PDA

View Full Version : Ασφαλιστικη καλυψη



kakofonixx
18/05/2007, 12:58
Σε μερικες ημερες ληγει η ασφαλεια που εχω....
Οποτε και η ασφαλιστικη μου φροντισε να μου στειλει την ταχυπληρωμη για να την ανανεωσω.

Ομως τα ασφαλιστρα της ανανεωσης μου φανηκαν υψηλα...
Συγκεκριμενα εχω ενα v-strom 650 ενος ετους.
Τη συγκεκριμενη ασφαλεια την εχω εδω και 8 χρονια, μιας και τη μεταφερω απο παλαιοτερα μηχανακια που ειχα, χωρις ποτε να μου χρειαστει (φτου φτου, μακρια απο μας) :)

Δεν ξερω βρε παιδια αλλα ?194 ετησια ασφαλεια, με το μικροτερο bonus malus, μου φαινονται πολλα :rolleyes:
Βεβαια η ασφαλιστικη ειναι μια απο τις μεγαλυτερες και γνωστοτερες στην Ελληνικη αγορα (διαφημιση δεν κανω), αλλα και παλι πολλα μου φαινονται...

Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω εσας τους συμφορουμιτες ειναι ποσο δινετε για ασφαλιστικη καλυψη?
Φυσικα για να υπαρχει μετρο συγκρισης καλο θα ηταν να λετε και ποσα κυβικα ειναι η καλη σας, την παλαιοτητα της και τι καλυπτει η ασφαλεια σας. :wave2:

toyota
18/05/2007, 13:21
www.sinco.gr

www.asfalistra.gr

aman17-2
18/05/2007, 13:29
Ιταλία V-strom 650 βασική ασφάλεια + κλοπή 970 με ΒΜ 6 (αν θυμάμαι καλά)

ξέρω ότι δεν σε βοηθάει αλλά ξέρω ότι θα γλυκαθείς γιατί Ελλάδα δίνεις ΜΟΝΟ 200 ....(φυσικά θα παίζουν και φθηνότερες απλά να έχουμε να λέμε)

lampros_fazer
18/05/2007, 13:40
Για την προηγούμενη χρονιά (που λήγει) πόσο πλήρωσες..;

Λεωνίδας
18/05/2007, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
Ιταλία V-strom 650 βασική ασφάλεια + κλοπή 970 με ΒΜ 6 (αν θυμάμαι καλά)

ξέρω ότι δεν σε βοηθάει αλλά ξέρω ότι θα γλυκαθείς γιατί Ελλάδα δίνεις ΜΟΝΟ 200 ....(φυσικά θα παίζουν και φθηνότερες απλά να έχουμε να λέμε) με κλοπή αλλάζει πολύ και η ελληνική τιμή :wave2:

mats8282
18/05/2007, 13:47
240 σχεδον....600 1 ετους......κλοπη,φωτια,οδικη,τρομοκρατικες κτλ κτλ

kakofonixx
18/05/2007, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από lampros_fazer
Για την προηγούμενη χρονιά (που λήγει) πόσο πλήρωσες..;

Δε θυμαμαι γιατι μετεφερα την παλια μου , απο ενα σκουτερ που ειχα, και απλα πληρωσα μια διαφορα της ταξης των ?75 :rolleyes:

kakofonixx
18/05/2007, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από toyota
www.sinco.gr

www.asfalistra.gr

Εντελως πληροφοριακα η προσφορα που πηρα απο το www.sinco.gr, για τη βασικη ασφαλιση ηταν στα ?161,19...
Ουτε λιγο, ουτε πολυ ?33 λιγοτερα απο αυτα που ζηταει η ασφαλιστικη μου, με τις ιδιες καλυψεις...
:sick:

zzr2005
18/05/2007, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Εντελως πληροφοριακα η προσφορα που πηρα απο το www.sinco.gr, για τη βασικη ασφαλιση ηταν στα ?161,19...
Ουτε λιγο, ουτε πολυ ?33 λιγοτερα απο αυτα που ζηταει η ασφαλιστικη μου, με τις ιδιες καλυψεις...
:sick:

επειδή και εγώ sinco έχω , έχε υπόψιν σου ότι η οδική βοήθεια που προσφέρεται στο βασικό πακέτο ειναι μια χαρά και όποτε τη χρειάστηκα ήταν ευγενικοί κ εξυπηρετικοί....

ευτυχώς δεν εχω εμπλακεί ακόμα σε ατύχημα για να διαπιστώσω κατά πόσο ειναι το ίδιο καλή σε περίπτωση ασφαλιστικής καλυψης...

H.A.Balafoutre
18/05/2007, 19:15
Καλά είσαι μην την αλλάζεις. Τόσα πρέπει να είναι τα ετήσια ασφάλιστρα σε μια σοβαρή εταιρεία. Τόσα πληρώνω κι εγώ. Κι εμένα μεγάλη είναι.........η ασφαλιστική......:lol: :lol: :lol: :wave2:

sergiosm
18/05/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από kakofonixx
Εντελως πληροφοριακα η προσφορα που πηρα απο το www.sinco.gr, για τη βασικη ασφαλιση ηταν στα ?161,19...
Ουτε λιγο, ουτε πολυ ?33 λιγοτερα απο αυτα που ζηταει η ασφαλιστικη μου, με τις ιδιες καλυψεις...
:sick:

Υπάρχει όμως μία σημαντική λεπτομέρεια.
Η sinco δεν συμμετέχει (99% τσέκαρέ το) στο σύστημα του φιλικού διακανονισμού.
Οπότε, σε περίπτωση ατυχήματος (μακρία από εμάς) θα πρέπει να τρέχεις να πληρώνεσαι απο την άλλη ασφαλιστική.
Μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό τώρα, όταν όμως χρειαστεί είναι. Πίστεψέ με ..

zzr2005
19/05/2007, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Υπάρχει όμως μία σημαντική λεπτομέρεια.
Η sinco δεν συμμετέχει (99% τσέκαρέ το) στο σύστημα του φιλικού διακανονισμού.
Οπότε, σε περίπτωση ατυχήματος (μακρία από εμάς) θα πρέπει να τρέχεις να πληρώνεσαι απο την άλλη ασφαλιστική.
Μπορεί να μην φαίνεται σημαντικό τώρα, όταν όμως χρειαστεί είναι. Πίστεψέ με ..

πάντως στο συμβόλαιο γράφει ότι εφόσον δεν φταις στο ατύχημα, μπορείς να πας το όχημά σου στο συνεργείο που συνεργάζεται (dimcar νομίζω) η εταιρία και να το αφήσεις να στο φτιάξουν χωρίς λεφτά....φαναρτζίδικο, βαφείο κτλ......δεν χρειάζεται δηλαδή να περιμένεις να εκταμιευθούν οι αποζημιώσει κτλ...αναλαμβάνει το κόστος η ασφαλιστική μεσω της καθετοποιημένης εξυπηρέτησης καθώς συνεργάζεται με συνεργεία....
τώρα βέβαια για μηχανές δεν ξέρω κατά πόσο έχει σημασία αυτο ......μιας και οι δουλειές που απαιτούνται σε μια μηχανή ειναι τελειώς διαφορετικές απο ενα αυτοκίνητο....:(

sergiosm
19/05/2007, 16:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
πάντως στο συμβόλαιο γράφει ότι εφόσον δεν φταις στο ατύχημα, μπορείς να πας το όχημά σου στο συνεργείο που συνεργάζεται (dimcar νομίζω) η εταιρία και να το αφήσεις να στο φτιάξουν χωρίς λεφτά....φαναρτζίδικο, βαφείο κτλ....(

Αυτό δεν το ήξερα.

Ωστόσο, εγώ προσωπικά, σε περίπτωση που υπαίτιος για το ατύχημα είναι ο άλλος, δεν τα βρούμε μεταξύ μας και πληρώσει η ασφαλιστική του, προτιμώ να πάω στο επίσημο - εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αντιπροσωπείας και να έχω (επίσημη) εγγύηση για την εργασία και τα ανταλλακτικά.
Γιατί να πάω σε ένα συνεργείο που -εν τέλει- δεν το γνωρίζω ;;

zzr2005
19/05/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Αυτό δεν το ήξερα.

Ωστόσο, εγώ προσωπικά, σε περίπτωση που υπαίτιος για το ατύχημα είναι ο άλλος, δεν τα βρούμε μεταξύ μας και πληρώσει η ασφαλιστική του, προτιμώ να πάω στο επίσημο - εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αντιπροσωπείας και να έχω (επίσημη) εγγύηση για την εργασία και τα ανταλλακτικά.
Γιατί να πάω σε ένα συνεργείο που -εν τέλει- δεν το γνωρίζω ;;

γιατί μπορεί να χρειάζεσαι το αυτοκίνητο και η ασφαλιστική του άλλου να μην έχει φιλικό διακανομισμό και να καθυστερεί την εκταμίευση των χρημάτων....οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πληρώσεις δικά σου λεφτά κ να περιμένεις...
ενώ αν το πας σε αυτούς δεν θα χρειαστεί να καταβάλεις δικά σου χρήματα και οι εργασίες έχουν εγγύηση....
αλλά επαναλαμβάνω για τις μηχανές δεν ξέρω τι ισχύει....δεν ξέρω αν εκτελουν εργασίες βαψίματος κτλ κ σε μοτοσυκλέτες

zzr2005
21/05/2007, 12:14
ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ....

ΕΠΕΙΔΗ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΝΕΏΣΩ ΤΟ ΣΥΜΒΌΛΑΙΟ ΈΦΑΓΑ ΚΡΥΑΔΑ....
Η SINCO δεν συνεργάζεται πλέον με την γνωστή LOYDS στο Λονδίνο αλλά με την EOS (ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΕΡΩ).....
ασφάλιστρα χρόνου για μένα αυξήθηκαν απο 150 σε 161 αλλά δεν προσφέρουν πια οδική βοήθεια παρά μονο σε περίπτωση ατυχήματος....:( :(

αν θες οδική βοήθεια για περίπτωση βλάβης ειναι +50 ευρώ....
οπότε με βλέπω να οδεύω και εγώ για άλλη ασφαλιστική....

ξέρετε παιδιά ασφαλιστικές που να έχουν και οδική βοήθεια σε προσιτές τιμές???
εκτός της INTERAMERICAN που ειναι πανάκριβη....

slacker
21/05/2007, 13:42
Εγώ είμαι στην Ιντερσαλόνικα, αλλά σε κάνα μήνα λήγει η ασφάλειά μου.
Άκουσα κάποια καλά λόγια για Interlife & Υδρόγειο, έχει άποψη κανείς γι' αυτές;

zzr2005
21/05/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Εγώ είμαι στην Ιντερσαλόνικα, αλλά σε κάνα μήνα λήγει η ασφάλειά μου.
Άκουσα κάποια καλά λόγια για Interlife & Υδρόγειο, έχει άποψη κανείς γι' αυτές;

τελικά πήρα καλή προσφορά απο Interamarican και επέστρεψα εκεί μετά απο ενα χρόνο που είχα συμβόλαιο με sinco....
πρέπει να έχει ρίξει καπως τις τιμές της η Interamerican, γιατί η τιμή που μου είπε έχει μεγάλη διαφορά σε σχέση με πριν 1 χρόνο και δεν νομίζω να δικαιολογείται απλώς απο τον ένα πόντο μείον στο μπόνους μάλους μου...

Λεωνίδας
21/05/2007, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από slacker
Εγώ είμαι στην Ιντερσαλόνικα, αλλά σε κάνα μήνα λήγει η ασφάλειά μου.
Άκουσα κάποια καλά λόγια για Interlife & Υδρόγειο, έχει άποψη κανείς γι' αυτές; Είμαι στην υδρόγειο εδώ και κάτι μήνες, μια χαρά ως τώρα
Η φροντίδα ατυχήματος που παρέχει είναι της Extra Service (εξυπηρετεί αρκετές ασφαλιστικές απ' ότι έχω καταλάβει)

all right
22/05/2007, 08:25
Παιδια εγω ασφαλισα την μηχανη (οπως και ολα τα λοιπα...υπαρχοντα)στην Ιντεραμερικαν.Για το bandit 650 (κοστος αγορας 5395 euro)πληρωνω 400 ευρω τον χρονο και συμπεριλαμβανονται:
-Ασφαλεια κλοπης (στο συνολο της αξιας της μοτοσυκλετας)
-Νομικη προστασια
-Φωτιες,λοιμους καταποντισμους (στο συνολο της αξιας της μοτοσυκλετας)
-Τα γνωστα σε περιπτωση ατυχηματος (φτου -φτου μακρια απο εμας).
Σε οτι αφορα την περιπτωση της κλοπης η διαδικασια αποζημιωσης εχει ως εξης:
Κανεις δηλωση κλοπης και μυνηση κατ αγνωστωνστο αστυνομικο τμημα της περιοχης που στο..απαλλοτριωσαν και εαν σε ενα τριμηνο δεν βρεθει κατι που να αποδεικνυει οτι αυτη η μηχανη ειναι δικη σου (βλεπε κινητηρα-πλαισιο)τοτε σου καταβαλλεται το ποσο.Εαν μετα το τριμηνο και μετα την αποζημιωση βρεθει η μοτοσυκλετα αυτη περναει στην κυριοτητα της ασφαλιστικης.
Εαν αποφασισεις να διακοψεις την ασφαλεια κλοπης και θελεις μετα να την επαναφερεις η εταιρεια δεν το κανει.
Η ασφαλεια κλοπης γινεται μονο σε καινουργια μοτοσυκλετα.
Αυτα και καλημερα......