PDA

View Full Version : ακτινολόγηση πού;



souniwths
11/05/2007, 14:15
Καλησπέρα

Για ακτινολόγηση σε BMWδοζάντα (R1200GS), εκτός από τον ΜΟΤΟΡΟΔΑ, υπάρχει κάποιος άλλος; Γιατί λέει ότι θέλει όλη τη μέρα για να τη φτιάξει (9 το πρωί - 6 απόγευμα) που δεν μου πολυαρέσει...

Και γιατί όλοι λένε ότι για BMW μόνο ο ΜΟΤΟΡΟΔΑΣ; Δηλαδή είναι τόσο επιστήμη οι συγκεκριμένες ζάντες που μόνο ο συγκεκριμένος έχει την τεχνογνωσία και οι άλλοι δεν;

OldMan
11/05/2007, 14:18
Φοράς σαμπρέλα ή παίρνει tubeless ??

souniwths
11/05/2007, 14:20
tubeless

OldMan
11/05/2007, 14:21
ΟΥΤΕ στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ, ούτε πουθενά αλλού ...:sad:

gcrook
11/05/2007, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
ΟΥΤΕ στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ, ούτε πουθενά αλλού ...:sad:

Συγνωμη και τι γινεται αμα χρειαστει ακτινολογηση η οτιδηποτε ρε σεις;
Την ξεμονταρουμε και την παμε αγκαλια στην Παναγια την Βρεφοκρατουσα;
Η εστω στην Μεγαλοχαρη;
:sad:

OldMan
11/05/2007, 14:28
Την πάμε ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ κάνουν ακτινολόγηση, αλλά θα είμαστε ΣΧΕΔΟΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι θα ελέγχουμε τον αέρα 5 φορές την μέρα (και θα συμπληρώνουμε ισάριθμες φορές).

souniwths
11/05/2007, 14:29
Μάλλον κακό θα κάνει η απάντησή σου στην ψυχολογία μου (και στην τσέπη μου υποψιάζομαι) αλλά:
Υπάρχει άλλη εναλλακτική λύση εκτός του "αγοράζω καινούρια";


Δευτερεύουσας σημασίας ερωτήσεις:
Τι θα άλλαζε αν φόραγε σαμπρέλα;

souniwths
11/05/2007, 14:32
Επίτηδες τσέκαρα αέρα και σήμερα, είχα τσεκάρει και πριν 5 μέρες, δε χάνει (τουλάχιστον όχι ακόμα) αλλά 3-4 ακτίνες έχουν στραβώσει.

Αέρα, τώρα που το σκέφτομαι δε γίνεται να χάνει γιατί βγαίνουν στην εξωτερική πλευρά της ζάντας, όχι στο λάστιχο.

Η ζάντα με το μάτι (το δικό μου μάτι) δε φαίνεται να έχει πάρει.

Nostra
11/05/2007, 14:32
δεν υπάρχει κανείς που κάνει ακτινολόγηση σε 1200 GS ...


η ζάντα του 1200 έχει τις ακτίνες απ' εξώ ώστε να μπορεί να φοράει tubeless

και έχουν οι ακτίνες ένα ειδικό καψούλι που δένουν και κανείς στην ελλάδα δε έχει την τεχνογνωσία/τεχνολογία να τα πειράξει...


το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πας σε έναν εξουσιοδοτημένο να σου πει τί να κάνεις....



:wave2: :wave2: :wave2:

souniwths
11/05/2007, 14:36
Σε εξουσιοδοτημένο πήγα (αν και έλειπε ο μάστορας που ήθελα) και μου είπαν ΜΟΤΟΡΟΔΑ...

Nostra
11/05/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Σε εξουσιοδοτημένο πήγα (αν και έλειπε ο μάστορας που ήθελα) και μου είπαν ΜΟΤΟΡΟΔΑ...


καλά... άστο φίλε ... δε θα βγάλεις άκρη... αυτό που σου λέω είναι στάνταρ εκτός....

εκτός κι αν έχουν φέρει στη μοτορόδα κάνα ειδικό μηχάνημα για ακριβώς αυτήν την περίπτωση και δε το γνωρίζω....

