PDA

View Full Version : Μια καθημερινή ιστορία , σε ενα οχι και τόσο φανταστικό σενάριο....



Gandalf dr685sm
17/05/2007, 16:45
Ελληνικός τρόπος αγοράς μηχανής.

Είναι λοιπόν εκείνη η εποχή που ο γνήσιος Νεο-Έλληνας πάει να αγοράσει μηχανή. Άνοιξη σου λέει.... έχει ζεστάνει ο καιρός και εμείς μέσα στην αυτοκινητάρα μας δεν λέει...
Ας έχει turbo, ζαντολάστιχα, clima, EBS, ABS, EBD, CBS, TIR και όλους τους άλλους συνδυασμούς γραμμάτων , όπως και να το κάνεις, δεν μπορείς να περιμένεις μια ώρα στα φανάρια τον άλλον να ξεκινήσει..... πόσο μάλλον να ψάξεις για παρκάρισμα.
Άσε καλύτερα πάμε για μηχανή, λοιπόν.
Η επόμενη σκηνή βρίσκει τον τύπο να ψάχνει μέσα σε περιοδικά όπου διαβάζει για φρένα, στροφές, γκάζια... πολλά γκάζια... ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΚΑΖΙΑ...
«ρε γμτ.. εγώ γιατί ξόδεψα ενα κάρο λεφτά για το 4τροχο να φτάσω τα μισά άλογα των μηχανών;»

Συνεχίζει λοιπόν και βλέπει το ένα , το άλλο, το δείνα , το κείνο... ΞΑΦΝΙΚΑ... ώωωω ..θαύμα είναι αυτό... ταιριάζει και με εκείνο το πουκάμισο που έχω και έχει και όγκο (σ.σ. είναι γνωστό το γνωμικό περί ογκοδέστατων οχημάτων και γεννητικών οργάνων :lol: ).
«Θα την καβαλάω και θα ρίχνω κάτι φραπεδιές στο Μικρολίμανο να χαζεύουν τα πιπίνια.»...σκέφτεται. Ας μην ξεχνάμε οτι ο πρωταρχικός ρόλος μιας μηχανής είναι άλλωστε να αράζει μπροστά σε cafe και να ζαλίζει τα πιπίνια , μέχρι να σκάσει το greek kamaki- αναβάτης της.

Tespa για να μην το τραβάμε, φτάνουμε στο σημείο που πάει στο μαγαζί για αγορά της συγκεκριμένης μηχανής. Ακολουθεί λοιπόν απολαυστικός διάλογος μεταξύ πωλητή που βρήκε θύμα και φυσικά του ατόμου εδώ.
Θύμα. – Καλημέρα.
Πωλητής. - ....μέρα...!!! (με βλέμα που κοιτάει απο πανω ώς κάτω, καθώς η mitsuko και το μεγάλο δάχτυλο του ποδιούτου θύματος σουλατσάρουν στο πάτωμα )
Θύμα. – Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μηχανή.
Πωλητής – Έχετε δεί κάτι συγκεκριμένο στο μαγαζί μας;
Θύμα. – οχι.. σε περιοδικό (βλέμα του «ωχ τι πάθαμε πάλι» απο τον Πωλητή). Νομίζω οτι ήταν κάποιο Kawazuki ή ανάλογο. Αν θυμάμαι καλά είχε κοντά στα 7000? και νομίζω οτι είναι μοντέλο JSXR.
Πωλητής. – (σκέψη... τα πιάσαμε τα λεφτά μας τώρα!).. Ναι , μάλλον για το GSXR μεταχειρισμένο που έχουμε λέτε.
Τον πάει λοιπόν σε μια σειρά απο μηχανές στο βάθος του μαγαζιού που είναι παρατεταγμένα κάποια «κουρέλια» της περασμένης δεκαετίας. Του δείχνει ενα GSXR750 του ’97.
Πωλητής-..(με τόνο εμφατικό)...Αυτό!
Θύμα – (το κοιτάει καλά καλά)...Μάλιστα...σαν ταλαιπωρημένο φαίνεται.
Πωλητής. – Τι λέτε κύριε (μαλακά που έχεις και άποψη)... είναι διαμάντι το συγκεκριμένο. Καλοσυντηρημένο , το είχε ενα παληκάρι που δεν έχει κάνει καθόλου χιλιόμετρα (σ.σ. μόνο 35.000 όλα πίστα και μέσα στην Αθήνα!!).
Θύμα – (ανεβαίνει επάνω) ...πολύ μικρό είναι ... αφού όταν κάθομαι δεν φτάνω μπροστά να πιάσω το τιμόνι.
Πωλητής – (γμτ... πάλι σε καμηλιέρη πέσαμε... και έχει και μια κοιλάρα)... Εμ κύριε.. πρέπει να σκύψετε και να ακουμπήσετε τους αγκώνες σχεδόν πάνω στα γόνατα σας για να δείτε πόσό είναι τό όριο επαφής με τη μηχανή.. Βλέπετε έχετε clippon μπροστά..(σ.σ. μερικές εμφατικές λέξεις, ανεξάρτητα αν είναι αλήθεια ή οχι ... πάντα κερδίζουν στην πώληση).
Θύμα- ..(μετά απο σκύψιμο, κοκκίνισμα και μερική εξαέρωση ..μεθανίου απο πίσω..χωράει).. μάλιστα.. αυτά τα Κλαπόνια...(ξεκάρδισμα παρακείμενου πελάτη) δεν βγάινουν;...
Πωλητής -..εμ... οχι... μάλλον όμως καλύτερα να δούμε κάτι άλλο.(Εντάξει να πουλήσουμε οχι όμως να τον σκοτώσουμε στο μέλλον μέσω ενός SS!!)
Προχωρούν λοιπόν στο επόμενο και φτάνουν σε ενα on-off..
Θύμα - ... α ωραία.. αυτό είναι το Transalp που μου λένε οι φίλοι μου, οτι είναι εύκολο για οδήγηση;
Πωλητής – «μουρμουρίζοντας»...αν είχε -2 κυλίνδρους και αντί για S στο ντεπόζιτο είχε φτερά, κάτι θα κάναμε... ΟΧΙ κύριε..είναι το Strom…
Θύμα- .. στρώμα;... φίλε μηχανάκι θέλω...
Πωλητής – Το μοντέλο λέγεται Strom. Είναι 1000cc και φυσικά έχει αυτό που μάλλον σας κάνει.. όρθια θέση.
Θύμα – Α μάλιστα.. έχει δηλαδή 1000 ίππους (εδώ πέφτει κάτω απο την καρέκλα απο τα γέλια κάποιος που περιμένε για έγκριση χρηματοδότησης στο μαγαζί)... ΞΈΡΩ..ΞΕΡΩ... έχω διαβάσει περιοδικά εγώ.
Πωλητής – (γμτ.. που μπλέξαμε!).. οχι κύριε , είναι 1000 κυβικά και περίπου στα 100 άλογα , λιγότερο όμως στον τροχό.
Θύμα – (Ανεβαίνει στην μηχανή)... α...ωραία... εδώ είναι καλύτερα
Πωλητής – (Σκέψη:... μωρέ με τέτοια κοιλιά...σε κανά TIR καλύτερα θα ήσουν)....ναι όντως σας ταιριάζει καλύτερα.
Θύμα – Για πες πόσο κάνει αυτό;...
Πωλητής – Αυτό είναι καινούριο, μιας και μτχ περιμένω ένα αλλά δεν το έχω ακόμα. Αυτό πάει κοντά στα 11000? με πλήρη εξοπλισμό.
Θύμα – Δηλαδή;..
Πωλητής – Βαλίτσες, bagster, συναγερμό, κάγκελα κτλ.
Θύμα – Στα κάγκελα μπορώ να προσαρμόσω προβόλια δηλαδή;
ΜΠΑΜ...γκουπ...νταπ... στο πίσω γραφείο κάποιος είχε πέσει απο πίσω και τα πόδια του ήταν ψηλα... απο το βάθος ακουγόντουσαν γέλια και χαχανητά.
Πωλητής – εμ.. δεν είναι roll bar κύριε.. κάγκελα προστασίας.
Θύμα. – Μάλιστα .. με ενδιαφέρει αυτό.
Πωλητής – (Ουφ...τελειώσαμε) ωραία..θα έρθετε απο εδώ για τα διαδικαστικά; Ή μήπως θέλετε και κράνος – μπουφάν –γάντια –μπότες; (δεν το πιστεύω τι είπα.. πάω γυρεύοντας!)
Θύμα – Οχι μωρέ... σιγά... καλοκαίρι είναι. Τον χειμώνα είμαι με το αυτοκίνητο αν είναι ασχημος ο καιρός.
Πωλητής – (τι είναι τούτος ρε; )... μα μιλάμε για προστασία απο πτώση και οχι μόνο για καιρό.
Θύμα – Πτώση;.. τι πτώση;.. σιγά μην πέσω Ε-Γ-Ω.. ξέρεις τι οδηγάρα είμαι; Σιγά μην πέσω.
Πωλητής – (κάπου έχω το τηλεφωνο του Μήτσου με το γραφείο τελετών... μην χάσουμε το κελεπούρι)..μισό λεπτό λοιπόν κύριε , να περάσουμε στα διαδικαστικά.
Το θύμα λοιπόν αγοράζει μια μηχανή On-off μεγάλου κυβισμού και μετά απο 15-20 μέρες πάει για την παραλαβή. Μετά απο την διεκπαιρέωση των γραφειοκρατικών , καβαλάει την μηχανή και γυρνάει το κλειδί.
Αφήνει τον συμπλέκτη και ΓΚΑΠ!!!... το μηχανάκι σβύνει...
Πωλητής – Εμ κύριε... το stand σηκώστε. Σβύνει αυτόματα αν είναι κάτω.
Θύμα – α.. μάλιστα το είχα ξεχάσει αυτό. Πάει και καιρός απο το δίπλωμα.. κοντά 16 χρόνια βλέπεις.
Πωλητής – (Ρε που έχω το τηλεφωνο του Μήτσου λέμε!!)
Θύμα – Αίντε γειά!!! Ευχαριστώωωωωωω......γκλακ πρώτη... ωωωωωωωωωω. ΜΠΑΜ-ΜΠΟΥΜ-ΚΡΑΚ-ΚΛΑΝΓΚ-ΚΡΑΚ.
Το Strom είχε αλλάξει πρόσοψη... το mitsuko βλέπεις είχε μπλεχτεί στον ποδόφρενο και δεν βγήκε ποτέ απο εκεί. Έτσι δεν πρόλαβε να φρενάρει και διασχίζοντας το στενό ............Το σκηνικό μεγαλώνει και βλέπουμε τον τύπο να έχει μπεί με το κεφάλι μέσα σε ενα παράθυρο σταθμευμένου αυτοκινήτου , που είχε αφήσει ανοιχτό ο ιδιοκτήτης για το Doberman που είχε μέσα να μην σκάσει.
Ο τύπος ν α έχει περάσει πάνω απο το τιμόνι και η κοιλιά του να έχει σφηνώσει μέσα στο άνοιγμα του παράθυρου με το Doberman να δείχνει οδοντοστοιχεία που θα ζήλευε και η Colgate σε διαφήμιση. Ο ιδιοκτήτης του Ι.Χ να φωνάζει «Αλήτη ...μηχανόβιε»... μου κατέστρεψες το αυτοκίνητο.
Μια γιαγιά να περνάει και να κάνει τον σταυρό της και να ξορκίζει το χοντρό καραφλό δαιμόνιο που μπήκε με το έτσι θέλω στο Ι.Χ και απο απέναντι να είναι ενα σύνολο ανθρώπων που να φτάνουν και να τραβάνε απο τις θηλιές του παντελονιού για να ξεφρακάρει με ανεπιτυχή αποτέλεσμα.
Ο Πωλητής;... εκείνος ακόμα ψάχνει το γαμημένο τηλεφωνο του Μήτσου αλλά και του Γιάννη του Συνεργειά τώρα.

Gandalf

LsKostas
17/05/2007, 16:52
γμτ... πάλι σε καμηλιέρη πέσαμε

...με πηγε αιμα λεμε :bawl: :bawl: :bawl::lol: :bawl: :bawl:

:bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :bawl: :lol: :lol:




Μαγε...ΜΑΓΟΣ εισαι??????????

perastikos
17/05/2007, 16:55
Πάνω κάτω, έστω και με μία δόση υπερβολής και αρκετό χιούμορ :lol: , δεν έχεις άδικο δυστυχώς :rolleyes:

Είναι οι κλασικοί λαλάκες που όταν τους λέω πόσα έδωσα για καλοκαιρινό μπουφάν και γάντια με κοιτάνε με το βλέμμα βρε τον φλωρολαλάκα "Καλά ρε, τόσο κρύο κάνει τον Αύγουστο"... Βέβαια όταν τους εξηγώ οι περισσότεροι ζητάνε συγνώμη και καταλαβαίνουν την πατάτα που πέταξαν.
Μερικοί πάντως είναι στην κατηγορία που περιγράφεις παραπάνω....

Επίσης χαράς το κουράγιο σου για την πληκτρολόγιση αν δεν είναι copy paste ;)

sober
17/05/2007, 19:31
Πολυ καλο....!!!!!!!!


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Aggelos_SV
17/05/2007, 22:59
Πολυ γελιοοοοοοοοοο

:lol: :lol: :lol:

Αλλα εχει και μια αρκετα μεγαλη δοση πραγματικοτητας :rolleyes:

Πολυ Joe bar διαβαζεις :lol: :wave2:

DimChios
18/05/2007, 04:28
:a18: :a10: :beer: :beer: :beer:

evvou
18/05/2007, 12:38
:beer: :beer: :beer: γεια σου ρε Μαγε :beer: :beer: :beer:

Alx 84
18/05/2007, 14:54
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: άπαιχτος!

makis206
18/05/2007, 15:01
:rotflmao: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

:a19: :a19: :a20: :a23: :a19: :beer: :beer:

fou-zou-ar
18/05/2007, 15:33
plaka plaka kapos etsi einai ta pramata me tous mixanovious stin ellada. giauto kai ton xeimona einai to 1/3 tou kalokairiou se arithmo. einai kai sigkekrimeni katigoria on-off akides me zele sto mali kai gyali iliou ala top gun ,gomenaki pisw kai leuko panteloni. kai einai polloi, mia volta na kateveis pros paralia vlepeis apeirous. to kako einai oti trexoun kiolas. egw vasika den tous kakologo...olo to xrono amaksi piksimo theloun na ksefigoun ligo ....omos to gamimeno to kranaki prepei na to forane....isos me ta prostima polloi na valoun mialo apo autous......

sergiosm
18/05/2007, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Θύμα – Οχι μωρέ... σιγά... καλοκαίρι είναι. Τον χειμώνα είμαι με το αυτοκίνητο αν είναι ασχημος ο καιρός.


και ... ρίχνει τους άλλους ....



ΘΕΪΚΟ έγγραψες Αλέξανδε

:beer: :beer: :beer:

zireous
20/05/2007, 02:06
Καλό το στόρι αλλά αυτό που γίνεται συνήθως και είναι πιο τραγικό είναι ότι πάει ο καθένας από μας σε ένα "μαγαζί", του πουλάνε ένα μετάχειρο "από γενικό σέρβις", και λίγες μέρες αργότερα αρχίζουν τα προβλήματα ενώ κανένας δεν του λέει (άμα μπει στο νετ νταξ, μπορεί να το ακούσει) ότι ισχύει εγγύηση ενός έτους για όλα τα μετάχειρα.

Και το χειρότερο είναι ότι ακόμα και σοβαρές ζημιές που μπορεί να είναι επικίνδυνες για τους αρχάριους (που ψιλοδικαιολογούνται να είναι άσχετοι με μηχανές) μερικοί τις αφήνουνε έτσι, με τα γνωστά αποτελέσματα.


Και μή μου πείτε ότι δεν την έχετε πατήσει κάμποσοι έτσι...

Nikoskazer2000
20/05/2007, 03:25
Gandalf...:a18: :a19:

...και να προσθέσω πως ειδικά το καλοκαίρι ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ σε κοιτάνε σαν εξωγήινο και γελάνε αμα τους πεις γιατί φοράς προστατευτικό εξοπλισμό...ακόμα και οι ίδιοι οι συγγενείς σου :sad:

fou-zou-ar
20/05/2007, 21:55
auto to teleutaio pou eipes exeis polu dikio. to prin apo kapoia kalokairia pou eixa allaksei mixani kai eixa paei sena 650 apo 250 eixa ligo fovithi ligo giati apo ta 20 aloga piga sta 50 kai foraga mpoufanaki me ependisis kanoniko....kai mou ti legane oli mexri kai sto spiti....xaxaxaaxaxaxa.

Ταξιδευτής
24/05/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Ελληνικός τρόπος αγοράς μηχανής.

Θύμα – Οχι μωρέ... σιγά... καλοκαίρι είναι. Τον χειμώνα είμαι με το αυτοκίνητο αν είναι ασχημος ο καιρός.
Gandalf

:rolleyes: Eμενα τωρα αυτο ΓΙΑΤΙ μου θυμιζει κατι; http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=720121#post720121


Αρχικά δημιουργήθηκε από doria
εγω προσωπικα δεν το περνω γιατι ειναι ss ούτε γιατι ειναι 1000cc αλλα γιατι ειναι το μονο που μου αρεσει εμφανισιακα και ειναι το μονο που θα αντικαταστισει το αμαξι μου το καλοκαιρι... εγω το θελω για πολυ light μετακινηση και παρκαρισμα στο τσακ μπαμ εξω απο την καφετερια που πεινω τον καφε μου... :a31:

Daemon
24/05/2007, 13:06
Ποσο κοντα στην πραγματικοτητα εισαι φιλε μου... δυστιχως...

Εχω δει τυπο στο μαγαζι να παρει ΧΤ660, να παταει το πισω φρενο και να ρωταει γιατι δεν μπαινουν οι ταχυτητες.. (μετα απο 2-3 μερες ηρθε στο συνεργειο.. τρακαρε..)

Το τι βλεπει και ακους ειναι απιθανα.. :(

danaos75
24/05/2007, 13:18
ελιωσα :rotflmao: :lol: :lol:


(κάπου έχω το τηλεφωνο του Μήτσου με το γραφείο τελετών... μην χάσουμε το κελεπούρι)..

κορυφαιο λεμε...
:rotflmao: :rotflmao:

nocarder
25/05/2007, 12:12
Υπερβολικό το βρίσκω αλλά δεν απέχει πολύ απο την πραγματικότητα...:lol:

Από κάπου όμως δεν πρέπει να ξεκινήσει κάποιος? Πρέπει οπωσδήποτε να πάρει πρώτα βέσπα, μετά πάπια, μετα 125-250 κλπ κλπ μέχρι να φτάσει στο μηχανάκι που τελικά θέλει?

Αποκλείεται δηλαδή κάποιος να αγοράσει για πρώτη μηχανή ενα μεγάλο ον-οφφ και με πολυ προσοχή και σύνεση να φτάσει σιγά-σιγά στο επίπεδο οδήγησης που πρέπει?

Ξαναλέω ότι συμφωνώ ότι το κείμενο αντιπροσωπεύει την πλειονότητα, την ισοπέδωση δεν μπορώ!:beer:

Gandalf dr685sm
25/05/2007, 12:29
Κανείς δεν μιλάει για ισοπέδωση...

Αλλά για την ερώτηση σου θα σου πω , πως ναι... είναι σαφώς ευκολότερο να οδηγήσεις μια μηχανή άνω των 50 ίππων όταν έχεις καβαλήσει και κανά μικρό μηχανάκι και έχεις μια Α εμπειρία στον δρόμο με δίτροχο.
Αν πάρεις απευθείας μηχανή πάνω απο 50 ίππους , οχι οτι θα δυσκολευτείς να το οδηγήσεις, απλά κάθε πτώση (που είναι σίγουρη στον Ελληνικό χώρο) θα είναι πολύ πιο επίπονη τόσο για σένα αλλά και για την τσέπη σου.

Το να έχεις οδηγήσει μικρότερο μηχανάκι απλά σε βοηθάει να μειώσεις τις πιθανότητες να πάθεις κάτι στο μέλλον με κάτι μεγαλύτερο σαν κυβισμό και ιπποδύναμη. Πάρτο δηλαδή σαν στάδιο εκμάθησης που ναι μεν μπορεις να προσπεράσεις αν θες, αλλά καλό θα ήταν για να είσαι πιο "σίγουρος" σε μια μεγάλη , να ξεκινήσεις απο χαμηλά.


Για το ευθυμογράφημα....

Όπως είπες... δυστυχώς... η πλειονότητα.


Gandalf

sergiosm
27/05/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Ποσο κοντα στην πραγματικοτητα εισαι φιλε μου... δυστιχως...

Εχω δει τυπο στο μαγαζι να παρει ΧΤ660, να παταει το πισω φρενο και να ρωταει γιατι δεν μπαινουν οι ταχυτητες.. (μετα απο 2-3 μερες ηρθε στο συνεργειο.. τρακαρε..)

Το τι βλεπει και ακους ειναι απιθανα.. :(



Μα ρε φίλε, από την περιγραφή που κάνεις είναι προφανές ότι του πουλήσατε ελαττωματική μηχανή.
Πήγε ο άνθρωπος να φρενάρει με το αριστερό πόδι (αυτό εκεί δεν είναι το φρένο;;) αλλά δεν φρέναρε...
Είναι προφανές ...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

Gandalf dr685sm
09/06/2009, 11:44
τώρα το θυμήθηκα... up>.... είναι και ο καιρός βλέπεις που θυμίζει παρόμοιες καταστάσεις.

Το ανακυκλώνω λοιπόν , έτσι για λίγο γέλιο, μιας και έχουμε παρασοβαρέψει τελευταία.

Gandalf

PortisHead
09/06/2009, 12:00
:lol: :lol: :lol:
Πολυ καλο...μου ειχε διαφύγει
:beer:

JAD
09/06/2009, 12:04
:rotflmao: :rotflmao:
:a19: