PDA

View Full Version : Αγγελίες.



vangelis 64
11/05/2007, 19:20
Λοιπόν,έχει δημιουργηθεί ένα θέμα.
Πριν από λίγον καιρό σπαμάρισα στίς αγγελίες και την είπα(με καλό τρόπο)σ'εναν τύπο που εμπορεύεται μοτοσυκλέτες και μπήκε στο φόρουμ να πουλήσει.

Επειδή δεν γουστάρω κουβεντούλα εκεί μέσα και επειδή το θέμα το θεωρώ σοβαρό,θά'θελα ν' ακούσω τίς γνώμες σας σχετικά.
Όχι τίποτ' άλλο αλλά μού την πέφτουνε κιόλας μέλη τού φόρουμ( :lol: )και ο τζερτζελές αυτός είναι άτοπος για τη συγκεκριμένη κατηγορία.

Διαβάστε τίς λεπτομέρειες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=39308) και τα λέμε.

Nik0s
11/05/2007, 19:38
Βαγγέλη,

μπορώ να καταλάβω την αγανάκτησή σου. Όμως, η ένστασή σου έχει να κάνει καθαρά με "καλούς τρόπους" και πιο συγκεκριμένα το netiquette - άγραφοι νόμοι καλής συμπεριφοράς σε fora και άλλες Online κοινότητες.

Ο οποιοσδήποτε χρήστης είναι ελεύθερος να γραφτεί στο φόρουμ, να γράψει σε όποια κατηγορία θέλει. Το γεγονός οτι δεν μας "συστήθηκε" πριν ποστάρει την αγγελία του, δεν μπορούμε να το κατακρίνουμε - μπορεί να μας ενοχλεί ναι, γιατί στο κάτω κάτω, μια παρέα είμαστε - αλλά δεν είναι λόγος ούτε να του κόψουμε την αγγελία, ούτε να του την πούμε. Η κατηγορία Αγγελίες είναι καθαρά αυτό. Αγγελίες. Από τη στιγμή που στους "κανόνες" του forum δεν αναφέρεται κάτι σχετικά με αγγελίες εμπόρων, ο καθένας διαθέτει αυτό που πουλάει.

Επίσης, επειδή διάβασα κάποια πρόταση για αγγελίες εμπόρων επί πληρωμή, νομίζω πως το moto.gr έχει κρατηθεί εδώ και καιρό, επιτυχώς, μακριά από οικονομικές συναλλαγές τέτοιου είδους, ή άλλου.

Εννοείται, οτι όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν εκφράζω το moto.gr

:wave2: :wave2: :wave2:

zephyr1
11/05/2007, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Βαγγέλη,

μπορώ να καταλάβω την αγανάκτησή σου. Όμως, η ένστασή σου έχει να κάνει καθαρά με "καλούς τρόπους" και πιο συγκεκριμένα το netiquette - άγραφοι νόμοι καλής συμπεριφοράς σε fora και άλλες Online κοινότητες.

Ο οποιοσδήποτε χρήστης είναι ελεύθερος να γραφτεί στο φόρουμ, να γράψει σε όποια κατηγορία θέλει. Το γεγονός οτι δεν μας "συστήθηκε" πριν ποστάρει την αγγελία του, δεν μπορούμε να το κατακρίνουμε - μπορεί να μας ενοχλεί ναι, γιατί στο κάτω κάτω, μια παρέα είμαστε - αλλά δεν είναι λόγος ούτε να του κόψουμε την αγγελία, ούτε να του την πούμε. Η κατηγορία Αγγελίες είναι καθαρά αυτό. Αγγελίες. Από τη στιγμή που στους "κανόνες" του forum δεν αναφέρεται κάτι σχετικά με αγγελίες εμπόρων, ο καθένας διαθέτει αυτό που πουλάει.

Επίσης, επειδή διάβασα κάποια πρόταση για αγγελίες εμπόρων επί πληρωμή, νομίζω πως το moto.gr έχει κρατηθεί εδώ και καιρό, επιτυχώς, μακριά από οικονομικές συναλλαγές τέτοιου είδους, ή άλλου.

Εννοείται, οτι όλα τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη και δεν εκφράζω το moto.gr

:wave2: :wave2: :wave2:

+1

Βαγγελη με ολο τον σεβασμο εισαι λιγο παρεξηγησιαρης ,μην ασχολεισε βρε αδερφε.
Καταλαβαινω τους λογους σου αλλα μην δινεις σημασια.

:wave2:

xampos
11/05/2007, 19:48
μα δεν μπορω να καταλαβω κατι

το μοτο.γρ ειναι ενα φορουμ που μπαινει μεσα οποιος θελει και γραφει την αποψη του σε οποιο θεμα θελει αυτος

εχει χωριστει σε διαφορες κατηγοριες

ανεκδοτα΄οπου γραφει καποιος κατι αστειο

γενικες ΄που γραφεις οτιδηποτε

μοντελα : που γραφεις για διαφορα μηχανακια και αλλες κατηγοριες

λοιπον υπαρχει και η κατηγορια ΑΓΓΕΛΙΕΣ που το λεει η λεξη οτι εκει ειναι μια κατηγορια οπου βαζει καποιος κατι για πουλημα (μηχανη)

δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα

orizontas
11/05/2007, 20:00
to problhma einai .....kai mallon ayto poy ua pv isvw na me brei symfvno me ta toy baggelaka

οτι εγω τουλαχιστων θεωρουσα ....δεν το ειχα προσεξει καν οτι μπαινουν αγγελις
απο εππαγγελματια ... οτι οι αγγελιες ειναι για τουσ μοτοσυκλετιστες η αν θες ιδιοτες
αυτο νομιζα τουλαχιστο .....

τωρα η γνωμη μου ειναι οτι εαν ενας επαγγελματιας θελει να βαλει αγγελιες για τις μοτο που
εχει εδω μεσα δεν το θεωρο σωστο διοτι με αυτο τον τροπο μπωρει να χαθει μια ευκαιρια
απο εναν ιδιοτη που μπορει να την δωσει σε καποιον αλλον και παντα συναδελφο οπως λετε του φορουμ


και επισης ο επαγγελματιας μπορει πιστευω αν και δεν ξερω πως γινετε να βαλει την φιρμα

του στην αρχικη σελιδα του σιτε που εχει καταστηματα , συνεργεια , κλπ ..




αυτα απο μενα δεν ξερω αν λεω και χαζομαρουλες η αν αυτο ενοαει ο βαγγος
γιατι και δεν τα λεω και καλα στην γραφη εγω ...


αν και πρεπιε να ειναι και θεμα των αρχηγων εδω μεσα αν το επιτρεπουν η οχι .....


αλλα παλι αλλοι μπορει να μην τους ενοχλοι και αλλους οχι ......










αυτα .......................







ρε σεις να δημοψιφισμα .....οτι θελει ο λαος ......... :beer: :beer:





:wave2:


δεν ξερω εαν με εννοατε η αν κατι τετοιο ενοαει ο βαγγος αλλα αυτα τα ενοουμενα
ενοαω εγω .......(ετσι με καταλαβαινω καλυτερα ) :lol:

vangelis 64
11/05/2007, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas

οτι εγω τουλαχιστων θεωρουσα ....δεν το ειχα προσεξει καν οτι μπαινουν αγγελις
απο εππαγγελματια ... οτι οι αγγελιες ειναι για τουσ μοτοσυκλετιστες η αν θες ιδιοτες
αυτο νομιζα τουλαχιστο .....

τωρα η γνωμη μου ειναι οτι εαν ενας επαγγελματιας θελει να βαλει αγγελιες για τις μοτο που
εχει εδω μεσα δεν το θεωρο σωστο διοτι με αυτο τον τροπο μπωρει να χαθει μια ευκαιρια
απο εναν ιδιοτη που μπορει να την δωσει σε καποιον αλλον και παντα συναδελφο οπως λετε του φορουμ


Αυτό ακριβώς θέλω να πω.Ούτε να σβηστούν οι αγγελίες τού παιδιού επιδιώκω ούτε τίποτα.

Θεωρώ το κεφάλαιο "Αγγελίες" έναν τόπο που ανήκει στα μέλη και διαπραγματεύονται τίς μοτοσυκλέτες τους.

Μέλος επίσης,θεωρώ και αυτόν που μπαίνει μόνο για μια στιγμή.Να αγοράσει ή να πουλήσει.
Αν εγώ( ή οποιοδήποτε άλλο μέλος)είχα μαγαζί και ποστάριζα αγγελίες,για να κάνω τη δουλειά μου,δεν θα ήταν κάπως;

Επαναλαμβάνω δεν τραβάω κανένα ζόρι ούτε με τον συγκεκριμένο ούτε με όποιον άλλον έχει ίδιες βλέψεις.

Όπως είπε και ο Nik0s παραπάνω,δεν εκπροσωπώ το moto.gr, απλά λέω την άποψή μου.:wave2:

gixxerpap
11/05/2007, 20:24
για να μην το πολυκουραζουμε το θεμα, σκεφτειτε τι θα γινει, αν 10-15 επαγγελματιες του χωρου, γραφτουν στο φορουμ και ποσταρουν αγγελιες απο τις μηχανες που εμπορευονται.

θα μπαινετε στις αγγελιες, και θα νομιζετε οτι ανοιξατε την χρυση ευκαιρια.....

αυτο ειναι το προβλημα, τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε???

orizontas
11/05/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
για να μην το πολυκουραζουμε το θεμα, σκεφτειτε τι θα γινει, αν 10-15 επαγγελματιες του χωρου, γραφτουν στο φορουμ και ποσταρουν αγγελιες απο τις μηχανες που εμπορευονται.

θα μπαινετε στις αγγελιες, και θα νομιζετε οτι ανοιξατε την χρυση ευκαιρια.....

αυτο ειναι το προβλημα, τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε???


ετουτο νε και αυτο ηθελα να πω ......:a30:

THEOD
11/05/2007, 20:34
επειδή και εμένα μου φαίνεται λίγο "άκομψο" να βάζουν έμποροι αγγελίες με στύλ ιδιωτών-μελών, η λύση είναι μία...

Ας γίνει στην κατηγορία Αγγελίες μια νέα ενότητα που θα ονομάζεται πχ "Αγγελίες-Προσφορές Επαγγελματιών" και να μπαίνουν εκεί...Έτσι ο καθένας θα ξέρει εκ των προτέρων με τι έχει να κάνει...Νομίζω ότι και μόνο για λόγους ηθικής τάξης θα πρέπει να υπάρχει ένας διαχωρισμός μεταξύ ιδιωτών μελών και εμπόρων...

Το αν θα υπάρχει αντίτιμο ή όχι (μην ξεχνάμε ότι σε αυτήν την περίπτωση το φόρουμ γίνεται εργαλείο προώθησης πωλήσεων και διαφήμισης) είναι θέμα των κρατούντων να αποφασίσουν και δεν μου πέφτει λόγος...

nickmonstro
11/05/2007, 21:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
για να μην το πολυκουραζουμε το θεμα, σκεφτειτε τι θα γινει, αν 10-15 επαγγελματιες του χωρου, γραφτουν στο φορουμ και ποσταρουν αγγελιες απο τις μηχανες που εμπορευονται.

θα μπαινετε στις αγγελιες, και θα νομιζετε οτι ανοιξατε την χρυση ευκαιρια.....

αυτο ειναι το προβλημα, τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβετε??? +10000000:wave2:

zephyr1
12/05/2007, 10:08
Ρε παιδια πατε καλα τι ειναι αυτα που λετε?:confused:
Η συγκεκριμενη αγγελια που ηταν και υπερπροσφορα τι δουλεια εχει με της ''επαγκελματικες τιμες'' των εμπορων.
Το Ρ1 μου το εδινα 5500 ευρα και ηταν αριστο, ενας επαγγελματιας ξερετε ποσο θα το εδινε?Γυρω στα 7000.
Σιγα μην κατσει επαγγελματιας που πουλαει σε δαγκωμενη τιμη να ασχοληθει με το φορουμ.
Αν η τιμη ειναι πραγματικα προσφορα και βεβαια θα ηθελα να την δω κατευθειαν απο το φορουμ μας και να το τσιμπησω πρωτος.Και μετα αμα μου κανει μαλακια να τον κανω και τσιμπουκι.
Ξερω τι θελετε να πειτε αλλα ο εμπορας που πουλαει ακριβα δεν παει να βαλει 100 αγγελιες ,κλασιμο θα φαει οπως τρωει και απο καποιον που ξερει να αγοραζει στο μαγαζι του.

:wave2:

OzZzZzY
12/05/2007, 10:21
τσιμπουκι..

τι εκφρασεις ειναι αυτες.τς τς τς...πεολειχια καλυτερα please :rolleyes:


:lol: :lol:

zephyr1
12/05/2007, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε παιδια πατε καλα τι ειναι αυτα που λετε?:confused:
Η συγκεκριμενη αγγελια που ηταν και υπερπροσφορα τι δουλεια εχει με της ''επαγκελματικες τιμες'' των εμπορων.
Το Ρ1 μου το εδινα 5500 ευρα και ηταν αριστο, ενας επαγγελματιας ξερετε ποσο θα το εδινε?Γυρω στα 7000.
Σιγα μην κατσει επαγγελματιας που πουλαει σε δαγκωμενη τιμη να ασχοληθει με το φορουμ.
Αν η τιμη ειναι πραγματικα προσφορα και βεβαια θα ηθελα να την δω κατευθειαν απο το φορουμ μας και να το τσιμπησω πρωτος.Και μετα αμα μου κανει μαλακια να τον κανω και πεολειχια.
Ξερω τι θελετε να πειτε αλλα ο εμπορας που πουλαει ακριβα δεν παει να βαλει 100 αγγελιες ,κλασιμο θα φαει οπως τρωει και απο καποιον που ξερει να αγοραζει στο μαγαζι του.

:wave2:

zephyr1
12/05/2007, 10:22
Οκ?:look:

:lol:

OzZzZzY
12/05/2007, 10:59
οχι ρε γαμωτο..μπροκολα ειχει φαει? τι μποχα ειναι αυτη :look: :look: :look:

FestoNero
12/05/2007, 21:27
Χμ..
Ισως το πιο πρακτικο θα ηταν να μπει οριο μηνυματων για τις αγγελιες.
Σε φαση για να γραψεις πρεπει να εχεις πανω απο Χ μηνυματα με περιεχομενο και να εισαι γραμμενος στο φορουμ πανω απο Υ μερες..
Ε;

vangelis 64
13/05/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1

Ξερω τι θελετε να πειτε αλλα ο εμπορας που πουλαει ακριβα δεν παει να βαλει 100 αγγελιες ,

Γιατί;

Έχει να χάσει τίποτα;

zephyr1
13/05/2007, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Γιατί;

Έχει να χάσει τίποτα;


Ουτε και να κερδισει ,εκτος αν ανησυχεις για τον server του φορουμ.:rolleyes: