PDA

View Full Version : Καινουργιος με cbf250



mats8282
14/05/2007, 14:50
Χαιρετω τους CBFαδες


Πριν μια βδομαδα που λετε αγορασα με την αδερφη μου η οποια αποφασισε να μπει στον κοσμο των 2 τροχων παλι(μετα απο ενα κινεζικο παπι μεχρι πριν 1.5 χρονο) ενα CBF250 (απο οικογενιακο φιλο 1800Ε με 5500χλμ 9/05)...Το GSR δεν ειναι για καθε μερα ολη μερα απο πολλες πλευρες και αποφασισα να συμβαλλω να μην παρει παπι και να παρουμε μια μικρη μοτοσυκλετουλα...Ετσι και αλλιως εγω θα την εχω καθημερινες,αυτη κυκλοφορει με κουτακι λογω δουλειας :p

Μετα απο μια βδομαδα και περιπου 300 χλμ μεσα στην πολη εχω να πω οτι εχω πορωθει..Δεν κανω πλακα εχω πορωθει :)

200 χλμ και δεν εχει πεσει κατω απο την μεση η βενζινη...Βεβαια εχω μπει στο τριπακι--->Μην το πιεζεις πανω απο τις 7000 ετσι και αλλιως δεν λεει τιποτα...τι 80 τι 90 :rotflmao:


Ανετοτατη σελα,βαλιτσαρα πισω και easy rider ο δικος σου...Ουτε στον κοπο να παω να αλλαξω πινακιδα δεν θα μπω....Για λασπωτηρας καλη ειναι :) ...Φλασακια καθρεφτες φορεμενα και δεν πανε να λενε οι αλλοι....


CBF250 RULEZ :wave2:

johnpan
14/05/2007, 15:01
μεγειεςςςςςς!! :beer: :beer:

όταν το μαθεις καλύτερα, να πας μία Βαρυμπόμπη ή Μαραθώνα ή Πεντέλη, να μας πεις πώς στρίβει σε στροφές των 50-80 χαω σε σχέση με μεγαλύτερα γυμνά μηχανάκια, όπως το GSR ! Περιμένω με μεγάλη περιέργεια

Υ.Γ. για τον δείκτη βενζίνης θα σε απογοητεύσω, όσο αργεί να πέσει η πρώτη σκάλα, τόσο γρήγορα πέφτουν οι επόμενες! :bigcry:

Nrgman
14/05/2007, 15:10
Μέσα στην πόλη θα σου κρατήσει για 260 έως 300 χλμ.

θέλουμε σύγκριση με GSR .

johnpan
14/05/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
θέλουμε σύγκριση με GSR .

εκτός από το γκάζι! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Nrgman
14/05/2007, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
εκτός από το γκάζι! :rotflmao: :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Γιατί στα αλλα σημεία δεν θα πέσει κλάμα? :lol:

Λεωνίδας
14/05/2007, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Γιατί στα αλλα σημεία δεν θα πέσει κλάμα? :lol: όχι στα άλλα θα πέσει γέλιο :lol: :lol: :lol:

mats8282
14/05/2007, 16:11
Λοιπον θα ανεβω μια βολτα Πεντελη οταν μπορεσω και θα σας πω για στροφες....Αν και για να κανω μια προβλεψη δεν το βλεπω να τα καταφερνει και πολυ καλα..Λογω φρενων,ελαστικοτητες πλαισιου,βαρους(138.5 αδειο δηλωνει η Honda το οποιο ειναι πολυ για 20 αλογακια) και μπροστινου που στρεβλωνει σε φρεναρισματα πανω απο 40....Ειδωμεν...

Για τα υπολοιπα το CBF ειναι ανωτερο σε ανεση(τουλαχιστον για κοντινες αποστασεις γιατι για Ν.Μακρη με ψιλοκουρασε),μεγαλο κοψιμο τιμονιου(στο GSR ειναι πολυ μικρο),του βαζεις μπαγκαζιερα και δεν ντρεπεσαι :p ,οταν τελειωσει το ντεποζιτο θα σας πω για καταναλωση ακριβως αλλα αμα κανω 300χλμ ειναι τα διπλασια σχεδον....

Και ενα αλλο υπερ ειναι οτι σε βαζει,εμενα τουλαχιστον που για ενα χρονο οδηγουσα μονο το GSR σε μια χαλαρη κατασταση και δεν σε βαζει στην πριζα να περασεις τις 8000σαλ....το αναποδο κανει...μην περασεις τις 7000 δεν λεει τιποτα...χαλλλλλλλλλαρα και απροβληματιστα και ας με περνανε τα τελικιασμενα παπια στην ευθεια :)

mats8282
15/05/2007, 12:30
Ενα εχω να πω...


Καθε μερα που περναει το εκτιμαω πιο πολυ το εργαλειο :)

Πραγματικα μου εχει αλλαξει την ψυχολογια μεσα στην κινηση....Εχω να παω και σε βενζιναδικο μια βδομαδα...220χλμ και στην μεση ο δεικτης....κατι μου λεει οτι θα του βαζω 2 φορες τον μηνα βενζινη :D



Χαλλλλλλλλλλλαραααααααααααα

makis206
15/05/2007, 12:44
Καλόβολτο και καλοτάξιδο κι από μένα φίλε μου !

Εύχομαι να σε βγάζει κάθε μέρα ασπροπρόσωπο !



:beer: :beer: :wave2:

mats8282
17/05/2007, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Μέσα στην πόλη θα σου κρατήσει για 260 έως 300 χλμ.



Μου κρατησε 310 χλμ...αλλα εχω μια απορια....το ντεποζιτο απο οτι ξερω ειναι 16λτ απο τα οποια τα 2.5 ειναι ρεζερβα.....χωρις να εχω γυρισει σε ρεζερβα πηρε 15λτ....Κανω λαθος εγω ή με κλεψανε αυτοι???

panisk
25/05/2007, 00:33
Γεια χαρά και από εμένα...
Νέος στην παρέα και νέος στο άθλημα, χωρίς εμπειρία. Προτίμησα το CBF 250 μεταχειρισμένο από το να δίνω +- 2000 για πάπια και από ότι διαβάζω δεν έκανα άσχημα.Το πήρα την περασμένη Παρασκευή πριν αρχίσει να βρέχει... Το κακό είναι ότι .... ακόμα βρέχει και δεν το έχω χαρεί.Είναι 12ος του 2004 με 4929χλμ στο κοντέρ σε άριστη κατάσταση. Το πήρα 2400Ε. Θέλω να ευχαριστήσω όλη την παρέα του Forum για τις πληροφορίες και τις εμπειρίες τους που βοήθησαν στην απόφασή μου.Παράλληλα θέλω τα φώτα σας. Παίζει πουθενά κανένα βιβλίο κατασκευαστή και συντήρησης σε ηλεκτρονική ή έντυπη μορφή??? Ο Σαρακάκης ...ικανοποιεί τέτοιες απαιτήσεις???
Ευχαριστώ.