PDA

View Full Version : Καταγγελία Ταρίφα



nelson
15/05/2007, 16:47
Γεια χαρά,

σήμερα τα ξημερώματα και ύστερα απο ένα πολυήμερο και κουραστικό ταξίδι φτάνω στο λιμάνι
του Ηρακλείου. Συνήθως ταξιδεύω με τη μηχανή αλλά αυτή τη φορά έπρεπε να την αφήσω πίσω. Καθότι ιδιαίτερα ταλαιπωρημένος και παρόλο που δε το συνηθίζω είπα να πάρω ταξί.
Σημειωτέον οτι ήρθα προχθές απο Δανία όπου έπαθα πραγματικά πλάκα με το επίπεδο εξυπηρέτησης και συμπεριφοράς των Taxi. Κύριοι και επαγγελματίες!

Σκηνικό 1 - Ταξιτζής Α : Ταξιτζής - Που πας?
Εγώ - Είσαι ελεύθερος?
Ταξιτζής - Ναι αλλά δε παώ μακριά!
Δε του απαντάω και πάω στο επόμενο ταξί.

Σκηνικό 2 - Ταξιτζής Β : Βλέπω αναμένο το σήμα "ΕΛΕΥΘΕΡΟ" και μπαίνω και κάθομαι.
Ο τύπος πήρε άλλους 3 επιβάτες! Εκείνη τη στιγμή δε με
πολυενόχλησε αλλά έχει συνέχεια. Παραβλέπει σήμα που προειδοποιεί
οτι γίνονται έργα με αποτέλεσμα μετά να πρέπει να ξαναγυρίσει μια
σημαντική απόσταση πίσω. Το οτι πήγαινε με μια κάποια ταχύτητα,
αν και τυπικά παράνομο, ας το παραβλέψουμε... Κάνει νέα
παράκαμψη για να αφήσει έναν επιβάτη και μετά στον προοροσμό
μου. Εκεί μου ζήτησε 50% παραπάνω απ'ότι είχα πληρώσει το Πάσχα
για την ίδια διαδρομή και μονή κούρσα (δηλ. νόμιμη). Το Πάσχα
σημειωτέον οτι έπαιζε και δώρο! Α, και προφανώς χωρίς
ενεργοποιημένο ταξίμετρο (μήπως είμαι περίεργος?).

Δε κάθισα να του εξηγήσω, του είπα οτι αυτός παίρνει τα λεφτά που
ζήτησε, εγώ παίρνω τις πινακίδες του και θα τα πούμε αργότερα.

Πριν απο λίγο έκανα καταγγελία στο ΙΝΚΑ και παρόλο που είχα
κάποιους δισταγμούς (καθώς δεν είμαι ηρακλειότης) τους έδωσα τα
πλήρη μου στοιχεία. Άντε να δούμε τι θα γίνει τώρα... αν γίνει...


Αυτά.

TATAR
15/05/2007, 17:01
Τίποτα δεν θα γίνει. Είναι κράτος εν κράτει (άν και είναι σαφώς πιο ήπιοι απο τους αθηναίους κομμάντος)
Μπουντουράκη ζείς εσύ μας οδηγείς!!!:D :D

lampros_fazer
15/05/2007, 18:44
Εκτός από την καταγγελία (μήπως ήταν καλύτερα να πάρεις αστυνομία?) δεν έπρεπε να του δώσεις αυτά που σου ζήτησε..Να του έδινες το ποσό που είχες πληρώσει για την ίδια διαδρομή κι αν είχε αντιρρήσεις φώναζες και αστυνομία..

nelson
16/05/2007, 11:01
αυτή τη φορά θα κάνω απλώς καταγγελία.
αλλά την επόμενη φορά που ταξιτζής που θα με βάλει να περιμένω για να γεμίσει πελάτες ή δε θα ενεργοποιήσει ταξίμετρο θα πάρω απευθείας αστυνομία.

παρεπιπτόντως, ξέρει κανείς τι προβλέπεται σχετικά με το να κόβουν αποδείξεις?

veagle
21/05/2007, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson


παρεπιπτόντως, ξέρει κανείς τι προβλέπεται σχετικά με το να κόβουν αποδείξεις?

Να ζητάτε πάντα απόδειξη απο την αρχή της κούρσας κιόλλας, ώστε να μπορέσετε να το ελέγξετε έστω και λίγο, διότι αν θέλουν να στην κάνουν, όλο και κάτι θα βρουν!

ΖΗΤΑΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΕΣΕΙΣ ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΕΙ

Ευτυχώς εδώ ΚΑΒΑΛΑ που είμαι εκτός απο τρελούς "ΤΑΡΙΦΕΣ" δεν έχω παρατηρήσει πολλές μλκς. (Σημείωση: Δεν παίρνω συχνά ταξί)

Gandalf dr685sm
21/05/2007, 08:44
απο φίλο που οδηγεί ΤΑΧΙ...

1) Πολλαπλές κούρσες μπορεί να κάνει μόνο μετά την συμφωνία με τον/τους ήδη επιβαίνοντες στο όχημα. Διαφορετικά δεν μπορεί.

2)Αποδείξεις ακόμα δεν είναι τύποις υποχρεωμένοι, αν και τελευταία τους έχουν στριμώξει αρκετά. Παρόλα αυτά είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν αν ζητήσεις. Μην περιμένεις διάτρητη απο εφορία όμως.

3)Σε περίπτωση διαφωνίας καταβολής του αντιτίμου, τότε πάς σφαίρα στην αστυνομία μαζί του , και λύνονται εκεί οι διαφορές σας.

Πάντως απο την στιγμή που το ταξίμετρο ήταν κλειστό πως σου έβγαλε το ποσό που πρέπει να πληρώσεις;... Δια μαγείας;...Σίγουρα σου έπιασε τον "πισινούλι" και κακώς που δεν τον πήγες στην αστυνομία.


Gandalf

nelson
21/05/2007, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
απο την στιγμή που το ταξίμετρο ήταν κλειστό πως σου έβγαλε το ποσό Gandalf

όχι οτι το υποστηρίζω αλλά αν υπάρχουν κάποιες "εμπειρικές" τιμές για δεδομένες διαδρομές,
αν εχεις παρατηρήσει σε αεροδρομια, λιμάνια και καμια πλατεία τουριστικής περιοχής, όπου έχει πιάτσα έχει και κάποιες πινακίδες με τις τιμές αυτές. δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν είδα στο ηράκλειο.
τεσπα...

[QUOTE][i] Σίγουρα σου έπιασε τον "πισινούλι" ...Gandalf [/B][/QUOTE :rotflmao:
ναι, δυστυχώς...:rotflmao:


για την ιστορία πάντως δεν υπήρξε κάποια εξέλιξη, οπότε όπως είπα και κάπου παραπάνω απο δω και πέρα όταν γίνεται μ@λ@κί@ απο ταρίφα, ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ !!!

mystique
21/05/2007, 11:52
Υπάρχει μόνο ένα μέρος στην Αθήνα όπου μπορείτε να συντάξετε επίσημη καταγγελία:

Διεύθυνση Τροχαίας Αθηνών
24-26, Οδός Δεληγιάννη, Μεταξουργείο
Τηλ. 210 5230 111
Μεταξουργείο


ΚΑΙ ΕΔΩ ... (http://www.athensinfoguide.com/gr/gettingaroundtaxis.htm)


και μην το αφησεις! :evil:

:wave2:

mystique
21/05/2007, 11:56
1 στοιχειο ακομα....


Σωματείο Ιδιοκτητών Ταξί Αθήνας, Μάρνη 17, τηλ. 210 5239524 και στο ΚΕΚ-ΟΤΕΚ, Φαραντάτων 4, τηλ. 210 7704066.



καλη τυχη & αν θες πες και σε μας τι εγινε....



:winka:

Trans
21/05/2007, 13:44
το καλύτερο βεβαίως που μπορείς να κάνεις (αν έχεις όρεξη και ώρα) είναι όταν σε ρωτήσει που πας (κι αν σου έχει κάνει μαλακία στο ενδιάμεσο) να του πεις τον δρόμο που είναι το ΑΤ της γειτονιάς σου. Για το παράδειγμα καθότι Κυψελιώτης θα του έλεγα Θήρας, λίγο πριν την Φωκίωνος.... Αν σου έχει κάνει την μαλακία μόλις φτάσετε έξω από το τμήμα κατεβαίνεις σαν κύριος και μπαίνεις μέσα.... Αν θέλει ας ακολουθήσει, αν φύγει θα σου έρθει τζάμπα η κούρσα.

Έτσι ούτε τσακωμοί στο αυτοκίνητο, ούτε φωνές ούτε να συγχίζεσαι.....

iziogas
22/05/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
απο φίλο που οδηγεί ΤΑΧΙ...

1) Πολλαπλές κούρσες μπορεί να κάνει μόνο μετά την συμφωνία με τον/τους ήδη επιβαίνοντες στο όχημα. Διαφορετικά δεν μπορεί.


Δεν μπορεί ούτως ή άλλως. Άλλο τι κάνουν, τι ανεχόμαστε ή τι θέλουμε κάποιες φορές (για να σε δω να θες να πας κέντρο το πρωί, πως θα παρακαλάς να σε πάρει διπλή κούρσα)
Είναι κάτι σαν εμάς που οδηγάμε ανάμεσα στα αυτοκίνητα.



3)Σε περίπτωση διαφωνίας καταβολής του αντιτίμου, τότε πάς σφαίρα στην αστυνομία μαζί του , και λύνονται εκεί οι διαφορές σας.

+1



Πάντως απο την στιγμή που το ταξίμετρο ήταν κλειστό πως σου έβγαλε το ποσό που πρέπει να πληρώσεις;... Δια μαγείας;...Σίγουρα σου έπιασε τον "πισινούλι" και κακώς που δεν τον πήγες στην αστυνομία.

+101


Αρχικά δημιουργήθηκε από Trans
το καλύτερο βεβαίως που μπορείς να κάνεις (αν έχεις όρεξη και ώρα) είναι όταν σε ρωτήσει που πας (κι αν σου έχει κάνει μαλακία στο ενδιάμεσο) να του πεις τον δρόμο που είναι το ΑΤ της γειτονιάς σου. Για το παράδειγμα καθότι Κυψελιώτης θα του έλεγα Θήρας, λίγο πριν την Φωκίωνος.... Αν σου έχει κάνει την μαλακία μόλις φτάσετε έξω από το τμήμα κατεβαίνεις σαν κύριος και μπαίνεις μέσα.... Αν θέλει ας ακολουθήσει, αν φύγει θα σου έρθει τζάμπα η κούρσα.

Έτσι ούτε τσακωμοί στο αυτοκίνητο, ούτε φωνές ούτε να συγχίζεσαι.....

Τέλειο! Θα το εφαρμόσω!


Υ.Γ.
Μιλώντας εκ πείρας (ναι, έχω κάνει ταρίφας) έχω να σας πω ότι είναι δύσκολη δουλειά που αναγκαστικά σε κάνει σκληρό.
Αν εγώ έβλεπα ότι θα μπλέξω στην κίνηση άδειος, δεν είχα ΚΑΝΕΝΑ ενδοιασμό να κλείσω λεωφορειολωρίδες, μηχανάκια κλπ προκειμένου να πιάσω πελάτη, και ΧΕΣΤΗΚΑ κι αν με βρίζανε. Ούτε οι πελάτες είναι όλοι άγιοι άνθρωποι που δεν θέλουν να σε κλέψουν.

Σίγουρα όμως είναι εντελώς προβλέψιμοι μέσα στην κίνηση.