PDA

View Full Version : 250.. ma pouthena?



stellla
10/05/2007, 09:35
kalimera paidia..eimai neo melos tou forum an kai den ksero polla pragmata apo mixanes..alla elpizo na matho kapoia basika toulaxiston.. mia aporia exo mono... ola ta 250aria styl AX pou exoun paei? giati oi etaireies exoun toosa xronia na bgaloun ena tetoio mixanaki? toylaxiston stin ellada giati den erxontai? theloun lete na proothisoun mono 650? giati mono tetoia blepo..
ta 650 moy fainontai arketa gia mena.. ma oute 400cc??? giati??:sick: to mono sxetika elafry kai xamilo pou exo dei alla pali se 650 einai to pegaso..ooraio mixanaki!!ALLA......apo papaki se 650?

OzZzZzY
10/05/2007, 09:39
το ΑΧ ειναι ψευτοεντουρακι..βγαινουν ακομα εντουρακια 250 αλλα εξαρταται τι ζητας..
να ενα πχ http://www.honda.gr/honda/motorcycles/model_home2.cfm?moto_id=8&model_id=69 (πανακριβοοοοο και ψοφιοοοοο..καλυτερα ενα exc)

οσο για το pegaso να θυμασαι πως δεν σκοτωνει η ταχυτα αλλα η επιπολαιοτητα.. μπορεις να παρεις το pegaso και να μαθεις πανω σε αυτο..:wave2:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
ALLA......apo papaki se 650?

Γιατι όχι;

Καλώς ήρθες

:wave2:

kalesin
10/05/2007, 09:51
Πρωτα απο ολα καλως ηρθες στην παρεα μας


Απο εκει κ περα, αν δεν σε πειραζει ιδιαιτερα το στυλ, γιατι δεν κοιτας κατι σε cbf250, cb400 κτλ;


αν τωρα θελεις κατι οπωςδηποτε σε ον-οφ, τοτε αναγκαστικα θα πας σε 650

Αν εχεις το μυαλο στο κεφαλι κ σεβαστεις τη μηχανη, τοτε θα σε σεβαστει κ αυτη

:wave2:

DimChios
10/05/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατι όχι;

Καλώς ήρθες

:wave2:



Ε, πές το γιατί θα σκάσεις!

- "Πουλάω ένα αν θές"!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stellla
10/05/2007, 10:54
eyxaristo polu paidia gia to kalosorisma:D
to thema einai pos mou aresei on-off mixani sin to oti einai poio eykiniti kai mesa stin poli.. (gia tin katigoria pou anaferthika prin..ennoo)..episis den thelo ena ksero entouraki san agonistika(etsi ta lene?)eixa vrei ena dominator me ti zelatina akoma sti sela apo ena magazi pou exei kleisei sxedon , arketo kairo tora.. otan katafera kai vrika ton typo mou eipe oti exei parei idi prokataboli apo kapoion kai perimenei ta ypoloipa xrimata.. to poulage 5 xiliades kai kati euro kai karafliasa!!! mou eipe kai kala oti an ginei kati allo tha me parei tilefono.. mythos diladi...:( ostoso eixa akousei oti i yamaha tha bgalei ena 250 on - off alla pote? poios kserei?
pantos an exei akousei kapoios kati gia kanena 250 anchelo, i AX, i kati paremferes telos panton kainourio i se kali katastasi.. tha to ektimousa..kai eyxaristo polu gia tis apantiseis sas:D

OzZzZzY
10/05/2007, 10:56
τετοια θα βρεις σε καλη κατασταση αν και καλυτερα το pegaso :D :D (αν διαθετεις τα φραγκα :winka: )

johnpan
10/05/2007, 11:09
ένα freewind με 3 χιλιάρικα πάρε κοπελιά, και πρόσεχε πολύ

:beer: :wave2: :wave2: :smokin:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
ένα freewind με 3 χιλιάρικα πάρε κοπελιά, και πρόσεχε πολύ

Όντως - πολύ καλή επιλογή και εύκολο και τίμιο μηχανάκι

:wave2:

Λεωνίδας
10/05/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όντως - πολύ καλή επιλογή και εύκολο και τίμιο μηχανάκι

:wave2: Καλύτερο από το F650 :confused:

kaps
10/05/2007, 11:31
ΧΤ600Ε;ΧΤΧ660; ή ακόμα και ένα DT200R φθηνό πολύ βολικό και πολύ αξιόπιστο απλά λίγο μυρίζει ανάλογα το λαδάκι που βάζεις .:rolleyes:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Καλύτερο από το F650 :confused:

Ανάλογα.
(αν εννοούμε το παλιο F650 αυτό που έχω εγω)


Ειναι πιο ελαφρυ (+)
Ειναι πιο αργό / πιο αδύναμο (λιγο όμως) (-)
Έχει καλύτερα όργανα (+)
Έχει χειρότερη θέση οδήγησης (μιλώντας για οριτζιναλ σέλα παντα) (-)

Ταξίδι με το F650 πας πιο ανετα απ' οτι με το freewind


:wave2:

sober
10/05/2007, 11:47
Γεια χαρα!!!:beer:

Ασε ρε κοπελια κ μενα το κωλοβαρος με φοβιζει αλλα μια αποφαση ειναι ολα..250 αρκετα παιζουν σ'ολα τα μαγαζια στην αρχη της Αχαρνων και πανω...



ΧΤ παρε... :winka: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
ΧΤ παρε... :winka: :beer: :beer:

:rolleyes: :rolleyes:


:a11:

Alx 84
10/05/2007, 12:00
καλώς ήρθες! όντως η κατηγορία των 250-400 πάει για βρούβες στην ελλάδα. μάλλον λόγω κόστους (ένα 250 έχει κοντά 5000ευρώ και τα 600 ξεκινούν από 7000)

πάντως οι νέοι οδηγοί δεν έχουν πολλές διαθέσιμες επιλογές... βουτιά στα βαθειά!:look:

nickmonstro
10/05/2007, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Γεια χαρα!!!:beer:

Ασε ρε κοπελια κ μενα το κωλοβαρος με φοβιζει Ρε παιδια σοορρυ κιολας αλλα αυτο το κολλημα με το βαρος δεν το καταλαβαινω.Ισα ισα πιστευω οτι να ειναι βαρυ(σε φυσιολογικα πλαισια)ειναι και πιο σταθερο.Τουλαχιστον αυτο εχω διαπιστωσει ....:wave2:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Ρε παιδια σοορρυ κιολας αλλα αυτο το κολλημα με το βαρος δεν το καταλαβαινω.Ισα ισα πιστευω οτι να ειναι βαρυ(σε φυσιολογικα πλαισια)ειναι και πιο σταθερο.Τουλαχιστον αυτο εχω διαπιστωσει ....:wave2:

Έχει να κάνει και με το βάρος του αναβάτη.... :evil: :D

Λεωνίδας
10/05/2007, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχει να κάνει και με το βάρος του αναβάτη.... :evil: :D Λες το Νικόλα χοντρό :confused: :confused: :confused:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Λες το Νικόλα χοντρό :confused: :confused: :confused:

Εγώ; :confused: :confused: :confused:

sober
10/05/2007, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχει να κάνει και με το βάρος του αναβάτη.... :evil: :D


:lol: :lol: :lol: :lol:

Για πειτε δηλ. τι εννοειτε γιατι αγχω8ηκα τωρα....:confused:

Λεωνίδας
10/05/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγώ; :confused: :confused: :confused: α οκ κατάλαβα :a022:

Λεωνίδας
10/05/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:lol: :lol: :lol: :lol:

Για πειτε δηλ. τι εννοειτε γιατι αγχω8ηκα τωρα....:confused: Εσύ να μην αγχώνεσαι :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
:lol: :lol: :lol: :lol:

Για πειτε δηλ. τι εννοειτε γιατι αγχω8ηκα τωρα....:confused:

Εγώ απλά ειπα οτι παίζει ρόλο και το βάρος του αναβάτη στο πως του φαίνεται η μηχανη και πως συμπεριφέρεται.

:wave2: :wave2:


και ξεκόλα απο το ΧΤ εσυ :rotflmao:

sober
10/05/2007, 12:41
Αχ...καλα..πλησιαζει ο καιρος και 8α ανοιξω συζητησουλα για γνωμες και αποψεις..:rolleyes:

:wave2: :wave2:

mourgakos
10/05/2007, 13:05
το βαρος οντως παιζει ρολο...ενα gsxr 750 του 92 που εχω δεν το παιζω
στα μπρος πισω ουτε για πλακα...ενω το χτ μια χαρα.
η γνωμη μου ειναι να μην πας στα 250,αλλα κατευθειαν στα 600+.
και γω αυτο εκανα και η διαφορα ηταν ελαχιστη,ασε τα χρηματα που
χαλασα μεχρι να παω στο 600+...χαμενα πηγαν.
αυτο αν θες να βγαινεις παραεξω....διαφορετικα ,αν ειναι για μεσα στην πολη,
τσιμπας κανα ΝΧ 250,DOMINATOR 250,TTR 250,XT 250,AX250:sick: ,KLP...

road spirit
10/05/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Ρε παιδια σοορρυ κιολας αλλα αυτο το κολλημα με το βαρος δεν το καταλαβαινω.Ισα ισα πιστευω οτι να ειναι βαρυ(σε φυσιολογικα πλαισια)ειναι και πιο σταθερο.Τουλαχιστον αυτο εχω διαπιστωσει ....:wave2:

ο προβληματισμός με το βάρος δεν εχει να κανει με τη σταθερότητα. Έχει να κανει με το πως θα κουμαντάρεις τη μοτο σε συγκεκριμένες καταστάσεις, όπως πχ, σε επιτόπιους ελιγμούς, ή αν χρειαστεί σταματημένη να τη τραβήξεις, να τη σπρώξεις κλπ, με το πως θα καταφέρεις να την "παλέψεις" σε μια κακή στιγμή όπως πχ, αν σταματήσεις απότομα και ξαφνικά, και η μηχανή γύρει στη μια πλευρά. Τότε το βάρος γίνεται πρόβλημα. Αν μάλιστα, δεν προλάβεις να την πετάξεις απο κάτω σου, να την αφήσεις δηλαδή χωρίς να σε πάρει μαζί της... τότε καταλήγεις όπως εγω αυτή τη στιγμή... με ένα κάταγμα κνήμης!

stellla
10/05/2007, 13:41
entometaksi na rotiso tin gnomi sas kai gia kati akoma..lete gia metaxeirismeno ..kalitera apo idioti i apo katastima?

sober
10/05/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
ο προβληματισμός με το βάρος δεν εχει να κανει με τη σταθερότητα. Έχει να κανει με το πως θα κουμαντάρεις τη μοτο σε συγκεκριμένες καταστάσεις, όπως πχ, σε επιτόπιους ελιγμούς, ή αν χρειαστεί σταματημένη να τη τραβήξεις, να τη σπρώξεις κλπ, με το πως θα καταφέρεις να την "παλέψεις" σε μια κακή στιγμή όπως πχ, αν σταματήσεις απότομα και ξαφνικά, και η μηχανή γύρει στη μια πλευρά. Τότε το βάρος γίνεται πρόβλημα. Αν μάλιστα, δεν προλάβεις να την πετάξεις απο κάτω σου, να την αφήσεις δηλαδή χωρίς να σε πάρει μαζί της... τότε καταλήγεις όπως εγω αυτή τη στιγμή... με ένα κάταγμα κνήμης!



ΜΑΜΑ ΜΟΥ!!!!!:cry: :cry: :bawl: :bawl:

Στελλα απο ιδιωτη μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες...κι επειτα γνωμη μου ειναι αν δεν εχεις καταληξει σε 1 μοτο που να τρελλαινεσαι γιατι να τα δωσεις για καινουριο???Παρε ενα μεταχειρο δες πως σου κα8εται και βλεπεις μετα ...

nickmonstro
10/05/2007, 14:03
@Capt. Haddock kai Λεωνιδα..

ΕΙΣΤΕ ΚΑΜΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:beer: :beer:

fantacid
10/05/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
ALLA......apo papaki se 650?

50αρι ή 100αρι ειναι το παπι σου?

εαν ειναι 50αρι να παρεις 100αρι!

μετα πας στα 250!

αν εισαι καλη περνεις ενα 400

κ μπορεις να συνεχισεις με 600αρι ή καποιο 6μισαρι!

μετα περνεις το 750 κ γρηγορα κανα 800αρι!

900αρι μη παρεις ....υπερβολη

πανε κατευθιειαν σε 1000αρι!

κ αν ψηνεσαι μετα περνεις κ 1200......1300 ή 1400 ειναι πολλα μη παρεις!!!



:lol:

stellla
10/05/2007, 14:09
μμ εχεις δικιο για το μεταχειρισμενο..κι ετσι σκεφτομαι.. αλλα το αλλο που φοβαμαι ειναι μηπως 1500 ευρω πανε τσαμπα και μου βγαζει δλδ το μεταχειρισμενο πολλες ζημιες.. αλλωστε μεταχειρισμενο θα ναι.. απο την αλλη πως μπορω να αφησω 7 χιλιαρικα στο πεζοδρομιο αφου προς το παρον δεν εχω παρκινγκ και ηδη μου εχουν κλεψει ενα μηχανακι..?

road spirit
10/05/2007, 14:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
.... αν δεν εχεις καταληξει σε 1 μοτο που να τρελλαινεσαι γιατι να τα δωσεις για καινουριο???Παρε ενα μεταχειρο δες πως σου κα8εται και βλεπεις μετα ...

+1

sober, το "μαμα μου" γιατι?

sober
10/05/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
+1

sober, το "μαμα μου" γιατι?


Γιατι περιεγραψες γλαφυροτατα το χειροτερο μου φοβο..Παλια ειχα δοκιμασει ενα ΤΤ 600 αλλα βεβαια τοτε δεν ειχα ξανακαβαλησει ποτε..:blush: Εσβησε αποτομα δεν προλαβα να το κρατησω και με τραβηξε το βαρος κατω...λιγο χτυπησα το γονατο (ευτυχως..)αλλα απο τοτε εχω ενα μικροκολληματακι...
Τωρα εχω λυσσαξει να ανεβω κυβικα αλλα παλι σκεφτομαι τα σκηνικα που περιεγραψες...:lol: :wave2:

Cpt. Haddock
10/05/2007, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
μμ εχεις δικιο για το μεταχειρισμενο..κι ετσι σκεφτομαι.. αλλα το αλλο που φοβαμαι ειναι μηπως 1500 ευρω πανε τσαμπα και μου βγαζει δλδ το μεταχειρισμενο πολλες ζημιες.. αλλωστε μεταχειρισμενο θα ναι.. απο την αλλη πως μπορω να αφησω 7 χιλιαρικα στο πεζοδρομιο αφου προς το παρον δεν εχω παρκινγκ και ηδη μου εχουν κλεψει ενα μηχανακι..?

ENNOEITAI μεταχειρισμένο.

Να μη σε νοιάζουν οι φθορές απο τις αναποφευκτες μικροπτώσεις. Και όταν με το καλό αισθανθείς σίγουρη παίρνεις το καινούριο.

:wave2:


ειδικά αν δεν έχεις πάρκινγκ :sick:

road spirit
10/05/2007, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
μμ εχεις δικιο για το μεταχειρισμενο..κι ετσι σκεφτομαι.. αλλα το αλλο που φοβαμαι ειναι μηπως 1500 ευρω πανε τσαμπα και μου βγαζει δλδ το μεταχειρισμενο πολλες ζημιες.. αλλωστε μεταχειρισμενο θα ναι.. απο την αλλη πως μπορω να αφησω 7 χιλιαρικα στο πεζοδρομιο αφου προς το παρον δεν εχω παρκινγκ και ηδη μου εχουν κλεψει ενα μηχανακι..?

δε θα παρεις γουρουνι στο σακι, θα το πας σε μηχανικο δικο σου (και αν δεν εχεις εσυ, ολο και καποιος φιλος θα εχει εναν εμπιστο) να το κοιταξει. Οι περισσότερες μοτο μου στο παρελθον, μεταχειρισμένες ηταν, ποτε δεν ειχα προβλημα με καμια, εφοσον φυσικα τις περασα απο κοσκινο πριν τις παρω.

- sober, σε καταλαβαίνω ρε φιλε. Στη περιπτωση αυτη η λυση είναι μια, την αφήνεις και σκαει κατω! αστη να πεσει!

jpk chios
10/05/2007, 16:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΟ ΝΕΟ...STELLA ΕΧΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΤΕ ΕΝΑ ΚΑΚΟΜΟΙΡΟ ELIMINATOR 250 ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΜΕ ΤΟ ANCHELO ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ACHELO ΜΟΝΟ(!!!) ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ.ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ EL250 ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΑ ΧΡΥΣΟ!!!ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ ΓΛΥΦΤΗ...ΜΑΖΙ ΜΕ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΕΙ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΥΡΑ...ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΧΩΜΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΟΝ ΟΦ.ΔΕΣ ΣΤΗ ΣΟΥΖΟΥΚΙ ΤΙΜΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ BANDIT650 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΤΙΜΙΟ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΚΙ ΑΜΑ ΘΕΛΕΙΣ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΕΙΣ ΚΟΜΜΑΤΙ...ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΨΙΛΟSTREETAKIA ΜΕ FAIRING KAI AN MPOREIS KI ANTEXEIS KANENA ME ΑΒS.ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΕΙΣ...ΜΕ ΤΟ FAIRING H ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΒΡΟΧΗ (ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ)ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΕΧΡΙ ΧΑΛΚΙΔΑ...:o :wave2: :beer:

KaTaNaS
11/05/2007, 00:24
ιστελλιτσα πρε την μηχανη της ΤΑΤΙ οτι πρεπει για σενα!



ενα ΧR250 ... θα το βρεις στις αγγελείες!

Vstrommer71
11/05/2007, 00:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ιστελλιτσα πρε την μηχανη της ΤΑΤΙ οτι πρεπει για σενα!



ενα ΧR250 ... θα το βρεις στις αγγελείες!
Oυφ,η καρδια μου πηγε στη θεση της...
Εχει γουστο λεω να πει για το 640 του που πουλαει:lol: :lol: :lol:

BTW Το Serrow γιατι το αποκλειετε?Για κοπελιτσα νομιζω οτι ειναι μια χαρα!
Αφου κι εγω πηγαινα βολτες στα χωματα με ενα Serrow,και ειμαι και αδυνατουλης:blush: ....

sober
11/05/2007, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Oυφ,η καρδια μου πηγε στη θεση της...
Εχει γουστο λεω να πει για το 640 του που πουλαει:lol: :lol: :lol:

BTW Το Serrow γιατι το αποκλειετε?Για κοπελιτσα νομιζω οτι ειναι μια χαρα!
Αφου κι εγω πηγαινα βολτες στα χωματα με ενα Serrow,και ειμαι και αδυνατουλης:blush: ....



Ελα ντε....φ8ηνο , αξιοπιστο...ελαφρυ...

KaTaNaS
11/05/2007, 00:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Το Serrow γιατι το αποκλειετε?



καλο κι αυτο το μηχανακι για κοπελιτσα!!:wacko:

Vstrommer71
11/05/2007, 00:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
καλο κι αυτο το μηχανακι για κοπελιτσα!!:wacko:
Γιατι το 640 ετσι που το εχεις ''ελαφρωμενο'' δεν κανει?
Βρες ενα τροπο να το κοντυνεις καμμια 20αρια ποντους και θα ειναι ταμαμ!!:lol: :lol: :lol: :lol:

vthn
11/05/2007, 01:01
καλωσήρθες από ομοιοπαθή...

εάν πας σε 650 τότε πρέπει να συμβιβαστείς και με τα έξοδα μιας μεγάλης μηχανής. Εάν όμως την θέλεις μόνο για μέσα στην πόλη ξανασκέψου το.
Εγώ προσωπικά δεν θέλω να ξεπεράσω τα 250 (και ίσως και πολλά λέω), γιατί πίστεψα ένα καλό μου φίλο που μου είπε το εξής: "Φίλε, με τη μηχανή, όσο πάει τόσο θα πας... Και αν όχι στην αρχή, όταν νομίσεις ότι έμαθες."

Βρισκόμενος στην ίδια κατάσταση, οι επιλογές φαίνεται να είναι οι εξής:

α) 125ρι on-off (XT-XR κλπ)
β) μεταχειρισμένο 250ρι (AX, Dominator, Anchello κλπ)
γ) με τα ίδια λεφτά που θα δώσεις για μεταχειρισμένο 250ρι δεκαετίας, καινούριο 200ρι Κινέζικο (οn-off)

όσο περνάει ο καιρός, τόσο με βλέπω προς το γ..

fantacid
11/05/2007, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ιστελλιτσα πρε την μηχανη της ΤΑΤΙ οτι πρεπει για σενα!



ενα ΧR250 ... θα το βρεις στις αγγελείες!


τωρα αν συμπηλρωσω οτι ειναι απο γυναικα...γιατρο....ευλαβικα συντηρημένο......................................!????


:winka:

KaTaNaS
11/05/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
τωρα αν συμπηλρωσω οτι ειναι απο γυναικα...γιατρο....ευλαβικα συντηρημένο......................................!????


:winka:

ειναι καλοοοοοο



ή ψαξε σε ΧR400

Vstrommer71
11/05/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
Εγώ προσωπικά δεν θέλω να ξεπεράσω τα 250 (και ίσως και πολλά λέω), γιατί πίστεψα ένα καλό μου φίλο που μου είπε το εξής: "Φίλε, με τη μηχανή, όσο πάει τόσο θα πας... Και αν όχι στην αρχή, όταν νομίσεις ότι έμαθες."


ΔΕΝ ειναι ολοι ετσι ομως...
Εγω ειχα το Vstrom650 δυο χρονια,γυρισα τα βουνα και τους δρομους της Ελλαδας και ΠΟΤΕ δεν το πηγα οσο πηγαινε,γιατι το σημαντικο φιλε μου σε ενα μηχανακι που μπορει πχ να χτυπησει μια 250αρα ΔΕΝ ειναι να δεις αν παει 250 χλμ ΑΛΛΑ να χαρεις το γκαζι του πηγαινοντας Χ-Α-Λ-Α-Ρ-Α!
Οι τσιτες και τα σκισιματα οδηγουν σε λυπες,φιλικα :beer:

Ως νεος οδηγος λοιπον να ακους γνωμες,να συνθετεις αποψεις και να κρινεις.Στο τελος θα δεις οτι αυτα που σου λεγανε καποιοι μαγκες φιλοι σου ειναι μ@λ@κιες ενω αντιθετα καποια πραγματα που σου ελεγαν καποιοι αλλοι(τα οποια οταν τα ακουσες ειπες μεσα σου:"Τι λεει ο μ@λ@κας!) ειναι τελικα αυτα που ειναι αληθινα και αγγιζουν την ουσια!:wave2:

BTW Μια χαρα ειναι το Serrow οσο και να το υποτιματε!:smokin:

fantacid
11/05/2007, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ειναι καλοοοοοο



ή ψαξε σε ΧR400


ειναι πολααααααααααα τα γκαζια σταυρε!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:

Vstrommer71
11/05/2007, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ειναι πολααααααααααα τα γκαζια σταυρε!!!!!!

:lol: :lol: :lol: :bigcry: :lol: :lol: :lol:
Kαι το υψος σελλας επισης:smokin:

vthn
11/05/2007, 01:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71

Ως νεος οδηγος λοιπον να ακους γνωμες,να συνθετεις αποψεις και να κρινεις.Στο τελος θα δεις οτι αυτα που σου λεγανε καποιοι μαγκες φιλοι σου ειναι μ@λ@κιες ενω αντιθετα καποια πραγματα που σου ελεγαν καποιοι αλλοι(τα οποια οταν τα ακουσες ειπες μεσα σου:"Τι λεει ο μ@λ@κας!) ειναι τελικα αυτα που ειναι αληθινα και αγγιζουν την ουσια!:wave2:
+ 10


πάντως για κάποιον που θέλει απλώς να μετακινείται στην πόλη και δεν ενδιαφέρεται να κάνει ταξίδια με μηχανή, τα 650 cc δεν είναι λίγο υπερβολή;

Vstrommer71
11/05/2007, 01:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από vthn
+ 10


πάντως για κάποιον που θέλει απλώς να μετακινείται στην πόλη και δεν ενδιαφέρεται να κάνει ταξίδια με μηχανή, τα 650 cc δεν είναι λίγο υπερβολή;
Υπαρχουν μηχανακια 650 που ειναι πανευκολα στην πολη,οπως υπαρχουν και μηχανακια 250 που σου βγαζουν την πιστη στην πολη.Εξαρταται το καθε μηχανακι,τα κυβικα δεν αποτελουν απο μονα τους τεκμηρια καταλληλοτητας για την πολη!
Δηλ το Eliminator250 ειναι πιο ευκολο στην πολη απο ενα Freewind?
Oποτε μην γενικευουμε:beer:

sober
11/05/2007, 01:35
Ε αμα παρει 650 8α βγει και παραεξω...:winka: :wave2:

vthn
11/05/2007, 01:39
αυτό είναι που φοβάται....

sober
11/05/2007, 01:48
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bigcry:

DimChios
11/05/2007, 01:51
+2000 για το XR της tati!

Αφού δεν με βλέπω να βρίσκω τα φράγκα να το πάρω εγώ!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

nassosxlvbros
11/05/2007, 06:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
kalimera paidia..eimai neo melos tou forum an kai den ksero polla pragmata apo mixanes..alla elpizo na matho kapoia basika toulaxiston.. mia aporia exo mono... ola ta 250aria styl AX pou exoun paei? giati oi etaireies exoun toosa xronia na bgaloun ena tetoio mixanaki? toylaxiston stin ellada giati den erxontai? theloun lete na proothisoun mono 650? giati mono tetoia blepo..
ta 650 moy fainontai arketa gia mena.. ma oute 400cc??? giati??:sick: to mono sxetika elafry kai xamilo pou exo dei alla pali se 650 einai to pegaso..ooraio mixanaki!!ALLA......apo papaki se 650?

Καλημέρα!
για να πάρεις μοτό <250 cc θα πρέπει να δώσεις με μοτό 500-600cc...άρα από παπί βρίσκεσαι σε μηχανη μεσαιου κυβισμού....όσο πήγαινες με το παπί (πχ 90-100κμ) το ίδιο πας και με την οποιαδήποτε μοτο απο 250αρα μέχρι 1000...ΑΛΛΟ όμως φρενάρω με πάπια από τα 100 (και να δούμε που θα σταματήσω),κι άλλο με μοτοσυκλετα...από κει και πέρα είναι θέμα μεγέθους σου(ύψος,κλπ) και βάρους μοτό...αλλά και γούστου πάνω από όλα...
:beer:

funmoto
11/05/2007, 09:24
Γειά σου stellla!!!

Να ρωτήσω κάτι? Θέλεις να αντικαταστήσεις το παπί με μηχανή γιατί γουστάρεις την οδήγηση μηχανής με συμπλέκτη, καλύτερα φρένα (δεν είναι απόλυτο στην κατηγορία που κοιτάς) στην πόλη "αποκλειστικά"???
Δε θέλω να είμαι αδιάκριτη :blush: αλλά ...είσαι πάνω ή κάτω από 1.70?

Κοίτα η γνώμη μου (και μόνο) είναι πως αν θέλεις να απολαύσεις τις χαρές της οδήγησης μιας "μηχανής" δε θα πρέπει να σε περιορίζουν τα κυβικά, δεν είναι μπαμπούλας μήτε κανείς χαζός να ανέβει σ' ένα μοτόρι που δεν ξέρει και να στύψει τη γκαζιέρα...:confused:
Το βάρος ναι, το ύψος σέλας ναι! Αυτά θα πρέπει να σε προβληματίσουν αφού στην αρχή ειδικά θα ζοριστείς λιγάκι μέχρι να "μάθεις" τα χούγια της καλής σου.
Και το cb400 είναι βαρύτερο και με βαρύτερη αίσθηση από το pegaso και το freewind.

Μη βιαστείς, ψάξτο και ΠΡΟΣΕΞΕ πολύ τα μεταχειρισμένα ειδικά πάνω από 3-4 χρόνων.

Καλή επιλογή και...
καλωσόρισες :wave2:

Λεωνίδας
11/05/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από funmoto
Δε θέλω να είμαι αδιάκριτη :blush: αλλά ...είσαι πάνω ή κάτω από 1.70?
Κάνεις που κάνεις μια δουλειά... δεν την κάνεις και σωστά;
(ρώτα και κιλά ρώτα και κιλά :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: )

nickmonstro
11/05/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Κάνεις που κάνεις μια δουλειά... δεν την κάνεις και σωστά;
(ρώτα και κιλά ρώτα και κιλά :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: ) Γιατι για να δεις αν ειναι χονδρη η κοπελα???

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
11/05/2007, 10:21
Καταρχάς να ξεκινήσουμε απο τα βασικά.

1- Νέος οδηγός σε μηχανή = σχεδόν σίγουρη πτώση (έστω και χαζή) = πληρωμή σε μικρό-ζημιές.

Αν τώρα έχει πάρει On-off μόνο το πλαστικό fairing - reservoir του πήγασου είναι αρκετά για να σε κάνουν να κλαίς.

Προτίμησε κάτι καλύτερα σε ψευτό-enduro όπως είναι το DRZ 400cc και πλησιάζει και στα κυβικά που ζητάς.

2- Ύψος... για μια κοπέλα που δεν έχει και την μυική δύναμη να συγκρατήσει όσο μπορεί μια μηχανή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο. Οπότε καλό είναι να είναι χαμηλό στην αρχή το μηχάνημα... Ότι και αν είναι αυτό. Γελάω αφάνταστα με τύπους που μπαλατζάρουν σε στυλ "so you think you can ...hold it" πάνω σε ΚΤΜ ή GS1200 που δεν φτάνει καλά καλά η μύτη του ποδιού τους στην άσφαλτο.

3- Εκμάθηση... αυτό πάει σύμφωνα με το μυαλό. Αν έχεις μυαλό ακόμα και busa να έχεις (λέμε τώρα!) δεν θα έχεις προβλήματα... αν όμως κουβαλάς μόνο φαγούρα στο δεξί χέρι και κενός άερος στο "ρετιρέ" αντί για μυαλό... ακόμα και το 50cc που έχεις είσαι επικίνδυνη/ος. Γενικά πάντως καλό είναι να έχεις μια μηχανή που μπορείς να την πάς... την έχεις δηλαδή και δεν σε πάει εκείνη. Αυτό το κρίνεις μόνη σου, μετά απο ενα test-ride.

4- Χρήματα... όσο πιο μεγάλο , τόσο πιο κοστοβόρο. Αυτό είναι απόλυτο... άλλο να είναι 400cc και μονοκύλινδρο και άλλο 650cc και 2-κύλινδρο.. άλλες συντηρήσεις και άλλα έξοδα.
Και στις δύο περιπτώσεις επειδή πιθανώς να μην γνωρίζεις πολλά για μηχανές, καλύτερα να πάρεις καινούριο να έχεις την εγγύηση τουλάχιστον.

5- Parking... είτε μτχ είτε καινούριο, αν τους γυαλίσει την έβαψες... οπωσδήποτε βρίσκεις χώρο parking. Έχω φίλη που έχει ενα modenas και το βάζει σε χώρο παρκαρίσματος επί πληρωμή.Η περιοχή που μένει (Κυψέλη) είναι φημισμένη για τις απώλειες δικύκλων.

6- Εξοπλισμός.... ανεξάρτητα τα κυβικά, να προσθέσεις περίπου 1000? για καλό εξοπλισμό (κράνος - μπουφάν - γάντια -μπότες- αδιάβροχα) Μην το αμελήσεις... καλύτερα να πάρεις τον εξοπλισμό και να κυκλοφορείς με το 50cc ακόμα , παρά με μεγάλη μηχανή και ελλειπή εξοπλισμό.

7- Στην αγορά μηχανής όπως είπαν , πήγαινε με κανένα μηχανικό ή παληκάρι που να γνωρίζει απο μηχανές για να μην σε τουμπάρει ο πωλητής.

Καλή αγορά σου εύχομαι οτι και αν πάρεις τελικά.


Gandalf

stellla
14/05/2007, 10:00
καλημερα!
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους παιδια.. χαρηκα βεβαια που μπηκε στη συζητηση και κοπελα..μπορει ισως να δει την δικη "πλευρα" καλυτερα..
επισης το υψος της μηχανης ηταν ενα προβλημα η αληθεια.. αλλα ξεπεραστηκε αφου βρηκα τελικα ενα ΝΧ σε παρα πολυ καλη κατασταση !!!!:D :D :D ειμαι χαρουμενη λοιπον για το νεο μου μηχανακι..!!! οσο για τον εξοπλισμο που αναφερατε συμφωνω απολυτα!! γι αυτο αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας και γι αυτα θα ταν καλα.. προς το παρον λεω για 2 καλα κρανη.. μπουφανακι εχω..για GVC ελεγα και ξερω οτι ειναι καλα.. βεβαια δεν ξερω και καποιο μαγαζι.. αν εχετε να προτεινετε... και παλι σας ευχαριστω πολυυυ:D

makis206
14/05/2007, 10:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
για GVC ελεγα και ξερω οτι ειναι καλα..

Μάλλον AGV εννοείς ;!;!:confused: :lol: :lol:

Γιατί η JVC βγάζει ηλεκτρικά ήδη..:lol:

Καλοτάξιδο το μοτόρι, πάντα όμορφες στιγμές να ζεις μαζί του !

:beer: :beer: :wave2:

stellla
14/05/2007, 10:34
μμ χεχεχε ναι σα να χεις δικιο...:D

makis206
14/05/2007, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellla
μμ χεχεχε ναι σα να χεις δικιο...:D

Κι είναι όντως καλά και όμορφα τα κρανάκια της AGV, αν ήμουν από Αθήνα ίσως θα μπορούσα να σου προτείνω κάποιο μαγαζί αλλά είμαι επαρχιωτάκι και δεν ξέρω την αγορά της πρωτεύουσας :lol:

Όλο και κάποιος θα βρεθεί να σου προτείνει όμως

Καλή αγορά να κάνεις και καλοφόρετο να είναι !

:beer: :beer: :wave2:

kostisthegreek
14/05/2007, 11:02
Αντε καλοτάξιδο και να προσέχεις!

:beer:

vthn
14/05/2007, 17:26
καλοτάξιδο!!

πάντα κράνος!

sober
14/05/2007, 22:30
Καλοταξιδο και καλες βολτες!!!

Παντα με προσοχη και ΠΑΝΤΑ κρανος!!!

:beer: :beer: :beer: :wave2: :wave2:

vthn
15/05/2007, 16:46
για κράνη agv δες και εδώ:

http://www.megamarket.gr/helmets-c-896_897.html?filter_id=851

stellla
15/05/2007, 22:14
σ ευχαριστω!! :) θα το κοιταξω...

jpk chios
15/05/2007, 22:24
XΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΕΛΙΚΑ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕ.ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΕΙΣΑΙ ΑΟΡΑΤΗ!ΔΙΑΛΕΞΕ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΚΡΑΝΟΣ.ΜΗ ΤΣΙΓΚΟΥΝΕΥΤΕΙΣ!:beer: :wave2:
ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!:a013: