PDA

View Full Version : Λιγο Φως Παρακαλώ



TheJack
15/05/2007, 02:19
Αυτό είναι το πρώτο μου post σε αυτό το Forum και δεν θα κρίψω οτι χάρηκα που σας βρήκα.
Θέλω να σας ρωτήσω καποια πραγματα, εχω βρει μια μηχανη yamaha rsx 400cc θα ήθελα να την αγοράσω το θέμα ειναι οτι είμαι φοιτητής (δηλδαδή μικρός ) και δεν εχω κανει ποτέ τέτοιου είδους αγορά παλιότερα δεν έχω γνώσεις για τα θέματα της μεταβίβασης και των νομικών διαδικαστικών οποτε αν μπορεί καποιος να με διαφωτήσει, επίσης καποιος μου είπε οτι επιδή δεν έχω δικό μου εισοδημα δεν θα μπορέσω να δικαιολογήσω για να είναι στο όνομα μου και οτι θα πρέπει να χωθούν οι γονείς μου ισχύει αυτό ? Αν πάω αυριο και του δώσω τα λεφτά υπογράψω τα χαρτιά για την κυριότητα της μηχανής σηκωθω και την κανω ala lucky look ξεγνιαστος καβαλάρης θα εχω καποιο πρόβλημα στο μέλλον με τον νόμο?

Ευχαριστώ ! Αυτα!

TheJack
15/05/2007, 02:21
το μοντέλο της μηχανης ειναι yamaha srx400 συγνώμη για το λάθος

vangelis 64
15/05/2007, 03:03
Ε δεν πήρες και καμμιά Ferrari!


Μηχανή κάτω τών 600cc(νομίζω; )δεν θεωρείται τεκμήριο.

Εν ευθέτω χρόνω,θα δείς λεπτομέρειες που αφορούν στην σχέση "ηλικία-δίπλωμα".(Ελπίζω να έχεις)

:rolleyes:

Καλώς μάς ήρθες.:beer: :beer: :beer:

Nostra
15/05/2007, 11:36
θα το πω ακόμα μία φορά και βάλτε το καλά στο μυαλό σας....



Καμία, μα καμία μηχανή δε δηλώνετε στην εφορία....

δεν αποτελεί τεκμήριο, δεν υπάρχει καν θέση για καταχώρηση μηχανής στη δήλωση εισοδήματος...


:wave2: :wave2: :wave2:

vangelis 64
15/05/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
θα το πω ακόμα μία φορά και βάλτε το καλά στο μυαλό σας....



Καμία, μα καμία μηχανή δε δηλώνετε στην εφορία....

δεν αποτελεί τεκμήριο, δεν υπάρχει καν θέση για καταχώρηση μηχανής στη δήλωση εισοδήματος...


:wave2: :wave2: :wave2: Τι φωνάααζ ρε;:lol: :lol:

LINA
15/05/2007, 11:48
Ομως την αγορα πρεπει να την δηλωσεις και φυσικα να καλυπτεις την αγορα της !!!

αν την παρεις απο μαγαζι ο μαγαζατορας θα πρεπει να κοψει τιμολογιο οπου και θα αναγραφεται το ποσο πωλησης ωστε να δικαιολογησει και αυτος τα εσοδα του !!!
αν την παρεις απο ιδιωτη πρεπει επισης να δηλωσεις την αγορα της οπως και ο πρωην ιδιοκτητης την πωληση της , καθως και εκεινος θα χρειαστει να δηλωσει εσοδα σε περιπτωση που θελει να δικαιολογησει αργοτερα καποια αλλη του αγορα

η εφορια καπου καπως καποτε θα κανει διασταυρωση στοιχειων ειτε απο το μαγαζι ειτε απ τον ιδιωτη που την αγορασες και πρεπει να χεις δηλωσει επ ακριβως τα χρηματα


ειμαι ενημερωμενη σχετικα λογο της προηγουμενης πωλησης της μοτοσυκλετας και της αγορας της καινουργιας μου !!!

αν κανει ελεγχο η εφορια και δε βρει δηλωμενη την αγορα σου .... την εβαψες


φυσικα αυτο το κανεις μονο στην χρονια αγορας και στη χρονια πωλησης , σε καμια αλλη δηλωση δε την δηλωνεις καθως οπως ειπε και ο Νοστρα δεν αποτελει τεκμηριο

σε οποιονδηποτε φοροτεχνικο και αν κανεις την ερωτηση αυτα θα σου πει .....

TheJack
15/05/2007, 18:31
:beer: ευχαριστώ για τις πληροφορίες ! αλλα εχω κατι ακομα ! αυτο που μου γραφεις αγαπητε οτι πρεπει να τεκμηριώσω για το ποσο .... που αφου δεν κανω φορολογικες δηλώσεις.... και εδω μπαίνει η ξενέρα θα πρεπει να χωθούν γονείς?

ελπίζω να μην κουράζω :confused:

OldMan
15/05/2007, 18:33
Ρε φίλε (και με το μπαρντόν δηλαδής..)

Θέλεις να πάρεις SRX400 και το πρόβλημά σου είναι η Εφορία ???

(αντί να είναι οι κλωτσημένοι εκκεντροφόροι, οι κομένες ντίζες στροφόμετρου με τα στραβωμένα καπάκια τους, τα ρουλεμάν στροφάλου που δεν το ξέρουν ότι είναι ρουλεμάν, το κατά δική του βούληση ενεργοποιούμενο πίσω φρένο, οι καθρέφτες που έχουν κάνει 8 βόλτες μέχρι να το ζεστάνεις, τα αντίβαρα τιμονιού που κόβονται για πλάκα κ.λ.π. κ.λ.π.) :wave2:

OzZzZzY
15/05/2007, 18:34
ειναι πολυ κακο να μπλεχτουν οι γονεις? :confused: :confused:

TheJack
15/05/2007, 18:35
οχι αλλα πλέων αφου αφορα εμένα και τα δικά μου με κόπο λεφτα δε γουσταρω να πρεπει να ειναι αυτο στο ονομα τους.

Zid
15/05/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
Ομως την αγορα πρεπει να την δηλωσεις και φυσικα να καλυπτεις την αγορα της !!!

αν την παρεις απο μαγαζι ο μαγαζατορας θα πρεπει να κοψει τιμολογιο οπου και θα αναγραφεται το ποσο πωλησης ωστε να δικαιολογησει και αυτος τα εσοδα του !!!
αν την παρεις απο ιδιωτη πρεπει επισης να δηλωσεις την αγορα της οπως και ο πρωην ιδιοκτητης την πωληση της , καθως και εκεινος θα χρειαστει να δηλωσει εσοδα σε περιπτωση που θελει να δικαιολογησει αργοτερα καποια αλλη του αγορα

η εφορια καπου καπως καποτε θα κανει διασταυρωση στοιχειων ειτε απο το μαγαζι ειτε απ τον ιδιωτη που την αγορασες και πρεπει να χεις δηλωσει επ ακριβως τα χρηματα


ειμαι ενημερωμενη σχετικα λογο της προηγουμενης πωλησης της μοτοσυκλετας και της αγορας της καινουργιας μου !!!

αν κανει ελεγχο η εφορια και δε βρει δηλωμενη την αγορα σου .... την εβαψες


φυσικα αυτο το κανεις μονο στην χρονια αγορας και στη χρονια πωλησης , σε καμια αλλη δηλωση δε την δηλωνεις καθως οπως ειπε και ο Νοστρα δεν αποτελει τεκμηριο

σε οποιονδηποτε φοροτεχνικο και αν κανεις την ερωτηση αυτα θα σου πει .....
Ανάλογα πως έχεις κάνει τη μεταβίβαση!!!Αν απλώς έχει μεταβιβάσει την άδεια στο ονομά σου που ξέρει η εφορία αν την αγόρασες η στη χάρισε??? Ε:look: ?

TheJack
15/05/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε φίλε (και με το μπαρντόν δηλαδής..)

Θέλεις να πάρεις SRX400 και το πρόβλημά σου είναι η Εφορία ???

(αντί να είναι οι κλωτσημένοι εκκεντροφόροι, οι κομένες ντίζες στροφόμετρου με τα στραβωμένα καπάκια τους, τα ρουλεμάν στροφάλου που δεν το ξέρουν ότι είναι ρουλεμάν, το κατά δική του βούληση ενεργοποιούμενο πίσω φρένο, οι καθρέφτες που έχουν κάνει 8 βόλτες μέχρι να το ζεστάνεις, τα αντίβαρα τιμονιού που κόβονται για πλάκα κ.λ.π. κ.λ.π.) :wave2:


κατσε κατσε περίμενε !!!! εσυ εισαι για να ξενερώνεις κοσμο εδώ η για να τον επαναφέρεις στην πραγματικότητα ? πες μου τις εμπειρίες σου παρακαλώ η τελος πάντων οτι ξέρεις για αυτό το μοντέλο. Πραγματικά ομως μου αρέσει η μηχανή και μιας και δεν εχω πολλά λεφτά μου κάνει γάντι.
Ρίξε φως πλζ!

OldMan
15/05/2007, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheJack
εσυ εισαι για να ξενερώνεις κοσμο εδώ η για να τον επαναφέρεις στην πραγματικότητα ?
Είχα την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πράγμα ...

Υ.Γ.
Βάλε ένα ποστ στα Μοντέλα και ρώτα τι, πως και δια ταύτα σχετικά με SRX !!!
(να δω τι θα πει ο Σολομοστρόγκος...) :lol:

Nik0s
15/05/2007, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheJack
Ρίξε φως πλζ!



μισό.............

























































οκ


88783

TheJack
15/05/2007, 20:11
LOL :evil:

TheJack
15/05/2007, 20:26
old man το εφτιαξα το θέμα στα μοντέλα! κάνε την αρχή με τη δική σου γνώμη αναλυτικά σε παρακαλω :dizzy:

OldMan
15/05/2007, 20:27
Απόψε ??? :eyepop:

Θα ξημερώσουμε....:wave2:

TheJack
15/05/2007, 20:35
Ελα ρε συυυυ!!! Πέμπτη την πέρνω αν δεν ακούσω κατι πολύ ασχημο γενικά !αλλά σου λεω μου φανηκε σε πολυ καλη κατάσταση υπερβολικά καλη κατασταση κιολας. επίσης θα την παω σε μηχανικό πριν .Αν σου είναι ευκολο πες μου να προσέξω αν ειναι τπτ πουστιές κετς. !

LINA
15/05/2007, 22:09
για το θεμα της αγορας και της φορολογικης δηλωσης σου συνιστω πραγματικα να πας σε φοροτεχνικο και να πεις λεπτομερειακα το θεμα σου ,. προσεχε ομως γιατι εχει μεγαλη διαφορα !!! σε φοροτεχνικο ΟΧΙ σε λογιστη !!!

ειμαι σιγουρη πως θα σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις :wave2:

tifoefs
16/05/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheJack
Ελα ρε συυυυ!!! Πέμπτη την πέρνω αν δεν ακούσω κατι πολύ ασχημο γενικά !αλλά σου λεω μου φανηκε σε πολυ καλη κατάσταση υπερβολικά καλη κατασταση κιολας. επίσης θα την παω σε μηχανικό πριν .Αν σου είναι ευκολο πες μου να προσέξω αν ειναι τπτ πουστιές κετς. !

Παρε Κατεμι να χαρει λγακι ο παλαιανθρωπας !!

:rotflmao: :rotflmao:

costas81
16/05/2007, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
θα το πω ακόμα μία φορά και βάλτε το καλά στο μυαλό σας....



Καμία, μα καμία μηχανή δε δηλώνετε στην εφορία....

δεν αποτελεί τεκμήριο, δεν υπάρχει καν θέση για καταχώρηση μηχανής στη δήλωση εισοδήματος...


:wave2: :wave2: :wave2:


κι ομως εχει..............

Nostra
16/05/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
κι ομως εχει..............


"να κι να γυρίζει, να κι αν δεν γυρίζει" (αρκάς)

paTman_the
16/05/2007, 15:53
Καλησπέρα, δεν ξέρω να βγάζει ζημιές το μηχανάκι αυτό, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Αλλά όσον αφορά εφορίες κτλ δε νομίζω ότι εχεις πρόβλημα εκτός αν πρόκειται να το αγοράσεις στα όρια του τεκμηρίου, δηλαδή πάνε από 12000 ? 14000? δε θυμάμαι πόσο είναι το τεκμήριο. Απλά συμπεριλαμβάνεις μια υπεύθυνη δήλωση στην εφορία από αυτόν που σου πουλάει το μηχανάκι οτι στην πούλησε κ του δίνεις μια ότι την αγόρασες. Αν την πάρεις από μαγαζί προφανώς καταθέτεις την απόδειξη υποθέτω. Εγώ αυτή που αγόρασα φέτο από ιδιώτη έτσι μας είπαν κ τώρα σε λίγες μέρες φτιάχνω κ τη δήλωση κ θα ξέρω ποιο σίγουρα, οπότε θα κάνω ένα update. Για το ποσό που μπορεί να δώσεις για ένα srx μου φαίνεται γελοίο να ασχοληθεί η εφορία μαζί σου πάντως!

Καλές βόλτες, κ μην τον ακούς τον γεράνθρωπο, δεν ξέρει! Το μηχανάκι είναι άψογο! (δεν έχω/είχα, αλλά είναι η πρώτη μηχανή που οδήγησα ποτέ!)

TheJack
16/05/2007, 21:19
Λοιπόν για να τελειώνει το θέμα :D σήμερα ρώτησα σε όποιο συνεργείο έβλεπα που έκανε μεταβιβάσεισ μεταχειρισμένων κιόλας και μου απάντησαν χρειάζετε ΑΦΜ και μετα πας στο μηχανολογικό εκδίδουν νέα άδεια στο όνομα του αγωραστή (πρέπει να πάρεις απο μια τράπεζα παράβολα) στα δικά μου κυβικά εβγαλε οτι θα έχω έξοδα 59 Ε και δεν υπάρχει τπτ απο θέμα εφορίας βέβαια αν γινει μ@λακία και με χώσουν μέσα lol θα τουσ ζητήσω αντί για ένα τηλέφωνο στον δικηγόρο ενα post στο forum για να σας ενημερώσω και να γελάσουμε λιγάκι !
:smokin:

sergiosm
16/05/2007, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από TheJack
βέβαια αν γινει μ@λακία και με χώσουν μέσα lol θα τουσ ζητήσω αντί για ένα τηλέφωνο στον δικηγόρο ενα post στο forum για να σας ενημερώσω και να γελάσουμε λιγάκι !
:smokin:

Κάτσε ρε φίλε, χαλάρωσε λιγο
Σιγά μη σε πάνε και στο γκουαντάναμο

Πόσα λεφτά πια θα δώσεις για τη μηχανή και δεν μπορούν να δικαιολογηθούν ;;

Είπαμε ότι η αφορά μηχανής δεν αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης (δηλαδή δεν χρειάζεται να δηλώνεις συγκεκριμένο εισόδημα κάθε χρόνο για να δικαιολογήσεις την ύπαρξή της).
Το μόνο που υπάρχει είναι το "πόθεν έσχες", δηλαδή θα πρέπει να μπορείς να δικαιολογήσεις την αγορά της, ότι δηλαδή είτε τη χρονιά που την πήρες, είτε και απο προηγούμενες χρονιές είχες μάζέψει (και δηλώσεις στην εφορία) χρήματα περισσότερα απο την αξία της.
Από την άλλη όμως, κάλιστα τα λεφτά θα μπορούσαν να στα δώσουν οι γονείς σου.

Αν θες την άποψή μου, κανείς (από την εφορία) δεν θα ασχοληθεί μαζί σου, τουλάχιστον για το θέμα αυτό.

TheJack
16/05/2007, 22:21
χαχα για πλάκα το πα ! :hypnotize :rotflmao:


gouantanamo χαχαχαχα!!! δεν θα υπάρξει πρόβλημα, το πιστέυω.

alfa156
16/05/2007, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από LINA
για το θεμα της αγορας και της φορολογικης δηλωσης σου συνιστω πραγματικα να πας σε φοροτεχνικο και να πεις λεπτομερειακα το θεμα σου ,. προσεχε ομως γιατι εχει μεγαλη διαφορα !!! σε φοροτεχνικο ΟΧΙ σε λογιστη !!!

ειμαι σιγουρη πως θα σου πει ακριβως τι πρεπει να κανεις :wave2:
re sy λινα το λογιστικο γραφειο που κραταει τα βιβλια της επειχειρησης μας,αλλα και μας φτιαχνει και τις δηλωσεις μας,σκιζει τα ρουχα του οτι τις μηχανες δεν τις δηλωνεις καν!!'εγω ειχα παρει το ρ6 το σεπτεμβριο του 03 και δεν την δηλωσα ποτε ουτε σαν ποθεν εσχες την αγορατης.
το εχω ρωτησει επανηλημενα αυτο,και εχω παρει την ιδια απαντηση .
τωρα ποιος απο του 2 κανει λαθος?
εχει γουστο να επρπε να δηλωθει η μηχανη μου και δεν την δηλωσα...
και τωρα μετα απο τοσα χρονια τι?

TheJack
18/05/2007, 19:55
έλα ντε ! τιποτα !