PDA

View Full Version : Ζεστη θερμοκρασια και λυση? στο750...



adrenalin
19/05/2007, 20:16
Λοιποοον το καλοκαιρι ηρθε και η αληθεια ειναι οτι οποτε τυχει να περασω μεσα απο την πολη
(Ηρακλειο) θα ανεβει η θερμοκρασια ,θα αναψει το βεντιλατερ γυρω στους 105 για να ριξει την θερμοκρασια στους 95-98...και μετα ξανα τα ιδια.Το χειροτερο ειναι οτι το πλασιο καποια στιγμη ΚΑΙΕΙ!!! το ακουμπας , το νιωθεις πολυ ζεστο και φοβαμαι οτι ενας λογος που εχουν κοψει καποια πλαισεια 600-750 ΙΣΩΣ λεω ΙΣΩΣ οφειλεται στο φαινομενο της συνεχομενης διαστολης- συστολης.Δοκιμασα να βαλω ενα αντιπυρικο υλικο μπροστα στις κουρμπες της εξατμισης διοτι ειναι 1εκατοστο αποσταση απο το ψυγειο .Το υλικο μοιαζει με κουβερτα και το στερεωσα με αλουμινοταινια.Εχει καποιο αποτελεσμα ουσιαστικα αργει να ανεβασει θερμοκρασια αλλα μεχρι εκει.Σκεφτομαι να βαλω ενα 2ο βεντιλατερ που να δουλευει οποτε θελω εγω...Υπαρχει καποιος που να το εχει κανει?Ποσο δυσκολο λετε να ειναι?

stavrogin
19/05/2007, 20:39
Βασικα το θεμα ειναι να χωραει και να μη χτυπαει πουθενα η φτερωτη.ελπιζω να μη χρειαστει να κουνηθει το ψυγειο λιγο μπροστα.το ειχα κανει σε ενα Bros που ειχε ψυγειο απο gsxr 250 κουρμπα.

To αποτελεσμα ηταν φανταστικο με το που ανοιγα το διακοπτη εβλεπα τη θερμοκρασια να κατεβαινει.αλλα βεβαια οι αναγκες της μηχανης σου ειναι μεγαλητερες απο του ταπεινου bros και η διαρυθμιση εκει μπροστα πολυ πιο στριμοκωλη.


Αποψη μου ...μη το πειραξεις

panjimnakos
19/05/2007, 20:44
Τα gsxr φιλε μου δεν ειναι για πολη και κινηση...
Παρε ενα παπι και αστο το εργαλειο για εξω μονο, που δεν αναιβαζει θερμοκρασια με τιποτα!!!
:beer:


:wave2:

GIXXERAKIAS
19/05/2007, 23:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Τα gsxr φιλε μου δεν ειναι για πολη και κινηση...
Παρε ενα παπι και αστο το εργαλειο για εξω μονο, που δεν αναιβαζει θερμοκρασια με τιποτα!!!
:beer:


:wave2: +100000:beer: :winka: :wave2:

adrenalin
21/05/2007, 00:12
Υπαρχει βεβαια κ η λυση να περασω τους λαιμους με αντυπυρικη ταινια οπως εδω :
http://www.titebike.com/sa/c/Exhaust_Wrap_Heat_Protection_3294.htm

http://www.kolleris.gr/htm/monotika.html

GIXXERAKIAS
21/05/2007, 12:30
Να υπενθυμισω οτι η αντιπυρικη ταινια (λογω κατοχης τουρμπο:D ) οταν αρχιζουν οιτρελς θερμοκρασιες πυρωνουν και αυτες μαζι και δεν αφηνουν την θερμοκρασια να φυγει στην ατμοσφαιρα.Οποτε δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα πλαστικα μας (φαιρινγκ:winka: ),αν και δεν εχουν τοση μεγαλη θρμοκρασια τα μηχανακια μας.Σοβαρα απορω που εχεις προβλημα.Και εμενα ζεσταινεται αλλα οχι τοσο οσο λες,υποφερεται η ζεστη και με 45αρες που την εχω κυκλοφορησει στην πολη.:wave2:

adrenalin
21/05/2007, 15:28
Ισως ειναι κ καθαρα ψυχολογικο .Δηλαδη δεν μαρεσει να βλεπω 100+ στα οργανα!λεω θα μου παθει τιποτα! Επειτα ειναι κ το θεμα του πλαισιου,δεν το εχεις νιωσει πολυ ζεστο ?Οπως ειχα πει μπορει να ειναι ενας λογος για τον οποιο εχουν κοψει πλασια απο τα κ6....

stavrogin
21/05/2007, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από adrenalin
...Οπως ειχα πει μπορει να ειναι ενας λογος για τον οποιο εχουν κοψει πλασια απο τα κ6....


Αποκλειεται. Τα μεταλα σπανε οταν ειναι κρυα ,οχι οταν ειναι ζεστα

adrenalin
21/05/2007, 16:46
Μηπως ομως η διαστολη συστολη ,καταπονει το μεταλλο και το κανει πιο αδυναμο...?

stavrogin
21/05/2007, 17:16
Σιγουρα αλλα σε μεγαλο βαθος χρονου,αν το μεταλο σπαει στον ενα-δυο χρονια τοτε ειναι για να σπασει.Αποψη μου...ετσι; Δεν εχω κανει και επιστημονικη αναλυση.

siakattackj
22/05/2007, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Αποκλειεται. Τα μεταλα σπανε οταν ειναι κρυα ,οχι οταν ειναι ζεστα

Το κρύα και ζεστά για τα μέταλλα είναι σχετικό.......
αν έσπαζε το αλουμίνιο(πλαίσιο) με 100+ βαθμούς, τι να πει και ο καϊμένος ο κύλινδρος που μέσα επικρατούν 500 - 700 βαθμούς κελσίου!!!!!!! (και να σκεφτείται ότι έχουν και το ίδιο πάχος (πάνω - κάτω) κύλινδρος και πλαίσιο........)και όταν λέμε ότι σπάνε κρύα, μιλάμε για θερμοκρασίες που αλλάζουν τις μηχανικές ιδιότητες του εκάστοτε μετάλλου!!!! γενικά από -150 εώς +600....

λοιπόν.... οι 100+ βαθμοί κελσίου είναι ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολύ μικρή θερμοκρασία ώστε να αλλάξουν οι μηχανικές ιδιότητες του αλουμινίου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:nono: :eyepop:



οπότε αυτά που σκέφτεστε ξεχάστετα!!!!:mad: είναι π@π@ρολογίες......


στους υπολογισμούς των φωρτίων που δέχεται το συγκεκρημένο σημείο όπου σπάει, (και όλα τα υπόλοιπα) να έγινε λάθος ΑΠΟ και ΚΛΕΙΕΤΑΙ (!!!!!!!!ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ!!!!!!!!!) γιατί γίνονται
με πεπερασμένα στοιχεία σε βαρβάτα υπολογιστικά συστήματα τα οποία λαμβάνουν υπ'όψην τους και τη θερμοκρασία.....



ΚΑΙ



ΚΑΙ




ΚΑΙ




θα μπορούσα να συνεχίσω για πολύ ακόμα.................



το μόνο που μπορώ να σκεφτώ λογικά είναι: κάποιο λάθος στην γραμμή παραγωγής.....(παραπιπτόντως εκεί γίνονται όλα τα λάθη) κάποιες κατά λάθος αναλογίες στην πρόσμηξη του αλομινίου, η ότιδήποτε... είναι πολύ εύκολο να γίνουν λάθη κατά την γραμμή παραγωγή....


χωρίς να το γνωρίζουν βέβαια οι εταιρίες, γι'αυτό βλέπουμε συχνά ανακλήσεις μοντέλων!!!!!!!!

:wave2:


οπότε κόψτε τις π@π@ρολογίες, και περιμένετε να δει η suzuki τι θα κάνει γι'αυτό (από εκεί θα φανεί πόσο σωστή εταιρία είναι...)


με συγχωρείται για το λεξιλόγιό μου αλλά παραφέρομαι που και που.....
:D


φιλάκια - φιλικά

Χρήστος.....:wave2:




Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Τα gsxr φιλε μου δεν ειναι για πολη και κινηση...
Παρε ενα παπι και αστο το εργαλειο για εξω μονο, που δεν αναιβαζει θερμοκρασια με τιποτα!!!
:beer:


:wave2:


+1.000.000.000.000.000!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:) :cool: