PDA

View Full Version : 7η εκθεση αυτοκινητου



el_hymador
17/05/2007, 22:00
Τι χάλι ηταν αυτο?

Ενταξει καταλαβαινω οτι καποιος μπορει να κ@υλωνει με τα τουτου, αλλα μιλαμε ολες οι αυτοκινητοβιομηχανιες πρεπει να ειναι πολυ αμηχανες ρε παιδι μου τον τελευταιο καιρο...

Απιστευτος ανταγωνισμος και οι χαρτογιοακαδες των οικονομοτεχνικων τμηματων και του managment των εταιρειων εχουν ''σκοτωσει'' καθε ειδους ενθουσιασμο και εμπνευση...

Ολα τα αμαξια ενα ιδιο ομογενοποιημενο πραγμα...πολυμορφικοσποροικογενειακα και μπλεξαμε τα μπουτια μας all together.

Eνταξει ειχε και ferrari και Lambo(απο την χαρα μου) και , και ....αλλα ρε γαμοτο τους λυπομουν τους ανθρωπους!! το λεω χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας και υπεροψιας...ανθρωποι που ειναι παθιασμενοι με το αυτοκινητο να ξεροσταλιαζουν βλεποντας αμαξια που οντως ειναι ξεχωριστα, αλλα ηταν, ειναι και θα παραμεινουν για την συντριπτικη πλειοψηφια των εραστων της τετρακινησης απιαστο ονειρο.

Κατα τα αλλα ειπαμε...τουρλουμπουκι! δεν καταλαβαινεις πλεον ποιος βγαζει τι...παει ο χαρακτηρας, πανε τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα, παει η ιστορια της αυτοκινησης με λιγα λογια.


...φτου-φτου μακρυα απο μας...



ειδα και μερικα που μου αρεσαν, τα υπολοιπα τα εχω χεσμενα.

wiesmann roadster
γαματο!!


88967

el_hymador
17/05/2007, 22:01
μα τι ωραιο κολαρακι ειναι αυτο;


88969

el_hymador
17/05/2007, 22:02
Morgan


88970

el_hymador
17/05/2007, 22:03
αυτα ηταν αυτοκινητα!

ξανα μανα Morgan


88971

el_hymador
17/05/2007, 22:08
Eπισης θελω να καταγγειλω την γενικοτερη εκπτωση στον τομεα των ''κοριτσιωνε''.

Μονο η ΤΙΜ ειχε στο περιπτερο της πραγματικα ομορφες κοπελες, αλλα εκτος του οτι γινοταν της πουτανας, ηταν λιγο καφριλα να πω σε καποια απο αυτες ''στηνεσαι διπλα στο motorola να σε παρω φωτο;''

Τιμης ενεκεν, τα δυο αλλοδαπα που ηταν και τα πιο συνεργασιμα...μιλαμε για πολυ ναζι..


88972

el_hymador
17/05/2007, 22:15
τελος του post, δεν ειδα κατι αλλο.

vassilis88
17/05/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
....αλλα ρε γαμοτο τους λυπομουν τους ανθρωπους!! το λεω χωρις κανενα ιχνος ειρωνιας και υπεροψιας...ανθρωποι που ειναι παθιασμενοι με το αυτοκινητο να ξεροσταλιαζουν βλεποντας αμαξια που οντως ειναι ξεχωριστα, αλλα ηταν, ειναι και θα παραμεινουν για την συντριπτικη πλειοψηφια των εραστων της τετρακινησης απιαστο ονειρο.

στα περισσοτερα αυτοκινητιστικα φορουμ θα δεις το ενα ζουπακαρ βερσους του αλλου κ θα μιλανε κ θα μιλανε χωρις κανεις να εχει οδηγησει τπτ.....η διαφορα μας ειναι οτι τα μοτοσυκλετιστικα ονειρα ειναι συγκριτικα τουλαχιστον, πανευκολο να γινουν πραγματικοτητα...:rolleyes:

Vstrommer71
17/05/2007, 22:21
Το ΚΤΜ το αμαξι δεν το ειχανε?
Σιγα μην φερουνε κανα διαφορετικο αμαξι...


Οχι οτι με νοιαζουνε και τ΄αμαξια αλλα αυτο το ΚΤΜκινητο ειναι ομορφο!

el_hymador
17/05/2007, 22:32
Π.χ.

Τα περισσοτερα βλεμματα τα ειχε συγκεντρωσει αυτο:

Audi R8

Ολοι στην εκθεση για αυτο μιλαγανε...o ενθουσιασμος που επιτελους βγηκε ενα προσιτο super car ηταν διαχυτος...

Ωραιο ε;


88976

el_hymador
17/05/2007, 22:33
γαματο θα ελεγα....

η ταμπελα παραπλευρως του ....προσιτου supercar εγραφε αυτο...:uplate:


88977

vassilis88
17/05/2007, 22:38
αν εχεις φωτος απο αλφα 8c βαλε πλιζζζ..

el_hymador
17/05/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88
αν εχεις φωτος απο αλφα 8c βαλε πλιζζζ..


νταξ


88978

el_hymador
17/05/2007, 22:47
...


88980

el_hymador
17/05/2007, 22:48
....


88981

AFTER
17/05/2007, 22:51
To κακο ξερετε ποιο ειναι?

Οτι δεν υπαρχουν δρομοι για να οδηγησεις οτι αμαξι και αν εχεις
Αγοραζουν 300 αλογα για μια πηγμενη κηφησιας και μια παραλιακη

Ωρες ατελειωτες των σχεδιαστων, ετσι ωστε να δωσουν ενα καλο κρατημα, και τελικα καταληγουν σε ενα φαναρι στην βουλιαγμενης

Ελαχιστοι εχω δει να ενδιαφερονται για το κρατημα, ολοι για τα αλογα ενδιαφερονται, για ανοιγματα των 400 μετρων

Οσο για την ομοιοτητα των αμαξιων, δεν ειναι μονο φαινομενικη, αλλα και πραγματικη
Σχεδον ολα τα Γερμανικα και Γαλλικα, εχουν τους ιδιους κινητηρες/πλαισιο, χωρις να πηγαινουν πισω αλλα κρατη/εταιριες

Δεν ξερουν τι να σχεδιασουν και το εχουν ριξει τελευταια στα πολυμορφικα και στα σπορ suv
Γινονται ολα ολοενα και πιο βαρια, και ενω παλια ενα μικρο gti με 100 ιππους ηταν σφαιρατο, τωρα και 150 ιπποι ειναι λιγοι, ναι, ακομα και για ενα μικρο οπως το fiesta st ή colt czt

Aς ειναι καλα οι ιταλοι που ΘΕΛΟΥΝ να κανουν την διαφορα, οσο μπορουνε και αυτοι, γιατι βλεπεις ο κουτακιας αφηνει ευκολα τον ''χαρακτηρα'' για ενα καλυτερο κλεισιμο του τασιακιου στην κονσολα :rolleyes:


Το φοβερο ειναι οτι απο τα καγκουρεικα περιοδικα, διαβαζω οτι δεν υπαρχουν λεει πιστες να πανε να ξεκ@υλωσουνε, και για αυτο πανε λιμανακια
Και τα Μεγαρα/Σερρες/Καρτοδρομο τι ειναι ρε αλανια, που μπορειτε να μπειτε καθε μερα με 40?(Μεγαρα) ενω εγω πρεπει να περιμενω να γινει track day, με 60? κοστος, και να γινεται και πανικος?

Αμ το αλλο?
Εταιρια διοργανωνει βολτα σε πιστα με ferrari/lambo σε πιστα, με κοστος 120? το ατομο
Σε προηγουμενο αναλογο event, εμαθα οτι ηταν για κλαματα, γιατι τις πηγαινανε με 30 και διπλα ηταν ο μπραβος ετοιμος να σφαλιαρωσει οποιον παταγε λιγο το γκαζι
Γελειες καταστασεις, που θα τις επαναλαβουνε συντομα

Οπως ειπε ο vassilis ειναι ευκολο για εμας να αγορασουμε μια καλη μοτοσυκλετα, ακομα και 1098 ειναι φτηνη σε συγκριση με καποιο αμαξι. Ισως και για αυτο δεν εχουμε κομπλεξ αναμεσα μας, γιατι αλλο να εχεις αμαξι των 10.000? και ο αλλος των 200.000?. Καποιος που εχει το παθος, η ζηλια θα του βγει

Καλως ή κακως το χρημα ειναι στο αυτοκινητο, αυτοι ειναι η μαζα.

el_hymador
17/05/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
To κακο ξερετε ποιο ειναι?

Οτι δεν υπαρχουν δρομοι για να οδηγησεις οτι αμαξι και αν εχεις
Αγοραζουν 300 αλογα για μια πηγμενη κηφησιας και μια παραλιακη

.......

Καλως ή κακως το χρημα ειναι στο αυτοκινητο, αυτοι ειναι η μαζα.

Οκ, συμφωνω με τα περισσοτερα που λες, αλλα εστιασα αλλου

Το 500 της Fiat θα μεινει ιστορικο, ο Σκαραβαιος το ιδιο, μια BMW 2002 επισης, Lancia Fulvia, Alfa GTV, Renault 5 και τοσα αλλα...

αυτοκινητα που ηταν προσιτα(τουλαχιστον πιο προσιτα απο τωρα), μερικα sport, μερικα χρηστικα και κουβαλουσαν μια παραδοση ετων στην πλατη τους με χαρακτηριστικα που λατρευτηκαν απο πολυ κοσμο....ολα τους ξεχωριστα, αλλα φτιαγμενα με παθος και οχι με οικονομοτεχνικες μελετες.

Τωρα ποιο ειναι το αμαξι που θα ξεχωρισει; το smart; to picanto; το c2; ....πως ειπατε; evo και impreza; ξερετε ποσο κανουν;

Αντι να τσακωνοματε, ας αισθανομαστε τυχεροι που υπαρχουν Ducati, Βmw, guzzi , Ηοnda, Κawa, ktm κτλ-κτλ ...ολες αυτες οι εταιρειες που ειναι τοσο διαφορετικες μεταξυ τους, αλλα αποτελουν κεφαλαια στην ιστορια της μοτοσικλετας και συνεχιζουν να γραφουν ιστορια με τον δικο τους ξεχωριστο τροπο η καθε μια.

Πολυποικιλοτητα κυριοι!!

οχι βαρεμαρα....

Vstrommer71
17/05/2007, 23:14
Eμ βεβαια,ο κοσμος θελει οικογενειακους κουβαδες και τζιπαρες για τα αγρια πεζοδρομια.
Οποτε σιγα μην το φερουνε....


88983

Ταξιδευτής
17/05/2007, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Ελαχιστοι εχω δει να ενδιαφερονται για το κρατημα, ολοι για τα αλογα ενδιαφερονται, για ανοιγματα των 400 μετρων


Αυτο ομως δεν μπορει να ειπωθει ΑΥΤΟΥΣΙΟ και για καποιους κατοχους μοτοσυκλετων;; :rolleyes:

Εχθες το βραδυ ειδα και επαθα κανοντας μια βολτα προς παραλιακη... Ειχα ματια και στην πλατη για να αποφευγω τους ανοητους καγκουρες (2τροχους κ 4τροχους) που θελανε κοντρες...


Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER

Οπως ειπε ο vassilis ειναι ευκολο για εμας να αγορασουμε μια καλη μοτοσυκλετα, ακομα και 1098 ειναι φτηνη σε συγκριση με καποιο αμαξι. Ισως και για αυτο δεν εχουμε κομπλεξ αναμεσα μας, γιατι αλλο να εχεις αμαξι των 10.000? και ο αλλος των 200.000?. Καποιος που εχει το παθος, η ζηλια θα του βγει


Αυτο ειναι ενα πολυ ενδιαφερο θεμα φιλε που θιγεις... Πολυ καιρο τωρα με απασχολει αυτο και θα ηταν ενδιαφερον να αναλυαμε λιγο την διαφορα ψυχοσυνθεσης αυτοκινητιστων κ μοτοσυκλετιστων....

vassilis88
17/05/2007, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
νταξ

οου!!δν ηξερα οτι βγηκε κ γκαμπριο!!:D

πολυ ομορφο αμαξι πραγματικα..το κουπε ειναι εργο τεχνης!

οι αυτοκινητοβιομηχανιες πλεον φτιαχνουν αυτοκινητα βαρια κ πολυ δυνατα, φουλ εξοπλισμενα κ ογκωδη...

το κονσεπτ ενος φτηνου ελαφριου πισωκινητου ατμοσφαιρικου ισως κ κεντρομηχανου κανεις δν το προωθει...το κοντινοτερο αμαξι σε αυτη τη θεωρια ειναι η λοτους ελιζ ,ισως κ το τογιοτα μρ2 με το μαζντα μχ5..

το καλο ειναι πως οι μοτο παραμενουν αγνες κ προσιτες...ευτυχως...

el_hymador
17/05/2007, 23:37
οκ. πολυ ασχοληθηκαμε κατσε να βαλω κατι να ισιωσουμε


88984

AFTER
18/05/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής



Αυτο ειναι ενα πολυ ενδιαφερο θεμα φιλε που θιγεις... Πολυ καιρο τωρα με απασχολει αυτο και θα ηταν ενδιαφερον να αναλυαμε λιγο την διαφορα ψυχοσυνθεσης αυτοκινητιστων κ μοτοσυκλετιστων....

Αν και δηλωνω μοτοσυκλετιστης, μου αρεσει να οδηγω σε ωραια διαδρομη και το αμαξι μου
Αν και συμμετεχω και σε αυτοκινηταδικα φορουμ, ποτε δεν εχω δει να γινεται καποια μαζικη βολτα εκτος των τειχων(τι διαολο τα εχουν?)

Αυτο που εχω παρατηρησει, αν εξαιρεσεις τους ακρανωτους καγκουρες της βραδυνης βουλιαγμενης, ειναι οτι ακομα και σε μια κοντριτσα, γενικα επικρατει φιλικο κλιμα αναμεσα στους μοτοσυκλετιστες, και στο επομενο φαναρι συνηθως ακολουθει κουβεντουλα/χαβαλες
Τουλαχιστον αυτο εχει τυχει σε μενα

Αντιθετως μια κοντρα αναμεσα σε αμαξια, ειναι καθαρα ανταγωνιστικη, και εχω δει και ακραια, οπως το να παει να κλεισει/πεταξει εκτος δρομου καποιο αλλο αυτοκινητο, να πεσει ξυλο κτλ


Αυτο που θελω να πω, ειναι οτι αν και οι μοτοσυκλετες ειναι λιγοτερες, απεναντιας ειναι πολυ περισσοτεροι αριθμητικα οι μοτοσυκλετιστες απο τους αυτοκινητιστες, που δυστυχως ειναι λιγοι, και ουδεμια σχεση δεν εχουν με λιμανακια και τετοια, παρα μονο στηνουν καποιο αμαξι για πιστα και χαιρονται την οδηγηση
Στα περισσοτερα αμαξια φτιαγμενα, ουτε φρενα δεν αλλαζουν(που αναρτησεις?...), και μονο για ανοιγματα και ''ριξιμο ξυλου'' ακους
Γενικα ολη η φιλοσοφια ειναι ετσι, και αν ασχοληθεις δυσκολα ξεφευγεις
Δες και τα γνωστα περιοδικα του χορου, που σπρωχνουν τον αγαμητο 16αρη να χωθει στα λιμανακια και να γινει αλλος ενας αρχικαγκουρας. Οσοι εχουν διαβασει ξερουν
Περισσοτερο προεκταση πεους, παρα οχημα για να χαρεις την οδηγηση εχουν γινει τα αμαξια
Ατελειωτα ? για ''ICE'', για ποιον? Ακομα και μια 4x45w πηγη ειναι υπεραρκετο για να ακους τερμα μουσικη. Παλι για την φογουρα λοιπον
Κριμα, γιατι τα σημερινα αμαξια, εχουν τεραστεια περιθωρια προσφυσης, και παρεχουν διασκεδαση με περισσοτερη ασφαλεια

vassilis88
18/05/2007, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Δες και τα γνωστα περιοδικα του χορου, που σπρωχνουν τον αγαμητο 16αρη να χωθει στα λιμανακια και να γινει αλλος ενας αρχικαγκουρας. Οσοι εχουν διαβασει ξερουν
Περισσοτερο προεκταση πεους, παρα οχημα για να χαρεις την οδηγηση εχουν γινει τα αμαξια
Ατελειωτα ? για ''ICE'', για ποιον? Ακομα και μια 4x45w πηγη ειναι υπεραρκετο για να ακους τερμα μουσικη. Παλι για την φογουρα λοιπον
Κριμα, γιατι τα σημερινα αμαξια, εχουν τεραστεια περιθωρια προσφυσης, και παρεχουν διασκεδαση με περισσοτερη ασφαλεια

κ γω τετοια διαβαζα στο γυμνασιο....ευτυχως που ανακαλυψα το ροσσι!:D (δν κανω πλακα)

στο αμαξι ακουμε μουσικες, βλεπουμε ταινιες, κοιμομαστε, τρωμε πινουμε γαμ@με τα κανουμε ολα εκτος απ το να οδηγουμε μΕ φαινεται.....

AFTER
18/05/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vassilis88


στο αμαξι ακουμε μουσικες, βλεπουμε ταινιες, κοιμομαστε, τρωμε πινουμε γαμ@με τα κανουμε ολα εκτος απ το να οδηγουμε μΕ φαινεται.....


Μα αυτο ειναι η ουσια

Εγω λογω ατυχηματος αυτην την στιγμη πηζω μες την κινηση απο αναγκη
Οταν ομως γινεται απο επιλογη, ειδικα επειδη σαν Ελληνας θα παρω το αμαξι ακομα και για το περιπτερο στην γωνια, θα πρεπει να φτιαξω τον χωρο μου(βλεπε εσωτερικο αμαξιου) ετσι ωστε να μου θυμιζει το ....σπιτι μου :eyepop:

Για να μην γινομαστε κουραστικοι με θεματα που εχουμε αναλυσει εκατονταδες φορες, απλα προσπαθηστε να καταλαβετε την φιλοσοφια ΟΛΩΝ των διαφημισεων αυτοκινητων σε περιοδικα και τηλεοραση.
Απο εκει προκαλειται η φιλοσοφια ''με αυτο θα κανεις καλυτερη φιγουρα και θα εισαι πιο μουρη''
Στην διαφημιση του τελευταιου opel corsa opc, διαφημιζεται το μπλε χρωμα των δαγκανων με μεγαλα γραμματα!!! Για ονομα....

OzZzZzY
18/05/2007, 00:47
καλα κανω κ δεν παω σε εκθεσεις αυτοκινητου..που ειναι οι μισοντυμενες? :(














:rotflmao: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: