PDA

View Full Version : laptop VS desktop (katanalwsi energeias)



sonic22
13/05/2007, 19:01
kiriaki simera den exei kai poli komso...

an jerei kaneis as mou lisei tin aporia...

metaji enos lap-top kai enos desktop paraplisiwn xaraktiristikwn poio katanalwnei perissoteri energeia?

X_NR750
13/05/2007, 19:07
Χαλαρα το Desktop

Τα υποσυστηματα σε ενα laptop ειναι σχεδιασμενα με διαφορα κολπα ωστε να εξοικονομουν ενεργεια και να παρατεινουν την αυτονομια τους οταν δουλευουν με μπαταρια (καθως επισης και για λογους που εχουν να κανουν με μικροτερη παραγωγη θερμοτητας επειδη δεν εχουν χωρο για συστηματα ψυξης)

island
13/05/2007, 19:15
Desktop vs Laptop

Notebooks are the most obvious way to save energy in home computing and client-side office computers

Comparing the 30W for a powerful notebook (including LCD screen, see example) with the 120W desktop PC plus the 80 W CRT screen, savings could really be up to 80%. And even in the notebooks intended as 'desktop replacement', with a larger screen (up to 16-17") and less aggressive power management settings, the savings are still well over 50%.



http://www.eu-energystar.org/en/en_022c.shtml

sonic22
13/05/2007, 19:21
kai egw to desktop elega gia ligotero energovoro alla telika mallon to aditheto simvenei

http://www.efficientproducts.org/reports/computers/NRDC_Laptops_FINAL.pdf


dld me simferei gia ena pc 24/7 (download machine) na parw ena palio lap top?????
:confused: :confused: :confused:

X_NR750
13/05/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
kai egw to desktop elega gia ligotero energovoro alla telika mallon to aditheto simvenei

http://www.efficientproducts.org/reports/computers/NRDC_Laptops_FINAL.pdf


dld me simferei gia ena pc 24/7 (download machine) na parw ena palio lap top?????
:confused: :confused: :confused:


Προσεξε στα παραπλησιων χαρακτηριστικων Desktop και Laptop το Desktop ειναι χαλαρα πολυ γρηγοροτερο και οικονομικοτερο στην αναβαθμιση και αποκατασταση ζημιων

εκτος του οτι εχει πολυ μεγαλυτερες δυνατοτητες επεκτασης και ειναι και σημαντικα φθηνοτερο

island
13/05/2007, 19:33
το θέμα είναι οτι σε λειτουργία 24/7 το laptop θα τα παίξει

εγω για τετοια χρήση έχω ένα desktop Celeron 300MHz

project.breeze
13/05/2007, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από island
το θέμα είναι οτι σε λειτουργία 24/7 το laptop θα τα παίξει

εγω για τετοια χρήση έχω ένα desktop Celeron 300MHz



Θα διαφωνήσω σε αυτό,ο δικός μου φορητός έχει μείνει μέχρι και 4 μέρες σερί ανοιχτός κατεβάζοντας ταινίες και παιχνίδια...Ειδικά όταν είχα τον φορητό στο δωμάτιο μου με βόλευε περισσότερο από τώρα που έχω desktop γιατί έκανε και σημαντικά λιγότερο θόρυβο...

X_NR750
13/05/2007, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από runneras125
Θα διαφωνήσω σε αυτό,ο δικός μου φορητός έχει μείνει μέχρι και 4 μέρες σερί ανοιχτός κατεβάζοντας ταινίες και παιχνίδια...

Ναι αλλα δεν λες οτι ολα αυτα τα εκανε μεσα απο το ψυγειο :rotflmao: :wave2:

island
13/05/2007, 19:56
δεν μιλάμε για 3-4 μέρες για μηχανήματα που κάνουν download αλλά για εβδομάδες (τσε βάλε)

αλλά ακόμα και αυτό το 4ημερο δεν θα μπορέσει να το επαναλάβει πολλές φορες ενα laptop.

project.breeze
13/05/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από X_NR750
Ναι αλλα δεν λες οτι ολα αυτα τα εκανε μεσα απο το ψυγειο :rotflmao: :wave2:



Ε όχι και στο ψυγείο,δεν είμαστε μπακάληδες.Σε μία εταιρία κρυογονικής στην Σουηδία τον είχα...

dammed_kittin
13/05/2007, 20:08
Θα διαφωνήσω σε αυτό,ο δικός μου φορητός έχει μείνει μέχρι και 4 μέρες σερί ανοιχτός κατεβάζοντας ταινίες και παιχνίδια...Ειδικά όταν είχα τον φορητό στο δωμάτιο μου με βόλευε περισσότερο από τώρα που έχω desktop γιατί έκανε και σημαντικά λιγότερο θόρυβο..


oi mac pantws den kanoun katholou thorubo!!

:wave2:

Davelis
14/05/2007, 00:54
Κινητα τηλεφωνα

sonic22
14/05/2007, 07:07
plaka plaka ena k700 pou exw edw kai 2 xronia
zitima einai an exei kleisei gia panw apo 10 wres sinolika...
(ektos apo mia periodo 2 minwn ston strato, opou ta kinita apagoreuodan austira)

skilia!! :winka:

perastikos
14/05/2007, 08:31
Για κατεβαστήρι είναι προφανές ότι δεν παίρνεις laptop.

Το καλύτερο είναι ένα παλιό desktop (ένα P2 είναι τέλειο) που του βγάζεις από μέσα ότι δεν χρειάζεται ώστε να καταναλώνει την λιγότερη δυνατή ενέργεια ;)

Gandalf dr685sm
14/05/2007, 09:59
Και όμως...

Το laptop είναι δυνατόν να παραμείνει σε λειτουργία 24/7 , απο την στιγμή όμως που διατηρούνται τα παρακάτω...

1) Είναι πάνω σε docking station που διαθέτει ανεμιστήρα, για να διατηρεί το φορητό σε σταθερή θερμοκρασία.

2) Γίνεται τακτική συντήρηση συσκευών (βλ. Δίσκοι , ανασυγκρότηση, καθαρισμός με πεπιεσμένο άερα κτλ.)

3) Λειτουργεί με ελάχιστα services καταναλώνοντας όσο το λιγότερο πόρους και κατά επέκταση ενέργεια. (οχι screesavers , οχι ασύρματες κάρτες δικτύου και usb τροφοδοσία συσκευών).

Τηρώντας τα παραπάνω , μπορεί να λειτουργήσει με αυτό τον τρόπο, αρκεί βέβαια το 24/7 να μην είναι και 24/7 επί όλες τις εβδομάδες του χρόνου.


Gandalf

jasper
14/05/2007, 13:25
Ένα παμπάλαιο φορητό Compaq Presario 1246 με έξτρα μνήμη και δίσκο (AMD 400MHz, 160MB RAM, 30GB σκληρός) χρησιμοποιώ για torrents, ftp, web, ssh server με ωράριο 24/7 εδώ και ενάμιση χρόνο. Η κατανάλωσή του όταν σβήνει η οθόνη είναι 3,5 (τριάμισι) Watt. To desktop καταναλώνει 19 Watt στο κλειστό! (μαζί με εκτυπωτές, σαρωτές και ηχεία). Οι τιμές δεν είναι στο περίπου, είναι με πολύμετρο βγαλμένες.

Εντάξει κάνει 4 λεπτά να ανοίξει αλλά τα Win2k είναι αρκετά σταθερά και σπάνια κάνω επανεκκίνηση. Μόνο αν τη ζητήσει κάποια ενημέρωση του αντιβιοτικού (AVG Free) ή του λειτουργικού.

Εννοείται δεν εγκαθιστούμε τίποτα περιττό. Ό,τι πρόγραμμα χρειάζεται to βάζουμε σε μορφή Portable Apps για να μη βαραίνει η Registry.

Docking Station θα χρειαστεί αν έχουμε services με πολλά requests (μια βάση δεδομένων πχ) οπότε το CPU utilisation είναι από 30% και πάνω. Για να τρέχει το mtorrent και να τραβάς τα κατεβασμένα είτε από το διαδίκτυο είτε από το ενδοδίκτυο δε χρειάζεται τίποτα.

Γενικά αν έχετε παλιά φορητά μην τα πετάτε, με ένα μεγαλύτερο δίσκο μπορείτε να έχετε ένα τέλειο, αθόρυβο σερβερ.

perastikos
14/05/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από jasper
Γενικά αν έχετε παλιά φορητά μην τα πετάτε, με ένα μεγαλύτερο δίσκο μπορείτε να έχετε ένα τέλειο, αθόρυβο σερβερ. [/B]

Εννοείται ότι αν παίζει laptop δεν το πετάμε.... Το κάνουμε κατεβαστήρι και όσο αντέξει. Απλά δεν αγοράζουμε παλιό laptop για κατεβαστήρι ;)

Επίσης το desktop μπαίνει παντού (ταράτσες, πατάρια, βεράντες κλπ). Τέλος, αν του αφήσεις μέσα τα απολύτως απαραίτητα καίει ελάχιστα.

sonic22
14/05/2007, 14:04
koita na deis twra dilima...

exw ena metrio lap top (toshiba satellite A75 1GBRAM!!) alla exei provlima stin motherboard (kati me tous sklirous kai to bios)...

gia episkeuei den vriskw kanenan sovaro texniko kai anarwtiemai..

ajizei o kopos na dwsw 150E + tin taleporia/agonia gia na ftiaxtei or na paw gia anavathmisi tou paliou PIII desktop?

krima einai tetoio mixanima na paei xameno epidei stin ellada den iparxoun kaloi/ejidikeumenoi texnikoi...

gmt... :sad: :sad:

sonic22
14/05/2007, 23:06
asxeto alla an den to pws tha skasw...

vrika auto to palikari (http://cgi.ebay.com/TOSHIBA-SATELLITE-A30-A75-A80-A85-MOTHERBOARD-REPAIR_W0QQitemZ290115389711QQihZ019QQcategoryZ50422QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) sto amerikaniko e-bay...

endiaferon... stelneis to xalasmeno MB sou kai sou stelnoun ena allo episkeuasmeno (me mia sxetiki eggiisi) kai ola auta me katw apo 100E (to gnisio kanei 240-280E)

telika se anagaze na plirwseis kai alla 100E metaforika opote kai den mou ekane...

alla auta einai normal...

to tragiko tis ipothesis einai oti milodas me ton filo mou apokalipse ena tromero mistiko...

ANOIGEI IPOKATASTIMA I AITERIA TOUS STIN EVROPI KAI MALISTA STA VALKANIA!!!

kai pou tha to anoijei?

mipos stin "texnologika proigmeni" Ellada (se sxesi me ta valkania)?
milame gia iper-ipsili texnologia!!

oxi kirioi... VOULGARIA...

fate sk@@ kiriou pou nomizoume oti eimaste oi gamisteroi twn valkaniwn...

:sad: :sad:
kai den tha kataferw na ftiajw kai to lap-top :bawl:

fantacid
14/05/2007, 23:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22
asxeto alla an den to pws tha skasw...

vrika auto to palikari (http://cgi.ebay.com/TOSHIBA-SATELLITE-A30-A75-A80-A85-MOTHERBOARD-REPAIR_W0QQitemZ290115389711QQihZ019QQcategoryZ50422QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) sto amerikaniko e-bay...

endiaferon... stelneis to xalasmeno MB sou kai sou stelnoun ena allo episkeuasmeno (me mia sxetiki eggiisi) kai ola auta me katw apo 100E (to gnisio kanei 240-280E)

telika se anagaze na plirwseis kai alla 100E metaforika opote kai den mou ekane...

alla auta einai normal...

to tragiko tis ipothesis einai oti milodas me ton filo mou apokalipse ena tromero mistiko...

ANOIGEI IPOKATASTIMA I AITERIA TOUS STIN EVROPI KAI MALISTA STA VALKANIA!!!

kai pou tha to anoijei?

mipos stin "texnologika proigmeni" Ellada (se sxesi me ta valkania)?
milame gia iper-ipsili texnologia!!

oxi kirioi... VOULGARIA...

fate sk@@ kiriou pou nomizoume oti eimaste oi gamisteroi twn valkaniwn...

:sad: :sad:
kai den tha kataferw na ftiajw kai to lap-top :bawl:

στη γραμη παραγωγης δε ψαχνεις τους γαμηστερους.....αλα τους φθηνους!!!

fantacid
14/05/2007, 23:51
κ για του λογου το αληθες, παρε μια φωτο απο ενα 'τυχαιο" εργοστασιο της intel


88543

mob rules
15/05/2007, 01:34
εγω παντως εχω τον desktop τελειως ξεβρακωτο απο καπακια κλπ.εχω ξηλωσει ανεμηστ. και λοιπα,και ειναι και αθορυβος και τον ειχα ανοικτο κανα 4αρι μερες.
θα προτεινα desktop p3..:wave2:

sonic22
15/05/2007, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στη γραμη παραγωγης δε ψαχνεις τους γαμηστερους.....αλα τους φθηνους!!! ma auto einai pou me trelenei...

den prokite gia grami paragwgis alla gia pragmatiko ergastireio...
thelei apisteuti ejidikeusi tin opoia aneta tha kaliptan ellines texnikoi...

alla fef...

sonic22
15/05/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mob rules
θα προτεινα desktop p3..:wave2: exm... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=11334&highlight=PIII) :smilea: :smilea: :D