινωνία
2)Για να μην καταλήξω σε κανένα cbf 250

Αυτά τι συντήρηση θέλουν? Δηλαδή τι κατανάλωση έχουν και κάθε πότε θέλουν σερβισ?
Τι είδους προβλήματα έχουν?Πόσα χιλιόμετρα μπορούν να κάνουν σερί?
Για πόσα ευρό αγορά μιλάμε???
Παιδιά συγνώμη που σας τα πρίζω με τέτοιες ερωτήσεις αλλα όπως είπα είμαι καινούργιος.

γιατι ρε φιλε το cbf 250 τη εχει ? :confused:

και για πρωτο ειδικα ειναι οτι πρεπει.

νο νομιζεις θα σου φανει αργο :confused:

:wave2:

OzZzZzY
09/05/2007, 16:54
Θελουν τακτικη συντηρηση γιατι ειναι ξεσκισμενα και κολλανε..
καινε τα "αντερα" τους (διχρονα ειναι τι να κανουμε)
απο προβληματα συνηθως κολλανε οι κινητηρες τους γιατι οπως προανεφερα αυτοι οι κινητηρες κατω απο τις 8000 στροφες υπολειτουργουν και οι προκατοχοι τους τους δουλευαν ψηλα..

δεν ειναι μηχανακια για καθημερινη χρηση..αν δηλαδη το χεις για μες στην πολη ειναι μαλλον "καταδικασμενο" να αχρηστευτει..
επισης αν εισαι 18 χρονω δεν δικαιουσαι να το οδηγεις..ανηκει στα μηχανακια που χρειαζεται διπλωμα απεριοριστων κυβικων..

δεν ξερω αν ειναι το πρωτο σου μηχανακι παντως συνοψιζοντας σου λεω:
1) εχει σχετικα υψηλο κοστος συντηρησης αν και το κοστος κτησης ειναι γυρω στα 2000 ευρω
2) ειναι πιθανο ο προκατοχος να του χει "αλλαξει τα φωτα"
3) δεν ειναι για να πηγαινεις να κανεις τις δουλειες σου στο κεντρο
4) δεν θα το προτεινα για πρωτο μηχανακι γιατι τα 60+ διχρονα αλογα που βγαζει στα χερια ενος απειρου οδηγου θα ναι μαλλον επικινδυνα..

αν δες εχει προβλημα νομιμοτητας -αν δηλαδη δεν σε νοιαζει να οδηγας μηχανακι που δικαιουσαι- κοιτα για κανα cbr 250-400 ή κανα zxr 400..
κ αυτα υπαρχει πιθανοτητα να ναι ψιλοξεσκισμενα αλλα τουλαχιστον ειναι τετραχρονα..πιο αξιοπιστα δηλαδη..να θυμασαι παντως οτι οταν βλεπεις μηχανη με κοφτη στις 13000 στροφες ή ακομα και τις 18000 (cbr 250) παιζει να σου δωσουν καμια μπιελα στο χερι καμια μερα :beer: :beer:

(οσο για το cbf μην το απαξιωνεις γιατι ειναι πολυ καλη μηχανη..οχι δυνατη και ροπατη αλλα για πρωτη ειναι μιαααα χαρα :wave2: )

flip
09/05/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
1)Να πηγαίνω στη δουλεία μου και όχι με τη γ@μημ@νη τη συγκοινωνία
2)Για να μην καταλήξω σε κανένα cbf 250

Αυτά τι συντήρηση θέλουν? Δηλαδή τι κατανάλωση έχουν και κάθε πότε θέλουν σερβισ?
Τι είδους προβλήματα έχουν?Πόσα χιλιόμετρα μπορούν να κάνουν σερί?
Για πόσα ευρό αγορά μιλάμε???
Παιδιά συγνώμη που σας τα πρίζω με τέτοιες ερωτήσεις αλλα όπως είπα είμαι καινούργιος.


Φιλε τιποτα απο αυτα που ζητας δεν θα βρεις σε ενα τετοιο μηχανακι

Αυτα ειναι τωρα πια η μονο για πιστα ή για να βγαινεις μια φορα στις τοσες να κανεις την κ@@λα σου;)

Παρε το cbf αν θες να χαρεις μηχανη ουτε προβληματα ουτε τπτ
Γιατι αν καταληξεις σε ενα διχρονο 250 θα το βλεπεις πολλες φορες στο συνεργειο να σου ζητα συνεχεια $$$ και αν δεν εχεις και αλλο μεσο... θα πηγαινεις με τις συγκινωνιες ;)

cbr 400 βρισκεις σε χαμηλες τιμες ενας φιλος μου πηρε πριν μια βδομαδα ενα 1500 σε πολυ καλη κατασταση
Αλλα δεν στο προτεινω δλδ τπτ πανω απο 250 αλλα τεσπα..

Να ξερεις αν χτυπησεις καποιον με μηχανη πανω απ τα κυβικα σου δεν σε καλυπτει η ασφαλεια οποτε σου περνουν και το σπιτι αν θελουν στισ μυνησεις

metaltheo
09/05/2007, 20:12
Οπότε παιδιά από ότι μου λέτε....... πρέπει να την ξεχάσω την RS.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο σε 250 εκτός απο cbf και δίχρονα????

xampos
09/05/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από metaltheo
Οπότε παιδιά από ότι μου λέτε....... πρέπει να την ξεχάσω την RS.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο σε 250 εκτός απο cbf και δίχρονα????

κατι σε εντουρακι δεν σ αρεσει ?

carjunkie
09/05/2007, 22:14
Δεν μπορώ να καταλάβω πως προτείνετε σε κάποιον να πάρει το cbf250 χαρακτηρίζοντάς το ως καλό, τη στιγμή που στις συζητήσεις για το συγκεκριμένο μοντέλο έχουν αναφερθεί προβλήματα που είχαν σχεδόν όλοι οι κάτοχοι όπως είναι για παράδειγμα το ότι "δεν κρατάει ρελαντί" και προβληματά με τις ταχύτητες "δεν μπορούν να βρουν νεκρά έυκολα" κλπ.

Κάνω λάθος; Εντάξει...Μπορώ να καταλάβω με ποιο σκεπτικό προτείνετε τετράχρονο στο παιδί,συγκριτικά με τα δίχρονα της συγκεκριμένης συζήτησης, αλλά το cbf250 -αν και Honda- δεν φαίνεται (σύμφωνα με τα λεγόμενα όσων το έχουν πάρει) τόσο καλό.

Θα μπορούσατε να του προτείνετε κάποιο άλλο 250άρι τετράχρονο που τουλάχιστον δεν έχουν ακουστεί τέτοια πράγματα. Αν πάλι έχω λάθος εντύπωση θα ήθελα να μου πείτε πως έχει το πράγμα διότι με ενδιαφέρει το cbf250 σαν πρώτη μηχανή.

xampos
09/05/2007, 22:37
στο καινουργιο μοντελο εχουν διορθωση σιγουρα καποια προβληματα.

το οτι δεν μπαινει η νεκρα διορθωνεται. ρελαντι δεν εχω ακουσει οτι δεν κραταει.

το προτεινουμε επειδη ειναι ηδανικο για πρωτο καθως ειναι πολυ ηρεμο και με το γκαζι που αρμοζει σε εναν αρχαριο

εγω τωρα δεν το εχω για να σου πω για τα προβληματα. ειπα αυτα που εχω ακουσει

:wave2:

OzZzZzY
09/05/2007, 22:51
καλο το cbfακι κ ναι εχουν λυθει προβληματα του παρελθοντος..με το cbf πας κ πιο ανετα ταξιδακι, καιει κ λιγοτερα.. εδω ενας συμφρουμιτης με ενα honda xr (θα μου πεις καμια σχεση με το cbf, παντως τετραχρονο 250) και κανει αυτη τη στιγμη ταξιδι Ελλαδα-Ινδια (αν θυμαμαι καλα)..
κατα τη γνωμη μου οταν μαθεις το cbf να το στριβεις με το ενα χερι και με χασμουρητα πηγαινε σε κατι μεγαλυτερο..

κατανοω πως:
δεν περισσευουν λεφτα για αλλαγες μηχανων
η ιπποδυναμη του cbf ισως σας φανει πενιχρη

πανω απ ολα ομως η υγεια σας !! (και μετα η τσεπη σας βεβαια!!το διχρονο 250 ειναι η χαρα του συνεργειου λεμε!)

xampos
09/05/2007, 22:55
πενιχρι ρε οζζυυυυυ δεν θα φανει σε καποιον αρχαριο


ενας αρχαριος ακομα και παπι να καβαλησει θα του φανει οτι τραβαει. ποσο μαλλον το σι μπι εφ θα του φανει οτι εχει τη δυναμη τις αρκουδας στην αρχη. ετσι πιστευω οτι ειναι

οταν το μαθει καλα ομως τοτε θα θελει κατι αλλο

και το σι μπι εφ πουλιεται πολυ ευκολα και σε παρα πολυ καλη τιμη

καλη επιλογη :wave2:

flip
09/05/2007, 23:04
Φιλε οσο και να ψαξεις δεν προκειται να βρεις μηχανακι που να μην βγαζει προβληματα ολα κατι θα βγαλουν

Το θεμα ειναι, αυτο το προβλημα που θα βγαλουν θα ναι μικο ή μεγαλο?:confused:

Εδω μπαινει το cbf:sun: τα προβληματα πχ ρελαντι και η νεκρα που ακουσα ειναι πολυ μικρα σε σχεση με ενα προβλημα που θα βγαζει ενα 2χρονο

Αν και οπως ακουσες αυτα τα προβληματα στο νεο μοντελο εχουν διορθωθει

Τωρα αν θες ψαξε και για κανα μοταρντακι

Δεν μας εχεις πει παντως ποσα μπορεις να διαθεσεις ,που ειναι κ ο βασικοτερος παραγοντας στην επιλογη μιας μηχανης

κοιτα πχ τι μπορεις να βρεις με λιγα χρηματα
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=37721

Παντως το cbf ειναι η καλυτερη επιλογη σε θεματα αντοχης

kiriakost
09/05/2007, 23:18
Ο νόμος , για την μακροζωία ενός δικύκλου είναι .... τετράχρονο - υδρόψυκτο .

Θα πρωτεινα, ενα ΑΧ-1 , εαν μπορούσες να το βρεις .
Το μόνο καλό είναι, ότι δεν είναι μηχανάκι για γκαζοφωνιάδες , και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις ένα, σε καλή κατάσταση .

Αντιστηχα , θα μπορουσες να ψαξεις και για το ΝΧ 250 Dominator , το οποιο θα σε ευχαριστήσει ομοίως ..

KeLeYTiS
09/05/2007, 23:43
Eχω ενα TDR250 με μοτερ TZR250 (φοραγαν το ιδιο)

Το πηρα μεταχειρισμενο σε ασχημη κατασταση και ο ιδιοκτητης μου ειχε πει οτι ειχε βαρεσει στροφαλο
Οταν πηγα να το δω και κατεβασα την μανιβελα ουτε κολλημενο ηταν ουτε κανα περιεργο θορυβο ακουσα
Τον ρωτησα πως το επαθε και μου ειπε
"Τπτ απλα ενα πρωι δεν πηρε μπροστα ,το πηγα στον μαστορα και μου ειπε για στροφαλο"
Ε λοιπον αφου το εψαξα λυνοντας ΜΟΝΟ ΚΑΡΜΠΣ ΚΑΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ το προβλημα του ηταν οτι ειχε φαει ενα ρηντακι το οποιο ποτε δεν βρηκα
Καθαρισα καρμπς και το μηχανακι πηρε μπροστα

Το μοτερ δεν ηταν σε αριστη κατασταση ουτε ειναι αφου για να εφαγε το ρηντ και να μην το βρηκα ολο και καπου θα πηγε και κατι θα γρατζουνισε αλλα απο τοτε 2 χρονια μετα και πανω απο 25.000 χλμ ολα μεσα στην πολη εκτος απο 3 φορες που πηγα Επιδαυρο δικαβαλος το μονο που εχω κανει (λογω αμελειας βασικα γιατι ειναι το παπι μου και δεν μενει χρονος για φτιαξιματα η επισκευη του μοτερ) ειναι να αλλαζω κανα μπουζι οποτε το θυμηθω (μια φορα το τριμηνο)

Η μονη φορα που μου παρουσιασε βλαβη ηταν οταν λαδωσε ενα μπουζι και με γυρισε απο Ομονοια με 1 κυλινδρο !!
Απο την βαρεμαρα μου 1 βδομαδα κυκλοφορουσα με ταξι η με το αυτοκινητο νομιζοντας οτι βαρεσε ο ενας κυλινδρος :lol: ωσπου καποια στιγμη με φωτισε ο θεος να βγαλω το μπουζι να δω τι εγινε (θα ειχε καποιο σημαδι αν ειχε βαρεσει ) και ηταν λαδωμενο,ετσι του εβαλα ενα μεταχειρισμενο που ειχα και μεχρι σημερα ειναι ο πιστος μου σκυλος πατωντας οτι 250αρι τετραχρονο κυκλοφορει και κυνηγοντας (αν και πεσμενο ) μαμα χτ
Δεν θα ηθελα να φανταστω τι θα γινοταν αν ηταν και στα καλα του φανταζομαι θα παντηλικωνε και η τριτη :lol:

Περισσοτερες πληροφοριες για διχρονα στα ελληνικα www.2strokers.com

Παρε και μια φωτο απο τον σκυλο μου που περιμενω να πεθανει να του φτιαξω το μοτερ (περιπου 200 ευρω σε ανταλλακτικα για FULL REBUILD θα μου παει) αλλα δεν μου κανει το χατηρι


87863

johnpan
10/05/2007, 00:31
για μισό ρε παίδες, καθότι ο αρχαιότερος εδώ μέσα με cbf250

το δικό μου είναι από την πρώτη παρτίδα που ήρθε Ελλάδα

ειχαν ψιλοπροβλήματα τα πρώτα κομμάτια, όπως σε όλες τις μηχανές, και καθότι νέοι και άπειροι τα συζητούσαμε πολύ. Αν πάρεις ένα cbf τώρα, δεν θα έχει κανένα πρόβλημα, ούτε σφιχτή καμπάνα ούτε τίποτα. Το ξέρω από φίλο που πήρε πέρσι και είναι αστέρι το μηχανάκι.

Ακούω συχνά ".... μετά θα το συνηθίσεις και θα θες κάτι πιο μεγάλο" Τι θα συνηθίσει? Το γκάζι του? Και επειδή κάποιος συνηθίζει το γκάζι στην ευθεία σημαίνει ότι μπορεί να το πάει το μηχανάκι όπως του αξιζει?

Δύο χρόνια με το cbf και ακόμα βελτιώνομαι στο στρίψιμο...
Οταν πατήσει όλο το λάστιχο κάτω τότε μπορεί να πει κάποιος ότι το μηχανάκι δεν μπορεί να του προσφέρει πολλά ακόμα οπότε ΑΝ το κάνεις, τοτε πάρε άλλο :wave2: :wave2:

Γνώμη μου, ο καθένας τη δική του :smokin:

metaltheo
10/05/2007, 01:11
Κατ'αρχάς θα ήθελα να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα τα οποία κακώς δεν είπα απο την αρχη.
1)Ναι είμαι καινούργιος και δεν είχα ποτέ δικό μου μηχανάκι (ούτε παπί) ,αλλά εδώ και 2 χρόνια έχω ωδηγήσει διάφορα μηχανάκια(μέχρι 125).
2)Είμαι τελείως άσχετος σε οτι αφορά τα μηχανικά μέρη μιας μηχανής
3)Μόλις έβγαλα δίπλομα οπότε ψάχνω κάτι μεχρι 250cc
4)Δεν έχω την οικονομική ευκολία να αλλάζω μηχανές σαν τα πουκάμισα , οπότε θέλω κάτι δυνατό και καλό απο την αρχη και να το κρατήσω 2-3 χρόνια, πράγμα που δεν πιστεύω οτι θα βρώ σε ενα 4χρονο
5)Γουστάρω μονο street μηχανές
6)Μπορώ να διαθέσω μεχρι 3000

Επίσης είδα οτι θέλω διπλομα απεριορίστων κυβικών για να ωδηγήσω δίχρονο. Ισχύει κατι τετοιο???
Και να δούμε λίγο το θέμα της RS 250(είναι κ@@λα).Αξίζει??? Θα μπορω να την χρησημοποιώ κάθε μέρα(με την ανάλογη συντήρηση βέβαια)????
Εαν πάλι υπάρχει κάποιο street 250αρι 4χρονο εκτος cbf (που την θεωρω ασχημη) ποιό είναι αυτό???

KeLeYTiS
10/05/2007, 01:18
Εχμμ βασικα δεν μπορεις να οδηγησεις 250

Μπορεις να οδηγησεις μηχανακι με ιπποδυναμη εως 33 αλογα (διορθωστε με οπου κανω λαθος)

Οποτε ξεχνα τα 250 διχρονα δυστηχως (και ευτυχως για εμας :lol: ) εχουν απο 50 ονομαστικα αλογα και πανω

Ισως το CBF η ακομα καλυτερα ενα μονοκυλινδρο εντουρακι θα σου ταιριαζε καλυτερα

Τωρα αν θελεις στρητ υπαρχει και το RS125 αλλα νομιζω ξεφευγεις απο την τιμη

kiriakost
10/05/2007, 01:29
Ας γράψει ένας γενναίος , ένα sticky , για το θέμα " Νεος Οδηγός και ιπποδύναμη" έτσι ώστε να ενημερώνετε ο κόσμος !!

Εδω , παραπλανηθήκαμε όλοι μαζί , και κόπηκαν και τα φτερά , από το παλικάρι ..

flip
10/05/2007, 09:49
Απο τι καταλαβα εισα 18 αρα τα μονα μηχανακια που μπορεις να οδηγησεις ειναι τα 125αρια εκτος απο κανα 2 που εχουν παιχτει διαφορα και μπορεις να τα οδηγησεις οπως το cbf250 (αλλα αν δεν σου αρεσει αστο)

Επισης αυτο που ζητας θα το βρεις σε τετραχρονο και οχι διχρονο (απλα δεν θα εχει πολυ μεγαλη δυναμη )

Να και μερικα κοματια που ισως σε ενδιαφερουν(125αρια ολλα):
GT Hyosung
Derbi GPR
Aprilia RS
Honda CBR
Derbi Nude
Cagiva Mito

Το πιο αξιοπιστο απ αυτα ειναι το cbr αλλα ειναι μικρουλι και δεν πολυ λεει(ειναι 4χρονο με καπου 120 τελικη)

Για το gt δεν ξερω και πολλα αλλα εξω ακουσει οτι ειναι αξιοπιστο (4χρονο με καπου 150 τελικη(ετσι ακουσα απο κατοχο του))

Το derbi ειναι το πιο δυνατο μαζι με το ΡΣ δεν ξερω καποιον να το εχει αλλα πρεπει να ειναι καλο αλλα και πολυ ακριβο (2χρονο με καπου 160 τελικη)

Το rs ειναι το πιο δυνατο απο αυτα (ειδικα αν παρεις παλαιοτερο μοντελο) και αν το προσεχεις και τα σερβις του στην ωρα του ειναι αρκετα αξιοπιστο(2χρονο με καπου 175 τελικη)(αυτο θα παρω εγω το πιο σιγουρο)

Το nude απο τι νομιζω φοραει ιδια μηχανη με το gpr οποτε καπου τα ιδια φανταζομαι δεν το ξερω καθολου το μηχανακι

Τελος το mito ειναι και αυτο παρα πολυ δυνατο καθως διαβασα στο μοτο τριτη οτι εχει 37 αλογα(καπως πολλα μου φαινονται) δεν εχω ψαξει για τιμες αδε κοιτα αν θες(μπορεις να βρεις και μεταχειρο με σχετικα λιγα χρηματα) (2χρονο χιλιομετρα δεν ξερω παντως το παλιοτερο μοντελο καπου 140-150)

Εγω απο αυτα θα σου προτεινα το Hyosung το παιρνεις και καινουριο με τα χρηματα που διαθετεις (νομιζω). Μην μου πεις ομως "ρε φιλε μαρκα ειναι αυτη?" γιατι απο τι εχω ακουσει τον κινητηρα της τον φτιαχνει η suzuki

Ή

Το rs ως πιο δυνατο και με λιγη φρονιδα παραπανω θα σου ναι και αξιοπιστο.Το κακο ειναι πως το νεο κανει 4500 οποτε θα αρκεστεις σε καποιο μεταχειρο αν και τα περισσοττερα ειναι γΑ@@μενα

Και μην ξεχνας ολα τα 2 χρονα καινε περισοτερα λαδια-βενζινες απ τα τετραχρονα


καλη επιλογη:beer:

flip
10/05/2007, 10:11
Να και φωτο


87879

johnpan
10/05/2007, 11:10
το gt-r βγαίνει και σε 250 και είναι κατασκευή τύπου ss με κλιπονς και λοιπά, εγώ το έχω ξαναπεί, αυτό θα επαιρνα αν ξεκινούσα τώρα.

εκτός από το cbf βγαίνει και το ybr αλλά μάλλον θα σου φανεί εξίσου "άσχημο" και δε θα το βρεις με 3000.

Xrider
10/05/2007, 11:29
του RGV και εχω οδηγησει-οχι για μια βολτα μονο-και τα αλλα μοντελλα και το KR 250 που δεν εχει στην λιστα.
Εγω στην θεση σου δεν θα επαιρνα κανενα απο αυτα
1.Γιατι μετα απο τοσα χρονια εισαγωγης οι ιδιοκτητες θα ειναι απειροι στον αριθμο
2.Ειναι πολυ φαγανες σε ολα...δεν ξερω αν σου εχουν πει τι γινεται οταν πρεπει να αλλαξεις ελλατηρια,και οταν σου κολλησει!?
Αυτα τα δυο ειναι σιγουρο 100% οτι θα σου κατσουν
3.Δεν ειναι μηχανακια να πηγαινεις στην δουλεια...ειναι να τα τρεχεις ,να τα ξεμπουκωνεις,και να τα σαβουρωνεις βενζινη ανα 100χλμ. -εμενα στην καλητερη εβγαζε 80χλμ με ενα γεμισμα..εχω μεινει απο βενζινη παρα πολλες φορες-
4.Λαστιχα θελει πολυ συχνα
5.Αν γουσταρεις ομως παιχνιδι παρε η το NSR i RGV τα αλλα δεν αξιζουν.
6.Αν δεν διαθετεις πολυ χρημα για συντηρηση παρε κατι σε 4τ.

metaltheo
10/05/2007, 12:15
μμμμαλιστα οποτε διαγράφω τα 2χρονα απο τη ζωη μου. Το Hyosung δεν ειναι καθόλου ασχημο.
Αλλα την φτιάχνει όντως την μηχανη του η SUZUKI. Και πέραν τησ μηχανης του , ολο το υπόλυπο αξίζει???

flip
10/05/2007, 13:40
Κοιτα και εδω κατι θα μαθεις μιλα και το παλικαρι που το εχει
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35841&highlight=hyosung+%2A125%2A

Παντως ειναι πολυ ομορφο αλλα απο τι ειδα κανει καπου 3500ε

carjunkie
10/05/2007, 15:08
Εντάξει τότε...Αν έχουν βελτιωθεί τα προβλήματα του cbf250 τότε είναι μια χαρά να μάθει κάποιος μ'ένα τέτοιο και θα τον καλύψει πιο πολύ από ένα τετράχρονο 125.

Πάντως,κατά τη γνώμη μου δεν είναι δικαιολογία να λέμε "Εντάξει όλα χαλάνε"-όχι διότι είναι ψέμα αλλά επειδή όταν όλα έχουν τα ίδια προβλήματα σημαίνει ότι δεν κατασκευάζονται σωστά από το εργοστάσιο.Και όταν όλα έχουν παρόμοια προβλήματα θα πρέπει από την αρχή να γίνονται ανακλήσεις και να διορθώνονται χωρίς την διαδικασία του πήγαινε-έλα στα εξουσιοδοτημένα και πολλές φορές χωρίς να λύνεται πάντα το πρόβλημα.Αυτό είναι και εκνευριστικό και χρονοβώρο.

Το κρίνω αυστηρά;Ναι, πιστεύω πως κάποιος πρέπει να είναι αυστηρός όταν αγοράζει καινούργια μηχανή (πόσο μάλλον honda) διότι την παίρνει ώστε να αποκλείσει την πιθανότητα των μηχανικών προβλημάτων. Δηλαδή με δεδομένο ότι τα cbf250 αγοράζονται περισσότερο από νέους-άπειρους οδηγούς με σκοπό να μάθουν να οδηγούν μοτοσυκλέτα, αυτοί δεν είναι πάντα σε θέση να γνωρίζουν αν είναι περισσότερο σκληρό από όσο θα πρεπε το κιβώτιο ή αν κρατάει ρελαντι κλπ. Πολλές φορές μπορεί να νομίζουν ότι αυτοί κάνουν κάτι λάθος και ότι από την κακή τους οδήγηση χαλάει ή έχει αυτά τα προβλήματα.Επομένως,ένας νέος οδηγός θα πρέπει να έχει ένα απροβλημάτιστο εργαλείο για να μάθει πάνω σε αυτό και να του συγχωρεί τα λάθη).Όχι να του κάνει τη ζωή ακόμα πιο δύσκολη.

Αυτά και συγνώμη για το:a6: :wave2:

flip
10/05/2007, 17:52
Αν παρει το μηχανακι ενας με μεγαλη εμπειρια στην οδηγηση και ξερει πως να το πηγαινει και κανει ολους τους ελεγχους την σωστη τους ωρα δεν προκειται να του βγαλει προβλημα

Ενω αν το παρει ενας απειρος δεν ειναι δυνατον να μην του βγαλει προβλημα αν δεν το οδηγα σωστα (το γ@@α δλδ μεχρι να μαθει)

Και ποδηλατο να παρεις αν του αλλαζεις ολη την ωρα συνεχομενα τις ταχυτητες δεν θα αντεξει ο πολαπλασιαστης και θα κλατταρει

Τα προβληματα (99%) τα προκαλει ο ανθρωπος με την κακη χρηση του

Τωρα αν ψαχνεις κατι που δεν χαλα παρε πατινι αν και εχω και αμφιβολιες οτι και αυτο χαλα


:lol:


Καλυτερα να μην συνεχισουμε αυτη την αντιμαχια ετσι κ αλιως την προσωπικη του αποψη εκφραζει ο καθενας;)