PDA

View Full Version : Πάει τελείωσε......



powerphot
31/08/2004, 10:55
Πάει τελείωσε, πάει ο Αύγουστος, πάνε οι Ολυμπιακοί αγώνες, πάνε οι διακοπές, (για όσους έκαναν), όλοι τώρα τα κεφάλια μέσα (στις οθόνες;).
Από σήμερα η αύριο γυρνάμε όλοι στα καθημερινά. Το κεντρικό θέμα αυτού του καλοκαιριού ήταν οι Ολυμπιακοί αγώνες και μονοπώλησε το ενδιαφέρον όλων θετικά κι αρνητικά.
Το δυστύχημα ήταν που αρχίσαμε με τα αρνητικά και μάλιστα με τα φαβορί μας.
Τι την ήθελες την Transalp ρε Κωστάκη; πάρε ένα παπάκι να πάς στο χωριό να έχουμε κι εμείς το κεφάλι μας ήσυχο.
Και καλά το αντιντόπινγκ, δεν το φοβήθηκες, το αλκοτέστ δεν το ξέρεις; πάλι καλά που δεν πάθατε ούτε γρατσουνιά(;), μακάρι κι εγώ να είχα την τύχη σας όταν πέφτω (ακόμα πονάει το χέρι, και ας κοντεύουν 20 μέρες).
Τι ξεφτίλα ήταν αυτή; αμ κι ο άλλος; έχετε δει ποτέ προπονητή με κουστούμι και γραβάτα μες το ταρτάν, τι στυλάκι ο τύπος; σαν γιάπης στο χρηματιστήριο με τις «μετοχές» του στην «τιμή εκκίνησης» κι αυτός με το χρονόμετρο στο χέρι.
Φούσκες οι μετοχές φούσκωσαν τα μυαλά του, τι να πει κανείς; τι να το κάνω τώρα που τελείωσε το πάρτι να περιμένω να δω ποιος είχε δίκιο και ποιος άδικο; ευτυχώς που είχαμε άλλους τετρακόσιους τόσους αθλητές να μας βγάλουν ασπροπρόσωπους.
Απολογισμός, 16 μετάλλια (μπράβο μας) διαφόρων μετάλλων, 3000 ελιές κλαδεμένες (φανταστική ιδέα όποιος την σκέφτηκε), εκατομμύρια Ελληνικές σημαίες παντού, δισεκατομμύρια κόσμου που δεν ήξερε αλλά έμαθε τι είναι…. «το ελλάντα», χιλιάδες ταψιά «μουζάκα», «τσατζίκι», αμέτρητα «greek souvlaki», ατέλειωτα pins πολλά pins με το Athens 2004, τρισεκατομμύρια Euro να αλλάζουν χέρια (εγώ δεν ήμουν εκεί γμτ), δυο «βλέπελιν» τα οποία ακόμα κόβουν βόλτες και δεν ξέρω μέχρι πότε, καμιά δεκαριά ελικόπτερα να πετάνε κάθε μέρα πάνω απ’ τα κεφάλια μας, δεκάδες χιλιόμετρα ολυμπιακών λωρίδων για να πηγαίνουν μαλλιά κουβάρια τα διαπιστευμένα οχήματα, επιπλέον δρομολόγια στα λεωφορεία τραμ τρένα και μετρό, ατέλειωτα παράθυρα στα κανάλια με «ειδικούς» του ντόπινγκ, 108 έλληνες αθλητές που οι περισσότεροι ήρθαν τώρα για πρώτη φορά στην Ελλάδα, πολλά καθίσματα άδεια με πουλημένα εισιτήρια που δεν είδε ποτέ κανείς, δεν θα μπορέσω ποτέ να πω την πρόταση, «ήμουν κι εγώ εκεί», γιατί πολύ απλά εγώ «ήμουν εδώ» κοιτώντας τον τιμοκατάλογο των εισιτηρίων και προσπαθούσα να αποφασίσω διακοπές η Ολυμπιακοί; δεν πρόλαβα να το σκεφτώ πολύ, μετά το πέσιμο ούτε διακοπές ούτε Ολυμπιακούς από κοντά(αγκαλιά με την TV). Κορεσμός πια με τα 100 και πλέον πυροτεχνήματα που την επόμενη της τελετής έναρξης στόλισαν φανταστικά τον ουρανό πάνω απ’ τον λόφο της Φιλοθέης(οι πυροσβέστες βέβαια είχαν διαφορετική γνώμη μετά), πάρα πολλά στάδια και αθλητικές εγκαταστάσεις που μας έμειναν «προίκα», τόσα πολλά που για να πούμε ότι θα «βγάλουν τα λεφτά» τους θα πρέπει όλοι μας από δω και στο εξής να διαλέξουμε ένα επάγγελμα σχετικό με τον αθλητισμό(τι να διαλέξω tennis η tettris;), οι δημοσιογράφοι πάντως είχαν την τιμητική τους σε όλα τα θέματα, αθλητικά ήθελαν; αθλητικά έλεγαν, πολιτικά ήθελαν;(για το ποιος έφαγε τα κονδύλια) πολιτικά εύρισκαν, ειδήσεις για τροχαία ήθελαν;(βλέπε Transalp-ΚΑΤ), τροχαία εύρισκαν, τώρα μετά τους Ολυμπιακούς αγώνες θα έχουμε και ένα ποτ-πουρί από δικαστήρια με αθλητικούς παράγοντες, χρηματοδοτήσεις και βάλε….να μου το θυμηθείτε.
Πάντα ήμασταν και θα ήμαστε περήφανοι που γεννηθήκαμε σ’ αυτή την χώρα, απλώς χάσαμε την ευκαιρία πριν καν αρχίσει το «show» να το μάθουν πολύ καλά κι οι άλλοι.
Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό διορθώθηκε όταν εκατομμύρια οθόνες έδειξαν «το ωραίο, το μεγάλο, και τα’ αληθινό», αφού είχε προηγηθεί το «ελληνικό συνήθειο», «βγάλαμε τα μάτια μας με τα ίδια μας τα χέρια»;
Πάλι καλά που μας ανέβασαν λίγο έως πολύ τα μετάλλια στις 17 μέρες που πέρασαν.
Το μεγάλο πάρτι στη λήξη τι σας λέει; Εντάξει με το πρώτο μισό. Μετά τι έγινε; Γυρίσαμε στην Ελληνική πραγματικότητα, πίστες, τσιφτετέλια, ντάτσουν με καρπούζια και πατάτε……
Πάντως το «μπράβο μας» και τα «συγχαρητήρια μας» τα πήραμε ωσάν το σκυλάκι που φέρνει πίσω το ξύλο όταν το πετά μακριά ο αφέντης, παρακάτω να δούμε τι θα γίνει, τον λογαριασμό ποιος θα τον πληρώσει…..;

nimbus
31/08/2004, 18:19
:winka: παμε για αλλα:sun:

monstermind
31/08/2004, 19:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από powerphot
παρακάτω να δούμε τι θα γίνει, τον λογαριασμό ποιος θα τον πληρώσει…..;

αυτό ξαναπές το...

καταπληκτικοί οι ολυμπιακοί... κεφάλια μέσα τώρα, γιατί κάποιος πρέπει να τους πληρώσει..

A.I.
01/09/2004, 12:15
Pinei kai kernaei i Gianna, ......kai peftoun pano tis oi provoleis, .......kai plironoun tora 10 ekatomiria Ellines pou den rotithikan pote an theloun me arxigo tin Gianna na salparoun gia megaleia.
Mas ekane ethnika iperifanous i Gianna mas! :yuck:
Auto mas elipe...