PDA

View Full Version : Επιστροφή στις 2 ;



joman
15/05/2007, 13:28
Φιλαράκια γεια σας.
Πρώτο ποστ στην παρέα σας μιας και δεν πάει καιρός που άρχισαν να μου ξαναμπαίνουν ιδέες για δίτροχη απόλαυση…
Στα νιάτα μου (πριν 15-20 χρόνια) είχα περάσει καλές στιγμές.
Από φλορέτα:cool: σε ΧΤ 250 μετά GSXR 400 και τέλος για πολύ λίγο το 1000.
Για λόγους ανωτέρας βίας από το 92 μέχρι σήμερα είχα "καταπνίξει το σύνδρομο στέρησης" .
Αλλά άμα το έχεις το μικρόβιο αργά ή γρήγορα ξαναβγαίνει, έτσι δεν είναι ;
Και άμα φας και λίγο σπρώξιμο από το ξαδερφάκι με τη νεοαποκτηθείσα BMW και τη θέση στο γκαράζ που σου προσφέρει…… πολύ θέλει να ξαναχτυπήσει ο ιός ;
Αυτά με τους προλόγους και την πολυλογία.
Μπαίνω τώρα στο ζουμί.
Σκέφτομαι (όπως φυσικά καταλάβατε) να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου στους 2 τροχούς !
Λόγω όμως της μακροχρόνιας απουσίας μου έχω βγει λίγο έξω από την επικαιρότητα.
Και εδώ είναι που εσείς θα αναλάβετε να με ξαναβάλετε στον ίσιο δρόμο.
Το τι περίπου ψάχνω το γνωρίζω, κάτι σε εντουρο-ταξιδιάρικο(transalp-kle-xtz… )
Το ΠΡΟΒΛΗΜΑ όμως είναι απλά το οικονομικό.
Λόγω αναπαλαίωσης του σπιτιού λίγα ψιχουλάκια περισσεύουν τουλάχιστον για ένα χρόνο ακόμα, για να γίνω πιο συγκεκριμένος το Max που μπορώ να διαθέσω για την ώρα είναι 1500 ευρώ.
Ξέρω ξέρω, με το ποσό αυτό δεν πάω και μακριά…
Έχω όμως συμβιβαστεί στο να βολευτώ για την ώρα με ένα (πολύ)παλιό μοντέλο, βλέπε της εποχής μου.
Κάτι έχω βρει μάλιστα σε αυτή την τιμή και βάζω και τους συνδέσμους για λεπτομέρειες.
Τα μηχανάκια είναι από 91 εώς 93 .
Και έφτασε η ώρα να μου πρσφέρετε τη βοήθειά σας.
Λένε τίποτα ρε παιδιά ή θα τρέχω από την άλλη μέρα στα συνεργεία ;
Ανάμεσα στις τρεις μάρκες υπάρχει κάποια σειρά προτίμησης ή αποφυγής;
Το μηχανάκι το θέλω για μικρά πέρα δώθε στην πόλη (α, ξέχασα να σας πω ότι μένω Βρυξέλλες) και για μικρές εκδρομούλες, 200-300 χιλιόμετρα τη φορά.
Αν τελικά καταλήξω σε κάποιο από αυτά υπάρχουν συγκεκριμένα πράγματα που πρέπει να προσέξω ;
Αυτά για την ώρα, κάθε γνώμη συμβουλή από έχοντες πείρα θα με βοηθούσε πάρα πολύ.

Ακολουθούν οι σύνδεσμοι με σειρά Transalp 600, XTZ660, KLE 500

http://www.2ememain.be/honda-transalp-600-22192531.html?afdeling=moto&sort=prijs&start=720

http://www.autozone.be/auto_j2ee/moto/pag/m_detailpagina.jsp?pLandTaalCd=BE_fr&pZoekId=2227631&pKlantType=MKLG&pStrippen=false&pCss=

http://www.leclercqmotos.be/raph.php

Cpt. Haddock
15/05/2007, 13:36
Καλως ήρθες... ή μάλλον bienvenue

:beer: :beer: :beer: :beer:

Απο τα 3 που έχεις σκεφτεί θα έλεγα μόνο το Transalp.

Τα κάνει όλα (και συμφέρει)

:beer: :beer: :beer:

makis206
15/05/2007, 13:44
Καλώς ήρθες κι από μένα !

Θα συμφωνήσω με τον Καπετάνιο για την επιλογή μηχανής

Με το καλό σε ότι κι αν αποφασίσεις !

:beer: :beer: :wave2: :beer:

tifoefs
15/05/2007, 15:05
Αν παρεις απο Βελγιο η αλλη χωρα μηχανακι μη ξεχνας οτι για να το πας Ελλαδα πρεπει εκτος τα μεταφορικα να υπολογισεις και ολα τα υπολοιπα "λοκοδαχτυλα" για αλλαγη πινακιδων κλπ κλπ.

:evil: :wave2: :wave2:

Και πες μας που μενεις Βρυξελλες αν ερθουμε απο κει καμμια βολτα το "παραρτημα Ολλανδιας" να μας κερασεις καρακολες !

:lol: :lol: :lol: :lol:

Επισης μιας και μπηκες κανε καμμια δουλεια και βρες απο σακειθε κανα αλλο ελληνα μπας και κανουμε "παραρτημα μπενελουξ" !!!

:lol: :lol: :lol: :lol:

packo
15/05/2007, 15:19
Me is in Brussels as well...!

packo
15/05/2007, 15:20
Kai oxi mono...prospatho na vro kapoion logiko tropo na anevaso to monster edo apo ellada...alla mexri stigmis diskolo

symvoulos
15/05/2007, 17:16
και εγω νωμιζω transalp και να ξερεις οι παλιες ειναι πιο τιμιες (καλες) απο
τις καινουργιες:wave2:

xampos
15/05/2007, 17:43
τρανσαλπ 600 :beer: :beer: :beer:

joman
16/05/2007, 10:04
Καλώς σας βρήκα όλους παιδιά.
Δεν σας κρύβω πως και εγώ περισσότερο προς το μοντέλο της Honda έκλινα..
Έχω όμως ακόμα μερικές επιφυλάξεις
Πρώτα απ όλα ως προς την τιμή, συνήθως και ακόμα και για αυτά τα παλιά μοντέλα οι τιμές παίζονται πάνω από 2000- 2300 ευρώ.
Όχι ότι θα με πειράξει να την βρω στα 1300 αλλά μήπως κάτι πάει στραβά, τη μηχανή δεν την έχω δει ακόμα από κοντά και απλά κάνω υποθέσεις.
Και τα χιλιόμετρα λίγα μου φαίνονται για να είναι αληθινά, 30000 σε 16 χρόνια, γίνεται ;
Θα μου πείτε τώρα, ρε φιλαράκι με 1300 ευρώ θες και λεπτομέρειες ; μπα απλά ρωτάω για να παίρνω ιδέες, και ίσως βοηθήσουν να αποφύγω και κανένα σάπιο σανίδι.
Πέρα από εμφανή σημάδια πχ. διαρροές λαδιών χτυπήματα κτλ., υπάρχει κάτι που μπορώ να ελέγξω αρκετά εύκολα για να βγάλω κάποια παραπάνω συμπεράσματα, ή ακόμα κάποιο πρόβλημα που εμφανίζεται συχνά στα συγκεκριμένα μοντέλα ;

@tifoels
Δεν υπάρχει πρόβλημα για τα χαρτιά γιατί απλά τη θέλω για Βέλγιο, εδώ μένω μόνιμα(μεριά Anderlecht).
Για άλλα παιδιά με μοτο δεν γνωρίςω ακόμα πέρα από το ξαδερφάκι μου που μόλις αγόρασε την πρώτη του BMW, πάντως αν με το καλό καταφέρω και αποκτήσω κάτι και εγώ σίγουρα θα βρεθούμε και θα τα πούμε και από κοντά.
@packo
Βρυξέλλες μένεις ; για δώσε λεπτομέρειες

packo
16/05/2007, 10:19
yeap, Brussels meno tous teleutaious 4 mines. pm gia perissotera

Lupo
16/05/2007, 10:39
Καλωσόρισες!!!!:beer: :beer: :beer:
........ από το MOTO.GR#Παράρτημα Κύπρου#:wave2:

:lol: Παγκοσμιοποίηση και στο forum!:lol:




+1 ψήφος στο Transalp κι από μένα.

joman
17/05/2007, 21:42
Λοιπόν , εξελίξεις από το μέτωπο και νέες ερωτήσεις.
Πήγα και είδα τη μηχανή σήμερα.
Οι εντυπώσεις ανάμικτες, αλλά έτσι και αλλιώς δεν περίμενα να πάθω και σόκ από την τέλεια κατάστασή της σε αυτή την τιμή.
Σε γενικές γραμμές θα έλεγα πως συμβαδίζει με την ηλικία της, τα χιλιόμετρα στο κοντέρ τελικά δεν είναι 30 αλλά 56000, τώρα για το αν είναι αληθινά…
Και μπαίνω σε αριθμημένες λεπτομέρειες ώστε αν κάποιος έχει άποψη για κάποια από αυτές να διευκολυνθεί στην απάντηση.

1 Παρατήρησα λάδια στην αριστερή πλευρά όπως την κοιτάμε από πάνω από τη σέλα χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το ακριβές σημείο, όπως και στη δεξιά πλευρά στην είσοδο της ντίζας του συμπλέκτη αν δεν κάνω λάθος.
Η ποδιά φυσικά ήταν γεμάτη λάδια, πρόβλημα αρκετά σοβαρό θα έλεγα, αν και ο ίδιος ο ιδιοκτήτης όπως είναι φυσικό υποστήριζε πως δεν είναι τίποτα και η διαρροή είναι ελάχιστη, ακούω γνώμες.

2 Υπήρχε τρύπα στο σωλήνα εξαγωγής προς την εξάτμιση, την οποία είχε τυλίξει προσωρινά με μια λωρίδα μετάλλου, το παραδέχτηκε και ο ίδιος πως θέλει επισκευή, αλήθεια τι κόστος έχει μια καινούρια εξάτμιση..

3 όταν γκάζωνα από ρελαντί είχε μια μικρή καθυστέρηση-μπούκωμα, μέχρι να ανεβάσει λιγάκι στροφές και να ξαναπάρει.
Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται από την τρύπα στο σωλήνα του προβλήματος 2 ;

4 είδα στο τιμόνι κάτι καλώδια να είναι χύμα, έξω δηλαδή από το μαύρο περιτύλιγμα που πρέπει να είναι, μήπως έχει γίνει κάποια ύποπτη επέμβαση ;

5 Τις σκουριές της από εδώ και από εκεί τις έχει, όπως και δυο μεγάλες φαγωματιές(σαν από αλάτι να το πω) στη μπροστινή ζάντα , αλλά δεν είναι αυτά που με ανησυχούν τόσο.

6 οι δίσκοι των φρένων μου φάνηκαν φαγωμένοι, στις άκρες είχαν περισσότερο πάχος , αισθητή διαφορά , απ ότι προς το κέντρο.
Ίσως αυτό να είναι και φυσιολογικό δεν ξέρω.

Τέλος με μια βολτίτσα που την έκανα νομίζω καλά πήγαινε, βέβαια όπως σας είπα έχω και μια 15ετεία να καβαλήσω μηχανή και δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά, άλλωστε transalp δεν έχω ξανακαβαλήσει ποτέ για να κάνω σύγκριση.


Αυτά είναι ότι παρατήρησα εγώ στη λίγη ώρα που είδα τη μηχανή, για περίεργους θορύβους από το μοτέρ και άλλες λεπτομέρειες μην με ρωτάτε, είπαμε η αποτοξίνωση τόσων ετών…, α, και ο συμπλέκτης μου φάνηκε αρκετά θορυβώδης όταν έβαζα την πρώτη, αλλά από την άλλη η μηχανή ήταν και τελείως κρύα !
Για πείτε τις γνώμες σας ρε αδέρφια, να την πάρω(την κατέβασα μέχρι 1200 ευρώ) ή θα με αφήσει στην πρώτη γωνία ;
Και αν χρειάζονται όλες αυτές οι αλλαγές-επισκευές, μήπως θα μου έβγαινε φτηνότερο να κοιτάξω για κανένα μοντέλο λίγο πιο νέο και λίγο ακριβότερο ;
Περιμένω με ανυπομονησία τη βοήθειά σας.
:wave2:

joman
18/05/2007, 12:15
Κρίνοντας από τη στάση σιωπής μάλλον δεν θα μου συνιστούσατε την συγκεκριμένη αγορά,,,
Μετά από αρκετή σκέψη και ζυγίζοντας τα πράματα, και εγώ στο ίδιο πόρισμα κατέληξα.
Να δώσω 1200 ευρώ, συν την εξάτμιση στα σίγουρα 250 συν τα υπόλοιπα μαζέματα, συν το φόβο πάντα για τις διαρροές λαδιού, και μη με αφήσει και πουθενά και θέλω και οδική βοήθεια…..
Έτσι λοιπόν την έβγαλα από τη λίστα.
Αναθεώρησα λιγάκι και τα δεδομένα.
Σε αυτή την τιμή θα πρέπει πραγματικά να μου πέσει από τον ουρανό κάτι καλό(καλά που το κατάλαβες θα μου πείτε), έτσι με πολύ κόπο και σφίξιμο, και τη θυσία του δώρου διακοπών αποφάσισα να ανεβάσω το κονδύλι μέχρι τις 3000 ευρώ.
Αρχίζω και σοβαρεύομαι σιγά σιγά .
Με το ποσό αυτό έχω βρει νεότερα μοντέλα στην transalp, αλλά και πάλι μέχρι το 1999.
Από κει και πάνω ανεβαίνουμε πολύ περισσότερο.
Έπεσε όμως στην αντίληψή μου ένα μοντελάκι της suzuki, που για να πω την αλήθεια δεν το ήξερα καν.
Το Suzuki XF650 Freewind
Έχω βρει 2-3 αγγελίες με μοντέλα 1998-1999 στα 2500 ευρώ.
Λέει τίποτα η μηχανή αυτή ;
Σε διάφορα άρθρα που διάβασα στο νετ, μιλάνε για μηχανή αξιόπιστη όχι το τέρας δύναμης βέβαια, αλλά αυτό δεν είναι κάτι που με πειράζει, και το αβαντάζ στην τιμή αυτή είναι πως θα έχω μια σχετικά πρόσφατη μηχανή και θα μού μείνουν και λίγα φραγκάκια για την αγορά ενός εξοπλισμού αρκετά σεβαστού.
Τι λέτε και εσείς ρε παιδιά ; αξίζει σαν μηχανή για την τιμή αυτή ;
Τέλος μου έχουν προτείνει και την BMW F 650 GS και αυτή σε λογική τιμή.
Για πείτε τις εμπειρίες σας πριν κάνω ενδεχομένως καμιά γκάφα από άγνοια και παραπληροφόρηση..

Antwnis
19/05/2007, 18:40
Δεν χέρω αν εχεις καταλήξει σε BMWF650 μια που αύξησες τον προυπολογισμο σου αλλα μπορω να σου πω την εμπειρια μου απο το XTZ660 το οποιο εχω απο το 1999 και ειναι μοντελο 93.
Ειναι ενα μηχανάκι που περα απο την φυσιολογική του συντηρηση του δεν με εχει προβληματισει ποτε. Ισως είναι συμπτωματικό, 14 χρονια όμως δεν εχει καψει ούτε ένα φλας, ούτε το πισω φανάρι ποτέ! (ε, τη μπροστινή λάμπα την αλλάζω κάθε 2 χρόνια για προληπτικούς λογους)
Εχω 65.000 χλμ και δουλευει απροβληματιστα, το χρησιμοποιω και σαν ''παπι'' για μεσα στην πόλη, εχω κανει και καποια ταξιδακια δικαβαλος και φορτωμένος, εχω κανει και εξερευνησεις σε χωματα, επίσης απροβλημάτιστα.
Η μηχανή ήταν πολύ μπροστά σε τεχνολογία για την εποχή της και νομίζω ότι μέχρι και σημερα μπορεί να την θεωρήσει κανείς ακόμα επίκαιρη.
Αφθονη ροπή, τραβηγμα από χαμηλα που δεν σε προβληματίζει μέσα στην πολη, αρκετή προστασία από το φαιρινγκ και καλές αναρτήσεις που δεν με έχουν φοβίσει ποτέ.
Ανταλλακτικά άφθονα και τα πάντα διαθέσιμα απο την αντιπροσωπεία της γιαμάχα εδω στην Ελλάδα.
(μέχρι και κάλυμα σέλας υπήρχε διαθέσιμο, στο χρώμα της χρονιάς του μοντέλου, ασχετα αν τελικά έφτιαξα ενα από καλυτερο υλικό σε ειδικό ταπετσέρη)
Αν λοιπόν έχεις να κάνεις με μηχανή σωστα συντηρημένη από μερακλή, νομίζω οτι είναι μια επιλογή που θα ευχαριστηθείς για παρα πολύ καιρο.
Αυτή που είδα στο link που εβαλες, μου δείχνει απο τις πλέον συντηρημένες που κυκλοφορούν.
Αν εχει οντως και τοσα λιγα χλμ (πιθανό αν ο ιδιοκτήτης ηταν ο πρωτος της κάτοχος και την χρησιμοποιούσε επιλεκτικα) τοτε νομίζω ότι είναι μια πολύ καλή ευκαρία!
Καλή επιλογή!
:beer:

joman
21/05/2007, 19:36
Αντώνη πολύ κατατοπιστικά τα σχόλιά σου, και σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες για να με βοηθήσεις.
Τελικά όμως έχω καταλήξει στη γερμανική μηχανή..
Αν όλα πάνε καλά σύντομα θα κυκλοφορώ με την BMW.
Έχω βρει 2 σε καλή τιμή, και χρονολογίας 1998,
Η μια στα 2500 ευρώ με 15000 χιλιόμετρα, και η άλλη στα 2000 με 32000 χιλιόμετρα.
Από τις φωτογραφίες όμως βλέπω μερικές διαφορές στις δυο μηχανές(ταμπλώ τιμόνι και πλαστικά), ενώ υποτίθεται πως είναι της ίδιας χρονιάς.
Φυσιολογικά δεν θα έπρεπε να είναι ίδιες ;
Μήπως πέρα από τις μικροδιαφορές αυτές υπάρχουν και άλλες σημαντικότερες που ίσως θα έπρεπε να παίξουν κάποιο ρόλο στην επιλογή της μιας ή της άλλης ;
Δεν ξέρω αν έχει κυκλοφορήσει αρκετά στην Ελλάδα(το εύχομαι πάντως)αλλά αν κάποιος γνωρίζει ή έχει προσωπική εμπειρία στα συγκεκριμένα μοντέλα ας μου πει τη γνώμη του.
Άντε και σύντομα ελπίζω πραγματικό μέλος του φόρουμ.:)
Α, αγόρασα ήδη το κράνος, πρόκειται για το fs-10 της HJC, (τιμή 250 ευρώ), ελπίζω να αξίζει , και αν , Θεός φυλάξει χρειαστεί κάποια φορά να μου το γλιτώσει το ξεροκέφαλο.
*Γράφω από κάτω τους συνδέσμους με τις φωτογραφίες από τις δυο μηχανές σε περίπτωση που κάποιος γνωρίζει τις διαφορές τους.

http://www.kapaza.be/Motos/BMW/5066817/BMW_f650.html

http://www.kapaza.be/Motos/BMW/4393031/Mooie_blauwe_BMW_F_650.html

Respect
21/05/2007, 21:03
Χωρίς να είμαι σίγουρος, έχω την αίσθηση ό,τι το μαύρο είναι πιο καινούριο.
Και σίγουρα πιο ωραίο!
Και πιο φθηνό!

Μήπως στο μπλε 1998 είναι η ημερομηνία 1ης αδείας; Αλλά σα μοντέλο να είναι πιο παλιό;

joman
21/05/2007, 21:23
Χμ,..
Λες ε ;
Εγώ είχα την εντύπωση για ακριβώς το αντίθετο
Αξιοσημείωτο είναι πως ενώ σαν την μαύρη έχω βρει πολλές, σε διάφορες ημερομηνίες κατασκευής, σαν την μπλε δεν έχω ξαναδεί πουθενά…
Και δεν απαντούνε και στο τηλέφωνο :cry:
Κανένας με προσωπική εμπειρία ;

joman
24/05/2007, 15:59
Εππ…
Δέχομαι μεγιές !
Την αγόρασα τελικά.
Και ποια ε ; βρήκα μια transalp σε καλή κατάσταση(απ αυτά που εγώ είδα τουλάχιστον)
Μοντέλο 1996, 36000 χιλιόμετρα και στις 2500 ευρώ.
Ο άνθρωπος που την πουλούσε αρκετά σοβαρός, και μάλλον την καλοσυντηρούσε.
Πέρα από κάποια παλιά διαρροή στον εμπρός κύλινδρο , τα πάντα φαίνονται εντάξει.
Ο ίδιος μου είπε πως είχε μια διαρροή στο καρμπυρατέρ παλιότερα και απλά αλλοίωσε λίγο το χρώμα του κυλίνδρου(το πρόβλημα φυσικά επισκευάστηκε).
Επισυνάπτω και δυο φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας.
Ελπίζω πάντως να έλεγε την αλήθεια και να μην μετανιώσω για την αγορά.
Για να ακούσω λοιπόν γνώμες !!


90050

joman
24/05/2007, 16:00
το μοτερ 1


90051

joman
24/05/2007, 16:01
το μοτερ φωτό 2


90052

joman
24/05/2007, 16:03
και 3


90053