PDA

View Full Version : Παραλίγο να την πατήσω...και να με πατήσει!



jtoros
02/09/2004, 17:06
Το παρακάτω συμβάν έλαβε χώρα, για τους γνώστες της Πάτρας, στην Κωνσταντινουπόλεως, λίγα μέτρα πριν το σπάσιμο (δεξιά) που κάνει ο δρόμος και συνεχίζει ως Μαιζώνος. Για την ιστορία, ο δρόμος έχει 2 λωρίδες και είναι μονόδρομος. Καμιά 50αριά μέτρα πριν το φανάρι είμαι δίπλα δίπλα με μια μαύρη 156 (εγώ αριστρά, αυτή δεξιά). Μέσα στο αμάξι ο μπαμπάς, η μαμά και το παιδί. Κινούμαι ελαφρώς γρηγορότερα απο την 156, και την προσπερνάω με καμιά +10χλμ. Ωστόσο σε εκείνο το σημείο (50μ από τη διασταύρωση) αντιλαμβάνομαι ότι πάνω στη διασταύρωση ένα φορτηγό σχετικά μικρό με αφετηρία το φανάρι, κάνει όπισθεν στο δεξί ρεύμα. Κατεβάζω μία και γκαζώνω, να περάσω μπροστά από την 156, για να μην κάνει αριστερά και δεν με δει (έχω την υποψία ότι ήμουν στη “νεκρή γωνία” των καθρεπτών του). Τέσπα, γκαζώνω και περνάω... Στα περίπου 15μ από το φανάρι και με καμιά 50άρα χλμ στο κοντέρ ανάβει πορτοκαλί. Φρενάρω αν και αυτό σηκώνει κουβέντα. Παρόλο που ο ΚΟΚ υπολογίζει με τον τύπο του τετραγώνου ότι χρειάζονται περίπου 5*5=25 μέτρα για πλήρη ακινητοποίηση αυτοκινήτου (άρα λιγότερα για τη μηχανή) από τα 50χλμ/ώρα επέλεξα να φρενάρω αντί να περάσω με πορτοκαλί, διότι οι “από δεξιά” που περίμεναν να ανάψει το πράσινο, δεν με έβλεπαν λόγω του φορτηγού που έκανε πίσω. Κι επειδή αυτό το φανάρι διαρκεί λίγο, οι πιο πολλοί είναι ανυπόμονοι να ξεκινήσουν ένα δευτερόλεπτο πριν ανάψει το πράσινο. Οπότε αποφάσισα να φρενάρω. Σταματάω όπως ερχόμουν, στη μέση του ελεύθερου αριστερού ρεύματος (να υπενθυμίσω το φορτηγό που έχει σταματήσει και κλείνει όλο το δεξί ρεύμα) και κοιτάω το φανάρι. Εντελώς από ένστικτο, μετά από 1-2 δευτερόλεπτα κοιτάω τον δεξί μου καθρέπτη. Και τι να δώ! Το μαύρο καπώ της 156! Ο τύπος δεν φρέναρε έγκαιρα (δεν ξέρω το λόγο) και για να σταματήσει, έχωσε τη μούρη του αυτοκινήτου ανάμεσα στη μηχανή και το φορτηγό, ευτυχώς χωρίς να ακουμπήσει κανένα από τα δύο. Γυρνάω, τον κοιτάω, του δείχνω το φανάρι και λέω “Κόκκινο...”. Ανάβει πράσινο, βάζω πρώτη και φεύγω.
Για το συμβάν έχω να πω τα εξής:
1) Μπορεί κάποιος να πει ότι φρενάρισα πολύ γρήγορα και το αμάξι δεν πρόλαβε να σταματήσει. Έστω αν και δεν το δέχομαι. Αλλάααα..... Ρε μαλάκα οδηγέ! Βλέπεις ένα φορτηγό να σου κλείνει το ρεύμα, έχεις την οικογένεια μέσα, αλλάζεις λωρίδα, έχεις κάτι μπροστά σου και δεν μετριάζεις ταχύτητα πλησιάζοντας στη διασταύρωση; Και στην τελική πλακώνεσαι στα (επικίνδυνα) απότομα φρένα; Πόσο “χαλαρός” θα ήταν αν στη θέση μου ήταν ένα τριαξονικό με κοντέινερ πανω;;; Και πού θα έχωνε τη μούρη της 156;;;

2) Γνωρίζω τη συμβουλή να σταματάμε στην άκρη του ρεύματος, δίπλα στο πεζοδρόμιο. Αλλά ρε παιδιά, εκείνη τη στιγμή δεν το σκέφτηκα ενστικτωδώς. Ειλικρινά. Και πιστεύω ότι δεν είναι δυνατόν να εφαρμόζουμε όλα αυτά τα μικρά κολπάκια που ξέρουμε ή μας έχουν πει οι άλλοι κατα καιρούς, συνέχεια , ώστε να είμαστε όσο το δυνατόν ασφαλής. Το παραδέχομαι ρε παιδιά, δεν το σκέφτηκα και ήμουν τυχερός που ο τυπάς δεν με χτύπησε να με στείλει απέναντι στα παρκαρισμένα. Αλλά, θα είμαι πάντα τόσο τυχερός;;;

Κάθε σκέψη, σχόλιο και παρατήρηση, δεκτά...

Thnx for listening…

Θάνος
02/09/2004, 17:19
Εσύ για κάποιο λόγο δεν σκέφτηκες να σταματήσεις κοντά στο πεζοδρόμιο...

Εκείνος για κάποιο λόγο δεν σκέφτηκε να ελαττώσει ταχύτητα νωρίτερα...

Και τα δύο μαζί λέγονται κακιά στιγμή και συμβαίνει πότε πότε... Αφού ξέρεις τι θα έπρεπε να έχεις κάνει και αφού δεν έγινε και τίποτα, θα έλεγα: ξέχνα το!

dimitris74
02/09/2004, 19:22
απλα μπορει να ειχει πιασει την κουβεντα και ο συγκεκριμενος δρομος εχει και τα κολοδεντρα δεξια και αριστερα και γενικος σε ζαλιζει και αφαιρεισαι χωρις να το θες... ασε που το φαναρι το καταλαβε οτι ηταν κοκκινο μολις φρεναρες...αμφιβαλω με το φορτηγο μπροστα να το ειδε

jtoros
02/09/2004, 19:36
ότι στη συγκεκριμένη διασταύρωση έχει φανάρια δεξιά-αριστερά, όχι μόνο δεξιά. Επομένως ο τύπος είχε line of sight στο φανάρι. Τώρα αν δεν την κοιτούσε, άλλο θέμα. Φίλε dimitris74 κι εγώ πιστεύω ότι κατάλαβε ότι το φανάρι ήταν κόκκινο όταν είδε ότι φρέναρα εγώ. Αν ήμουν εκείνο το τριαξονικό και κολλούσε πίσω μου να δω τι θα έλεγε... Ότι δεν είδε το φανάρι επειδή το κρύβει η καρότσα μου;;;

periklisk
03/09/2004, 09:35
Δυστυχώς κάπως έτσι γίνονται τα ατυχήματα.... αφού στη δική σου περίπτωση δεν έγινε πάλι καλά....

το θέμα είναι πως πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί μέσα την πόλη γιατί κυκλοφορούν ανάμεσά μας κάτι τυπάκια που είτε τους φταίει η ρημάδα η ζωή, είτε κάτι πίνουν και δε μας δίνουν είτε την έχουν δει οδηγάρες κτλ....

Το νου μας μη μας φάνε λάχανο....

tsoukas77
04/09/2004, 19:25
Eυτυχως ειχε καλο αυτοκινητο και φρεναρε γρηγορα και σταθερα...

jtoros
04/09/2004, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Eυτυχως ειχε καλο αυτοκινητο και φρεναρε γρηγορα και σταθερα...

Το ότι ΔΕΝ φρέναρε γρήγορα είναι προφανές απο το post μου νομίζω tsoukas77. Η μούρη του αυτοκινήτου ήταν δίπλα μου, αν απλωνα το χέρι μου, ακουμπούσα άνετα το καπώ... Αν ήμου τοίχος, το μήκος του αυτοκινήτου θα είχε μειωθεί τουλάχιστον ένα μέτρο...Τώρα για το αν φρέναρε σταθερά, δεν ξέρω τι να πω... Τέσσερις ρόδες έχει, σταθερά θα φρέναρε. Κι αν είχε 14 θα φρέναρε ακόμα πιο σταθερά... Μόνο που στη δική μου περίπτωση δεν ήθελα να φρενάρει "σταθερά" αλλά γρήγορα. Κάτι που δεν έκανε ο τύπος. Αν φρενάρεις έγκαιρα, σου φτάνει ακόμα και πατόζα :eyepop: να οδηγείς. Δεν κάνει το αμάξι τον οδηγό.
Καληνύχτα...

Thnx for listening...

tsoukas77
04/09/2004, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tsoukas77
Eυτυχως ειχε καλο αυτοκινητο και φρεναρε γρηγορα και σταθερα...

Μαλλον εχεις μπερδευτει απο την ταραχη...
Αν δεν φρεναρε σταθερα,αλλα τον τραβουσε δεξια ή αριστερα,θα ειχε πεσει σε εναν εκ των δυο.Δεν εχει σημασια ποσες ροδες εχει...

ΥΓ.Αλλο το εγκαιρα και αλλο το γρηγορα.Δεν φρεναρε εγκαιρα,οπως οφειλε,αλλα στην συνεχεια και αφου χρειστηκε να φρεναρει,φρεναρε γρηγορα,αλλιως θα του επιανες το πορτ-μπαγκαζ...

jtoros
05/09/2004, 02:22
Είναι δυνατόν δηλαδή να με δει και να μη φρενάρει επαρκώς, ενώ μπορεί, για να σταματήσει; Δηλαδή υπήρχε περίπτωση να φρέναρε "αδύναμα" και "ασταθώς", ενώ μπορούσε να κάνει αλλιώς, και να με περάσει από πάνω; Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάνουμε ειδική μνεία στα αυτονόητα, και τα παρουσιάζουμε ως "μαγκιά" και ικανότητα... Μήπως να του πω κι "Ευχαριστώ ρε μεγάλε. Είσαι ψυχάρα, οδηγάρα και έχεις και το καραγαμώ αμάξι που δε με σκότωσες"; Προφανώς επειδή φρέναρε "δυνατά και σταθερά" είμαι εδώ τώρα και όχι στο Ρίο. Αλλά αυτό δεν υπερκαλύπτει ούτε μειώνει το γεγονός ότι φρέναρε "οχι έγκαιρα".

Thnx for listening...

illuminatios
09/09/2004, 13:11
Στη θέση σου θα φώναζα την τροχαία να του κόψει μια κλήση

jtoros
09/09/2004, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από illuminatios
Στη θέση σου θα φώναζα την τροχαία να του κόψει μια κλήση

Με ποια αιτιολογία Illu?

illuminatios
09/09/2004, 15:43
Γιατί δεν φρέναρε εγκαιρα και σε κοψωχόλιασε!

jtoros
09/09/2004, 22:18
Ρε Illu, είσαι όντως τόσο έξυπνος, ή το προσπαθείς; Αν το προσπαθείς, πρόσεξέ το λίγο ακόμα. Έχεις φτάσει σε ικανοποιητικό επίπεδο, αλλά σου ξεφεύγουν κάποιες λεπτομέρειες. Όπως πχ, το πού και πότε πετάς τις εξυπνάδες σου. Άντε γεια.

illuminatios
10/09/2004, 14:02
Χμ....
Για να δούμε....


Την εξυπνάδα μου την πέταξα 9/9/04 και ώρα 15:43...
Σωστός είμαι!

:sun:

Τίποτάλλο??


:sun:

melsaltas
10/09/2004, 14:03
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: