PDA

View Full Version : srx6 - Tuono 0-1



Σελίδες : [1] 2

byron
10/05/2007, 10:11
So.... αγαπητοί συμφορουμίτες.

Αφού αποφάσισα να ψαχτώ με πίστες και TD γενικότερα, ήρθε και η πτώση. Εχθές κατά την διάρκεια του TD του 0-300 αποφάσισα να σπάσω την μονοτονία των θεατών που κάθονταν στα pits, προσφέροντας θέαμα στο φιλοθεάμον κοινό. :lol:

Αβιάστα, άκοπα και εύκολα, άνοιξα λίγοοοοοο παραπάνω το γκάζι στην έξοδο της παρατεταμένης των pits, με αποτέλεσμα να φάω ένα ωραιότατο highside - fly to the moon :lol: .

Αν και το 1ο γλίστρημα έγινε γρήγορα μεν προοδευτικά δε, και μου δημιούργησε την ψευδαίσθηση ότι το σώνω, κατα την επιστροφή της με έστειλε να μετρήσω τον (πολύ καλό μην το δοκιμάσετε) συντελεστή τριβής της πίστας.

Σε γενικές γραμμές πήγε καλά, γιατί θα μπορούσε να πάει πολύ χειρότερα λόγω της μορφής της τούμπας. Αν και εκείνη την ώρα δεν πόναγα πουθενά ιδιαίτερα, και επέστρεψα οδικώς, μετά από λίγες ώρες οι πόνοι στην λεκάνη ήταν ανυπόφοροι και πήγα μια βολτίτσα από νοσοκομείο. Πλάκες και αξονική δεν έδειξαν τίποτα κακό ευτυχώς. οι πόνοι είναι μυϊκοί και θα υποχωρήσουν σε 2-3 ημέρες.

Το 2ο μέρος που αφορά το Tuono, είχε επίσης ευτυχή κατάληξη μιας και δεν έφερε τούμπες, αλλά έφυγε ομαλά με την δεξιά μεριά. Εκτός του πλαστικού κομματιού της ουράς που έσπασε, έχει κάποιες μικρές γρατζουνιές στην καρίνα, και στο μούτρο. Οι σχεδιαστές των μανιταριών της R&G αξίζουν συγχαρητήρια καθώς κράτησαν την μηχανή μακριά από την άσφαλτο.

Τα διδάγματα της τούμπας θα αναλυθούν εμβριθώς , και εν ευθέτω χρόνο με την βοήθεια των Ταξιδευτή, Bartlal, αλχημιστή, κλπ κλπ.

Ευκαιρία να δούμε και αν το σύστημα delivery in 6 days της Aprilia λειτουργεί. Και αν λειτουργεί κουφάλες, μην ξαναδιαβάσω από κανέναν σας για τα ανταλλακτικά της Aprilia, σας έφαγα λάχανο. :mad: :lol:

:wave2:

makis206
10/05/2007, 10:22
Γαμώ την τρέλα μου σήμερα ετοιμαζόμουν να σου πω για την κωλάρα στο άβατάρ σου και να τι διαβάζω τώρα.:mad:

Αφού είσαι εσύ καλά όλα καλά είναι Βύρωνα, τα πλαστικά και τα σίδερα φτιάχνουν κι ας μας στεναχωρούν λίγο την τσέπη.:p

Κι εύχομαι η Απρίλια να μας αφήσει όλους άφωνους !

:beer: :wave2:

SeNNinhA
10/05/2007, 10:23
Περαστικά και ποτέ ξανά

Τουλάχιστον γλυτωσες φθηνά και εσύ και το Tuono. Το σύστημα σε εμένα πάντως είχε λειτουργήσει σε 10 ημέρες (ημερολογιακές) και μια φορά με express delivery σε 4 (επιβάρυνση το κόστος της courrier).

DimST
10/05/2007, 11:02
Για highside μια χαρα την έβγαλες ;)

Η τούμπα σίγουρα έχει σίγουρα πολλά να σου μάθει οπότε καλά θα κάνεις να το εκμεταλλευθεις :)

Ευχές για γρήγορη ανάρρωση σε 'σένα και στο τουόνο σου.

:beer: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 11:05
Περαστικά ρε Βύρωνα

:beer: :beer: :beer: :beer:

Nik0s
10/05/2007, 11:06
Αφού τη γλύτωσες τόσο φθηνά, όλα καλά !!!

:beer: :wave2: :beer:

kalesin
10/05/2007, 11:08
Το βασικο ειναι οτι η πτωση δεν ειχε καμια σοβαρη επιπτωση ουτε σε σενα αλλα ουτε κ στην μηχανη




:beer:

DimChios
10/05/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Το βασικο ειναι οτι η πτωση δεν ειχε καμια σοβαρη επιπτωση ουτε σε σενα αλλα ουτε κ στην μηχανη




:beer:



+100

sniper
10/05/2007, 11:17
Αυτή η 9..... :mad:

Περαστικά ρε Βύρωνα....

:wave2:

Ταξιδευτής
10/05/2007, 11:20
Περαστικα βρε Βυρωνα! :wave2: Αντε ρε γμτ κ ανησυχησα! :uplate: :mad:


Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τα διδάγματα της τούμπας θα αναλυθούν εμβριθώς , και εν ευθέτω χρόνο με την βοήθεια των Ταξιδευτή, Bartlal, αλχημιστή, κλπ κλπ.


Τι υποννοας ρε παλιανθρωπα;;; Οτι ειμαστε βροντακες;;; :mad:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Nostra
10/05/2007, 12:10
αφού έστειλες την ψυχή μας για κουλούρια.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39559)


τέλος καλό, όλα καλά...


και με παθήματα-μαθήματα για την συνέχεια...


προσοχή φίλε... :beer: :beer: :beer:



:wave2: :wave2: :wave2:

byron
10/05/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτή η 9..... :mad:


Τη ρουφιάνα :a37: :a37: :mad:

Αν θυμάσαι Νίκο την κουβέντα μας, απ΄την πρώτη φορά δεν την συμπάθησα με τα 2 apex. Βγαίνεις απ΄την πρώτη πλαγιασμένος και επιταχύνεις υπό κλίση για την δεύτερη κορυφή.

Τεσπα, όλα καλά. Θα την προσέχω περισσότερο την επόμενη φορά. Αν και ίσως να αξίζει να πάρω κανένα μικρότερο για την πλάκα μου. Το Tuono και η ροπή του είναι απόλαυση μεσα στην πίστα, αλλά αν έφερνε καμμιά κολοτούμπα, δεν θα γέλαγα καθόλου....:rolleyes:

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας, και το ενδιαφέρον σας. Μου έβαλε χέρι ο γιατρός που χτύπαγε συνέχεια το κινητό.

Ααααα και ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Oldman που μου είπε όμορφα και τρυφερά λόγια, αν και ήταν ντέφι απ΄τα τσίπουρα... :lol:

byron
10/05/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Οτι ειμαστε βροντακες;;; :mad:

:lol: :lol: :lol: :lol:

Όχι ρε Νίκο. Επίσημοι δοκιμαστές εξοπλισμού ασφαλείας είμαστε. :rotflmao: :rotflmao:

kaps
10/05/2007, 13:30
Βύρωνα τουλάχιστον απέκτησες άλλη μια εμπειρεία πτώσης . Το Tuono όμως μην το πολυζορίζεις σε τέτοια λημέρια . :smilea:

sniper
10/05/2007, 13:52
Γενικά τα V-2 έχουν ένα θέμα προσοχής στο άνοιγμα του γκαζιού....

byron
10/05/2007, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γενικά τα V-2 έχουν ένα θέμα προσοχής στο άνοιγμα του γκαζιού....

Γενικά τα γρήγορα μηχανάκια θέλουν προσοχή ....... :rolleyes:







Αλλά εσύ που να το καταλάβεις με το 3πάρταλο :rotflmao: :rotflmao:

SPORAKIAS
10/05/2007, 14:55
περαστικα ρε βυρωνα και ποτε ξανα....

ενα βραβειο σου δωσανε και εσυ το πηρες πανω σου....:rolleyes:

:lol: :lol: :lol:

:wave2:

και οι πτωσεις μεσα σε ολα ειναι...και εγω στις σερρες... πως δεν επεσα απο το highsiding που ειχα φαει ουτε εγω ξερω...:look:

odt
10/05/2007, 15:12
Πωπωωωωωωωω, ευτυχώς που δεν έπαθε μεγάλη ζημιά η μηχανή :eyepop:

Περαστικά:wave2:

sniper
10/05/2007, 15:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γενικά τα γρήγορα μηχανάκια θέλουν προσοχή ....... :rolleyes:







Αλλά εσύ που να το καταλάβεις με το 3πάρταλο :rotflmao: :rotflmao:

Στα Σέρρας το γλύτωσα από καθαρή κωλοφραρδία.....

Αλλά τα γλήγορα νιππόν μοτοσακά έχουν Survival instinct mode.... Aλλά τα ιταλικά κομοδίνα που να ξέρουν απο αυτά :lol: :wave2:

Alki_Viades
10/05/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αβιάστα, άκοπα και εύκολα, άνοιξα λίγοοοοοο παραπάνω το γκάζι στην έξοδο της παρατεταμένης των pits, με αποτέλεσμα να φάω ένα ωραιότατο highside - fly to the moon :lol: .

Θυμαμαι τον Διονυση στο CSS να μου λεει πως με εβλεπε σ'αυτη τη στροφη να πλιαγαζω και να ανοιγω γκαζι και να σκεφτεται "θα το φαει τωρα το high siding" και να του λεω "μα το ενιωθα πολυ σταθερο το πισω , ουτε ενα τοσο δα γλυστριματακι" :a7:

Τελικα στις εξοδους το V2 δαγκωνει, ευτυχως ηταν μικρη η ζημια και για τους δυο σας, περαστικα κι αγυριστα!

LIBYKOS
10/05/2007, 16:10
Περαστικά Βύρωνα και εύχομαι να ξαναμπείς γρήγορα πάλι στην πίστα:wave2:

OldMan
10/05/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ααααα και ιδιαίτερα ευχαριστώ τον Oldman που μου είπε όμορφα και τρυφερά λόγια, αν και ήταν ντέφι απ΄τα τσίπουρα... :lol:
:nono: :nono: :nono:

























Ρακές πίναμε ...:beer:


Υ.Γ.
Μήπως συζητούσες με κανένα γκαντεμόσκυλο το προηγούμενο βράδυ ??? :D

crs-k
10/05/2007, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
......................
Μήπως συζητούσες με κανένα γκαντεμόσκυλο το προηγούμενο βράδυ ??? :D


ΔΕΝ μιλησαμε ΝΤΙΠ !!! :(

:lol: :rotflmao: :lol:





Περαστικα ρε Βυρωνα!

:smokin: :beer: :wave2:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 16:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
... πίναμε ...:beer:

ο χρόνος είναι σίγουρα σωστός;

:look:



:rotflmao: :rotflmao:

byron
10/05/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μήπως συζητούσες με κανένα γκαντεμόσκυλο το προηγούμενο βράδυ ??? :D

Ακου σύμπτωση ρε φίλε. Όντως μίλαγα και τι μου είπε ο μαύρος γατος?

"Τι? θα πας στην πίστα με το Tuono? :eyepop: Φιλαράκι είναι ακριβο το σπορ ΑΜΑ το ρίξεις το Tuono. " :evil: :evil:


ΥΓ: Ξέρει αυτός ποιόν εννοώ :rolleyes:

Ταξιδευτής
10/05/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Γενικά τα γρήγορα μηχανάκια θέλουν προσοχή ....... :rolleyes:





Αλλά εσύ που να το καταλάβεις με το 3πάρταλο :rotflmao: :rotflmao:

Αααχαχαχαχαχαα! Α ρε Βυρωνα! :lol: Πηγα να γραψω εγω ακριβως αυτο αλλα με προλαβες! Εεεεεετσι!

Αλλα να συμπληρωσω: οχι 3παρταλο, 4παρταλο!:evil: :lol: :lol: :lol:

byron
10/05/2007, 16:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
"μα το ενιωθα πολυ σταθερο το πισω , ουτε ενα τοσο δα γλυστριματακι" :a7:
Τελικα στις εξοδους το V2 δαγκωνει,

Παραδαγκώνει θα έλεγα. Η μ@λακία με την πίστα είναι πως λόγω πρόσφυσης δεν έχει γλιστρηματάκια που θα σε υποψιάσουν. Νομίζεις ότι θα ανοίξεις το γκάζι και θα κρατάει μέχρι τον αιώνα τον άπαντα. Αμ δε....

SeNNinhA
10/05/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Βύρωνα τουλάχιστον απέκτησες άλλη μια εμπειρεία πτώσης . Το Tuono όμως μην το πολυζορίζεις σε τέτοια λημέρια . :smilea:

Γιατί όχι? Αφού είναι ενα καθαρόαιμο με τιμόνι. Αν δεν μπει κι αυτό τι θα μπαίνει? Μόνο SS & Superbikes?

byron
10/05/2007, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aλλά τα ιταλικά κομοδίνα που να ξέρουν απο αυτά :lol: :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Εεεεεετσι!

Εδώ μιλάμε για έρωτα μεγάλο.



Νίκο σ΄εσένα μιλάει ο sniper...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

sniper
10/05/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Εδώ μιλάμε για έρωτα μεγάλο.



Νίκο σ΄εσένα μιλάει ο sniper...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer:

Ή ο Νίκος μιλάει στον sniper; :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
10/05/2007, 17:14
Το highsiding ερχεται απο την στιγμιαια απωλεια προσφυσης του πισω τροχου με την ασφαλτο και την ακομα πιο αποτομη επανοδο της προσφυσης με συνεπεια να ασκηθουν τεραστια φορτια στην πισω αναρτηση και να λειτουργησει ως καταπελτης του οδηγου.

Οσο πιο μεγαλη γωνια κλισης εχουμε τοσο μικροτερα τα περιθωρια προσφυσης και πολλες φορες η δυναμη που καλειται να περασει το πισω ελαστικο στο δρομο υπερβαινει την προσφυση.

Για να αποφευγουμε Highsiding προσπαθουμε να εχουμε τη μηχανη οσο το δυνατον πιο ορθια ωστε να μπορεσουμε να ανοιξουμε το γκαζι με ασφαλεια αρκετα νωριτερα, η αν μη τι αλλο ΠΡΙΝ ανοιξουμε το γκαζι να φροντισουμε να σηκωσουμε τη μηχανη αρκετα ωστε να μπορεσει το πισω λαστιχο να διαχειριστει την δυναμη.

Δυστυχως ομως υπαρχει η νοοτροπια απο πολλους οτι οσο πιο πλαγιασμενος = τοσο πιο γληγορος κ καλυτερος πιλοτος, με αποτελεσμα πολλα highsiding... :rolleyes:
(δεν παει αυτο για εσενα Βυρωνα μου)

Απο την αλλη δεν ειναι παντα τοσο ευκολο να πρατεις αυτα τα πραγματα την ωρα που βαζεις το κεφαλι κατω κ προσπαθεις να βρεις τα ορια σου... :sick:

byron
10/05/2007, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Δυστυχως ομως υπαρχει η νοοτροπια απο πολλους οτι οσο πιο πλαγιασμενος = τοσο πιο γληγορος κ καλυτερος πιλοτος, με αποτελεσμα πολλα highsiding... :rolleyes:
(δεν παει αυτο για εσενα Βυρωνα μου)

Απο την αλλη δεν ειναι παντα τοσο ευκολο να πρατεις αυτα τα πραγματα την ωρα που βαζεις το κεφαλι κατω κ προσπαθεις να βρεις τα ορια σου... :sick:

Δεν χρειάζεται να ωραιοποιούμε τα πράγματα. Μπορεί να μην μπαίνω με την νοοτροπία πλαγιασμένος-καλύτερος αλλά προσωπικά δεν μπήκα στην πίστα για να πάω βόλτα. Μπήκα για να κάνω το κέφι μου όσο πιο γρήγορα μπορούσα.

Σε ότι αφορά το Highside ..... σαφεστατα η θεωρία είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις. Κάπου είχα βρει παλαιότερα μια πολύ καλή περιγραφή των δυνάμεων που ασκούνται σε low-highside. Νομίζω πως ήταν της Dainese σε συνεργασία με κάποιο πανεπιστήμιο.
Στην πράξη.....:rolleyes: Ή πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος να καταλάβεις την αρχή και να το κοψεις με σήκωμα στους μαρσπιέδες και σταθερό γκάζι πχ , ή πολύ τυχερός. Ουσιαστικά το χτύπημα στο δίνει η σέλλα, που όντως λειτουργεί ως καταπέλτης.

Για τις διαφορές V2-I4 δεν ξέρω.... Και τα Ι4 τραβάνε Highside. Δεν μπορώ να πιστέψω πως η ροπή του V2 προκαλεί πιο εύκολα highside.

Η μαλακία (μου) στην στροφή είχε να κάνει με την επιλογή μου να πηγαίνω από την μια κορυφή στην επόμενη κορυφή υπό μεγάλη κλίση, αντι να το σηκώσω και να το ξαναρίξω. Ίσως να λεω και βλακείες βέβαια. Το ότι την έχω περάσει 50-60 φορές την συγκεκριμένη στροφή δεν σημαίνει πως την έχω μάθει κιόλας. Ετσι κι αλλιώς δεν μου καθόταν με τίποτα...:mad:

johnpan
10/05/2007, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ή πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος να καταλάβεις την αρχή και να το κοψεις με σήκωμα στους μαρσπιέδες

Για κάντο λίγο λιανά αυτό... Οταν βλέπεις ότι φεύγει τη στιγμή που πιστεύεις ότι ίσως το σώσεις με σταθερό γκάζι... ΤΟΤΕ? πρέπει να ανασηκωθείς λίγο από σέλα ώστε να πάει δύναμη στους μασιπιέδες και να χαμηλώσει και το κέντρο βάρους?

Με το πίσω φρένο κάνεις τίποτα? :confused: :confused:

zephyr1
10/05/2007, 19:48
Καλησπερα Βυρων και περαστικα.

Αυτο που πρεπει να δουλεψουμε ολοι στην πιστα των μεγαρων ειναι περισσοτερη φορα στης στροφες.Αυτο ειναι και ολο το κολπο για να γυρνας ομαλα στην πιστα χωρις προβληματα highsiding.

Την τελευταια φορα που αλλαξα λαστιχα ο λαστιχας μου(γυρναει στο 1,05) ειπε οτι καταπονω το λαστιχο πολυ στην εξοδο πραγμα που δεν ειναι το ζητουμενο και κρυβει και πολους κυνδινους.:winka:

Αν δουλεψουμε την φορα τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι και σε πιο ορθια σταση.

Κριμα ρε Βυρων, τελικα ενα 600ρακι χωρις πινακιδες ,ασφαλειες ειναι οτι πρεπει για τα μεγαρα.
:sick:

byron
10/05/2007, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Για κάντο λίγο λιανά αυτό... Οταν βλέπεις ότι φεύγει τη στιγμή που πιστεύεις ότι ίσως το σώσεις με σταθερό γκάζι... ΤΟΤΕ? πρέπει να ανασηκωθείς λίγο από σέλα ώστε να πάει δύναμη στους μασιπιέδες και να χαμηλώσει και το κέντρο βάρους?

Με το πίσω φρένο κάνεις τίποτα? :confused: :confused:

Johnpan αυτό αφορά έμπειρους αναβάτες που μπορούν να καταλάβουν την αρχή του Highside. Ουσιαστικά η μοτο έρχεται αστραπιαία στην κανονική της θέση, μόλις το πίσω λάστιχο βρει πρόσφυση. Αυτό που σε χτυπάει και σε στέλνει είναι η σέλλα. Αν δεν είσαι πάνω στην σέλλα δεν σε χτυπάει. Απλό. Ταυτόχρονα τα πόδια παραμένουν σφιχτά στο ντεπόζιτο. Αυτό δεν χρειάζεται να γίνει εκείνη την στιγμή μιας και έχεις μάθει να έχεις χαλαρό κορμό και να κρατάς την μηχανή με τα πόδια.
Με το πίσω φρένο δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, παρά να χειροτερέψεις την κατάσταση

Ετσι λέει η θεωρία και όσοι μπορούν να το κάνουν. Εγώ είχα κάνει κοπάνα απ΄το μάθημα... :lol:

byron
10/05/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αυτο που πρεπει να δουλεψουμε ολοι στην πιστα των μεγαρων ειναι περισσοτερη φορα στης στροφες.Αυτο ειναι και ολο το κολπο για να γυρνας ομαλα στην πιστα χωρις προβληματα highsiding.

Την τελευταια φορα που αλλαξα λαστιχα ο λαστιχας μου(γυρναει στο 1,05) ειπε οτι καταπονω το λαστιχο πολυ στην εξοδο πραγμα που δεν ειναι το ζητουμενο και κρυβει και πολους κυνδινους.:winka:

Αν δουλεψουμε την φορα τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι και σε πιο ορθια σταση.

Κριμα ρε Βυρων, τελικα ενα 600ρακι χωρις πινακιδες ,ασφαλειες ειναι οτι πρεπει για τα μεγαρα.
:sick:

Παναγιώτη αυτή είναι και η κουβέντα που μου είπε και φίλος αγωνιζόμενος σήμερα το πρωί. Φόρα στην στροφή. Πιστεύει πως η αρχή του highside ξεκινάει πριν ανοίξουμε το γκάζι, καθώς βλέπουμε πως η ταχυτητα μεσα στην στροφή είναι χαμηλή και ανοίγουμε νωρίς το γκάζι προσπαθώντας να διορθώσουμε.

Alki_Viades
10/05/2007, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Αυτο που πρεπει να δουλεψουμε ολοι στην πιστα των μεγαρων ειναι περισσοτερη φορα στης στροφες.Αυτο ειναι και ολο το κολπο για να γυρνας ομαλα στην πιστα χωρις προβληματα highsiding
.....
Αν δουλεψουμε την φορα τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι και σε πιο ορθια σταση.


Ρε παιδια διαβαζω καιρο τωρα αυτο το "περισσοτερη φορα στις στροφες", που ερχεται σε πληρη αντιθεση με το CSS, οπως και το "τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι". Ισως η αντιθεση οφειλεται στο οτι το CSS σου διδασκει οδηγηση με ασφαλεια κι οχι αγωνιστικη...

Τελος παντων, εχω την απορια ποια ειναι η θεωρια του να μπαινεις με φορα στη στροφη, ξερετε κανενα σχετικο αρθρο;

zephyr1
10/05/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πιστεύει πως η αρχή του highside ξεκινάει πριν ανοίξουμε το γκάζι, καθώς βλέπουμε πως η ταχυτητα μεσα στην στροφή είναι χαμηλή και ανοίγουμε νωρίς το γκάζι προσπαθώντας να διορθώσουμε.

Αυτο ακριβως.

Οσοι εχουν δει τον Μπουστα με τη φορα ερχεται και ποτε ανοιγει το γκαζι θα καταλαβουν.Δεν ειναι μετρο συγκρισης με εμας τα κουλαδια απλα ειναι η τελεια συμπεριφορα για να στριψεις.

Stabak
10/05/2007, 20:35
Με συγχωρείτε ρε παιδιά αλλα το τελευταίο συμπέρασμα πρέπει να σας τα πει αγωνιζόμενος για να το καταλάβετε;

Τα μηχανάκια προειδοποιούνε, εμείς δεν ακούμε ή δεν θέλουμε να ακούσουμε.....

Ιδιως στη πάχη εχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλόροπα να παλεύουν με το γκάζι να γυρίσουνε, ακολουθώντας κάποιους... και δώστου στην έξοδο....

τι να πω ειναι κρίμα

zephyr1
10/05/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Με συγχωρείτε ρε παιδιά αλλα το τελευταίο συμπέρασμα πρέπει να σας τα πει αγωνιζόμενος για να το καταλάβετε;

Τα μηχανάκια προειδοποιούνε, εμείς δεν ακούμε ή δεν θέλουμε να ακούσουμε.....

Ιδιως στη πάχη εχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλόροπα να παλεύουν με το γκάζι να γυρίσουνε, ακολουθώντας κάποιους... και δώστου στην έξοδο....

τι να πω ειναι κρίμα

Να στο πει καποιος και να το καταλαβεις ειναι το πιο ευκολο...............να το πραξεις ειναι το δυσκολο.:rolleyes:

byron
10/05/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alki_Viades
Ρε παιδια διαβαζω καιρο τωρα αυτο το "περισσοτερη φορα στις στροφες", που ερχεται σε πληρη αντιθεση με το CSS, οπως και το "τοσο πιο αργα θα ανοιξουμε το γκαζι". Ισως η αντιθεση οφειλεται στο οτι το CSS σου διδασκει οδηγηση με ασφαλεια κι οχι αγωνιστικη...

Τελος παντων, εχω την απορια ποια ειναι η θεωρια του να μπαινεις με φορα στη στροφη, ξερετε κανενα σχετικο αρθρο;

Πότε είπαν βρε Alki διαφορετικά πράγματα στο CSS? Μπαίνεις με την φόρα που μπορείς να μπεις. Αυτό που χαρακτήρισε ως μέγιστη μαλακία ο ΘΧ είναι ο όρος "φορτίζω το μπροστινό μου" . Όταν μπορεσει κάποιος να μάθει και να βγάζει τις στροφές με counter steering μετακινεί τα σημάδια του πιο βαθειά.
Όντως το CSS με την αγωνιστική οδήγηση διαφέρει. Αν δεις που είναι οι λαστιχιές στα Μέγαρα παίρνεις μια ιδέα πόσο διαφορετικές είναι οι γραμμές τους.

Μπαίνεις με φόρα σημαίνει αυτό που λέει η λέξη. Αν ξέρεις πως μπαίνεις σε μια στροφή (στην είσοδο) με 50 χλμ πχ. δοκιμάζεις με λίγο παραπάνω. Με 5 ας πούμε και σιγά σιγά ανεβάζεις. Τα λάστιχα έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από εμας.
Αν μπεις με μεγαλύτερη φόρα σωστά θα βγεις και με μεγαλύτερη ταχύτητα, αποφεύγοντας το πρόωρο άνοιγμα του γκαζιού.

:wave2:

byron
10/05/2007, 21:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Ιδιως στη πάχη εχω βαρεθεί να βλέπω χαμηλόροπα να παλεύουν με το γκάζι να γυρίσουνε, ακολουθώντας κάποιους... και δώστου στην έξοδο....

τι να πω ειναι κρίμα

Τι να πω. Δεν σε κατάλαβα ομολογώ. Μπορεί να έχεις βαρεθεί να βλέπεις χαμηλόροπα, αλλά τα περισσότερα μηχανάκια που τσακίζονται δεν είναι χαμηλόροπα. Ι4 είναι. Οπότε ?

Tropeas
10/05/2007, 21:13
Περαστικά Βύρωνα...
μετά απο πολύ καιρό :rolleyes: :p άκουσα και κάτι σωστό απο το στόμα του Sniper :D εχθές...
ότι τα V στην κ-πιτς έχουν την τάση αυτή καθώς όλοι αρπάζουν το γκάζι στο δυνατότερό τους σημείο και την πατάνε...

έτσι γλύτωσα 2 high siding ενστικτωδός την τελευταία φορά που μπήκα πίστα ειδικά ένα πολύ εντυπωσιακό για τους θεατές και όχι για μένα στην κ-πιτς που όμως μου δίδαξε ότι σε τέτοια περίπτωση θέλει σταθερό το γκάζι και αν το λέει η καρδιά σου απότομο άνοιγμα αλλά με το κορμί σου όλο αρκετά πίσω καθισμένο... και τα χέρια σου χαλαρά στο τιμόνι.

nktR
10/05/2007, 22:14
εγώ πάντως ένα ξέρω:
εάν δεν πάρεις "πουλάδα"
και εάν δεν φιλήσεις τα πάτρια εδάφη
καλύτερος και γρηγορότερος οδηγός δεν γίνεσαι.
Ευτυχώς να είναι πάντα ανώδυνες και χωρίς υλικές καταστροφές !!!
Περαστικά σου ρε Βυρωνάκο και γερά με ψηλά το κεφάλι :wave2:

*αυτό που παίρνεις μετά από μία πτώση (σκέφτοντας και αναλύοντάς το) είναι τρελή εμπειρία ζωής
:sun:

sapila racing
10/05/2007, 23:15
Βύρων εμείς τα είπαμε, τέλος καλό όλα καλά, ευτυχως φτηνά την γλύτωσες κι εσυ και το Tuono.

Σίγουρα ενα 600ρι είναι πιο καλό σχολείο και σίγουρα το Tuono είναι πιο επικίνδυνο από τα περισσότσρα μηχανάκια για highside.
Η στροφή αυτή με εχει δυσκολέψει και μένα και εχω συνέχεια το νού μου στο γκάζι και στο πόσο το ανοίγω, ειναι 2πλή και ανοίγει.
Η θεωρία του CSS από τις αγωνιστικές γραμμές απέχει πολύ σε ορισμένες στροφές. Οταν στο Ducati Weekend περυσι ακολουθούσα τους αγωνιζόμενους, εχασα τα αυγα και τα πασχάλια.
Ειδικά στην Κ5 (την πιο κλειστή στροφή της πίστας) η γραμμή ηταν τελίεως διαφορετική απ αυτην που ηξερα απο τα μαθήματα του CSS και μου ηταν πολύ δύσκολο να συνηθίσω την νεα πολύ πιο κλειστη γραμμή.
Ειναι μεγάλο θέμα οι γραμμές, και επίσης το βγάλσιμο απο την σέλλα ειναι απαραίτητο σε μεγάλο βαθμό για να πας πιο γρήγορα.
Σίγουρα και στα Μέγαρα οι γραμμές του CSS δεν συμπίπτουν πάντα με τις αγωνιστικές και δεν βοηθούν να πας πιο γρήγορα.
Εμείς που πάμε στην πίστα για την πλάκα μας με τα μηχανάκια που καβαλάμε και καθημερινά εχουμε και τους ανάλογους περιορισμους και σε εξοπλισμό, λάστιχα, και πρέπει πάντα να κρατάμε καβάντζες, δεν είμαστε αγωνιζόμενοι, είμαστε οικογενειάρχες με παιδιά.

Να παμε στις Σέρρες που κρατάει καλύτερα άλλη φορά!!


:wave2:

TROOPER
10/05/2007, 23:52
βυρωνα............

:beer:

:wave2:

Alki_Viades
11/05/2007, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πότε είπαν βρε Alki διαφορετικά πράγματα στο CSS? Μπαίνεις με την φόρα που μπορείς να μπεις. Αυτό που χαρακτήρισε ως μέγιστη μαλακία ο ΘΧ είναι ο όρος "φορτίζω το μπροστινό μου" . Όταν μπορεσει κάποιος να μάθει και να βγάζει τις στροφές με counter steering μετακινεί τα σημάδια του πιο βαθειά.
Όντως το CSS με την αγωνιστική οδήγηση διαφέρει. Αν δεις που είναι οι λαστιχιές στα Μέγαρα παίρνεις μια ιδέα πόσο διαφορετικές είναι οι γραμμές τους.

Μπαίνεις με φόρα σημαίνει αυτό που λέει η λέξη. Αν ξέρεις πως μπαίνεις σε μια στροφή (στην είσοδο) με 50 χλμ πχ. δοκιμάζεις με λίγο παραπάνω. Με 5 ας πούμε και σιγά σιγά ανεβάζεις. Τα λάστιχα έχουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες από εμας.
Αν μπεις με μεγαλύτερη φόρα σωστά θα βγεις και με μεγαλύτερη ταχύτητα, αποφεύγοντας το πρόωρο άνοιγμα του γκαζιού.

:wave2:

Ο Keith Code χαρακτηριστικα αναφερει "η καλυτερη γραμμη ειναι αυτη που μπορεις να ανοιξεις το γκαζι το νωριτερο δυνατο", πραγμα που ειναι ευκολο να εφαρμοσεις στο δρομο οπου δεν σε νοιαζουν οι απολυτοι χρονοι αλλα στην πιστα υπαρχουν χιλιοι αλλοι παραγοντες που θα επηρεασουν τις γραμμες σου και το που/ποσο θα ανοιξεις το γκαζι.

Τεσπα, το κεφαλαιο πιστα ειναι ενα μαυρο κουτι για μενα μεχρι στιγμης, χρειαζομαι πολλες ωρες εξοικειωσης και το οτι ολα τα td ειναι τεταρτες δε βοηθαει γαμω τη π#@$@να μου! :a37:

KaTaNaS
11/05/2007, 02:40
περαστικα βρε Βυρωνα... σε ελεγχωμενο περιβαλλον να'ναι κι ας γινονται τα γλιστρηματα...


μονο να μαθουμε μπορουμε!


απο πιέσεις τι είχες;


:wave2:

Stabak
11/05/2007, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τι να πω. Δεν σε κατάλαβα ομολογώ. Μπορεί να έχεις βαρεθεί να βλέπεις χαμηλόροπα, αλλά τα περισσότερα μηχανάκια που τσακίζονται δεν είναι χαμηλόροπα. Ι4 είναι. Οπότε ?

Δεν με κατάλαβες γιατί δεν με διάβασες ίσως καλά.. εγώ μίλησα για γκάζι χαμηλά και απότομα, οπότε τι μου λες εσύ για Ι4, V2 kai triple....? Δεν είμαι υπεύθυνος για την αποκριση του γκαζιού στην κάθε εταιρία, ο αναβάτης όμως είναι...

Η σημείωση μου ειναι η εξής. Εχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να παλεύουνε με λάθος τεχνική και γραμμές με μόνο σύμμαχο το γκάζι. Το γκάζι δεν ειναι και ο καλύτερος μας σύμμαχος, ετσι δεν είναι? Συνήθως τα χαμηλοροπα Street μηχανάκια δεν έχουν το στήσιμο/βαρος αν θες και την απαραίτητη ποιότητα γκαζιού για φόρα κλπ κλπ με αποτέλεσμα να χαροπαλεύουνε να "ακολουθήσουνε" μονο με το γκάζι τους. Μονο αυτό είπα.... αν θέλετε να διαβάζετε ότι γουσταρετε δικό σας θέμα.... αλλά αυτή είναι η αλήθεια.... τα SS i4και ότι αλλο θες ΕΧΟΥΝ και το απαραίτητο στήσιμο εκτός απο γκάζι

byron
11/05/2007, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
απο πιέσεις τι είχες;

31/30 και είχα κάνει ήδη ένα session. Ημουν περιπου στην μέση του 2ου, επομένως δεν φταίνε τα λάστιχα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν με κατάλαβες γιατί δεν με διάβασες ίσως καλά..
Η σημείωση μου ειναι η εξής. Εχω βαρεθεί να βλέπω μηχανάκια να παλεύουνε με λάθος τεχνική και γραμμές με μόνο σύμμαχο το γκάζι. Το γκάζι δεν ειναι και ο καλύτερος μας σύμμαχος, ετσι δεν είναι? Συνήθως τα χαμηλοροπα Street μηχανάκια δεν έχουν το στήσιμο/βαρος αν θες και την απαραίτητη ποιότητα γκαζιού για φόρα κλπ κλπ με αποτέλεσμα να χαροπαλεύουνε να "ακολουθήσουνε" μονο με το γκάζι τους. Μονο αυτό είπα.... αν θέλετε να διαβάζετε ότι γουσταρετε δικό σας θέμα.... αλλά αυτή είναι η αλήθεια.... τα SS i4και ότι αλλο θες ΕΧΟΥΝ και το απαραίτητο στήσιμο εκτός απο γκάζι

Ισως να μην σε κατάλαβα καλά, αλλά απ΄το μηνυμα σου αυτό που βγαίνει είναι ο΄τι οι αναβάτες κανουν λάθη. Τωρα το ότι σε λάθος γραμμές και τεχνική το χαμηλόροπο μπορεί να μην συγχωρέσει καθώς κατεβάζει πιο γρήγορα κιλά ροπής στο άνοιγμα προφανώς είναι σωστό και λογικό, αλλά τα λάθη είναι του αναβάτη. Το Highside ή το lowside ο αναβάτης με κακή τεχνική θα το φάει είτε με χαμηλόροπο είτε με υψηλόροπο (sic) μόλις σταματήσει να γυρίζει για την πλάκα του και αρχίζει να κοιτάει τα χρονόμετρα.

Διαφωνώ πως το στησιμο ΕΧΕΙ να κάνει με το είδος του κινητήρα. Και το 999 και το 1098 και ένα Mille έχουν εξίσου καλό στήσιμο με ένα SS.
Ο Μπουστας (συγκρινουμε τους χρόνους του και με τι τα πέτυχε και όχι φυσικά τις ικανότητες του με τις δικές μας ) και στα Μέγαρα και στις Σέρρες τα καλύτερα γύρολόγια τα έκανε φέτος με το 1098, καταρρίπτοντας τα δικά του που είχαν γίνει πριν λίγα χρόνια με Mille.

Την κακή εμπειρία που είχα την έγραψα (και δεν την απέκρυψα όπως γίνεται κατά κόρον κυρίως απ΄τους αναβάτες street) προκειμένου να βγει κανένα χρήσιμο συμπέρασμα και για μενα και για όσους γουστάρουν να μπαινουν σε πίστα. Αν σε τσαντίζει η κουβέντα, δεν υπάρχει λογος ούτε να διαβάζεις ούτε και να γράφεις.

Stabak
11/05/2007, 10:12
Δεν τσαντίζομαι και μαγκια σου να παραδέχεσαι τα λάθη σου...
αλλά....
το ξαναλέω, πολλά παιδιά με τέτοιου είδους μηχανάκια, τα οποία προορίζονται για τον δρόμο, (τα 999 και 1098 einai SS ετσι?), ανακαλύπτουν την πίστα ας πουμε και το θέμα μας είναι ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.... αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση το πράγμα. Αντί να αντισταθμίσουν τα πράγματα, πάνε να ακολουθήσουν τα κ5.... καταλαβες... αυτό ειναι το κακό... με το απλόχερα χαμηλό γκάζι.

Τεσπα δεν το συνεχίζω...

byron
11/05/2007, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν τσαντίζομαι και μαγκια σου να παραδέχεσαι τα λάθη σου...
αλλά....
το ξαναλέω, πολλά παιδιά με τέτοιου είδους μηχανάκια, τα οποία προορίζονται για τον δρόμο, (τα 999 και 1098 einai SS ετσι?), ανακαλύπτουν την πίστα ας πουμε και το θέμα μας είναι ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.... αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση το πράγμα. Αντί να αντισταθμίσουν τα πράγματα, πάνε να ακολουθήσουν τα κ5.... καταλαβες... αυτό ειναι το κακό... με το απλόχερα χαμηλό γκάζι.

Τεσπα δεν το συνεχίζω...

Συνέχισε το βρε stabak. Κουβέντα κάνουμε. Πρέπει να κάνω μεταγραφή τον dimdoc για να βγεί μια διαμάχη της προκοπήςί? :lol:

Αφήσες απ΄έξω το Mille και δεν θα του αρέσει, όυτε και μένα... :lol:

:beer:

v2power
11/05/2007, 10:23
Δεν ξέρω πόσο βοηθάει στην κουβέντα, αλλά είχα παρόμοια εμπειρία στις σερρες, προσπαθώντας μα μείνω μπροστά από τον φίλο μου και γνωστό εδω airzizel ή fazerakis, καρύδωνα το γκάζι στο sv1000 μου έως ότου έγινα superman στην κ12. Σίγουρα για μένα ένα v2 1000 το οποίο δεν είναι ss μπορεί σε συνδυασμό με οδηγικό λάθος να σε δαγκώσει! αυτό ισχύει βέβαια γενικά αλλά εδώ ίσως παραπάνω. Που είναι ο π@υστης που μου έλεγε ότι οι σερρες δεν γλιστράνε με τίποτα και τον πιστεψα!

nktR
11/05/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak

το ξαναλέω, πολλά παιδιά με τέτοιου είδους μηχανάκια, τα οποία προορίζονται για τον δρόμο, (τα 999 και 1098 einai SS ετσι?), ανακαλύπτουν την πίστα ας πουμε και το θέμα μας είναι ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΜΕΙΟΝΕΚΤΗΜΑ.... αυτό δεν καταλαβαίνετε, ότι θέλει μια ιδιαίτερη μεταχείριση το πράγμα. Αντί να αντισταθμίσουν τα πράγματα, πάνε να ακολουθήσουν τα κ5.... καταλαβες... αυτό ειναι το κακό... με το απλόχερα χαμηλό γκάζι.



???? νομίζω από την προσωπική μου εμπειρία και φίλων αγωνιζόμενων ότι τα 4κύλινδρα είναι πολυπρωταθλητές των hi, και σαφώς είναι πιό ωφέλιμη η ισχύ στην πίστα των μεγάρων ενός
V2 από ένα 1000 4 κύλινδρο

:wave2:

nktR
11/05/2007, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από v2power
Δεν ξέρω πόσο βοηθάει στην κουβέντα, αλλά είχα παρόμοια εμπειρία στις σερρες, προσπαθώντας μα μείνω μπροστά από τον φίλο μου και γνωστό εδω airzizel ή fazerakis, καρύδωνα το γκάζι στο sv1000 μου έως ότου έγινα superman στην κ12. Σίγουρα για μένα ένα v2 1000 το οποίο δεν είναι ss μπορεί σε συνδυασμό με οδηγικό λάθος να σε δαγκώσει! αυτό ισχύει βέβαια γενικά αλλά εδώ ίσως παραπάνω. Που είναι ο π@υστης που μου έλεγε ότι οι σερρες δεν γλιστράνε με τίποτα και τον πιστεψα!

μιλάμε για ss μοτό ή γενικώς για V2 ? γιατί το SV δεν είναι για τρελές χούφτες στο γκάζι: αναρτήσεις, πλαίσιο, γεωμετρία, λάστιχα γόμες κλπ

v2power
11/05/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
μιλάμε για ss μοτό ή γενικώς για V2 ? γιατί το SV δεν είναι για τρελές χούφτες στο γκάζι: αναρτήσεις, πλαίσιο, γεωμετρία, λάστιχα γόμες κλπ
Πιο πολύ το αναφέρω ως γεγονός το οποίο θα προστεθεί ως στοιχείο στην κουβέντα, με λίγα λογια συνυγορώ στο ότι ένα v2 με την αμεσότητα που κατεβάζει την δύναμη και εφόσον δεν είναι το πιο στημένο μηχανακι του κόσμου μπορεί να δαγκώσει πιο έυκολα από ενα αντίστοιχο ι4 ας πούμε ένα Z1000 ή ένα φαζερ 1000, δηλαδή παρόμοιας φιλοσοφίας.

Stabak
11/05/2007, 10:42
Δεν ειναι θέμα διάταξης και ποσότητας των κιλυνδρων αλλα απόδοσης της δυναμης....

Αν λέω αν, δεν είσαι τόσο εμπειρος, και μου κατεβάζεις 2α στην 8 στην πάχη μπαίνοντας αργά (με χαμηλότατες στροφές εννοώ ανάλογα τον κινητήρα) και προσπαθησεις να 'ανοίξεις' μετά να ακολουθήσεις κάποιον ή ένα τέμπο ας πουμε...

πως να το πω ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ

byron
11/05/2007, 10:53
Το High δεν το έφαγα με 2α. Γενικότερα το Tuono γυρίζει πιο γρήγορα και με σημαντικότα λιγότερη φθορά στα λάστιχα με 3η. Όλη την πίστα την γυρίζω με 3η εκτός της ευθείας που ανέβαζα σε 4η.

Το κατέβασμα σε 2α και γκάζι δεν προσφέρει τίποτα άλλο εκτός από πάντες και σούζες. (Προσωπική μου άποψη πάντα ή τουλάχιστον έτσι είναι το δικό μου στυλ)

Και το απόλυτο highside. Δεν νομίζω ότι έχει ξαναγίνει κάτι τέτοιο.

http://www.youtube.com/watch?v=G0k3jid2tTk

SeNNinhA
11/05/2007, 11:31
Πολύ καλό βίντεο και μάλιστα η αργή κίνηση δείχνει ξεκάθαρα το πως και γιατί σε πετάει η μηχανή από πάνω της.

sniper
11/05/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
Δεν ειναι θέμα διάταξης και ποσότητας των κιλυνδρων αλλα απόδοσης της δυναμης....

Αν λέω αν, δεν είσαι τόσο εμπειρος, και μου κατεβάζεις 2α στην 8 στην πάχη μπαίνοντας αργά (με χαμηλότατες στροφές εννοώ ανάλογα τον κινητήρα) και προσπαθησεις να 'ανοίξεις' μετά να ακολουθήσεις κάποιον ή ένα τέμπο ας πουμε...

πως να το πω ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ

Έτσι ακριβώς.... Και στις Σέρρες το ίδιο έγινε σε μένα με 2α στην 12 και καρύδι το γκάζι στην έξοδο.... ευτυχώς χωρίς απρόοπτα, κυρίως λόγω ΚΩΛΟΦΑΡΔΙΑΣ, πλάτους πίστας και καλού δρόμου διαφυγής (τα σπαρτά δλδ)

reinmeister
11/05/2007, 17:44
τι V2 με ροπες και παπαριες λες μωρη κουλαντζα?? με 130 ψοφιμια και 9 ψωροκιλα ροπη το μονο που κανει καλα ο γκαζοντενεκες σου ειναι να ανεβαζει κανα κουβα απο πηγαδι...

που θα μας πεις οτι ξεχειλιζει απο ροπη το παρταλι...σιγα γιατι θα κλαψω με δακρυα καυτα συγκινησης...

δυο πραγματα φταινε για την σαβουρδα σου...

ενα...























με προσεχεις ε?

































σταθερα ε?


























ενα λοιπον........






























τα ιταλικα μπουρδελα που καβαλατε ειναι κακοψυχα εκτος απο λατερνες και θελουν το κακο σας....




























και δυο........



































δεν ξερεις να οδηγας.......





















τελος....

p.s. να παρεις γιαπωνεζικο να βρεις την υγεια σου....

ο καλος σου φιλος Αντωνης....... :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :yuck: :D :D :D :D

Stabak
11/05/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
[B]τι V2 με ροπες και παπαριες λες μωρη κουλαντζα?? με 130 ψοφιμια και 9 ψωροκιλα ροπη το μονο που κανει καλα ο γκαζοντενεκες σου ειναι να ανεβαζει κανα κουβα απο πηγαδι...

που θα μας πεις οτι ξεχειλιζει απο ροπη το παρταλι...σιγα γιατι θα κλαψω με δακρυα καυτα συγκινησης...



:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :a022:

καλα σου λέει ο μαστορας
Πάρε ενα ΣΠ2 να δεις ροπές...
να ακους το κροταλισμα των γραναζιών....

θα έχεις να γυαλίζεις κεφαλές μέχρι τα γεράματα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
11/05/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
p.s. να παρεις γιαπωνεζικο να βρεις την υγεια σου....

ο καλος σου φιλος Αντωνης.......


Καλέ μου φίλε Αντώνη.....

Αμα, (άμα λέμε) και όταν πάρει μπροστά το Ποτέμκιν......
+
+
+
Βγάλε φαίρινγκ.....
+
+
+
+
+
Βγάλε αριστερά δεξιά και ψηλά τις εξατμίσεις σου (σαν μουστάκια)....
+
+
+
+
Βγάλε τα πλαϊνά καπάκια του μοτέρ.......
+
+
+
+
Βγάλε ότι βρίσκει κάτω στη μ@λακία αν πάρει κλίση μεγαλύτερη των +/- 20 μοιρών απ΄τη κατακόρυφο.....
+
+
+
+
κι έλα να δούμε ποιο στρίβει πιο γρήγορα....:smokin:


Και μην στεναχωριέσαι.... Το λιμανάκι της Πάχης κοντά είναι να το πετάξεις μέσα..... Να έχουμε και κάτι χρήσιμο για απόκρυψη, όταν κάνουμε καρτέρι για λαβράκια.


88113

byron
11/05/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stabak
θα έχεις να γυαλίζεις κεφαλές μέχρι τα γεράματα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ποιά γεράματα ρε stabak?


Το άτομο έχει προσλάβει 5χρονα για να του γυαλίσουν αυλούς, μπας και είναι έτοιμο το ναυαγοσωστικό πριν το 2010 που έχει κλείσει μια κόντρα....:rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
11/05/2007, 20:10
Βλέπω οτι το χιούμορ σου πάει καλά, οπότε δεν ανησυχώ :beer:

Tropeas
11/05/2007, 21:22
Ρε τα V2 είναι τα καλύτερα!
ΓΚΕΓΚΕ?
βοηθάω καθόλου να γίνει διαμάχη Βύρωνα???

sapila racing
11/05/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ρε τα V2 είναι τα καλύτερα!
ΓΚΕΓΚΕ?
βοηθάω καθόλου να γίνει διαμάχη Βύρωνα???

Είναι τα καλύτερα γιατί βροντάνε με 3 τρόπους! :smilea:

DimChios
11/05/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Καλέ μου φίλε Αντώνη.....

Αμα, (άμα λέμε) και όταν πάρει μπροστά το Ποτέμκιν......
+
+
+
Βγάλε φαίρινγκ.....
+
+
+
+
+
Βγάλε αριστερά δεξιά και ψηλά τις εξατμίσεις σου (σαν μουστάκια)....
+
+
+
+
Βγάλε τα πλαϊνά καπάκια του μοτέρ.......
+
+
+
+
Βγάλε ότι βρίσκει κάτω στη μ@λακία αν πάρει κλίση μεγαλύτερη των +/- 20 μοιρών απ΄τη κατακόρυφο.....
+
+
+
+
κι έλα να δούμε ποιο στρίβει πιο γρήγορα....:smokin:


Και μην στεναχωριέσαι.... Το λιμανάκι της Πάχης κοντά είναι να το πετάξεις μέσα..... Να έχουμε και κάτι χρήσιμο για απόκρυψη, όταν κάνουμε καρτέρι για λαβράκια.




:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Γ@μήθηκα στο γέλιο όχι με αυτά που γράφεις ρε Βύρων αλλά με το emoticon!!!

:lol: :bigcry: :lol:

Πού το βρήκες ρε φίλε???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tropeas
11/05/2007, 23:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Είναι τα καλύτερα γιατί βροντάνε με 3 τρόπους! :smilea: Ελα ρε....
εσύ τώρα χτύπησες αλύπητα....:( :sad: :blush:

johnpan
12/05/2007, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
..........σήμερα ετοιμαζόμουν να σου πω για την κωλάρα ..........

:a014:

reinmeister
12/05/2007, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Καλέ μου φίλε Αντώνη.....

Αμα, (άμα λέμε) και όταν πάρει μπροστά το Ποτέμκιν......
+
+
+
Βγάλε φαίρινγκ.....
+
+
+
+
+
Βγάλε αριστερά δεξιά και ψηλά τις εξατμίσεις σου (σαν μουστάκια)....
+
+
+
+
Βγάλε τα πλαϊνά καπάκια του μοτέρ.......
+
+
+
+
Βγάλε ότι βρίσκει κάτω στη μ@λακία αν πάρει κλίση μεγαλύτερη των +/- 20 μοιρών απ΄τη κατακόρυφο.....
+
+
+
+
κι έλα να δούμε ποιο στρίβει πιο γρήγορα....:smokin:


Και μην στεναχωριέσαι.... Το λιμανάκι της Πάχης κοντά είναι να το πετάξεις μέσα..... Να έχουμε και κάτι χρήσιμο για απόκρυψη, όταν κάνουμε καρτέρι για λαβράκια.

ποιο στριψιμο ρε καραμητρο? μονο ορθιος να ανοιγω το μισο γκαζι μου και πλαγιαζοντας μονο 5 μοιρες θα μετρας την διαφορα με συνοικιες...αντε με την σκουτεροπαπια...

που πατε και τρωτε τα μουτρα σας μολις αρχιζει να ακουγεται λιγο περιεργα το μοτερ για να προλαβετε τον εξευτελισμο του αδειασματος των εντοσθιων του....:yuck: :yuck: :yuck:

τελος της αλλης εβδομαδας βγαινει το βαπορι απο το ναυπηγειο...να δωσει ο θεος μονο να μην εχουμε κανα απαγορευτικο το σαββατοκυριακο... :eyepop: :eyepop: :beer: :beer: :beer:

αντε να παμε επιτελους και καμια βολτα...σκουριασα...

(βλεπε χρηστο και σκασε απο την ζηλια σου, που μου θελες να το πουλησεις):rotflmao: :rotflmao:

byron
12/05/2007, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
βοηθάω καθόλου να γίνει διαμάχη Βύρωνα???

Κατσε τα μετόπισθεν Λάμπρο. Αν και τραυματίας τους εχω και με το ένα χερι...:evil:


Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios

Γ@μήθηκα στο γέλιο όχι με αυτά που γράφεις ρε Βύρων αλλά με το emoticon!!!



Τόσο μπροστά είμαστε οι απριλιανοί φίλε dim..... :rolleyes: (apriliabikers.gr)


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Είναι τα καλύτερα γιατί βροντάνε με 3 τρόπους! :smilea:

:D :D : Ελα να σου δώσω καμμιά ξυλόβιδα να βάλεις στο μπροστινό καλαμάκι που΄χεις μπας και σταματήσει τα κουνήματα ο ματρακάς. (Εχε χάρη που κρατάω μυστικά :smokin: )


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τελος της αλλης εβδομαδας βγαινει το βαπορι απο το ναυπηγειο...να δωσει ο θεος μονο να μην εχουμε κανα απαγορευτικο το σαββατοκυριακο... :eyepop: :eyepop: :beer: :beer: :beer:

αντε να παμε επιτελους και καμια βολτα...σκουριασα...

Βάλε τα δυνατά σου φίλε.

Τέλος μήνα έχει Πανελλήνια συγκέντρωση Busa στη Σαντορίνη και κατάθεση στεφάνου στο Sea Diamond....:smokin:

Aggelos_SV
12/05/2007, 13:08
...ν'αλλαξεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ το avatar σου...

Βαλε καναν Μπομπ Σφουγγαρακη να μην κινδυνευει και απο ματιασμα.:lol:

Αληθεια, η εξατμιση δεν βρηκε κατω?

:wave2:

OzZzZzY
12/05/2007, 13:31
δηλαδη εγω δεν κινδυνευω απο το ματιασμα? αδυνατον με τετοιο εργαλειο :D

σορρυ κιολας αλλα τα busa στριβουν? :rolleyes:

θα θελα πολυ να δω μια κοντρα busa-tuono στο philip island (οσο παρακολουθουν gp ξερουν τι σημαινει αυτη η πιστα)

byron
12/05/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Αληθεια, η εξατμιση δεν βρηκε κατω?:wave2:

Τσού....αλλά όχι από σύμπτωση. Οι High Mount που έχω βάλει, ανεβαίνουν πάνω στόν κώλο. Είχα αφήσει και τα μαρσπιέ του συνεπιβάτη, τα οποία βγαίνουν απ΄έξω απ΄την εξάτμιση και έτσι την γλύτωσα. Ούτε γρατζουνίτσα....


Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
θα θελα πολυ να δω μια κοντρα busa-tuono στο philip island (οσο παρακολουθουν gp ξερουν τι σημαινει αυτη η πιστα)

ΟZzzZzyyyy είσαι εμπαθής και κακόβουλος... :mad:

Τόσες πίστες υπάρχουν, το Philip Island σού ΄ρθε στο μυαλό? Μες΄την μέση έχει μια λίμνη και γύρω γύρω θάλασσα.

Το Busa θα έχει σαφές πλεονέκτημα, καθότι είναι στο στοιχείο του......:smokin:


:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

OzZzZzY
12/05/2007, 16:16
δεν σκεφτηκες το διλημα ομως..


88183

reinmeister
12/05/2007, 16:40
οοοοομορφα....βλεπω ξετσουτσουνισατε αγορακια...

μια λοιπον που το philip island μας πεφτει κομματι μακρυα παμε μια βολτιτσα προς ευβοια island να δουμε κατα ποσο στριβουν τα busa....και να δω ποιος απ ολους σας θα μου κανει το μπερμ...

παποβιοι....

:cool:

sapila racing
12/05/2007, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Ελα ρε....
εσύ τώρα χτύπησες αλύπητα....:( :sad: :blush:

Δεν ηταν υπουλο χτύπημα, πλάκα κάνω ρε συ :winka:

Ποιοί είναι οι 3 τρόποι όμως?? :smokin:

byron
12/05/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ποιοί είναι οι 3 τρόποι όμως?? :smokin:

Οι δύο όταν βροντάνε οι κύλινδροι και ο ένας, όταν βροντάει κάτω? :rotflmao: :lol: :rotflmao:

byron
12/05/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
παποβιοι....

:cool:

Κουλάτζα.... :smokin:

sapila racing
12/05/2007, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
οοοοομορφα....βλεπω ξετσουτσουνισατε αγορακια...

μια λοιπον που το philip island μας πεφτει κομματι μακρυα παμε μια βολτιτσα προς ευβοια island να δουμε κατα ποσο στριβουν τα busa....και να δω ποιος απ ολους σας θα μου κανει το μπερμ...

παποβιοι....

:cool:

To Busa πάντως θα είναι πολύ καλό για μπέρμ! :lol:

sapila racing
12/05/2007, 20:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οι δύο όταν βροντάνε οι κύλινδροι και ο ένας, όταν βροντάει κάτω? :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Το βρόντηγμα των εξατμίσεων μετράει για ενα, φαντάζοαμι αυτό εννοούσες οταν εγραφες 'βροντανε οι κύλινδροι?.
Το βρόντηγμα κάτω, όπως απέδειξες κι εσυ είναι ο 2ος τρόπος.
Ο 3ος ειναι οταν βρονταει μια και καλή, δεν θελω να πω αλλες κακίες, θα σου εξηγήσει ο Tropeas :lol: :rotflmao: :beer: :wave2:

adam_tsouk
12/05/2007, 20:47
περαστικα ρε μαν


:beer: :beer:

Tropeas
13/05/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δεν ηταν υπουλο χτύπημα, πλάκα κάνω ρε συ :winka:

Ποιοί είναι οι 3 τρόποι όμως?? :smokin:
Εμείς ξέρουμε τους 3 τρόπους...
...είμαι σίγουρος ότι το Χόντα σου θα έχει 13....
Εδώ αρχίζει ο ΠΟΛΕΜΟΣ!!! :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :beer:

sapila racing
13/05/2007, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Εμείς ξέρουμε τους 3 τρόπους...
...είμαι σίγουρος ότι το Χόντα σου θα έχει 13....
Εδώ αρχίζει ο ΠΟΛΕΜΟΣ!!! :lol: :lol: :lol: :rotflmao: :beer:

Αντε μπράβο μπας κι αναψουν τα αίματα :rotflmao:

Γιατί 13? Ειναι και γρουσούζικο.
Εμένα ούτε οι εξατμίσεις δεν βροντάνε κι ας είναι ξετάπωτες :(

Tropeas
13/05/2007, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αντε μπράβο μπας κι αναψουν τα αίματα :rotflmao:

Γιατί 13? Ειναι και γρουσούζικο.
Εμένα ούτε οι εξατμίσεις δεν βροντάνε κι ας είναι ξετάπωτες :(
Δεν βροντάνε γιατί είναι χαλασμένες και περιμένουν τον κινητήρα σου να βροντήξει πρώτος...:D :lol: :lol: :lol: :wave2:

sapila racing
14/05/2007, 10:00
Τελικά οτι και να κάνουμε εμεις αυτό το thread πεθαίνει.... :wave2:

Πουντος ο srx?? Συνήλθες Byron??

reinmeister
14/05/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Τελικά οτι και να κάνουμε εμεις αυτό το thread πεθαίνει.... :wave2:

Πουντος ο srx?? Συνήλθες Byron??

εχει παει ιταλια για τα ανταλλακτικα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sapila racing
14/05/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχει παει ιταλια για τα ανταλλακτικα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao:

Μα γιατί???
Αφού σύμφωνα πάντα με τον Byron η Aprilia τα έχει όλα και στα στέλνει και σπίτι σε 6 μέρες!
Η μήπως σε 666 :lol:

sapila racing
14/05/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tropeas
Δεν βροντάνε γιατί είναι χαλασμένες και περιμένουν τον κινητήρα σου να βροντήξει πρώτος...:D :lol: :lol: :lol: :wave2:

Δηλαδή πρέπει να κάνω πρώτα 250.000 χλμ για να φτιάξει ο ήχος των εξατμίσεων??? :confused: :rotflmao: :beer:

byron
14/05/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Πουντος ο srx?? Συνήλθες Byron??

Ηρθα στη δουλειά :sad: Ψιλοπονάω ακόμα αλλά το παλεύω....


Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχει παει ιταλια για τα ανταλλακτικα....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πόσους μήνες το έχεις το πράμα συνεργείο είπαμε;;; :eyepop:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αφού σύμφωνα πάντα με τον Byron η Aprilia τα έχει όλα και στα στέλνει και σπίτι σε 6 μέρες!
Η μήπως σε 666 :lol:

Σήμερα το πρωί ήρθε ο Bill (μηχανικός μου) και το πήρε. Ουρά, λεβιές ποδόφρενου, και μανιτάρι φυσικά πάνε για αλλαγή. Οι γρατζουνιές στην καρίνα και 2 μικρές στο μούτρο φτιάχνονται εύκολα, αντίβαρο τιμονιού και η μανέττα μάλλον θα τις αλλάξω γιατί εχουν γρατζουνιές.
Αύριο μεθαύριο θα γίνει η παραγγελία. Η ουρά υπάρχει ήδη (140? βαμμένη με τα αυτοκόλλητα).


Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δηλαδή πρέπει να κάνω πρώτα 250.000 χλμ για να φτιάξει ο ήχος των εξατμίσεων??? :confused: :rotflmao: :beer:

:nono: Ούτε τότε.....:sad:
Το εξημερωμένο μοτέρ σου το έφτιαξαν για κουλούς. Οτι και να κανεις στη μούγκα θα είσαι. :wave2:

sapila racing
14/05/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ηρθα στη δουλειά :sad: Ψιλοπονάω ακόμα αλλά το παλεύω....



Πόσους μήνες το έχεις το πράμα συνεργείο είπαμε;;; :eyepop:



Σήμερα το πρωί ήρθε ο Bill (μηχανικός μου) και το πήρε. Ουρά, λεβιές ποδόφρενου, και μανιτάρι φυσικά πάνε για αλλαγή. Οι γρατζουνιές στην καρίνα και 2 μικρές στο μούτρο φτιάχνονται εύκολα, αντίβαρο τιμονιού και η μανέττα μάλλον θα τις αλλάξω γιατί εχουν γρατζουνιές.
Αύριο μεθαύριο θα γίνει η παραγγελία. Η ουρά υπάρχει ήδη (140? βαμμένη με τα αυτοκόλλητα).



:nono: Ούτε τότε.....:sad:
Το εξημερωμένο μοτέρ σου το έφτιαξαν για κουλούς. Οτι και να κανεις στη μούγκα θα είσαι. :wave2:

Eντάξει αφού πήγες και στη δουλειά, σημαίνεο οτι είσαι πολύ καλύτερα.
140 η ουρά βαμμένη και με αυτοκόλλητα είναι τζάμπα πράμα! Δεν παίρνεις κανα δυό να χεις? :rotflmao:

Οσο για το μοτέρ μου.....ΣΕ ΕΧΩ :smokin:
Πρόσεχε την διαγωγή σου γιατί από ευθειάκια θα σε λέμε Βρόντακα :D

Εντάξει το Hornet δεν ακούγεται και πολύ, αλλά εχεις ακούσει το SR μου πως βροντάει με το φασόλι ? :lol:

OldMan
14/05/2007, 13:26
:rolleyes: Ρεεεεεε ....!!!

Στου χτυπημένου το thread μπήκατε να το παίξετε "χεράδες" ??? :D :smokin: :D

byron
14/05/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Ρεεεεεε ....!!!

Στου χτυπημένου το thread μπήκατε να το παίξετε "χεράδες" ??? :D :smokin: :D

Πες τα ρε φίλε. Και ποιοί κιόλας....:sad: Οι κουλάτζες και οι μαστροχαλαστες.... :sad:

(ο sapila τα κατάφερε όμως!!! Έβγαλε φωτό που είναι λίγοοοο διαφορετική και άλλαξε αβατάρ) :lol:

:beer:

sotpag
14/05/2007, 14:04
μακάρι όλα τα ατυχήματα να είναι τόσο ανώδυνα,

περαστικά
:wave2: :wave2: :wave2:

byron
14/05/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
μακάρι όλα τα ατυχήματα να είναι τόσο ανώδυνα,

περαστικά
:wave2: :wave2: :wave2:

TNX παιδιά :sun:

sapila racing
14/05/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: Ρεεεεεε ....!!!

Στου χτυπημένου το thread μπήκατε να το παίξετε "χεράδες" ??? :D :smokin: :D

Ειναι κλασσικό το θέμα, Δρυός πεσούσης κλπ :lol: :wave2:

Αφού δεν έπαθε τίποτα, τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να αντισταθούμε.... :wacko:

sapila racing
14/05/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πες τα ρε φίλε. Και ποιοί κιόλας....:sad: Οι κουλάτζες και οι μαστροχαλαστες.... :sad:

(ο sapila τα κατάφερε όμως!!! Έβγαλε φωτό που είναι λίγοοοο διαφορετική και άλλαξε αβατάρ) :lol:

:beer:

Τι λίγοοοοοοο ρε :mad:

Αφού απο αριστερή στροφή που ήταν ειναι δεξιά!
Και γερνω και 2 μοίρες παραπάνω :lol:

zephyr1
14/05/2007, 17:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ηρθα στη δουλειά :sad: Ψιλοπονάω ακόμα αλλά το παλεύω....





Που ειναι τα χρονια εκεινα που επεφτες και δεν ποναγες ουτε στην πτωση ουτε μετα.:sad:

sniper
14/05/2007, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Που ειναι τα χρονια εκεινα που επεφτες και δεν ποναγες ουτε στην πτωση ουτε μετα.:sad:

Είπε να κόψει τις παλιές κακές συνήθειες :lol: