PDA

View Full Version : JAPAN Vs. EUROPE



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

super_toto
09/05/2007, 13:31
Έδώ είμαστε.

Έχω προσέξει ότι πολλοί φίλοι του forum καταφέρονται πολλές φορές εναντίον των ευρωπαϊκών (περισσότερο ιταλικών) μηχανακίων και κάποιοι άλλοι εναντίον των ιαπωνικών. Λογικόν είναι ο καθένας να έχει τις προτιμήσεις του αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε την μία ή την άλλη σχολή;

Προσωπικά τείνω προς Ιαπωνία και αναφέρω παρακάτω τους λόγους.

1. Αξιοπιστία. Πολλοί ίσως διαφωνίσουν αλλά νομίζω ότι είναι αντικειμενικό να πούμε ότι τα γιαπωνέζικα είναι εν γένει αξιόπιστα.
2. Τεχνολογία. Νομίζω ότι οι περισσότερες καινοτομίες, μας έρχονται από εκεί.
3. Τιμές. Οι φίλοι μας οι γιαπωνέζοι έδωσαν απλοχερα στον κόσμο ΦΘΗΝΑ μηχανάκια.
4. Design. Αν και εδώ θα φάω πολλές μούτζες, πιστεύω ότι σε κάποιες κατηγορίες (πχ ss) τα ομορφότερα είναι σχιστομάτικα.
5. Ποικιλία. Τα πάντα από παπί μέχρι πύραυλο

Για πείτε μου τη γνώμη σας ...

:smokin: :smokin: :smokin:

DUKASII
09/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Έδώ είμαστε.

Έχω προσέξει ότι πολλοί φίλοι του forum καταφέρονται πολλές φορές εναντίον των ευρωπαϊκών (περισσότερο ιταλικών) μηχανακίων και κάποιοι άλλοι εναντίον των ιαπωνικών. Λογικόν είναι ο καθένας να έχει τις προτιμήσεις του αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε την μία ή την άλλη σχολή;

Προσωπικά τείνω προς Ιαπωνία και αναφέρω παρακάτω τους λόγους.

1. Αξιοπιστία. Πολλοί ίσως διαφωνίσουν αλλά νομίζω ότι είναι αντικειμενικό να πούμε ότι τα γιαπωνέζικα είναι εν γένει αξιόπιστα.
2. Τεχνολογία. Νομίζω ότι οι περισσότερες καινοτομίες, μας έρχονται από εκεί.
3. Τιμές. Οι φίλοι μας οι γιαπωνέζοι έδωσαν απλοχερα στον κόσμο ΦΘΗΝΑ μηχανάκια.
4. Design. Αν και εδώ θα φάω πολλές μούτζες, πιστεύω ότι σε κάποιες κατηγορίες (πχ ss) τα ομορφότερα είναι σχιστομάτικα.
5. Ποικιλία. Τα πάντα από παπί μέχρι πύραυλο

Για πείτε μου τη γνώμη σας ...

:smokin: :smokin: :smokin: Κανα ευρωπαικό μηχανακι είχες ποτέ σου??

super_toto
09/05/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Κανα ευρωπαικό μηχανακι είχες ποτέ σου??

Αυτό που βλέπεις στο avatar

DUKASII
09/05/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αυτό που βλέπεις στο avatar
μαλιστα..

1/εδω χαλανε οι ανθρωποι ρε φιλε..δε θα χαλάνε τα μηχανακια που φτιαχνουν οι ιδιοι?
2/τεχνολογία εννοας τα 100 αλογα σε πλαισια και πιρουνια για παπακια?
3/τιμες..αναλογα της τεχνολογιας απο πανω ε??τσαμπα ..γιατι οντως τσαμπα τα χουνε στοκ ολα αυτα καμια δεκαετια στα ραφια τους.ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΟΥΝΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ..ΠΑΝΕ ΑΠΟ 11000 Ε ΚΑΙ ΠΑΝΩ..(SS 600-1000)
4/εδω εχεις δικιο απο ντιζαιν αλλο τιποτα οι γιαπωνεζοι...(σου ντιζαιναρουνε κανα πλαστικο μπας και παρεις μαζι και τα σιδερενια ψαλιδια και τα πιρουνια που λεγαμε..)
5/ποικιλια φιλε..εδω παλι εχεις δικιο.
αν εβγαζε τσοπερ η κτμ και η ντουκατι..και παπακια...
και εγω γιαπωνεζικα θα περνα.

byron
09/05/2007, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Αυτό που βλέπεις στο avatar

Το νου σου φίλε. το μηχανάκι που ΄χεις στο avatar, μΕ έχουν πει πως κόβει πλαίσιο. :D

DUKASII
09/05/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Το νου σου φίλε. το μηχανάκι που ΄χεις στο avatar, μΕ έχουν πει πως κόβει πλαίσιο. :D βιαζομαστε να μπουμε στο ψητο βλεπω ε??:lol: :rotflmao: :lol:

TROOPER
09/05/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
βιαζομαστε να μπουμε στο ψητο βλεπω ε??:lol: :rotflmao: :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol:

alex14
09/05/2007, 14:12
Γενικα τα Ιαπωνεζικα ειναι πιο αξιοπιστα.
Τα Ευρωπαικα πιο "στημενα".

Διαλεγεις και παιρνεις με κριτηριο το γουστο και την χρηση της μηχανης.

:wave2:

super_toto
09/05/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
μαλιστα..

1/εδω χαλανε οι ανθρωποι ρε φιλε..δε θα χαλάνε τα μηχανακια που φτιαχνουν οι ιδιοι?
2/τεχνολογία εννοας τα 100 αλογα σε πλαισια και πιρουνια για παπακια?
3/τιμες..αναλογα της τεχνολογιας απο πανω ε??τσαμπα ..γιατι οντως τσαμπα τα χουνε στοκ ολα αυτα καμια δεκαετια στα ραφια τους.ΜΟΛΙΣ ΒΑΛΟΥΝΕ ΚΑΝΑ ΚΑΛΟ..ΠΑΝΕ ΑΠΟ 11000 Ε ΚΑΙ ΠΑΝΩ..(SS 600-1000)
4/εδω εχεις δικιο απο ντιζαιν αλλο τιποτα οι γιαπωνεζοι...(σου ντιζαιναρουνε κανα πλαστικο μπας και παρεις μαζι και τα σιδερενια ψαλιδια και τα πιρουνια που λεγαμε..)
5/ποικιλια φιλε..εδω παλι εχεις δικιο.
αν εβγαζε τσοπερ η κτμ και η ντουκατι..και παπακια...
και εγω γιαπωνεζικα θα περνα.

Οκ απ ότι κατάλαβα διαφωνείς. Πάντως επί της ουσίας δεν λές τίποτα.


1/εδω χαλανε οι ανθρωποι ρε φιλε..δε θα χαλάνε τα μηχανακια που φτιαχνουν οι ιδιοι?

:confused: :confused: :confused: :confused:

DUKASII
09/05/2007, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Οκ απ ότι κατάλαβα διαφωνείς. Πάντως επί της ουσίας δεν λές τίποτα.


:confused: :confused: :confused: :confused: ε ναι ενω το δικο σου μυνημα ειναι ολο ουσια φιλαρακι.


:rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

super_toto
09/05/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII


1/εδω χαλανε οι ανθρωποι ρε φιλε..δε θα χαλάνε τα μηχανακια που φτιαχνουν οι ιδιοι?


Επειδή μάλλον δεν ακούς καλά

fantacid
09/05/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Οκ απ ότι κατάλαβα διαφωνείς. Πάντως επί της ουσίας δεν λές τίποτα.


:confused: :confused: :confused: :confused:



:confused:

τι αλλο να κανει το πιδι για να σε πεισει?

ουτε σε προκαλεσε σε κοντρα ουτε σε εβρισε
πραμα σπανιο για ποστ του δουκα
αλλα εσυ ρε φιλε εισαι αχαριστος!!

:smokin:

DUKASII
09/05/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Επειδή μάλλον δεν ακούς καλά οοοοσο και αν κοιταξα την οθονη φιλε δεν ακουσα τιποτα.

λεω λοιπον με αλλα λογια πως ολα χαλανε μωρε πως κανεις ετσι με την αξιοπιστια.εδω χαλανε οι ανθρωποι.

Julius
09/05/2007, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


exeis ligo sygkeximena ta pragmata sto myalo soy, masas kai tis gnostes karameles toy parelthontos, theleis na dikaiologiseis kai ton eayto sou gia thn pikra pou tros otan stamatas sto fanari me 10 idioys, otan triveis thn skouria apo to neo sou mixanaki, otan dagoneis thn maneta na frenareis, blah blah blah mporo na grafo gia ores

ego pantos the epelega japan kataskeyh mono ftini (prosekse oxi epidi einai ftinoteri, oti pliroseis perneis, alla den tha dietheta xrimata pano apo 5x euro px) kai gia kathimerini kinisi mesa sthn polh kai oxi logo aksiopistias alla epidi vriskeis polla imitasion antalaktika kai epidi einai paaara pola idia den se stamparoune gia klopi




:wave2:

super_toto
09/05/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
οοοοσο και αν κοιταξα την οθονη φιλε δεν ακουσα τιποτα.

λεω λοιπον με αλλα λογια πως ολα χαλανε μωρε πως κανεις ετσι με την αξιοπιστια.εδω χαλανε οι ανθρωποι.

Οκ δεκτό φίλε μου. Μπορεί να έχεις εσύ δίκαιο και εγώ άδικο. Δεν έχω διάθεση να αντιπαρετεθώ με κανένα. Ο καθείς έχει την γνώμη του. Απλά μου έδωσες την εντύπωση ότι έπρεπε να διαφωνήσεις σε όλα όσα έγραψα χωρίς να υπάρχει λόγος κατ' ουσίαν.

gcrook
09/05/2007, 14:45
τζαπαν-γιουροπ το καθε ενα εμηχανακι ξεχωριστα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του.
Σε αλλες κατηγοριες κυριαρχουν τα ευρωπαικα επειδη ειναι πιο αξιοπιστα αο τα ιαπωνεζικα.
Σε αλλη τα ιαπωνεζικα επειση ειναι πιο γρηγορα πχ απο τα Ευρωπαικα.
Και παει λεγοντας.
Αν θελει καποιος να γινει οπαδος σε κατι να γινει οπαδος τηςμοτοσυκλετας του αυτο το καταλαβαινω.
Αντε εσχατως οπαδος της φιρμας του.
Αλλα οπαδος ολων των εργοστασιων μιας ολοκληρης Χωρας η Ηπειρου δεν εχει νοημα.

Εγω πιο πολλα Ευρωπαικα γουσταρω παρα ιαπωνικα πχ.
Αλλα το δικο μου ειναι Ιαπωνικο και δεν το αλλαζω ευκολα με καποιο αλλο.
Τι να πεις τωρα τρεχα γυρευε.

DUKASII
09/05/2007, 14:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Οκ δεκτό φίλε μου. Μπορεί να έχεις εσύ δίκαιο και εγώ άδικο. Δεν έχω διάθεση να αντιπαρετεθώ με κανένα. Ο καθείς έχει την γνώμη του. Απλά μου έδωσες την εντύπωση ότι έπρεπε να διαφωνήσεις σε όλα όσα έγραψα χωρίς να υπάρχει λόγος κατ' ουσίαν. Οχι καμια τετοια διαθεση..
απλα ειπα τη γνωμη μου για οσα εγραψες.

LsKostas
09/05/2007, 14:48
Τα παντα ειναι θεμα τιμης και service.Και λεω την γνωμη μου...


Γιατι να παρω 1098(εκτος του οτι δεν "την εχω")αφου
service μπορω να κανω μονο σε εξουσιοδοτημενα? τιμες? αστα ζαλιζεσαι...
Εκτος κι αν εμπιστευεσαι 25000ε στον μαστορα της γειτονιας!(Εβγα της γετονιας!κτλ κτλ.)
Εδω "τρομαζεις" με το παπακι σου...

Οχι οτι στα Ιαπωνικα δεν τιθεται θεμα τιμης.Ειδικα αν μιλαμε για 1000αρια το κοστος
ειναι θεμα.Η αγορα εδω και χρονια τα εχει συνηθησει και υπαρχουν μαστορες
που πραγματικα κανουν θαυματα.Τους εμπιστευεσαι πιο ευκολα ρε παιδι μου...


Οσο αφορα τις επιδοσεις...Κοιτα να δεις,αν δεν σε λενε "Μπουστα"
διαφορα δεν προκειται να δεις.Ιαπωνικα και Ευρωπαικα.:rolleyes:




και για να boil the bloods...:smokin:
Εννοειται οτι 10R παραμενει το πλεον δυσκολοδηγητο χιλιαρι.
Για καποιους ειναι λογος να το απορριψουν,για αλλους να το λατρεψουν.:winka:

DUKASII
09/05/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
τζαπαν-γιουροπ το καθε ενα εμηχανακι ξεχωριστα εχει τα θετικα του και τα αρνητικα του.
Σε αλλες κατηγοριες κυριαρχουν τα ευρωπαικα επειδη ειναι πιο αξιοπιστα αο τα ιαπωνεζικα.
Σε αλλη τα ιαπωνεζικα επειση ειναι πιο γρηγορα πχ απο τα Ευρωπαικα.
Και παει λεγοντας.
Αν θελει καποιος να γινει οπαδος σε κατι να γινει οπαδος τηςμοτοσυκλετας του αυτο το καταλαβαινω.
Αντε εσχατως οπαδος της φιρμας του.
Αλλα οπαδος ολων των εργοστασιων μιας ολοκληρης Χωρας η Ηπειρου δεν εχει νοημα.

Εγω πιο πολλα Ευρωπαικα γουσταρω παρα ιαπωνικα πχ.
Αλλα το δικο μου ειναι Ιαπωνικο και δεν το αλλαζω ευκολα με καποιο αλλο.
Τι να πεις τωρα τρεχα γυρευε. ειναι που λεμε..δε γαμασ που δε γαμασ..δε γαμιεσαι να γαμησουμε??

Julius
09/05/2007, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Οχι καμια τετοια διαθεση..
απλα ειπα τη γνωμη μου για οσα εγραψες.

RE DEN AFINETE TA GAY NA KANOUME KAMIA ANTIPARATHESI TIS PROKOPIS LEME???

DUKASII
09/05/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
RE DEN AFINETE TA GAY NA KANOUME KAMIA ANTIPARATHESI TIS PROKOPIS LEME??? ΕΓΩ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΜΟΝΤ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΔΕ ΞΑΝΑΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ!!:mad:

vassilis88
09/05/2007, 14:57
ευρωπη χωρις πολλα πολλα..

latris mixanis
09/05/2007, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΕΓΩ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΜΟΝΤ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΔΕ ΞΑΝΑΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ!!:mad:

Σεμνάααααα

:rotflmao:

Cpt. Haddock
09/05/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΕΓΩ ΑΝ ΔΕ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΜΟΝΤ ΣΤΙΣ ΔΙΑΜΑΧΕΣ ΔΕ ΞΑΝΑΤΣΑΚΩΝΟΜΑΙ!!:mad:

χρειάζονται μοντ οι διαμάχες;

τι παλιαδερφές είστε ρε... :wacko:



α, EUROPA RULEZ

:evil:

super_toto
09/05/2007, 15:08
Σχετικά όλα .

Πάντως δυο φιλαράκια που έχω ό ένας με Tuono και ο άλλος με Mille κάθε δευτέρα μέσα είναι σαν τα φαντάρια. Μια καίγεται η μίζα, μία κολάει η δευτέρα, μια το μπουζί λαδώνει.

Το θέμα της τιμής δεν είναι μόνο το πόσο το αγοράζεις . Είναι και τι δίνεις μετά...

DUKASII
09/05/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Σχετικά όλα .

Πάντως δυο φιλαράκια που έχω ό ένας με Tuono και ο άλλος με Mille κάθε δευτέρα μέσα είναι σαν τα φαντάρια. Μια καίγεται η μίζα, μία κολάει η δευτέρα, μια το μπουζί λαδώνει.

Το θέμα της τιμής δεν είναι μόνο το πόσο το αγοράζεις . Είναι και τι δίνεις μετά... Tα παραλες και εσυ τωρα.
ξερεις εκτος απο τους φιλους σου εχουνε και αλλοι τετοια μηχανάκια που θα σου πουν οτι ουτε απέξω απο τα συνεργεια δε περνανε.
γενικα τα μοτερ που ανεφερες ειναι πολυ αξιόπιστα.
ξερω και vfr800(που φημιζονται για τη αξιοπιστια τους-μιας και δε μπορουν να φημίζονται και για τιποτα αλλο..-σορυ παπουλη) που εχουνε μεινει...απο ηλεκτρικα..και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
αλλωστε αν δε χαλαγανε οπως λες τα γιαπωνεζικα τι στο διαολο κανουν ολα αυτα τα συνεργεια σε ολη την αθηνα??

ληστειες?

kinhsh
09/05/2007, 15:15
Kαλες μηχανες πηρα zx7,zx10,vtr sp2. Δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα. Απο Ευρωπαικα σκουτερ απριλια ,εκαψε τα φωτα του ,μεγαλη φασαρια να ξαναμπουν λαμπες. Φιλος με 999 εμεινε στο δρομο γιατι του καηκε μια ασφαλεια,μαλλον απο υγρασια που ειχε μπει στο κοντερ επειδη το επλενε με πιεστικο, και η μια μπουκαλα δακρυζει πολυ λαδι.Αν και ειναι σοβα αλλα μαλλον το μονταρισμα γινεται στην Ιταλια και βαζουν οι ιταλοι τα δικατους μεσα εξαρτηματα.
Οι Γιαπωνεζοι εχουν αξιοπιστια που δεν την φτανουν οι ευρωπαιοι ουτε κατα διανοια.Φιλος με ανταλλκτικα αυτοκινητων ,μου λεει απο τα Ευρωπαικα ζουμε !

vassilis88
09/05/2007, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
....που φημιζονται για τη αξιοπιστια τους-μιας και δε μπορουν να φημίζονται και για τιποτα αλλο......

αΧΑχαχαχαχΑαχααχα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DUKASII
09/05/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
αΧΑχαχαχαχΑαχααχα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ναι γελα..
μεχρι να το δει ο παπους ειναι και να γινουμε το ban της εβδομάδας λεμε..:lol: :sad:

m1ke
09/05/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Έδώ είμαστε.

Έχω προσέξει ότι πολλοί φίλοι του forum καταφέρονται πολλές φορές εναντίον των ευρωπαϊκών (περισσότερο ιταλικών) μηχανακίων και κάποιοι άλλοι εναντίον των ιαπωνικών. Λογικόν είναι ο καθένας να έχει τις προτιμήσεις του αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε την μία ή την άλλη σχολή;

Προσωπικά τείνω προς Ιαπωνία και αναφέρω παρακάτω τους λόγους.

1. Αξιοπιστία. Πολλοί ίσως διαφωνίσουν αλλά νομίζω ότι είναι αντικειμενικό να πούμε ότι τα γιαπωνέζικα είναι εν γένει αξιόπιστα.
2. Τεχνολογία. Νομίζω ότι οι περισσότερες καινοτομίες, μας έρχονται από εκεί.
3. Τιμές. Οι φίλοι μας οι γιαπωνέζοι έδωσαν απλοχερα στον κόσμο ΦΘΗΝΑ μηχανάκια.
4. Design. Αν και εδώ θα φάω πολλές μούτζες, πιστεύω ότι σε κάποιες κατηγορίες (πχ ss) τα ομορφότερα είναι σχιστομάτικα.
5. Ποικιλία. Τα πάντα από παπί μέχρι πύραυλο

Για πείτε μου τη γνώμη σας ...

:smokin: :smokin: :smokin:

1. Σε LongTerm test δεν επιβεβαιώνεται η αξιοπιστία - ποιότητα των Ιαπωνικών έναντι των Ευρωπαϊκών, άλλωστε μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα "Japan" πλέον είναι κατασκευασμένα σε Ευρωπαϊκά εργοστάσια.
2. Οι Ιάπωνες συνήθως εξελίσσουν Ευρωπαϊκές καινοτομίες :lol:
3. Ότι πληρώνεις παίρνεις
4. Περί ορέξεως ...
5. Νταξ οι Ιάπωνες δεν φτιάχνουν πλέον μικρές μοτό (παπιά και τα συναφή) τις δίνουν φασόν Κίνα και Μαλαισία.

super_toto
09/05/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
1. Σε LongTerm test δεν επιβεβαιώνεται η αξιοπιστία - ποιότητα των Ιαπωνικών έναντι των Ευρωπαϊκών, άλλωστε μην ξεχνάς ότι τα περισσότερα "Japan" πλέον είναι κατασκευασμένα σε Ευρωπαϊκά εργοστάσια.
2. Οι Ιάπωνες συνήθως εξελίσσουν Ευρωπαϊκές καινοτομίες :lol:
3. Ότι πληρώνεις παίρνεις
4. Περί ορέξεως ...
5. Νταξ οι Ιάπωνες δεν φτιάχνουν πλέον μικρές μοτό (παπιά και τα συναφή) τις δίνουν φασόν Κίνα και Μαλαισία.

Μια τέτοια απάντηση περίμενα να δω.

Να σημειώσω όμως ότι μου φαίνεται ασχετο το που φτιάχνεται μια μηχανή. Είναι αδύνατο να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ένα εργοστάσιο πχ της Honda στην Ιαπωνία και σε ένα της Honda στην Ιταλια. Τώρα βέβαια όταν βλέπεις τα γιαπωνέζικα γράμματα πάνω στον κινητήρα και το πλαίσιο νομίζεις οτι το μηχανάκι σου είναι γνήσιο και πιό καλοφτιαγμένο, αλλά δεν παίζει.

gcrook
09/05/2007, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μια τέτοια απάντηση περίμενα να δω.

Να σημειώσω όμως ότι μου φαίνεται ασχετο το που φτιάχνεται μια μηχανή. Είναι αδύνατο να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ένα εργοστάσιο πχ της Honda στην Ιαπωνία και σε ένα της Honda στην Ιταλια.

Εχεις δει τις διαφορες των franchises απο χωρα σε χωρα;
Ιδια τεχνοτροπια, ιδιο συστημα, ιδια υλικα,αλλα αποτελεσματα ομως και διοφοροποιημενο προιον.

Υ.Γ
Ενδεχεται το παραπανω παραδειγμα να ειναι καπως ατυχες, αλλα εν παση περιπτωσει ετσι τα βλεπω εγω τα πραγματα.

super_toto
09/05/2007, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εχεις δει τις διαφορες των franchises απο χωρα σε χωρα;
Ιδια τεχνοτροπια, ιδιο συστημα, ιδια υλικα,αλλα αποτελεσματα ομως και διοφοροποιημενο προιον.

Υ.Γ
Ενδεχεται το παραπανω παραδειγμα να ειναι καπως ατυχες, αλλα εν παση περιπτωσει ετσι τα βλεπω εγω τα πραγματα.

Αυτό που λές ισχύει μεν, αλλά γίνεται εσχεμένα. Το προϊόν διαφοροποιείται από την εταιρεία ανάλογα με την γεωγραφική περιοχή με βάση δημογραφικά, ήθη, συνήθεις κτλ. Δεν ισχύει όμως για τα μηχανάκια αυτό περισσότερο μάλλον για τρόφιμα και καταναλωτικά αγαθά μικρής διαρκείας. Ο λόγος που το κάνουν αυτό είναι απλά να να διεισδύσουν καλύτερα σε μια τοπική αγορα.

m1ke
09/05/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μια τέτοια απάντηση περίμενα να δω.

Να σημειώσω όμως ότι μου φαίνεται ασχετο το που φτιάχνεται μια μηχανή. Είναι αδύνατο να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ένα εργοστάσιο πχ της Honda στην Ιαπωνία και σε ένα της Honda στην Ιταλια. Τώρα βέβαια όταν βλέπεις τα γιαπωνέζικα γράμματα πάνω στον κινητήρα και το πλαίσιο νομίζεις οτι το μηχανάκι σου είναι γνήσιο και πιό καλοφτιαγμένο, αλλά δεν παίζει.

Και όμως η Honda Europe συνεργάζεται με δικούς της προμηθευτές πρώτων υλών και εξαρτημάτων και όχι απαραίτητα με τους ίδιους της Honda Ιαπωνίας για ευνόητους λόγους.

super_toto
09/05/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
Και όμως η Honda Europe συνεργάζεται με δικούς της προμηθευτές πρώτων υλών και εξαρτημάτων και όχι απαραίτητα με τους ίδιους της Honda Ιαπωνίας για ευνόητους λόγους.

Λογικότατο, διαφορετικά όλο της το όφελος από την εγκατάσταση της σε άλλη χώρα θα εξανεμίζονταν στα μεταφορικά.

Σημασία έχει όμως τι προδιαγραφές έχει θέσει για τις πρώτες ύλες.

gcrook
09/05/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
.

Σημασία έχει όμως τι προδιαγραφές έχει θέσει για τις πρώτες ύλες.

Μηπως θα επρεπε να κατευθυνεις την σκεψη σου στο τι προδιαγραφες εχει θεσει για την εταιρικη της ταυτοτητα και για το αν απευθυνεται σε καποιο target group και οχι σε μαλακες που βγαινουν για ψωνια και παιρνουν την πρωτη μηχανη που διαφημιζεται σαν καλη;

m1ke
09/05/2007, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Σημασία έχει όμως τι προδιαγραφές έχει θέσει για τις πρώτες ύλες.

Φυσικά και έχει σημασία. Αν αναλογιστείς ότι μεγάλο μέρος μίας μοτό κατασκευάζεται από subcontractors το κόστος παραγωγής και η ποιότητα του προϊόντος εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό από τις προδιαγραφές που έχουν ζητηθεί.

super_toto
09/05/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Μηπως θα επρεπε να κατευθυνεις την σκεψη σου στο τι προδιαγραφες εχει θεσει για την εταιρικη της ταυτοτητα και για το αν απευθυνεται σε καποιο target group και οχι σε μαλακες που βγαινουν για ψωνια και παιρνουν την πρωτη μηχανη που διαφημιζεται σαν καλη;

Συμφωνούμε απόλυτα μόνο που μία μηχανή δεν μπορεί να διαφημιστεί ως καλή αν δεν είναι καλή (για αξιοπιστία μιλάμε). Υπάρχουν άλλοι τομείς που μπορεί να πατήσει το μαρκετινγκ και να σε κοροϊδέψει αλλά στην αξιοπιστία δεν μπορεί.

blueblack
09/05/2007, 17:12
ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ..........ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟ ΤΟΥ-ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ...

Άς άκουγα έναν ρέ πούστη πού νά έλεγε, νά αύτό γουστάρω, άλλά έγώ έχω το άλλο....

ΤΑ ΠΑΝΤΡΕΥΕΣΤΕ ΡΕ...........????????

Τά μηχανάκια είναι γιά νά άλλάζουν....!!!!!!!!!!

Έγώ γιά παράδειγμα γουστάρω αύτό τό καινούριο τό Άγκούστα τό 312..........καί τό
Ντουκάτι τό 1098.............!!!!!!!!!

Ένα πενηντάρικο τά δύο........πολλά είναι.....?????????

Άπό τήν άλλη λέω ένα hayabusa ή ένα zzr-1400 καί ένα χιλιάρι ....γιαπωνέζικο...
30 χιλιαρικάκια.........

Άμα άρχίσουμε ....σέρβις, βλάβες,λάδια ξύδια.........καί ποιός νά κάνει σέρβις στό Άγκούστα...??
Άφού ούτε ή τάπα άπό τά λάδια δέν ξέρουν πού είναι......πόσοι μηχανικοί στήν Έλλάδα τό
είδαν καί έκαναν σεμινάριο...???????????

Γιά νά μή τό κουράσω λοιπόν..........συμπέρασμα.........
Πρώτον δέν είναι πάντα τό δικό μας παιχνιδάκι τό καλύτερο.........ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΝΑΙ.......!!!
Δεύτερον δέν είναι μόνο τί μού άρέσει άλλά καί πόσο κάνει.....ΤΑ ΑΞΙΖΕΙ...????????

Νομίζω πώς όχι φίλοι μου τά Εύρωπαικά ...ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΟΣΟ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΑΙ....
Τώρα τί φταίει γιά τήν τιμή δέν ξέρω..........ή παραγωγή είναι,τά μεροκάμματα είναι, τό πρεστίζ
είναι........ή άξιοπιστία πού ..ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ... ???????ΘΑ ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΩ........

Νά φέρουμε ένα άπλό παράδειγμα........
Ένα varadero καί ένα caponord..........
Σχεδόν τά ίδια λεφτά ,δέν πάω κάν σέ άκριβώτερο Εύρωπαικό.........
Γιά πάρτε το καί δοκιμάστε νά το δώσετε μετά άπό 2-3-4 χρόνια......
Άν έχετε τό Aprilia θά πάθετε σόκ........!!!!!!!!!!!!
Πού είναι ή έκτίμηση στό Εύρωπαικό....????
Γιατί σέρνεται στήν τιμή σάν μεταχειρισμένο άφού είναι πιό καλό ,πιό γερό, πιό άξιόπιστο...??????
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΜΑΛΑΚΕΣ ΕΙΝΑΙ......?????????

Νά πάρουμε ένα ss 1000 πού τό παίρνεις μέ 13500 χιλ. καί τό made in Italy πάει στά 19000..???
Κί άμα τά στήσεις καί στό τετρακοσσάρι...??? πάει γιά γρούβες ό Ίταλός...!!!!!!!!
Ξέρω.....ξέρω φρενάρει στρίβει σωληνωτά πλαίσια κ.λ.π......κ.λ.π....
Πάρε ένα hayabusa πού γαμάει καί δέρνει 8-9 χρόνια τώρα καί ρίχτου ένα πεντοχίλιαρο
έπάνω νά σού πώ ποιό φρενάρει καί ποιό στρίβει....!!!!!!!!!
ΑΠΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΙ ΓΚΑΖΙ ΟΜΩΣ....????
Τά Εύρωπαικά μέ ένα πεντοχίλλιαρο φιάχνουν τό μοτέρ...??????

Ξέρετε αύτή ή ίστορία μού θυμίζει τούς Γερμανούς πού κάποτε έλεγαν .....
Α.......έμείς δέ θέλουμε άλογα ,βγάζουμε άξιόπιστα αύτοκίνητα.....καί είχαν τά γκόλφ νά
σέρνονται μέ τούς Μανχάτταν τούς κινητήρες.........
φάγαν τήν παπάρα στίς πωλήσεις άπό τούς Ίάπωνες καί τώρα τρέχουν ......τά 1400άρια
είναι πιά μέ 170 άλογα ,άλλά πόσο άξιόπιστα...???
γιατί όταν ή Χόντα έβγαζε τούς κινητήρες μεταβλητού χρονισμού βαλβίδων.....οί Εύρωπαίοι
ψάχναν τή φωτιά...!!!!!!!!!
Σάς παρακαλώ μή μού άρχίσετε τώρα ποιός έκανε πρώτος τό αύγό ή τό αύγό τήν κόττα...!!!!!??????????

BEST VALYE FOR MONEY............λοιπόν κύριοι......

Δέ γίνεται νά βγαίνει ή Άγκούστα τό 2007 καί νά μάς λέει παπαριές ότι έβγαλε τό πιό γρήγορο
μηχανάκι μέ 312 χιλιόμετρα......!!!!!!!
Άντε τίς άλλες μαλακίες νά τίς φάμε ...ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ 2007.......τό πιό γρήγορο 312χιλ....!!!
Όταν κυκλοφορούσε τό παλιό blackbird, τό hayabusa καί τό zx-12.......αύτοί....
ΚΟΙΜΟΝΤΟΥΣΑΝ....???????????????

Διαλέχτε ότι θέλετε λοιπόν ..............ΑΛΛΑ............κουράγιο στούς Εύρωπαίους....!!!!!!!!!

Ρέ Δούκα .......όλα χαλάνε δέ λέμε...........άλλά ...ΠΩΣ.......!!!!!!!!! Ξέρεις άπό Μoντέσσα....H7..??.
πρόλαβες...????? έκεί νά δείς δράμα.....!!!!!!άντε καί είσαι καί ...ΑΕΚΑΡΑ.....!!!!!

Έχω μιά φυσική συμπάθεια πρός ότι Άεκτσήδικο ύπάρχει .........άκόμα καί στά Εύρωπαικά...!!!




:wave2:

mob rules
09/05/2007, 17:22
πω-πω μεγαλο κειμενο,χωρια οτι δεν καταλαβα πολλα απο τα οποια ελεγες:eek:

τελος παντον,εγω θα πω οτι σε θεμα αξιοπηστιας δεν μετραει το που ειναι φτιαγμενο το μηχανακι,αλλα ποιος το οδηγαει.

stratosZX10
09/05/2007, 19:54
θα συμφωνησω με τον iriniaa λεγοντας οτι σημασια εχει
1ον τι σου αρεσει ας ειναι και απο την ζιμπαμπουε και
2ον το value for money.
δηλαδη αν πας να αγορασεις ενα honda cbr1000 με 5000 ευρω καινουργιο
ειναι ευκαιρια.
αν ομως το βρεις καινουργιο 20000 ευρω τοτε θελουν να σε κοροιδεψουν...
ασχετως τι μηχανακι ειναι και που φτιαχνεται...

X_NR750
09/05/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Tα παραλες και εσυ τωρα.
ξερεις εκτος απο τους φιλους σου εχουνε και αλλοι τετοια μηχανάκια που θα σου πουν οτι ουτε απέξω απο τα συνεργεια δε περνανε.
γενικα τα μοτερ που ανεφερες ειναι πολυ αξιόπιστα.
ξερω και vfr800(που φημιζονται για τη αξιοπιστια τους-μιας και δε μπορουν να φημίζονται και για τιποτα αλλο..-σορυ παπουλη) που εχουνε μεινει...απο ηλεκτρικα..και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.
αλλωστε αν δε χαλαγανε οπως λες τα γιαπωνεζικα τι στο διαολο κανουν ολα αυτα τα συνεργεια σε ολη την αθηνα??

ληστειες?


Σιγουρα δεν υπαρχει μηχανη που να μην χαλαει ποτε γιατι διαφορετικα θα ειχαμε ολοι μια τετοια και παπαλα οι προβληματισμοι

απο την αλλη μερια βεβαια καποιες χαλανε πολυ λιγοτερες φορες και η επισκευη τους κοστιζει και λιγοτερα χρηματα

Υγ Σχετικα με το VFR να μας το πεις αυτο αν το εχεις οδηγησει και αν δεν εχεις το αντιHonda κολλημα που κυριαρχει εδω μεσα και κανει αυτο το Forum αντικειμενικο και αξιοπιστη πηγη πληροφορησης :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

filipp0s
09/05/2007, 20:43
JAPAN ΚΑΙ ΠΑΛΙ JAPAN!


Σήμερα το απόγευμα μου ξεκόλησε το σήμα από το μπρελόκ της BMW που είχα στα κλειδιά!

Αξιοπιστία σου λέει μετά!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

siraxanz
09/05/2007, 21:08
Κάθε σχολή έχει τα δικά της, να μην ξεχνάνε αυτοί που λένε ότι οι Ευρωπαίοι ακολουθούν τους Ιάπωνες
ότι οι Ιάπωνες μιά ζωή αντιγραφούλες ήταν!!

Τώρα πιά έφτιαξαν εργοστάσια στην Ευρώπη, πηραν Ευρωπαίους εργαζόμενους,
σχεδιαστές, τεχνίτες οδηγούς εξέλιξης κλπ και φτιάχνουν μοτό...

Οπότε τα μηχανάκια τους τί είναι? Ιαπωνικά? :nono:

Πάντως εγώ έχω ένα GS :sun:

και ονειρεύομαι και ένα busa :sun:

alex14
09/05/2007, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Μια τέτοια απάντηση περίμενα να δω.

Να σημειώσω όμως ότι μου φαίνεται ασχετο το που φτιάχνεται μια μηχανή. Είναι αδύνατο να υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε ένα εργοστάσιο πχ της Honda στην Ιαπωνία και σε ένα της Honda στην Ιταλια. Τώρα βέβαια όταν βλέπεις τα γιαπωνέζικα γράμματα πάνω στον κινητήρα και το πλαίσιο νομίζεις οτι το μηχανάκι σου είναι γνήσιο και πιό καλοφτιαγμένο, αλλά δεν παίζει.

Αυτο που λες δεν ειναι και πολυ σωστο.
Δυο παραδειγματα.
1. Το suzuki gs500 για οσο καιρο φτιαχνοταν στην Ιαπωνια ειχε την φημη της ασπαστης μηχανης. Οταν το 2003 μετεφεραν την γραμμη παραγωγης στην Ισπανια τα μηχανακια αρχισαν να βαρανε εκκεντροφορο σε πολυ λιγα χιλιομετρα. Ακριβως το ιδιο μηχανακι.
2. Suzuki Burgman 150 κατασκευασμενο στην Ισπανια. Ολες οι βιδες ηταν αχρηστες. Ελιωναν και μονο με την σκεψη οτι θα τις ακουμπαγε κλειδι/κατσαβιδι :D . Απο την αλλη ομως το ψυγειο νερου ηταν KTM :wacko:

:beer:

el_hymador
09/05/2007, 23:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Έδώ είμαστε.

Έχω προσέξει ότι πολλοί φίλοι του forum καταφέρονται πολλές φορές εναντίον των ευρωπαϊκών (περισσότερο ιταλικών) μηχανακίων και κάποιοι άλλοι εναντίον των ιαπωνικών. Λογικόν είναι ο καθένας να έχει τις προτιμήσεις του αλλά τι είναι αυτό που σας κάνει να επιλέγετε την μία ή την άλλη σχολή;

Προσωπικά τείνω προς Ιαπωνία και αναφέρω παρακάτω τους λόγους.

1. Αξιοπιστία. Πολλοί ίσως διαφωνίσουν αλλά νομίζω ότι είναι αντικειμενικό να πούμε ότι τα γιαπωνέζικα είναι εν γένει αξιόπιστα.
2. Τεχνολογία. Νομίζω ότι οι περισσότερες καινοτομίες, μας έρχονται από εκεί.
3. Τιμές. Οι φίλοι μας οι γιαπωνέζοι έδωσαν απλοχερα στον κόσμο ΦΘΗΝΑ μηχανάκια.
4. Design. Αν και εδώ θα φάω πολλές μούτζες, πιστεύω ότι σε κάποιες κατηγορίες (πχ ss) τα ομορφότερα είναι σχιστομάτικα.
5. Ποικιλία. Τα πάντα από παπί μέχρι πύραυλο

Για πείτε μου τη γνώμη σας ...

:smokin: :smokin: :smokin:


1 ---> αντικειμενικα, δεν ισχυει πλεον κατι τετοιο...

2----> μπορει, αν και δεν πρεπει να ξεχνας οτι οι Ιαπωνες εγιναν αυτο που εγιναν αντιγραφοντας πατικουρα τους Ευρωπαιους....ακομα αυτο κανουν...συνδυασμενα φρενα σου λεει ο αλλος και η moto guzzi τα εβγαζε απο το 70...

3----> Ηταν φθηνα καποτε...τοτε που αγοραζες ενα αθραυστο και αποδοτικο κινητηρα με πλασιο και φρενα για κλαματα....τωρα οι τιμες ειναι περιπου στα ιδια επιπεδα αν αναλογιστεις το ποσο κοστιζουν τα -κατα τεκμηριο- καλυτερα περιφερειακα των Ευρωπαιων

4---->Αν και ειναι υποκειμενικο το θεμα , μια μουτζα την θες...ελεος!!

5---->Και ο Βασιλοπουλος εχει του πουλιου το γαλα να ψωνιζεις απο εκει...



Σεβαστες οι αποψεις σου αλλα οχι αποδεκτες (απο εμενα τουλαχιστον...) τεσπα , αν χρησιμοποιεις αυτα τα κριτηρια για να διαλεξεις μηχανη, Γιαπωνεζικο θα αγοραζεις εφ ορου ζωης...το μοναδικο κριτηριο παντως, ειναι να την βλεπεις και να πεφτεις ξερος...και να μην σου καιγεται καρφι αν δεν ειναι τεχνολογικα προηγμενη κτλ-κτλ...

kiriakost
10/05/2007, 00:42
Του στραβού το δίκιο !!!!

Η Ευρωπη , δεν έχει παρουσιάσει και πολλές επιλογές τα τελευταία 15 χρόνια ..

Φανταστείτε τον κόσμο χωρίς τα Γιαπωνέζικα ..... θα καβαλούσαμε όλοι Vespa και SACHS ;)

Και μην πεταχτεί κανένας αστραπόγιαννος , να πει για BMW ... η Ελλάδα είναι μια ιδιόμορφη αγορά , με συγκεκριμένη οικονομική δυναμική .

Και τέλος , εάν δεν είχε γίνει και εκείνο τα θαύμα, εισαγομένων μεταχειρισμένων από Ιαπωνία ... τα φτωχαδάκια σήμερα θα οδηγούσαν ακόμα γαϊδουράκια .
Και βάζω, και τον εαυτό μου μέσα . ;)

alex14
10/05/2007, 01:06
Ερωτηση προς συζητηση :

Γιατι στους αγωνες αντοχης (Le Mans ktl ) δεν υπαρχουν Ευρωπαιοι κατασκευαστες ?

Μη μου πειτε αλλο οι αγωνες, γιατι στους συγκεκριμενους οι μηχανες ειναι σχεδον οπως βγαινουν απο το εργοστασιο.

:beer:

kiriakost
10/05/2007, 01:18
Καλύτερα να μην αλλάξουμε θέμα ..

Διοτι τα μηχανήματα για αγώνες , δεν έχουν καμιά σχέση με τις επιλογές που κάνουν οι Έλληνες για να βγάλουν πέρα την καθημερινότητα τους .

Δεν είδα καμιά Vespa στο Paris-Dakar , παρόλα αυτά , είναι κυρίαρχο δίκυκλο απο το 1960 μέχρι και σήμερα. :)

alex14
10/05/2007, 01:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Καλύτερα να μην αλλάξουμε θέμα ..

Διοτι τα μηχανήματα για αγώνες , δεν έχουν καμιά σχέση με τις επιλογές που κάνουν οι Έλληνες για να βγάλουν πέρα την καθημερινότητα τους .

Δεν είδα καμιά Vespa στο Paris-Dakar , παρόλα αυτά , είναι κυρίαρχο δίκυκλο απο το 1960 μέχρι και σήμερα. :)

Δεν αλλαζουμε θεμα. Στους συγκεκριμενους αγωνες τρεχουν μηχανες (Cbr, gsxr, ktl) σαν και αυτα που αγοραζουμε και εμεις στην "καθημερινοτητα μας".

blueblack
10/05/2007, 05:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από filippos650
JAPAN ΚΑΙ ΠΑΛΙ JAPAN!


Σήμερα το απόγευμα μου ξεκόλησε το σήμα από το μπρελόκ της BMW που είχα στα κλειδιά!

Αξιοπιστία σου λέει μετά!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΕΙΠΑΜΕ ΑΛΛΑΖΕΙ ΛΑΔΙΑ ΤΟ BMW.....?????????

Ή μήπως τά καίει πρίν προλάβει νά τά άλλάξει...?????

Κάθε πότε άλλάζει λάδια ένα 1200gs....????
Kάθε πότε πάει γιά σέρβις ...???
Κάθε πότε ρυθμίζει βαλβίδες....????
ΠΟΣΟ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΑΛΛΙ...????

Γιά ρίξε μιά ματιά στόν άνταγωνισμό ..........VARADERO........V-STROM......
άπό Ίαπωνία μεριά.....!!!!!!!!!
Ξέρεις τί είναι νά ξεκινάς έκδρομή καί νά ψάχνεις έξουσιοδοτημένο γιά λάδια..??
ΚΑΙ ΘΕΣ ΚΑΙ 16000 ..............γιά νά τό πάρεις......
ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΟ.....????????17000 τό adventure.....!!!!!!!
9200-9500 τό v-strom........καί
10500-11500 τό varadero τό καινούριο.....τά 11500 μέ ABS........

Άμα πάρεις τό v-strom άγοράζεις σχεδόν 2........άμα πάρεις τό vara.......
γλυτώνεις 5-6 χιλιάρικα..........
ΠΑΣ ΣΕ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.........ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.............
ΞΑΝΑΠΑΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΡΙΑ.........ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.......
Παραπάνω άπό 3 χιλιάρικα δέ χρειάζονται κάθε τρία χρόνια,είδικά γιά τό vara
πού είναι καί πολύ έμπορικό.......!!!!!!!!

Καί έφτασες στά λεφτά τού bmw.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BEST............VALUE.........FOR MONEY............!!!!!!!!!!!!!

Φίλε μου μέ τό ......ΜΠΡΕΛΟΚ............
ΤΑ ΓΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΒΙΤΣΙΑ....είδικά τά Εύρωπαικά..........ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ........!!!!!!!!!!!!

ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ.................ΣΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ......ΣΤΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ...
Παράδειγμα πόσα 650 Εύρωπαικά πουλήθηκαν καί ποσα Τransalp καί v-strom 650...??????????
Τό 2006........??????????????


Συγκρίσεις ρέ παιδιά γίνονται σέ όμοια,άντε παρόμοια πράμματα..........
Έδώ τί σύγκριση νά κάνεις...........
ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΑΟΣ...................
Νά χαίρεστε τά Εύρωπαικά σας όσοι τά έχετε.............ΑΛΛΑ.............τί νά κάνουμε νά πούμε
τό άσπρο μαύρο....??????????

:wave2:

stratosZX10
10/05/2007, 07:18
κανενας δεν θελει να αδικησει πιστευω τα ευρωπαικα,αλλα απλως και γω
θελω να πω οτι οι ευρωπαιοι στηριζουν την κατασκευη πιο πολυ στην
ομορφια παρα στην αξιοπιστα ή οτιδηποτε αλλο.........
αλλιως γιατι η ducati ας πουμε δεν φτιαχνει 4κυλινδρα?? μηπως γιατι δεν μπορει
να ανταγωνιστει το επιπεδο των ιαπωνικων?
ενω οι ιαπωνες εχουν φτιαξει και φτιαχνουν καλα 2κυλινδρα
βλεπε vtr κτλπ.....

Ταξιδευτής
10/05/2007, 07:41
Παιδια, χωρις να εχω ΚΑΝΕΝΑ ενδιαφερον και προθεση να υποστηριξω τα Ευρωπαικα, πρεπει να μιλησω γιατι νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Καταρχας αγαπητε Ιρινιια, ειναι εμφανες οτι δεν συμπαθεις τα Ιταλικα -και καλα κανεις- αλλα οι αποψεις σου μονο αντικειμενικες δεν ειναι, οποτε δεν μπορουμε να μιλαμε στο στυλ "να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους".

Στο παραδειγμα που εφερες αρχικα, ενω ΛΑΤΡΕΥΩ το busa, θεωρω οτι ακομα και 5000 ευρω ΔΕΝ θα το κανουν να στριβει σαν ενα Ιταλικο SS. Ο λογος; Γεωμετρια, πλαισιο, βαρος. Αυτα ειναι "γενετικα" χαρακτηριστικα μιας μηχανης και ΟΣΑ λεφτα και να βαλεις καπου υπαρχουν ορια.

Οσο για το αν με τα ιδια λεφτα τα Ευρωπαικα βελτιωνουν το μοτερ τους:

- Καταρχας μαθε οτι οταν η Ducati ανακοινωνει 140 αλογα για ενα μοντελο, στο δυναμομετρο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ανακοινωνει, σε αντιθεση με τους Ιαπωνες που λενε 178 αλογα αλλα το βαζεις στο δυναμομετρο και δειχνει απο 140 μεχρι 150 αλογα (πολλα παραδειγματα στο Internet).

- Απο εκει και περα στο ιδιο θεμα η Ducati βγαζει Performance kit με εκκεντροφορους, βαλβιδες τιτανιου, εξατμιση κλπ κλπ και ανεβαζει (παντα στο δυναμομετρο) την ισχυ του 999 απο τα 143 αλογα που εχει στα 170.

VatosE, δεν με ενδιαφερει να υπερασπιστω τα Ducati (Χ@ΣΤΗΚΑ για τις μαρκες γενικα) αλλα νομιζω οτι η εταιρια αυτη εχει παρα πολυ τεχνολογια/τεχνογνωσια, κατι που φαινεται και απο τα MotoGP.
ΕΚΕΙ εχουν βαλει κ τρεχει 4κυλινδρο μοτερ... Δεν ξερουν να φτιαχνουν νομιζεις 4κυλιδρα, τη στιγμη που βλεπεις σε καθε αγωνα πως ξεβρακωνουν τα παντα;
Η ΜΗΠΩΣ εχουν Ιστορια και Κληρονομια σαν εταιρια εδω και μισο αιωνα και θελουν να την διατηρησουν;

Προσωπικα λατρευω τα Ιαπωνικα μοτο... Πολλα απο αυτα ειναι πανεμορφα, πανε σαν τον ανεμο, ειναι γενικα αξιοπιστα και χιλια αλλα....
ΑΛΛΑ, μισω το οτι οι Ιαπωνες σαν εταιριες πανε οπου φυσαει ο ανεμος (των αλλων εταιριων) και κοντραρονται σε ασκησεις marketing... Καθε χρονο βγαινει καινουργιο GSXR! K2-3-4-5-6-7 κλπ.
Ειναι ωραιο να δινεις 15 χιλιαρικα και 8 μηνες μετα ολοι να σου λενε "ααα, εχεις το παλιο ε;"
Θα μου πεις, οκ στα @@ μου (Sniper (C) ) αλλα οπως και να το κανουμε δεν ειναι οτι καλυτερο.

Και τελος, Ιρινιια, εγω προσωπικα ΧΑΙΡΟΜΑΙ που κανεις δεν συμπαθει τα Ευρωπαικα... Παντα μου αρεσε να πηγαινω κοντρα στο ρευμα και να βρισκομαι εξω απο τη μαζα... :smokin:

T.R.E
10/05/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Ερωτηση προς συζητηση :

Γιατι στους αγωνες αντοχης (Le Mans ktl ) δεν υπαρχουν Ευρωπαιοι κατασκευαστες ?

Μη μου πειτε αλλο οι αγωνες, γιατι στους συγκεκριμενους οι μηχανες ειναι σχεδον οπως βγαινουν απο το εργοστασιο.

:beer:


Γιατι δεν προκειται να τερματισουν,απλο ειναι....:lol: :lol: :lol:

stratosZX10
10/05/2007, 07:55
ειναι αλλο πραγμα οι αγωνες και αλλο οι μοτοσυκλετες παραγωγης.
και οπως λες και συ και γω θελω να ειμαι εξω απο την μαζα,αλλα πιστεψε με αυτο δεν
φαινεται απο το τι μηχανη οδηγας αλλα απο την υποσταση την αξιοπρεπεια
και την τιμη σου σαν ανθρωπος, που βγαζεις προς τους αλλους.....

DUKASII
10/05/2007, 08:19
...


στο ΝΤΑΚΑΡ ...
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ....

ποιος κατασκευαστης κερδισε τελευταια φορα??:lol: :lol:

τα gsxr kai r1??

el_hymador
10/05/2007, 08:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kiriakost
Καλύτερα να μην αλλάξουμε θέμα ..

Διοτι τα μηχανήματα για αγώνες , δεν έχουν καμιά σχέση με τις επιλογές που κάνουν οι Έλληνες για να βγάλουν πέρα την καθημερινότητα τους .

Δεν είδα καμιά Vespa στο Paris-Dakar , παρόλα αυτά , είναι κυρίαρχο δίκυκλο απο το 1960 μέχρι και σήμερα. :)

και ομως.....


87869

T.R.E
10/05/2007, 08:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
...


στο ΝΤΑΚΑΡ ...
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ....

ποιος κατασκευαστης κερδισε τελευταια φορα??:lol: :lol:

τα gsxr kai r1??

Οχι,το 1098....:rotflmao: :rotflmao: :wave2:


Το DAKAR ειναι ο πιο δυσκολος αγωνας για τον ανθρωπο,οχι για την μηχανη...:nono: :nono: :wave2:

DUKASII
10/05/2007, 08:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Οχι,το 1098....:rotflmao: :rotflmao: :wave2:


Το DAKAR ειναι ο πιο δυσκολος αγωνας για τον ανθρωπο,οχι για την μηχανη...:nono: :nono: :wave2:


τι πες τωρα ρε...

Gandalf dr685sm
10/05/2007, 08:52
Επειδή προσωπικά μου αρέσει να μιλώ με νούμερα... και αυτή η διαμάχη είναι all-time απο τον καιρό που βγήκε το πρώτο δίκυκλο προς εμπορική παραγωγή.

Ξεκινώ με τα Ευρωπαϊκά (που μου αρέσουν αλλά δεν θα έπαιρνα ποτέ... προσωπική επιλογή αυτή).

1. Υπέροχο design. Πόσοι δεν γλύφονται όταν βλέπουν την 1098 ή το Factory Mille; Μήπως τον super-duke;
2. Διαχρονικότητα. Ακόμα και σήμερα ενα 916 δεν είναι κάτι που θα αγόραζες ή θα πουλούσες εύκολα. Είναι μηχανάκια που παντρεύεσαι (οχι απαραίτητα πάντα θετικό αυτό.)
3. Στήσιμο... οτι και να λέμε, όταν ακούς showa, brembo (golden series), ζάντες μαγνησίου κτλ. To μυαλό πάει σε Ευρωπαϊκό.
4. Ducati... μια κατηγορία απο μόνη της ...ίσως μαζί με τα ΚΤΜ που αν μη τι άλλο κερδίζουν και μόνο που τα ακούς απο το όνομα (το θαύμα του marketing).

Στα κατά τώρα...

1. Τιμή. Συγνώμη κύριοι αλλά πέρα απο την αγορά ενός καλού SS της Ducati που θα πάει κοντά στα 16.000 υπολογίστε οτι θέλουν τον μισό χρόνο για συντήρηση απο ενα Ιαπωνικό (δείτε Manual) για ρύθμιση βαλβίδων , λάδια-ξύδια-μύδια. Προσαρμόστε επίσης κόστος ανταλλακτικών (δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά εδώ) μαζί όμως με τον χρόνο αναμονής, καθώς ο αριθμός πωλήσεων συμβαδίζει με το υπάρχον στόκ σε ανταλλακτικά. Τουτέστιν μπορεί και να αναμείνετε περίπου 1-1.5 μήνα για μια φλάτζα ας πούμε.

2. Ανταλλακτικά... ώς άνω με την διαφορά οτι δεν μπορείς να βάλεις και Immitation κομμάτια. Αυτό αυτόματα ανεβάζει τόσο το κόστος όσο και τον χρόνο αναμονής.

3. Μεταπώληση... εκείνο που λέγαμε για τον γάμο το θυμάστε; Πόσοι απο τους φίλους των Ευρωπαϊκών θα ήθελαν να πάρουν ενα μεταχειρισμένο Ducati SS; Θα το εμπιστευόντουσαν;
Για δείτε σε αγγελίες πόσα παραμένουν απούλητα.

4. Συνεργεία. Πονεμένη ιστορία. Και δεν υπάρχουν καλοί γενικά, αλλά ειδικά σε Ευρωπαϊκά (ειδικότερα Ducati) ελάχιστοι γνωρίζουν κάποια πράγματα απο αυτά τα μηχανάκια. Πόσο μάλλον να έχουν και τον ειδικό εγκέφαλο διάγνωσης για το Ευρωπαϊκό μηχανάκι. Αφήστε το καλύτερα.

5. Αξιοπιστία... εδώ είναι περιέργη εξίσωση. Επειδή ακριβώς οι μηχανές αυτές θέλουν ιδιαίτερη περιποίηση και οχι μια στο τόσο όπως τα Ιαπωνικά, τα περισσότερα έχουν πρόβλημα. Όταν περνάς το service σε αυτά κατά 5-6000χλμ όπως σε ιαπωνικό τότε είναι σχεδόν σίγουρο οτι κάπου θα σε αφήσει. Είναι μηχανές που θέλουν κύριοι ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ που να μπορεί να τα συντηρήσει ακριβώς όπως λέει το manual... Δεν καταλαβαίνουν απο οικονομικές δυσκολίες.

6. Καθημερινότητα. Δεν είναι για αυτές τις μηχανές. Μπορεί να πάθεις απο τενοντίτιδα στους καρπούς (Ducati) μέχρι και άδειασμα πορτοφολιού (ΚΤΜ) καθώς τα χλμ. θα έρθουν γρηγορότερα όπως και η φθορά του κινητήρα στο μπουρδέλο περιβάλλον της πόλης (θερμοκρασίες, βρώμα κτλ.)

Για μια βόλτα στα Ιαπωνικά τώρα.

Υπέρ

1. Design... απο όμορφο μέχρι πάρα πολύ άσχημο (είδατε το καινούριο KLX; ). Προκύπτει απο την συνάρτηση ποικιλίας και γούστου. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα εδώ.

2. Τιμή.. εξαρτάται απο το τι θα πάρεις... Αν θες Κ7 θα το πληρώσεις. Αν θες να πάρεις ενα all-arround και με 5-6.000 βρίσκεις κάτι σε καινούριο. Σαφώς εδώ έχουν προβάδισμα έναντι των ευρωπαϊκών. Επίσης στην συντήρηση καθώς θέλουν κατά το manual τον διπλάσιο χρόνο για να φτάσουν σε εκείνο το χρονικό σημείο. Για το στοκ ανταλλακτικών εξαρτάται το μοντέλο που θα έχεις. Πάντως μπορεί να βρείς και συμβατά μοντέλα σε καινούριο ή παλιό (βλ. SUZUKI-KAWASAKI= KAWAZUKI :lol: ) Επίσης υπάρχουν και αρκετά immitation που σε αρκετές περιπτώσεις βγαίνουν πολύ πιο αξιόπιστα απο τα original !!!!:eek:

3. Ανταλλακτικά... Οχι φθηνότερα φοβερά, αλλά έχει πιο πολλές επιλογές όπως και ελπίδα οτι θα βρείς κάτι πιο γρήγορα απο το επόμενο καλοκαίρι.

4. Συνεργεία... ποικιλία ναι... ποιότητα...εχμ... άστο καλύτερα. Η υπόθεση συνεργεία είναι δύσκολη ακόμα και αν οδηγείς νταλίκα. Δύσκολα θα βρείς καλό μηχανικό. Και αν τον βρείς είναι σίγουρο πως και θα τον περιμένεις και θα τον πληρώσεις. Το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως κάτι μπορεί να βρείς σαν μέρος ακόμα και στο πιο απομονωμένο νησί της χώρας μας... Τουλάχιστον μπορεί να έχει κανένα εργαλείο και μερική γνώση, μέχρι να φτάσεις στον μηχανικό σου. Τι να λέμε τώρα;... δυστυχώς στην Ελλάδα είναι οτι αν θες να γίνει σωστά πρέπει να μάθεις να το κάνεις μόνος σου.

5. Αξιοπιστία... προσωπικό παράδειγμα... το DR πήγαινε με αλλοιωμένο πιστόνι, κολλημένο ελατήριο λαδιού, αρύθμιστες βαλβίδες , σκασμένη φλάτζα κεφαλής και φαγωμένους δίσκους συμπλέκτη. Αν βρείτε τώρα έστω ενα Ευρωπαϊκό να μπορεί να πάει με αυτές τις βλάβες το αγοράζω τώρα. Η πλάκα είναι οτι ακόμα και όταν είχε χάσει την συμπίεση του (λογικό) το μηχανάκι τσουλούσε ακόμα ... το οτι κατέληξε με αυτές τις βλάβες οφείλεται σε δικές μου μαλακίες , αλλά παρόλα αυτά η αξιοπιστία του χτύπησε 98%. Ουδεμία σύγκρισης λοιπόν... και έχω και άλλες περιπτώσεις απο φίλους να σας πω με αντίστοιχες Ιαπωνικές. Με Ευρωπαϊκές καμία... παρόλο που είναι αρκετοί οι γνωστοί μου με ανάλογες μηχανές. Όλοι έμεναν ακόμα και ζημιά σε αισθητήρα. Πλούσιες οι οδικές βοήθειες απο αυτούς.

6. Καθημερινότητα. Η επιτομή της καθημερινότητας είναι το Ιαπωνικό μηχανάκι.. θες λόγω χρηστικότητας, θες λόγω τιμής συντήρησης ...οτι καλύτερο.

Στα κατά τώρα.

1. Μεταπώληση. Μπορεί να μην τα παντρεύεσαι αλλά στο γύρισμα του κλειδιού έχεις χάσει το 1/3 τιμής. Οτι μηχανή και αν είναι αυτή. Κάθε χρόνο έχεις κάτι καινούριο μετά που ρίχνει την τιμή ακόμα περισσότερο. Κινδυνεύουν να χαρακτηριστούν ώς μηχανές χρήσης ενός έτους. Παρόλα αυτά μπορείς αρκετές φορές να τις δώσεις εύκολα.

2. Μεταχειρισμένο.. 50-50 πιθανότητες στο τι θα πάρεις. Παρόλα αυτά μπορείς να το βελτιώσεις μόνος σου και να το φέρεις σε κατάσταση κοντά στην καινούρια του, χωρίς πάρα πολλά έξοδα.
Συνάρτηση με αυτό έρχεται και η αξιοπιστία τους.

3. Περιφερειακά... Δεν πλησιάζουν τα Ευρωπαϊκά... ούτε σε στήσιμο. Θέλει αρκετά χρήματα να χώσεις και καλό μάστορα να στα προσαρμόσει για να έχεις κάτι κορυφαίο. Αν το κάνεις όμως , και πετύχει έχεις ενα μηχανάκι που και στρίβει (μιλάμε πάντα για SS) και έχει πολύ μεγαλύτερη δύναμη (μιλάμε για μηχανές κατανάλωσης και οχι αγωνιστικές). Παρόλα αυτά , αυτό θέλει χρόνο και επιπλέον χρήμα για να γίνει. Κάτι που δεν πληρώνεται σε τυχόν μεταπώληση. Είπαμε ...μηχανές ενός έτους.

4. Image... πολύ απλά ... δεν ξεχωρίζεις. Είσαι ένας απο τους πολλούς που οδηγούν μηχανή. Τα Ιαπωνικά δεν ξεχωρίζουν και σίγουρα είναι μηχανές που δεν θα προσθέσουν στο image σου , ακόμα και αν πείς οτι οδηγείς ZX10-R1-Busa-K7 και δεν συμμαζεύεται.


Τα διαβάσατε όλα αυτά;... μπράβο... τώρα διαγράψτε τα... και πάρτε την μηχανή που ονειρεύεστε , καθώς κανείς και τίποτα δεν θα μπορεί να διαγράψει το όνειρο-δίτροχο που θέλετε... εκτός ίσως απο το περιεχόμενο στο πορτοφόλι σας.

Καλημέρα μας.


Gandalf

kalesin
10/05/2007, 08:57
o tempora o mores



που πηγαν οι παλιες καλες διαμαχες του φορουμ;

κοντα 830 επισκεψεις κ καμια 60αρια απαντησεις σε θεμα "Japan Vs Europe" κ ουτε ενα μπινελικι


που παμε κυριοι;

ενα εχω να πω μονο... ΝΤΟΠΗ ΣΑΣ ΡΕ


α να μου χαθητε


:mad: :mad:

super_toto
10/05/2007, 09:13
Επειδή πολλοι φίλοι ανέφεραν ότι τα ιταλικά στρίβουν καλύτερα και τα ιαπωνικά έχουν δυνατότερους κινητήρες πρέπει να πώ το εξής.
Ξεκινώντας αυτό το thread δεν ανέφερα καθόλου τον τομέα επιδόσεις. Και αυτό γιατί θεωρώ ότι ο μέσος δικυκλιστής δεν θα καταφέρει ποτέ να πάρει το 100% της μοτοσυκλέτας (ούτε καν θα το ήθελε).

Συνεπώς δεν με νοιάζει καθόλου αν τα τα ιταλικά σου δίνου 5% παραπάνω ταχύτητα στην στροφή γιατι απλά δεν θα το χρειαστώ ποτέ. Ούτε αν έχει τελική 300+ γιατί μετά τα 200 νομίζω ότι ζω σε καρτούν.

Δεν με ενδιαφέρει στην πίστα τι κάνει η μηχανή. Δεν θα μπω ποτέ σε πίστα. Στον δρόμο νομίζω οτι ο γιαπωνέζος με φροντίζει καλύτερα.

byron
10/05/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Στον δρόμο νομίζω οτι ο γιαπωνέζος με φροντίζει καλύτερα.

Τι ακριβώς σε κάνει να νιώθεις αυτή τη στοργή?

DUKASII
10/05/2007, 09:19
εγω παλι οταν οδηγω γιαπωνεζικο η στραβο νομιζω οτι ειναι..η με κομμενα φρενα..
η οτι θελουν εξαερωση κατι..η οτι το μπροστινο δεν εχει τιποτα μεσα..

γενικα μια αισθηση ψιλοφλου..

OzZzZzY
10/05/2007, 09:28
δηλαδη duka τα ξεχωριζεις κ με κλειστα ματια? :D :D

DUKASII
10/05/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
δηλαδη duka τα ξεχωριζεις κ με κλειστα ματια? :D :D με κλειστα ματια δεν εχω μάθει να οδηγω..

OzZzZzY
10/05/2007, 10:39
εξυπνοοοοοο:D :D :D :D

εννοω αν σου δωσουν μια μηχανη κ την οδηγησεις χωρις να σου πουν αν ειναι ευρωπαϊκη ή γιαπωνεζικη μπορεις να το αντιληφθεις απο την οδηγικη της συμπεριφορα?

DUKASII
10/05/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
εξυπνοοοοοο:D :D :D :D

εννοω αν σου δωσουν μια μηχανη κ την οδηγησεις χωρις να σου πουν αν ειναι ευρωπαϊκη ή γιαπωνεζικη μπορεις να το αντιληφθεις απο την οδηγικη της συμπεριφορα?
η ευρωπαικη θα μεινει οπως λετε στο πρωτο χιλιομετρο απο βλαβη οποτε θα το καταλαβω.

OzZzZzY
10/05/2007, 10:47
εγω ζεν ειπα τιποτα τετοιο :blush: :blush: :blush:

makis206
10/05/2007, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
εννοω αν σου δωσουν μια μηχανη κ την οδηγησεις χωρις να σου πουν αν ειναι ευρωπαϊκη ή γιαπωνεζικη μπορεις να το αντιληφθεις απο την οδηγικη της συμπεριφορα?

Πρέπει να του κλείσουν και τ'αυτιά

Τα Ευρωπαϊκά ακούγονται :rotflmao:

Γενικά πάντως πιστεύω οτι οι περισσότεροι μπορούν να καταλάβουν διαφορά ανάμεσα στα μεν από τα δε

Σε αναλογία (ήρεμης; )απόλαυσης/(απόλυτης; )καύλας οι Ιάπωνες τίνουν περισσότερο προς το πρώτο ενώ οι Ευρωπαίοι προς το δεύτερο, σε γενικές γραμμές πάντα.

Εξαιρούνται τα σκούτερ :lol:

el_hymador
10/05/2007, 11:01
Παντως το Triumph ST,σε long term test που ειχε πραγματοποιησει το Γερανικο Motorrad, παρουσιαζε σημαντικα λιγοτερες φθορες και καταπονιση στον κινητηρα απο το VFR ......σημειωση...στην χωρα του ''ξερολα'' τα triumph εξακολουθουν να εχουν κακη φημη και χαρακτηριζονται ''ζημιαρκα''....

Το ΚΤΜ 640 Ε που ειχα, εκανε 45.000 χλμ τερμα γκαζι και ταλαιπωρηθηκε σε Trail Rides και ταξιδια ''αερα πατερα'' στην εθνικη...βλαβες?... 0! ωραιο μηχανακι μου λεγαν ολοι ..αλλα σκορπαει/χαλαει...μεχρι να το πουλησω συνεχιζαν να λενε οι κολημενοι...

Το Ducati 620 dark ενος κολητου εχει γραψει 52.000 χλμ και η μονη φορα που εμεινε ηταν γιατι τελειωσε η βενζινη...

Απλα θελουν ευλαβικη συντηρηση και μονο σε ανθρωπους που ξερουν.

m1ke
10/05/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
εγω παλι οταν οδηγω γιαπωνεζικο η στραβο νομιζω οτι ειναι..η με κομμενα φρενα..
η οτι θελουν εξαερωση κατι..η οτι το μπροστινο δεν εχει τιποτα μεσα..

γενικα μια αισθηση ψιλοφλου..

+ 100000000

Όταν οδηγάω Japan έχω την αίσθηση ότι μαμάω με προφυλακτικό. :lol: :rotflmao: :lol: :blush:

Χάνεις το feeling .....

grigorisr1
10/05/2007, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από m1ke
+ 100000000

Όταν οδηγάω Japan έχω την αίσθηση ότι μαμάω με προφυλακτικό. :lol: :rotflmao: :lol: :blush:

Χάνεις το feeling .....

Sou aresei na mamas me profilaktiko?

makis206
10/05/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
Sou aresei na mamas me profilaktiko?

Ρε Γρηγόρη ;

Άμα λέει οτι χάνει το feeling και βάζει και 5 τελίτσες στο τέλος σημαίνει ότι του αρέσει ;:lol:

grigorisr1
10/05/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ρε Γρηγόρη ;

Άμα λέει οτι χάνει το feeling και βάζει και 5 τελίτσες στο τέλος σημαίνει ότι του αρέσει ;:lol:

:rotflmao: malakia eipa de to diabasa kala sry

Gandalf dr685sm
10/05/2007, 12:01
el_hymador...


Απλα θελουν ευλαβικη συντηρηση και μονο σε ανθρωπους που ξερουν.

Ακριβώς αυτό... αυτό είναι και που προκαλεί τα πάντα.

Το είπα και πιο πάνω...

Τα Ευρωπαϊκά δεν έχουν "ανοχές" σε κακοσυντήρηση κάτι που στα περισσότερα (οχι όλα) Ιαπωνικά υπάρχει. Εκεί είναι η διαφορά τους.

Μετά είναι τα ανταλλακτικά, τα διαστήματα συντήρησης κτλ...

Το Ευρωπαϊκό είναι μια καύλα... ενα μηχανάκι που το έχεις σαν μια φοβερή γκόμενα που θέλει όμως χρήματα για να την συντηρήσεις και τσινάει στις πρώτες ματσολιές εκ μέρους σου, μέχρι να σε αφήσει.

Το Ιαπωνικό , είναι πιο ουδέτερο ίσως, θέλει λίγο "τσικ" για να σε κάνει να βγάλεις την καύλα σου, αλλά δεν είναι συνήθες να σε αφήνει εκτός και αν πέσει πολύ κακομεταχείριση...

Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν. Κανένα δεν είναι πιο "λίγο" απο το άλλο. Απλά είναι φτιαγμένα για διαφορετικούς ανθρώπους με διαφορετικά γούστα... και όπως έχουμε πεί.. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και φυσικά και το κόστος της βάσει πορτοφολιού.

Gandalf

DUKASII
10/05/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
el_hymador...



Ακριβώς αυτό... αυτό είναι και που προκαλεί τα πάντα.

Το είπα και πιο πάνω...

Τα Ευρωπαϊκά δεν έχουν "ανοχές" σε κακοσυντήρηση κάτι που στα περισσότερα (οχι όλα) Ιαπωνικά υπάρχει. Εκεί είναι η διαφορά τους.

Μετά είναι τα ανταλλακτικά, τα διαστήματα συντήρησης κτλ...

Το Ευρωπαϊκό είναι μια καύλα... ενα μηχανάκι που το έχεις σαν μια φοβερή γκόμενα που θέλει όμως χρήματα για να την συντηρήσεις και τσινάει στις πρώτες ματσολιές εκ μέρους σου, μέχρι να σε αφήσει.

Το Ιαπωνικό , είναι πιο ουδέτερο ίσως, θέλει λίγο "τσικ" για να σε κάνει να βγάλεις την καύλα σου, αλλά δεν είναι συνήθες να σε αφήνει εκτός και αν πέσει πολύ κακομεταχείριση...

Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν. Κανένα δεν είναι πιο "λίγο" απο το άλλο. Απλά είναι φτιαγμένα για διαφορετικούς ανθρώπους με διαφορετικά γούστα... και όπως έχουμε πεί.. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και φυσικά και το κόστος της βάσει πορτοφολιού.

Gandalf τα χουμε κανει ψιλομανταρα.
ενα v-2 1000 ευρωπαικο θελει την ιδια ακριβως συντηρηση με ενα ιαπωνικό v-2. και στα ιδια χρονικα διαστηματα.
ενα μονοκυλινδρο παλι τα ιδια.


τα mx μηχανακια θέλουν παλι την ιδια συντηρηση ανεξαρτητως προέλευσης.

αν συγκρινουμε ομως ανομοια ..ας πουμε ενα 4κυλινδρο εν σειρα με ενα v-2 θα δουμε διαφορες και θα βγαλουμε και λαθος φυσικα συμπεράσματα.

super_toto
10/05/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

4. Image... πολύ απλά ... δεν ξεχωρίζεις. Είσαι ένας απο τους πολλούς που οδηγούν μηχανή. Τα Ιαπωνικά δεν ξεχωρίζουν και σίγουρα είναι μηχανές που δεν θα προσθέσουν στο image σου , ακόμα και αν πείς οτι οδηγείς ZX10-R1-Busa-K7 και δεν συμμαζεύεται.


Gandalf

Είπες την μαγική λέξη τελικά. Πέρα από ότιδήποτε αναφέρθηκε μέχρι τώρα που με κάνουν να προτιμώ Japan, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΩΡΙΖΩ. Όχι δεν θέλω το μηχανάκι μου να μου ανεβάσει το status ούτε να μου βρεί γκόμενα, ούτε να κομπλάρει τους υπόοιπους αναβάτες που θα συναντήσω.

Απλά να κάνω την δουλεία μου θέλω και να το ευχαριστιέμαι παράλληλα.

:a08:

el_hymador
10/05/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από super_toto
Είπες την μαγική λέξη τελικά. Πέρα από ότιδήποτε αναφέρθηκε μέχρι τώρα που με κάνουν να προτιμώ Japan, ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΩΡΙΖΩ. Όχι δεν θέλω το μηχανάκι μου να μου ανεβάσει το status ούτε να μου βρεί γκόμενα, ούτε να κομπλάρει τους υπόοιπους αναβάτες που θα συναντήσω.

Απλά να κάνω την δουλεία μου θέλω και να το ευχαριστιέμαι παράλληλα.

:a08:


εντελως λαθος!!

Τα γκομενακια και οι ''φιλοι της καφετεριας'' δεν καταλαβαινουν απο αυτα...ενας τυπος που αγοραζει μοτο για αυτο τον λογο, θα το κανει με μοντελα που προερχονται και απο Ιαπωνια και απο Ευρωπη.


...η εχγωρια αγορα παντως αλλα καταδεικνυει...εσυ ποσους ξεκρανωτους με ζελεδιασμενο μαλι εχεις δει πανω σε τελευταιας γενιας ss απο Ιαπωνια και ποσους σε ducati?...η aprilia?

η να πω για τα Varadero και τους ξεκρανωτους(παλι..) κουστουμαρισμενους?

και ναι εδω θα συμφωνησω ! για αυτη την χρηση ειναι μια χαρα τα Γιαπωνεζικα...

Gandalf dr685sm
10/05/2007, 12:52
Ducasii...

v-2 1000 ευρωπαικο θελει την ιδια ακριβως συντηρηση με ενα ιαπωνικό v-2

Είσαι άκυρος...

Πάρε ενα Multistrada και ενα V-STROM ή Varadero με Caponord.

Στο πρώτο είσαι στα 12.000χλμ αν θυμάμαι καλά και στα 20.000 στο άλλο.
περίπου το ίδιο ισχύει και για τα άλλα δύο.

Δηλαδή στο 1 service του Ιαπωνικού κάνει 2 το Ευρωπαϊκό.

Μπορείς να ανατρέξεις σε manuals να δείς και μόνος σου.


επίσης όπως είπα δεν είναι μόνο τα διαστήματα συντήρησης αλλά και οι ανοχές που έχουν αν δεν τα τηρήσεις... έθεσα και παράδειγμα πιο πάνω με την δική μου μηχανή... μπορείς να φέρεις κάτι αντίστοιχο σε Ευρωπαϊκό;

Gandalf

byron
10/05/2007, 12:57
Το Varadero κάνει service κάθε 20.000 ?

Gandalf dr685sm
10/05/2007, 13:14
κατά το manual ναι... ρύθμιση βαλβίδων γίνεται τότε αν θυμάμαι καλα....κατά τους ιδιοκτήτες, όποτε νομίζουν εκείνοι.

Gandalf

el_hymador
10/05/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ducasii...


Είσαι άκυρος...

Πάρε ενα Multistrada και ενα V-STROM ή Varadero με Caponord.

Στο πρώτο είσαι στα 12.000χλμ αν θυμάμαι καλά και στα 20.000 στο άλλο.
περίπου το ίδιο ισχύει και για τα άλλα δύο.

Δηλαδή στο 1 service του Ιαπωνικού κάνει 2 το Ευρωπαϊκό.

Μπορείς να ανατρέξεις σε manuals να δείς και μόνος σου.


επίσης όπως είπα δεν είναι μόνο τα διαστήματα συντήρησης αλλά και οι ανοχές που έχουν αν δεν τα τηρήσεις... έθεσα και παράδειγμα πιο πάνω με την δική μου μηχανή... μπορείς να φέρεις κάτι αντίστοιχο σε Ευρωπαϊκό;

Gandalf

και λοιπον;

To Vara καιει πολυ βενζινη...ειδικα συγκριτικα με το multistrada ....

Δεν σου κανει εντυπωσηπου ενας κινητηρας 20+ ετων παρουσιαζει σημαντικα λιγοτερη καταναλωση απο ενα προηγμενο (και καλα) τεχνολογικα κινητηρα;...ασε που αποδιδουν και το ιδιο....οποτε τα συχνοτερα service του multi , τα αποσβαινεις απο οικονομια στην βενζινη:winka:

byron
10/05/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
τα αποσβαινεις απο οικονομια στην βενζινη:winka:

Τι συγκρίνεται ρε παιδιά ? Multi με varadero? Ας προσπαθήσει να ακολουθήσει κανένα Varadero τα Multi σε στριφτερή διαδρομούλα και εκει να δεις οικονομία κλίμακος.....

vassilis88
10/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
.......εγω προσωπικα ΧΑΙΡΟΜΑΙ που κανεις δεν συμπαθει τα Ευρωπαικα... Παντα μου αρεσε να πηγαινω κοντρα στο ρευμα και να βρισκομαι εξω απο τη μαζα... :smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
.....το μοναδικο κριτηριο παντως, ειναι να την βλεπεις και να πεφτεις ξερος...και να μην σου καιγεται καρφι αν δεν ειναι τεχνολογικα προηγμενη κτλ-κτλ...

+1 εδω αλλα..

ο γκανταλφ ειπε το ζουμι της υποθεσης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
........Διαλέγεις και παίρνεις λοιπόν. Κανένα δεν είναι πιο "λίγο" απο το άλλο. Απλά είναι φτιαγμένα για διαφορετικούς ανθρώπους με διαφορετικά γούστα... και όπως έχουμε πεί.. περί ορέξεως κολοκυθόπιτα και φυσικά και το κόστος της βάσει πορτοφολιού.....

ο καθενας μας ειναι διαφορετικος με διαφορετικες αναγκες κ προτεραιοτητες κ αναλογα επιλεγει.ευτυχως υπαρχει μεγαλη ποικιλια που ολο μεγαλωνει κ αυτος ο ανταγωνισμος κανει κ ολες τις μηχανες ποιοτικοτερες..

grigorisr1
10/05/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
εντελως λαθος!!

Τα γκομενακια και οι ''φιλοι της καφετεριας'' δεν καταλαβαινουν απο αυτα...ενας τυπος που αγοραζει μοτο για αυτο τον λογο, θα το κανει με μοντελα που προερχονται και απο Ιαπωνια και απο Ευρωπη.


...η εχγωρια αγορα παντως αλλα καταδεικνυει...εσυ ποσους ξεκρανωτους με ζελεδιασμενο μαλι εχεις δει πανω σε τελευταιας γενιας ss απο Ιαπωνια και ποσους σε ducati?...η aprilia?

η να πω για τα Varadero και τους ξεκρανωτους(παλι..) κουστουμαρισμενους?

και ναι εδω θα συμφωνησω ! για αυτη την χρηση ειναι μια χαρα τα Γιαπωνεζικα...

Auto den exei kamia sxesi pou les misoi forane misoi de forane kai stis 2 katigories ego xtes eida enan me kontomaniko, sortsaki kai kapelaki pano se ducati ti paei na pei auto.

el_hymador
10/05/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τι συγκρίνεται ρε παιδιά ? Multi με varadero? Ας προσπαθήσει να ακολουθήσει κανένα Varadero τα Multi σε στριφτερή διαδρομούλα και εκει να δεις οικονομία κλίμακος.....


καλα , ας προσπαθησει το Multi να καλαρει δίχτυα με 7αρι Πουνέντε και τα λέμε μετά...το κάθε μηχανάκι στο στοιχείο του:lol: :lol:

alex14
10/05/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
καλα , ας προσπαθησει το Multi να καλαρει δίχτυα με 7αρι Πουνέντε και τα λέμε μετά...το κάθε μηχανάκι στο στοιχείο του:lol: :lol:

Ασε που το Varadero ειναι "κλειστου τυπου" και παιρνει αποπλου απο το λιμεναρχειο οταν εχει μποφορια. :D

:beer:

blueblack
10/05/2007, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
...


στο ΝΤΑΚΑΡ ...
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΜΗΧΑΝΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ....

ποιος κατασκευαστης κερδισε τελευταια φορα??:lol: :lol:

τα gsxr kai r1??

ΜΕ ΤΡΙΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ........???:rotflmao:


Μπορεί νά κέρδιζα καί γώ....φοβερό κριτήριο.......!!!!!!!


:wave2:

DUKASII
10/05/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΜΕ ΤΡΙΑ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΤΑ ΦΟΡΤΗΓΑ........???:rotflmao:


Μπορεί νά κέρδιζα καί γώ....φοβερό κριτήριο.......!!!!!!!


:wave2: OYAO!!!
ΣΤΟ ΛΕΜΑΝ ΠΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΛΑΣΤΙΧΑ Ε??
ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΙΤ ΣΤΟΠ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΗ ΜΟΤΟ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

καλυτερα να μασατε μερικοι παρα να γραφετε λεμε για αγωνες.

και ναι εσυ μπορεις να κερδισεις στο παρις ντακαρ λεμε ΕΥΚΟΛΑ ΟΜΩΣ.


ΑΦΟΥ ΚΑΤΙ ΠΕΤΕΡΧΑΝΣΕΛ ΚΤΛ..ΑΜΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΓΙΑ ΙΡΙΝΙΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΣΙΣΑΚΙΑ ΛΕΜΕ..

Gandalf dr685sm
10/05/2007, 15:10
α παραγίναμε ευγενικοί... και όπως λέει και ο φίλος Λύκος απο το μοτοκαφενείο , είναι ώρα να πούμε το κλασσικό...


ΣΑΣ ΧΕΖΩ ΟΛΑ ΤΑ ΟΛΙΓΟΚΥΛΙΝΔΡΑ ΙΤΑΛΙΚΑ ΧΡΕΠΙΑ ΣΑΣ , ΤΑ ΙΑΠΩΝΙΚΑ ΠΡΑ-ΠΡΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΤΣΑΓΙΕΡΕΣ ΠΟΥ ΟΝΟΜΑΖΕΤΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ...

Ένα είναι το μηχανάκι... το DR μου που ακόμα και σακατεμένο σας έχει όλους...
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.



















....













Ειδικά αν τα έχετε παρκαρισμένα...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Gandalf

blueblack
10/05/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Παιδια, χωρις να εχω ΚΑΝΕΝΑ ενδιαφερον και προθεση να υποστηριξω τα Ευρωπαικα, πρεπει να μιλησω γιατι νομιζω οτι δεν ειναι σωστο να τα ισοπεδωνουμε ολα.

Καταρχας αγαπητε Ιρινιια, ειναι εμφανες οτι δεν συμπαθεις τα Ιταλικα -και καλα κανεις- αλλα οι αποψεις σου μονο αντικειμενικες δεν ειναι, οποτε δεν μπορουμε να μιλαμε στο στυλ "να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους".

Στο παραδειγμα που εφερες αρχικα, ενω ΛΑΤΡΕΥΩ το busa, θεωρω οτι ακομα και 5000 ευρω ΔΕΝ θα το κανουν να στριβει σαν ενα Ιταλικο SS. Ο λογος; Γεωμετρια, πλαισιο, βαρος. Αυτα ειναι "γενετικα" χαρακτηριστικα μιας μηχανης και ΟΣΑ λεφτα και να βαλεις καπου υπαρχουν ορια.

Οσο για το αν με τα ιδια λεφτα τα Ευρωπαικα βελτιωνουν το μοτερ τους:

- Καταρχας μαθε οτι οταν η Ducati ανακοινωνει 140 αλογα για ενα μοντελο, στο δυναμομετρο ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτα που ανακοινωνει, σε αντιθεση με τους Ιαπωνες που λενε 178 αλογα αλλα το βαζεις στο δυναμομετρο και δειχνει απο 140 μεχρι 150 αλογα (πολλα παραδειγματα στο Internet).

- Απο εκει και περα στο ιδιο θεμα η Ducati βγαζει Performance kit με εκκεντροφορους, βαλβιδες τιτανιου, εξατμιση κλπ κλπ και ανεβαζει (παντα στο δυναμομετρο) την ισχυ του 999 απο τα 143 αλογα που εχει στα 170.

VatosE, δεν με ενδιαφερει να υπερασπιστω τα Ducati (Χ@ΣΤΗΚΑ για τις μαρκες γενικα) αλλα νομιζω οτι η εταιρια αυτη εχει παρα πολυ τεχνολογια/τεχνογνωσια, κατι που φαινεται και απο τα MotoGP.
ΕΚΕΙ εχουν βαλει κ τρεχει 4κυλινδρο μοτερ... Δεν ξερουν να φτιαχνουν νομιζεις 4κυλιδρα, τη στιγμη που βλεπεις σε καθε αγωνα πως ξεβρακωνουν τα παντα;
Η ΜΗΠΩΣ εχουν Ιστορια και Κληρονομια σαν εταιρια εδω και μισο αιωνα και θελουν να την διατηρησουν;

Προσωπικα λατρευω τα Ιαπωνικα μοτο... Πολλα απο αυτα ειναι πανεμορφα, πανε σαν τον ανεμο, ειναι γενικα αξιοπιστα και χιλια αλλα....
ΑΛΛΑ, μισω το οτι οι Ιαπωνες σαν εταιριες πανε οπου φυσαει ο ανεμος (των αλλων εταιριων) και κοντραρονται σε ασκησεις marketing... Καθε χρονο βγαινει καινουργιο GSXR! K2-3-4-5-6-7 κλπ.
Ειναι ωραιο να δινεις 15 χιλιαρικα και 8 μηνες μετα ολοι να σου λενε "ααα, εχεις το παλιο ε;"
Θα μου πεις, οκ στα @@ μου (Sniper (C) ) αλλα οπως και να το κανουμε δεν ειναι οτι καλυτερο.

Και τελος, Ιρινιια, εγω προσωπικα ΧΑΙΡΟΜΑΙ που κανεις δεν συμπαθει τα Ευρωπαικα... Παντα μου αρεσε να πηγαινω κοντρα στο ρευμα και να βρισκομαι εξω απο τη μαζα... :smokin:


ΛΟΙΠΟΝ ΤΑΞΙΔΕΥΤΗ ΜΟΥ.............ΔΕ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΑ............!!!!!!!!


Παραπάνω έγραψα πώς άν είχα 50 χιλιάρικα νά διαθέσω γιά μηχανή καί κανά 500 γιά σέρβις
κάθε.....πότε ρέ παιδιά τά κάνετε τα εύρωπαικά....?????
θά είχα πάρει τήν Αγκούστα-312.........καί τό 1098 τό Ντουκάτι..........
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ...........ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ............ΠΕΡΙΤΤΑ........ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ....κ.λ.π...

Τώρα τί νά σού πώ.............προσωπικά δέν έχω πρόβλημα πού έχω ένα μηχανάκι 8-9 χρονών
δέν άκουσα κανέναν νά μού λέει βγήκε τό καινούριο..........
Τό πήρα τό 2004 έχοντας γνώση ότι είναι ήδη 5 έτών.....!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΔΕ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ...........όπως δέ ντρέπομαι νά πώ ότι προηγουμένως είχα κάνει λάθος
έπιλογή μέ blackbird.........Tό μηχανάκι ήταν μιά χαρά ,ή έπιλογή ήταν λάθος
Άν δέν κάνω λάθος τό hayabusa τού 1999 είναι ..........Ο ΠΥΡΑΥΛΟΣ........!!!!!!!!
Φίλε Ταξιδευτή όταν λοιπόν πήγα γιά νά πάρω ένα χιλιάρι on-off άς τά πούμε έτσι μιά καί έτσι τά
λένε όλοι,τί έπιλογές είχα...???
Κ.Τ.Μ.............1200gs...............varadero...............v-strom................άσε τό multistrada......γιά
2 είπαμε.........
Πρίν σού γράψω έγώ πού λές ότι είμαι προκατειλλημένος.............
ΑΠΑΝΤΑ ΕΣΥ...................
Ένα on-off νά πηγαίνω βόλτα άπροβλημάτιστα,νά κυκλοφοράει καί στήν πόλη άνεκτά,νά μή
μέ πρήζει στά σέρβις καί στο συμπλήρωμα λαδιών, όταν φεύγω νά μή λέω άμα μείνω στό βουνό έχω καί όδική βοήθεια, γιατί ή γυναίκα μου ...ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ....καί τέλος
πάντων όταν γυρίζω νά είμαι όλόκληρος καί όχι στά δύο άπό τούς κραδασμούς.....!!!!!!!!
ΠΕΣ ΕΣΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ............
είλικρινά όμως, πές μου ποιό .....ΘΑΠΑΙΡΝΕΣ....?????????

Τά χιλιάρια έχουν πλάκα.........
Δέ γίνεται νά βγαίνει μηχανάκι καί νά τό πηγαίνεις γιά τέστ στήν πίστα...........
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ..............!!!!!!!!!!!!!

Τά μηχανάκια είναι γιά νά κυκλοφοράνε όχι γιά νά βλέπουμε άν γράφει 1,42 ή 1,43
στίς Σέρρες καί μέ πόσα πάει στήν τάδε καί τή δείνα στροφή.....!!!!!!!!!!

Δηλαδή καβάλλα το............φύγε γιά μιά ώρα............ξέσκιστο..........ΠΕΣ ΟΤΙ ΓΑΜΗΣΕΣ......
καί ξανακλείστο στό γκαράζ............
Μή πώ ότι αύτή είναι ή αίσιόδοξη πλευρά τού θέματος...........γιατί ή άλλη είναι.........
καφετερία ,σούζα,παραλιακή καί γκομενάκι στό ύποπλαίσιο μέ τόν μισό κώλο έξω νά νομίζει
ότι είναι ή Θεά καί ό έραστής μπροστά νά άναρωτιέται............
Μά γιατί έχει κολλήσει πίσω μου ό μαλάκας..????

Φίλε μου άμα είναι νά άγοράσω τή Ντουκάτι γιά νά πάω στά 170 άλογα ...προτιμώ τά 155
τού δυναμόμετρου τού hayabusa........
Ξέρεις έσύ κανέναν πού άλλάζει έκκεντροφόρους στά Ντουκάτι............?????
Πόσα πούλησε αύτό τό 999....???
καί πόσα θά πουλήσει τώρα αύτό...?????????
Ποιός θά τά βάζει χέρι νά τό κρατήσω 10 χρόνια....?????
Πού θάναι τά μηχανάκια σέ δέκα χρόνια...???????
Γιατί δέ βγαίνει αύτό τό κιτάκι γιά Ντουκάτι στήν παραγωγή πού λές...?????
Πόσο θά άντεχε τό μηχανάκι μέ αύτό τό κίτ.....????????
Έτσι όμως ύπάρχει άλλοθι άν τά παίξει τό έργαλείο.....φταίει ό μάστορας....!!!!
Ή πόσο θά πήγαινε ή τιμή μέ τό κίτ στάνταρ...??????
κανά 20άρικο πάνω άπό τά Japan.....??????????

Άν μού λύσεις τίς άπορίες..........
πουλάω τό hayabusa καί πάω .......
γιά agusta........:rotflmao:

:wave2:

grigorisr1
10/05/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΛΟΙΠΟΝ ΤΑΞΙΔΕΥΤΗ ΜΟΥ.............ΔΕ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΑ............!!!!!!!!


Παραπάνω έγραψα πώς άν είχα 50 χιλιάρικα νά διαθέσω γιά μηχανή καί κανά 500 γιά σέρβις
κάθε.....πότε ρέ παιδιά τά κάνετε τα εύρωπαικά....?????
θά είχα πάρει τήν Αγκούστα-312.........καί τό 1098 τό Ντουκάτι..........
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ...........ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ............ΠΕΡΙΤΤΑ........ΓΙΑ ΠΕΤΑΜΑ....κ.λ.π...

Τώρα τί νά σού πώ.............προσωπικά δέν έχω πρόβλημα πού έχω ένα μηχανάκι 8-9 χρονών
δέν άκουσα κανέναν νά μού λέει βγήκε τό καινούριο..........
Τό πήρα τό 2004 έχοντας γνώση ότι είναι ήδη 5 έτών.....!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΔΕ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ...........όπως δέ ντρέπομαι νά πώ ότι προηγουμένως είχα κάνει λάθος
έπιλογή μέ blackbird.........Tό μηχανάκι ήταν μιά χαρά ,ή έπιλογή ήταν λάθος
Άν δέν κάνω λάθος τό hayabusa τού 1999 είναι ..........Ο ΠΥΡΑΥΛΟΣ........!!!!!!!!
Φίλε Ταξιδευτή όταν λοιπόν πήγα γιά νά πάρω ένα χιλιάρι on-off άς τά πούμε έτσι μιά καί έτσι τά
λένε όλοι,τί έπιλογές είχα...???
Κ.Τ.Μ.............1200gs...............varadero...............v-strom................άσε τό multistrada......γιά
2 είπαμε.........
Πρίν σού γράψω έγώ πού λές ότι είμαι προκατειλλημένος.............
ΑΠΑΝΤΑ ΕΣΥ...................
Ένα on-off νά πηγαίνω βόλτα άπροβλημάτιστα,νά κυκλοφοράει καί στήν πόλη άνεκτά,νά μή
μέ πρήζει στά σέρβις καί στο συμπλήρωμα λαδιών, όταν φεύγω νά μή λέω άμα μείνω στό βουνό έχω καί όδική βοήθεια, γιατί ή γυναίκα μου ...ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ....καί τέλος
πάντων όταν γυρίζω νά είμαι όλόκληρος καί όχι στά δύο άπό τούς κραδασμούς.....!!!!!!!!
ΠΕΣ ΕΣΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ............
είλικρινά όμως, πές μου ποιό .....ΘΑΠΑΙΡΝΕΣ....?????????

Τά χιλιάρια έχουν πλάκα.........
Δέ γίνεται νά βγαίνει μηχανάκι καί νά τό πηγαίνεις γιά τέστ στήν πίστα...........
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ..............!!!!!!!!!!!!!

Τά μηχανάκια είναι γιά νά κυκλοφοράνε όχι γιά νά βλέπουμε άν γράφει 1,42 ή 1,43
στίς Σέρρες καί μέ πόσα πάει στήν τάδε καί τή δείνα στροφή.....!!!!!!!!!!

Δηλαδή καβάλλα το............φύγε γιά μιά ώρα............ξέσκιστο..........ΠΕΣ ΟΤΙ ΓΑΜΗΣΕΣ......
καί ξανακλείστο στό γκαράζ............
Μή πώ ότι αύτή είναι ή αίσιόδοξη πλευρά τού θέματος...........γιατί ή άλλη είναι.........
καφετερία ,σούζα,παραλιακή καί γκομενάκι στό ύποπλαίσιο μέ τόν μισό κώλο έξω νά νομίζει
ότι είναι ή Θεά καί ό έραστής μπροστά νά άναρωτιέται............
Μά γιατί έχει κολλήσει πίσω μου ό μαλάκας..????

Φίλε μου άμα είναι νά άγοράσω τή Ντουκάτι γιά νά πάω στά 170 άλογα ...προτιμώ τά 155
τού δυναμόμετρου τού hayabusa........
Ξέρεις έσύ κανέναν πού άλλάζει έκκεντροφόρους στά Ντουκάτι............?????
Πόσα πούλησε αύτό τό 999....???
καί πόσα θά πουλήσει τώρα αύτό...?????????
Ποιός θά τά βάζει χέρι νά τό κρατήσω 10 χρόνια....?????
Πού θάναι τά μηχανάκια σέ δέκα χρόνια...???????
Γιατί δέ βγαίνει αύτό τό κιτάκι γιά Ντουκάτι στήν παραγωγή πού λές...?????
Πόσο θά άντεχε τό μηχανάκι μέ αύτό τό κίτ.....????????
Έτσι όμως ύπάρχει άλλοθι άν τά παίξει τό έργαλείο.....φταίει ό μάστορας....!!!!
Ή πόσο θά πήγαινε ή τιμή μέ τό κίτ στάνταρ...??????
κανά 20άρικο πάνω άπό τά Japan.....??????????

Άν μού λύσεις τίς άπορίες..........
πουλάω τό hayabusa καί πάω .......
γιά agusta........:rotflmao:

:wave2:

+1000
Ta eipe ola o filos nomizo.

LsKostas
10/05/2007, 15:36
Ειναι ωραιο να δινεις 15 χιλιαρικα και 8 μηνες μετα ολοι να σου λενε "ααα, εχεις το παλιο ε;"


Αυτοι οι "ΟΛΟΙ" που το λενε...
τι σχεση εχουν με την μοτοσυκλετα,να καταλαβω δηλαδης...

m1ke
10/05/2007, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
ΛΟΙΠΟΝ ΤΑΞΙΔΕΥΤΗ ΜΟΥ.............ΔΕ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΛΑ............!!!!!!!!



Φίλε Ταξιδευτή όταν λοιπόν πήγα γιά νά πάρω ένα χιλιάρι on-off άς τά πούμε έτσι μιά καί έτσι τά
λένε όλοι,τί έπιλογές είχα...???
Κ.Τ.Μ.............1200gs...............varadero...............v-strom................άσε τό multistrada......γιά
2 είπαμε.........
Πρίν σού γράψω έγώ πού λές ότι είμαι προκατειλλημένος.............
ΑΠΑΝΤΑ ΕΣΥ...................
Ένα on-off νά πηγαίνω βόλτα άπροβλημάτιστα,νά κυκλοφοράει καί στήν πόλη άνεκτά,νά μή
μέ πρήζει στά σέρβις καί στο συμπλήρωμα λαδιών, όταν φεύγω νά μή λέω άμα μείνω στό βουνό έχω καί όδική βοήθεια, γιατί ή γυναίκα μου ...ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΕΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΑΚΙ....καί τέλος
πάντων όταν γυρίζω νά είμαι όλόκληρος καί όχι στά δύο άπό τούς κραδασμούς.....!!!!!!!!
ΠΕΣ ΕΣΥ ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΙΩΝ............
είλικρινά όμως, πές μου ποιό .....ΘΑΠΑΙΡΝΕΣ....?????????

:wave2:


Ένας πρώην συνάδελφος με αυτό το σκεπτικό πήγε και πήρε το Varadero το και καλά δεν σπάω δεν χαλάω μηχανάκι. Όταν όμως μετά από δύο χρόνια άρχισε να μένει από ηλεκτρικά και να σπρώχνει (μέχρι και στην πλατεία Κολωνακίου έμεινε) δάγκωσε τη γλώσσα του.
Όλες οι μηχανές θέλουν φροντίδα και προδερμ :lol: Εγώ είχα και Japan και ευρωπαϊκό και δεν είδα διαφορά στο κόστος συντήρησης.

byron
10/05/2007, 17:12
Όπως λέει και κάποιος φίλος....

Ρε π@ύστη μου. Όλα αυτά τα χιλιάδες συνεργεία πως ζούνε? Απ΄τα Ducati τα ΚΤΜ και τα Aprilia?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vassilis88
10/05/2007, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από iriniaa
Τά χιλιάρια έχουν πλάκα.........
Δέ γίνεται νά βγαίνει μηχανάκι καί νά τό πηγαίνεις γιά τέστ στήν πίστα...........
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΛΑΚΙΑ..............!!!!!!!!!!!!!

Τά μηχανάκια είναι γιά νά κυκλοφοράνε όχι γιά νά βλέπουμε άν γράφει 1,42 ή 1,43
στίς Σέρρες καί μέ πόσα πάει στήν τάδε καί τή δείνα στροφή.....!!!!!!!!!!

εχμ...μα για αυτο το λογο δν τα αγοραζουν οσοι τα αγοραζουν?

υπαρχουν κ αλλα μηχανακια βολτας..το ss δν εχει λογο υπαρξης αμα δν μπαινει πιστα που κ που.

grigorisr1
10/05/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
εχμ...μα για αυτο το λογο δν τα αγοραζουν οσοι τα αγοραζουν?

υπαρχουν κ αλλα μηχανακια βολτας..το ss δν εχει λογο υπαρξης αμα δν μπαινει πιστα που κ που.

Exei logo epidh einai to pio grigoro mixanaki opote opoios goustarei taxitita perni ss ala den einai anagkaio na mpeni sti pista

kiriakost
10/05/2007, 17:58
Τα συνεργεία .... δεν ζούνε ... πεθαίνουνε ...

1) διότι τα μοτέρια έγιναν περίπλοκα ...

2) Γιατί δεν ξέρουν αγγλικά , και δεν αγοράζουν αγγλικά σερβις μανουαλ ... για να ανοίξουν τα γκαβά τους.

3) Δεν έκαναν ένα συνεταιρισμό , διανομής ανταλλακτικών, για να έχουν καλές τιμές .

4) Πας για καθάρισμα καρμπιρατέρ, και επιστρέφοντας σου έχουν λύσει το μισό κινητήρα ..δεν είχε λέει συμπίεση καλή !!! .... Για να σε βάλουν στο τριπακι αλλαγής ελατηρίων, για να στα πάρουν, βάζοντας ακόμα και την ίδια φλαντζα κεφαλής , ενώ εσύ έχεις πληρώσει καινούργια !!

Τα συνεργεία με λίγα λόγια, ξεχάστε τα σαν δείγμα, για το πια μηχανή είναι αξιόπιστη .

Ναι ειμαι απαισιόδοξος γιατί είμαι παθών !!! :sad: Ξέρει να μας πει κανένας, για το τι γίνεται στην Ευρώπη ??
Ναι , μόνο αυτό έχω απορία .

Θέλω να δω στατιστικά ευπάθειας μοτοσυκλετών απο την Γερμανία και την Γαλλία .. μόνο έτσι θα βγάλουμε συμπέρασμα .

H.A.Balafoutre
10/05/2007, 18:57
:a56: