PDA

View Full Version : LC8 Adv 990, Αυτονομία - Κατανάλωση



Mr.Bean
18/05/2007, 11:12
Ρε παιδιά, πόσα σας τρώει το τρακτέρ;
Με πολύ χαλαρή οδήγηση σε επαρχιακούς είχα κατανάλωση 7.8 λίτρα τα 100, ήτοι 215 χλμ. πριν το λαμπάκι. Σε πόλη και Εθνική γρήγορα μου έχει ανάψει το λαμπάκι στα 160 χλμ.
Αυτοί που λένε ότι τους βγάζει 250 χλμ νορμάλ πριν τη ρεζέρβα, εννοούν μόνο στην κατηφόρα ή κάνω εγώ κάτι λάθος;
Τα τελικά Acrapovic που φοράω κάνει το μηχανάκι να διψά περισσότερο; Από τα εργοστασιακά δεν έχω εμπειρία. Σε ποιο εύρος στροφών έχει την περισσότερη οικονομία βενζίνης;
Εντάξει, το μηχανάκι είναι σούπερ και μη θεωρήστε ότι από την τσέπη μου εξέχουν καβουροδαγκάνες. Το χαίρομαι και ας πίνει λίγο παραπάνω, έλα όμως που είμαι και ταξιδιάρης. Και πρόσφατα έμαθα ότι η βενζίνη στην τουρκία έχει πάει 1,6 euro/lt.
Λέτε να το ψάξω παραπάνω ή να αρχίσω να σχεδιάζω αποδράσεις μόνο στο κατάρ και στο κουβέιτ;
Μήπως να μαζευτούμε και να κάνουμε group buy κανένα τανκεράκι από την σιβηρία;
Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τα σχόλιά σας.

svarth
18/05/2007, 18:12
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ'ΧΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΠΑΝΤΟΣ ΚΑΙΡΟΥ ΚΑΙ ΕΔΑΦΟΥΣ (ΑΝ ΚΑΙ Ο ΠΑΓΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ'ΧΕΙ ΣΤΟΙΧΙΣΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΣΠΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΟΝΗ....). ΟΜΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ Η ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ...
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (990s) ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΣΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΛΑΜΠΑΚΙ ΣΤΑ 180 ΧΛΜ. (ΣΦΙΧΤΟ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙ) , ΣΤΑ 270 ΧΛΜ. ( ΧΑΛΑΡΑ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΡΥΘΜΟΥΣ 150-180 ΧΛΜ/ΩΡΑ) ΚΑΙ ΣΤΑ 230 ΧΛΜ. (ΕΘΝΙΚΗ ...ΜΑΛΛΟΝ ΓΡΗΓΟΡΑ...). ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΛΑΜΠΑΚΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 130ΧΛΜ.!!!!!!! ΣΕ ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΑ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ (ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΥΝΕΧΩΣ ΜΕ 1η -2α).
ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΛΥΣΩ ΠΙΘΑΝΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΧΩΜΑΤΙΝΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΜΑΛΛΟΝ ΒΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΛΙΓΟ ''ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΟΥ'' ΧΟΥΦΤΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΩΝ ΤΑΧΥΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ....ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΔΕ... ΣΦΑΙΡΟΒΟΛΙΑ.....
ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ-ΑΥΤΟΝΟΜΙΑΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΗ........

akamarinos
18/05/2007, 18:52
Mr bean και svarth

Απλα το λαμπακι αναβει μερικες φορες νωριτερα

Όταν σας αναψε το λαμπακι στα 160 και στα 130 χιλιομετρα αντιστοιχα
και πηγατε να βαλετε βενζινη δεν πηρε <= 18λιτρα, σωστα??

edit
υπαρχει συνδυασμος πληκτρων για να γραψουμε μεγαλυτερο ισo:confused:

gefr
19/05/2007, 00:06
Συνήθως 180 με 200. Έχω το 950Adv. Είναι σημαντική η επιρροή του ρυθμίσματος του μίγματος. Όταν είδα τα 160 με το που άναψε το φωτάκι, είχα και συχνά σβησίματα από πλούσιο μίγμα. Μετά την τελευταία ρύθμιση, ανάβει στα 200 περίπου στην πόλη. Σε κονβόϊ στην Πελλοπόνησο μου έβγαλε 6,2. Οι ταχύτητες ήταν γύρω στα 80-90.

Suria
19/05/2007, 01:04
Σχετικά με την κατανάλωση δε μιλάω για το λαμπάκι, αλλά για πόσα λίτρα γεμίζω και πόσα χιλιόμετρα έκανα. Υπάρχει λέτε διαφορά με τα Acrapovic? Τα 160 χλμ με 17 λίτρα, σε πόλη και εθνική με 180 μου φαίνονται υπερβολικά πολλά. Έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται ρύθμιση.

arhs
19/05/2007, 01:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos edit
υπαρχει συνδυασμος πληκτρων για να γραψουμε μεγαλυτερο ισo :confused:

πάτα 242+alt (τις ει? :a5: ). θα σου βγει κάτι τέτοιο:≥!

υγ. καλώς σας βρήκα κιόλας!:)

950dim
22/05/2007, 18:42
Με χρηση κυριως Εθνικη με μεση ταχυτητα 150,αλλα και καποιες συντομες 200αρες,σε πολη με γρηγορους ρυθμους ,το λαμπακι απο αναβοσβηνει για λιγο καπου στα 210 χιλιομετρα,απο γεματο,δεν αγχωνομαστε,μηδενιζουμε το 2° μετρητη,κι οταν καπου στα 230 πλεον αναβει μονιμα,μετραμε ανετα 40-45 χιλιομετρακια μεχρι να σπρωξουμε!
Ητοι 275,ανετα χιλιομετρα με 20 περιπου λιτρα γεμισμα
Γυρνωντας απο Καλαματα σε ρυθμους υπνου,110-130 χλμ,το λαμπακι αναψε στα 270!!!
Τωρα,κυνηγωντας το,μονο μεσα στη πολη,απο γεματο αναβει στα 180-190χλμ,δεν ειναι κι ασχημα...