PDA

View Full Version : Το τιμόνι τρέμει...



Fireball400
13/05/2007, 20:42
Πριν 2 περίπου βδομάδες αλλάζω λάστιχα και δίνω και την μπροστινή ζάντα για φτιάξιμο(είχε χτυπηματάκι).Από τότε το τιμόνι μετά τα 60(!) ψιλοτρέμει.Ξαναέκανα ζύγισμα στον μπροστινό τροχό(και μου έβαλαν 10gr) αλλά τίποτα.Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο ή ο τύπος που δουλεψε την ζάντα να έκανε μαλ@κία;Thanx!:wave2:

kostom
13/05/2007, 21:06
To ότι σου κουνάει μπροστά δεν πάει να πεί
ότι φταίει το μπροστινό λάστιχο...
μπορεί το κούνημα ή η ταλάντωση να έρχεται
από πίσω.....:wave2:

kiriakost
13/05/2007, 21:06
Fireball400

Μην μας λες τέτοια .... πριν μια βδομάδα πήρα τις ζάντες από επισκευή 80? έσκασα .. έχανα αέρα στην πίσω .. ένα μικρο χτυπηματάκι στην μπροστινή ..... δεν δοκίμασα ακόμα να δω τι γίνεται .. :)

Πριν αρχίσεις να κάνεις βουντού στο μάστορα ..... άλλαξες ρουλεμάν τροχών ??
Ρουλεμάν λαιμού ? τα κοίταξες ποτέ ??

Fireball400
13/05/2007, 21:12
Το ρουλεμάν λαιμού το είχα αλλάξει πέρυσι οπότε δεν το νομίζω...ρουλεμαν τροχών;;;:look:

OldMan
14/05/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Fireball400
..ρουλεμαν τροχών;;;:look:
Δεν έχουν ρουλεμάν οι τροχοί σου ??? :look:

Fireball400
14/05/2007, 22:57
Εκτός από μερικές σκόρπιες γνώσεις,από μηχανικά είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ:alien: ...ακόμα την ψάχνω τη δουλειά μήπως και βγάλω άκρη

louros sak
15/05/2007, 15:50
ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑΠΑΛΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΑΕΙ .ΑΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΤΕ ΦΤΑΙΝ ΤΑ
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ.:wave2:

ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΑΤΑ ΕΙΠΑ.

FZR1000
15/05/2007, 16:20
τι ρουλεμαν κ μ@λκιες λετε? ζυγοσταθμιση θελει.... το βαρακι των 10 γρ ή ειναι μεγαλο ή εχει μπει σε λαθος σημειο....... χωρις καθολου βαρακι μηπως ειναι οκ?

Fireball400
16/05/2007, 09:12
Θα το κοιτάξω από Δευτέρα πάλι το θέμα γιατί έχω πήξει με τις δουλειές και όταν βρω τι είναι θα σας το πω και εσάς.Ευχαριστώ,και θα τα ψάξω όλα αυτά που μου λέτε:wave2:

Fireball400
25/05/2007, 20:49
Ok...αφού τα κοίταξα όλα(ζυγοστάθμιση, ζάντα, ο πύρος που περιστρέφεται η ρόδα κτλ)καταλήγω οτι πρέπει κάποιο από τα λάστιχα να έχει στραβό πάτημα.Αν και έχω κάνει λίγα χλμ,έχει περάσει ένας μήνας που έχω βάλει τα λάστιχα.Έχω το δικαίωμα να πάω και να ζητήσω άλλο λάστιχο ή δύσκολα:a35: ?

FZR1000
26/05/2007, 00:30
δε νομιζω να ειναι απο στραβο πατημα...θα φαινοταν με το ματι αν ηταν τοσο που τρεμει απ αυτο το τιμονι...

Fireball400
26/05/2007, 15:50
Κουράστηκα να τρέχω...μου είπαν οτι αν το λάστιχο είναι στραβό,μπορεί να ισιώσει με το πάτημα.Οπότε το αφήνω για λίγο καιρό και βλέπουμε...αν βρω τι φταίει στο μεταξύ θα ενημερώσω και εσάς:wave2:

Fireball400
19/06/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
δε νομιζω να ειναι απο στραβο πατημα...θα φαινοταν με το ματι αν ηταν τοσο που τρεμει απ αυτο το τιμονι...

Αυτό ακριβώς μου είπε και ο ...... που μου άλλαξε τα λάστιχα και μου έλεγε ότι θα φταίει κάτι άλλο.Τελικά φόρεσα ένα (ελαφρώς) μεταχειρισμένο μπροστινό και η μηχανή πηγαίνει μιά χαρά.Ας πρόσεχα από την αρχή...τεσπα...τέλος καλο...

Aggelos_SV
21/06/2007, 00:13
Καλά....δηλαδή σου έβαλε ελλατωματικό ελαστικό??

Μήπως να έγραφες και το μαγαζί?

Τέλος καλό....με λιγότερα λεφτά στην τσέπη:sick:

savvas
21/06/2007, 17:59
Ετυχε και σε φίλο μου, με CB1300/2000!

Το μπροστινό φοράει 130, και ήταν δύσκολο να βρει!
Μετά από 6 μήνες αναμονή ήρθε ένα καινούργιο Bridgestone, αλλά πριν 2 χρόνια η παραγωγή του!
Το τιμόνι του έτρεμε μετά τα 80χλμ, και άρχισε να το ψάχνει!
Τελικά, ήταν παραμορφωμένο το νεο λάστιχο, δε περιμενε κατι τετοιο!
Αναγκαστικά πήρε άλλο (Dunlop).

X-SFIGA
23/06/2007, 09:35
καλημερα, εβαλα πριν δυο μηνες τα pilot road 2 με την διπλη γομα, απο την αρχη το μηχανακι οχι μονο ετρεμε αλλα οταν το αφηνες ελευθερο πηγαινε ολο δεξια σαν να ειχε τρακαριστει στα καλαμια

με καμια 60αρα χιλιομετρα σταματησε το τρεμουλο, αλλα ακομα και τωρα με πανω απο 600 χιλιομετρα οταν αφηνεις το τιμονι ελευθερο σε ριχνει σιγα σιγα δεξια, εχει γινει ζυγοσταθμιση στην μπροστινη ροδα αλλα οχι στην πισω μιας και δεν εκανε το μηχανημα

για ριχτε καμια ιδεα

kiriakost
23/06/2007, 10:48
Δηλαδη εάν κατάλαβα καλά ... έκανες στρώσιμο σε ελαττωματικά λάστιχα .. και από την άλλη θέλεις και ιδέες ...

Τελος πάντων , με μπέρδεψες , πάμε πάλι από την αρχή ..

BILL VUZAS
23/06/2007, 13:37
Ειχα το ιδιο προβλημα το 1993 με το ΖΧ1Ο (ΖΑΧΟ).Ειχαμε τρελαθει να βρουμε τι διαολο εφταιγε.Ρουλεμαν,ζυγοσταθμησεις και αλλα.Μεχρι και τον πειρο του πισινου τροχου αλλαξαμε(καναμε ακριβως ιδιο με φιλο τρελαμενο μηχανουργο).Τελικα εφταιγε το πισινο λαστιχο.Ετρεμε ο μπροστνος τροχος σε καποια συγκεκριμενη ταχυτητα λογω στραβοχυμενου πισινου ελαστικου.

Fireball400
23/06/2007, 14:41
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από X-SFIGA
[B]

Δεν έγινε ζυγοστάθμιση στην πίσω?Γιατί?Πήγαινε σε κανα λαστιχά να κάνεις πίσω ζυγοστάθμιση.Αν συνεχίζεται το πρόβλημα(είναι έντονο?)πες του να αλλάξετε διαδοχικά,με κάποια παλιά λάστιχα για δοκιμή,πρώτα το μπροστά,και μετά το πίσω,για να δεις ποιό φταίει.Από εκεί και πέρα κάνεις ότι αποφασίσεις:wave2:

X-SFIGA
23/06/2007, 15:52
το τραβηγμα δεν ειναι εντονο ποια, θα παω και για πισω ζυγοσταθμιση και βλεπουμε, δεν το επαιρνε το μηχανημα που ειχε βασικα για ζυγοσταθμιση στο πισω, ηθελε καποιο εξαρτημα, αυτο το ειδα και μονος μου

X-SFIGA
10/07/2007, 11:29
πηγα σημερα για ζυγοσταθμιση στον πισω τροχο

εχανε 60 απο την μια και 25 απο την αλλη, μπολικο πραγμα λοιπον + οτι ειχε πεσει η πιεση των λαστιχων και την ανεβασα παλι σε 36-42


ειναι φυσιολογικο να χανουν αερα καινουργια ελαστικα? μηπως ειναι απο τον ηλιο?

το καθε πιεσομετρο ειδα οτι μετραει διαφορετικα φουσκωσα τα λαστιχα εκει που εκανα ζυγοσταθμιση και εβαλα 36-42 και παω μετα σε βενζιναδικο με καινουργιο πιεσομετρο και μου ελεγε τουλαχιστον 3 λιμπρες παραπανω, οποτε και εγω εβγαλα λιγο αερα να ειναι 37 - 43 για να ειμαι μεσα


τωρα το πεταγμα στα δεξια που μου κανει ειναι πολυ ελαχιστο, αλλα και παλι υπαρχει


κατι λαστ, το πισω αμορτισερ του χορνετ δεχεται επισκευη? γιατι μου ειπαν οτι δεν δεχεται