PDA

View Full Version : Γυάλισμα αλουμινένιας σχάρας !! ?



kiriakost
18/05/2007, 21:12
Σήμερα παρέλαβα μια μεταχειρισμένη πίσω σχάρα για την μηχανή μου .(γνήσια Honda αλουμινένια σχάρα) .. Η δική μου, είχε σπάσει , σε μια αποπήρα κλοπής της μηχανής μου.)

Η σχάρα που παρέλαβα ήταν σε τρις άθλια κατάσταση , έπειτα από μάχη με καμπόσα νούμερα γυαλόχαρτα και νερό , κατάφερα να την επαναφέρω , να σβήσω γρατσουνιές , και να λάμψη σαν καινούργια .

τώρα το τελευταίο χέρι , πρέπει να είναι ένα πέρασμα είτε με πανοβουρτσα είτε με Μπράσο και βαμβάκι, ομως !! απο οτι ξερω για αλουμίνια, υπαρχει ειδικο Μπράσο ??

Ξέρει κανείς πως λέγεται ?


Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος να γυαλίσω αλουμίνιο ?

KeLeYTiS
18/05/2007, 22:03
Mεχρι τι γυαλοχαρτο ετριψες? Το πιο ψιλο ποιο ηταν?

Τριψε με 1000-1200 νερου βρεγμενο για τελειωμα με υπομονη και τελος για να κρατησει γυαλαδα και να φυγει τυχον μαυριλα χρησιμοποιησε μπρασο

Πηγαινε σε ενα σουπερμαρκετ,μαγαζι με ειδη καθαριστικων και παρε αυτο που παιρνουν οι νοικοκυρες για τα ασημικα τους

FZR1000
18/05/2007, 22:31
Ναι μετα το 1000αρι ντουκοχαρτο περνα το με μπρασο ή αλοιφη γυαλισματος...

kiriakost
18/05/2007, 23:43
Ξεκίνησα με 320 σε κάτι πολύ χοντρά χτυπήματα κοινώς τσαμπούκες .. (Γραμμές και σοβαρά χτυπήματα από κακή τοποθέτηση κάποιου μεταλλικού ελάσματος βάσης βαλίτσας )

Επειτα κατέβηκα στα 800 , για να σβήσω ιχνη απο γραμμές (τσαμπούκες) τελείως .

Τελος κατέβηκα στα 1000 , με απαλές κινήσεις , για να σβήσω γραμμές από τα άλλα νούμερα.

τέλος το έτριψα με σαπουνάδα και το κίτρινο σφουγγαράκι για τα πιάτα . (πράσινη πλευρά)

Ολη η δουλειά έγινε μέσα σε μια πλαστική λεκάνη γεμάτη με αρκετό νερό , που κάλυπτε συνέχεια το μέταλλο για να μην στομώνουν τα γυαλόχαρτα νερού .. κάθε 20 λεπτά άλλαζα το νερό .

Παπάριασαν τα χεράκια μου , και είμαι πλέων πτώμα , έτριβα πάνω από 3 - 4 ώρες , υπομονετικά και με τρόπο .

Η σχάρα είναι πλέων σαν καινούργια .. όμως τώρα που την στέγνωσα φαίνονται μερικές θαμπάδες .

Δεν έχω άλλα κουράγια, αύριο θα κάνω δοκιμή να την περάσω με Μπράσο και βαμβάκι , ελπίζοντας οτι θα νικήσω το θεριό .. :)

kiriakost
18/05/2007, 23:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Πηγαινε σε ενα σουπερμαρκετ,μαγαζι με ειδη καθαριστικων και παρε αυτο που παιρνουν οι νοικοκυρες για τα ασημικα τους

Τα ασημικά τα καθαρίζουν και με οδοντόκρεμα !! λες να δοκιμάσω ?

Βαμβάκι και οδοντόκρεμα !!

Εχω μπράσο , αλλά λέμε τώρα ;)

KeLeYTiS
18/05/2007, 23:58
Οχι βαμβακι δοκιμασε φανελα καλυτερα

Αν εχεις και κανα σωβρακο μινερβα ακομα καλυτερα :lol:

kiriakost
19/05/2007, 00:15
Ααααα ρε μπαγάσα :lol: :lol: .... ψόφησα λέμε , αλλά έγινε το θαύμα ... όταν την πήρα από το ΚΤΕΛ το μεσημέρι και είδα τη είχε μέσα το κουτί .... κόντεψε να μου έρθει κόλπος από τα χάλια που βρίσκονταν .
Και την πλήρωσα, και 60 ευρώ στον μαντρά που μου την έστειλε .

Any way ..... μινερβα είπαμε !! ... Οκ :wave2:

jdoohan
23/05/2007, 07:20
Υπαρχη μια αλοιφη της Sonax που ειναι για γυαλισματα.
Εγω την περνω στο Practiker.Με αρκετο τριψιμο με βαμβακι κανει πολυ καλη δουλεια.
Την εχω δοκιμασει στις ζαντες μου και κανει δουλεια.

kiriakost
23/05/2007, 20:51
Ολοκλήρωσα την επαναφορά της σχάρας με μπράσο , πηρα και μια πανόβουρτσα δραπάνου , και έκανα το τελευταίο χέρι ... καλή έγινε ... ίσως ένα πέρασμα με ένα κοινό γυαλιστικο απο κερί , να προσφέρει λίγο περισσότερη προστασία στο γυμνό αλουμίνιο .

Ξέρω οτι με τον καιρώ θα θαμπώσει λίγο , αλλά αυτό είναι φυσιολογικό !! αυτό που μετράει είναι η επιφάνεια να είναι καθαρή από γρατσουνιές , και λεία .

Θα το δω και αυτό το sonax ... ;)