PDA

View Full Version : help! κόλλα από βγάλσιμο αυτοκόλλητου...



frapes
14/05/2007, 17:53
Μόλις έβγαλα ένα αυτοκόλλητο που ήταν πάνω στο fairing και βρέθηκα αναπάντεχα με το εξής πρόβλημα: η κόλλα που έχει αφήσει το αυτοκόλλητο πάνω στο πλαστικό δεν φεύγει με τίποτα! Δεν μπορεί, θα υπάρχει λύση, για βοηθήστε με λίγο! Άντε μην αρχίσω με τίποτα οινοπνεύματα και το κάνω χειρότερα το fairing…

Nrgman
14/05/2007, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από frapes
Μόλις έβγαλα ένα αυτοκόλλητο που ήταν πάνω στο fairing και βρέθηκα αναπάντεχα με το εξής πρόβλημα: η κόλλα που έχει αφήσει το αυτοκόλλητο πάνω στο πλαστικό δεν φεύγει με τίποτα! Δεν μπορεί, θα υπάρχει λύση, για βοηθήστε με λίγο! Άντε μην αρχίσω με τίποτα οινοπνεύματα και το κάνω χειρότερα το fairing…

Δεν ξέρω αν το κόλπο με το πιστολάκι μαλιών κανει για πλαστικά μέρη. Πάντως σε αυτοκίνητο που το έχω κανέι βγαίνει το αυτοκόλητο και δεν αφήνει κόλλες απο κάτω.

X_NR750
14/05/2007, 18:17
Βενζινη σε πανακι και λιγη προσπαθεια και εισαι οκ

sonic22
14/05/2007, 18:19
sinithos me aseton LENE oti vgenei alla prepei na to jeplineis amesws me POLI nero gia na min jevapsei to xrwma...

pados kai me igro gia ta tzamia exw dei na ginete... alla thelei arketo igro kai kamposo elafri tripsimo me pani...

lampros_fazer
14/05/2007, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nrgman
Δεν ξέρω αν το κόλπο με το πιστολάκι μαλιών κανει για πλαστικά μέρη. Πάντως σε αυτοκίνητο που το έχω κανέι βγαίνει το αυτοκόλητο και δεν αφήνει κόλλες απο κάτω.
Με σεσουάρ έβγαλα ένα αυτοκόλλητο από το ντεπόζιτο και άφησε κόλλα από κάτω..Το έτριψα με λίγο WD40 και έφυγε..

Δεν θα σου έλεγα να το χρησιμοποιήσεις στα πλαστικά μιας κ δεν ξέρω αν κάνει..

GIXXERAKIAS
14/05/2007, 18:47
Αφου δεν θες το wd-40 φοβουμενος οτι μπορει να παθουν τοπτα τα πλαστικα του παιδιου Λαμπρο,θα του προτεινα να το κανει με λιγο βαμβακι και ελαιολαδο η λαδι μηχανης.Ειναι 100% σιγουρο οτι θα φυγει και δεν θα επηρεασει καθολου το χρωμα.(ΟΥΤΕ ΤΟ WD-40 ΘΑ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙ ΑΛΛΑ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ).:beer: :wave2:

lampros_fazer
14/05/2007, 18:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
θα του προτεινα να το κανει με λιγο βαμβακι και ελαιολαδο η λαδι μηχανης.
Θα το δοκιμάσω κι εγώ σε κάτι βρωμιές στα πλαστικά που δεν έχουν φύγει με το πλύσιμο..

(σ'έσκισα αν πάθουν τίποτα..:lol: )

:wave2:

GIXXERAKIAS
14/05/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Θα το δοκιμάσω κι εγώ σε κάτι βρωμιές στα πλαστικά που δεν έχουν φύγει με το πλύσιμο..

(σ'έσκισα αν πάθουν τίποτα..:lol: )

:wave2: Μονο μην με πονεσεις πολυ Λαμπρο!:blush: :blush: :rotflmao: :rotflmao:

low__rider
14/05/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonic22

pados kai me igro gia ta tzamia exw dei na ginete... alla thelei arketo igro kai kamposo elafri tripsimo me pani...

οχι!!!!!!!


μια φορα στο παλιο μου αμαξι εβαλα τετοια μαλακια κ αφησε σημαδι!!!:mad:

sonic22
14/05/2007, 20:19
mipos to afises na stegnwsei panw sto amaji?

thelei pada jevgalma me nero...

to ladi (se ena palio BMW 3.20) afine xrwma panw sto pani ara janaskeupsou to... :D

zireous
14/05/2007, 21:42
Γενικά με καθαρή βενζίνη βγαίνουν τα περισσότερα (πρώτα βγάζεις το αυτοκόλλητο συνήθως και μετά ασχολείσαι με τη κόλλα που άφησε πίσω του), το κόλπο είναι να μή τρίβεις με πίεση αλλά να βάζεις τακτικά στο βαμβακερό πανί βενζίνη και να 'σπρώχνεις' τη κόλλα που μαλακώνει και φεύγει από το σημείο που αρχίζει ζγα ζγα προς το σημείο που τελειώνει.


Μόλις τελειώσεις (ή κάθε τόσο άν ανησυχείς) σκούπιζε με άλλο πανί με νερό τα σημεία που έχουν βενζίνη.


Φυσικά κάνε συχνά διαλλείματα καθότι οι αναθυμιάσεις δεν είναι και ότι καλύτερο.


Άμα είναι βαμμένο με χρώματα της προκοπής δε παθαίνει τίποτα -άμα ξεβάψει εγώ χ?στηκα πάντως, ας πρόσεχες. :lol:

samoure
14/05/2007, 23:54
Gia na vgalw to autokolito apo to ntepozito to WD-40 kai to katharo petrelaio afinoun anepafo to verniki i tha thabwsei kai tha :bawl: ?
To kserei kaneis standar?

kiriakost
15/05/2007, 01:36
Μιας και κάνω χοντρό rebuild , μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι το WD-40 δεν είναι εχθρικό προς τα πλαστικά και χρώματα .

Βέβαια, μιλάω για τα γνήσια χρώματα και βαφή Honda .

REIKO
15/05/2007, 11:07
koitaxe egv ebgala to aytokolhto apo to ntepozito m oinopneyma kai ena panaki alaa poly ligo kai h uampada htan anepaisfhth prepei na to hxeres gia na to paratarhseis kai pali den epeze fash

GIXXERAKIAS
15/05/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Gia na vgalw to autokolito apo to ntepozito to WD-40 kai to katharo petrelaio afinoun anepafo to verniki i tha thabwsei kai tha :bawl: ?
To kserei kaneis standar?

:eyepop: :eyepop:
Φιλαρακι αν λες για το s του GSXR και τις λωριδες στο τεποζιτο ειναι αυτοκολλητο μεν αλλα περασμενο με βερνικι δε!Οποτε ξεχνα το,μην κανεις καμμια βλακεια να προσπαθησεις να το βγαλεις γιατι θα κανεις ζημια στο τεποζιτο σου(και ειναι και ακριβο το βαψιμο του:D )

Φιλικα Gixxerakias(Γιαννης:winka: ):beer: :wave2:

samoure
15/05/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
:eyepop: :eyepop:
Φιλαρακι αν λες για το s του GSXR και τις λωριδες στο τεποζιτο ειναι αυτοκολλητο μεν αλλα περασμενο με βερνικι δε!Οποτε ξεχνα το,μην κανεις καμμια βλακεια να προσπαθησεις να το βγαλεις γιατι θα κανεις ζημια στο τεποζιτο σου(και ειναι και ακριβο το βαψιμο του:D )

Φιλικα Gixxerakias(Γιαννης:winka: ):beer: :wave2:

Οχι δε λεω για αυτα για το γ@μ$μ3ν* το αυτοκολλητο που λεει warning blah blah blah:a16: .
αυτο που ειναι πανω στο ντεποζιτο και προς τα πισω.Αυτο θελω να βγαλω και σκιαζομαι:alien:

GIXXERAKIAS
15/05/2007, 12:19
Βγαλτο σιγα σιγα αφου πρωτα το εχεις ζεστανει με ενα πιστολακι για τα μαλλια (η αν την αφησεις κανα 2ωρακι στον ηλιο:D ) και μετα βαλε για να φυγει η κολλα η wd-40 η λαδακι μηχανης η και ελαιολαδο σε βαμβακι και τριβε απαλα απαλα και κυκλικα μεχρι να δεις οτι η κολλα δυαλυεται,ανανεωσε το βαμβακι με καινουργιο λαδακι και επανελαβε μεχρι να φυγει τελειως!Μετα σκουπισε την καλα και ριξε στην κουκλα σου ενα πλυσιμο κερασμενο απο εσενα και περνα το τεποζιτο με αλοιφη για προστασια(αν δεν βαριεσει κανε την ολη με αλοιφη) και το αποτελεσμα θα σε αποζημιωσει πληρως!:winka:

:beer: :wave2:

kostisthegreek
15/05/2007, 12:50
Προσοχή και υπομονή ότι κι αν χρησιμοποιήσεις.
Τακτικό πότισμα, κάθε τόσο σκούπισμα, απαλό τρίψιμο μόνο πάνω στην κόλα και μετά καλό πλύσιμο.

frapes
15/05/2007, 17:50
Έστω και καθυστερημένα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις και να σας ενημερώσω ότι η κόλλα έφυγε από το πλαστικό με λίγο βαμβάκι και βενζινούλα χωρίς να αφήσει το παραμικρό σημάδι. Μετά, βέβαια, εννοείται πως το ξέπλυνα! Κάποια στιγμή αργότερα θα ασχοληθώ και με το αυτοκόλλητο του τεπόζιτου...

zireous
16/05/2007, 01:51
Όταν μιλάει ο zireous για καθαρή βενζίνα, κάποιοι τη πίνουνε... :rotflmao: