PDA

View Full Version : Πρόβλημα...



BILLY FILTH
18/05/2007, 08:49
εδώ και 2 μήνες παρατηρώ το εξής πρόβλημα στο Hornet μου.

Αν "πέσω" σε κάποια λακούβα (όχι απαραιτήτως μεγάλη) ακούγεται ένα χτύπημα από το πίσω μέρος της μηχανής. Αυτό γίνεται ακόμα πιο έντονο και εμφανίζεται πιο συχνά όταν έχω και συνεπιβάτη.

Έχω ελέγξει κουνώντας όλα τα πλαστικά μέρη που υπάρχουν στο πίσω μέρος της μηχανής (βλέπε undertray, hugger και βάση πινακίδας) αλλά δε φαίνεται να είναι χαλαρό κάποιο από αυτά.

Εσωτερικά της σέλας δεν υπάρχει κάτι που να μην είναι καλά τοποθετημένο (όπως θήκη με εργαλεία) ώστε να προκαλεί κάποιον θόρυβο.

Οπότε όπως καταλαβαίνεται αδυνατώ να βρω από που προέρχεται αυτός ο θόρυβος.

Πλέον η μόνη σκέψη που μπορώ να κάνω είναι ότι το αμορτισέρ "βρίσκει" κάπου.

Να σημειώσω ότι το αμορτισέρ έχει 7 κλίμακες και στο δικό μου είναι εργοστασιακά στη 2η από της 7 "σκάλες".

Μπορεί κάποιος να υποθέσει από που μπορεί να προέρχεται αυτός ο θόρυβος.

Και στον μηχανικό να το πάω και βόλτα να το κάνει είναι δύσκολο πιστεύω να κατανοήσει από που προέρχεται αυτός ο θόρυβος.

Για πείτε καμιά άποψη.

b_bong12
18/05/2007, 10:08
εισαι σιγουρος οτι προερχεται απο πισω και οχι απο κατω??

ριξε ενα σφιξιμο τα μπουλονια που συγκρατουν την μηχανη στο πλαισιο.

sniper
18/05/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
εισαι σιγουρος οτι προερχεται απο πισω και οχι απο κατω??

ριξε ενα σφιξιμο τα μπουλονια που συγκρατουν την μηχανη στο πλαισιο.

+954

Το ίδιο μου έκανε κι εμένα το δικό μου....


Εφαγα με 3 ωρες να ψάχνω και τελικά ειχε λασκάρει το ένα μπουλόνι που κατά το μοτέρ (αυτό δίπλα στον σωλήνα του ψυγείου).

makis206
18/05/2007, 10:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Έχω ελέγξει κουνώντας όλα τα πλαστικά μέρη που υπάρχουν στο πίσω μέρος της μηχανής (βλέπε undertray, hugger και βάση πινακίδας) αλλά δε φαίνεται να είναι χαλαρό κάποιο από αυτά.

Το ίδιο και στο CBF μου απ'όταν έβαλα το hugger !:winka:

Ενώ το έχω τοποθετήσει καλά χωρίς να έχω αφήσει λάσκα κάποια βίδα αυτό συνεχίζει να κάνει το χτύπημα με τον "πλαστικό" ήχο μόλις πέσω σε λακούβα.

Έχω παρατηρήσει πάντως πως ακούγεται μόνο τις ζεστές μέρες κι αυτό δεν ξέρω που οφείλεται, ίσως επιρρεάζεται το υλικό του απ'τη θερμοκρασία.

Έμαθα πάντως να ζω με αυτό αφού δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να σταματήσει και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα.

Αφού έχεις βάλει και undertray πιθανόν ν'ακούγεται κι αυτό.

:beer:

b_bong12
18/05/2007, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Έχω ελέγξει κουνώντας όλα τα πλαστικά μέρη που υπάρχουν στο πίσω μέρος της μηχανής (βλέπε undertray, hugger και βάση πινακίδας) αλλά δε φαίνεται να είναι χαλαρό κάποιο από αυτά.

Εσωτερικά της σέλας δεν υπάρχει κάτι που να μην είναι καλά τοποθετημένο (όπως θήκη με εργαλεία) ώστε να προκαλεί κάποιον θόρυβο.



Το διαβασα πιο προσεχτικα τωρα.

Το φτερο το εβαλες προσφατα?
Ισως να ακουμπαει η ροδα στο φτερο.
Ειναι μεχρι να κατσει καλα.

BILLY FILTH
18/05/2007, 10:32
αυτό με το μοτέρ μου ακούγεται λίγο τραβηγμένο αλλά θα το κοιτάξω.

η αλήθεια είναι πως αυτός ο θόρυβος άρχισε να ακούγεται αφότου τοποθέτησα το hugger και το undertray.

Το hugger είναι αλήθεια πως απέχει από τη ρόδα περίπου 1 πόντο.

Αλλά αν έβρισκε αυτό δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια φθορά στα άκρα του;

Το μοτέρ σε πόσα μπουλώνια στηρίζεται;

Cpt. Haddock
18/05/2007, 10:33
Η αλυσίδα ειναι οκ Βιλλυ?

:wave2: :wave2: :wave2:

BILLY FILTH
18/05/2007, 10:38
ναι η αλυσίδα είναι μια χαρά.

είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο θόρυβος προέρχεται από πίσω.

εχθές έκανα μια διαδρομή με τον πατέρα και μου είπε πως του ακούγεται σαν να ακουμπάει το προστατευτικό της αλυσίδας (που είναι εννιαίο με το undertray) αλλά αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο απίθανο γιατί και χαλαρή να ήταν η αλυσίδα προς τα κάτω θα έκανε την κούρμπα και όχι προς τα πάνω ώστε να βρίσκει εκεί.

Cpt. Haddock
18/05/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
ναι η αλυσίδα είναι μια χαρά.

είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ο θόρυβος προέρχεται από πίσω.

εχθές έκανα μια διαδρομή με τον πατέρα και μου είπε πως του ακούγεται σαν να ακουμπάει το προστατευτικό της αλυσίδας (που είναι εννιαίο με το undertray) αλλά αυτό μου φαίνεται ακόμα πιο απίθανο γιατί και χαλαρή να ήταν η αλυσίδα προς τα κάτω θα έκανε την κούρμπα και όχι προς τα πάνω ώστε να βρίσκει εκεί.

Ρωτάω γιατί είχα παρόμοιο θόρυβο και ήταν απλά χαλαρή η αλυσίδα.

Οποτε αν ειναι χαλαρή, στις αλλαγές ταχύτητας ή σε ανωμαλίες (δρόμου :blush: ) μπορεί να βρίσκει πάνω

:wave2: :wave2: :beer:

makis206
18/05/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
Το hugger είναι αλήθεια πως απέχει από τη ρόδα περίπου 1 πόντο.
Αλλά αν έβρισκε αυτό δε θα έπρεπε να υπάρχει κάποια φθορά στα άκρα του;

Αν το χτύπημα προέρχεται απ'το hugger σίγουρα δεν θα είναι απ'την επαφή του με το λάστιχο !

Δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω τι προκαλεί αυτό το χτύπημα αλλά το hugger βρίσκεται πάντα σταθερό χωρίς να "παλατζάρει" στο δρόμο απ'τη λειτουργία του αμορτισέρ, τουλάχιστον το δικό μου θέλει αρκετή δύναμη για να το "παίξεις" πάνω κάτω κρατώντας το απ'τη μύτη που κάνει ακριβώς πάνω απ'τη μέση του πέλματος του λάστιχου.

Είναι αδύνατον δηλαδή να μπορέσει με μια γερή ταλάντωση ν'ακουμπήσει το λάστιχο.

Έχω το hugger της Εrmax, νομίζω πως αυτό της Puig έχει πιο μαλακό πλαστικό για την κατασκευή του.. εσύ ποιο έχεις ;

BILLY FILTH
18/05/2007, 10:55
και εγώ της ermax έχω τοποθετήσει.

πήρα τώρα τηλέφωνο τον μηχανικό μου και θα περάσω το απόγευμα από εκεί μήπως και είναι κάτι εμφανές που απλά εγώ δε μπορώ να δω.

Να προσθέσω και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία (άσχετο προφανώς με το υπάρχον πρόβλημα) και έχει να κάνει με το μπροστινό σύστημα.

Όταν φρενάρω δυνατά (μη φανταστείτε κανεένα φρενάρισμα πανικού) παρατηρώ μια δόνηση στο τιμόνι κάθετα προς τον δρόμο χωρίς όμως να επηρεάζει καθόλου τη συμπεριφορά του τιμονιού.

Το αισθάνομαι σαν να έχει συσπειρωθεί το ελατήριο και να ταλαντώνεται μέχρι να επανέλεθει στην αρχική του θέση.

Είναι φυσιολογικό αυτό που αναφέρω ή πρέπει να ελέγξω κάτι.

Υ.Γ. Μαζεμένοι οι προβληματισμοί σήμερα :lol: :wave2:

Sabre
18/05/2007, 10:57
Το hugger είναι Μπιλ. Φοράμε το ίδιο αν δεν κάνω λάθος.Τα ίδια μου κάνει

BILLY FILTH
18/05/2007, 10:58
ρε συ όπως είπε και ο Μάκης δεν είναι καθόλου χαλαρό :wave2:

Sabre
18/05/2007, 11:02
100% το ριμαδοhugger της ermax φταίει.Απλά δεν μπορώ να εντοπίσω αν ακουμπάει πουθενά με το αμορτισέρ (?) η αν παίζει κάτι με την αλυσίδα όπως λέει ο Cptn.

makis206
18/05/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
100% το ριμαδοhugger της ermax φταίει.Απλά δεν μπορώ να εντοπίσω αν ακουμπάει πουθενά με το αμορτισέρ (?) η αν παίζει κάτι με την αλυσίδα όπως λέει ο Cptn.

Απ'ότι μου λέει η φαντασία μου:lol: πρέπει κάτι να γίνεται με το σημείο που εφάπτεται το hugger με τη δεξιά πλευρά του ψαλιδιού, από εκεί δηλαδή που περνάει το σωληνάκι του φρένου.. δεν έχω καταφέρει να το διασταυρώσω (δεν τό'ψαξα κι ιδιαίτερα δηλαδή) αλλά όπου αλλού κι αν κοιτάξω το δικό μου το CBF(ξαναλέω) δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσει το hugger να χτυπηθεί κάπου, ούτε σε ρόδα, ούτε σε αμορτισέρ αλλά ούτε και στο κάτω μέρος της ουράς.

Ίσως έτσι όπως πατάει πάνω στη δεξιά πλευρά του ψαλιδιού να υπάρχει κάτι σαν συντονισμός όταν το ψαλίδι καταπονηθεί στιγμιαία από κάποια λακούβα ή σαμαράκι..

Ρίξτε μια προσεκτική ματιά και στα Hornet σας.

:beer:

makis206
18/05/2007, 11:53
Βάζω και δυο φωτό που βρήκα για να δείτε πως στηρίζεται το φτεράκι στο CBF ώστε να μπορέσετε να συγκρίνετε το "πιάσιμο" στην δεξιά πλευρά του δικού σας.

1.


89087

makis206
18/05/2007, 11:54
2.

:beer:


89089

BILLY FILTH
18/05/2007, 11:58
το ίδιο ακριβώς με το δικό μας είναι.

αλλά επιμένω ότι δεν είναι χαλαρό.

ακόμα και στο πίασιμο στη δεξιά πλευρά του ψαλιδιού (εμένα στηρίζεται σε 1 βίδα) η απόστασή του από την επιφάνεια του ψαλιδιού είναι κάτι χιλιοστά οπότε δεν είναι ικανά για να προκαλούν τέτοιο θότυβο.

Το ίδιο ισχύει και για το κομμάτι που είναι ακριβώς πίσω από το αμορτισέρ.

OldMan
18/05/2007, 12:03
Από την φωτό δεν μπορώ να καταλάβω αν η δαγκάνα του δισκόφρενου είναι "πλευστή"...

Αν είναι, τότε έλεγξε μήπως έχει μετακινηθεί πάνω στο ψαλίδι (συνήθως προς τα πίσω..) :wave2:

BILLY FILTH
18/05/2007, 12:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από την φωτό δεν μπορώ να καταλάβω αν η δαγκάνα του δισκόφρενου είναι "πλευστή"...

Αν είναι, τότε έλεγξε μήπως έχει μετακινηθεί πάνω στο ψαλίδι (συνήθως προς τα πίσω..) :wave2:

αν κατάλαβα καλά εννοείς να ακουμπάει η δαγκάνα στο ψαλίδι.

κάτι τέτοιο όμως δεν "παίζει" και επίσης από όσο γνωρίζω σε κανένα από τα 2 παραπάνω μηχανάκια δεν είναι "πλευστή".

OldMan
18/05/2007, 12:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
αν κατάλαβα καλά εννοείς να ακουμπάει η δαγκάνα στο ψαλίδι.
Αν δεν "ακουμπάει" η δαγκάνα στο ψαλίδι, δεν μπορείς να φρενάρεις ...:lol:

Εννοώ ότι το "χτύπημα" που ακούς μπορεί να προέρχεται από το "παίξιμο" της μιας βάσης της δαγκάνας (εκεί που περνάει "συρτή" στο ψαλίδι) :wave2:

makis206
18/05/2007, 12:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
το ίδιο ακριβώς με το δικό μας είναι.
αλλά επιμένω ότι δεν είναι χαλαρό.
ακόμα και στο πίασιμο στη δεξιά πλευρά του ψαλιδιού (εμένα στηρίζεται σε 1 βίδα) η απόστασή του από την επιφάνεια του ψαλιδιού είναι κάτι χιλιοστά οπότε δεν είναι ικανά για να προκαλούν τέτοιο θότυβο.
Το ίδιο ισχύει και για το κομμάτι που είναι ακριβώς πίσω από το αμορτισέρ.

Κατάλαβες τώρα γιατί συμφιλιώθηκα μ'εκείνο το ρημάδι το χτύπημα ;:lol:

Πρώτον γιατί είμαι 99,99% σίγουρος ότι προέρχεται απ'το hugger και δεύτερον γιατί είναι μηδαμινή η περίπτωση να βρω τι το προκαλεί.:lol:

Στο δικό μου δεν το ακούω συχνά ούτε έχει κι ιδιαίτερα αυξημένη ένταση για να με ενοχλήσει και πολύ γι'αυτό τό'χω αφήσει τελείως φλου..

Καλά ξεμπερδέματα με το δικό σου :beer:

sniper
18/05/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILLY FILTH
αν κατάλαβα καλά εννοείς να ακουμπάει η δαγκάνα στο ψαλίδι.

κάτι τέτοιο όμως δεν "παίζει" και επίσης από όσο γνωρίζω σε κανένα από τα 2 παραπάνω μηχανάκια δεν είναι "πλευστή".


Είναι πασιφανές, Ολδμάνιε, ότι πολλοί δεν γνωρίζουν τι είναι ο free float ΔΙΣΚΟΣ (κι ουχί η δαγκάνα μπίλυ).

Παρακαλώ αναπτύξτε το θέμα (ναι εσένα λέω, οκνυρέ κι ευδαίμονα γέρο)

makis206
18/05/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν δεν "ακουμπάει" η δαγκάνα στο ψαλίδι, δεν μπορείς να φρενάρεις ...:lol:
Εννοώ ότι το "χτύπημα" που ακούς μπορεί να προέρχεται από το "παίξιμο" της μιας βάσης της δαγκάνας (εκεί που περνάει "συρτή" στο ψαλίδι) :wave2:

Σωστή σκέψη, η μια πλευρά της βάσης της δαγκάνας έχει όντως "συρταρωτή" τοποθέτηση πάνω στο ψαλίδι και οπωσδήποτε θα μπορούσε να προκαλέσει κάποιο χτύπημα ειδικά αν υπάρχει μπόσικο με τον πείρο που την κρατάει σταθερή πάνω του.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσε όμως να βγάλει αυτό το χτύπημα που ακούγεται καθαρά οτι βγαίνει από πλαστικό εξάρτημα.

:beer:

BILLY FILTH
18/05/2007, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν δεν "ακουμπάει" η δαγκάνα στο ψαλίδι, δεν μπορείς να φρενάρεις ...:lol:

Εννοώ ότι το "χτύπημα" που ακούς μπορεί να προέρχεται από το "παίξιμο" της μιας βάσης της δαγκάνας (εκεί που περνάει "συρτή" στο ψαλίδι) :wave2:

οκ τώρα κατάλαβα τι εννοείς και θα του ρίξω μια ματιά

καμμιά ιδέα για το "πρόβλημα" με το μπροστινό που ανέφερα πιο πάνω :wave2:

Sabre
18/05/2007, 12:32
Α ρε Μπίλ τι μας κάνεις!!!! :D :beer:

θα καταντήσουμε σαν τους στρομάδες με ποστ 10000 relpys και αναλύσεων "γιατι κάνει τσικι-τσικι ο ματρακάς μου "

πιο πιθανό είναι να χτυπάει εδώ , αφού το σημειωμένο με κύκλο κομμάτι σηκώνεται ελαφρά με το χέρι διότι η βίδα που το κρατάει πάνω στο ψαλίδι είναι πίο μέσα (στο σωληνάκι των φρένων)

Λέμε τώρα...ακόμα το ψάχνω


89096

Sabre
18/05/2007, 12:37
Μιλάμε για πολύ μικρή απόσταση! Αλλά δεν νομίζω να βρίσκει εδώ....

Τεσπά...γράφτο στα @@ σου όπως έκανα και εγώ στο τέλος...

:wave2:


89099

dynogix
18/05/2007, 12:37
Άστο ακίνητο το μηχανάκι και ενώ είσαι επάνω ,πάτα μπροστινό και παίξε το τιμόνι πάνω κάτω δυνατά έτσι θα δεις - μάλλον ακούσεις καλύτερα .Πιθανόν να είναι και ρουλεμάν λαιμού...όσον αναφορά για το μπροστινό σου...:wave2: :wave2: :wave2: