PDA

View Full Version : California Superbike School 16-17 Ιουνίου...



Σελίδες : [1] 2 3

DrIoannis
12/05/2007, 18:32
Θα παρευρεθώ αν όλα πάνε καλά και με πάρουν τηλ..Θα ανέβω από Κρήτη και πραγματικά ανυπομονώ.Έχουν ενημερώσει κανένα ακόμη ή αρχίζουν από εβδομάδα?

byron
12/05/2007, 19:08
θα είμαι για το LvL 2. :wave2: Μάλλον από εβδομάδα θα πάρουν τα τηλέφωνα.

sapila racing
12/05/2007, 19:28
Εμπαινε Byron :sun:

To Level2 νομίζω είναι το πιο σημαντικό όλων!

DrIoannis
12/05/2007, 19:32
Εγώ L1 και βλέπουμε...:beer: :beer: :beer:

DrIoannis
15/05/2007, 20:34
Μπορεί να έρθει φίλος όχι για να πάρει μέρος αλλά να βλέπει και για παρέα?

road spirit
16/05/2007, 00:50
φυσικά μπορει

R-1nas
22/05/2007, 12:15
19 MAIOU LEVEL 1 SERRES

16 IOUNIOU LEVEL 2 MEGARA

6-7 OKTOBRIOU LEVEL 3 SERRES

byron
22/05/2007, 12:18
17 Ιουνίου LVL 2.
Πριν από λίγο με πήραν τηλέφωνο.

:wave2:

zephyr1
22/05/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
17 Ιουνίου LVL 2.
Πριν από λίγο με πήραν τηλέφωνο.

:wave2:

Βυρωνα καλημερα ,και εγω θα ειμαι 17 για level 1.

280 πρεπει να βαλω μεχρι τελος μηνα γιατι ξεχασα να ρωτησω.:look:

R-1nas
22/05/2007, 12:30
Emena mou eipe xaraktiristika, "Telos tou mina otan me to kalo plirotheis"

Opote min agxonesai....

DrIoannis
22/05/2007, 12:32
Μάλιστα ενημερώθηκα και εγώ.17 Ιουνίου L1.

byron
22/05/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
280

:a013:

Με τί θα έρθεις; Πήρες κάτι;

zephyr1
22/05/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
:a013:

Με τί θα έρθεις; Πήρες κάτι;

Για ριξε μια ευχη εδω. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=40164)

R-1nas
22/05/2007, 13:04
Oraia paides....

Pantos osoi exete kanei Riding School me to CSS level 1 tha ksenerosete......

zolotas
22/05/2007, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Βυρωνα καλημερα ,και εγω θα ειμαι 17 για level 1.

280 πρεπει να βαλω μεχρι τελος μηνα γιατι ξεχασα να ρωτησω.:look:

:confused: δεν νομιζω οτι εισαι για λεβελ 1 .......αλλα αν θες να παρακολουθησεις π.χ το 4 .....θα πρεπει να πας στο 1

zephyr1
22/05/2007, 17:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Oraia paides....

Pantos osoi exete kanei Riding School me to CSS level 1 tha ksenerosete......

Οσοι δεν εχουν κανει?

Για πε.

zephyr1
22/05/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:confused: δεν νομιζω οτι εισαι για λεβελ 1 .......αλλα αν θες να παρακολουθησεις π.χ το 4 .....θα πρεπει να πας στο 1

Γιωργο απο καπου πρεπει να ξεκινησεις σωστα.

Φαντασου τον καθενα να λεει :εγω ειμαι για το Lv 2 ή Lv 3.

Οι γνωσεις <εμπειρικα> υπαρχουν στο μυαλο μου και στο σωμα μου αλλα ειναι διασπαρτες σε ενα χαος γνωμων ,αποψεων,αναζητησεις οριων,προβληματισμου κτλ.

Η οδηγηση περα απο την κ@υλα, ειναι νομοι και κανονες που αμα τους ακολουθησεις κατα γραμμα θα καταφερεις να εισαι οσο ...(βαλτε εσεις οτι θελετε)..... θελεις πανω στην οποιαδηπωτε μηχανη.:winka:

Για να μπω σε σειρα παω.

Ουσιαστικα αυτα που χρειαζονται για τους κοινους θνητους ειναι Lv 1 και Lv 2.

Εσυ πως τα ειδες πανω, μιλα ρεεε!
:a55:

R-1nas
23/05/2007, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Οσοι δεν εχουν κανει?

Για πε.


Osoi den exoun kanei Riding School poly apla tha enthousiastoun me CSS level 1 para poly. Osoi omos exoume kanei Riding School nai men tha poun oti analysame to pos stribei mia mixani alla tha mas dimiourgithoun polles aporeies. Kai ksekatharizo giati to leo auto.

Sto riding School pou pragmatika to kano ksana aneta giati einai gamato perilambanei 5 session stin pista kai 4 session theorias. Mathaineis periliptika, 4 vasika pragmata gia na eisai asfaleis otan pigeneis mia mixani, kai sou ksekatharizoun para polla sto myalo sou. Askisi 1 = gyroskopiko Askisi 2 = Throttle control. Askisi 3 = Stati somatos. Askisi 4 = Frena.

H filosofia tou CSS einai ksekinas apo to 0 kai xtizeis enan anabati mias mixanis. P.x sto level 1 den mas eipan tpt gia stasi somatos. Akoma kai sto Quick Turning (gamato!) otan rotisa pos topothetoume to soma mas mou apantisan sto kentro! to opoio einai akros antitheto me auta pou ematha sto Riding School kai fisika eixa tin aisthisi tis mixanis oti einai astathis. Stasi somatos einai to Level 3. Kai fisika sto CSS level 1 oloi eimai sigouros oti exoun polles erotiseis kai eimai sigouros oti tous edinan tis idies apantiseis me emena.... "Auto pou rotas tha to matheis sto Level 2, auto to pragma tha to kaneis sto level 3 klp....."


Kati pou mou arese sto Riding School itan oti mou analysan ti einai i anartisi se mia mixani, pos leitourgei, poses leitourgies exei, kai pos rithmizete.

Episis ti einai ena lastixo, pos leitourgei, kai pos to diabazoume.

Episis ego pisteuo oti oi koinoi thnitoi xreiazontai mono ena Riding School.

Kai ean einai na kaneis CSS prepei na kaneis mexri Level 3 pou mathaineis stasi somatos.

Episis ena allo kalo me ta mathimata gia emena, einai oti pragmatika euxaristiemai to mixanaki mou kai tin pista giati eimai xalaros. Sta trackday panta exo ena agxos, giati oloi trexoun gia tin karo simaia, kai nomizoun oti ama se perasoun kato apo to karter einai magkes. Sta mathimata den paizoun auta. Paizei poly asfaleia stin ypothesi.

Kai osoi exoun tin oikonomiki dynatotita kante ola ta level Serres.....

Kai to leo auto giati to level 1 exei mia askisi pou leei na eimaste xalaroi (eidika sta xeria) ego gia na to katalabo o ekpaideuteis mou ekrine na kateboume tin eutheia ton serron me 250+xlm me tigka broxi kai na frenaroume sta 150metra prin tin K1 me to ena xeri.

Sto parking ton Megaron pou tha ta kaneis auta ?

karamoto
23/05/2007, 13:14
R-1nas με στεναχώρησες. Δηλαδή όσοι έχουν πάει στο pre-level του 0-300 θα βαρεθούν?

Θυμάσαι ποιες είναι οι ασκήσεις που κάνεις στα 5 20λεπτα του level I?

Στο level II?

R-1nas
23/05/2007, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
R-1nas με στεναχώρησες. Δηλαδή όσοι έχουν πάει στο pre-level του 0-300 θα βαρεθούν?

Θυμάσαι ποιες είναι οι ασκήσεις που κάνεις στα 5 20λεπτα του level I?

Στο level II?


Toulaxiston sto level 1 tha tous fanei mia epanaleipsei. Ean den xalaroseis amesos kai den bgaleis apo to myalo sou oti edoses 280euro gia kati pou exeis ksanakousei tote to exeis xasei to paixnidi tis psixologias kai kata synepeia den mporeis na kaneis tis askiseis opos ama eixes psixologia mexri ta mpounia.

emena to level1 stis serres mou kostise 548euro, lefta pou ta mazeua apo ton genari kai den mou periseuoun. skepsou tora psixologia pou eixa otan den stamatage na brexei, lastixa eixa gomes, kai akouga pragmata pou ta pano kato peripou ta eixa ksanakousei.Den imoun xalaros,eixa neura, me apotelesma auta ta pragmata na bgainoun sta session mesa stin pista.Edo prepei na einai magkas o ekpaideutis.Kai einai oloi MAGKES.Me to mpla mpla me xalarose, mou eksigise oti einai mia gamati eukairia na matho na odigao se broxi kai oti eimaste se mathimata oxi track day.Nai otan antikrisa tin pista ton serron nomiza oti eimai o rossi kai ithela na pao 100%. E meta to 3o session imoun toso xalaros pou stin k10 eksina me broxi!

Askisi1 throtle control
Askisi2 Simio eisodou stin strofi
Askisi3 Quick Turning
Askisi4 Xalaro odigisi
Askisi5 Two steps look kati tetoio.

Level2 den exo kanei.


Ksanaleo gnomi mou oti ola ta

zolotas
23/05/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas

Sta trackday panta exo ena agxos, giati oloi trexoun gia tin karo simaia, kai nomizoun oti ama se perasoun kato apo to karter einai magkes. Sta mathimata den paizoun auta. Paizei poly asfaleia stin ypothesi.



ναι καλα .........και σε στροφες εφαγα προσπεραση και λιγο πριν τις στροφες με τερμα γκαζια και πλακωμα στα φρενα συριζα απ το τιμονι ..........αλλα τωρα να κατσω να ασχοληθω με τους νεους πρωταθλητες ταχυτητας ??? δεν γαμιεται ........βασικα μαλακια δικη μου που εβαλα ταινια στους καθρεφτες ........και φυσικα δεν θα ξαναβαλω διοτι παντα θα υπαρχει καποιος που θα λυσσομαναει στην πλατη μου να περασει με 200 .............μην χασει δεκατα :rolleyes:

φυσικο επακολουθο ηταν να αγοραστουν οικοπεδα εντος πιστας και να τρεχουν οι εκπαιδευτες να μαζευουν ............:rolleyes:

gcrook
23/05/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas


φυσικο επακολουθο ηταν να αγοραστουν οικοπεδα εντος πιστας και να τρεχουν οι εκπαιδευτες να μαζευουν ............:rolleyes:

Σωπα ρε συ υπηρχαν πτωσεις στο μαθημα;:eek:

Επρεπε να ειχε γινει με βροχη στα Μεγαρα να σου πω εγω αν θα τολμαγε κανενας να ανοιξει το γκαζι τερμα:rotflmao:
Γιατι ως γνωστον οταν στα Μεγαρα πεφτει βροχη...πεφτει και τουμπεκι.:D

zephyr1
23/05/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
ναι καλα .........και σε στροφες εφαγα προσπεραση και λιγο πριν τις στροφες με τερμα γκαζια και πλακωμα στα φρενα συριζα απ το τιμονι ..........αλλα τωρα να κατσω να ασχοληθω με τους νεους πρωταθλητες ταχυτητας ??? δεν γαμιεται ........βασικα μαλακια δικη μου που εβαλα ταινια στους καθρεφτες ........και φυσικα δεν θα ξαναβαλω διοτι παντα θα υπαρχει καποιος που θα λυσσομαναει στην πλατη μου να περασει με 200 .............μην χασει δεκατα :rolleyes:

φυσικο επακολουθο ηταν να αγοραστουν οικοπεδα εντος πιστας και να τρεχουν οι εκπαιδευτες να μαζευουν ............:rolleyes:

:lol: :rolleyes: :rotflmao:

sniper
24/05/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
........βασικα μαλακια δικη μου που εβαλα ταινια στους καθρεφτες ........και φυσικα δεν θα ξαναβαλω .....


Eτοιμάσου για πολύ βρόντημα έτσι.... και θα πάρεις και στον λαιμό σου άλλους.

Εγώ θα σου πρότεινα να τους βγάζεις τελείως όταν μπαίνεις στην πίστα.

Στην πίστα δίκιο έχει πάντα ο μπροστά! ΠΑΝΤΑ όμως. Ο απο πίσω εχει την "ευθύνη" να σε περάσει όταν και όπου μπορεί, με ασφάλεια όταν μιλάμε για TD με ιδιώτες.

Τώρα, αν φοβάσαι ότι μπορεί να γίνει στραβή, και θες να είσαι 100% σίγουρος, μην μπαίνεις σε πίστες.

sapila racing
24/05/2007, 13:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Eτοιμάσου για πολύ βρόντημα έτσι.... και θα πάρεις και στον λαιμό σου άλλους.

Εγώ θα σου πρότεινα να τους βγάζεις τελείως όταν μπαίνεις στην πίστα.

Στην πίστα δίκιο έχει πάντα ο μπροστά! ΠΑΝΤΑ όμως. Ο απο πίσω εχει την "ευθύνη" να σε περάσει όταν και όπου μπορεί, με ασφάλεια όταν μιλάμε για TD με ιδιώτες.

Τώρα, αν φοβάσαι ότι μπορεί να γίνει στραβή, και θες να είσαι 100% σίγουρος, μην μπαίνεις σε πίστες.

sniper εσύ καλά τα λές, αλλά ως γνωστόν πάντ αυπάρχουν αυτοί που περιγράφει πιο πάνω ο zolotas.

Αφιερωμένο εξαιρετικά....η φωτό ειναι στη είσοδο της Κ5 στις Σέρρες, Level 1, πριν μερικά χρόνια....

Εγω δεν κατάλαβα τίποτα απ αυτα που γίνονταν ακριβως πίσω μου.....φτηνα την γλύτωσα...
Ο αναβάτης του GSXR έσπασε το πόδι του δυστυχώς. :(

photo Στελιος Ευφραιμοπουλος www.digital-photo.gr


90008

sniper
24/05/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
sniper εσύ καλά τα λές, αλλά ως γνωστόν πάντ αυπάρχουν αυτοί που περιγράφει πιο πάνω ο zolotas.

Αφιερωμένο εξαιρετικά....η φωτό ειναι στη είσοδο της Κ5 στις Σέρρες, Level 1, πριν μερικά χρόνια....

Εγω δεν κατάλαβα τίποτα απ αυτα που γίνονταν ακριβως πίσω μου.....φτηνα την γλύτωσα...
Ο αναβάτης του GSXR έσπασε το πόδι του δυστυχώς. :(

photo Στελιος Ευφραιμοπουλος www.digital-photo.gr

Και πως θα σε βοηθούσαν οι καθρέφτες;

ΑΝΤΙΘΕΤΑ, δεν ειδες τίποτα, και συνέχισες μια χαρά να κάνεις ότι έκανες....

Για σκέψου..... να τον έβλεπες... Θα τα έχανες; θα κρατουσες την ψυχραιμία σου; Θα συνέχιζες να στρίβεις ή θα πήγαινες στα χορτάρια; Στην 5; μάλλον αν τον έβλεπες θα κάνατε ντουέτο χορευτικό στην άσφαλτο....

Δεν αμφέβαλλα για την ύπαρξη Ρόσσιδων στην πιστα. Αντίθετα, το έχω νοιώσει πολύ καλά. Για τους καθρέφτες μίλησα. Και τον φόβο του πέφτω...

b_bong12
24/05/2007, 13:30
κ ομως για εναν αρχαριο το μη βλεπει πισω ειναι μεγαλο πακετο.
Παντως σωστα τα λες sniper περι ψυχολογιας αλλα υπαρχει αυτη η αβεβαιοτητα του τι γινεται πισω μου.

Οσαν αρχαριος στο CSS υπηρχαν φορες οπου πριν τη στροφη κοιτουσα με την ακρη του ματιου μου πισω να δω αν ερχεται κανενας απο την εσωτερικη.

Γιατι, παντα θα υπαρχει ο μαλακας που θα κανει επιθετικη προσπεραση.

Και βγηκαν και κανα 2 μαυρες σημαιες.

sapila racing
24/05/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και πως θα σε βοηθούσαν οι καθρέφτες;

ΑΝΤΙΘΕΤΑ, δεν ειδες τίποτα, και συνέχισες μια χαρά να κάνεις ότι έκανες....

Για σκέψου..... να τον έβλεπες... Θα τα έχανες; θα κρατουσες την ψυχραιμία σου; Θα συνέχιζες να στρίβεις ή θα πήγαινες στα χορτάρια; Στην 5; μάλλον αν τον έβλεπες θα κάνατε ντουέτο χορευτικό στην άσφαλτο....

Δεν αμφέβαλλα για την ύπαρξη Ρόσσιδων στην πιστα. Αντίθετα, το έχω νοιώσει πολύ καλά. Για τους καθρέφτες μίλησα. Και τον φόβο του πέφτω...

Δεν είπα οτι θα με βοηθούσαν οι καθρέφτες, ισα ισα που όπως είπες μπορει να γίνει μ@@#@κία πολύ πιο εύκολα με καθρέφτες. Τους εχω πάντα καλυμμένους η βγαλμένους.
Απλά νομίζω οτι θα έπρεπε να είναι πολύ πιο αυστηροί οι κανόνες, η μάλλον η εφαρμογή τους, στα μαθήματα.
Οι Rossiδες θα έπρεπε να πάρουν μια προειδοποίηση και αν δεν συμορφωθούν στον αμέσως επόμενο γύρο να βγαίνουν έξω.
Ο συγκεκριμένος με το που μπήκε εξυνε μαρσπιέ με το GSXR, πήγαινε τάπα και πατουσε φρένα του σκοτωμού και φυσικά χάλαγε τελείως το μάθημα των υπολοίπων.
Παρ όλα αυτα δεν τον εβγαλαν εξω να του πουν μια κουβέντα.
Εφυγε τελικά με το ασθενοφόρο.
Οταν υποτίθεται οτι πας με 4η χωρίς φρένα και σε περνάει τελευταία στιγμή και πλακώνεται στα φρένα, να το χέσω το μάθημα. Αναγκάζεσδαι να πατήσεις φρένα κι εσυ και ο πίσω σου και ο πιο πίσω κλπ.
Να φαει μαυρη σημαία και να παει σπίτι του χωρίς επιστροφή χρημάτων.

Δυστυχώς ειμαστε Ελληνάρες ΚΑΙ στην πίστα.
Οταν εγινε το σθγκεκριμένο ατύχημα, και ο ανθρωπος ηταν ακόμα ξάπλα, βγήκε κόκκινη σημαία για να βγούν όλοι έξω να μπει το ασθενοφόρο.
Υπήρξε τύπος με 999 που έκανε μόνος του 2 γύρους στις Σέρρες με κόκκινη σημαία και αν δεν έβγαινε κάποιος απο την διοργάνωση στην μέση της ευθείας να τον σταματήσει δεν θα έβγαινε ποτέ.
Κι αυτός έπρεπε να φαει μια μαυρη να ησυχάσει.
Εγω προσωπικά εφαγα προσπερασμα στην ευθεία ενω ήμουν στο 1 μέτρο από την αριστερη άκρη της πίστας, απο αριστερά (που χώρσε ο πύρκαυλος) και υπό κίτρινη σημαία μάλιστα....

:sad: :dizzy:

byron
24/05/2007, 13:44
Στο LvL 1 πάντως που πήγα τον Μάρτη, δεν υπάρχαν τέτοια προβλήματα. Σε γενικές γραμμές οι εκπαιδευτές παρακολουθούσαν πολύ στενά.

Είδα ότι σε κάποιους έγιναν παρατηρήσεις, σχετικά με την χρήση των φρένων, αλλά ήταν φρένα από φόβο και όχι από ταχύτητα. Αντίστοιχα δεν παρατήρησα περίεργα προσπεράσματα από μαθητές.

Ισως να έχουν γίνει πιο αυστηρά τα πράγματα, ή απλά να έτυχε σε μας. Πάντως δεν υπήρχε ούτε πτώση, ούτε καν έξοδος.

:wave2:

sniper
24/05/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
κ ομως για εναν αρχαριο το μη βλεπει πισω ειναι μεγαλο πακετο.


Νομίζεις...

Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12


Παντως σωστα τα λες sniper περι ψυχολογιας αλλα υπαρχει αυτη η αβεβαιοτητα του τι γινεται πισω μου.


Το ξέρω. :D


Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12


Οσαν αρχαριος στο CSS υπηρχαν φορες οπου πριν τη στροφη κοιτουσα με την ακρη του ματιου μου πισω να δω αν ερχεται κανενας απο την εσωτερικη.



Κακώς!


Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12



Γιατι, παντα θα υπαρχει ο μαλακας που θα κανει επιθετικη προσπεραση.



Συγκεντρώσου σε αυτό που θες να κάνεις...


Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12



Και βγηκαν και κανα 2 μαυρες σημαιες.

Και δεν άνοιξε μύτη....

sapila racing
24/05/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Στο LvL 1 πάντως που πήγα τον Μάρτη, δεν υπάρχαν τέτοια προβλήματα. Σε γενικές γραμμές οι εκπαιδευτές παρακολουθούσαν πολύ στενά.

Είδα ότι σε κάποιους έγιναν παρατηρήσεις, σχετικά με την χρήση των φρένων, αλλά ήταν φρένα από φόβο και όχι από ταχύτητα. Αντίστοιχα δεν παρατήρησα περίεργα προσπεράσματα από μαθητές.

Ισως να έχουν γίνει πιο αυστηρά τα πράγματα, ή απλά να έτυχε σε μας. Πάντως δεν υπήρχε ούτε πτώση, ούτε καν έξοδος.

:wave2:

Φαίνεται οτι εχουν γίνει πιο αυστηροί, και πολύ καλά έκαναν!

Η εχουν αποκτήσει παιδεία οι μαθητές :lol: :wave2:

byron
24/05/2007, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η εχουν αποκτήσει παιδεία οι μαθητές :lol: :wave2:

Ναί όντως......

Προτιμούν να πεφτουν μετά το πέρας των μαθημάτων.:a35:

karamoto
24/05/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Φαίνεται οτι εχουν γίνει πιο αυστηροί, και πολύ καλά έκαναν!

Η εχουν αποκτήσει παιδεία οι μαθητές :lol: :wave2:

Στο τελευταίο μάθημα του 0-300 πάντως στην έλεγαν αμέσως αν θεωρούσαν ότι η προσπέραση σου ήταν σε λάθος σημείο αλλά αν κάποιος προσπερνούσε σύμφωνα με τους κανόνες (στις ευθείες μακριά από την επόμενη στροφή, ή στην έξοδο της στροφής από την εσωτερική) μπορούσε να γυρίζει στον δικό του ρυθμό.

Παρότι με τους κανόνες αυτούς μπορεί κάποιοι να μείναν πίσω από πιο αργούς με περισσότερο γκάζι (οπότε βγαίνεις μια βόλτα από τα πιτς να απομακρυνθούν και ξαναμπαίνεις) διασφαλίζονται πολύ ψηλά επίπεδα ασφάλειας αλλά μπορεί και ο καθένας να γυρίζει στον δικό του ρυθμό παρότι συνήθως τα γκρουπ είναι πολύ ανομοιογενή.

Άλλωστε προσπεράσεις μας έκαναν διαρκώς και οι εκπαιδευτές αλλά πάντα σεβόμενοι τους ίδιους κανόνες και τόσο γρήγορα που ο μόνος κίνδυνος ήταν να κάτσεις να τους χαζεύεις και να χάσεις την στροφή.

Σε άλλο γκρουπ (νομίζω το γρήγορο) έπεσε και μια μαύρη και είχαμε και δύο πτώσεις. Το παιδί πάντως που έπεσε από το γκρουπ μας δεν ήταν κάγκουρας (το αντίθετο πολύ λογικός και εντάξει) το οποίο ευτυχώς αποδείχτηκε ανώδυνο για μηχανή και αναβάτη.

Γενικά δεν τρόμαξα ποτέ εξαιτίας άλλου και ελπίζω να μην τρόμαξα και εγώ κάποιον άλλο.

Θάνος
25/05/2007, 15:05
Κι εγώ εκεί! :a08:

byron
25/05/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Κι εγώ εκεί! :a08:

16 ή 17 ; Το moto.gr θα δώσει δυναμικό παρόν. :lol:

Θάνος
25/05/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
16 ή 17 ; Το moto.gr θα δώσει δυναμικό παρόν. :lol:

Α ναι.. στις 17!

sniper
25/05/2007, 15:16
Ισως κι εγώ.... :a10: :a44: :a57:

byron
25/05/2007, 15:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Α ναι.. στις 17!

:beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ισως κι εγώ.... :a10: :a44: :a57:

:smokin:

Θάνος
25/05/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ισως κι εγώ.... :a10: :a44: :a57:

Ζηλιάρη..

sniper
25/05/2007, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Ζηλιάρη..

:a1: :a12: :a017: :a029: :a34: :a33: :a36: :a57: :a56:

Θάνος
25/05/2007, 16:13
Πού είναι αυτοί οι μοντ όταν τους χρειάζεσαι...

byron
25/05/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Πού είναι αυτοί οι μοντ όταν τους χρειάζεσαι...

Πάτα δεξιά το κουμπί «Αναφορά στον διαχειριστή» :lol: :lol:

sniper
25/05/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Πάτα δεξιά το κουμπί «Αναφορά στον διαχειριστή» :lol: :lol:


Το αριστερά καλυτερα... το δεξί το πατάνε οι κορίνες κι ακουν το μπιπ απο τον πίσω :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gtheof
25/05/2007, 19:08
Και εγώ Level 2 στις 17.

Να καταθέσω και εγώ τη μικρή μου εμπειρία (η οποία συνάδει με τα λεγόμενα του R-1nas). Αναφορικά με το pre-level, είναι Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Μάλλον επειδή είσαι τρελό στραβάδι όταν μπαίνεις, σου λένε για το γυροσκοπικό κλπ. και καταλαβαίνεις ΠΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ μπορεί να ήσουν. Μάλλον παίζει και ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς που αρέσει τόσο πολύ το pre-level. Το Level I, ήταν μια χαρά (σε κανένα από τα 2 δεν πέτυχα κανέναν κάγκουρα, θέλω να πιστεύω ότι αυτό που ανέφερε κάποιος παραπάνω για προσπεράσεις στις στροφές κλπ. ήταν απλά κακοτυχία), αλλά δεν έχει τον ενθουσιασμό του pre-level, και αυτό γιατί - κατά τη γνώμη μου - (α) επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που ξεστραβώνεσαι σε πίστα και (β) επειδή όντως, δεν είναι ολοκληρωμένο, αλλά 3εστιάζει σε συγκεκριμένα πράγματα. Από την άλλη, θεωρώ απαραίτητο το pre-level πριν το level 1, γιατί μαθαίνεις απέξω απέξω κάποια βασικά πράγματα (π.χ. στάση σώματος κλπ), τα οποία θεωρώ ότι βοηθούν στο τελευταίο (έβλεπα παιδιά που δεν είχαν κάνει pre-level να αγνοούν κάποιες βασικές αρχές οδήγησης - τις οποίες θα αγνοούσα προφανώς και εγώ αν δεν το είχα κάνει).

Α, και ναι, συμφωνώ σε κλειστούς καθρέπτες.

Θάνος
25/05/2007, 19:51
Έτσι όπως το είδα εγώ, το prelevel ασχολείται με το χειρισμό και τη συμπεριφορά της μηχανής στη στροφή, ενώ το CSS ασχολείται με τον αναβάτη. CSS χωρίς το prelevel έχει τόσα κενά που χάνει τη μισή του αξία.

Συμφωνώ ότι το prelevel είναι πολύ πιο εντυπωσιακό από τα Level I & II. Στο ΙΙΙ όμως δένουν όλα μεταξύ τους και είναι δύναμη!!

Θα μπορούσε να ήταν λίγο πιο φθηνό όλο το πακέτο...

chducos1
25/05/2007, 21:22
Οπα ρε παιδια
ετσι οπως τα γραφεται ηδη εχω ξενερωσει που παω σερρες οκτωβριο για level 1&2 χωρις pre level.
μα δεν θα επρεπε η σταση σωματος να αναλυεται στο level 1?

gtheof
25/05/2007, 22:09
Μη μασάς.. Κάτι παραπάνω ξέρουν αυτοί που τα κάνουν έτσι. Αλλιώς θα έβαζαν και το pre level υποχρεωτικό και εγώ θα ήμουν εκπαιδευτής :D. Ψυχολογία ψηλά, Σέρρες θα τα σπάνε (ήδη σε ζηλέυω, και εγώ είχα κλείσει και μετά ακύρωσα τις Σέρρες γιατί μου έτυχε κάτι για εκείνη την ημερομηνία, καταλήγοντας τελικά στα Μέγαρα), θα είναι SUPER... Καλά ξυσίματα...

Θάνος
25/05/2007, 22:39
Το prelevel είναι απαραίτητο για κάποιον που θέλει να κατανοήσει και να εκτελέσει στο 100% όσα ακούσει στο CSS. Αυτό είναι δεδομένο. Κάποιος που ξεκινήσει κατευθείαν CSS χωρίς να παρακολουθήσει το riding school, θα έχει πολλά κενά και απορίες τόσο κατά τη διάρκεια του μαθήματος όσο και μετά. Ακόμα και ολοκληρώνοντας και τα 3 level, τα περισσότερα απ'όσα θα μάθαινε στο riding school δεν θα τα ακούσει ενδεχομένως ποτέ.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα το γυροσκοπικό με το οποίο ούτε καν ασχολούντε στο CSS σαν θεωρία θεωρώντας το γνωστό. Μόνο μία ασκησούλα στο πάρκινγκ γίνεται για να βεβαιωθούν ότι όλοι το ξέρουν. Εκεί συνήθως φαίνεται και για πρώτη φορά το κενό που έχουν όσοι δεν έχουν κάνει το prelevel.

Κανονικά θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό για όλους να παρακολουθούν πρώτα το prelevel, αλλά για να μην το κάνει το 0300 κάποιους λόγους θα έχει. Ίσως επειδή είναι προϊόν του 0300 και δεν ανήκει στο επίσημο CSS.

Κοντός ψαλμός όμως, όσοι είστε σ'αυτή τη θέση θα το διαπιστώσετε μόνοι σας. Τόσοι εδώ που λέμε το ίδιο κάτι ξέρουμε...

anco
26/05/2007, 10:01
και γιατι Θανο πρεπει να εχεις κανει pre-level δεν το καταλαβα.....???

Στο εξωτερικο μονο CSS υπαρχει....

chducos1
26/05/2007, 11:24
μα καλα ουτε το γυροσκοπικο!!!!δηλ ξεκιναν για το πρωτο level θεωροντας αυτονοητο οτι ολοι ξερουμε για το γυροσκοπικο?
μηπως το CSS πρεπει να κανει καποιες αναπροσαρμογες στο προγραμματα του για τους ελληνες οδηγους?μηπως νομιζουν οτι οι ελληνες μοτοσυκλετιστες εχουν εκπαιδευτει οπως οι ευρωπαιοι για να παρουν το διπλωμα?

Θάνος
26/05/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από chducos1
μα καλα ουτε το γυροσκοπικο!!!!δηλ ξεκιναν για το πρωτο level θεωροντας αυτονοητο οτι ολοι ξερουμε για το γυροσκοπικο?
μηπως το CSS πρεπει να κανει καποιες αναπροσαρμογες στο προγραμματα του για τους ελληνες οδηγους?μηπως νομιζουν οτι οι ελληνες μοτοσυκλετιστες εχουν εκπαιδευτει οπως οι ευρωπαιοι για να παρουν το διπλωμα?

Ναι κάπως έτσι είναι. Στο εξωτερικό προφανώς οι οδηγοί έχουν τη σχετική παιδεία για να μπούνε στο CSS. Στην Ελλάδα επειδή προφανώς δεν την έχουμε, έφτιαξαν το prelevel.

Όλα όσα λέγονται στο prelevel δεν τα λένε στο CSS και κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σημαντικά. Γυροσκοπικό, θέση σώματος, άνοιγμα του γκαζιού και πολλά άλλα ωραία πράγματα..

SPORAKIAS
26/05/2007, 15:23
μεσα και εγω για 16 στο level 2...:smokin:

R-1nas
26/05/2007, 21:19
tha diafoniso se ena pragma.

Sto CSS level 1 kaneis mia askisi pou legetai throtle control(anoigma gkaziou). Auti yparxei kai sto pre level.

episis mporeis na peis oti kaneis mia askisi pou theoreite gyroskopiko to quick turning.

Alla mono sto prelevel to lene kathara san gyroskopiko. Sta theoritika tou CSS lene apla stribeis to timoni deksia pas aristera.

Θάνος
26/05/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
tha diafoniso se ena pragma.

Sto CSS level 1 kaneis mia askisi pou legetai throtle control(anoigma gkaziou). Auti yparxei kai sto pre level.

episis mporeis na peis oti kaneis mia askisi pou theoreite gyroskopiko to quick turning.

Alla mono sto prelevel to lene kathara san gyroskopiko. Sta theoritika tou CSS lene apla stribeis to timoni deksia pas aristera.

Το throttle control αν θυμάμαι καλά είναι να ανοίγεις το γκάζι προοδευτικά ώστε να βγεις από τη στροφή διαρκώς επιταχυνόμενος. Δεν σου λένε όμως πότε ακριβώς ανοίγεις το γκάζι και γιατί. Δεν σου λένε ότι το γκάζι το ανοίγεις όταν η μηχανή πάρει την τελική κλίση γι'αυτό κι αυτό το λόγο...

Θυμάμαι όταν έκανα το Level 1 πολλοί έκαναν λάθος στο σημείο αυτό και κάποιος που είχε κάνει το prelevel το είπε σαν ερώτηση και έτσι το ανέφεραν οι εκπαιδευτές, αλλά βέβαια εντελώς επιγραμματικά...

Το quick turning είναι απλά γρήγορο στρίψιμο. Μπες πιο βαθειά και στρίψε πιο γρήγορα το τιμόνι. Δεν σου λένε όμως κάτι σχετικά με το γυροσκοπικό, θεωρείται ότι το ξέρεις ήδη. Εκεινο μόνο που κάνουν είναι στο parking ανάμεσα σε κάποια sessions, που μας έβαζαν όλους να κάνουμε φιδάκια ώστε να δούνε αν ξέρουμε να στρίβουμε με το γυροσκοπικό. Εκεί αν δεν το ήξερες, σου έλεγαν κάποια πράγματα, αλλά και πάλι καμμία σχέση με την ωραία αναλυτική θεωρία από τον Χούντρα στο prelevel.

gcrook
26/05/2007, 23:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Το throttle control αν θυμάμαι καλά είναι να ανοίγεις το γκάζι προοδευτικά ώστε να βγεις από τη στροφή διαρκώς επιταχυνόμενος. Δεν σου λένε όμως πότε ακριβώς ανοίγεις το γκάζι και γιατί. Δεν σου λένε ότι το γκάζι το ανοίγεις όταν η μηχανή πάρει την τελική κλίση γι'αυτό κι αυτό το λόγο...

Θυμάμαι όταν έκανα το Level 1 πολλοί έκαναν λάθος στο σημείο αυτό και κάποιος που είχε κάνει το prelevel το είπε σαν ερώτηση και έτσι το ανέφεραν οι εκπαιδευτές, αλλά βέβαια εντελώς επιγραμματικά...

Το quick turning είναι απλά γρήγορο στρίψιμο. Μπες πιο βαθειά και στρίψε πιο γρήγορα το τιμόνι. Δεν σου λένε όμως κάτι σχετικά με το γυροσκοπικό, θεωρείται ότι το ξέρεις ήδη. Εκεινο μόνο που κάνουν είναι στο parking ανάμεσα σε κάποια sessions, που μας έβαζαν όλους να κάνουμε φιδάκια ώστε να δούνε αν ξέρουμε να στρίβουμε με το γυροσκοπικό. Εκεί αν δεν το ήξερες, σου έλεγαν κάποια πράγματα, αλλά και πάλι καμμία σχέση με την ωραία αναλυτική θεωρία από τον Χούντρα στο prelevel.

Ο Θανος σε αυτο το τοπικ απαντησε στο πιο βασικο ερωτημα πολλων το οποιο ειναι "γιατι να κανω το 0-300 (που για καποιο λογο το θεωρουν "ποταπο" οι περισσοτεροι) ,και να μην κανω το CSS κατευθειαν;"

Επειδη εγω προσωπικα δεν εχω κανει ακομα κανενα CSS δεν μπορεσα ποτε να δωσω μια πληρη απαντηση.
Απλα ξερω οτι αυτα που εμαθα στο prelever και σημ. ημουν απο τους πλεον διαβασμενους οταν πηγα εκει τον Ιουλιο ,ηταν πολυ σημαντικα και ποτε δεν περιμενα οτι ημουν τοσο πισω σε σχεση με αυτο που νομιζα.

Να πουμε απλα οτι και μονο ο τροπος που σου διδασκουν το γυρισκοπικο και το ανοιγμα του γκαζιου σου δινει τροφη για πολλες ωρες εξασκησης στην πιστα ωστε να πεις οτι σου εχουν γινει κτημα.

Εν ολιγοις το CSS μπορει και να περιμενει λιγο ακομα.

road spirit
27/05/2007, 01:36
Θάνο, όταν εκανα εγω το l1 ο Andy Ibbot μας εξηγησε αναλυτικα το ποτε αρχιζεις να ανοιγεις το γκαζι. "ASAP after the counter steering ends". Αυτό ελεγαν τότε. Δεν ξερω αν έχει αλλαξει κατι τωρα

Θάνος
27/05/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από 7-cubed
Θάνο, όταν εκανα εγω το l1 ο Andy Ibbot μας εξηγησε αναλυτικα το ποτε αρχιζεις να ανοιγεις το γκαζι. "ASAP after the counter steering ends". Αυτό ελεγαν τότε. Δεν ξερω αν έχει αλλαξει κατι τωρα

Σε μας δεν το είπε..

Αφού είχαμε σηκωθεί όλοι για να βγούμε από την αίθουσα, το ρώτησε κάποιος. "Α ναι..." λέει ο Άντυ και αμέσως μπήκε ο Μάικ στη μέση και είπε ότι ανοίγετε το γκάζι μόλις η μηχανή πάρει τελική κλίση. Έτσι ακούστηκε τελικά, αλλά οπωσδήποτε χωρίς καμμία εξήγηση που είναι σημαντικό για να ξέρεις και το λόγο που κάνεις ό,τι κάνεις.

Κοίτα δεν είπα ότι αν δεν κάνεις το prelevel θα πετάξεις τα λεφτά σου στο CSS. Οπωσδήποτε και όχι.. Αλλά καταλαβαίνετε τι λέω. Χρειάζεται το prelevel ώστε να μπορέσεις να κατανοήσεις και να εφαρμόσεις στο 100% όσα ακούσεις. Άλλωστε το λένε και οι ίδιοι στο 0300 αυτό.

Εγώ μέχρι και το μισό Level II αναρωτιόμουνα μέχρι τη στιγμή εκείνη γιατί έδωσα 500 ευρώ στο CSS και δεν έμενα με το riding school που όταν το έκανα είχα εντυπωσιαστεί.

Τελικά προς το τέλος του Level άρχισαν να δένουν μεταξύ τους όλα στην οδήγηση μου και βέβαια το τρίτο ήταν πολύ ωραίο! Αλλά η τελική μου γνώμη είναι ότι θα μπορούσαν τα δύο πρώτα level να ήταν πιο φθηνά. Σε σύγκριση με το riding school που έδωσα 150 ευρώ και άξιζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το CSS μου φάνηκε ακριβό.

Tropeas
27/05/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος
Σε μας δεν το είπε..

Αφού είχαμε σηκωθεί όλοι για να βγούμε από την αίθουσα, το ρώτησε κάποιος. "Α ναι..." λέει ο Άντυ και αμέσως μπήκε ο Μάικ στη μέση και είπε ότι ανοίγετε το γκάζι μόλις η μηχανή πάρει τελική κλίση. Έτσι ακούστηκε τελικά, αλλά οπωσδήποτε χωρίς καμμία εξήγηση που είναι σημαντικό για να ξέρεις και το λόγο που κάνεις ό,τι κάνεις.

Κοίτα δεν είπα ότι αν δεν κάνεις το prelevel θα πετάξεις τα λεφτά σου στο CSS. Οπωσδήποτε και όχι.. Αλλά καταλαβαίνετε τι λέω. Χρειάζεται το prelevel ώστε να μπορέσεις να κατανοήσεις και να εφαρμόσεις στο 100% όσα ακούσεις. Άλλωστε το λένε και οι ίδιοι στο 0300 αυτό.

Εγώ μέχρι και το μισό Level II αναρωτιόμουνα μέχρι τη στιγμή εκείνη γιατί έδωσα 500 ευρώ στο CSS και δεν έμενα με το riding school που όταν το έκανα είχα εντυπωσιαστεί.

Τελικά προς το τέλος του Level άρχισαν να δένουν μεταξύ τους όλα στην οδήγηση μου και βέβαια το τρίτο ήταν πολύ ωραίο! Αλλά η τελική μου γνώμη είναι ότι θα μπορούσαν τα δύο πρώτα level να ήταν πιο φθηνά. Σε σύγκριση με το riding school που έδωσα 150 ευρώ και άξιζαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό, το CSS μου φάνηκε ακριβό.
Θανος
+++645:beer:

road spirit
27/05/2007, 16:17
οκ, δεν μπορω να διαφωνησω γιατι δεν εχω κανει το prelevel και δεν εχω αποψη! Λογικο παντως αυτό που λες

:wave2:

anco
27/05/2007, 16:39
Μαλον το CSS στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα...

Τι παει να πει αυτονοητα....

Το 2003 ολα τα εκαναν μεχρι και ο τελευταιος μαθητης να το καταφερει, τωρα αν το βγαλεις εχει καλος.

Τελος για να μην το ζαλιζουμε, στο Λ1 υπαρχει μια ασκηση που γινεται στα πιτς που ειναι για το
γυροσκοπικο και καθετε και ο εκπαιδευτης να δει αν το κανεις.

Ωποτε pre-μαλακιες και κουραφεξαλα.

:smokin:

Θάνος
27/05/2007, 17:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
Μαλον το CSS στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα...

Τι παει να πει αυτονοητα....

Το 2003 ολα τα εκαναν μεχρι και ο τελευταιος μαθητης να το καταφερει, τωρα αν το βγαλεις εχει καλος.

Τελος για να μην το ζαλιζουμε, στο Λ1 υπαρχει μια ασκηση που γινεται στα πιτς που ειναι για το
γυροσκοπικο και καθετε και ο εκπαιδευτης να δει αν το κανεις.

Ωποτε pre-μαλακιες και κουραφεξαλα.

:smokin:

Γιατί τα παίρνεις ρε αρχηγέ; Το prelevel είναι πάρα πολύ καλό και κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να το κάνει μέχρι και ο τελευταίος οδηγός μοτοσυκλέτας στην Ελλάδα. Τα συμπεράσματα που βγάζεις τώρα είναι λίγο πρόχειρα. Δεν είπε κανείς ότι στο CSS μπορείς να μπεις κάφρος και να βγεις οδηγάρα. Είναι ένα σχολείο για οδηγούς που ξέρουν να οδηγάνε μηχανή. Άλλο αν στην Ελλάδα παίρνεις δίπλωμα με 3 οχτάρια και μία ευθεία.

Σχετικά με την άσκηση στα πιτς αναφέρθηκα νωρίτερα κι εγώ, αλλά δεν έχει καμμία σχέση με τη θεωρητική προσέγγιση του γυροσκοπικού που γίνεται στο prelevel. Είναι απλά ένας έλεγχος για να δούνε αν ξέρεις να το δουλεύεις.

Anyway νομίζω ότι το έχω καλύψει το θέμα.

anco
27/05/2007, 17:48
Θανο καλα τα λες,

Αλλα οταν εκανα το 0300 και μετα τα Level 1-3 ειδα οτι στο CSS μας ελεγαν οτι ξερεις το γυροσκοπικο, εγω προσωπικα το ειχα μαθει απο φιλο και σιγα σιγα το εβλεπα στον δρομο.

Ο Γιωργος (ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ) οταν εκανε το CSS δεν υπηρχε το 0300 το 2003.

Μαλιστα μου ειχε πει οτι ο Andy τους ελεγε θα παμε σαν 1η ασκηση στα πιτς και θα κανουμε μια

ασκηση (γυροσκοπικο) και θα δειτε πως στριβει η μοτο, με αποτελεσμα οταν τους ελεγε για αναποδο

τιμονι να τον κοιτανε και να λενε μαλακιες....

αυτο το 2003.

Τωρα πλεον το 0300 ειναι ενα γρηγορο CSS, αν εισαι καλος οδηγος οπως ο GM, Titan (που πανε βολιδα) δεν χρειαζεται να σου πουν οτι κανεις αναποδο για να στριψεις...

Βεβαια αυτα το οτι δεν στο λενε μαλλον στα γρηγορα group.

Απλα εχει χαλασει λιγο νομιζω η διδασκαλια και τι θεωρουνται αυτονοητα.

Προσωπικα το γυροσκοπικο ειναι το Νο1 σαν ασκηση και το οτι την εχουν ελα την ξερεις ειναι

Νο1 λαθος.

Το να κανεις γυροσκοπικο ειναι να κανεις το 80% του στριψιματος, το Level 1 ειναι το πιο βασικο,

πολοι κανουν γυροσκοπικο αλλα το 80% ειναι moto cross στυλ, το ελεγαν και στο CSS.

R-1nas
27/05/2007, 23:08
Paidia mallon ston level 2 tha kano mia erotisi pou eprepe na kano sto level 1.

Ti einai to CSS? Mathimata asfalous odigiseis, agonistikis, i apla mathimata odigiseis?

Kai eksigoumai.

Sto riding School o Xountras me to pou ksekinise na milaei eipe: "Kalosirthate sto Riding School. Simera tha mathaite kapoia pragmata pou ama ta efarmozete synexeia den tha ksanapesete"

Automatos to mathima to katetaksa "Mathimata asfalous odigiseis" pou paralila me boithisan na pigeno pio grigora.

To california me exei psilomperdepsei. Einai mathimata agonistikis odigiseis i geniko mathima pou sou eksigei diafora kolpa kai kata synepeia pas pio grigora? kai rotao giati i sxoli legete California Superbike School.

Episis skeftite otan teleiosa to prelevel imoun toso enthousiasmenos pou piga stin Ioanna kai tis eipa oti thelo na kano kai to epomeno level tou Riding School kai me koitage san alien :P


Kati allo omos pou akoustike, itan oti mporeis na kaneis level 1 stin ellada, level 2 allou kai level 3 allou kai level 4 pali allou....

Ksekinisan na kanoun CSS stin tourkia, malista pigenei kai o xountras ekei. Bebaia den ksero ean ginete stin pista tis konstantinoupolis.....


En katakleidei pantos magkes, epeidei to thema to kaname kypriako kai yparxoun polla atoma pou diabazoun kai isos bgoun lathos symperasmata os pros ti monadikes sxoles en elladi pou pisteuo oti tha eprepe na ypirxan kai alles, kai epitelous balte ton Mpousta na kanei mathimata ston lao.... To ksero einai aneuthinos tha mou peite kai mporei na tous poulisei.....

Gnomi mou einai oti paizei rolo kai se pious ekpedeutes tha peseis. Ean arxiseis kai ton treleneis stis erotiseis , stis apories kai pigeneis mazi tou synexeia kai ton akolouthas bgazeis pio polla pragmata.


P.S mipos na stelname ena email ston Thanasi na mas apantisei sta erotimata pou exoume kai na min leme filologies ?

Giorgos19
27/05/2007, 23:51
offtopic on

Τα CSS δεν θα γινονται στην πιστα την Κωνσταντινουπολης.Για πιο πολλες λεπτομεριες διαβαστε το editorial του 0300 στο τευχος 15 Μαιου.


offtopic off

Xlitos
28/05/2007, 14:13
οι δυο τελευταιες απαντησεις είναι απο εκπαιδευτες του CSS που ίσως βοηθησουν στη συζητηση..

http://www.bikenet.gr/index.php?option=com_smf&Itemid=89&topic=9799.0

byron
28/05/2007, 22:36
Διάβασα με ενδιαφέρον τα σχόλια όσων έχουν κάνει το pre-level Riding school. Δυστυχώς δεν είχα διαβάσει (ή δεν το θυμάμαι) το πόσο σημαντικό θα ήταν να το είχα κάνει πριν πάω στο CSS.
Σε καμμιά περίπτωση δεν αμφισβητώ την χρησιμότητα του CSS, κάθε άλλο.
Απλά η εντύπωση που μου έμεινε, είναι οτι αποτελεί βουτιά στα βαθιά (και είναι).

Σε απάντηση κάποιου παιδιού που ρωτούσε τα μαθήματα του Level 1, αυτά είναι :
1.Ελεγχος Γκαζιού (throttle Control)
2. Σημεία Εισόδου (Turn Points)
3. Γρήγορη αλλαγή κλίσης (Quick Turning)
4. Επίδραση του Αναβάτη (Rider Input)
5. Στροφή σε 2 φάσεις (Two-step turning)

Αν μπορούσα πάντως να αλλάξω κάτι, αυτό θα ήταν η 5η άσκηση, με την προσθήκη της άσκησης θέσης σώματος.
Προφανώς υπάρχει κάποια λογική στην ροή των ασκήσεων, απλά προσωπικά θα προτιμούσα να μάθω απ΄την αρχή αυτό το σημαντικό κομμάτι.

sniper
29/05/2007, 11:46
Εγώ, πάντως, είμαι σε λιστα αναμονής για Lvl 1 & 2 για τις 16-17/6..... :D

jarv
29/05/2007, 11:52
Μάλλον τα πράγματα έχουν μπερδευτεί αρκετά, αν θέλετε μπορείτε να πάρετε απαντήσεις σε όλα αλλά θα πρέπει πρώτα να ρωτήσετε συγκεκριμένα. Ακούμε λοιπόν τι ακριβώς θέλετε να ρωτήσετε και θα σας απαντήσουμε.
Ιωάννα

byron
29/05/2007, 11:59
Ok then.....

Γιατί οι ασκήσεις που αφορούν την σωστή θέση σώματος, δεν διδάσκονται στο LvL 1 και διδάσκονται στο Lvl 3 σε αντίθεση με το Riding Scholl ;

Edit: αναφέρομαι στην θέση σώματος στις στροφές και όχι για τον χαλαρό κορμό που ήδη διδάσκεται.

Θάνος
29/05/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
Μάλλον δεν θυμάσαι καλά, ακόμα και εγώ που είμαι στην είσοδο της πίστα σας λέω που ακριβώς ανοίγουμε το γκάζι [/B]

Εμείς που καθόμαστε από κάτω και παρακολουθούμε τη θεωρία βλέπουμε και ακούμε τα πράγματα κάπως διαφορετικά. Ακούμε αυθόρμητα σχόλια, απορίες, και παρατηρήσεις που ενδεχομένως δεν φτάνουν όλες στα αυτιά των εκπαιδευτών την ώρα της θεωρίας. Ακόμα και από συζητήσεις την ώρα των διαλειμμάτων μεταξύ φίλων... Γι'αυτό λέω ότι άνθρωποι που δεν είχαν κάνει το prelevel είχαν πολλές απορίες στο level 1.

Τέλος πάντων.. σχετικά με το άνοιγμα του γκαζιού, για να το λες θα ξέρεις καλύτερα. Μπορεί εγώ να έπεσα στην περίπτωση ή πράγματι να μην θυμάμαι.. Σίγουρα όμως καλύτερα το άκουσα στο riding school..

allou
29/05/2007, 17:53
Όσο καιρό οδηγούμε, μεταξύ άλλων προσπαθούμε συστηματικά να πετάξουμε τη μοτοσυκλέτα μας κάτω, να πέσουμε (χωρίς να το ξέρουμε εννοείται). Κάνουμε τόσα πράγματα για να τη ρίξουμε που όταν τα συνηδειτοποιήσει κανείς (μέσω των όσων μαθαίνει στα σχολεία, για παράδειγμα), τον πιάνει ο πανικός του είδους "πως είμαι ακόμη ζωντανός".
Από αυτή την οπτική γωνία τα μαθήματα είναι μαθήματα ασφαλούς οδήγησης. (Ο λόγος που δεν πέφτουν συνεχώς οι μοτοσυκλέτες -ειδικά σημερα πιά- είναι γιατί απλά έχουν εξελιχθεί πάααρα πολύ).

Κάνει ένα ελληνάκι το πρώτο του μάθημα πιάνου. Η πρώτη απορία που θα του περάσει από το μυαλό είναι "ωραία, πότε θα παίξω στο Μέγαρο;"
Αντίστοιχα, παίρνει κάποιος ένα RRR 1000 και σκέφτεται "πότε θα ξύσω γόνατο".
Δεν "είμαστε καλά" σαν λαός και αυτό είναι ωραίο από μια άποψη. Στην οδήγηση μοτοσυκλέτας όμως είναι κακή συνήθεια.

Κι έρχονται τα σχολεία. Με έναν άνθρωπο - τον Keith Code- να το "βασανίζει" 40 χρόνια από τη ζωή του και τα τελευταία 30 να το εξελίσσει μέσα από τη σχολή του, το CSS. Στόχος του είναι σε κάθε Level να δίνει ολοκληρωτική γνώση για ένα τομέα. Η διάρθρωση κάθε level είναι αυτή που είναι για να πετυχαίνει τον στόχο της ημέρας. Αντίστοιχη είναι και η λογική των levels, χωρίς το ένα δεν μπορείς να πας στο επόμενο, απλά γιατί το χρειάζεσαι.

Το 0300 Riding school τώρα, υπήρχε προ CSS και αναδιαρθρώθηκε ώστε η ημέρα να αποκτήσει την ίδια ροή με το CSS. Βοηθά στο να προετοιμάσει το έδαφος για κάποιον (με δίπλωμα "οχτάρια") να παρακολουθήσει στην Ελλάδα το CSS, καθώς πράγματα που έξω θεωρούνται γνωστά και δεδομένα, εδώ δεν τα μαθαίνει κανείς όταν πρέπει (πριν πάρει δίπλωμα). Αν και πλήρες, αναγκαστικά παραμένει κάπως επιδερμικό, καθώς καταπιάνεται με πολλά θέματα οπότε δεν τα εξαντλεί. Απλά όλα αυτά είναι τοσο άγνωστα στους Έλληνες (με τα οχτάρια επαναλαμβάνω) σαν ένας φακός που αρκεί να δώσει φως όταν είσαι στο απόλυτο σκοτάδι. Και μετά που ξέρεις ότι έχει φως, ψάχνεις τον προβολέα (CSS).

Το 0300 R.S. μιλά για στάση σώματος ενώ το CSS στο L2 απλά το αναφέρει και στο L3 καταπιάνεται ουσιαστικά. Γιατί; γιατί ο έλληνας αν δεν κρμαστεί σαν τον Tamada μόλις πάρει δίπλωμα δεν κοιμάται το βράδυ. Ενώ ο άγγλος κι ο αμερικάνος περιμένουν να έρθει η ώρα να το χρειάζονται πραγματικά.

Στο 0300 RS μιλάμε για το άνοιγμα του γκαζιού, το εφαρμόζουμε στην πίστα κι αυτό είναι. Βλέπει ο κόσμος ότι δουλεύει και πάμε παρακάτω. Το CSS όμως εξαντλεί το θέμα, ώστε να το καταφέρνουν όλοι, παντού και πάντα. Πως; Αν δεν κοιτάς εκεί που πρέπει (2 step), δεν μπορείς να είσαι χαλαρός (riders input) κι αν δεν είσαι χαλαρός δεν μπορείς να κάνεις Quick Turn, κι αν δεν ξέρεις καν τι είναι το quick turn, δεν μπορείς να στρίψεις στο turn point που πρέπει (αρκετά βαθειά μέσα στη στροφή), οπότε να μπορείς να εφαρμόσεις σωστό throttle control (έλεγχο του γκαζιού) κατά τη διάρκεια της στροφής. Πολλές άγνωστες λέξεις; Όπως και η ίδια η οδήγηση της μοτοσυκλέτας...
Τι είναι όλα αυτά; το Level 1 με αντίστροφη σειρά. Όσοι έχουν έρθει το ξέρουν. Ο προβολέας σε σχέση με τον φακό.

Πλέον το θέμα δεν είναι αν θα έρθει κάποιος στα σχολεία, αλλά το πόσο νωρίτερα έπρεπε να έχει έρθει.
Δεν είναι υποχρεωτικό, αλλά ούτε κι ακριβό (ακριβό σε σχέση με τί; ). Μπορεί κανείς ωραιότατα να περάσει την ζωή του με τη μοτοσυκλέτα του και χωρίς τα σχολεία, οπότε προς τί η συζήτηση; Μπορεί κανείς να ψάχνεται με την οδήγησή του για 30 χρόνια και μετά να είναι έτοιμος (στα 50 του) ή μπορεί να έρθει να τα πάρει έτοιμα σε μια μέρα. Τόσο απλά είναι τα πράγματα...

Θανάσης Χούντρας

Ταξιδευτής
30/05/2007, 10:54
Νομιζω οτι καπου εδω εκλεισε το θεμα.... :a3:

κ. Χουντρα ενα μεγαλο ευχαριστω για τις διευκρινησεις! Απο τα καλυτερα και πιο ενημερωτικα μηνυματα που εχω διαβασει σε αυτο το φορουμ! :a10:
Δεν βλεπω την ωρα για το RS τον Ιουλιο... :wave2:

byron
30/05/2007, 11:35
Αρχηγού παρόντος..........

Tα λέμε σε 2 εβδομάδες

:wave2:

sapila racing
30/05/2007, 11:46
Αντε και στο 3 μετά! :wave2:

Εγω δεν ξερω απο που προέκυψε το θέμα σχετικά με το Riding School...
Δεν εχω κανει το Riding School, αλλά εκανα και τα 3 Level CSS, και δεν ειχα κανένα πρόβλημα :confused:
Tα πάντα καλύπτονται με την σειρά τους, και οι πληροφορίες ειναι πολλές στο κάθε Level ξεχωριστά.
Θα έλεγα μάλιστα οτι το να κάνει κάποιος 2 Level σε ενα Σ/Κ είναι μάλλον too much.
Μιλάμε για Data overflow :lol:

DrIoannis
30/05/2007, 17:45
Αυτό σκέφτομαι και εγώ και απλά θέλω να κάνω ένα ένα τα βήματα έτσι ώστε να τα εμπεδώσω πιο καλά(πέραν του οικονομικού βεβαίως βεβαίως).

sniper
07/06/2007, 12:07
Eγώ πάντως θα είμαι 16&17/6 για Lev I&II

Θενξ Ιωάννα :wave2:

zephyr1
07/06/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx6
Θα προηγηθεί καμμιά μάζωξη στις 17, ή θα τα πούμε εκεί;;;

Μαζωξη-μαζωξη .............περνατε κατα της 06.00 απο λουτσα ,πινουμε παραλια καφεδακι και βουρ στον πατσα.:rolleyes:

:lol:

:wave2:

SPORAKIAS
07/06/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μαζωξη-μαζωξη .............περνατε κατα της 06.00 απο λουτσα ,πινουμε παραλια καφεδακι και βουρ στον πατσα.:rolleyes:

:lol:

:wave2:

οχι λουτσα ρε....

απο καλλιθεα στη λουτσα και παλι πισω μεγαρα..?!?!σκοτωμα...:sick:

εγω θα παω κατα τις 06,20 στο περιπτερο για το πρωινο καφεδακι...

για 16 μιλαμε ....:alien:

zephyr1
07/06/2007, 18:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
οχι λουτσα ρε....

απο καλλιθεα στη λουτσα και παλι πισω μεγαρα..?!?!σκοτωμα...:sick:

εγω θα παω κατα τις 06,20 στο περιπτερο για το πρωινο καφεδακι...

για 16 μιλαμε ....:alien:

Ρε 07.00 πρεπει να ειμαστε εκει ετσι δεν ειναι?

Τι καφεδακι να πιουμε τετοια ωρα.:a24:

SPORAKIAS
07/06/2007, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Ρε 07.00 πρεπει να ειμαστε εκει ετσι δεν ειναι?

Τι καφεδακι να πιουμε τετοια ωρα.:a24:

μεχρι τις 6,50 δεν προλαβαινεις....??

η πιστα ειναι δεκα λεπτα απο εκει...

ασε που και 07,15 και 07,30 να πας δεν εγινε και τπτ...

στο λεβελ ενα κατα τις 07,30 αρχισαμε να συμμαζευομαστε....

:winka:

jarv
07/06/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
μεχρι τις 6,50 δεν προλαβαινεις....??

η πιστα ειναι δεκα λεπτα απο εκει...

ασε που και 07,15 και 07,30 να πας δεν εγινε και τπτ...

στο λεβελ ενα κατα τις 07,30 αρχισαμε να συμμαζευομαστε....

:winka:

και μετά εμείς τρέχαμε και δεν φτάναμε, όταν λέμε 07:00 έχουμε κάθε λόγο, δεν σας κάνουμε γυμνάσια, αν αργήσεις θα σε βάλω να ξεφορτώσεις το φορτηγό...
Ιωάννα

zephyr1
07/06/2007, 18:32
:lol: :rotflmao: :bawl:

Ετσι ετσι.:a9:

SPORAKIAS
07/06/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
και μετά εμείς τρέχαμε και δεν φτάναμε, όταν λέμε 07:00 έχουμε κάθε λόγο, δεν σας κάνουμε γυμνάσια, αν αργήσεις θα σε βάλω να ξεφορτώσεις το φορτηγό...
Ιωάννα

εγω βρε ιωαννα απο τις 06,50 ημουνα στο προηγουμενο λεβελ και 6,50 θα ειμαι και σε αυτο αν ειδες τι εγραψα...

οσο για το 07,30 το εγραψα γιατι ετσι εγινε.....δεν μου ηρθε ουρανοκατεβατο.....

γιωργος....

:wave2:

edit:και ευχαριστως να βοηθησω...οτι θελει η ιωαννα.....

γιωργος...:beer:

SPORAKIAS
07/06/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
:lol: :rotflmao: :bawl:

Ετσι ετσι.:a9:

εσυ.....:a015:

jarv
07/06/2007, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από SPORAKIAS
εγω βρε ιωαννα απο τις 06,50 ημουνα στο προηγουμενο λεβελ και 6,50 θα ειμαι και σε αυτο αν ειδες τι εγραψα...

οσο για το 07,30 το εγραψα γιατι ετσι εγινε.....δεν μου ηρθε ουρανοκατεβατο.....

γιωργος....

:wave2:

edit:και ευχαριστως να βοηθησω...οτι θελει η ιωαννα.....

γιωργος...:beer:

την πρώτη φορά που ήρθαν οι Άγγλοι στην Ελλάδα και περιμέναμε τους μαθητές μέχρι τις 07:10 ήταν μέσα στα χαμόγελα, μετά άρχισαν να νευριάζουν, σιγά σιγά με τα χρόνια έμαθαν, όταν είχα πάει εγώ στην Αγγλία για εκπαίδευση όλοι μα όλοι οι μαθητές ήταν στις 07:00 ακριβώς στην πίστα, είναι απόλυτα τυπικοί με τα ωράρια αλλά συμβιβάστηκαν μπορεί μεν εδώ να καθυστερούμε αλλά τον ουρανό που βλέπουν ούτε στα όνειρά τους δεν τον έχουν δει... άλλα μην πάρετε θάρρος από αυτά που γράφω, είπαμε όλοι στις 07:00 στην πίστα και σήμερα είδα και καιρό, 29-30 βαθμούς, με ελαφριά συνεφιά το Σάββατο και ήλιο την Κυριακή
Ιωάννα

sniper
07/06/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από jarv
την πρώτη φορά που ήρθαν οι Άγγλοι στην Ελλάδα και περιμέναμε τους μαθητές μέχρι τις 07:10 ήταν μέσα στα χαμόγελα, μετά άρχισαν να νευριάζουν, σιγά σιγά με τα χρόνια έμαθαν, όταν είχα πάει εγώ στην Αγγλία για εκπαίδευση όλοι μα όλοι οι μαθητές ήταν στις 07:00 ακριβώς στην πίστα, είναι απόλυτα τυπικοί με τα ωράρια αλλά συμβιβάστηκαν μπορεί μεν εδώ να καθυστερούμε αλλά τον ουρανό που βλέπουν ούτε στα όνειρά τους δεν τον έχουν δει... άλλα μην πάρετε θάρρος από αυτά που γράφω, είπαμε όλοι στις 07:00 στην πίστα και σήμερα είδα και καιρό, 29-30 βαθμούς, με ελαφριά συνεφιά το Σάββατο και ήλιο την Κυριακή
Ιωάννα

Το νου σας ρεμάλια!

Σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο η Ιωάννα και μου είπε οτι έχει ακύρωση οπότε και βρέθηκε και η θέση μου!
Μην δω κανέναν από εδώ μέσα να αργεί το Σάββατο ή την Κυριακή, 10 μέρες ΒΑΝ έκαστος! :D



Ποιος θα ξυπνήσει εμένα στις 5.30; :lol: :lol:

SPORAKIAS
07/06/2007, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Το νου σας ρεμάλια!

Σήμερα το πρωί με πήρε τηλέφωνο η Ιωάννα και μου είπε οτι έχει ακύρωση οπότε και βρέθηκε και η θέση μου!
Μην δω κανέναν από εδώ μέσα να αργεί το Σάββατο ή την Κυριακή, 10 μέρες ΒΑΝ έκαστος! :D

yes master.... :cool:

Ποιος θα ξυπνήσει εμένα στις 5.30;

ευκολα.... :smokin:


:lol: :lol:

DrIoannis
08/06/2007, 09:46
Το καράβι από Κρήτη έρχεται 6.00.Θα ασκήσω όλη μου την επιρροή στον καπετάνιο να πάει έτσι...





αλλά μάλλον δεν θα με ακούσει.


91961

karamoto
08/06/2007, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Το καράβι από Κρήτη έρχεται 6.00.Θα ασκήσω όλη μου την επιρροή στον καπετάνιο να πάει έτσι...





αλλά μάλλον δεν θα με ακούσει.

Dr όταν είχα ανέβει από Κρήτη με άλλα 2 παιδιά για το prelevel στις 12/05 είχα πρήξει όλο το forum για το ποιός είναι ο ταχύτερος δρόμος Πειραιά-Μέγαρα.

Αντί να ακολουθήσω τις οδηγίες των παιδιών ανέλαβε ένας από την παρέα να ρωτήσει έναν λιμενικό ο οποίος μας έστειλε μέσω ιχθυόσκαλας. Χαθήκαμε και καθυστερήσαμε κάμποσο (έπρεπε να πέρναμε και κανένα λαυράκι, φρεσκότατα ήταν) αλλά και πάλι στις 7:15 που φτάσαμε δεν είχαν έρθει ούτε οι μισοί (όμως δεν βοήθησα και στο ξεφόρτωμα που το είχα τάξει στην Ιωάννα άν φτάναμε νωρίς)

Δυστυχώς ο κόσμος αργεί τόσο πολύ που αν φτάσει το πλοίο στην ώρα του και δεν χαθείς μάλλον θα είσαι ο πρώτος. Καλλά να περάσετε.

byron
08/06/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
μας έστειλε μέσω ιχθυόσκαλας

:confused: :confused:

DrIoanni εγώ θα περάσω απ΄το λιμάνι, κατά τις 6.15-6.30. Αν έχει φτάσει το καράβι, πηγαίνουμε μαζί. (αν δεν ξέρεις τον δρόμο)

:wave2:

bartlal
08/06/2007, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper


Ποιος θα ξυπνήσει εμένα στις 5.30; :lol: :lol:

εγω, για να σου πω: ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

R-1nas
10/06/2007, 03:52
Den me problimatizei o kairos (meta tin broxi stis Serres den masao) alla to gegonos oti pempti kai paraskeuei exei agones drift stin pista ton megaron kai ta koutakia tha tin kseskisoun tin pista opos kai ta xorafia....

Da.Vintage
11/06/2007, 07:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
και γιατι Θανο πρεπει να εχεις κανει pre-level δεν το καταλαβα.....???

Στο εξωτερικο μονο CSS υπαρχει....

Γιατί εδώ στην Ελλάδα είμαστε κουλάδια εκ γενετής!

anco
11/06/2007, 20:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Γιατί εδώ στην Ελλάδα είμαστε κουλάδια εκ γενετής!


αστο διαλο ρε.....

δεν μου λες στο 1.03 που γυρνας με pre-level το εμαθες.....



:bawl: :bawl: :bawl:


92664

Da.Vintage
13/06/2007, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
αστο διαλο ρε.....

δεν μου λες στο 1.03 που γυρνας με pre-level το εμαθες.....



:bawl: :bawl: :bawl:

Σταμάτα ρε μαλάκα με τους χρόνους και τις φωτό.... με έχεις ΕΚΘΕΣΕΙ....

....στο τέλος θα με παντρευτείς!:D


Περίμενε επίσκεψη απο τα αδέρφια μου!:lol:
Α.... είναι τσε Κρητιτσοί!:evil: :lol: :rotflmao: :lol:

anco
13/06/2007, 14:57
μωρη λουλου στο avatar εσυ εισαι?

Ποσταρε καμια φωτο.

R-1nas
14/06/2007, 00:03
CALIFORNIA SUPERBIKE SCHOOL 16-17 IOUNIOU.....

EXETE NA PEITE KATI GIA AUTO ? :smokin: :smokin: :smokin:

Da.Vintage
14/06/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από anco
μωρη λουλου στο avatar εσυ εισαι?

Ποσταρε καμια φωτο.

Eχω ποστάρει μωρη λουκία στο thread Track Day 10-6-07

Da.Vintage
14/06/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
CALIFORNIA SUPERBIKE SCHOOL 16-17 IOUNIOU.....

EXETE NA PEITE KATI GIA AUTO ? :smokin: :smokin: :smokin:

Nαι...

Με το καλό!

Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο...

Και πιστεύω πως αυτές οι σχολές σε κάνουν καλύτερο...
Άσχετο αν δεν έχω παρακολουθήσει καμία...
Όχι γιατί τις σνομπάρω αλλά γιατί είναι πολύ ακριβές!


Αυτά τα σχολεία ή παρόμοια έπρεπε να τα πριμοδοτεί το ΥΠ.Μεταφορών και να είναι προσιτά....

Βελτιώνουν πιστεύω πολύ όσους το παρακολουθούν! Και αυτό είναι καλό για όλους μας στο δρόμο!

byron
14/06/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Titan
Όχι γιατί τις σνομπάρω αλλά γιατί είναι πολύ ακριβές!
Αυτά τα σχολεία ή παρόμοια έπρεπε να τα πριμοδοτεί το ΥΠ.Μεταφορών και να είναι προσιτά....


Ακριβές.......:rolleyes: Εξαρτάται πως το εννοείς.

Αν υπολογίσεις ότι ένας αναβάτης SS δίνει καμμιά 10αρα για το μηχανάκι (στην καλύτερη), 1000 για εξοπλισμό (επίσης στην καλύτερη), + πολυεστερικά + λάστιχα + τακάκια + το κόστος των TD, (για όσους πηγαίνουν συχνά) το κόστος των CSS και όσα μπορούν να σου μάθουν μου φαίνεται μαλλον χαμηλό......
Σαν να αλλάζεις 1 πίσω λάστιχο, για κάθε LVL ας πούμε....

:wave2: