PDA

View Full Version : Σβησίματα Μηχανής στις αλλαγές



gspir
01/09/2004, 08:14
ουφ ουφ

Λοιπόν παίδες μέχρι πρότινος νόμιζα ότι έκανα κάποιο λαθάκι εγώ. Από αφηρημάδα ή οτιδήποτε άλλο. Χθές όμως βεβαιώθηκα για το εξής. Το νέο μου XTάκι που και που (σπάνια μεν αλλά πιθανόν καίρια δε) όταν βάζω 1η, ανοίγω γκάζι, πατάω συμπλέκτη αφήνοντας τελείως το γκάζι για να βάλω δευτέρα, μου έχει σβήσει 3-4 φορές. Μάλιστα την δευτερη φορά ψιλομπλόκαρε λίγο και ο πίσω τροχός. Τι μπορεί να συμβαίνει ? Πάντα έχει συμβεί στην αλλαγή ταχύτητας (ακόμα και σε κατέβασμα από 4η σε φανάρι) και απ' όσο έχω παρατηρήσει όταν είναι πατημένος ο συμπλέκτης και τελείως κλειστό το γκάζι. Δεν συμβάινει κάθε μέρα βέβαια αλλά δεν πρέπει να συμβαίνει καθόλου.. χαμηλό ρελαντι ίσως ? αλλά όταν ξεκινάω ή είμαι στο νεκρό μια χαρά ακούγεται... για πέστε ρε παίδες... μην σκοτωθούμε κιόλας.

da_z_bro
01/09/2004, 08:46
έτσι όπως τα λες μάλλον δεν απομονώνει σωστά....
Αν είναι καινούρια η μηχανή να θέλει καμια ρύθμιση ο συμπλέκτης ίσως???????

WWW
01/09/2004, 09:01
Επειδή τα περισσότερα Injection κάνουν βύθιση μετά από απότομό πάτημα του συμπλέκτη ίσως χρειάζεται να ρυθμίσεις το ρελαντί σου. Αν είναι πολύ χαμηλό μπορεί κατά το πάτημα του συμπλέκτη να μην μπορεί να κρατήσει την βύθιση αυτή και να σου σβήνει.

Τσέκαρέ το κι αυτό. Μπορεί να είναι who knows ...

sniper
01/09/2004, 11:44
Συνάδελφος εδώ στην δουλειά έχει και αυτός το νέο ΧΤ (το 660 έχεις και εσύ έτσι; ) και του παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα αλλά όχι μόνο από 1->2......

Το πήγε από εκεί που το πήρε (αντιπροσωπία κλπ) και του είπαν ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι το κοιτάνε.....


:yuck:

melsaltas
01/09/2004, 11:52
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=3747

ΨΑΞΕ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΜΙΓΜΑ ΣΤΟ INJECTION ΚΑΙ ΣΤΟ "ΜΠΟΥΚΩΝΕΙ" ΚΑΙ ΣΒΗΝΕΙ.

Dirty_Gas
01/09/2004, 11:52
Μου το έχει κάνει και εμένα το Ζ κανα 2 φορές. Το ξεκίνησα σχεδόν αμέσως (κρύο). Δε ξέρω...:( :( Και μετά ήθελε και λίγο μίζα παραπάνω...

melsaltas
01/09/2004, 11:53
ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΕΞΑ ΟΤΙ ΕΣΥ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

gspir
02/09/2004, 08:46
Λοιπόν, αγαπητε΄WWW νομίζω ότι αυτό που λες συμβαίνει. Η βύθιση που γίνεται απότομα στο injection από τις πολλές στροφές στις χαμηλές όταν έχει γεμίσει η ταχύτητα και ξαφνικά πατάς συμπλέκτη περιγράφει ακριβώς το πρόβλημα. Μάλιστα το πήγα και στο συνεργείο και το παρατήρησε και ο μηχανικός αυτό αλλά δεν είχε χρόνο και θα το πάω από Δευτέρα-Τρίτη.

Τώρα ήθελά να ξέρω, αυτά τα injection έχουν εγκέφαλο αν δεν κάνω λάθος που ρυθμίζει τα πάντα. μήπως χρειάζεται κάποια χαρτογράφιση ? λέω μήπως...

Sniper, αν έμαθες κάτι από το συνάδελφο σου που εχει το XT 660 για μετεφερέτω και σε μας εδώ τους υπόλοιπους που περιμένουμε να δούμε και να ακούσουμε εμπειρίες και από άλλους φίλους..

hornet
02/09/2004, 13:03
Το πιο πιθανο ειναι να θελει μια ρυθμιση στα throttle bodies.Δεν εχει να κανει με χαρτογραφησεις κλπ ειναι μια απλη ρυθμιση.Εαν εκανες και μια αναζητηση στο ιντερνετ ισως να εβρισκες και αλλους.Κουσουρι που εχουν και τα vstrom τολαχιστον τα πρωτα μοντελα

sniper
02/09/2004, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από gspir
....
Sniper, αν έμαθες κάτι από το συνάδελφο σου που εχει το XT 660 για μετεφερέτω και σε μας εδώ τους υπόλοιπους που περιμένουμε να δούμε και να ακούσουμε εμπειρίες και από άλλους φίλους..


Θα σας πω σε λίγο γιατί το παλικάρι είχε ένα ψιλοατύχημα (με το παπί της δουλειάς) - τίποτα σημαντικό - και εχει αναρρωτική...

:smokin:

makmar21
03/09/2004, 13:27
Μέχρι στιγμής, έχω κάνει 2.700 χλμ. με το ΧΤ660. Και σε εμένα στην αρχή, μία μόνο φορά, στην πορεία με λίγα χιλιόμετρα μου έσβησε. Δεν μπόρεσα να καταλάβω τι ακριβώς έφταιγε και είπα να το παρακολουθήσω. Αυτό συνέβη πριν το πρώτο σέρβις. Από τότε και μέχρι σήμερα δεν έχει επαναληφθεί. Πιθανόν με κάποιες ρυθμίσεις που έκανε ο μάστορας (στο 1ο σέρβις) να διορθώθηκε το πρόβλημα. Όμως κάποια "βυθίσματα" και μία αστάθεια (σαν να τελείωσε η βενζίνη) στις χαμηλές στροφές, είναι γεγονός. Πιθανόν με περαιτέρω ρυθμίσεις να εξαληφθούν. Φαντάζομαι, πως όσο περνάει ο καιρός και μαζεύονται γνώμες και απόψεις για το νέο μοντέλο, τόσο πιο εύκαλο θα είναι να κατανοήσουμε τα προβλήματα του και πιθανόν να τα λύσουμε. Γι' αυτό λοιπόν ας μείνουμε σε επαφή!!!!

Φχαριστηθείτε χιλιόμετρα βρέιιι!!!!

GyPsy
03/09/2004, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
throttle bodies
Tι ειπε το ατομο.......i'm speachlesssssssss:beer:

WWW
06/09/2004, 09:01
Φίλε μου έτσι είναι τα νέα εργαλεία. Παρουσιάζουν λίγα μπερδέματα όταν είναι ακόμα άστρωτα. Αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι ακόμα δεν έχουν πατήσει τα μέταλλα, δεν έχουν στρώσει τα μπεκάκια στο Injection και διάφορα άλλα.


Όταν η μηχανή σου θα είναι πλήρως στρωμμένη θα μπορεί να γίνει και η σωστή ρύθμιση του Injection από την αντιπροσωπεία. Κάνε λίγη υπομονή και μετά το στρώσιμο όλα θα είναι οκ