PDA

View Full Version : Βαλίτσες κ ταξίδι (ταχύτητα?)



aman17-2
10/05/2007, 11:37
Μια ερώτηση σαν καινούριος στον τομέα....
έχω βάλει 3βάλιτσο GIVI
2x E41 keyless + V46

στο mannual Λέει βάρος μέχρι 10 κιλά και μέγιστη ταχύτητα 120 !!!!!!!!

εσείς τι λέτε? εμπειρίες?
με 140-160 αν πάω λέτε να τις ψάχνω στο δρόμο?
με το στρομ την V46 την πήγα μέχρι 200 και ολα οκ...αλλά σχεδόν άδεια..
τώρα και με τις πλαινές δεν ξέρω...

Nostra
10/05/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
Μια ερώτηση σαν καινούριος στον τομέα....
έχω βάλει 3βάλιτσο GIVI
2x E41 keyless + V46

στο mannual Λέει βάρος μέχρι 10 κιλά και μέγιστη ταχύτητα 120 !!!!!!!!

εσείς τι λέτε? εμπειρίες?
με 140-160 αν πάω λέτε να τις ψάχνω στο δρόμο?
με το στρομ την V46 την πήγα μέχρι 200 και ολα οκ...αλλά σχεδόν άδεια..
τώρα και με τις πλαινές δεν ξέρω...


δε θα έχεις πρόβλημα....

αρκεί να μη τις γεμίζεις με μολύβι...


:wave2: :wave2:

THEOD
10/05/2007, 12:24
ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές (είτε μοτοσυκλετών, είτε αξεσουάρ) ανακοινώνουν μειωμένα όρια ταχύτητας σε περίπτωση μεταφοράς τριβάλιτσου.... είναι κάποια αρκετά "τραβηγμένα από τα μαλλιά" όρια ασφαλείας...
Στην πράξη αν η εφαρμογή έχει γίνει σωστά και το φόρτωμα είναι ζυγισμένο και εντός ορίων δεν θα έχεις πρόβλημα...

Ενδεικτικά αναφέρω ότι φίλος που σε Κ1200 φοράει το τριβάλιτσο της BMW που ο κατασκευαστής του δίνει επίσημα όριο τα 170, δοκιμάζαμε παρέα τις τελικές στην περιοχή 260-270...:eyepop: :eyepop: :eyepop: χωρίς πρόβλημα (πέρα από καμμιά 10αριά χιλιόμετρα μείωσης της τελικής λόγω επιπλέον αεροδυναμικών αντιστάσεων)....
Μιλάμε όμως για πολύ καλή ποιότητα βαλιτσών και συστηματος στήριξής τους και σωστό φόρτωμα...
Υπερβολή είναι και ΔΕΝ στο συνιστώ απλά το αναφέρω ενδεικτικά...:wave2:

dirtbird
10/05/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
ΟΛΟΙ οι κατασκευαστές (είτε μοτοσυκλετών, είτε αξεσουάρ) ανακοινώνουν μειωμένα όρια ταχύτητας σε περίπτωση μεταφοράς τριβάλιτσου.... είναι κάποια αρκετά "τραβηγμένα από τα μαλλιά" όρια ασφαλείας...
Στην πράξη αν η εφαρμογή έχει γίνει σωστά και το φόρτωμα είναι ζυγισμένο και εντός ορίων δεν θα έχεις πρόβλημα...

Ενδεικτικά αναφέρω ότι φίλος που σε Κ1200 φοράει το τριβάλιτσο της BMW που ο κατασκευαστής του δίνει επίσημα όριο τα 170, δοκιμάζαμε παρέα τις τελικές στην περιοχή 260-270...:eyepop: :eyepop: :eyepop: χωρίς πρόβλημα (πέρα από καμμιά 10αριά χιλιόμετρα μείωσης της τελικής λόγω επιπλέον αεροδυναμικών αντιστάσεων)....
Μιλάμε όμως για πολύ καλή ποιότητα βαλιτσών και συστηματος στήριξής τους και σωστό φόρτωμα...
Υπερβολή είναι και ΔΕΝ στο συνιστώ απλά το αναφέρω ενδεικτικά...:wave2:

Εσύ με τι ήσουν? :confused: :confused:

emilio
10/05/2007, 12:31
Εγώ θα σε συμβούλευα προληπτικά να τις δένεις και με κάποιον υφασμάτινο ιμάντα για περισσότερη ασφάλεια. Νομίζω ότι έτσι θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

THEOD
10/05/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εσύ με τι ήσουν? :confused: :confused:


Με το ποδήλατο αλλά είχα προσλάβει 2 Αλβανούς να κάνουν πετάλι...:D

:smokin: :smokin: :smokin:

lemmys
10/05/2007, 12:44
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax:beer: axaxaxa:beer:

dirtbird
10/05/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Με το ποδήλατο αλλά είχα προσλάβει 2 Αλβανούς να κάνουν πετάλι...:D

:smokin: :smokin: :smokin:
Έπρεπε να το'χα καταλάβει:rolleyes: :rolleyes:

THEOD
10/05/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έπρεπε να το'χα καταλάβει:rolleyes: :rolleyes:

Άργησες λίγο αλλά τα κατάφερες... :a029: :a46:

dirtbird
10/05/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Άργησες λίγο αλλά τα κατάφερες... :a029: :a46:
Αρχικά με μπέρδεψε το avatar σου :confused: :confused:

:rotflmao: :rotflmao:

rsp
10/05/2007, 17:59
Με το ΧΧ και πλαινες, ποτε κανενα οριο στην ταχυτητα, οτι ειχε πηγαινα, βαλιτσες Givi, Με το ΚΤΜ μεχρι 180-190 χωρις κανενα προβλημα, βαλιτσες Hepco τριπλετα..Νομιζω οτι τα ορια τα βαζουν για να εχουν το κωλο τους καλυμενο, στο ΚΤΜακι εχω φορτωσει 2 μπουκαλες και 2 σετ καταδυτικα (βαρη και λοιπα) και πηγαινα αερα πατερα...

zireous
12/05/2007, 21:52
Μπερδεύετε τον όρο 'προτεινόμενο βάρος' με τον όρο 'μέχρι να σπάσει αντέχει το μαμημένο'... :lol:

Άμα μπορείτε να ρυθμίζετε αναρτήσεις και πιέσεις ανάλογα αλλά και να κρατάτε το βάρος χαμηλά, θα έχετε λιγότερα προβλήματα.


Τα όρια βγαίνουν και σε συνδυασμό και με άλλες εξωγενείς παραμέτρους εκτός από τις παραπάνω (πχ με 8 μποφώρ και βροχή -πόσο μάλλον με καραφλά λάστιχα και αναρτήσεις για πέταμα- μάλλον δε θα πηγαίνατε το κώλο σας φορτωμένοι).

Ο κινέζος με τα γουρούνια πάντως δεν το πολυάνοιγε. :lol:

Respect
12/05/2007, 23:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Με το ποδήλατο αλλά είχα προσλάβει 2 Αλβανούς να κάνουν πετάλι...:D

:smokin: :smokin: :smokin: :lol: :lol: :lol: Θεός! :rotflmao: :rotflmao:

BUSA MAKIS
14/05/2007, 12:34
Εχω KRAUSER βαλίτσες και με 200αρες. No problem το Hayabusa και οι βαλίτσες. :wave2:

spyrakos35
14/05/2007, 18:09
οπωσδήποτε δέσιμο οι βαλίτσες και η κεντρική....

οι μοναδικες που έχουν προβλημα είναι οι SHAD....

άρχισα το θάψιμο αλλά δες το ποστ "Βαλίτσες SHAD" λίγο παραπάνω...

aman17-2
14/05/2007, 20:06
όταν λέμε δέσιμο ?????

με χταπόδι οι 2 πλαινές να κρατάνε κόντρα?

ίσως να είναι η ερώτηση τελείως ανόητη αλλά είπαμε...μπένω σε χωράφια που δεν γνωρίζω καθόλου.....

spyrakos35
15/05/2007, 05:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
όταν λέμε δέσιμο ?????

με χταπόδι οι 2 πλαινές να κρατάνε κόντρα?

ίσως να είναι η ερώτηση τελείως ανόητη αλλά είπαμε...μπένω σε χωράφια που δεν γνωρίζω καθόλου.....

η κεντρική με διχτάκι και οι πλαινές με ιμάντες ή χταπόδι με τρόπο τέτοιο που ακόμα και αν σπάσει η στήριξή τους να μην τις ψάχνεις....

το θέμα είναι όλες με κάποιο τρόπο να συνδέονται με την μηχανή

Mimas
17/05/2007, 13:23
Να ρωτήσω κάτι και γώ, ετοιμάζομαι για ταξιδάκι με το V-Strom 650 και θα βάλω εκτός απο την γυναίκα μου και 2 soft bags, πείτε όμως την ανάρτηση που έχει κάτω απο την σέλα μας και ρυθμίζεται χειροκίνητα αν θέλουμε να την σκληρήνω ή να την μαλακώσω? Με λίγα λόγια όσο πιό πολύ βάρος έχουμε στην μηχανή η ανάρτηση θα πρέπει να είναι πιό σκληρή ή πιό μαλακή?

Ευχαριστώ
Mimas

spyrakos35
17/05/2007, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Να ρωτήσω κάτι και γώ, ετοιμάζομαι για ταξιδάκι με το V-Strom 650 και θα βάλω εκτός απο την γυναίκα μου και 2 soft bags, πείτε όμως την ανάρτηση που έχει κάτω απο την σέλα μας και ρυθμίζεται χειροκίνητα αν θέλουμε να την σκληρήνω ή να την μαλακώσω? Με λίγα λόγια όσο πιό πολύ βάρος έχουμε στην μηχανή η ανάρτηση θα πρέπει να είναι πιό σκληρή ή πιό μαλακή?

Ευχαριστώ
Mimas

πιο σκληρη αλλά μην το παρακάνεις γιατι δεν είναι και οι πιο καλές αναρτήσεις του κόσμου.....

μην ξεχάσεις να δέσεις τις soft bags έτσι ωστε να μην κουνάνε από τον αέρα...

καλά να περάσετε....

Mimas
17/05/2007, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
πιο σκληρη αλλά μην το παρακάνεις γιατι δεν είναι και οι πιο καλές αναρτήσεις του κόσμου.....

μην ξεχάσεις να δέσεις τις soft bags έτσι ωστε να μην κουνάνε από τον αέρα...

καλά να περάσετε....

Αυτό πίστευα και γώ. Thnx

Όταν λές να τις δέσω (δέν έχω πάρει ακόμα οπότε δέν ξέρω πώς κάθονται) εκτός απο τα κουριά που κάθονται πάνω σε αυτά ο πίσω μας έχει και άλλα να δεθούν κάπου?

spyrakos35
17/05/2007, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Αυτό πίστευα και γώ. Thnx

Όταν λές να τις δέσω (δέν έχω πάρει ακόμα οπότε δέν ξέρω πώς κάθονται) εκτός απο τα κουριά που κάθονται πάνω σε αυτά ο πίσω μας έχει και άλλα να δεθούν κάπου?

δεν υπάρχουν πλαινές βάσεις???? σαν να είναι σκληρες βαλίτσες????
αν όχι, πήγαινε από την colori και ρώτα αν έχουν .... ή πάρε τις πλαινές βάσεις από αλλη εταιρεία

Mimas
17/05/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από spyrakos35
δεν υπάρχουν πλαινές βάσεις???? σαν να είναι σκληρες βαλίτσες????
αν όχι, πήγαινε από την colori και ρώτα αν έχουν .... ή πάρε τις πλαινές βάσεις από αλλη εταιρεία

sorry sorry μάλλον το διατύπωσα λάθος, εννούσα σαμάρια τσάντες όχι τις σκληρές με τις βάσεις.

Respect
17/05/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Mimas
Να ρωτήσω κάτι και γώ, ετοιμάζομαι για ταξιδάκι με το V-Strom 650 και θα βάλω εκτός απο την γυναίκα μου και 2 soft bags, πείτε όμως την ανάρτηση που έχει κάτω απο την σέλα μας και ρυθμίζεται χειροκίνητα αν θέλουμε να την σκληρήνω ή να την μαλακώσω? Με λίγα λόγια όσο πιό πολύ βάρος έχουμε στην μηχανή η ανάρτηση θα πρέπει να είναι πιό σκληρή ή πιό μαλακή?

Ευχαριστώ
Mimas Μια γραμμή πιο σκληρή το πολύ και είσαι κομπλέ!