PDA

View Full Version : Αγορα tdm900 ή Vstrom 650



feanor
18/05/2007, 19:46
Παιδια θελω βοηθεια. Εχω ενα z750 και εφτασε η ωρα να το αλλαξω -λογω της γυναικας μου-

Eιμαι μεταξυ του tdm 900 και του vstrom 650,με abs οποιο απο τα 2 επιλεξω.

Θα ηθελα να μου πειτε τα υπερ και τα κατα του πρωτου ενατι του δευτερου.

Εχω κανει και τα 2 βολτα αλλα σε 10 λεπτα τι να καταλαβεις???

Η χρηση που θα του κανω ειναι εθνικη οδος απο το υψος της αττικης οδου μεχρι γλυφαδα

καθημερινα (πηγαινε-ελα 50χλμ τις περισσοτερες φορες με αρκετο μποντιλιαρισμα)

και max 10 εκδρομες το χρονο


-εχετε ακουσει ποτε θα το αλλαξει το μοντελο η yamaha???

GATOYLHS
24/05/2007, 13:39
ΑΒΛΕΠΙ ΘΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΟ TDM.ΤΟ ΜΟΝΤΕΛΟ 06 ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 8400 ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΥΚΑΡΙΑ.

admitos
28/06/2007, 15:26
Εχω TDM 900 απο το 2004 θα σου πω μερικά μειονεκτήματ :

1. μικρή προστασία από τον αέρα (διορθώνετε σε καλό βαθμό με μια άλλη ζελατίνα )
2. φώτα όχι χάλια αλλά θες κάτι παραπάνω (διορθώνετε βάζοντας ΧΕΝΟΝ 300ευρο)
3. σέλα μετά απο 1.30 με 2 ωρες ταξίδι πιάνετε ο κ@λ@ς σου (διορθώθηκε τελείως όταν άλλαξα σέλα. 100ευρο )

Αυτά ... προβλήματα σε κινητήρα ή ηλεκτρικά δεν μου έχει παρουσιάσει

Τώρα το πώς στρίβει γκαζώνει κ.τ.λ αυτά θα πρέπει να τα δεις μόνος σου γιατί ο καθένας θα σου λέει και διαφορετικά πράγματα. Μην περιμένεις από το TDM το τρελό γκάζι. Σε εθνική πας άνετα μέχρι τα 180 άντε το πολύ μέχρι 190, μετά τα πράγματα αλλάζουν. Είναι μια μηχανή για να κάνεις από όλα, λίγο. Και μες στην πόλη θα κινηθείς χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα , και ταξίδι θα πας άνετα και στην εθνική θα πας γρήγορα και στο βατό χωματόδρομο θα μπεις χωρίς να τρομάξεις

nassosxlvbros
20/08/2007, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από admitos
Εχω TDM 900 απο το 2004 θα σου πω μερικά μειονεκτήματ :

1. μικρή προστασία από τον αέρα (διορθώνετε σε καλό βαθμό με μια άλλη ζελατίνα )
2. φώτα όχι χάλια αλλά θες κάτι παραπάνω (διορθώνετε βάζοντας ΧΕΝΟΝ 300ευρο)
3. σέλα μετά απο 1.30 με 2 ωρες ταξίδι πιάνετε ο κ@λ@ς σου (διορθώθηκε τελείως όταν άλλαξα σέλα. 100ευρο )

Αυτά ... προβλήματα σε κινητήρα ή ηλεκτρικά δεν μου έχει παρουσιάσει

Τώρα το πώς στρίβει γκαζώνει κ.τ.λ αυτά θα πρέπει να τα δεις μόνος σου γιατί ο καθένας θα σου λέει και διαφορετικά πράγματα. Μην περιμένεις από το TDM το τρελό γκάζι. Σε εθνική πας άνετα μέχρι τα 180 άντε το πολύ μέχρι 190, μετά τα πράγματα αλλάζουν. Είναι μια μηχανή για να κάνεις από όλα, λίγο. Και μες στην πόλη θα κινηθείς χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα , και ταξίδι θα πας άνετα και στην εθνική θα πας γρήγορα και στο βατό χωματόδρομο θα μπεις χωρίς να τρομάξεις

όπως στα λέει ο φίλος...για το 650 δε σε βλέπω,καλό,χρυσό αλλά από Ζ 750 σε 650 στρομ δε θα σου κάτσει εκτός αν συνειδητά ηρέμησες...μην περιμένεις κρατήματα σούπερσπόρτ,απλά κρατάει αξιοπρεπέστατα.Αλλά το θέμα σου δεν είναι αυτό: είναι η άνεση ένεκα δικάβαλλος και η σχετικά μεγάλη αυτονομία...άσχετο:να μη προτείνω Βαραντέρο δηλαδής; :D

MikeG
20/08/2007, 19:36
Στα 2 που αναφέρεις θα κοιτούσα ένα μεταχοιρισμένο V-Strom!

:wave2:

panos_sin
21/08/2007, 20:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από feanor

-εχετε ακουσει ποτε θα το αλλαξει το μοντελο η yamaha???

δεν εχει "ακουστει" ή κυκλοφορήσει κάτι τουλαχιστον για το 2008


α! μεταξύ των δύο που αναφερεις, εννοείται το TDM υπερέχει. Όχι πολύ, αλλά υπερέχει!