PDA

View Full Version : παιχνιδια με την αμμο



fantacid
09/05/2007, 21:02
Οταν ειμασταν μικροι παιζαμε με την αμμο κ τα κουβαδακια μας στις παραλιες,
ο sicaf ομως μεγαλωσε κ δε "σοβαρεψε"....

μονο κ μονο η συλληψη της ιδεας ειναι μοναδικη, η εκτελεση δε .....το λιγοτερο εντυπωσιακη!!!

sicaf1 (http://www.youtube.com/watch?v=Z679jzHE848)
sicaf2 (http://www.youtube.com/watch?v=JRt2l5REVH8)

αλλα κ

αλλοι (http://www.youtube.com/watch?v=4XtygRZPabU&mode=related&search=)

jasondakar
09/05/2007, 21:09
απιστευτω :eyepop:

σαν ενα τυπο στην net που ζωγραφιζει τοσο ευκολα που λες και εγω ρε φουστι μου μπορω αλλα .....

xampos
09/05/2007, 21:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
απιστευτω :eyepop:

σαν ενα τυπο στην net που ζωγραφιζει τοσο ευκολα που λες και εγω ρε φουστι μου μπορω αλλα .....

sthn et 3 ειναι :D

jasondakar
09/05/2007, 21:43
σωστος

afrotwin
09/05/2007, 21:45
ax ti oreo ama mporouses na valis ke fonto to palio limani sta xania ke kana anamikto ximo me tipota ksekolakia na soulatsaroun ke tipota mperdemenes mousikes na akougonte apo to va8os 8a itan san diakopes stin kriti

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
09/05/2007, 23:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasondakar
απιστευτω :eyepop:

σαν ενα τυπο στην net που ζωγραφιζει τοσο ευκολα που λες και εγω ρε φουστι μου μπορω αλλα .....

''....εδω μπορει να ζει ενα δεντρο....στον δικο σας κοσμο, το δεντρο μπορει να ζει καπου αλλου...δεν ειναι φανταστικο;.....παιρνουμε το πινελο βενταλια και ....''



:lol: :lol: :lol: ...ειναι ωραιος τυπος! απιστευτα χαλαρωτικο οταν τον βλεπεις να ζωγραφιζει..

OzZzZzY
09/05/2007, 23:39
banditako ενταξει σας φαγαμε μια εκπομπη..πως κανεις ετσι ρε καρντας?

fantacid
09/05/2007, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
:lol: :lol: :lol: ...ειναι ωραιος τυπος! απιστευτα χαλαρωτικο οταν τον βλεπεις να ζωγραφιζει..

ο τυπος ειναι για σφαλιαρες ρε τι χαλαρωτικος???
:a023: :a023:


τα κανει τοσο μηχανικα κ γρηγορα λες κ πλενει τα δοντια του!
νομιζεις οτι αν παρεις κ συ ενα πινελο με την ιδια ευκολεια θα κανεις παπαδες!!


απτην ο τυπος ειναι καθαρα τεχνιτης!
κανει 5 κολπακια συνεχεια κ συνεχεια, που αμα δεις 3 φορες την εκπομπη του νομιζεις οτι εεις δει τα παντα!!:yuck:

σαν τους τυπους που σκανε στις διακοπες σας κ ζωγραφιζουν με σπρει κατι ηλιους κ κοντρα ηλιους κ φεγγαλια κ δυο κυμματα κ 2 βραχια κ ξανα ματα απτην αρχη!!

σαν να βλεπεις εναν τσαγκαρη να φτιαχνει παπουτσια ειναι, απλα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακος ενας πινακας (οποιοσδήποτε) απο ενα παπουτσι!!!

Akefalos
10/05/2007, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ο τυπος ειναι για σφαλιαρες ρε τι χαλαρωτικος???
:a023: :a023:


τα κανει τοσο μηχανικα κ γρηγορα λες κ πλενει τα δοντια του!
νομιζεις οτι αν παρεις κ συ ενα πινελο με την ιδια ευκολεια θα κανεις παπαδες!!


απτην ο τυπος ειναι καθαρα τεχνιτης!
κανει 5 κολπακια συνεχεια κ συνεχεια, που αμα δεις 3 φορες την εκπομπη του νομιζεις οτι εεις δει τα παντα!!:yuck:

σαν τους τυπους που σκανε στις διακοπες σας κ ζωγραφιζουν με σπρει κατι ηλιους κ κοντρα ηλιους κ φεγγαλια κ δυο κυμματα κ 2 βραχια κ ξανα ματα απτην αρχη!!

σαν να βλεπεις εναν τσαγκαρη να φτιαχνει παπουτσια ειναι, απλα ειναι πολυ πιο εντυπωσιακος ενας πινακας (οποιοσδήποτε) απο ενα παπουτσι!!!


Αφού είναι τόσο εύκολο και με 2-3 φορές που έχεις δει την εκπομπή έχεις μάθει τα κολπάκια του κι εσύ κάνε ένα πίνακα να σε δούμε.Άντε γιατί στην αθάνατη Ελλαδάρα μας όλοι τα ξέρουμε όλα και οι άλλοι πάντα μας κοροιδεύουν με ''κολπάκια''.Μην παραδεχτούμε οτι κάποιος κάνει κάτι που αξίζει...
Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....

fantacid
10/05/2007, 00:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Αφού είναι τόσο εύκολο και με 2-3 φορές που έχεις δει την εκπομπή έχεις μάθει τα κολπάκια του κι εσύ κάνε ένα πίνακα να σε δούμε.Άντε γιατί στην αθάνατη Ελλαδάρα μας όλοι τα ξέρουμε όλα και οι άλλοι πάντα μας κοροιδεύουν με ''κολπάκια''.Μην παραδεχτούμε οτι κάποιος κάνει κάτι που αξίζει...
Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....

δε καταλαβες
:nono: :nono:

δεν ειπα οτι εμαθα ή μπορω να τα κανω!


ειπα οτι μαθενετε!

ειναι τεχνικη, δεν ειναι εμπνευση ή τεχνη ή καλητεχνια!

ειπα οτι φαινετε ευκολα, αλλα ΔΕΝ ειναι (τουλαχιστον οσο φαινετε)!

αλλα εαν φτιαξει ενα τμημα ο τυπος που θα μαθαινει αυτα τα κολπακια σε 20 ατομα οι 19 θα τα καταφερουν εξισου καλα, ισως κ καλυτερα!



γκε γκε??

mob rules
10/05/2007, 00:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akefalos
Αφού είναι τόσο εύκολο και με 2-3 φορές που έχεις δει την εκπομπή έχεις μάθει τα κολπάκια του κι εσύ κάνε ένα πίνακα να σε δούμε.Άντε γιατί στην αθάνατη Ελλαδάρα μας όλοι τα ξέρουμε όλα και οι άλλοι πάντα μας κοροιδεύουν με ''κολπάκια''.Μην παραδεχτούμε οτι κάποιος κάνει κάτι που αξίζει...
Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια....

αυτο που λεει το παιδι,ειναι οτι δεν προσφεριε τιποτα παραπανω.δηλ.τι δεις 5 εκπομπες,τι τις δεις ολες το ιδιο ειναι,αφου παντα ζωγραφιζει τα ιδια τοπια και με την ιδια μεθοδο,φυσικα και δεν μπορει να ζωγραφισει ετσι,απλα αυτο το εχω παρατηρισει και εγω.

ο τυπος που ζωγραφιζει (αυτος με τον θαμνο πανω απο το κεφαλι του:lol: )το κανει στην εκπομπη σαν να δενει τα κορδονια του(τοσο απλα)που σε ξεγελαει και νωμιζεις οτι ειναι ευκολο!!
αλλο παραδηγμα.εσυ για να λυσεις ενα μοτερ το βλεππεις ακατορθοτο, ο μαστορας οχι,και αν το δεις και πας να το κανεις μονος σου σιγουρα το κανεις λαθος.αυτο ειναι η τεχνη φιλε μου.

fantacid
10/05/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mob rules
αυτο που λεει το παιδι,ειναι οτι δεν προσφεριε τιποτα παραπανω.δηλ.τι δεις 5 εκπομπες,τι τις δεις ολες το ιδιο ειναι,αφου παντα ζωγραφιζει τα ιδια τοπια και με την ιδια μεθοδο,φυσικα και δεν μπορει να ζωγραφισει ετσι,απλα αυτο το εχω παρατηρισει και εγω.

ο τυπος που ζωγραφιζει (αυτος με τον θαμνο πανω απο το κεφαλι του:lol: )το κανει στην εκπομπη σαν να δενει τα κορδονια του(τοσο απλα)που σε ξεγελαει και νωμιζεις οτι ειναι ευκολο!!
αλλο παραδηγμα.εσυ για να λυσεις ενα μοτερ το βλεππεις ακατορθοτο, ο μαστορας οχι,και αν το δεις και πας να το κανεις μονος σου σιγουρα το κανεις λαθος.αυτο ειναι η τεχνη φιλε μου.


νασαι καλα ρε παιδι!

:beer:

sober
10/05/2007, 00:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
δε καταλαβες
:nono: :nono:

δεν ειπα οτι εμαθα ή μπορω να τα κανω!


ειπα οτι μαθενετε!

ειναι τεχνικη, δεν ειναι εμπνευση ή τεχνη ή καλητεχνια!

ειπα οτι φαινετε ευκολα, αλλα ΔΕΝ ειναι (τουλαχιστον οσο φαινετε)!

αλλα εαν φτιαξει ενα τμημα ο τυπος που θα μαθαινει αυτα τα κολπακια σε 20 ατομα οι 19 θα τα καταφερουν εξισου καλα, ισως κ καλυτερα!



γκε γκε??



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Εχει δικιο...
O τυπος λεγεται Ρος και χιλιες φορες να εισαι ασχετος και να παρεις ενα πινελακι και να βγαλεις οπως εσυ γουσταρεις αυτο που εχεις μεσα σου παρα να κανεις μια στειρα απομιμηση των μ@λακιων που παρουσιαζει ο Ρος...

Νατουραλιες του κωλου χωρις ιχνος φαντασιας για κατι νεοπλουτες 8ειαδες που βαρε8ηκαν να ανακαινιζουν την κουζινα τους και νομιζουν πως 8α μα8ουν ζωγραφικη και το παιζουν καλλιτεχνες ...Ρε αμα εχεις το σαρακι μεσα σου δε σου χρειαζονται κολπακια..ουτε ενα μ@λακα να σου δειχνει ''αυτο 8α το κανεις ετσι''...Ισα ισα που σε περιοριζει κιολας..

cityfly
10/05/2007, 10:36
χα χα

καλή


λέτε να έβλεπε και το σκηνικό με τα πρόβατα εδώ;


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


87891

cityfly
10/05/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

Εχει δικιο...
O τυπος λεγεται Ρος και χιλιες φορες να εισαι ασχετος και να παρεις ενα πινελακι και να βγαλεις οπως εσυ γουσταρεις αυτο που εχεις μεσα σου παρα να κανεις μια στειρα απομιμηση των μ@λακιων που παρουσιαζει ο Ρος...

Νατουραλιες του κωλου χωρις ιχνος φαντασιας για κατι νεοπλουτες 8ειαδες που βαρε8ηκαν να ανακαινιζουν την κουζινα τους και νομιζουν πως 8α μα8ουν ζωγραφικη και το παιζουν καλλιτεχνες ...Ρε αμα εχεις το σαρακι μεσα σου δε σου χρειαζονται κολπακια..ουτε ενα μ@λακα να σου δειχνει ''αυτο 8α το κανεις ετσι''...Ισα ισα που σε περιοριζει κιολας..


ναι ρε παιδιά δε διαφωνώ αυτά που κάνει είναι επίπεδου κορνιζάδικου

αλλά από όσο τον έχω δει θεωρώ ότι είναι ειλικρινής

δεν παρουσιάζει τους πίνακες αυτούς σαν τα σπουδαία έργα, η χαρά της ζωγραφικής σου λέει,
σου δείχνει πώς μπορείς να κάτσεις να ζωγραφίσεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο και να κάνεις το κέφι σου.

εμένα αυτό μου βγάζει

OzZzZzY
10/05/2007, 11:21
ρε sober γι αυτο κανει τοπια και λιμνουλες γιατι ειναι πιο ευκολα..κ τραβανε πιο πολυ τον κοσμο..να σου κανω εγω αφηρημενη τεχνη που ο πικασσο μπροστα μου ειναι μπογιατζης..αλλα οι περισσοτεροι θελουν κατι πιο "χειροπιαστο"..ενα τοπιο! τι θες να ζωγραφισει ο ανθρωπας? αφου οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν τα μεταμοντερνα.. θελουν να βλεπουν λιμνουλες κλπ...
γι αυτο (δεν ξερω αν το χεις ακουσει ποτε) θεοποιουν τους πλανοδιους ζωγραφους της Πλακας και των νησιων και τους Πικασσονταληδες του λενε αχρηστους

(ειδα εκθεση του Πικασσο στο Παρισι..δεν ενθουσιαστηκα παρα μονο με καποια εργα του..απλα δεος γιατι ηταν του Πικασσο..πηγα ομως και στο Λουβρο κ εκει βλεπεις πινακες 5x5 να τρελαινεσαι..τοπια ολοκληρα και παραστασεις)




87899

sober
10/05/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ναι ρε παιδιά δε διαφωνώ αυτά που κάνει είναι επίπεδου κορνιζάδικου

αλλά από όσο τον έχω δει θεωρώ ότι είναι ειλικρινής

δεν παρουσιάζει τους πίνακες αυτούς σαν τα σπουδαία έργα, η χαρά της ζωγραφικής σου λέει,
σου δείχνει πώς μπορείς να κάτσεις να ζωγραφίσεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο και να κάνεις το κέφι σου.

εμένα αυτό μου βγάζει


Ρε συ το κακο ειναι οτι κανει συνεχεια τα ιδια κ τα ιδια ενω 8α μπορουσε ας πουμε να δειξει λιγο σχεδιο (οκ αυτο το καταλαβαινω) αλλα μετα να τους αφησει ελευ8ερους να κανουν οτι γουσταρουν και οπως γουσταρουν και να συζηταει πανω σ'αυτα που κανουν..Τωρα το ''κανετε οτι κανω..''ειναι οτι χειροτερο αμα 8ελει καποιος να ζωγραφισει ....αμα 8ελει απλα να κανει 5 μαλακιουλες για να 'χει να δειχνει στους φιλους του αυτο ειναι αλλο 8εμα ..Αλλα δεν ειναι ζωγραφικη αυτο το πραγμα ...:nono: :sad:

sniper
10/05/2007, 11:29
Μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι ο καθένας κάνει ότι του αρέσει;

Αν συμφωνήσουμε σ' αυτό, τα υπόλοιπα είναι θεωρίες (που κάποιος θα έπρεπε να διαβάζει :winka: )

sober
10/05/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
ρε sober γι αυτο κανει τοπια και λιμνουλες γιατι ειναι πιο ευκολα..κ τραβανε πιο πολυ τον κοσμο..να σου κανω εγω αφηρημενη τεχνη που ο πικασσο μπροστα μου ειναι μπογιατζης..αλλα οι περισσοτεροι θελουν κατι πιο "χειροπιαστο"..ενα τοπιο! τι θες να ζωγραφισει ο ανθρωπας? αφου οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν τα μεταμοντερνα.. θελουν να βλεπουν λιμνουλες κλπ...
γι αυτο (δεν ξερω αν το χεις ακουσει ποτε) θεοποιουν τους πλανοδιους ζωγραφους της Πλακας και των νησιων και τους Πικασσονταληδες του λενε αχρηστους

(ειδα εκθεση του Πικασσο στο Παρισι..δεν ενθουσιαστηκα παρα μονο με καποια εργα του..απλα δεος γιατι ηταν του Πικασσο..πηγα ομως και στο Λουβρο κ εκει βλεπεις πινακες 5x5 να τρελαινεσαι..τοπια ολοκληρα και παραστασεις)


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

ΟΖΖΖΖΖΖΥ ΕΙΣΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!!!
Συμφωνω ααααπολυτα!!!!!!!!!!!!!!!!!:beer: :wave2:

sober
10/05/2007, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μπορούμε να συμφωνήσουμε στο ότι ο καθένας κάνει ότι του αρέσει;

Αν συμφωνήσουμε σ' αυτό, τα υπόλοιπα είναι θεωρίες (που κάποιος θα έπρεπε να διαβάζει :winka: )

Σημερα ξακιναω το υποσχομαι....:blush: :blush: :blush:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Σημερα ξακιναω το υποσχομαι....:blush: :blush: :blush:

Δε λέει (μόνο) για σένα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sniper
10/05/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δε λέει (μόνο) για σένα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:a18:

:a44:

:a024:

Sotirios
10/05/2007, 13:15
Μιας που αναφερουμε καλλιτεχνικά θέματα αυτό που έχω να πω είναι οτι πολλές φορές κάποια έργα καλλιτεχνών παρουσιάζονται σαν να είναι κάτι σημαντικό μόνο και μόνο επειδή ο καλλιτέχνης έχει κάνει ένα Α όνομα και όχι επειδή το συγκεκριμένο έργο του αξίζει.

Το βλέπω πολλές φορές στη φωτογραφία που ασχολούμαι λίγο και το ακούω από πιο έμπειρους από εμένα. ΄Βλέπουν οι (και καλά) γνώστες-κριτές μια καθαρά κακοτραβηγμένη φώτο που μπορεί αυτός ο επώνυμος να την έβγαλε κατα λάθος και αφού έχει πεθάνει κάποιοι δικοί του την δημοσίευσαν η κάπως τελος πάντων ξεθάυτηκε, και βρίσκουν ηλίθια πράγματα για να μας πουν "τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης"

Οι μάγκες με την άμμο και τη ζωγραφική στο δρόμο με σπρει που κάνουν σε 2 λεπτά πίνακα για εμένα κάνουν επίδειξη της τέχνης τους. Αν στίψουν το μυαλό τους στην σύνθεσή τους, εκεί θα δούμε τι αξίζουν...

fantacid
10/05/2007, 13:34
αυτος ο τυπος στο ετ3 ειναι πολυ καλος κ πολυ θα γουσταρα να μπορω κ γω να κανω κατι παρομοιο!

απλα λεω οτι δεν εχει καμια σχεση με τον σικαφ, τωρα για πικασο κ νταλιδες που ανφερθηκαν δε σχολιαζω καν, ειναι ανγνωρισμενοι κ φτασμενοι κ δε περιμενουν εμενα!

αυτα με την αμμο η το χεις ή δε το χεις πως το λενε!
εκτος του οτι πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο κ μονο για την σκεψη ειναι:a19:
κ σιγουρα ειναι καλητεχνης ο ανθρωπας!!


ο αλλος σε μιση ωρα εχει πεταξει αλλο ενα τεμαχιο,
αξια μεταπωλησεις δεν εχουν κ δε θα εχουν ποτε, ουτε κ μετα θανατων (που πολλες πρωοπικοτητες αναγνωριζοντα εκ των υστερων) θα εχουν αξια ανω των 20-30 ?!!

θα μπορεουσε να δουλευει σε ενα εργοστασιο που παραγει πινακες!

κατα τα αλλα ειναι ψαρωτικος ο τυπακος κ μπαβο του!
εχει βαλει κ εκεινο το θαμνο κ εγινε μποεμ!

sober
10/05/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sotirios
Μιας που αναφερουμε καλλιτεχνικά θέματα αυτό που έχω να πω είναι οτι πολλές φορές κάποια έργα καλλιτεχνών παρουσιάζονται σαν να είναι κάτι σημαντικό μόνο και μόνο επειδή ο καλλιτέχνης έχει κάνει ένα Α όνομα και όχι επειδή το συγκεκριμένο έργο του αξίζει.

Το βλέπω πολλές φορές στη φωτογραφία που ασχολούμαι λίγο και το ακούω από πιο έμπειρους από εμένα. ΄Βλέπουν οι (και καλά) γνώστες-κριτές μια καθαρά κακοτραβηγμένη φώτο που μπορεί αυτός ο επώνυμος να την έβγαλε κατα λάθος και αφού έχει πεθάνει κάποιοι δικοί του την δημοσίευσαν η κάπως τελος πάντων ξεθάυτηκε, και βρίσκουν ηλίθια πράγματα για να μας πουν "τι θέλει να πει ο καλλιτέχνης"

Οι μάγκες με την άμμο και τη ζωγραφική στο δρόμο με σπρει που κάνουν σε 2 λεπτά πίνακα για εμένα κάνουν επίδειξη της τέχνης τους. Αν στίψουν το μυαλό τους στην σύνθεσή τους, εκεί θα δούμε τι αξίζουν...



Δεν εχεις κα8ολου αδικο και ειναι πραγματικα λυπηρο οταν συμβαινει αυτο...Φταιει ομως και ο καλλιτεχνης γιατι (οκ στην περιπτωση που δεν εχει πε8ανει) επιτρεπει η κανει κ ο ιδιος μαλακιες μονο και μονο για να τα πιασει προδιδοντας την τεχνη του ..Δηλ ειχε καμια αναγκη ο Πικασσο να γινει το εργο του κουπα η μπλουζακι ???γιατι ηταν ακομα εν ζωη οταν αρχισαν να γινονται αυτα...Εγω μια ζωη γουσταρα καλλιτεχνες τυπου Μπεικον που ηταν κ σχεδον αυτοδιδακτος κ ταλενταρα και χεσμενους τους ειχε ολους ειτε γουσταρανε τα εργα του ειτε οχι...Ο τυπος ζωγραφιζε για την ΠΑΡΤΗ του...
8εωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο που δε 8α αναγκαστει να μπει ποτε στη διαδικασια ''παραγωγης'' επειδη εχω στα8ερη δουλεια ...
Αυτο που κανει ο Ρος το 8εωρω κοροιδια...''παρτε κιτρινο και μπλε για να μας βγει το πρασινο'' κανονικα 8α επρεπε να λεει''παρτε την παλετα σας και ''σκιστε ''την δοκιμαστε τα παντα ..οτι γουσταρετε και δειτε που σας οδηγει μετα αυτο..''Το γουσταρετε???λεει κατι???το απορριπτετε???ναι/οχι γιατι???..''

:winka:

lilipoua
10/05/2007, 16:47
Καλά όσα λέτε, αλλά...
...καθαρά ενημερωτικά, οι εκπομπες του Ρος είναι απο το '72 μέχρι το '80κάτι γυρισμένες και ο άνθρωπος πέθανε γύρω στο '92-'95 (δεν θυμάμαι καλά).

Απο την αρχή είχε πληρωθεί ένα ποσό για τη δουλειά του και ότι βγαίνει σήμερα στον αέρα και σε υλικά με το όνομα του το κερδίζουν οι μανατζερ που τον είχαν αναλάβει!!

Δλδ, τον καιρό που αυτός ο άνθωπος έκανε αυτές τις εκπομπές, ταίριαζε με την εποχή του και απευθυνόταν μάλλον στις νοικοκυρες που θέλαν να κάνουν κάτι άλλο εκτός απο πλέξιμο και κέντημα.

Απλά ακόμα "πουλάει" και κάποιοι κερδίζουν απο αυτό!!
:D :wave2:

cityfly
10/05/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από lilipoua


Δλδ, τον καιρό που αυτός ο άνθωπος έκανε αυτές τις εκπομπές, ταίριαζε με την εποχή του και απευθυνόταν μάλλον στις νοικοκυρες που θέλαν να κάνουν κάτι άλλο εκτός απο πλέξιμο και κέντημα.




ακριβώς
και θα επιμείνω σε αυτό που έγγραψα πιο πάνω ό άνθρωπος είνα ειλικρινής δεν είναι δήθεν
κι αυτό είναι το σημαντικότερο από όλα

evvou
10/05/2007, 17:12
:eyepop: :eyepop: :eyepop: Εκπληκτικό!!!:eyepop: :eyepop:

marios8
10/05/2007, 17:39
H ζωγραφική όπως και όλες οι μορφές τέχνης είναι μέσον έκφρασης.

Δέν έχει σημασία η πολυπλοκότητα ενως πίνακα ή το πόσο πιστικός είναι με την πραγματικότητα (δεν είναι φωτογραφία).
Πιστέψτε με, ο ζωγράφος που μπορεί να έφτιαξε έναν πίνακα που σου φαίνεται εύκολος, μπορεί να σου κάνει το πορτρέτο σαν να κοιτάζεσαι στον καθρέπτη .

Μιας και αναφερθήκαμε στον Πικάσο (που δεν είναι από τους αγαπημένους μου) το μυαλό όλων πάει στον κυβισμό. Στην “μπλέ” περίοδος και τη “ροζ”, ο Πικάσο δεν είχε καμία σχέση με τον κυβιστή που έχουμε όλοι κατά κόρον στο μυαλό μας.

Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί κάποιοι πολύ εύκολα χαρακτηρίζουν πίνακες μοναδικούς σαν «εύκολους».

Προσοχή δεν μιλάμε για επιδειξίες αλλα για καλλιτέχνες :wave2:

sober
10/05/2007, 19:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
H ζωγραφική όπως και όλες οι μορφές τέχνης είναι μέσον έκφρασης.

Δέν έχει σημασία η πολυπλοκότητα ενως πίνακα ή το πόσο πιστικός είναι με την πραγματικότητα (δεν είναι φωτογραφία).
Πιστέψτε με, ο ζωγράφος που μπορεί να έφτιαξε έναν πίνακα που σου φαίνεται εύκολος, μπορεί να σου κάνει το πορτρέτο σαν να κοιτάζεσαι στον καθρέπτη .

Μιας και αναφερθήκαμε στον Πικάσο (που δεν είναι από τους αγαπημένους μου) το μυαλό όλων πάει στον κυβισμό. Στην “μπλέ” περίοδος και τη “ροζ”, ο Πικάσο δεν είχε καμία σχέση με τον κυβιστή που έχουμε όλοι κατά κόρον στο μυαλό μας.

Όλα αυτά τα αναφέρω γιατί κάποιοι πολύ εύκολα χαρακτηρίζουν πίνακες μοναδικούς σαν «εύκολους».

Προσοχή δεν μιλάμε για επιδειξίες αλλα για καλλιτέχνες :wave2:





:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Kι ας επιμεινω κ εγω απο τη μερια μου πως ο Ρος μπορει να ειναι συμπα8ητικος και τρα λαλα αλλα δε συμφωνω με αυτο που κανει (εστω ...εκανε..)Το αστειο ειναι πως οταν ξεκιναει να κανει την ''προετοιμασια'' βγαζει πραγματα πολυ πιο ενδιαφεροντα και μετα τα μαμαει ολα...οσο προχωραει τοσο το χειροτερο...Και ακομα κι αν δεχτουμε πως υπαρχουν 8ειτσες που γουσταρουν να ψαχτουν καλλιτεχνικα στα 50/60 τους εγω χειροκροταω ΑΛΛΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗ8ΟΥΝ ! οχι να μ@λακιζονται... :mad:

stefanos
10/05/2007, 19:42
Τέχνη και κολοκύθια.Εκφραση και συναίσθημα και παπαριές.
Να πούμε καλύτερα marketing δημόσιες σχέσεις ,επένδυση για να είμαστε πιο ακριβείς.
Μου είναι δύσκολο να καταλάβω πώς πουλάς κάτι που έχεις βάλει ενα κομμάτι του εαυτού σου μέσα.

marios8
10/05/2007, 20:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Μου είναι δύσκολο να καταλάβω πώς πουλάς κάτι που έχεις βάλει ενα κομμάτι του εαυτού σου μέσα.


Όπως ακριβώς πουλάς ένα τραγούδι, ένα γλυπτό, ένα ποίημα ένα ψηφιδωτό κ.τ.λ.. Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου!!. Είσαι κατά της εμπορευσιμότητας της τέχνης? Αυτό είναι ενα άλλο μεγάλο θέμα που θέλει πολύ συζητηση.:beer: :wave2:

marios8
10/05/2007, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τέχνη και κολοκύθια.Εκφραση και συναίσθημα και παπαριές.


Περιττό να σου πώ οτι δεν συμφωνούμε :wave2:

sober
10/05/2007, 20:13
Oντως... ρε συ Στεφανε...πολυ ισοπεδοτικη αντιμετωπιση...Νομιζεις πως το να κανει κανεις Τεχνη ειναι ευκολο???Αν ναι τοτε κανεις πολυ μεγαλο λα8ος...
Στην Τεχνη μπορουμε να πουμε οτι επιτρεπονται ολα...κα8ε ειδους πειραματισμοι , πλη8ωρα διαφορετικων αποψεων και αντιμετωπισης πραγματων , νεοι δρομοι σκεψης και εκφρασης , δημιουργικοτητα , φαντασια ... ας μην τα κοροιδευουμε ολα αυτα...:nono: :wave2:

marios8
10/05/2007, 20:18
:a27: :a27:


sober βλέπω είσαι πολυγραφότατος :beer: :wave2:

sober
10/05/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
:a27: :a27:


sober βλέπω είσαι πολυγραφότατος :beer: :wave2:



πμ... :wave2:

cityfly
10/05/2007, 21:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober


Το αστειο ειναι πως οταν ξεκιναει να κανει την ''προετοιμασια'' βγαζει πραγματα πολυ πιο ενδιαφεροντα και μετα τα μαμαει ολα...οσο προχωραει τοσο το χειροτερο...

ε καλά συνηθισμένο φαινόμενο
αλλά πού να το καταλάβει
ή μάλλον, και ίσως αυτό να είναι ακριβέστερο, πού να το καταλάβει το κοινό στο οποίο απευθύνεται;

είπαμε κάνει δουλειά κορνιζάδικου
στα πλαίσια αυτά όμως δεν είναι κακός

sober
10/05/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
ε καλά συνηθισμένο φαινόμενο
αλλά πού να το καταλάβει
ή μάλλον, και ίσως αυτό να είναι ακριβέστερο, πού να το καταλάβει το κοινό στο οποίο απευθύνεται;

είπαμε κάνει δουλειά κορνιζάδικου
στα πλαίσια αυτά όμως δεν είναι κακός



:lol: :lol: :lol: :lol:

Νταξει...και η Κορομηλα κανει show..στα πλαισια αυτα δεν ειναι κακη!!!

:lol: :lol: :wave2:

stefanos
10/05/2007, 23:32
Λίγο ακραίες οι απόψεις μου.
Ισως να μην ισχύουν σε κάποιες περιπτώσεις.
Αλλά η αντίληψή σας για την τέχνη αποκλείει την χρήση σπάτουλας και πινέλου 10cm όταν απεικονίζουν τοπία.Την Αντζελα?Τον Πασχάλη?τους manowar? τον calatrava?την ferrari?την ΚΤΜ?
Πώς ορίζεται την τέχνη?
Πρός το παρόν εγώ το μόνο που βλέπω είναι πωλήσεις δημοπρασίες και λοιπά.
Λέω το πολύ απλό.
Αν σε κάτι βάλεις ψυχή και αγάπη δεν το πουλάς εύκολα.
Αντίθετα οταν δημιουργείς κάτι προκειμένου να γίνει αντικείμενο πόθου σε ένα target grup, ώστε να πουληθεί, οπωσδήποτε χρειάζεσαι έμπνευση γνώση τεχνική, αλλά αυτό λέγεται τέχνη?
Πραγματικά οταν βλέπω ανθρώπους γύρω απο ένα πίνακα η ένα γλυπτό να ορίζουν αναλύουν το συναίσθημα του καλιτέχνη, το μόνο που καταλαβαίνω είναι οτι προσπαθούν να δανειστούν λίγο απο την δημιουργικότητα ευαισθησία αγάπη του δημιουργού, και αυτό προτείθενται να το πληρώσουν κιόλας.Φτάνει ο δημιουργός να είναι φτασμένος και να έχει όνομα.
Οι άγνωστοι δεν κάνουν τέχνη(μέχρι να βρούν ένα καλό μάνατζερ τουλάχιστον).

sober
11/05/2007, 00:24
Συμφωνω οτι πολλοι ''καλλιτεχνες '' στοχευουν στο να γινουν αρεστοι σε κοινο που ακολου8ει τις εκαστοτε εικαστικες τασεις μετατρεποντας τες (κοινο και καλλιτεχνης) σε μοδα, το οποιο ειναι οτι χειροτερο...
Ναι σιγουρα το εργο μας το αγαπαμε γιατι ειναι ΔΙΚΟ μας και κομματι του εαυτου μας...Αυτο δεν το αναγει απαραιτητα σε τεχνη..
Οταν καποιος καλειται (στις εικαστικες τεχνες αναφερομαι παντα) να παρεμβει σε μια εικονα ειτε να τη δημιουργησει υπαχρουν πααααρα πολλα πραγματα που 8α πρεπει να λαβει υποψη του (συν8εση ,προοπτικη, χειρονομια,χρωμα, φως 'η μη φως, ιδεα, δραση υλικο,τεχνικη..) ουτως ωστε το εργο του να ''λεει κατι''...να ξεχωριζει..να ειναι μοναδικο...
Ειναι αλη8εια πως ναι μεν ισως μας ''επιβαλλονται ''καποια πραγματα ως αρεστα αλλα αυτο δε συμβαινει στο βα8μο που περιγραφεις...Επειτα η προσωπικη αισ8ητικη του κα8ενος σιγουρα διαφερει αλλα πιστευω πως καποιοι καλλιτεχνες καλως χαιρουν της αναγνωρισιμοτητας που εχουν..γιατι εχουν αποδειξει με τα εργα τους ποσο μεγαλοι ειναι και ποσο εχουν προσφερει ωστε να αλλαξει η οπτικη και αισ8ητικη μας σε πολλα 8εματα και να δουμε διαφορετικα τα πραγματα χωρις να κολλαμε μια ζωη στη στειρα αναπαρασταση ενος αντικειμενου...
Επισης ... μη μου μπερδευεις την αγαπη που εχεις για μια μηχανη η εναν τραγουδιστη με την τεχνη...Δεν ειναι τεχνη ενα μοτο την οποια χρησιμοποιεις για βολτες και γενικοτερες μετακινησεις..Μια μοτο 8α μπορουσε να αποτελεσει τεχνη μονο σαν μερος καποιας εικαστικης δημιουργιας εφοσον πλεον ως αντικειμενο 8α εχανε την αρχικη της υποσταση και 8α αποτελουσε κομματι/σχημα/μερος αυτης της δημιουργιας....
Εισαι ελευ8ερος να αφησεις μια μοτο στο δρομο και να πεις:''Εγω αυτο 8εωρω τεχνη γιατι ετσι μου αρεσει''
Ειναι κι αυτο μια αποψη και μαλιστα αρκετα ανατρεπτικη (και εδω ο χωρος της τεχνης εχει προσφερει πολλα) αρκει να την εχεις κανει συνειδητα..Δηλ. να ξερεις ωστε να μπορεις να δικαιολογησεις τους λογους που αφησες το συγκεκριμενο αντικειμενο στο συγκεκριμενο χωρο και ΤΙ 8ες να πεις/εκφρασεις μ'αυτο...

Κατι που γινεται ελαφρα τη καρδια και τυχαια δεν ειναι τεχνη και πιστεψε με .....φαινεται!!!
:lol:

:wave2:

lampros_fazer
11/05/2007, 01:00
Η εκπομπή του Bob Ross είναι ας πούμε 'εκπαιδευτική'..Σου δείχνει 5 πράματα..σε ένα μισάωρο δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα..Και οτι ζωγραφίζει συνέχεια παρόμοια πράγματα δεν σημαίνει απαραίτητα οτι φτιάχνει μόνο τέτοια..Αυτά τα φτιάχνει στα πλαίσια της εκπομπής,για την πάρτη του μπορεί να κάνει άλλα..

Γα μένα πάντως είναι φοβερός..Βλέπω τον πίνακα και νομίζω πως θα μου'ρθει κανα κλαδί στο κεφάλι..

sober
11/05/2007, 01:24
Τι να σου πω...''τρελλη εκπαιδευση'' ..Με τοσα επεισοδια 8α μπορουσε ανετα να προχωρησει λιγο παραπερα...πηξαμε στα σπιτακια και τις λιμνουλες ολα ''γλειμενα''και μη μας φυγει κανας ποντος και χαλασει το ''8εσπεσιο'' καραβαρετο ανευ σημασιας εργο...
''ειναι ωραιο γιατι καταλαβαινω τι βλεπω : ενα βουνο, μια 8αλασσα .ενα ποτηρι...''

Ξεκολλατε και λιγο ...δεν κανει κακο...
Μια μορφη η ενα αντικειμενο δεν ειναι τιποτα αλλο παρα ενα σχημα ενας ογκος που σταματαει πανω του το φως δημιουργοντας κατ'επεκταση διαφορες ''καταστασεις''
Αμα κατανοεισετε αυτο εχετε μα8ει το μισο σχεδιο...
Αμα το ελεγε αυτο ο Ρος εγω 8α προσκυνουσα
Αμα το καταλαβει η''8εια'' που τον παρακολου8ει οταν κοβει σαλατα αυτο...εμενα να με....

:mad: :mad:

cityfly
11/05/2007, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
...Αλλά η αντίληψή σας για την τέχνη αποκλείει την χρήση σπάτουλας και πινέλου 10cm όταν απεικονίζουν τοπία...


δεν αναφέρθηκε κανείς στα μέσα που χρησιμοποιεί
και με τα δάχτυλα μπορείς να ζωγραφίσεις

δεν είναι το μέσο το πρόβλημα

lampros_fazer
11/05/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Ξεκολλατε και λιγο ...δεν κανει κακο...

Δεν τον γουστάρεις δεν τον βλέπεις, απλό είναι..

Εσύ ξεκόλλα..

:wave2:

marios8
11/05/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober


Κατι που γινεται ελαφρα τη καρδια και τυχαια δεν ειναι τεχνη και πιστεψε με .....φαινεται!!!
:lol:

:wave2:

Aυτό είναι σίγουρο :beer: :beer: :wave2: