PDA

View Full Version : προβλημα.........



pizzahot
16/05/2007, 19:22
Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα προβλημα με τη μηχανη μου. Πριν μια εβδομαδα εκανα αλλαγη λαδιων (4.000 χλμ). Ξεκινησα να παω μια βολτα στη λιμνη κερκινη. Μολις το μοτερ ζεσταθηκε αρχισε να μην μου βγαζει ευκολα την νεκρα εως πολυ δυσκολα. Γυρισα πισω πηγα στον μηχανικο μου και του ειπα τη εγινε. Μου ειπε να το αφησω και θα το δει. Οταν το πηρα ο συμπλεκτης ηταν πολυ καλος, μαλακος, και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που ζεσταθηκε παλι το μοτερ και αρχισε τα ιδια. Εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει? Πριν 4000χλμ αλλαξα δισκο συμπλεκτη. Απλα το προβλημα το παρουσιασε μολις αλλαξα τα λαδια. Τα λαδια που μου εβαλε ειναι 20-50 elf ημισυνθετικα.

pizzahot
17/05/2007, 13:09
afrotwin ......................... που εισαι να μου δωσεις τα φωτα σου

Nostra
17/05/2007, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από pizzahot
Πριν 4000χλμ αλλαξα δισκο συμπλεκτη.

πόσο σίγουρος είσαι γι' αυτό? :evil:

:confused:

:wave2:

afrotwin
17/05/2007, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από pizzahot
Καλησπερα σε ολους. Εχω ενα προβλημα με τη μηχανη μου. Πριν μια εβδομαδα εκανα αλλαγη λαδιων (4.000 χλμ). Ξεκινησα να παω μια βολτα στη λιμνη κερκινη. Μολις το μοτερ ζεσταθηκε αρχισε να μην μου βγαζει ευκολα την νεκρα εως πολυ δυσκολα. Γυρισα πισω πηγα στον μηχανικο μου και του ειπα τη εγινε. Μου ειπε να το αφησω και θα το δει. Οταν το πηρα ο συμπλεκτης ηταν πολυ καλος, μαλακος, και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που ζεσταθηκε παλι το μοτερ και αρχισε τα ιδια. Εχει κανεις καμια ιδεα του τι μπορει να συμβαινει? Πριν 4000χλμ αλλαξα δισκο συμπλεκτη. Απλα το προβλημα το παρουσιασε μολις αλλαξα τα λαδια. Τα λαδια που μου εβαλε ειναι 20-50 elf ημισυνθετικα.

signomi pou se ka8isterisame

proton 8eloume plires istoriko tis mixanis sou
an tin exis apo metaxirismeni i kenouria

pote kanis geniko service


se pio mastora pas


ke posa xilometra exi to konter


as poume to na min vriskis efkola nekra mpori na ofilete sto ksesfigmeno levie taxititon...
to kivotio taxititon ine 8orivodes?
alazi efkola taxitites?
an kseris odigika pos tis simperifer8ike o proin i esi diladi an ginontousan nevrikes alages stis taxitites ke exi f8ari i fourketa...

episis to oti zestenete poli ke ginonte ta ladia nero ine ena provlima

alakseta me bel ray 20-50 imisin8etika

kitakse to paraflou sto psigio nerou

simantiko pantos ine na mas pis pos odigas an ise epi8etikos odigos
an exis psila to relanti pano apo 1000 strofes ke ala tetia

gia na zestenete prepi na ksexnas na alazis taxitites
na min exis igra nera ladia

kalo 8a itan na tin feris na se doume pos tin odigas ke na tin akousoume

ala tora ine diskolo

grapse mia pantos ka8e ti pou afora tin mixani sou istorika

OldMan
17/05/2007, 15:22
Μέχρι να γράψεις το πλήρες ιστορικό της μοτό και να σου απαντήσει ο καραφλός ασχημάντρας, άλλαξε τα λάδια σου γιατί ή σου έβαλαν απεσταγμένο νεράκι ή γίνανε απεσταγμένο νεράκι !! :wave2:

afrotwin
17/05/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μέχρι να γράψεις το πλήρες ιστορικό της μοτό και να σου απαντήσει ο καραφλός ασχημάντρας, άλλαξε τα λάδια σου γιατί ή σου έβαλαν απεσταγμένο νεράκι ή γίνανε απεσταγμένο νεράκι !! :wave2:

o patsino ke o nteniro den itan omorfi ala itan goiteftiki
kapetan mpougatsa:rotflmao:

ke aston na tsekari ke ta nera tou giati mpori ta elf na kanoun mono gia skouriasmena paksimadia ala den ine fisiologiko se taksidi na pironi toso...

sou filo glika to sverko
fantazome kseris giati?...:rotflmao:

OldMan
17/05/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
sou filo glika to sverko
fantazome kseris giati?...:rotflmao:
Giati agorases kainouria skala gia na min filas alla pragmata ??? :blush:

afrotwin
17/05/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Giati agorases kainouria skala gia na min filas alla pragmata ??? :blush:

exi vre xazo giati ime apo piso sou....
:rotflmao: :rotflmao:

pizzahot
17/05/2007, 16:45
λοιπον εχουμε και λεμε. την πηρα το καλοκαιρι.το κοντερ εγραφε 20.000 χλμ περιπου. εγω αλλαξα δισκο συμπλεκτη, αλυσιδα, γραναζια και γενικο σερβις μετα απο περιπου 1000 χλμ. δεν ειμαι επιθετικος οδηγος. οδηγαω αρκετα αργα. (100-110 χλμ) τωρα. μολις εκανα αλλαγη λαδιων στις 4000χλμ ξεκινησα να παω βολτα. παω να παρω την κοπελα μου αλλα μεχρι να παω λογο κινησης ανεβασε θερμοκρασια (λογικο δεν ειναι μεσα στην πολη). μολις ανεβασε θερμοκρασια αρχισε να βγαζει νεκρα δυσκολα. πηγα βολτα και γυρισα πισω στον μηχανικο μου (τον οποιο γνωριζω χρονια λογο δουλειας) και του λεω τη συμβαινει. μου ειπε να το παω κρυο να το δει. το παω την αλλη μερα παω στη δουλεια και παω να το παρω. ο συμπλεκτης ειχε γινει τοσο μαλακος σαν τα καινουργια. βαζω βγαζω νεκρα ολα καλα.:lol: :lol: :lol: τωρα λεω θα παω βολτα. παω παλι να παρω την κοπελα μου και μεχρι να παω ζεσταθηκε παλι η μηχανη και αρχισε τα ιδια. παω στο χωριο μου εκει ποτε το εκανε ποτε δεν το εκανε. μαλλον κρυωσε λιγο. οταν γυρισα περασα απο τον γιαννη τον κατσεα ενα μηχανικο στην νεαπολη (που ειναι κατοχος αφρικα και ειναι και στη λεσχη) του τα λεω μου λεει να παω να ρωτησω τη λαδια μου εβαλε και μου ειπε οτι αυτος χρησιμοποιει 20-50 gp φουλ συνθετικα. παω την αλλη μερα στον δικο μου μου λεει οτι εχει βαλει 20-50 ημισυνθετικα (οτι λεγατε και στα διαφορα ποστ που διαβασα).
μου ειπε επισης να κρατησω λιγο καιρο αυτα και να βαλουμε 10-40 γιατι μπορει να ειναι η καμπανα λιγο φθαρμενη και το πιο λεπτο λαδι να κανει πιο καλη δουλεια. αν ξεχασα κατι ρωτηστε με. το φαινομενο παρατηρηθηκε μετε την αλλαγη λαδιων

pizzahot
17/05/2007, 16:58
συμπληρωμα γιατι ξεχασα μερικα πραγματα.

οπως ειπα οταν ειναι κρυο οι ταχυτες αλλαζουν πολυ ευκολα δεν κανει καθολου θορυβο μολις ζεσταθει μπαινουν λιγο πιο καρφοτες.

δεν ξερω τι εκανε ο προηγουμενος.

μετα το ρυθμισμα που εκανε ο μηχανικος (ειπε οτι εχει μια βιδα στους δισκους και απο εκει θα το ρυθμιση) ο συμπλεκτης εγινε πολυ μαλακος. αλλα η νεκρα δεν βγαινει ευκολα.

η μηχανη δεν ανεβαζει θερμορκασια. απλα οταν πας μεσα στην πολη σταματα ξεκινα και εξω εχει πιασει 35 βαθμους πιστευω λογικο ειναι να ανεβασει θερμοκρασια. στο ταξιδι ειναι νορμαλ η θερμοκρασια της

καλο θα ηταν να ερθω αλλα ειμαι απο θεσ/νικη

afrotwin
17/05/2007, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από pizzahot
συμπληρωμα γιατι ξεχασα μερικα πραγματα.

οπως ειπα οταν ειναι κρυο οι ταχυτες αλλαζουν πολυ ευκολα δεν κανει καθολου θορυβο μολις ζεσταθει μπαινουν λιγο πιο καρφοτες.

δεν ξερω τι εκανε ο προηγουμενος.

μετα το ρυθμισμα που εκανε ο μηχανικος (ειπε οτι εχει μια βιδα στους δισκους και απο εκει θα το ρυθμιση) ο συμπλεκτης εγινε πολυ μαλακος. αλλα η νεκρα δεν βγαινει ευκολα.

η μηχανη δεν ανεβαζει θερμορκασια. απλα οταν πας μεσα στην πολη σταματα ξεκινα και εξω εχει πιασει 35 βαθμους πιστευω λογικο ειναι να ανεβασει θερμοκρασια. στο ταξιδι ειναι νορμαλ η θερμοκρασια της

καλο θα ηταν να ερθω αλλα ειμαι απο θεσ/νικη

oreaaaaaaa
malon prepi na vris enan kalo mastora na exi pira sta africa
kapia vlakia sou exi kani stous diskous o mixanikos sou

episis ine fisiologiko na xtipane proti deftera sto africa
gia afto katevazoume to relanti katop apo 1000 strofes
i mexri xilies

kane ena kalo elenxo ke min pigenis na paris tin kopela sou afto kani kako stin mixani:rotflmao:

meta apo kapia xiliometra ine fisiologiko na xtipai i kampana sta africa den tin pirazoume...

an 8es na sou stiloume to manual tis africa se CD na to pas sto mixaniko sou na di ti prepi na kani

episis na tous apagorepsis tis patentes

ke na rotas an exoun ksana kani service se africa den ftani na ine mixaniki prepi na exoun ke pira

an den exis alaksi kampana kapia patatia sou exi kani o mixanikos sou rixtou fapes...:lol:

pizzahot
17/05/2007, 23:11
AFROTWIN νομιζω εχεις δικαιο......

αν παω βολτα μονος μου η μηχανη ειναι μια χαρα.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μαλλον κουβαλαω μια μαυρη γατα μαζι μου.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν μας ακουσει κανεις θα εχουμε προβληματα.

στο θεμα μας.
ο μαστορας ειναι πολυ καλος. εχει πειρα σε αφρικα, τρανςαλπ, βαραντερο, γενικα στα χοντα.

υπαρχει περιπτωσει το λαδι να ηταν μαπα?

μου ειπε για 10-40 να βαλουμε επειδη ειναι πιο λεπτο για να λιπαινετε καλυτερα η καμπανα. ισχυει αυτο? να δοκιμασω να βαλω bel-ray 20-50?

παντως ξαναλεω οτι το προβλημα αρχισε μετα την αλλαγη λαδιων. πριν ηταν μια χαρα

DimChios
18/05/2007, 03:41
Εμένα η μόνες φορές που είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα ήταν όταν τα είχε φτύσει για τα καλα η ντίζα του συμπλέκτη!
Εντελώς αρύθμιστη και στα τελευταία της!

Και το έσκιζα το μηχανάκι λέμε!

Λάδια 15-50 και 20-50 (όταν έβαλα μυαλό :rolleyes: )

Είχα 80.000 χλμ + όσα μπορεί να λέιπανε από το κοντέρ...

Κάτι γίνεται λοιπόν, πήγαινε ψάξ το κι αλλού!

:wave2:

Vegeta
18/05/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από pizzahot

...μου ειπε για 10-40 να βαλουμε επειδη ειναι πιο λεπτο για να λιπαινετε καλυτερα η καμπανα. ισχυει αυτο? να δοκιμασω να βαλω bel-ray 20-50?

παντως ξαναλεω οτι το προβλημα αρχισε μετα την αλλαγη λαδιων. πριν ηταν μια χαρα

Το λεπτό λάδι θα σε βοηθήσει στο κρύο αλλά στη ζέστη και την υπερθέρμανση ίσως είναι και χειρότερο καθώς δε μένει πάνω στις επιφάνειες για να τις λιπάνει. To Africa γενικά εκ’ κατασκευής έχει μεγάλες ανοχές όπου και πάλι εκεί ένα λεπτό -ή full συνθετικό λάδι δε θεωρώ ότι ωφελεί, κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη.
Θα σου πρότεινα Motul 5100 semisynthetic 15W-50 (Technosynthese το ονομάζει). Περιέχει επίσης πρόσθετα για την ομαλή λειτουργία του κιβωτίου που μπορώ να σε βεβαιώσω μετά από 15 χρόνια χρήσης σε τρεις διαφορετικές μηχανές (τα 9 από αυτά σε Africa) ότι πραγματικά κάνει δουλειά.

afrotwin
18/05/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pizzahot
AFROTWIN νομιζω εχεις δικαιο......

αν παω βολτα μονος μου η μηχανη ειναι μια χαρα.....:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

μαλλον κουβαλαω μια μαυρη γατα μαζι μου.......:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αν μας ακουσει κανεις θα εχουμε προβληματα.

στο θεμα μας.
ο μαστορας ειναι πολυ καλος. εχει πειρα σε αφρικα, τρανςαλπ, βαραντερο, γενικα στα χοντα.

υπαρχει περιπτωσει το λαδι να ηταν μαπα?

μου ειπε για 10-40 να βαλουμε επειδη ειναι πιο λεπτο για να λιπαινετε καλυτερα η καμπανα. ισχυει αυτο? να δοκιμασω να βαλω bel-ray 20-50?

παντως ξαναλεω οτι το προβλημα αρχισε μετα την αλλαγη λαδιων. πριν ηταν μια χαρα

stin elada oxi 10-40 i 8ermokrasies ine poli ipsiloteres ke 8a exis provlima

episis den xriazete foul sin8etiko

vale ena poli kalo l,adi prodiagrafon 20-50 ke 8a ise entaksi

to bel ray to sistinoume giati ine poli kali timi pros apodosi...

pizzahot
18/05/2007, 15:39
το ξερω οτι το 10-40 ειναι ψιλο. αυτο μου ειπε και ο μηχανικος. αυτος μου εβαλε 20-50 elf. σημερα που πηγα να παρω λαδια για το παπακι ειδα οτι η bel ray εχει κατι λαδια για v-twin κινητηρες. εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα λαδια? τα παιδια εκει μου ειπαν οτι ειναι το ιδιο με τα 20-50.

υπαρχει περιπτωσει το λαδι που μου εβαλε ο δικος μου να ηταν απο την εταιρια λιγο σκαρτο?

την κυριακη (πρωτα ο Θεος) θα παω στο χωριο μου. θα εχει και αγωνες ντρακστερ. αυτη τη φορα θα παω μονος μου afrotwin..... :lol: :lol: :lol: :lol: για να δω τα αποτελσματα.

να ρωτησω και κατι αλλο.

μπορει τα λαδια μετα απο μερικα χιλιομετρα να στρωσουν. δηλαδη να δουλευουν καλυτερα?

εσεις τι λαδια βαζετε ρε παιδια?

(ευχαριστω και παλι γιατι γινομαι λιγο υπερβολικος αλλα θελω η μηχανη μου να δουλευει αψογα)

pizzahot
20/05/2007, 20:01
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:


afrotwin νομιζες οτι θα γλυτωνα ετσι ευκολα.................

αν δεν παρεις την κοπελα σου βολτα.....................

βρεχει συνεχομενα για δυο μερες (μεγαλη καταρα). ακομα και οι αγωνες αναβληθηκαν.

μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.........

δεν πειραζει εμεις να ειμαστε καλα και ολα τα αλλα θα γινουν

:beer: :beer: :beer: :beer:

στην επομενη βολτα θα δουμε τα λαδια.

παντως αν μπορειτε να μου πειτε εσεις τι βαζετε θα το εκτιμουσα. ευχαριστω

pizzahot
20/05/2007, 23:07
[i]δεν πειραζει εμεις να ειμαστε καλα και ολα τα αλλα θα γινουν

:beer: :beer: :beer: :beer:

στην επομενη βολτα θα δουμε τα λαδια.

παντως αν μπορειτε να μου πειτε εσεις τι βαζετε θα το εκτιμουσα. ευχαριστω [/B]



:sun: :sun: :sun: :sun: :sun: :sun:


που ειναι ο ηλιος οεο???????????????