PDA

View Full Version : Aγορα Strom 650 ή TDM 900



feanor
18/05/2007, 18:44
Παιδια θελω βοηθεια. Εχω ενα z750 και εφτασε η ωρα να το αλλαξω -λογω της γυναικας μου-

Eιμαι μεταξυ του vstrom 650 και του tdm 900,με abs οποιο απο τα 2 επιλεξω.

Θα ηθελα να μου πειτε τα υπερ και τα κατα του πρωτου ενατι του δευτερου.

Εχω κανει και τα 2 βολτα αλλα σε 10 λεπτα τι να καταλαβεις???

Η χρηση που θα του κανω ειναι εθνικη οδος απο το υψος της αττικης οδου μεχρι γλυφαδα

καθημερινα (πηγαινε-ελα 50χλμ τις περισσοτερες φορες με αρκετο μποντιλιαρισμα)

και max 10 εκδρομες το χρονο

-Με το στρομ αντιμετωπιζετε προβλημα στην κινηση με δεδομενο το μεγαλο πλατος της

μηχανης????

-δικαβαλος και με φορτο ταξιδευεις ανετα με το 650 ή ειναι λιγο???

-εχετε ακουσει αν θα το αλλαξει το μοντελο η suzuki???

mavroforemenos
18/05/2007, 19:18
Στην θέση σου θα έπερνα το TDM διότι πρώτον έχει περισσότερη δύναμη από το strom (900αρι γαρ), είναι πιο μουράτο (αν και είναι υποκειμενικό) και εφόσων δεν θα κάνεις πολλές εκδρομές η έλλειψη σωστού ανεμοθραύστη του TDM δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Ανάμεσα από αμάξια σε κίνηση μια χαρά περνάνε εφόσων τα μάθεις αλλά σε σχέση με το Z θα τα βρεις σκούρα σίγουρα. Από κει και πέρα είναι και τα δύο υπερ-άνετα και σε πάνε όπου θες και όπως θες (2 και 3 άτομα άμα λάχει :lol: ). Έχω v-strom ανταλλάζουμε;;; :rotflmao:

feanor
20/05/2007, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavroforemenos
Στην θέση σου θα έπερνα το TDM διότι πρώτον έχει περισσότερη δύναμη από το strom (900αρι γαρ), είναι πιο μουράτο (αν και είναι υποκειμενικό) και εφόσων δεν θα κάνεις πολλές εκδρομές η έλλειψη σωστού ανεμοθραύστη του TDM δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Ανάμεσα από αμάξια σε κίνηση μια χαρά περνάνε εφόσων τα μάθεις αλλά σε σχέση με το Z θα τα βρεις σκούρα σίγουρα. Από κει και πέρα είναι και τα δύο υπερ-άνετα και σε πάνε όπου θες και όπως θες (2 και 3 άτομα άμα λάχει :lol: ). Έχω v-strom ανταλλάζουμε;;; :rotflmao:

Δηλαδη δεν σε ενοχλει το οτι το στρομ ειναι πολυ φαρδυ σαν μηχανακι???

Μεσα για την ανταλλαγη!! :beer:

mavroforemenos
21/05/2007, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από feanor
Δηλαδη δεν σε ενοχλει το οτι το στρομ ειναι πολυ φαρδυ σαν μηχανακι???

Μεσα για την ανταλλαγη!! :beer:

Στην αρχή με ενοχλούσε αφάνταστα αλλά μετά συνήθισα(πρέπει να έφαγα καμιά 10αριά καθρέπτες μέχρι να μάθω). Οτί περνάς περνάς, το θεμά είναι πώς περνάς :D Με το Z περνάς σίγουρα πιο άνετα. Έχω την υποψία ότι η TDM έχει πιο μαζεμένο τιμόνι και περνάει πιο εύκολα από την strom αλλά το λέω με κάθε επιφύλαξη χωρίς να το χω ψάξει, με το μάτι.

Χεχε αν είχες το Z750S δεν θα με χάλαγε αλλά δυστυχώς τα γυμνά όσο όμορφα κι αν είναι δεν με καλύπτουν σε ταξίδια :beer:

feanor
23/05/2007, 20:40
ta xeroylia toy strom den pernane panv apo toys kathreftes???

mavroforemenos
23/05/2007, 21:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από feanor
ta xeroylia toy strom den pernane panv apo toys kathreftes???

Να υποθέσω ότι εννοείς τις άκρες του τιμονιού; Περνάνε από πάνω αλλά αν δεν μανουβράρεις το τιμονάκι σου βρίσκει το κάτω μέρος της χούφτας άνετα και ξηλώνει...

feanor
24/05/2007, 09:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mavroforemenos
Να υποθέσω ότι εννοείς τις άκρες του τιμονιού; Περνάνε από πάνω αλλά αν δεν μανουβράρεις το τιμονάκι σου βρίσκει το κάτω μέρος της χούφτας άνετα και ξηλώνει...

καταλαβα! χωρις τις χουφτες θα περνα ευκολοτερα αναμεσα απο τα αυτοκινητα???

mavroforemenos
24/05/2007, 10:11
Ναι αλλά on-off χωρίς χούφτες;;;Θα κρυώσουν τα χεράκια τον χειμώνα :cool: Άσε που προστατεύουν και τις μανέτες.

paranoid
24/05/2007, 10:32
Εγώ πάντως με τις χούφτες και του καθρέφτες των ΙΧ δεν έχω κανένα πρόβλημα....
Το πρόβλημα εμφανίζεται σε όχήματα που έχουν ψήλα τους καθρέφτες (π.χ. βαν) και πάλι εκεί το πρόβλημα δνε είναι στις χούφτες αλλά στους καθρέφτες του strom που πρέπει να προσέξεις να μην χτυπήσουν με τους καθρέφτες του βαν..Εκέι χρειάζεται όντως να μανουβράρεις με το τιμόνι...

paranoid
04/06/2007, 12:16
Την ίδια ακριβώς απορία ειχα και εγώ πρίν πάρω μηχανή(κάποια στιγμή μπήκε και το versys στο μάτι μου αλλά το ξεπέρασα γρήγορα)..Μετά απο πολύ ψάξιμο ξέρεις που κατέληξα..???
Πάρε αυτο που σου αρέσει περισσότερο και κάλυπτει τις ανάγκες σου...
Για μένα το strom πιστεύω ήταν αυτό που μου ταίριαζε. Δεν χρειαζόμουν την δύναμη των 900cc του TDM και σίγουρα δεν χρειαζόμουν την βενζίνη που καταναλώνει...
Είμαι 30 χρονών και μου έχει περάσει η όρεξη για σούζες και μπαντιλίκια, αντίθετα με ευχαριστούν (όπως και πρίν αλλά θέλω περισσότερη άνεση τώρα) οι εκδρομές με την μηχανή και γι'αυτό κατέληξα στο strom...

Εν κατακλείδι και τα 2 μηχανάκια έιναι φοβερά και ανήκουν σε χοντρές γραμμές στην ίδια κατηγορία...!Πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο και νομίζεις ότι θα εξυπηρετήσει τις ανάγκες σου-επιθυμίες σου(και ορέξεις σου!!!)...

Tsakalaki
04/06/2007, 12:33
Όπως και όλοι οι άλλοι έτσι και εγώ θα καταθέσω την προσωπική μου εμπειρία


Έχω κανει 34000 χλμ με το στρομάκι. απο αυτά, αρκετά είναι εκδρομικά. άνετα...η μάλλον α ν ε τ α. εντάξει, όταν αρχισα να το πηγαίνω όπως ακριβώς θέλω και μπορεί να πάει, ηθελα λίγα παραπάνω χλμ...αλλά για δικάβαλος, να πηγαίνεις σταθεμά με 170-180 για 2 ώρες, αντέχει το ατιμούλικο.

όσο για τις μανούβρε που λες, δεν κατέω. όχι γιατί είμαι άσχετος, αλλά γιατί έχω εμπειρία απο μηχανή μόνο απο το στρομάκι, και μου φαίνεται άνετο. δεν είχα ποτέ πρόβλημα , όχι πως στη Θεσσαλονικη έχουμε έτοιο πρόβλημα όπως σε άλλα μέρη. σε ένα δηλαδή, εκεί χάμω... :cool:


αυτά απο μένα...

να στε όλοι καλά...καλή επιλογή