PDA

View Full Version : California Superbike School 16-17 Ιουνίου...



Σελίδες : 1 [2] 3

sniper
14/06/2007, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ακριβές.......:rolleyes: Εξαρτάται πως το εννοείς.

Αν υπολογίσεις ότι ένας αναβάτης SS δίνει καμμιά 10αρα για το μηχανάκι (στην καλύτερη), 1000 για εξοπλισμό (επίσης στην καλύτερη), + πολυεστερικά + λάστιχα + τακάκια + το κόστος των TD, (για όσους πηγαίνουν συχνά) το κόστος των CSS και όσα μπορούν να σου μάθουν μου φαίνεται μαλλον χαμηλό......
Σαν να αλλάζεις 1 πίσω λάστιχο, για κάθε LVL ας πούμε....

:wave2:


Αλλά αν αναλογιστείς ρε Βυρωνα ότι δεν απευθύνεται μόνο σε αναβάτες κατόχους SS και μάλιστα καινουργιων (πάνω απο 11.000Ε) αλλά γενικά σε όλους και σε όλες τις ηλικίες αλλά και τσέπες... πανάκριβο είναι.... άσε που είναι και 4 Level.... 4χ280 = 1.120Ε

Τέσπα.... δεν ξέρω και τα κόστη οπότε διατηρώ τις επιφυλλάξεις μου...

Θάνος
14/06/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ακριβές.......:rolleyes: Εξαρτάται πως το εννοείς.

Αν υπολογίσεις ότι ένας αναβάτης SS δίνει καμμιά 10αρα για το μηχανάκι (στην καλύτερη), 1000 για εξοπλισμό (επίσης στην καλύτερη), + πολυεστερικά + λάστιχα + τακάκια + το κόστος των TD, (για όσους πηγαίνουν συχνά) το κόστος των CSS και όσα μπορούν να σου μάθουν μου φαίνεται μαλλον χαμηλό......
Σαν να αλλάζεις 1 πίσω λάστιχο, για κάθε LVL ας πούμε....

:wave2:

Μα τώρα μην τρελαθούμε κιόλας!! Κι αν υπολογίσεις και τις βενζίνες τους καφέδες τις ξύστρες τακάκια και όλα όσα ξοδεύεις θα το βγάλεις και τσάμπα!

3 λέβελ των 280 ευρώ έκαστο σημαίνει 840 ευρώ για τρεις μέρες μαθημάτων και τα θεωρείς λίγα;;

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις 6μηνο μεταπτυχιακό!

zephyr1
14/06/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan


Και πιστεύω πως αυτές οι σχολές σε κάνουν καλύτερο...
Όχι γιατί τις σνομπάρω αλλά γιατί είναι πολύ ακριβές!
Αυτά τα σχολεία ή παρόμοια έπρεπε να τα πριμοδοτεί το ΥΠ.Μεταφορών και να είναι προσιτά....

Βελτιώνουν πιστεύω πολύ όσους το παρακολουθούν! Και αυτό είναι καλό για όλους μας στο δρόμο!

+1 και με τους προλαλησαντες παραπανω.

Πρεπει οπωσδηπωτε να ειναι πιο φθηνα γιατι ειναι σημαντικα για την καθημερινη μας οδηγικη επιβιωση.Ειδικα απο αναβατες που οδηγουσαν 10-20 ή 30 χρονια οι εντυπωσεις ηταν τοσο καλες που υποστηριξαν οτι ηταν σαν να μαθανε να οδηγανε απ'την στιγμη που καναν το σχολειο.
Και μενα τα λεφτα με εχουν τσουξει παρα πολυ απλα εδω και χρονια εχω καταλαβει οτι μονο μονος μου γινομε καλυτερος γι'αυτο και επενδυω αυτα τα λεφτα για να συνεχισω να οδηγω και να επιβιωνω στους δρομους και λιγο στης πιστες.

Αν ηταν 100 ευρω θα ειχαμε πολυ καλυτερους αναβατες/τριες γυρω μας και ταυτοχρονα καλυτερη παιδεια οδηγικη.
Το εχω ξαναπει οτι αυτες οι σχολες περα απο την μαθηση ,κανουν και εργο το οποιο θα επρεπε να ειναι προσιτο για ολους.

byron
14/06/2007, 13:17
sniper & Θάνο.
Η άποψη μου είναι ότι το κόστος είναι λογικό, αν θεωρεί κάποιος ότι η συμμετοχή του στο Css συμβάλλει στην ασφάλεια του. Το έχω ξαναπεί, ότι αν τα μαθηματα με γλυτώσουν από μια πτώση, έχουν βγάλει τα χρήματα τους.

Νίκο τα μαθήματα απευθύνονται σε όλους, η πλειοψηφία των συμμετεχόντων πάντως με SS είναι.
Τα βασικά μαθήματα καλύπτονται στα 3 lvl. To 4o είναι επικουρικό, αν θέλει κάποιος να καλύψει κάποια αδυναμία του.
Κατανοητό μου είναι όταν κάποιος παιρνει 800? και πρεπει να δώσει το 1/3 του μισθού του, αλλά επειδή την κουβέντα την έχω ακούσει και από άτομα, που δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν 32 άτοκες και να τα χώσουν σε ακράπες, παρά να γίνουν καλύτεροι οδηγοί, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Θάνο δεν ξέρω τι είδους μεταπτυχιακά εννοείς, αλλά κάποια μεταπτυχιακά της ΑΣΟΕΕ πχ. βαράνε κάτι 10άρια χιλιάρικα εύκολα και αβίαστα. Και αναφέρω την ΑΣΟΕΕ καθώς είναι κρατικό ίδρυμα.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να κάνω οικονομική ανάλυση του CSS, (δεν με ενδιαφέρει κιόλας), αλλά φαντάζομαι, ότι το κόστος της πίστας (7.000? την ημέρα είχε αναφέρει ο ΘΧ σε editorial), τα δικαιώματα που λαμβάνει το CSS, και όλα τα άτομα που δουλεύουν εκεί, θα προσθέτουν κάποια επιβάρυνση......

Και μην ξεχνάμε ότι τα μαθήματα δεν γίνονται απο μη κερδοσκοπική επιχείρηση, έτσι;

Θάνος
14/06/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
sniper & Θάνο.
Η άποψη μου είναι ότι το κόστος είναι λογικό, αν θεωρεί κάποιος ότι η συμμετοχή του στο Css συμβάλλει στην ασφάλεια του. Το έχω ξαναπεί, ότι αν τα μαθηματα με γλυτώσουν από μια πτώση, έχουν βγάλει τα χρήματα τους.

Νίκο τα μαθήματα απευθύνονται σε όλους, η πλειοψηφία των συμμετεχόντων πάντως με SS είναι.
Τα βασικά μαθήματα καλύπτονται στα 3 lvl. To 4o είναι επικουρικό, αν θέλει κάποιος να καλύψει κάποια αδυναμία του.
Κατανοητό μου είναι όταν κάποιος παιρνει 800? και πρεπει να δώσει το 1/3 του μισθού του, αλλά επειδή την κουβέντα την έχω ακούσει και από άτομα, που δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν 32 άτοκες και να τα χώσουν σε ακράπες, παρά να γίνουν καλύτεροι οδηγοί, διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

Θάνο δεν ξέρω τι είδους μεταπτυχιακά εννοείς, αλλά κάποια μεταπτυχιακά της ΑΣΟΕΕ πχ. βαράνε κάτι 10άρια χιλιάρικα εύκολα και αβίαστα. Και αναφέρω την ΑΣΟΕΕ καθώς είναι κρατικό ίδρυμα.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να κάνω οικονομική ανάλυση του CSS, (δεν με ενδιαφέρει κιόλας), αλλά φαντάζομαι, ότι το κόστος της πίστας (7.000? την ημέρα είχε αναφέρει ο ΘΧ σε editorial), τα δικαιώματα που λαμβάνει το CSS, και όλα τα άτομα που δουλεύουν εκεί, θα προσθέτουν κάποια επιβάρυνση......

Και μην ξεχνάμε ότι τα μαθήματα δεν γίνονται απο μη κερδοσκοπική επιχείρηση, έτσι;

Καλά ας μην πιάσουμε τα μεταπτυχιακά... Ίσως μπορείς να πας και στο ΜΙΤ να δώσεις και μία περιουσία... υπάρχουν όμως και 6μηνα στην Ελλάδα με 800 ευρώ. Η κεντρική ιδέα είναι ότι δεν γίνεται ένα 3ήμερο σεμινάριο μοτοσυκλέτας να στοιχίζει 8.5 κατοστάρικα! Το ποσό είναι υπερβολικό και για λίγους...

Τέλος πάντων.. εγώ τα έδωσα τα λεφτά και θα δώσω και το λέβελ 4 να ολοκληρώσω το σχολείο.. αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι.

Το riding school στην ίδια πίστα με την ίδια υποδομή, είναι 100 ευρώ φθηνότερο..

byron
14/06/2007, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Καλά ας μην πιάσουμε τα μεταπτυχιακά... Ίσως μπορείς να πας και στο ΜΙΤ να δώσεις και μία περιουσία... υπάρχουν όμως και 6μηνα στην Ελλάδα με 800 ευρώ. Η κεντρική ιδέα είναι ότι δεν γίνεται ένα 3ήμερο σεμινάριο μοτοσυκλέτας να στοιχίζει 8.5 κατοστάρικα! Το ποσό είναι υπερβολικό και για λίγους...

Τέλος πάντων.. εγώ τα έδωσα τα λεφτά και θα δώσω και το λέβελ 4 να ολοκληρώσω το σχολείο.. αλλά αυτό δεν αλλάζει κάτι.

Το riding school στην ίδια πίστα με την ίδια υποδομή, είναι 100 ευρώ φθηνότερο..

Guys..... ΔΕΝ είπα ότι δεν θα ήθελα να είναι λιγότερα τα χρήματα. Μακάρι να ήταν τα μισά και μακάρι να ήταν επιδοτούμενα για να μπορούν να τα παρακολουθούν όλοι.
Αφού τα έχει κάνει και τα 3, σίγουρα έχεις μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη από εμένα, στο αν τα μαθήματα σε βοήθησαν και αν σε έκαναν καλύτερο οδηγό.

Τα 850? για 3 ημέρες ακούγονται πολλά.
Το ότι υπάρχουν πολλοί κάτοχοι που προτιμούν να δώσουν τα ίδια και διπλάσια για carbon, εξατμίσεις, αντικόφτες, και τουμπάνιασμα για να πάνε απ΄τα 152,37 στα 160,58 άλογα, και την ίδια στιγμή να γκρινιάζουν για το CSS ή ακόμα και το ríding school, δεν νομίζω να υπάρχει αντίρρηση. Λαθος;

Θάνος
14/06/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Guys..... ΔΕΝ είπα ότι δεν θα ήθελα να είναι λιγότερα τα χρήματα. Μακάρι να ήταν τα μισά και μακάρι να ήταν επιδοτούμενα για να μπορούν να τα παρακολουθούν όλοι.
Αφού τα έχει κάνει και τα 3, σίγουρα έχεις μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη από εμένα, στο αν τα μαθήματα σε βοήθησαν και αν σε έκαναν καλύτερο οδηγό.

Τα 850? για 3 ημέρες ακούγονται πολλά.
Το ότι υπάρχουν πολλοί κάτοχοι που προτιμούν να δώσουν τα ίδια και διπλάσια για carbon, εξατμίσεις, αντικόφτες, και τουμπάνιασμα για να πάνε απ΄τα 152,37 στα 160,58 άλογα, και την ίδια στιγμή να γκρινιάζουν για το CSS ή ακόμα και το ríding school, δεν νομίζω να υπάρχει αντίρρηση. Λαθος;

Σίγουρα αν το συγκρίνεις με τις σπατάλες φαίνονται λίγα. Δεν νομίζω όμως ότι είναι αυτή η σωστή οπτική γωνία, γιατί τότε είναι σαν να ποντάρουμε στο αλκοολίκι του μοτοσυκλετιστή...

Πιστεύω ότι θα πρέπει να το αντιμετωπίζουμε σαν ένα σεμινάριο εκπαίδευσης όπως τόσα άλλα, με τη διαφορά ότι κάθε φορά θα πρέπει να στήνεται μία υποδομή που περιλαμβάνει την ενοικίαση της πίστας και την πληρωμή κάποιων ανθρώπων που θα έρθουν να δουλέψουν μέσα στο σκ, ίσως και από άλλη χώρα... Αν όμως το τελικό κόστος είναι τόσο μεγάλο και βαρύ για την τσέπη του μέσου Έλληνα, τότε θα πρέπει να το πούμε!

Όσο για τα ίδια τα μαθήματα, σίγουρα βοηθάνε, δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία γι'αυτό. Όχι τόσο όσο το παρουσιάζουν όλοι, υπάρχει μία μέση κατάσταση που είναι διαφορετική για τον καθένα.

Εγώ για παράδεγιμα, λίγο καιρό μετά το riding school έπεσα! :lol:

sniper
14/06/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
.....

Εγώ για παράδεγιμα, λίγο καιρό μετά το riding school έπεσα! :lol:

Δεν έπεσες.... αποφάσισες να κάνεις τον δρόμο Βυτίνα - Δημητσάνα ευθεία.... Και ξεκίνησες με την διάνοιξη των τούνελ.... Αν είναι μηχανικός ο άνθρωπος :lol: :lol:

byron
14/06/2007, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Εγώ για παράδεγιμα, λίγο καιρό μετά το riding school έπεσα! :lol:

Κουλάτζα.....:D

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Εγώ έπεσα στο 2ο TD μετά το LvL 1....:sad:


Τα έμαθα καλά βλέπεις, και είπα να κάνω την υπέρβαση σε άλλο επίπεδο (πτητικό) :lol:

Da.Vintage
15/06/2007, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Ακριβές.......:rolleyes: Εξαρτάται πως το εννοείς.

Αν υπολογίσεις ότι ένας αναβάτης SS δίνει καμμιά 10αρα για το μηχανάκι (στην καλύτερη), 1000 για εξοπλισμό (επίσης στην καλύτερη), + πολυεστερικά + λάστιχα + τακάκια + το κόστος των TD, (για όσους πηγαίνουν συχνά) το κόστος των CSS και όσα μπορούν να σου μάθουν μου φαίνεται μαλλον χαμηλό......
Σαν να αλλάζεις 1 πίσω λάστιχο, για κάθε LVL ας πούμε....

:wave2:

Kοίτα αν μου περίσσευαν δε θα μου φαινόταν υψηλό...
Αλλά και πάλι πιστεύω πως πάνω απο 100-120 δεν πρεπει να έχουν...
Γιατί είναι υπηρεσίες , είναι κάτι άυλο...
με 300 ή 900 ευρώ ξέρεις τί μπορείς να αγοράσεις?
Ξέρεις οτι κάποιοι με 300 περνάνε 2 μήνες?


Σε αυτό που είπες βασίζονται αυτά τα σχολεία αυτοκινήτων και μηχανών....

Λένε έχουν δώσει 15000ευρώ δεν θα δώσουν 300 για ένα λέβελ...
Αλλά επειδή θα θές να τα ολοκληρώσεις και τα 3 και πολύ καλά θα κάνεις...3 χ 300 = 900


Και ξαναλέω είμαι υπέρ των σχολείων αυτών, αλλά είμαι κατά του κόστους, για να μπορούν να τα κάνουν περισσότεροι...
Προτιμώ να είναι πολλοι καλοί οδηγοι γύρω μου και ας είναι και πιο γρήγοροι απο εμένα, και όχι να είμαι ανάμεσα σε κουλαδια και να το παίζω γρήγορος...

Εγώ μετά την πρώτη μου φορά στη πίστα ένοιωθα πολύ πιο σίγουρος για τον ευατό μου έξω στο δρόμο... Ένοιωθα οτι μπορώ να αντιδράσω και να αποφύγω πολλές περισσότερες δύσκολες καταστάσεις... Πόσο μάλλον πιο σίγουρος θα νοιωθει κάποιος όταν έχει κάνει σχολείο...

Και το άλλο που δε μου αρέσει είναι τα χαρτιά- πτυχία που δίνουν όταν τελειώσεις ένα σχολείο...
Μου μοιάζει εμπορικό και έχω ακούσει πολλούς να θέλουν να κάνουν τα lev1-3 ωστε να τα κολήσουν στο τοίχο τους να φαίνονται καλά τιμόνια απο το χαρτί...
Δηλαδή ένα ποσοστό που θέλεις να τα κάνεις αυτά τα μαθήματα είναι για να πάρεις το χαρτί...
Αντί να το κάνεις 100% γιατί είναι η Κ@λα σου..
Εμένα δε μου αρέσει αυτό μου θυμίζει το σχολείο

Φιλικά Γιώργος

Da.Vintage
15/06/2007, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

Και μην ξεχνάμε ότι τα μαθήματα δεν γίνονται απο μη κερδοσκοπική επιχείρηση, έτσι;

:eyepop: :eyepop: :uplate: :hypnotize :eek: :sick:

Kαι οι 300άρες που δίνει ο καθένας ΠΟΥ πανε?

Da.Vintage
15/06/2007, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Κουλάτζα.....:D

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Εγώ έπεσα στο 2ο TD μετά το LvL 1....:sad:


Τα έμαθα καλά βλέπεις, και είπα να κάνω την υπέρβαση σε άλλο επίπεδο (πτητικό) :lol:

Είναι καλό μετά απο ένα lev ή ένα trackday που είδες οτι γυρνάς γρήγορα να πιστεύεις στον ευατό σου περισσότερο, γιατί φυσικά έχεις περισσότερες γώσεις και εμπειρία επι του θέματος...

Αλλά είναι μία λεπτή γραμμή αυτή που πιστεύουμε στις ικανότητές μας και αυτή που τις υπερεκτιμούμε...
Μετά την υπερβολική εμπιστοσύνη σε εμάς ή στην κυριά μας ακολουθεί βροντίδι κατα πάσα πιθανότητα.

Και μιλάω γενικά όχι συγκεκριμένα...


Προσωπικά αν έρθουν και μου πούν 2-3 φίλε πήγαινες πολύ γρήγορα,κομάτια, μπούνια , τέζα, δίχως αύριο, δίχως μεθαυριο, με τη ταυτότητα στο στόμα, πύραυλος και τέτοια... Δε ξαναμπαίνω μέσα.... Αρχίζω και φοβάμαι τον εαυτό μου μήν το πάρω πάνω μου και σε κάποια στροφή αντιδράσω υπερβολικά λόγω υπερεκτίμησης των ικανοτήτων μου ή της μηχανής μου...

byron
15/06/2007, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
:eyepop: :eyepop: :uplate: :hypnotize :eek: :sick:

Kαι οι 300άρες που δίνει ο καθένας ΠΟΥ πανε?

Τι σου έκανε εντύπωση? :confused: Μήπως μπεεδεύτηκες ? Το αντίθετο απ΄αυτό που κατάλαβες γράφω. Ότι δλδ οι εταιρίες είναι ΑΕ και προφανως πρέπει να βγαίνει κάποιο κέρδος.

:wave2:

Da.Vintage
15/06/2007, 08:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Τι σου έκανε εντύπωση? :confused: Μήπως μπεεδεύτηκες ? Το αντίθετο απ΄αυτό που κατάλαβες γράφω. Ότι δλδ οι εταιρίες είναι ΑΕ και προφανως πρέπει να βγαίνει κάποιο κέρδος.

:wave2:

Έχεις δίκιο.... δεν είδα το "δεν"....

Αλλά και πάλι άλλο κάποιο κέρδος και άλλο αυτό!


Και να σου πώ και κάτι?


ΑΝ έβαζαν τιμή 100 ευρώ στο λέβελ περισσότερο κέρδος θα είχαν... γιατί η προσέλευση θα ήταν 5πλάσια σίγουρα!

sapila racing
15/06/2007, 09:49
To Level4 εχει πλέον τεράστια ουρά....1 χρόνο + :bigcry:

Οποιος δεν εχει SS η δεν θέλει να γινει GP δεν ειναι απαραίτητο να κάνει όλα τα Level, to 1o και το 2o νομίζω είναι αρκετά.

srx καλό μάθημα!!

PS. Πως σου ηρθε το avatar?? Να σου στείλω φωτό μια Motosacoche από το Rally?

byron
15/06/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
To Level4 εχει πλέον τεράστια ουρά....1 χρόνο + :bigcry:

Οποιος δεν εχει SS η δεν θέλει να γινει GP δεν ειναι απαραίτητο να κάνει όλα τα Level, to 1o και το 2o νομίζω είναι αρκετά.

srx καλό μάθημα!!

PS. Πως σου ηρθε το avatar?? Να σου στείλω φωτό μια Motosacoche από το Rally?

Spam on.
Μετά την κουβέντα που είχαμε, έψαξα λίγο την ιστορία της εταιρίας, και μου αρεσε το σηματάκι της..
Φωτό βρήκα πολλές. Καλά για την εποχή τους ήταν SS :lol:
spam off

Thanks για τις ευχές... Για το LvL 4, να υποθέσω ότι θές να το κάνεις γιατί θες να γίνεις GP ή θα πάρεις SS; :lol:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Αλλά και πάλι πιστεύω πως πάνω απο 100-120 δεν πρεπει να έχουν...
Γιατί είναι υπηρεσίες , είναι κάτι άυλο...


Γιώργο ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα (αυθαίρετη). Το πόσο ΘΑ έπρεπε να έχουν δυστυχώς δεν το καθορίζουμε εμείς, όπως δεν καθορίζουμε και τίποτα απ΄αυτά που πληρώνουμε.
Όλες οι υπηρεσίες και τα αγαθά που πληρώνουμε είναι φορτωμένα από 100 εώς 10.000% σε σχέση με το κόστος τους. Λάθος;
Παράδειγμα... Τι κόστος πιστεύεις πως έχει ένα ζευγάρι μπότες ας πούμε, που φτιάχνεται στην Κίνα, με ιταλικό brand name & design ?
Οι υπηρεσίες δεν είναι κάτι διαφορετικό. Πληρώνεις κάποιον να σου μάθει κάτι που δεν μπορείς να μάθεις μόνος σου, να σε κάνει καλά, να σου λύσει κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ.
Δεν έχω ιδέα πόσο είναι τα έξοδα ανα μαθητή και τι κέρδος αφήνει. Σίγουρα όμως ένα μεγάλο μέρος είναι έξοδα.
Μιλάμε για τα 280 του LVL σε σχέση με τα 180 του Riding School. Τα 100 επιπλέον μήπως συμπεριλαμβάνουν (λέω τώρα) και τα δικαιώματα που λαμβάνει ο Cοde για να σου πιστοποιήσει ότι έλαβες μέρος στο California; Προφανώς και οι ξένοι πάιρνουν χρήματα.

Πώς γίνεται πχ και το κόστος του CSS είναι 20% φθηνότερο αν το κάνεις στις Σέρρες; (που λογικά θα έπρεπε να είναι ακριβότερο, λόγω κόστους μετακίνησης). Μήπως (λέω τώρα) το κόστος της πίστας (και του κέρδους των ιδιοκτητών) είναι πολύ μεγαλύτερο στα Μέγαρα, καθώς εκμεταλλεύονται την αποκλειστικότητα της μοναδικής πίστας δίπλα στην Αθήνα;

Ξαναλέω, πως σαφώς θα προτιμούσα να είναι το κόστος χαμηλοτερο. Αλλα είναι ευσεβής πόθος, όπως είναι και η επιθυμία μου να λαμβάνω 100% μεγαλύτερο μισθό, να μην με γδέρνουν όποτε θέλω να πάω ένα ΣΚ με την οικογένεια μου σε κάποιο νησί, και όλα αυτα τα όμορφα που όλοι γνωρίζουμε. Μακάρι να γινόταν, αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική.


:beer:

sapila racing
15/06/2007, 10:59
Πώς γίνεται πχ και το κόστος του CSS είναι 20% φθηνότερο αν το κάνεις στις Σέρρες; (που λογικά θα έπρεπε να είναι ακριβότερο, λόγω κόστους μετακίνησης). Μήπως (λέω τώρα) το κόστος της πίστας (και του κέρδους των ιδιοκτητών) είναι πολύ μεγαλύτερο στα Μέγαρα, καθώς εκμεταλλεύονται την αποκλειστικότητα της μοναδικής πίστας δίπλα στην Αθήνα;
[/B]

Ειναι στανταρ αυτό.
Στις Σέρρες όπου το κάθε Level είναι 250 ευρω (εκει εκανα και τα 3) το κόστος χρήσης της πίστας ειναι μικρότερο από ιτι το χωράφι των Μεγάρων.
Κουφό και όμως αληθινό, μονοπώλιο είναι οπότε οτι θέλουν χρεώνουν....

Ειχα διαβάσει οτι η πίστα της Κωνσταντινούπολης ειχε 7000 ευρω/ημερα μέχρι πρότινος, τα ίδια με τα Μεγαρα δηλαδή.
Βγάλε ακρη.....:lol:

byron
15/06/2007, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ειχα διαβάσει οτι η πίστα της Κωνσταντινούπολης ειχε 7000 ευρω/ημερα μέχρι πρότινος, τα ίδια με τα Μεγαρα δηλαδή.
Βγάλε ακρη.....:lol:

Μετά απ΄αυτό που έπαθαν οι Τούρκοι (τους πήρε την πίστα ο F1 boss, Berny) και τους ανέβασε το κόστος σε μια νύχτα στα 75.000? την ημέρα :eyepop: ...... καλύτερα τα Μέγαρα και οι Σέρρες.

Τουλάχιστον σ΄αυτά μπορούμε να μπούμε. :wave2:

Da.Vintage
15/06/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Μετά απ΄αυτό που έπαθαν οι Τούρκοι (τους πήρε την πίστα ο F1 boss, Berny) και τους ανέβασε το κόστος σε μια νύχτα στα 75.000? την ημέρα :eyepop: ...... καλύτερα τα Μέγαρα και οι Σέρρες.

Τουλάχιστον σ΄αυτά μπορούμε να μπούμε. :wave2:


:eek: :eyepop: :uplate: :hypnotize :confused:

Da.Vintage
15/06/2007, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Spam on.
Μετά την κουβέντα που είχαμε, έψαξα λίγο την ιστορία της εταιρίας, και μου αρεσε το σηματάκι της..
Φωτό βρήκα πολλές. Καλά για την εποχή τους ήταν SS :lol:
spam off

Thanks για τις ευχές... Για το LvL 4, να υποθέσω ότι θές να το κάνεις γιατί θες να γίνεις GP ή θα πάρεις SS; :lol:



Γιώργο ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα (αυθαίρετη). Το πόσο ΘΑ έπρεπε να έχουν δυστυχώς δεν το καθορίζουμε εμείς, όπως δεν καθορίζουμε και τίποτα απ΄αυτά που πληρώνουμε.
Όλες οι υπηρεσίες και τα αγαθά που πληρώνουμε είναι φορτωμένα από 100 εώς 10.000% σε σχέση με το κόστος τους. Λάθος;
Παράδειγμα... Τι κόστος πιστεύεις πως έχει ένα ζευγάρι μπότες ας πούμε, που φτιάχνεται στην Κίνα, με ιταλικό brand name & design ?
Οι υπηρεσίες δεν είναι κάτι διαφορετικό. Πληρώνεις κάποιον να σου μάθει κάτι που δεν μπορείς να μάθεις μόνος σου, να σε κάνει καλά, να σου λύσει κάποιο πρόβλημα κλπ κλπ.
Δεν έχω ιδέα πόσο είναι τα έξοδα ανα μαθητή και τι κέρδος αφήνει. Σίγουρα όμως ένα μεγάλο μέρος είναι έξοδα.
Μιλάμε για τα 280 του LVL σε σχέση με τα 180 του Riding School. Τα 100 επιπλέον μήπως συμπεριλαμβάνουν (λέω τώρα) και τα δικαιώματα που λαμβάνει ο Cοde για να σου πιστοποιήσει ότι έλαβες μέρος στο California; Προφανώς και οι ξένοι πάιρνουν χρήματα.

Πώς γίνεται πχ και το κόστος του CSS είναι 20% φθηνότερο αν το κάνεις στις Σέρρες; (που λογικά θα έπρεπε να είναι ακριβότερο, λόγω κόστους μετακίνησης). Μήπως (λέω τώρα) το κόστος της πίστας (και του κέρδους των ιδιοκτητών) είναι πολύ μεγαλύτερο στα Μέγαρα, καθώς εκμεταλλεύονται την αποκλειστικότητα της μοναδικής πίστας δίπλα στην Αθήνα;

Ξαναλέω, πως σαφώς θα προτιμούσα να είναι το κόστος χαμηλοτερο. Αλλα είναι ευσεβής πόθος, όπως είναι και η επιθυμία μου να λαμβάνω 100% μεγαλύτερο μισθό, να μην με γδέρνουν όποτε θέλω να πάω ένα ΣΚ με την οικογένεια μου σε κάποιο νησί, και όλα αυτα τα όμορφα που όλοι γνωρίζουμε. Μακάρι να γινόταν, αλλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική.


:beer:

Δεν έχεις άδικο αλλά ότι κόστος και να έχουν είναι πολύ...
Μακάρι να ήταν φτηνό να ήμουν κάθε μέρα εκεί...

Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να δώσω το 1/3 του μισθού μου για λίγες ώρες...
θα τα έδινα για ένα ΣΚ σε ένα νησάκι...
Πάλι υπηρεσίες πληρώνεις αλλά νοιώθεις οτι παίρνεις παραπάνω...

και για CSS θα έδινα αν είχε 100 και θα τα έκανα και τα 4...
αλλά 4 Χ 280 δεν το αξίζει...
Άλλωστε για την ώρα νοιώθω οτι πάω καλούτσικα. αργότερα που θα κερδίσω το Τζοκερ το συζητάμε...

byron
15/06/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
:eek: :eyepop: :uplate: :hypnotize :confused:

Κι όμως έτσι είναι. Καθώς οι Τούρκοι επιχειρηματίες τράβαγαν ζόρι με την επένδυση τους, εμφανίστηκε ο Ecclestone, και τους έδωσε κάποια εκατομμυριάκια (δεν θυμάμαι πόσα) και την αποκλειστική χρήση της πίστας για 30 χρόνια !!!!

Δέχτηκαν, τους πήρε τα κλειδιά της πίστας, και τους έστειλε στην ευχή του θεού.

Αμέσως ανέβασε το κόστος από τα 8-9.000?/ημέρα στα 75.000?, και ουσιαστικά η πίστα θα ανοίγει κατά την διάρκεια του αγώνα της Formula 1, και αν γουστάρει ο Bernie και στα MotoGp.

Ουσιαστικά οι Τούρκοι έχουν πίστα μεν, αλλά την κοιτάνε απ΄έξω.....
Τα έγραφε ο ΘΧ στο 0-300, με αφορμή το πρώτο CSS που έγινε στην Τουρκία, και αντί να γίνει στην super πίστα, έγινε σε ένα παρόμοιο με το δικό μας χωράφι στην Σμύρνη.

:wave2:

gcrook
15/06/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan


ΑΝ έβαζαν τιμή 100 ευρώ στο λέβελ περισσότερο κέρδος θα είχαν... γιατί η προσέλευση θα ήταν 5πλάσια σίγουρα!


Ναι αλλα οι μερες που θα τους παραχωρουνταν η πιστα σχεδον οι ιδιες, (βλεπεις οι μοτο αποτελουν μικρο κομματι της πιτας) ,οποτε κανουν τα κουμαντα τους και υπολογιζουν με βαση τις δεδομενες ημερομηνιες ενοικιασης της πιστας ενα καλο κερδος για χ αριθμο μαθηματων.






Πςςςςς....:look:

Τζαμπα χαραμιζομαι σαν σκοπος...
Στο Οικονομικο του ΓΕΑ επρεπε να με στειλουν στις παραγγελιες των F-16:bawl:

byron
17/06/2007, 18:20
Πήγαμε και στο CSS.....
Καλά ήταν. Επειδή φωτογράφος δεν υπήρχε αυτή τη φορά, πάρτε μερικές από το κινητό.


93473

byron
17/06/2007, 18:21
megara circuit ....:D


93474

byron
17/06/2007, 18:24
Απ΄όλα είχε το μαγαζί. Από ξεπεσμένες αριστοκράτισσες, μέχρι το άνθος της ευρωπαίκής μοτοβιομηχανίας.:smokin:


93475

byron
17/06/2007, 18:24
κατάμαυρα 954 :rotflmao: :rotflmao:


93476

byron
17/06/2007, 18:25
Ιταλικά 3μπούρδελα (κατά Sniper) :mad:


93477

byron
17/06/2007, 18:26
Απλυτα fazer :lol:


93478

byron
17/06/2007, 18:27
Oldman's favorite :beer:


93479

byron
17/06/2007, 18:30
Το 1 step, το κατάλαβα. Το 2 step, που είναι ρε γαμώτ...:confused:


93480

byron
17/06/2007, 18:31
Αν βάλεις φωτό, 30 μέρες ban θα σου ρίξω....:mad:

Sniper.....:D


93481

byron
17/06/2007, 18:37
και η τελευταία, με ένα quiz.....
Αν είχε και 3 level ο sniper, θα τον ψάχναμε με μεγεθυντικό φακό. Εχθές η κόκκινη Spidi ήταν στα μέτρα του.

Που είναι ρε ο mod? :confused:


93482

byron
17/06/2007, 18:40
Μια χαρά ήταν. Είμασταν και αρκετοί απ΄το moto.gr (άίντε να πληθαίνουμε οι streetάδες... ) , με μόνο πρόβλημα την τρελλή ζέστη, που σε συνδυασμό με τα δερματα, κράνη, κλπ δημιουργούσαν συνθήκες αποπληξίας.

Ραντεβού στο 3 level στα Σέρρας. :wave2:

Da.Vintage
18/06/2007, 07:46
Ωραίοι οι Μάγκες!

Πώς νοιώθετε σαν οδηγοί μετά απο το level που κάνατε?

DrIoannis
18/06/2007, 08:01
Πολύ καλή εμπειρία με πραγματικά καλή οργάνωση.Σε κανένα σημείο δεν ένιωσα φόβο να με χτυπήσει κάποιος ή να χτυπήσω εγώ κάποιον.Παρότι κοστίζει (ιδιαίτερα σε αυτούς που μένουν εκτός Αθηνών) πρέπει να γίνετε από κάθε μοτοσικλετιστή.Έμαθα πράγματα εφαρμόσιμα στο δρόμο που θα μου δώσουν λύση όταν χρειαστεί.
Οι εκπαιδευτές πολύ συνεργάσιμοι και έτοιμοι να σου λύσουν κάθε απορία.



Srx6 δεν υπήρχε φωτογράφος?Εμάς μας είπαν ότι θα μας δώσουν εάν θέλουμε και CD με τις φώτο μας.

Από εμένα φώτο later.

byron
18/06/2007, 08:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Srx6 δεν υπήρχε φωτογράφος?Εμάς μας είπαν ότι θα μας δώσουν εάν θέλουμε και CD με τις φώτο μας.

Από εμένα φώτο later.

Πότε σας το είπαν αυτό; Απ΄ότι άκουσα ο φωτογράφος δεν μπορεσε να έρθει, καθώς είχε ένα πρόβλημα με το πόδι.
Αλλον να τραβάει φωτογραφίες, δεν είδα. Είδες εσύ;

byron
18/06/2007, 08:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Πώς νοιώθετε σαν οδηγοί μετά απο το level που κάνατε?

Το 2ο Lvl που έκανα, είναι σαφώς πιο δύσκολο απ΄το 1, κυρίως γιατί η θεωρία, δεν είναι άμεσα εφαρμόσιμη, (όπως στο 1) και προυποθέτει πολύ εγκεφαλική δουλειά, προκειμένου να δώσει απότέλεσμα.
Εκτός του pick up, που το βλέπεις αμέσως πως λειτουργεί, τα υπόλοιπα μαθήματα θέλουν πολύ δουλειά απ΄τον αναβάτη.

SPORAKIAS
18/06/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Το 2ο Lvl που έκανα, είναι σαφώς πιο δύσκολο απ΄το 1, κυρίως γιατί η θεωρία, δεν είναι άμεσα εφαρμόσιμη, (όπως στο 1) και προυποθέτει πολύ εγκεφαλική δουλειά, προκειμένου να δώσει απότέλεσμα.
Εκτός του pick up, που το βλέπεις αμέσως πως λειτουργεί, τα υπόλοιπα μαθήματα θέλουν πολύ δουλειά απ΄τον αναβάτη.

και το VAN(νι)ISH ειναι δυσκολο....:lol:

οντως τα του level 2 θελουν αρκετη δουλεια....εγκεφαλικη....

ηταν αρκετα χρησιμα αυτα που μας δειξαν...:winka:

level 3 τον σεπτεμβριο στα μεγαρα...:smokin:

ανοικτα μυαλα-WIDE VIEW.....:sun:

DrIoannis
18/06/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πότε σας το είπαν αυτό; Απ΄ότι άκουσα ο φωτογράφος δεν μπορεσε να έρθει, καθώς είχε ένα πρόβλημα με το πόδι.
Αλλον να τραβάει φωτογραφίες, δεν είδα. Είδες εσύ;

Δεν το πιστεύω τέτοια γκαντεμιά!!!Στην αρχή μας το είπαν και μάλλον δεν το ήξεραν ούτε αυτοί...

SPORAKIAS
18/06/2007, 09:35
ο photoboy ειχε ενα ατυχημα την προηγουμενη βδομαδα και ειχε κτυπησει το ποδι...

σε εμας τα καταφερε και ηρθε το σαββατο αν και κουτσαινε...

σε εσας μαλλον δεν τα καταφερε...

next time...:winka:

sniper
18/06/2007, 10:14
Άντε να πούμε και τα δικά μας.....


Σάββατο Level I : ΠΟΛΥ ΖΕΣΤΗ!!!! ο ιδρώτας έβγαινε από τις τρύπες της φόρμας.... αλλά οι ασκήσεις (αν και κάποιες γνωστές απο το 0300 Riding School) έβγαιναν άνετα..... εκτός του 2 step που κάτι η κουραση/ζέστη κάτι το καινουργιο της υπόθεσης, κάτι η μαλακία που μας δέρνει γενικότερα, με έκαναν να κάνω λίγο εντούρο στην Κ1 αλλά χωρίς συνέπειες.... (Sorry CD) :rolleyes:

Κυριακή Level II : Aπλά ζέστη αλλά λιγότερη απο το Σάββατο, φύσαγε και λιγάκι και ήταν καλά. Οι ασκήσεις όπως είπαν τα παιδιά ήταν περισσότερο εγκεφαλικές και σαφώς πιο περίεργες στην άποψη κατανόηση και εφαρμογή... λιγο πριν την τελευταία (pick up) είχα απογοητευτεί.... τίποτα δεν δούλευε καλά..... γραμμές κουκουρούκου, σημεία αναφοράς που "εξαφανίζονταν".... αλλά στο τελευταίο (χωρίς κάποιο ιδιαίτερο λόγο) όλα δούλεψαν τέλεια....

Σεπτέβριο το Level III κι ο Κύριος μεθ' ημών :wave2:

(φωτό απο το Ι soon)

karamoto
18/06/2007, 10:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
sniper & Θάνο.
Δεν θα μπω στην διαδικασία να κάνω οικονομική ανάλυση του CSS, (δεν με ενδιαφέρει κιόλας), αλλά φαντάζομαι, ότι το κόστος της πίστας (7.000? την ημέρα είχε αναφέρει ο ΘΧ σε editorial), τα δικαιώματα που λαμβάνει το CSS, και όλα τα άτομα που δουλεύουν εκεί, θα προσθέτουν κάποια επιβάρυνση......



Έχω παρακολουθήσει μόνο το pre-level του 0-300 και συμφωνώ ότι κυρίως για το CSS τα λεφτά είναι πολλά. Εγώ όμως θα την προσπαθήσω την οικονομική ανάλυση

Τα έσοδα: 63*180Ε=11340Ε

Τα έξοδα.
1)7000 πίστα
2)7 εκπαιδευτές εντός πίστας +2 εκτός (οι οποίοι θεωρούνται εξειδικευμένο προσωπικό και άρα ακριβό)
3)~7-10 άτομα ακόμα (κριτές και προσωπικό σε διάφορα πόστα, όλοι αυτοί για κανένα 12ώρο απασχόλησης σε μέρες αργίας.)
4)Έξοδα για κάποιους από αυτούς τους ανθρώπους οι οποίοι ασχολούνται όλο τον χρόνο με την οργάνωση των μαθημάτων
5)Βενζίνες για 7 μηχανές αυτοκίνητο μεταφοράς + ότι έξοδα δεν τους καλύπτουν οι χορηγοί.
6)Τα έξοδα αυξάνονται τραγικά εάν οι χορηγοί δεν χαρίζουν, αλλά απλά κάνουν καλές τιμές, π.χ. σε λάστιχα, μηχανές, φόρμες. Αυτά τα έξοδα θα ήταν τεράστια.

Χωρίς να γνωρίζουμε το τελευταίο μάλλον δεν μπορούμε να μάθουμε πόσο επικερδής επιχείρηση είναι και μπορεί στο pre-level από να καθαρίζουν 3 χιλιάρικα την μέρα ή να το κάνουν για την ψυχή της μάνας τους (δηλαδή όλοι πληρώνονται την δουλειά τους και η επιχείρηση δεν βάζει δεκάρα στην άκρη)

Συμφωνώ σε κάθε περίπτωση ότι τα λεφτά είναι πολλά για τον μέσο Έλληνα.

Όμως επειδή το μάθημα είναι κάτι αύλο δεν σημαίνει ότι δεν θα χρεωθεί (Τότε να μην πληρώνουμε ούτε το software ούτε προπονητές, γιατρούς, καθηγητές ............ ή οποιονδήποτε έχει επενδύσει σε εργασία ή γνώση). Εδώ το κάθε τσιράκι μηχανικού θέλει 100Ε εργατικά για αν ασχοληθεί 2 ώρες με την μηχανή μας (αυτό ΕΙΝΑΙ κλοπή ακόμα και αν έκαναν καλή δουλειά) και άνθρωποι που ασχολούνται χρόνια με ένα πράγμα για να το κατανοήσουν σε βάθος δεν πρέπει να πάρουν λεφτά γιαυτό?

Μάλλον φταίει το ότι ζούμε σε μία χώρα που οι μισθοί είναι τραγικοί και δεν μπορούμε να πληρώσουμε με άνεση για καμία από τις παροχές που χαίρονται οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι και Βοριοαμερικάνοι.

:(

sapila racing
18/06/2007, 10:44
Μπράβο παιδιά!!
srx καλά πήγε ε??

Το 2 step του Level1 και το vanishing point του Level2 ειναι όλο το χαρτί!
Α και το hook turn αλλά αυτό είναι στο Level3 :lol:

sniper
18/06/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Ωραίοι οι Μάγκες!

Πώς νοιώθετε σαν οδηγοί μετά απο το level που κάνατε?


Ήρεμοι :D

zephyr1
18/06/2007, 12:20
18 χρονια παιδευομουνα τζαμπα:sad: , αφου καταφερα ομως και βρεθηκα εκει χαλαλι.:D

Da.Vintage
18/06/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
18 χρονια παιδευομουνα τζαμπα:sad: , αφου καταφερα ομως και βρεθηκα εκει χαλαλι.:D


:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

sniper
18/06/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :lol: :lol: :lol:

Δεν είναι καθόλου αστείο.... Αντιθέτως είναι λυπηρό πόσοι χάθηκαν επειδή οδηγουν με διπλώματα του 8ριού και της ευθείας με 5 χαω :mad:

byron
18/06/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
.......

Δεν ξέρω αν με κατάλαβες, οταν σου έδειχνα το λουρί του κράνους του τύπου στην εθνική. Ήταν κουμπωμένο και περασμένο στο σβέρκο του. :bigcry:

(αυτό δεν το είχα ξαναδεί ομολογώ)

zephyr1
18/06/2007, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6

(αυτό δεν το είχα ξαναδεί ομολογώ)

Το βλεμμα μου κατα της 17.00 το ειδες που ελαμπε?:smokin:

Οχι εκει που σκεφτομουνα την ντοματα.:lol:

byron
18/06/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το βλεμμα μου κατα της 17.00 το ειδες που ελαμπε?:smokin:


Σε είδα φίλε.... μη μου πεις πως δεν σκεφτόσουνα το R1 σου όταν σου βγήκε το 2 step :ninja:

sniper
18/06/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σε είδα φίλε.... μη μου πεις πως δεν σκεφτόσουνα το R1 σου όταν σου βγήκε το 2 step :ninja:


Εσύ ηθελα να ήξερα τι σκέφτεσαι τώρα για την καρούτα που καβαλάς :lol:

zephyr1
18/06/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Σε είδα φίλε.... μη μου πεις πως δεν σκεφτόσουνα το R1 σου όταν σου βγήκε το 2 step :ninja:

Μμμ........ αποτομη δυναμη και πολυ.Το fazer εχει πιο εκμεταλευσιμη ροπη για σωστη εξοδο.

Αυτο που σκεφτομε και εχω κολλησει ειναι αυτο.

Υπηρχε και ενα εχτες που το ειχε παρει ο τυπος 6000.Το απολυτο trackbike.


93533

byron
18/06/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εσύ ηθελα να ήξερα τι σκέφτεσαι τώρα για την καρούτα που καβαλάς :lol:

are you talking to me ???

sapila racing
18/06/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μμμ........ αποτομη δυναμη και πολυ.Το fazer εχει πιο εκμεταλευσιμη ροπη για σωστη εξοδο.

Αυτο που σκεφτομε και εχω κολλησει ειναι αυτο.

Υπηρχε και ενα εχτες που το ειχε παρει ο τυπος 6000.Το απολυτο trackbike.


Να τα μας:smokin:

Καλά αστο τριούμφι προς το παρόν και πες πως το είδες το Fazer στα Μέγαρα?

Εκεί με την ντομάτα πάντως σε ειδα πολύ μάχιμο!! :wave2:

Tropeas
18/06/2007, 14:17
Περάσατε καλά και μάθατε κι όλας και ακόαμ περισσότερα?εεεεεε?
αντε και στα δικά μας!

sniper
18/06/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
.........

Εκεί με την ντομάτα πάντως σε ειδα πολύ μάχιμο!! :wave2:

[ΣΠΑΜ]

και που να δεις με το αγγούρι :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

[/ΣΠΑΜ]

zephyr1
18/06/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να τα μας:smokin:

Καλά αστο τριούμφι προς το παρόν και πες πως το είδες το Fazer στα Μέγαρα?

Εκεί με την ντομάτα πάντως σε ειδα πολύ μάχιμο!! :wave2:

Το fazer .....καταρχιν να πω οτι εβαλα μια ακτινικη μανετα by yamaha (παιδια κοστος ολα μαζι καμια 200αρια ευρω,αισθηση απιστευτη)και το μηχανακι απο φρενα σκοτωνει τωρα.Στην ευθεια για φρενα σηκωνοταν ο πισω τροχος.

Το μηχανακι προθυμο σε οποιαδηπωτε εντολη και το βαρος του δεν μου φαινεται καθολου.Στην κ5 (τι λεω καλα)η στροφη πριν την ευθεια ακολουθωντας τον εκπαιδευτη, να το πρωτο ξυσιμο στο πατακι ,ουπς τι εγινε λεω τοσο ευκολα βρισκουμε κατω.Μετα στο quik turning παρε αλλα ενα ξυσιμο στην κ2.Το πιο ωραιο απ'ολα ειναι οτι στην εξοδο ειχα πολυ καλη αισθηση και η ροπη ερχεται τοσο ομαλα που δεν φοβομουνα καθολου να ανοιξω ολο το γκαζι μεχρι την επομενη στροφη.
Πραγμα που δεν ειχα καταφερει ποτε με το R1 γιατι με τρομαζε.

Καταλαβαινω παντως οτι το μηχανακι δεν ειναι και στο καλυτερο του περιβαλλον αλλα δεν λεει και οχι σε τιποτα.Λιγο σωμα περισσοτερο εξω και ολα οκ.
Α ρε fazerουκλα.

Λιγα για την ντοματα και το αγγουρι μου.:mad:

:lol: :wave2: :beer:

jarv
18/06/2007, 16:53
καλησπέρα,
σίγουρα τα χρήματα δεν είναι λίγα, όμως ποιος σας είπε πως είναι απαραίτητο να παρακολουθήσετε όλα τα level, ξέρετε πόσα πράγματα μπορείτε να κερδίσετε με το 1 & 2, όσα δεν φαντάζεστε, τα level δεν πρέπει να γίνονται μαζί, θα πρέπει να αφήνετε τουλάχιστον ένα τρίμηνο μεταξύ τους για να τα δουλέψετε. Δεν πρόκειται να σας κάνω ανάλυση των εξόδων γιατί μάλλον θα ζαλιστείτε, αλλά σκεφτείτε πως για κάθε ημέρα σχολείου με 63 μαθητές max, δουλεύουν 19 άτομα οργάνωση, φυσικά και ο Code έχει ποσοστά, γι αυτό υπάρχει και η διαφορά από το Riding School, φυσικά και έχουμε απευθυνθεί σε όποιο υπουργείο μπορείτε να φανταστείτε για οικονομική βοήθεια για να μειώσουμε το κόστος συμμετοχής. Κάποιος λέει να μειώσουμε το κόστος για να έχουμε περισσότερους μαθητές, μα δεν μπορούμε να έχουμε περισσότερους μαθητές σε μία ημέρα, ούτε μπορούμε να κάνουμε κάθε εβδομάδα, κάθε σχολείο χρειάζεται 20 ημέρες προετοιμασίας για να γίνει. Άλλωστε αν έχουμε περισσότερους μαθητές δεν θα έχουμε αποτέλεσμα, δεν είναι σεμινάριο που μπορούν να το παρακολουθήσουν εκατοντάδες άτομα συγχρόνως. Τα πάντα γίνονται σχολαστικά και με σεβασμό σε αυτό που κάνουμε και αγαπάμε.
Ιωάννα 0-300

Da.Vintage
19/06/2007, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν είναι καθόλου αστείο.... Αντιθέτως είναι λυπηρό πόσοι χάθηκαν επειδή οδηγουν με διπλώματα του 8ριού και της ευθείας με 5 χαω :mad:

To ξέρω ρε Νίκο απλά ο τρόπος που το είπε ήταν αστείος!

Μεσα στη πίστα είναι σαν να μαθαίνεις να οδηγείς απο την αρχή!

Και βλέπεις πόσα λάθη έκανες χρόνια!

Στο τέλος ή απο CSS είτε απο ένα ταπεινό trackday βγαίνεις καλύτερος οδηγός!

sniper
19/06/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
.....

Στο τέλος ή απο CSS είτε απο ένα ταπεινό trackday βγαίνεις καλύτερος οδηγός!

Διαφωνώ!

Αν δεν έχεις θεωρητική βάση ή κάτι τελος πάντων να κάνεις και να δουλέψεις μέσα στην πιστα κι απλά γυρνάς γρήγορα (με ή χωρίς ταυτότητα) τότε δεν κάνεις κάτι....

Καλυτερα να πας μια βόλτα χαλαρή για κανενα καφέ με την παρέα σου. Στην πίστα εφαρμόζεις κάποια πράγματα αλλά για να τα εφαρμόσεις θα πρέπει να ξέρεις τι θες.

Το να γυρνάς γρήγορα από μόνο του δεν λέει κάτι.

Θάνος
19/06/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Διαφωνώ!

Αν δεν έχεις θεωρητική βάση ή κάτι τελος πάντων να κάνεις και να δουλέψεις μέσα στην πιστα κι απλά γυρνάς γρήγορα (με ή χωρίς ταυτότητα) τότε δεν κάνεις κάτι....

Καλυτερα να πας μια βόλτα χαλαρή για κανενα καφέ με την παρέα σου. Στην πίστα εφαρμόζεις κάποια πράγματα αλλά για να τα εφαρμόσεις θα πρέπει να ξέρεις τι θες.

Το να γυρνάς γρήγορα από μόνο του δεν λέει κάτι.

Ε εντάξει ρε συ Νίκο... εδώ όλοι που μιλάμε είμαστε χρήστες του Internet στην εποχή της πληροφορίας. Το πιο εύκολο πράγμα είναι να βρεις και να τα διαβάσεις όλα. Έτσι πήγαμε κι εμείς να κάνουμε μαθήματα;

Απλά ως γνωστόν.. είναι αλλιώς να σου τα λένε και να τα εφαρμόζεις επιτόπου με τον εκπαιδευτή να σε καθοδηγεί, αλλιώς να τα διαβάζεις. Αλλά τώρα μην υπερβάλλουμε κιόλας ότι ζούμε στο σκοτάδι...

Da.Vintage
19/06/2007, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Διαφωνώ!

Αν δεν έχεις θεωρητική βάση ή κάτι τελος πάντων να κάνεις και να δουλέψεις μέσα στην πιστα κι απλά γυρνάς γρήγορα (με ή χωρίς ταυτότητα) τότε δεν κάνεις κάτι....

Καλυτερα να πας μια βόλτα χαλαρή για κανενα καφέ με την παρέα σου. Στην πίστα εφαρμόζεις κάποια πράγματα αλλά για να τα εφαρμόσεις θα πρέπει να ξέρεις τι θες.

Το να γυρνάς γρήγορα από μόνο του δεν λέει κάτι.


Και μόνο το οτι έχεις πολύ καλύτερη πρόσφυση στη πίστα και κατα κάποιο τρόπο ξεπερνάς το φόβο του γληστρήματος!( Πάντα υπάρχει η πιθανότητα αυτή ακόμα και στη πίστα για να σε προλάβω) μπορείς και αρχίζεις και πλαγιάζεις χωρίς να φοβάσαι οτι θα γλιστρήσεις και αν γλιστηρήσεις ξέρεις οτι δε θα φύγεις απο κανένα γκρεμό ή θα σκάσεις σε μπαριέρες ή σε κανα παρκαρισμένο είναι μεγάλη δουλειά!

Δε σύγκρινα το ταπεινό track day με CSS το δεύτερο είναι μακράν ανώτερο απλά και με το πρώτο νοιώθεις αισθητή βελτίωση ειδικά αν είναι η πρώτησ ου φορά στη πίστα!

Εγώ ούτε CSS έχω κάνει ούτε έχω διαβάσει βιβλία (αν και το 2ο θα το ήθελα αν έβρισκα καποιο που να με κερδίσει και στα ελληνικά... για να μη ψαχνω εξεζητημένους όρους...) και είμαι ευχαρηστημένος απο τον εαυτό μου και το πώς τα πάω στη πίστα.

Δε σημαίνει οτι αν κάποιος κάνει CSS3 είναι και οδηγάρα!

Απέχει πολύ το "κάποιος μου δείχνει" και το "εγώ μπορώ και τα εφαρμόζω"
Είναι να το έχεις και μέσα σου να είσαι σφουγγάρι και να αποροφάς ότι σου λένε!

Υπάρχει επίσης πολύς κόσμος που κάνει όλα αυτά που μαθαίνουν στα CSS και δεν έχει κάνει ούτε ένα μάθημα! Απλά γιατί φυσικά του βγαίνουν απο μόνα τους!
Μπορεί να μή ξέρει να πεί τί είναι το two step ή το quick turning αλλά να τα κάνει...
Είναι και άλλοι που ξέρουν να τα λένε ή και να τα εξηγήσουν στη θεωρία αλλά δεν μπορούν να τα κάνουν!


Και τέλος αν κάποιος γυρνάει πιο γρήγορα απο κάποιον άλλο σημαίνει οτι στρίβει καλύτερα και πιό σωστα άσχετο αν ξέρει θεωρία ή όχι!

Αρα το να γυρνάς γρ'ηγορα είναι αρκετο να δείξει οτι καπου μέσα σου έχεις κάποιες γνώσεις που ίσως να μήν μπορείς να τις αναπτύξεις στη θεωρία για να το παίξεις ξερόλας αλλά μόνο και μόνο που τις κάνεις στη πράξη για την πάρτη σου αρκεί!


Είναι άλλοι που έχουν κάνει CSS3 και βλέπεις τύπους που έχουν μπεί μόνο 2 φορές πίστα να τους περνάνε απο εξωτερική με +30!

sniper
19/06/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ε εντάξει ρε συ Νίκο... εδώ όλοι που μιλάμε είμαστε χρήστες του Internet στην εποχή της πληροφορίας. Το πιο εύκολο πράγμα είναι να βρεις και να τα διαβάσεις όλα. Έτσι πήγαμε κι εμείς να κάνουμε μαθήματα;

Απλά ως γνωστόν.. είναι αλλιώς να σου τα λένε και να τα εφαρμόζεις επιτόπου με τον εκπαιδευτή να σε καθοδηγεί, αλλιώς να τα διαβάζεις. Αλλά τώρα μην υπερβάλλουμε κιόλας ότι ζούμε στο σκοτάδι...

Ε αυτό λέω.... δεν είπα ότι ντε και καλά για να πας πίστα πρέπει να έχει κάνει τα μαθήματα αλλά να ξέρεις τι θες να κάνεις. Ειτε αυτό στο έδειξαν στο σχολείο, είτε γιατί θες να εφαρμόσεις κάτι που διάβασες ή σου είπανε (γιατί δεν έχουν Internet όλοι ακόμα)....

Το να μπεις μέσα και να κάνεις ό,τι να 'ναι δεν εχει όφελος....

sniper
19/06/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
......


Ρε συ Titan.... ξέφυγες τελείως....

Είπα εγώ κάπου ότι όποιος έχει κάνει CSS είναι οδηγάρα; Που το είδες αυτό;

Επίσης, τα CSS και λοιπά σχολεία ποιος σου είπε ότι σου μαθαίνουν να πηγαίνεις τάπα; Μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί....

Απλά, κάποιος που δεν ξέρει τι του γίνεται, πάει εκεί και μαθαίνει 10 πράγματα που δεν του τα λέει κανενας άλλος... Αν τώρα το έχει και την ταχύτητα μέσα του, τότε μπορεί να βελτιωθεί ακόμα περίσσοτερο.

Αν είσαι κουλός, και τον Ρόσσι να εχεις δάσκαλο, κουλός θα παραμείνεις.

Θάνος
19/06/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ε αυτό λέω.... δεν είπα ότι ντε και καλά για να πας πίστα πρέπει να έχει κάνει τα μαθήματα αλλά να ξέρεις τι θες να κάνεις. Ειτε αυτό στο έδειξαν στο σχολείο, είτε γιατί θες να εφαρμόσεις κάτι που διάβασες ή σου είπανε (γιατί δεν έχουν Internet όλοι ακόμα)....

Το να μπεις μέσα και να κάνεις ό,τι να 'ναι δεν εχει όφελος....

Το όφελος είναι μία αόριστη έννοια...

Όφελος είναι και μία μέρα οδηγικής ευχαρίστησης. Δεν είναι απαραίτητο να γίνεσαι συνέχεια καλύτερος σε κάτι εκτός και αν έχεις κάποιο στόχο. Μπορείς απλά να είσαι ασφαλής για σένα και τον συνεπιβάτη σου και η ζωή να κυλάει ωραία.

Da.Vintage
19/06/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ρε συ Titan.... ξέφυγες τελείως....

Είπα εγώ κάπου ότι όποιος έχει κάνει CSS είναι οδηγάρα; Που το είδες αυτό;

Επίσης, τα CSS και λοιπά σχολεία ποιος σου είπε ότι σου μαθαίνουν να πηγαίνεις τάπα; Μάλλον κάπου έχεις μπερδευτεί....

Απλά, κάποιος που δεν ξέρει τι του γίνεται, πάει εκεί και μαθαίνει 10 πράγματα που δεν του τα λέει κανενας άλλος... Αν τώρα το έχει και την ταχύτητα μέσα του, τότε μπορεί να βελτιωθεί ακόμα περίσσοτερο.

Αν είσαι κουλός, και τον Ρόσσι να εχεις δάσκαλο, κουλός θα παραμείνεις.

Δε σου είπα οτι τα είπες εσύ αλλά κυκλοφορεί πολύ αυτή η άποψη...

Το ακούω και στα πίτς το λέει ο ένας στον άλλον "ρε μλκ αυτός έχει κάνει CSS lev3 δε τον περνάς"

Αυή η άποψη έχει κυκλοφορίσει! οτι όποιος κάνει CSS μετά πάει τάπα.

Εγώ για το μόνο που σου την είπα είναι επειδή είπες οτι ένα trackday απο μονο του δεν κάνει τίποτα καλύτερα να πάει για καφε...
Τα άλλα είναι απόψεις μου γενικά...

Στα 2 τελευταία με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο είναι αυτά που έλεγα παραπάνω!

zephyr1
19/06/2007, 12:21
Το οτι ο Titan μπορει και πηγαινει ετσι χωρις σχολειο απλα :a19: .Απο κει και περα στην πιστα πας για να γινεις καλυτερος οδηγος και να περασεις καλα με σιγουρια και ασφαλεια.

Τωρα αν δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις για να εισαι πιο ασφαλης και να πηγαινεις γρηγορα (εφοσον το θελεις) ειναι αλλο καπελο.

Εκει ερχεται το σχολειο, ο φιλος που εχει να σου δωσει καποιες οδηγιες,ο αγωνιζομενος ή καποιος που εχει τι γνωση και μπορει να στην προσφερει.

Εγω τοσο καιρο εμπαινα πιστα , δεν ειχα τιποτα σημαντικο να δουλεψω μπερδευομουνα και ειχα κολησει γιατι δεν ειχα μια βαση να ξεκινησω και να τελειωσω.

Τωρα θα εχω παντα το βιβλιαρακι του Css μαζι μου και θα δουλευω με τον ιδιο τροπο και μετα απο καποιο καιρο θα σας εχω.:smokin:

:lol:

Da.Vintage
19/06/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το όφελος είναι μία αόριστη έννοια...

Όφελος είναι και μία μέρα οδηγικής ευχαρίστησης. Δεν είναι απαραίτητο να γίνεσαι συνέχεια καλύτερος σε κάτι εκτός και αν έχεις κάποιο στόχο. Μπορείς απλά να είσαι ασφαλής για σένα και τον συνεπιβάτη σου και η ζωή να κυλάει ωραία.

Σωστός

όφελος είναι και η παραπάνω εμπειρία που αποκτάς γράφοντας απλά χιλιόμετρα στη πίστα!
Και μόνο απο αυτό γίνεσαι καλύτερος!

sniper
19/06/2007, 12:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Δε σου είπα οτι τα είπες εσύ αλλά κυκλοφορεί πολύ αυτή η άποψη...

Το ακούω και στα πίτς το λέει ο ένας στον άλλον "ρε μλκ αυτός έχει κάνει CSS lev3 δε τον περνάς"

Αυή η άποψη έχει κυκλοφορίσει! οτι όποιος κάνει CSS μετά πάει τάπα.

Εγώ για το μόνο που σου την είπα είναι επειδή είπες οτι ένα trackday απο μονο του δεν κάνει τίποτα καλύτερα να πάει για καφε...
Τα άλλα είναι απόψεις μου γενικά...

Στα 2 τελευταία με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο είναι αυτά που έλεγα παραπάνω!

Κι εγώ ρε Γιώργο ακούω διάφορες φήμες για διάφορα πράγματα αλλά δεν δίνω βάση, παρά μόνο σε πράγματα που γνωρίζω προσωπικά ο ίδιος.

Ας το επαναλάβω (κι απαντάω και στον Θάνο): Αν εξαιρέσουμε μια όμορφη μέρα που οδηγείς με σχετική ασφάλεια μέσα στην πίστα, αν δεν έχεις κάτι να δουλέψεις, είναι χαμένες ώρες, βενζίνες και λάστιχα!

Πες οτι ο Χ γυρνάει στο 1.20 και πάει συνέχεια μόνος του και μαθαίνει απ' έξω την πίστα και κατεβάζει τον χρόνο του στο 1.13, γιατί μόνο τον χρόνο έχει να κοιτάει. Δεν ασχολείται με κάτι άλλο γιατί δεν ξέρει με τι και πως .... Μετά τι; θα συνεχίζει να γυρνάει στο 1.13....

Ε και; Που θα τον βοηθήσει αυτό; Στον δρόμο; Πως; Πηγαίνοντας τάπα εκεί έξω; Αυτός είναι ο αντικειμενικός σκοπός ή να πηγαίνουμε σβέλτα με την περισσότερο δυνατή ασφάλεια;

Da.Vintage
19/06/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το οτι ο Titan μπορει και πηγαινει ετσι χωρις σχολειο απλα :a19:

:wave2: :lol: :wave2:
:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1

Τωρα αν δεν ξερεις τι πρεπει να κανεις για να εισαι πιο ασφαλης και να πηγαινεις γρηγορα (εφοσον το θελεις) ειναι αλλο καπελο.

Εκει ερχεται το σχολειο, ο φιλος που εχει να σου δωσει καποιες οδηγιες,ο αγωνιζομενος ή καποιος που εχει τι γνωση και μπορει να στην προσφερει.


Εγώ νομίζω οτι και απλά να μπείς στη πίστα και να προσπαθείς να μιμηθείς τις γραμμές ή το στύλ-τεχνική κάποιου που είναι ΛΙΓΟ καλύτερός σου είναι κέρδος!
Και τόνισα το ΛΙΓΟ γιατί τον ΠΟΛΥ δεν θα μπορείς να το φτάσεις και αν προσπαθήσεις θα φας τα μούτρα σου... γιατί εδώ ανεβαίνουμε τα σκαλοπάτια ένα-ένα όχι δέκα-δέκα...

Ή το να τα ψάξεις μόνος σου γιατί όχι!

sniper
19/06/2007, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Σωστός

όφελος είναι και η παραπάνω εμπειρία που αποκτάς γράφοντας απλά χιλιόμετρα στη πίστα!
Και μόνο απο αυτό γίνεσαι καλύτερος!

Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό... πως χωρίς να μάθεις 10 πράγματα, πηγαίνοντας μέσα σε ένα ΚΛΕΙΣΤΟ περιβάλλον γίνεσαι καλυτερος


Μπορείς να μου εξηγήσειςς τι σημαίνει καλύτερος;

Da.Vintage
19/06/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι εγώ ρε Γιώργο ακούω διάφορες φήμες για διάφορα πράγματα αλλά δεν δίνω βάση, παρά μόνο σε πράγματα που γνωρίζω προσωπικά ο ίδιος.

Επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...
Όταν καταλαβαίνουμε οτι κυκλοφορεί μία λάθος φήμη γενικότερα... κάποιος που ξέρει τη σωστή, εσύ, εγω ή κάποιος τρίτος είναι καλό να ΄το επισημάνει!


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πες οτι ο Χ γυρνάει στο 1.20 και πάει συνέχεια μόνος του και μαθαίνει απ' έξω την πίστα και κατεβάζει τον χρόνο του στο 1.13, γιατί μόνο τον χρόνο έχει να κοιτάει. Δεν ασχολείται με κάτι άλλο γιατί δεν ξέρει με τι και πως .... Μετά τι; θα συνεχίζει να γυρνάει στο 1.13....


Το να ρίξει κάποιος το χρόνο του απο το 1,20 στο 1,13 απλά γυρνώντας δεν είναι κάτι λίγο... είναι άλμα! Και γυρνώντας πιο γρήγορα σημαίνει οτι έστριβε και πιο γρήγορα... και πιο γρήγορα στρίβεις μόνο όταν στρίβεις και πιο σωστά-τεχνικά! όταν δεί ότι για κάποιο διάστημα δεν μπορεί να πέσει κάτω απο το 1,13 γιατί αυτό είναι το όριο του συνόλου του (αναβάτης+μηχανή) τότε ας ζητήσει τη βοήθεια του ειδικού αλλά όχι πρίν για μένα! για να δεί μετά το τί πήρε απο τη βοήθεια που του παρήχθη και όχι να νομίζει οτι τα 7 δευτ. δεν είναι δικά του αλλά είναι λόγω CSS ή διαβάσματος... ότι κάνει κάτω απο το 1,13 θα το οφείλει εκεί στο CSS, στο διάβασμα ή στη συμβουλή ενός ειδήμων!

Da.Vintage
19/06/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό... πως χωρίς να μάθεις 10 πράγματα, πηγαίνοντας μέσα σε ένα ΚΛΕΙΣΤΟ περιβάλλον γίνεσαι καλυτερος


Μπορείς να μου εξηγήσειςς τι σημαίνει καλύτερος;

Kαλύτερος για μένα σημαίνει...

Να γυρνάς γρηγορότερα με περισσότερη σιγουριά στον εαυτό σου και νοιώθοντας περισσότερη ασφάλεια!

Αυτα τα 10 πράγματα σου εξηγώ οτι μπορεί να μη στα πεί κάποιος αλλά να τα βρείς μόνος σου!
Γιατί κάποια στιγμή κάποιοι γύρνανε και γυρνάνε στις πίστες χωρίς να τους πεί κάποιος κάτι και μετά γράφουν βιβλία!

Νομίζεις παλιά υπήρχαν CSS και βιβλιά!
Ότι κατάφερνε ο καθένας το κατάφερνε μόνος του!
Γιατί να μη γίναιται και τώρα αυτό!?

sniper
19/06/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Επειδή η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας...
Όταν καταλαβαίνουμε οτι κυκλοφορεί μία λάθος φήμη γενικότερα... κάποιος που ξέρει τη σωστή, εσύ, εγω ή κάποιος τρίτος είναι καλό να ΄το επισημάνει!



Το να ρίξει κάποιος το χρόνο του απο το 1,20 στο 1,13 απλά γυρνώντας δεν είναι κάτι λίγο... είναι άλμα! Και γυρνώντας πιο γρήγορα σημαίνει οτι έστριβε και πιο γρήγορα... και πιο γρήγορα στρίβεις μόνο όταν στρίβεις και πιο σωστά-τεχνικά! όταν δεί ότι για κάποιο διάστημα δεν μπορεί να πέσει κάτω απο το 1,13 γιατί αυτό είναι το όριο του συνόλου του (αναβάτης+μηχανή) τότε ας ζητήσει τη βοήθεια του ειδικού αλλά όχι πρίν για μένα! για να δεί μετά το τί πήρε απο τη βοήθεια που του παρήχθη και όχι να νομίζει οτι τα 7 δευτ. δεν είναι δικά του αλλά είναι λόγω CSS ή διαβάσματος... ότι κάνει κάτω απο το 1,13 θα το οφείλει εκεί στο CSS, στο διάβασμα ή στη συμβουλή ενός ειδήμων!


Τωρα θα σε συγχωρήσεις αλλά ό,τι θες λες....

Ξεκινάς με την παραδοχή ότι όλοι οι αναβάτες έχουν έμφυτο ταλέντο.... Επίσης θεώρησες οτι για τον χρόμο που έγραψα περασαν κανα 2 μέρες.... εγώ μάλλον σε περίοδο μηνών το πήγαινα...

Αυτό ρε συ Γιώργο το "πιο σωστά-τεχνικά".... που θα την μάθεις την τεχνική; και τι σημαίνει μιμούμε; Κι αν πας να μιμηθείς κάποιον που είναι μεν γρήγορος αλλά απο τεχνική είναι αλλού γι αλλού και πας και καρφωθείς πουθενά;

Τα μαθήματα, επαναλαμβάνω γιατί δείχνεις να μην το καταλαβαίνεις, δεν είνια για να σε κάνουν γρήγορο αλλά να σου δείξουν έναν τρόπο οδήγησης ποιο ασφαλή. Αν τωρα αυτό εσυ, κι ο οποιοσδήποτε, μπορεί να το εκμεταλλευτείς και να γίνεις και πιο γρήγορος, τότε ακόμα καλυτερα.

Αν βέβαια το να πας γρήγορα είναι το αποτέλεσμα που θες....

sniper
19/06/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Kαλύτερος για μένα σημαίνει...

Να γυρνάς γρηγορότερα με περισσότερη σιγουριά στον εαυτό σου και νοιώθοντας περισσότερη ασφάλεια!

Αυτα τα 10 πράγματα σου εξηγώ οτι μπορεί να μη στα πεί κάποιος αλλά να τα βρείς μόνος σου!
Γιατί κάποια στιγμή κάποιοι γύρνανε και γυρνάνε στις πίστες χωρίς να τους πεί κάποιος κάτι και μετά γράφουν βιβλία!

Νομίζεις παλιά υπήρχαν CSS και βιβλιά!
Ότι κατάφερνε ο καθένας το κατάφερνε μόνος του!
Γιατί να μη γίναιται και τώρα αυτό!?

Ρε συ Γιωργάκη, τώρα ουτε καν θα απαντήσω στο ερώτημα αυτό....

Σκέψου μόνος σου γιατί δεν σου απαντάω...

byron
19/06/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αν βέβαια το να πας γρήγορα είναι το αποτέλεσμα που θες....

Αν δεν θες να πάς γρήγορα γιατί να πάς;

Θάνος
19/06/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό... πως χωρίς να μάθεις 10 πράγματα, πηγαίνοντας μέσα σε ένα ΚΛΕΙΣΤΟ περιβάλλον γίνεσαι καλυτερος


Μπορείς να μου εξηγήσειςς τι σημαίνει καλύτερος;

Εγώ πάλι που δεν έχω καμμία ανταγωνιστική διάθεση δεν πρέπει να μπω πίστα; Δεν ξέρω τι διαφορά θα μου κάνει άμα κόψω 2 sec στο γύρο...

Η πίστα είναι η παιδική χαρά μας. Έχετε χάσει το νόημα και ασχολείστε με τα δευτερόλεπτα. Λες και άμα ο Sniper με περάσει στη ΜΠίστα μετά θα συγκινούμαι και θα τον θαυμάζω... :lol:

lampros_fazer
19/06/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Και γυρνώντας πιο γρήγορα σημαίνει οτι έστριβε και πιο γρήγορα... και πιο γρήγορα στρίβεις μόνο όταν στρίβεις και πιο σωστά-τεχνικά!
Titan,δεν έχω καμία εμπειρία από μαθήματα ή πίστα,αλλά νομίζω οτι είσαι λίγο λάθος εδώ..

Βλέπω κόσμο (για το δρόμο μιλάω πάντα) να στρίβει πιο γρήγορα από μένα χωρίς να στρίβει 'σωστά' τεχνικά..

Εγώ το σωστά το αντιλαμβάνομαι ως ασφαλέστερα,όχι απαραίτητα πιο γρήγορα..Και όταν μαθαίνεις να στρίβεις ασφαλέστερα,έχεις το περιθώριο και το υπόβαθρο να πας πιο γρήγορα..

Το οτι στρίβει κάποιος γρήγορα δε σημαίνει απαραίτητα οτι στρίβει σωστα/με ασφάλεια..
Όταν κάποιος έχει μάθει να στρίβει με ασφάλεια δεν σημαίνει απαραίτητα οτι θα γίνει πιο γρήγορος..

(γνώμη μου,μπορεί να μην τα λέω και σωστά..)

sniper
19/06/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Αν δεν θες να πάς γρήγορα γιατί να πάς;

να και ο γληγοριάδης.... :wave2:

byron
19/06/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
να και ο γληγοριάδης.... :wave2:

:confused: γιατί το λες; Ο απώτερος σκοπός (είτε το λέμε είτε όχι), είναι να αποκτήσουμε την γνώση για να πάμε πιο γρήγορα (και με ασφαλεια εννοείται)

Αν ο σκοπός είναι να μελετήσουμε την πανίδα της πίστας, ποιός ο λόγος να παρακολουθήσουμε τα CSS?

vassilis88
19/06/2007, 13:10
σωστα=γρηγορα εντος πιστας. καλα τα λεει ο τιταν.

κ ο ντουχαν λαθος εστριβε αλλα εστριβε γρηγοροτερα.(τωρα θα μου πουν, εσυ ρε φιλε ο ντουχαν εισαι ή μηπως θα τρεχεις σε αγωνες?):D

sniper
19/06/2007, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:confused: γιατί το λες; Ο απώτερος σκοπός (είτε το λέμε είτε όχι), είναι να αποκτήσουμε την γνώση για να πάμε πιο γρήγορα (και με ασφαλεια εννοείται)

Αν ο σκοπός είναι να μελετήσουμε την πανίδα της πίστας, ποιός ο λόγος να παρακολουθήσουμε τα CSS?

Καλά τα λες... να πάμε πιο γρήγορα.... αλλά ανταγωνιζόμενοι τον εαυτό μας μόνο.... Σκοπός είναι να πηγαίνουμε λοιπόν γρηγορότερα αλλά και να γυρίζουμε σπίτι μας καβάλα στο μοτοσακό μας....

Εκτός κι αν κατεβαίνουμε σε αγώνες και δεν μας το έχεις πει.... λαμόγιο :lol:

sniper
19/06/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
....

κ ο ντουχαν λαθος εστριβε αλλα εστριβε γρηγοροτερα.(τωρα θα μου πουν, εσυ ρε φιλε ο ντουχαν εισαι ή μηπως θα τρεχεις σε αγωνες?):D

Πως ξεχάσαμε να σας ρωτήσουμε αν στρίβουμε σωστά;


Δεν θα ξανασυμβεί, να μας συγχωρείτε! :hypnotize

sapila racing
19/06/2007, 13:15
Εγω πριν παω στο Level1 πήγαινα γρήγορα σχετικά άλλά μέσα σε μια μέρα εγινα καλύτερος και κατάλαβα λάθη που τα έκανα επι 20 χρόνια.

Εγινα και πιο γρήγορος αλλά το πιο σημαντικό πιο ακριβής και πιο ασφαλής.

Βέβαια ακόμα και μετα το Level3 που το εχω κάνει εδω και πάνω 2 χρόνια, ειναι καμπόσοι που με περνάνε :lol:

Επίσης να πω οτι οι χρόνοι δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα, στις Σέρρες εχω πάει 6 φορές και δεν μετρήθηκα ποτέ και δεν με νοιάζει κιόλας μου αρκεί να περνάω με το Hornet κάμποσα GSXR, CBR, και γενικα RR :beer:

vassilis88
19/06/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πως ξεχάσαμε να σας ρωτήσουμε αν στρίβουμε σωστά;


Δεν θα ξανασυμβεί, να μας συγχωρείτε! :hypnotize

συγχωρεμενος..:a9:

byron
19/06/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
αλλά και να γυρίζουμε σπίτι μας καβάλα στο μοτοσακό μας....

Με τι δεξιοτεχνία, χειρίζεσαι την ειρωνία.....:mad: Βάρα ρε, βάρα κι άλλο :bigcry:

sapila racing
19/06/2007, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Με τι δεξιοτεχνία, χειρίζεσαι την ειρωνία.....:mad: Βάρα ρε, βάρα κι άλλο :bigcry:

Mην γκρινιάζεις, ακόμα και τότε καβάλα γύρισες :winka:

zephyr1
19/06/2007, 13:39
Πραγματικα οτι εχει αναγκη ο καθενας κανει,εγω προσωπικα εξελιξη αλλο απο μονος μου δεν εβλεπα και ετσι επηδει δεν υπηρχε και κανεις να ασχοληθει μαζι μου ,τα χωσα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.

Τωρα για το αν χρειαζεται η οχι,......................στο Lv1 που καναμε ηταν και ενας αγωνιζομενως που γυρναγε στο 1.01, οι εντυπωσεις του μετα το σχολειο ηταν παρα πολυ θετικες, και ηταν σιγουρος οτι πλεον θα ειχε και αντοχη στο γυρολογιο του ετσι ωστε να κραταει σταθερο γυρολογιο καθ ολη την δειαρκεια του αγωνα.

sniper
19/06/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Με τι δεξιοτεχνία, χειρίζεσαι την ειρωνία.....:mad: Βάρα ρε, βάρα κι άλλο :bigcry:

Αυτό κατάλαβες ρε συ; :confused: :nono:


Γενικά μίλαγα :smokin:

byron
19/06/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αυτό κατάλαβες ρε συ; :confused: :nono:


Γενικά μίλαγα :smokin:

Πλάκα κάνω βρέ Νίκο. :wave2:

sniper
19/06/2007, 14:13
Eδώ συγκεντρωμένη η αλήθεια....

Το πριν ...


93668

sniper
19/06/2007, 14:14
και το τώρα... μέσα σε 2 χρόνια περίπου


93669

byron
19/06/2007, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
και το τώρα... μέσα σε 2 χρόνια περίπου

Οκ..... Εντυπωσιακή η διαφορά. Τι θες να πείς όμως; Η βελτίωση έχει έρθει μέσα από ένα riding school και αρκετά track day.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό... πως χωρίς να μάθεις 10 πράγματα, πηγαίνοντας μέσα σε ένα ΚΛΕΙΣΤΟ περιβάλλον γίνεσαι καλυτερος


Μπορείς να μου εξηγήσεις τι σημαίνει καλύτερος;

Εχεις γίνει ή όχι καλύτερος μέσα σε 2 χρόνια και χωρίς μαθήματα; Που διαφωνείς με τον Τitan :confused:

sniper
19/06/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Οκ..... Εντυπωσιακή η διαφορά. Τι θες να πείς όμως; Η βελτίωση έχει έρθει μέσα από ένα riding school και αρκετά track day.



Εχεις γίνει ή όχι καλύτερος μέσα σε 2 χρόνια και χωρίς μαθήματα; Που διαφωνείς με τον Τitan :confused:


Έγινα καλύτερος (ως προς εμένα πάντα ε; ) γιατί επι 2 χρόνια δουλευα πάνω σε αυτά που άκουσα σε μία μέρα! (άσε που και οι 3 σταρ μαθητές εκείνης της μέρας ήταν απο εδώ και το biknet :D )

Noela
19/06/2007, 14:33
Εγώ πάντως άκουσα ότι ο Sniper έγινε καλύτερος, γιατί ρουφάει αυτά που του λένε οι εκπαιδευτές, τα αξιοποιεί και τα δουλεύει μέσα στην πίστα.

Για την αφεντιά μου θα πω ότι μετά τα σχολεία δε γυρνάω γρηγορότερα από ότι 2 χρόνια πριν, αλλά τουλάχιστον ξέρω τι κάνω και το κάνω με επίγνωση και ασφάλεια.

Τα σεκόντ δεν είναι το άλφα και ωμέγα στην πίστα, αλλά η διασκέδαση με ασφάλεια.

byron
19/06/2007, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Noela
Εγώ πάντως άκουσα ότι ο Sniper έγινε καλύτερος, γιατί ρουφάει αυτά που του λένε οι εκπαιδευτές, τα αξιοποιεί και τα δουλεύει μέσα στην πίστα.


Μπααααα.... Μην ακούς φήμες :D εγινε καλυτερος επειδή είχε ένα καλό λαγό (749) που τον τράβαγε :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

DrIoannis
19/06/2007, 20:28
Μερικές δικές μου
1)Τα εργαλεία από την Κρήτη


93704

DrIoannis
19/06/2007, 20:29
Τα εργαλεία από την Κρήτη 2 (με εμένα δίπλα).


93705

DrIoannis
19/06/2007, 20:30
Στο καράβι δεν μας άφησαν να κοιμηθούμε κάτι ξυλοκοπτικά και αυτό φαίνεται.


93707

R-1nas
20/06/2007, 01:45
Meta apo to potisma tou level1 irthe kai i........
...... saouna sto kauto level2 :P

To wide view molis me esose apo mia gata pou apofasise entelos ksafnika na diasxisei tin petrou rallye(peugeuot?) katheta.

Perimeno tis photos basika gia na do kapoia pragmata an kai auti tin fora katalabaina ti ekana lathos kai pou ofeilotan to kathe pragma pou ekane i mixani.

Ante kai level 3 stin paidiki xara ton serron.....



P.S auto to vanishing point re paidia..... exo balei tin nikolouli na to brei giati ego den to brika.