:wave2: :wave2:

OldMan
11/05/2007, 14:43
Τι λέτε ρε κορίτσια τώρα ...???:D


Ο εξουσιοδοτημένος ΑΡΝΗΘΗΚΕ να προβεί σε επισκευή τμήματος της μοτο ???


(άσχετα αν την έστελνε στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ ή στον Βαγγέλα τον Αλλήθωρο, θα είχε αυτός την ευθύνη της επισκευής...)

Nostra
11/05/2007, 14:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι λέτε ρε κορίτσια τώρα ...???:D


Ο εξουσιοδοτημένος ΑΡΝΗΘΗΚΕ να προβεί σε επισκευή τμήματος της μοτο ???


(άσχετα αν την έστελνε στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ ή στον Βαγγέλα τον Αλλήθωρο, θα είχε αυτός την ευθύνη της επισκευής...)


Δεν αρνήθηκε προφανώς... παρέπεμψε... :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:



ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΜΕ!

souniwths
11/05/2007, 14:46
Μπορεί να έχουν φέρει ειδικό μηχάνημα όντως γιατί αλλιώς πως θα τις αλλάξει, αλλά ο χειριστής του μου φάνηκε επίσης πολύ "ειδικός" και για αυτό προσπαθώ να τον αποφύγω...





:beer:

marios8
11/05/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι λέτε ρε κορίτσια τώρα ...???:D


Ο εξουσιοδοτημένος ΑΡΝΗΘΗΚΕ να προβεί σε επισκευή τμήματος της μοτο ???


(άσχετα αν την έστελνε στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ ή στον Βαγγέλα τον Αλλήθωρο, θα είχε αυτός την ευθύνη της επισκευής...)


:a013: +1 Mην τρελαθούμε και τελείως.

stefanos
11/05/2007, 14:48
Και οι άλλες που φτιάχνονται είδα την προκοπή μας.
:sick:

marios8
11/05/2007, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra


ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΛΕΜΕ!

Οφείλουν να το φτιάξουν όπου και να γίνεται αυτό :wave2:

Nostra
11/05/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Και οι άλλες που φτιάχνονται είδα την προκοπή μας.
:sick:

αυτό είναι αλλουνού μαλάκα ευαγγέλιο...


αφού δεν απαιτούμε ως καταναλωτες/χρήστες καθόμαστε και τρώμε τον ερασιτεχνισμό τους....

εν πάσει περιπτώση για τον φίλο/δημιουργό του ποστ...

πας στον εξουσιοδοτημένο που εμπιστεύεσαι και του λες να στο φτιάξει...

το πως και τί θα κάνει αυτός είναι δικός του λογαριασμός...

δυστυχώς το πόσο θα σε χρεώσει είναι δικός σου λογαριασμός...

αλλά μετά τον κρατάς στο χέρι για την ποιότητα επισκευής... :winka:

gcrook
11/05/2007, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
:a013: +1 Mην τρελαθούμε και τελείως.

Ο φιλος souniwths αυτα ακριβως μου ειπε τηλεφωνικα πριν ποσταρει εδω μεσα.
Ας πορευτουμε λοιπον εχοντας κατα νου οτι τα λεγομενα του ισχυουν.
Εστω οτι λοιπον ο εξουσιοδοτημενος τον παρεπεμψε καπου...:sad: τοτε;

OldMan
11/05/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Εστω οτι λοιπον ο εξουσιοδοτημενος τον παρεπεμψε καπου...:sad: τοτε;
Ξεκινάμε σε λάθος βάση Ζωρζ...

Με την λογική αυτή θα έπρεπε να τον στείλει σε ηλεκτρολόγο για πρόβλημα στα φλας, σε λαμαρινά για βαθούλωμα στο τεπόζιτο, σε μηχανουργό για σπασμένο stand κ.λ.π.

souniwths
11/05/2007, 15:03
Ο φίλος souniwths λέει ότι πολύ φοβάται ότι έχει δίκιο ο Nostra ιδίως στο κομμάτι που λέει "δυστυχώς το πόσο θα χρεώσει είναι δικός σου λογαριασμός"...που δεν διαφέρει σημαντικά και από όσα λένε οι υπόλοιποι.

Θα περιμένω να ακούσω και τη γνώμη του μάστορα που θέλω και θα κινηθώ αναλόγως.

gcrook
11/05/2007, 15:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξεκινάμε σε λάθος βάση Ζωρζ...

Με την λογική αυτή θα έπρεπε να τον στείλει σε ηλεκτρολόγο για πρόβλημα στα φλας, σε λαμαρινά για βαθούλωμα στο τεπόζιτο, σε μηχανουργό για σπασμένο stand κ.λ.π.

Εχεις δικιο δεν ειχα ομως σκοπο να παω την κουβεντα αλλου.
Το ποιος παρεπεμψε ποιον που, δεν ανηκει σε αυτη την κατηγορια, οντως.
Μου κανει εντυπωση παντως η συγκεκριμενη ιστορια.
Τοσος κοσμος εχει το συγκεκριμενο μοντελο, κανεναν δεν τον απασχολησε κατι τετοιο;



Σημ. Αν δεν κανω λαθος και το Caponord θα πρεπει να εχει παραμοιο "θεμα" τοτε.

stefanos
11/05/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ο φιλος souniwths αυτα ακριβως μου ειπε τηλεφωνικα πριν ποσταρει εδω μεσα.
Ας πορευτουμε λοιπον εχοντας κατα νου οτι τα λεγομενα του ισχυουν.
Εστω οτι λοιπον ο εξουσιοδοτημενος τον παρεπεμψε καπου...:sad: τοτε;

τον παρέπεμψε δεν τον πέταξε έξω με την ζάντα κολάρο.
Αν πάς και τον πιάσεις και του εξηγήσεις οτι θεωρείς υποχρέωση του την επισκευή της ζάντας θα την πάρει.
Τώρα για το αποτέλεσμα.....

souniwths
11/05/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξεκινάμε σε λάθος βάση Ζωρζ...

Με την λογική αυτή θα έπρεπε να τον στείλει σε ηλεκτρολόγο για πρόβλημα στα φλας, σε λαμαρινά για βαθούλωμα στο τεπόζιτο, σε μηχανουργό για σπασμένο stand κ.λ.π.


Σωστά το λες, και για αυτό παλιότερα που είχε χρειαστεί καθαρισμός σε μπεκ δεν μου είπε πάρτο και πήγαινε στον Βαγγέλα τον Αλλοίθωρο αλλά το πήγανε οι ίδιοι και όλοι μαζί τον περιμέναμε να τελειώσει...
Απλά τώρα πιθανότατα δεν ήθελε να κάνει όλη την υπόλοιπη διαδικασία, βάλε-βγάλε τράβα τη ζάντα στην Αλεξάνδρας, και το χειρότερο δεν ήθελε, ίσως, την ευθύνη. Για αυτό και αν του έλεγα πάρε την ευθύνη εσύ για την ποιότητα επισκευής το πιθανότερο είναι να μου πει "πλήρωσε εσύ για την αποστολή στην Γερμανία". Και εκεί φαίνεται η αξία των όσων είπε ο Nostra.

dirtbird
11/05/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Σωστά το λες, και για αυτό παλιότερα που είχε χρειαστεί καθαρισμός σε μπεκ δεν μου είπε πάρτο και πήγαινε στον Βαγγέλα τον Αλλοίθωρο αλλά το πήγανε οι ίδιοι και όλοι μαζί τον περιμέναμε να τελειώσει...
Απλά τώρα πιθανότατα δεν ήθελε να κάνει όλη την υπόλοιπη διαδικασία, βάλε-βγάλε τράβα τη ζάντα στην Αλεξάνδρας, και το χειρότερο δεν ήθελε, ίσως, την ευθύνη. Για αυτό και αν του έλεγα πάρε την ευθύνη εσύ για την ποιότητα επισκευής το πιθανότερο είναι να μου πει "πλήρωσε εσύ για την αποστολή στην Γερμανία". Και εκεί φαίνεται η αξία των όσων είπε ο Nostra.

Eίσαι σίγουρος ότι η επισκευή θα γινόταν στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ? :confused:

stefanos
11/05/2007, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από souniwths
Σωστά το λες, και για αυτό παλιότερα που είχε χρειαστεί καθαρισμός σε μπεκ δεν μου είπε πάρτο και πήγαινε στον Βαγγέλα τον Αλλοίθωρο αλλά το πήγανε οι ίδιοι και όλοι μαζί τον περιμέναμε να τελειώσει...
Απλά τώρα πιθανότατα δεν ήθελε να κάνει όλη την υπόλοιπη διαδικασία, βάλε-βγάλε τράβα τη ζάντα στην Αλεξάνδρας, και το χειρότερο δεν ήθελε, ίσως, την ευθύνη. Για αυτό και αν του έλεγα πάρε την ευθύνη εσύ για την ποιότητα επισκευής το πιθανότερο είναι να μου πει "πλήρωσε εσύ για την αποστολή στην Γερμανία". Και εκεί φαίνεται η αξία των όσων είπε ο Nostra.


Δεν υπάρχει θέμα ευθύνης γιατί απλά δεν θα αντικαταστήσεις όλες τις ακτίνες σου αλλά μόνο τις προβληματικές.

souniwths
11/05/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eίσαι σίγουρος ότι η επισκευή θα γινόταν στην ΜΟΤΟΡΟΔΑ? :confused:

Καλή ερώτηση.

Θα περιμένω Δευτέρα να δω τι θα πει ο μάστορας. Τόσα χρόνια με το προηγούμενο μηχανάκι ήταν εντάξει σε ό,τι είχε προκύψει.

Όσο για το θέμα της επισκευής stefanos, αρχικά μου είχε φανεί ότι δεν ήταν δα και τόσο σημαντικό, 3-4 ακτίνες αλλαγή, τι διάλα...τόσο τέχνη χρειάζεται;

stefanos
11/05/2007, 16:46
Εχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω πλέον οτι εμπλέκεται κάτι μεταφυσικό στην ακτινολόγηση.
Τα πρώτα 2 χρόνια δεν χρειάστηκε να κάνω στο xr ακτινολόγηση και όλα οκ, άλλαζα απλώς λάστιχα κάθε εξάμηνο.
Οταν έσπασε η πρώτη ακτίνα δεν το πήρα τόσο σοβαρά και πλήρωσα λάστιχα και ακτινολόγηση.
Απο τότε αλλάζω λάστιχα κάθε φορά που πάω για ακτινολόγηση, και η επιλογή του λαστιχά γίνεται οχι απο την τιμή του λάστιχου που έρχεται πλέον σε 2η μοίρα αλλά απο την ικανότητα του στην ακτινολόγηση.
Τώρα πάλι έχει σπάσει μια και πάω σαν κότα για να μην ακολουθήσουν και οι άλλες.
Το μηχανάκι βέβαια ζορίζεται γενικά στην τελική μετάδοση λόγο χρήσης.

dirtbird
11/05/2007, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Εχω φτάσει σε σημείο να πιστεύω πλέον οτι εμπλέκεται κάτι μεταφυσικό στην ακτινολόγηση.
Τα πρώτα 2 χρόνια δεν χρειάστηκε να κάνω στο xr ακτινολόγηση και όλα οκ, άλλαζα απλώς λάστιχα κάθε εξάμηνο.
Οταν έσπασε η πρώτη ακτίνα δεν το πήρα τόσο σοβαρά και πλήρωσα λάστιχα και ακτινολόγηση.
Απο τότε αλλάζω λάστιχα κάθε φορά που πάω για ακτινολόγηση, και η επιλογή του λαστιχά γίνεται οχι απο την τιμή του λάστιχου που έρχεται πλέον σε 2η μοίρα αλλά απο την ικανότητα του στην ακτινολόγηση.
Τώρα πάλι έχει σπάσει μια και πάω σαν κότα για να μην ακολουθήσουν και οι άλλες.
Το μηχανάκι βέβαια ζορίζεται γενικά στην τελική μετάδοση λόγο χρήσης.

Πας καλά? :confused: :confused: :smokin: :smokin:

γκαμο τη χρηση μου γκαμο......:yuck:

stefanos
11/05/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πας καλά? :confused: :confused: :smokin: :smokin:

γκαμο τη χρηση μου γκαμο......:yuck:

μπερδεύτηκες πουλί μου πάλι?
Για ποιά χρήση σχεδιάστηκε το μηχανάκι μου και τι κάνει?
Ποιά είναι χειρότερη για την μετάδοση το χώμα ή η ασφαλτος?
Φυσικά η άσφαλτος.Υπάρχει καλύτερη πρόσφυση οπότε η μετάδοση καλείται να διαχειριστεί μεγαλύτερη δύναμη άρα καταπονείται περισσότερο.

marios8
11/05/2007, 18:03
Να κάνω κι εγώ μια ερωτηση στον dirtbird σαν πιο εμπειρος στο χώρο.

Απο τότε που πήρα το xr έλειπε μια ακτίνα μπροστά.
Δεν έδωσα καμιά σημασία.
Απο τότε η χρήση που του κάνω είναι σκληρή αλλα δεν έχω παρατηρήσει κάτι ωστε να με προβληματίσει.
Πιστεύεις οτι μια ακτίνα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα ή να μην ανησυχώ?:beer: :wave2:

dirtbird
11/05/2007, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
μπερδεύτηκες πουλί μου πάλι?
Για ποιά χρήση σχεδιάστηκε το μηχανάκι μου και τι κάνει?
Ποιά είναι χειρότερη για την μετάδοση το χώμα ή η ασφαλτος?
Φυσικά η άσφαλτος.Υπάρχει καλύτερη πρόσφυση οπότε η μετάδοση καλείται να διαχειριστεί μεγαλύτερη δύναμη άρα καταπονείται περισσότερο.

Kαι σπας ακτίνες από την 'καταπόνηση' ?
Εμένα γιατί δεν έσπασε καμμία?
Αυτός που σου τις αλλάζει , κάνει σωστή δουλειά, ε?:rolleyes: :rolleyes:


είσαι για έκθεση τώρα? :confused:

dirtbird
11/05/2007, 18:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Να κάνω κι εγώ μια ερωτηση στον dirtbird σαν πιο εμπειρος στο χώρο.

Απο τότε που πήρα το xr έλειπε μια ακτίνα μπροστά.
Δεν έδωσα καμιά σημασία.
Απο τότε η χρήση που του κάνω είναι σκληρή αλλα δεν έχω παρατηρήσει κάτι ωστε να με προβληματίσει.
Πιστεύεις οτι μια ακτίνα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα ή να μην ανησυχώ?:beer: :wave2:

Έστω και για λόγους αρχής να την αντικαταστήσεις.

ΔΕΝ είναι απαραίτητο ότι θα σπάσουν και οι άλλες αλλά με αυτά δεν παίζεις.:wave2:

stefanos
11/05/2007, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι σπας ακτίνες από την 'καταπόνηση' ?
Εμένα γιατί δεν έσπασε καμμία?
Αυτός που σου τις αλλάζει , κάνει σωστή δουλειά, ε?:rolleyes: :rolleyes:


είσαι για έκθεση τώρα? :confused:

Δεν είναι αυτός πλέον είναι αυτοί, κάθε φορά και άλλος.
Σωστή δουλειά είναι μεγάλη κουβέντα.
Και εγώ στα χιλιόμετρα σου δεν είχα πρόβλημα.


Είμαι για έκθεμα θα έλεγα οχι για έκθεση:cry:

kiriakost
12/05/2007, 00:43
Να σπαμάρο λιγο με την άδεια σας !!

Εγω απο ακτινες δεν ξερω.... έκανα όμως ζαντολόγηση :lol: :lol:

Τις έδωσα στο μπάρμπα Μήτσο τον πεταλωτή ;) ( συγκολλήσεις αλουμινίου - προπέλες - ζάντες )
Μου άρπαξε 80? , και τις έκανε JET ..

Τον προειδοποίησα , έτσι και τις σπάσει , μαύρο φίδι που θα τον έτρωγε !!

Μετα απο 12 χρόνια , μπορεί να ξαναπάω .. :)