PDA

View Full Version : Δυναμομέτρηση Cb1300



Alex_Under
11/05/2007, 20:20
Σήμερα άλλαξα τα παλιά μου Μ3 μετά από 11.000 χλμ και έβαλα ένα ζευγάρι καινούργια. Επί της ευκαιρίας, έκανα και μια δυναμομέτρηση που ποτέ δεν είχα κάνει, όχι τόσο για να δω την απόλυτη τιμή των αλόγων αλλά να δω αν οι αλλαγές που έκανα στην εισαγωγή και στην εξαγωγή της μηχανής, δημιούργησαν καθόλου "τρύπες" στην απόδοση.

Για το ιστορικό, έχουμε και λέμε:

CB1300 05' ABS
α) 31.860 χλμ
β) Τα τελευταία 7.000 χλμ έχω λάδια 15w-50 Elf Full Synthetic Moto 4 XT
γ) Έχω μπουζί ιριδίου NGK εδώ και 23.000 χλμ
δ) Φίλτρο Αέρος K&N
ε) Έχω τελικό Remus Revolution ξετάπωτη (μόνο τελικό καθώς "φοράω" τους μαμά λαιμούς με τον καταλύτη)

H δυναμομέτρηση έδειξε 114.6 hp DIN στον τροχό στις 7.700rpm και ροπή 11.95 m.kg στις 6.000rpm.

Αυτό που με ενδιέφερε περισσότερο όμως ήταν, όπως επισήμανε και ο μάστορας ότι η καμπύλη της δύναμης ήταν σχεδόν μια ευθεία γραμμή.

Αξιοσημείωτο φυσικά είναι και το ότι στις 1.500 rpm το CB έχει γύρω στα 9 κιλά ροπής

Συμπεράσματα που βγήκαν; ΔΕΝ χρειάζομαι Power Commander καθώς έχω έναν ήδη βελούδινο κινητήρα....

Ιδού....

CB1300 Dyno (http://users.forthnet.gr/ath/alnotas/img/cb1300_dyno.jpg)

X_NR750
11/05/2007, 20:30
7000 χλμ με τα ιδια λαδια?

Δεν θα επρεπε να τα εχεις αλλαξει?


:wave2:

T.R.E
11/05/2007, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alex_Under
[B]
H δυναμομέτρηση έδειξε 114.6 hp DIN στον τροχό στις 7.700rpm και ροπή 11.95 m.kg στις 6.000rpm.

Αυτό που με ενδιέφερε περισσότερο όμως ήταν, όπως επισήμανε και ο μάστορας ότι η καμπύλη της δύναμης ήταν σχεδόν μια ευθεία γραμμή.

Αξιοσημείωτο φυσικά είναι και το ότι στις 1.500 rpm το CB έχει γύρω στα 9 κιλά ροπής

Συμπεράσματα που βγήκαν; ΔΕΝ χρειάζομαι Power Commander καθώς έχω έναν ήδη βελούδινο κινητήρα....

Να ξερεις παντως οτι οταν "διορθωνεις κατα DIN" δειχνει περισσοτερα απο οτι το SAE...

Kαι καλυτερα θα ηταν να εκανες και μια all gear να δεις τι κανουν και οι υπολοιπες ταχυτητες γιατι καμια φορα η μια ταχυτητα δεν λεει ολη την αληθεια....

:wave2: :wave2:

SF
11/05/2007, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
7000 χλμ με τα ιδια λαδια?

Δεν θα επρεπε να τα εχεις αλλαξει?


:wave2:

Η μαμά λέει 12000, οπότε είμαστε κομπλέ, ακόμα κι αν το στρογγυλέψουμε στις 10000 χλμ "λόγων ελληνικών συνθηκών".
:)

Alex_Under
11/05/2007, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Να ξερεις παντως οτι οταν "διορθωνεις κατα DIN" δειχνει περισσοτερα απο οτι το SAE...

Kαι καλυτερα θα ηταν να εκανες και μια all gear να δεις τι κανουν και οι υπολοιπες ταχυτητες γιατι καμια φορα η μια ταχυτητα δεν λεει ολη την αληθεια....

:wave2: :wave2:


Όπως λέει εδώ στο Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Horsepower) οι ίπποι DIN κατατάσσονται σαν Metric horsepower ενώ η μέτρηση SAE ανοίκει στο Mechanical horsepower (αν κατάλαβα καλά δηλαδής...).
Η διαφορά τους είναι 1,4% δηλαδή 114,6 hp DIN = 113 SAE

Μικρή η διαφορά, αλλά και πάλι επισημένω πως δεν με κόφτει και τόσο. Εγώ ήθελα να δώ πρωτίστως την "υγεία" της μηχανής μου μετά από 31.000 χλμ και πόσο επηρρεάστηκαν οι καμπύλες της ροπής από τις αλλαγές που έγιναν σε εισαγωγές/εξαγωγές. Και αυτό πιο πολύ γιατί όταν είχα αποφασίσει να βάλω τελικό και φίλτρο είχαν πέσει όλοι οι "ειδήμονες" να με φάνε καθώς μου λέγαν πως θα "φτωχύνω" πολύ το μίγμα και θα αποκτήσω "κοιλιά" στις μεσαίες....
Αλλά είπαμε.... ΟΛΟΙ γίναμε ειδικοί....
:p

Όσο για τα λάδια....Εξαρχής αποφάσισα να τα αλλάζω κάθε 8.000 χλμ. Και πιο κάτω από αυτό που λέει ο κατασκευαστής είμαι και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

SF
11/05/2007, 22:36
Επίσης λάβετε υπόψη ότι τα σφάλματα των οργάνων μέτρησης, και μαζί το εύρος ονομαστικών τιμών που δίνει ο κατασκευαστής για ισχύ-ροπή κλπ, είναι ποσοστά πολύ μεγαλύτερα του 1,4%!!
;)

bsari
12/05/2007, 14:54
τι να πω εκπληκτικο διαγραμμα εχει απλα παντου δυναμη ξεκιναει με οτι ταχυτητα θελεισ και ....τι να πω μπραβο που υπαρχουν τετοια θηρια ροπησ γιατι τελικα αυτο ειναι που μετραει ...:beer: :dizzy: