PDA

View Full Version : Είμαι ΓΑΙΔΑΡΟΣ....και βάζω και συναγερμό!!



motaba
15/05/2007, 10:03
Για να δούμε....

Χθές σε πεζοδρόμιο στα Εξάρχεια...


88682

motaba
15/05/2007, 10:03
..


88684

Nik0s
15/05/2007, 10:20
:beer: :beer: :beer:

Εγώ πάντως θα πάρω αυτοκόλλητα !

:wave2:

SF
15/05/2007, 10:23
Τι εγίνε;;;;;;;;;;;;;;;;

steetpanthers?

Τι συμβαίνει;;;;;;;;;;;

Nik0s
15/05/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Τι εγίνε;;;;;;;;;;;;;;;;

steetpanthers?

Τι συμβαίνει;;;;;;;;;;;


streetpanthers.gr

motaba
15/05/2007, 10:25
Σαν να'χουν δίκιο μου φαίνεται!!

Είπαμε ΟΚ, αλλά πρώτα απ'όλα είμαστε και πεζοί....


Υ.Γ. Έμαθα ότι ο συναγερμός βάραγε και όλη νύχτα...:smokin:

:wave2:

SF
15/05/2007, 10:33
Ναι ναι, μπηκα-είδα-διάβασα. Φυσικά και έχουν δίκιο!

Βασικά, ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΚΙΟ... αλλά η χαοτική ζωή της αρρωστης πόλης θαρρώ ότι στρέφει την οργή μας όπου να 'ναι...

Kαι η προκοπή θα κάνει πολλάααααααααααααα χρόνια να έρθει!

Εγώ πάντως τελευταία γελάω με τα βαμμένα λεωφορια και μετρο στα χρώματα "ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΑ ΕΜΠΟΔΙΖΟΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ".

cityfly
15/05/2007, 10:54
δίκιο έχουν

αλλά μερικά πράγματα δεν είναι απόλυτα

ειδικά, και μιλάω γενικά όχι για τη συγκεκριμένη περίπτωση,

η μοτοσυκλέτα πάνω σε πεζοδρόμιο δεν εμποδίζει πάντα
θεωρώ ότι υπάρχουν πολλά σημεία που δεν ενοχλεί κανέναν και σε αυτά τα σημεία θα έπρεπε όχι απλά να απαγορεύεται αλλά να ενθαρρύνεται η στάθμευση

αντίστοιχα θα έπρεπε να τιμωρούνται όσοι πραγματικά ενοχλούν, έχω δει και μηχανή μπροστά σε ράμπα για αναπήρους, δεν έχουν μόνο τα αμάξια τους κάφρους τους

και για το συγκεκριμένο

τι θα πει "και βάζω και συναγερμό"
αυτό είναι εντελώς ηλίθιο σχόλιο
να γράψει "βάζω και συναγερμό αλλά δεν τον ακούω" έχει νόημα το άλλο είναι βλακεία δε βοηθάει σε κάτι αυτό το σχόλιο ίσα ίσα μάλλον το αντίθετο



:wave2: :wave2:

kostisthegreek
15/05/2007, 11:05
Εχει σαλτάρει ο κόσμος και αντιδρά όπως του καπνίσει!

:beer:

lampros_fazer
15/05/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Εγώ πάντως θα πάρω αυτοκόλλητα !

:wave2:
Κι εγώ το σκέφτομαι εδώ και καιρό να πάρω..

GST
15/05/2007, 11:09
πολυ εξυπνο παντως μπραβο!!!!:beer:

evvou
15/05/2007, 11:39
πολυ καλο :beer: :beer: :beer: :beer:

λεω να χτυπησω και εγω μερικα αυτοκολλητακια :D

odt
15/05/2007, 11:51
Εγώ θέλω κανα δυο να τα κολλήσω στο hornet που το παρκάρω στο πεζοδρόμιο και βάζω και συναγερμό...

Λεωνίδας
15/05/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Εγώ θέλω κανα δυο να τα κολλήσω στο hornet που το παρκάρω στο πεζοδρόμιο και βάζω και συναγερμό... δεν είναι όλα τα πεζοδρόμια ίδια :rolleyes:

SF
15/05/2007, 11:57
Για να δω τι θα λέμε όταν τα αυτοκόλλητα βρεθούν στις δικές μας μηχανές... :D

Ιδίως αν είναι από αυτά που ΔΕΝ ξεκολλάνε!

Λεωνίδας
15/05/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Για να δω τι θα λέμε όταν τα αυτοκόλλητα βρεθούν στις δικές μας μηχανές... :D

Ιδίως αν είναι από αυτά που ΔΕΝ ξεκολλάνε! Βάζω τη μπαλαντέζα βάζεις το πιστολάκι :confused: :confused:

odt
15/05/2007, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
δεν είναι όλα τα πεζοδρόμια ίδια :rolleyes:

Ναι, αυτό πές το στους pinkpanthers, όχι σε εμένα

Λεωνίδας
15/05/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Ναι, αυτό πές το στους pinkpanthers, όχι σε εμένα Δε νομίζω να ήρθαν κάτω από το σπίτι σου να κολλήσουν. Κυρίως νομίζω κυνηγάνε τις ράμπες των ανάπηρων ...

evvou
15/05/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Για να δω τι θα λέμε όταν τα αυτοκόλλητα βρεθούν στις δικές μας μηχανές... :D

Ιδίως αν είναι από αυτά που ΔΕΝ ξεκολλάνε!

οποιος παρκαρει νομιμα δεν νομιζω να εχει τετοιο προβλημα :wave2:

Akatanomastos
15/05/2007, 12:23
re paidia ti lete gia ta pezodromia?diladi ama deis ena aftokinito se pezodromio kai den enoxlei tha se aresei?


emena prosopika me eknevrizoun mixanes pou me anagazoun na allakso poreia perpatontas pou fenomenika <<den enoxloun>>

jasondakar
15/05/2007, 12:59
ειναι καλη φαση αυτη η κινηση με τα αυτοκολλητα.

θα ηταν ακομα καλυτερο αν εβγαιναν και δυσκολα για ταλεπορηθει λιγο ο καθε ενας που την βαζει οπου να ειναι.

dammed_kittin
15/05/2007, 13:10
η μοτοσυκλέτα πάνω σε πεζοδρόμιο δεν εμποδίζει πάντα

nomizw to les k monos/moni sou

pezodromio

ksereis poses fores exei paei na me patisei amaksi
eidika stin amfitheas pou pane k parkaroun oloi gia na afisoun to amaksi i ti mixani tous eksw ap tin taberna??

afou skeftomai na arxizw na tous bazw fwtia!!!

PEZODROMIO-dromos gia pezous

oxi parking gia amaksia k mixanes!!!!!!!!!!!!!

o opoiosdipote mporei na sou pei "ma den enoxlw xwras na peraseis!"!!
k ante na breis to dikio sou



twra bebaia tha erthoun kapoioi k tha poun oti xestikan gia tous pezous
k ama den mas aresei na fugoume apo tin ellada
giati autoi goustaroun na paranomoun
ama tous petaxtei kapoios apo stop exoun dikio
ama perasoun autoi apo stop xuma pali exoun dikio :uplate:

to idio k me to parkarisma
kanoume oti goustaroume k panta exoume dikio!!!!!!!!!!
:look: :look: :look:

lampros_fazer
15/05/2007, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dammed_kittin
twra bebaia tha erthoun kapoioi k tha poun oti xestikan gia tous pezous
k ama den mas aresei na fugoume apo tin ellada

Kαι γω τη μηχανή την αφήνω καμιά φορά στο πεζοδρόμιο (το πεζοδρόμιο που την κλειδώνω στο σπίτι δεν μετράει,είναι πιο φαρδύ κι από την εθνική..:lol: ),λίγες μεν αλλά την αφήνω..Και το κάνω για 2 λόγους..1ον γιατί ο σπόρος που μου έδωσαν για κατοστάρικα μάλλον είναι χαλασμένος και δεν φυτρώνουν :lol: και δεν θέλω να τρέχω για πλαστικά (αν τη βρω πεσμένη εννοώ) και 2ον υπάρχουν φορές που ούτε το παπί δεν βρίσκεις χώρο να αφήσεις..:mad: Φροντίζω πάντα να μην ενοχλεί τους πεζούς,δεν έχω πρόβλημα να την αφήσω 100 μ παραπέρα..

Εκεί που τα πέρνω είναι μερικές φορές μετους καταστηματάρχες..Πας να αφήσεις τη μηχανή στο πεζοδρόμιο (σε σημείο που ούτε εμποδίζει,ούτε μπροστά στη βιτρίνα) και βγαίνουν έξω ουρλιάζοντας οτι του 'κρύβεις' το μαγαζί..Εσύ δεν είσαι ρε καργι0λη που φώναζες στο δήμο να μην γράφουν τα διπλοπαρκαρισμένα μπροστά στο μαγαζί σου γιατί χάνεις λες πελάτες..;Όταν αφήνεις το δικό σου μηχανάκι στο ίδιο σημείο δεν το κρύβει..; :a26:

Nik0s
15/05/2007, 20:21
Σας μεταφέρω τις οδηγίες χρήσης των αυτοκόλλητων



Οδηγίες προς αυτοκολλητές και αυτοκολλήτριες

Επειδή ο "υπερβολικός ζήλος" στη χρήση των αυτοκόλλητων μπορεί να έχει αρνητικό αποτέλεσμα, παρακαλούμε να ακολουθούνται οι παρακάτω κανόνες: κολλάμε μόνο στα αυτοκίνητα που είναι προκλητικά παρκαρισμένα. Σ' αυτά που βρίσκονται πάνω σε ράμπες και πάνω στις διαβάσεις, αφήνοντας λιγότερο από 1,20m (δυόμιση πλάκες πεζοδρομίου) για τη διέλευση των πεζών. Σ' αυτά που βρίσκονται πάνω σε πεζοδρόμιο αφήνοντας και πάλι λιγότερο από 1,20.

"Συγχωρούμε" αυτόν που έκανε προσπάθεια να αφήσει χώρο για τους πεζούς.
Κολλάμε μόνο σε πεζοδρόμια τα οποία θα ήταν προσπελάσιμα αν δεν υπήρχαν τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Δεν έχει νόημα να κολλήσουμε σε κάποιον που ανέβηκε στο πεζοδρόμιο, το οποίο μετά από 5 μέτρα είναι έτσι κι αλλιώς κλεισμένο από μια περίφραξη ή ένα οικοδομικό έργο σε εξέλιξη. Γενικά "τιμωρούμε" την αδιαφορία προς τους πεζούς και όχι την ανυπακοή στα σήματα στάθμευσης. Κολλάμε στα παρκαρισμένα σε πεζοδρόμους και πλατείες.

Κολλάμε μόνο στα τζάμια. Δεν κολλάμε σε σημεία όπου η αφαίρεση του αυτοκόλλητου μπορεί να καταστρέψει τη βαφή. Προσέχουμε ώστε να μην προκαλούμε ζημίες. Ο παραβάτης δεν είναι εχθρός, είναι απλά απερίσκεπτος.

Σε ποιο τζάμι πρέπει να κολλήσουμε; Εκεί όπου το αυτοκόλλητο θα είναι εμφανέστερο για τους διερχόμενους. Ακόμα και στο μπροστινό παρμπρίζ, ακόμα κι αν ενοχλεί την ορατότητα του οδηγού. Για να το ξεκολλήσει, ας ξοδέψει λίγο από τον χρόνο που “κέρδισε” παρκάροντας παράνομα αντί να ψάξει μια καλύτερη θέση. Αν ο γάιδαρος έχει και μεγάλα αυτιά (είναι δηλ. πολύ προκλητικά παράνομος) κολλήστε του και περισσότερα από ένα αυτοκόλλητο.
Το κόλλημα πρέπει να γίνεται σε καθαρό τζάμι. Αν υπάρχει σκόνη ξεκολλάει πανεύκολα. Άρα απαραίτητο εργαλείο του αυτοκολλητή είναι ένα χαρτομάντηλο, ή το ίδιο το υπόλοιπο του αυτοκόλλητου. Εάν το τζάμι είναι βρεγμένο (σε αυτοκόλληση υπό βροχή), απλά αφαιρούμε το πολύ νερό και κολλάμε. Το αυτοκόλλητο θα κολλήσει μια χαρά. Δεν πετάμε το προστατευτικό χαρτί που απομένει στο έδαφος. Οι Πάνθηρες είναι ενσυνείδητοι πολίτες.

Αποφεύγουμε την αντιπαράθεση με τον παραβάτη οδηγό. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους οι παραβάτες δεν αντιδρούν -καθότι έχουν τη φωλιά τους λερωμένη- ωστόσο δεν μπορούμε να αποκλείσουμε την περίπτωση του θερμοκέφαλου που θα χειροδικήσει. Αν εμπλακούμε σε αντιπαράθεση εξηγούμε ευγενικά ότι και οι πεζοί έχουν δικαιώματα.

KeLeYTiS
15/05/2007, 20:25
Ρε παιδια αυτοκολλητα απο που παιρνουμε ?

Εχω κατι μαλακισμενα που μου κρυβουν το μαγαζι με τα μηχανακια τους :lol:

lampros_fazer
15/05/2007, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Ρε παιδια αυτοκολλητα απο που παιρνουμε ?

Εχω κατι μαλακισμενα που μου κρυβουν το μαγαζι με τα μηχανακια τους :lol:
Τι αυτοκόλλητα θες,'είσαι γάιδαρος,εδώ βάζω το δικό μου'..;

:lol::lol:

Nik0s
15/05/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Τι αυτοκόλλητα θες,'είσαι γάιδαρος,εδώ βάζω το δικό μου'..;

:lol::lol:


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Πάντως αν θέλετε αυτοκόλλητα λίγη υπομονή κάντε.... :smokin:

KeLeYTiS
15/05/2007, 21:59
Oχι

Θελω ενα αυτοκολλητο που να λεει

"Εισαι γαιδαρος που παρκαρεις εδω και εγω μαλακας που πληρωνω 650 ευρω ενοικιο,45 ευρω για γκαραζ της μηχανης μου καθως και το κωλορευμα για τον προβολεα που βαζεις την μηχανη σου απο κατω αν και εγω τον αναβω για αλλη δουλεια !"

Παντως σοβαρα στα ΠΑτησια μαλλον λογω ελλειψης αυτοκολλητων αυξανονται οι σπασμενοι καθρεπτες σε αυτοκινητα που κλεινουν πεζοδρομια καθως και ριγμενες μηχανες επισης σε πεζοδρομια
Ισως απλα ειναι μεθυσμενοι και τα κανουν ισως ειναι μια αντιδραση δεν ξερω αλλα τελευταια βλεπω ολο και περισσοτερα

AFTER
15/05/2007, 22:26
Σωστη κινηση, αλλα θελει μετρο

Καποιος μπορει να μην ενοχλει αν εχει παρκαρει ''παρανομα''
Παρανομο ειναι να παρκαρεις 5 μετρα απο φαναρι ή απο σταση, αλλα δεν ενοχλει παντα

Μην το καταντησουμε σαν τα αυτοκολλητα των ομαδων στις πινακιδες...

lampros_fazer
15/05/2007, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Oχι

Θελω ενα αυτοκολλητο που να λεει
Διαβασε ακριβώς τι έγραψα..Μιλάω για 'ειδικές' περιπτώσεις,δεν τους βάζω όλους στο τσουβάλι..Όταν ο άλλος ΑΠΑΙΤΕΙ να καταπατηθεί ο κώδικας για να έχει όφελος και ωρύεται οταν πάει να εφαρμοστεί δεν είναι να εξοργίζεσαι..;

(το σημείο που την κλειδώνω το βράδι ουδεμία σχέση δεν έχει με μαγαζί και δεν μιλούσα γι'αυτό..)

:wave2:

zireous
16/05/2007, 01:13
Εγώ είμαι μαζί τους χίλια τα εκατό.


Άμα όμως εκεί που βρω στο κωλοχανίο που μεγάλωσα ψάχνωντας 2 ώρες πεζοδρόμιο πεντάμετρο σε πλάτος, με μακριά από το σημείο που θα παρκάρω τη πορεία για τυφλούς, μακριά από διαβάσεις αναπήρων, και γενικά πάντα με σεβασμό στους πεζούς μου έρθουν και κολλήσουν αυτοκόλλητο (άσε που εγώ δεν αφήνω το πραπρά από τα μάτια μου), τη ζμπουτσήσανε.


Ξηγημένοι.


(θα πάρω και γω αυτοκόλλητα ρε, και θα σας αλλάζω τα πετρόλαδα, όλα πορτοκαλί θα τα βλέπετε). :lol:

SF
16/05/2007, 09:21
Καλά τα λες ζιρέους, γιατί -ελλείψει αστυνομίας*- όλοι γίναμε δικαστές και αστυνόμοι τώρα... Και καθένας λέει και κάνει ό,τι θέλει. Όλοι δίκιο έχουμε, και στο τέλος θα φτάσουμε να παλεύουμε μεταξύ μας!! Ω παράνοια... :(



* και πολιτικής βούλησης, και μακροπρόθεσμης κοινωνικής στρατηγικής και πολεοδομικού σχεδιασμού κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ ...........

zzr2005
16/05/2007, 10:57
εγώ λέω να βγάλουμε αντίστοιχα αυτοκόλλητα που να λένε "ειμαι ζωο περπατάω στον δρόμο" και να τα κολλάμε στο κούτελο όσον περπατάνε στο δρόμο αντι για το πεζοδρόμιο και όσων περνάνε απο όπου δεν έχει διάβαση....
σύντομα όλοι οι Αθηναίοι θα καταλήξουν με ένα αυτοκόλλητο στο κούτελο....

μου τη σπάει που οι πεζοί θέλουν να έχουν μονο δικαιώματα και όχι υποχρεώσεις....
φυσικά τρελαίνομαι οταν βλέπω αυτοκίνητα ή μηχανές σε μπάρες αναπήρων ή στις ειδικές διαγραμμήσεις των τυφλών, αλλά όχι οτι ενοχλούνται και όλοι οι πεζοί γενικώς....ειναι οι ίδιοι που πετάγονται μπροστά απο τα λεωφορεία και περνάνε τρέχοντας την Κηφισιάς, την Καβάλας κτλ....εκεί φαντάζομαι δεν έχουν την ίδια ευαισθησία προς τον συνάνθρωπό τους που μπορεί να στείλουν στον άλλο κόσμο...
τουλάχιστον το παρκάρισμα σε πεζοδρόμιο ποτέ δεν σκότωσε κανενα πεζό....

το να είσαι πεζός στην Αθήνα ειναι πολύ πιο εύκολο απο το να είσαι οδηγός....οπότε λίγη κατανόηση και στους οδηγούς.....save athens drivers....:lol: :lol: :lol:

Y.Γ. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ..ΣΚΑΤΑ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΑΡΚΑΡΟΥΝ ΚΛΕΊΝΟΝΤΑΣ ΟΛΟ ΤΟ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ, ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ Κ ΕΙΔΙΚΕΣ ΡΑΜΠΕΣ....:wave2:

SF
16/05/2007, 12:14
zzr, πεζοδρόμια στην Αθήνα δεν υπάρχουν. Κάτι ψιλά στην Πανεπιστημίου και Σταδίου ίσως. Μετά το χάος. Κάνε μια κατάβαση (πεζός) τη Σόλωνος για παράδειγμα, σε ώρα εμπορικής αιχμής. Το 80% θα το κάνεις πάνω στην άσφαλτο, με τα ΙΧ να περνούν σφαίρα δίπλα σου. Άσε τα βαρέα οχήματα που και να σε πατήσουν, θα φρενάρουν 50-100 μέτρα παρακάτω.

Ποιά δικαιώματα, ποιές υποχρεώσεις; Σε μια πόλη που Δ Ε Χ Ω Ρ Α Μ Ε ;;;;;;;;

Φανατικός πεζός κι εγώ, κι ας έχω δύο μοτοσυκλέτες. Τέσσερα χρόνια τώρα περπατάω χιλιόμετρα κάθε μέρα προκειμένου να φτάσω στο μετρό και να αποφύγω να πάρω όχημα. Αλλά δεν είναι απλά τα πράγματα.

Και στενοχωριέμαι πάρα πάρα πολύ που βλέπω τόσο κόσμο να αγανακτεί (δικαίως φυσικά) και να μπαίνει στον κόπο να παίρνει πρωτοβουλίες.................... αλλά τελικά να στρέφει την αγανάκτησή του στον ίδιο του τον εαυτό, και όχι στους φορείς και το κράτος που τον εκπροσωπούν και πληρώνονται για να ακούνε και να μελετούν τα αιτήματά του.

Εσύ θα μου κολλήσεις αυτοκόλλητο επειδή σε ενοχλεί το παρκάρισμά μου (είμαι στο 1,05 μέτρα και όχι στα 1,30), εγώ θα σου κολλήσω γιατί έχεις πέντε ΙΧ αλλά στην πολυκατοικία σου έχεις 2 θέσεις, και ο άλλος θα του κολλήσει γιατί πετάς τα σκουπίδια στο δρόμο και όχι στον κάδο (που είναι τίγκα όμως), και ....... τι άλλο; Τα πάντα! Ολα τα στραβά που μας ζημιώνουν κάθε μέρα... αυτοκόλλητα; Τι θα αλλάξει;

Θα "μάθουν αυτοί που δε σκέφτονται τους πεζούς";;;;;;;;;; Τι να μάθουν ρε παιδιά; Θα κατεβάσουν μια μπαναγία και τέλος. Ή μήπως θα αρχίσουν να παρκάρουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ;;;;;;;;;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑ...... Και τα ΙΧ μετά που θα παρκάρουν λέτε;

Γίναμε ΚΑΙ δικαστές ΚΑΙ αστυνόμοι ξαφνικά, μόνο και μόνο για να ζημιώσουμε τους ίδιους τους εαυτούς μας. Υποτίθεται ότι φτάνουμε στον εξτρεμισμό και την αναρχία αφού εξαντλήσουμε όλα τα άλλα <δημοκρατικά> μέσα.

Δείτε την υπογραφή μου. Κάποιοι άλλοι μπήκαν στον κόπο να κάνουν σωματείο. Γιατί δε συμβάλλετε σε αυτή την προσπάθεια; Γιατί κατευθείαν στην παρανομία (φθορά ξένης περιουσίας κλπ); Βασικά στενοχωριέμαι... Πέφτει που πέφτει ξύλο στους δρόμος για μια θέση πάρκιγκ, θα το τραβήξουμε κι άλλο; Αν ενοχλούμαστε από κάποιον που παρανομεί, παίρνουμε το 100, δεν κάνουμε ό,τι γουστάρουμε.

Και οταν όχι 10-20, αλλά κάτι χιλιάδες πολίτες θα έχουν ενοχλήσει τις αρχές ώστε να προκύψει πολιτικό ζήτημα, τότε ίσως φτιαχτούν τίποτα πεζοδρόμια, ίσως εφαρμοστεί πολιτική σχετικά με τη χρήση ΙΧ, ίσως και άλλα πράγματα...

zzr2005
16/05/2007, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
zzr, πεζοδρόμια στην Αθήνα δεν υπάρχουν. Κάτι ψιλά στην Πανεπιστημίου και Σταδίου ίσως. Μετά το χάος. Κάνε μια κατάβαση (πεζός) τη Σόλωνος για παράδειγμα, σε ώρα εμπορικής αιχμής. Το 80% θα το κάνεις πάνω στην άσφαλτο, με τα ΙΧ να περνούν σφαίρα δίπλα σου. Άσε τα βαρέα οχήματα που και να σε πατήσουν, θα φρενάρουν 50-100 μέτρα παρακάτω.

Ποιά δικαιώματα, ποιές υποχρεώσεις; Σε μια πόλη που Δ Ε Χ Ω Ρ Α Μ Ε ;;;;;;;;

Φανατικός πεζός κι εγώ, κι ας έχω δύο μοτοσυκλέτες. Τέσσερα χρόνια τώρα περπατάω χιλιόμετρα κάθε μέρα προκειμένου να φτάσω στο μετρό και να αποφύγω να πάρω όχημα. Αλλά δεν είναι απλά τα πράγματα.

Και στενοχωριέμαι πάρα πάρα πολύ που βλέπω τόσο κόσμο να αγανακτεί (δικαίως φυσικά) και να μπαίνει στον κόπο να παίρνει πρωτοβουλίες.................... αλλά τελικά να στρέφει την αγανάκτησή του στον ίδιο του τον εαυτό, και όχι στους φορείς και το κράτος που τον εκπροσωπούν και πληρώνονται για να ακούνε και να μελετούν τα αιτήματά του.

Εσύ θα μου κολλήσεις αυτοκόλλητο επειδή σε ενοχλεί το παρκάρισμά μου (είμαι στο 1,05 μέτρα και όχι στα 1,30), εγώ θα σου κολλήσω γιατί έχεις πέντε ΙΧ αλλά στην πολυκατοικία σου έχεις 2 θέσεις, και ο άλλος θα του κολλήσει γιατί πετάς τα σκουπίδια στο δρόμο και όχι στον κάδο (που είναι τίγκα όμως), και ....... τι άλλο; Τα πάντα! Ολα τα στραβά που μας ζημιώνουν κάθε μέρα... αυτοκόλλητα; Τι θα αλλάξει;

Θα "μάθουν αυτοί που δε σκέφτονται τους πεζούς";;;;;;;;;; Τι να μάθουν ρε παιδιά; Θα κατεβάσουν μια μπαναγία και τέλος. Ή μήπως θα αρχίσουν να παρκάρουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ;;;;;;;;;;; ΧΑΧΑΧΑΧΑ...... Και τα ΙΧ μετά που θα παρκάρουν λέτε;

Γίναμε ΚΑΙ δικαστές ΚΑΙ αστυνόμοι ξαφνικά, μόνο και μόνο για να ζημιώσουμε τους ίδιους τους εαυτούς μας. Υποτίθεται ότι φτάνουμε στον εξτρεμισμό και την αναρχία αφού εξαντλήσουμε όλα τα άλλα <δημοκρατικά> μέσα.

Δείτε την υπογραφή μου. Κάποιοι άλλοι μπήκαν στον κόπο να κάνουν σωματείο. Γιατί δε συμβάλλετε σε αυτή την προσπάθεια; Γιατί κατευθείαν στην παρανομία (φθορά ξένης περιουσίας κλπ); Βασικά στενοχωριέμαι... Πέφτει που πέφτει ξύλο στους δρόμος για μια θέση πάρκιγκ, θα το τραβήξουμε κι άλλο; Αν ενοχλούμαστε από κάποιον που παρανομεί, παίρνουμε το 100, δεν κάνουμε ό,τι γουστάρουμε.

Και οταν όχι 10-20, αλλά κάτι χιλιάδες πολίτες θα έχουν ενοχλήσει τις αρχές ώστε να προκύψει πολιτικό ζήτημα, τότε ίσως φτιαχτούν τίποτα πεζοδρόμια, ίσως εφαρμοστεί πολιτική σχετικά με τη χρήση ΙΧ, ίσως και άλλα πράγματα...

+1000 μαζί σου....
και εμένα η άποψή μου ειναι ότι θα έπρεπε ο κόσμος να κινητοποιείται εναντίον του κράτους που είναι υπεύθυνο για τη δημιουργία της κατάστασης.....και όχι να στρουθοκαμηλίζει κριτικάρωντας εκεί που γουστάρει και κάνοντας τα στραβά μάτια στις δικές του αναποδιές....

δυστυχώς ζούμε σε μια πόλη που δεν ειναι καθόλου φιλόξενη.....και όπως λες, οι διαμαρτυρίες πρέπει να έχουν τον κατάλληλο στόχο προκειμένου να υπάρξει αποτέλεσμα....το να στρέφεται ο ένας πολίτης εναντίον του άλλου βοηθάει το σύστημα να παραμένει αδρανές και να επιδεινώνει ακόμα περισότερο την κατάσταση με εξιλαστήρια θύματα τους ίδιους του πολίτες....

simeon
18/05/2007, 12:07
+10000
εχεις απολυτο δικιο φιλε μου!!!