PDA

View Full Version : χαμηλωμα ducati 999...(απορια)!



sotiris68
21/05/2007, 22:28
φιλος μετα απο παροτρυνση <<αρρωστου>> μηχανικου ducati,χαμηλωσε 2,5 ποντους το εμπρος κ το πισω μερος της 999 του για να ειναι καλυτερο στη πιστα.
:wacko:
τωρα ομως σκεφτεται οτι σε βολτα,το μηχανακι θα ειναι πιο σκληρο,πιο δυσκολοδηγητο και το βασικοτερο που φοβαται ειναι οτι αν -χτυπα ξυλο- κανει να γλυστρησει,θα του δωσει καποιοα προειδοποιηση η θα τον στειλει;:confused:
μπορει να εχει διαφορετικες ρυθμισεις αναρτησεων;μια ρυθμιση τουριστικη και μια πιστας;
η πρεπει να γυρισει στο μαμα υψος;:confused:
(και οταν μπαινει πιστα να σφιγγει τις αναρτησεις;)
για πεστε τη πολυτιμη γνωμη σας ρε παιδια...
Υ.Γ. σιγουρα επρεπε να το ειχε σκεφτει πριν το κανει,ομως ξερετε πως ειναι με τα φτιαξιματα...(εβαλε termignoni,νεο προγραμμα,ελαφρυτερο βολαν ducati και δεν θυμαμαι τι αλλο)
:wave2: :wave2:

OldMan
21/05/2007, 23:12
To μόνο που πρέπει να φοβάται είναι τα πεζοδρόμια !!! :wave2:

sotiris68
21/05/2007, 23:17
To μόνο που πρέπει να φοβάται είναι τα πεζοδρόμια !!!
ευχαριστω για την απαντηση γερο μου,λιγο ακομα επετρεψε μου να σε ζαλισω για να ηρεμησω...
ολα ο.κ. λοιπον το μοτο ειναι καλυτερο ,καμμια ανησυχια;:wave2:

el_hymador
22/05/2007, 00:18
με αυτη την κινηση μεταβαλεται το trail(ιχνος) της μοτοσυκλετας.

Runner Ducati
22/05/2007, 03:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
φιλος μετα απο παροτρυνση <<αρρωστου>> μηχανικου ducati,χαμηλωσε 2,5 ποντους το εμπρος κ το πισω μερος της 999 του για να ειναι καλυτερο στη πιστα.


Απο οσο θυμαμαι το 999 εχει ρυθμιση του rake απο 23,5 μοιρες μεχρι 24,5 ... εαν το εχει βαλει στις 23,5 ειναι οκ... και δεν χρειαζεται κατεβασμα πλακες για δρομο μετα γιατι παει σε υπερβολικα γρηγορη γεωμετρια επικινδυνη κατεμε για τον δρομο λογο πολυ γρηγορων αντιδρασεων της μοτοσυκλετας, και επισης με τοσο γρηγορη γεωμετρια ουτε για αστειο χωρις stabilizer ειδικα στον δρομο... ισως ακομα και για πιστα με 23,5 μοιρες τo rake ισως ειναι υπερβολη και 2.5cm κατεβασμα... αλλα στην πιστα το δοκιμαζει, για τον δρομο αναφερομαι...

στο Μονστερ μου με 24 μοιρες στοκ rake κατεβασα 2.5cm τις πλακες για την πιστα, και στον δρομο βαρανε τα τιμονια σαν παλαβο αμα πεσει με 180+km σε ανωμαλιες... παει για tank slapping χαλαρα αμα δεν προσεξω... (χωρις stabilizer)... τωρα τις ανεβασα 1cm και τις πηγα στα 1.5cm κατεβασμενες για μεγαλυτερη ασφαλεια... οκ αλλο το Μονστερ, αλλα δεν εχει και αλογα και εχει σχετικα σβελτη γεωμετρια... οποτε...

με ρεγουλα αυτα τα πραγματα, ακομα και 1 cm αλλαζει αρκετα μια μοτοσυκλετα σε συμπεριφορα εαν εχει ΗΔΗ γρηγορη γεωμετρια...


(edit: κατι η υπερβολη στο κατεβασμα στις πλακες που εκανα 2.5cm, κατι το 10λαδι που εβαλα στα πιρουνια, κατι η υπερβολικη οδηγηση ολα κατω στις Σερρες... αγορασα οικοπεδο στη Κ5 απο χασιμο μπροστινου... και εφυγε χωρις καμια προειδοποιηση... μπαμ και κατω...)

kinhsh
22/05/2007, 04:13
Ducati Runner θεωρητικα με την αλλαγη που εκανες πρεπει να γλιστρας πισω.Καποιες πτωσεις σε πιστα που εχεις αναφερει μηπως προερχονταν απο γλιστρημα του πισω ;

Περιεργο μου ακουγεται γιατι αυτος ο μηχανικος θελησε να αλλαξει το στησιμο του 999 χαμηλωνοντας το.Ηδη αυτη η μηχανη εχει τη σελα στους 78 ποντους οταν τα αλλα σουπερσπορ την εχουν στους 82. Εγω για οδηγηση στο δημοσιο δεν την βλεπω σωστη ρυθμιση γιατι μειωνει την διαθεσιμη διαδρομη της αναρτησης. Ετσι αν πχ καποιος πιασει 200 και πλαγιασει σε μια ανοιχτη στροφη που εχει καποιες ανωμαλιες οταν τις βρει η αναρτηση με τετοια ταχυτητα το πιθανοτερο ειναι οτι θα τερματισει ,αυτο ειναι επικινδυνο.
Σωστο αυτο που ειπωθηκε πριν οτι το χαμηλωμα μειωνει το τρειλ, αλλα το τρειλ του 999 στην στανταρ θεση ειναι που το κανει απολαυστικο και προβλεψιμο οδηγικα μηχανημα.
Bεβαια το μανουαλ του 999 επειδη το εχει φιλος γραφει οτι μονο σε πιστα να γινεται η ρυθμιση η γρηγορη στο τιμονι ενω στο δημοσιο να μενει το καστερ των 24,5 μοιρων.Προφανως ο μηχανικος θελει να το κανει πιο ευελικτο χωρις να αλλαξει την κατανομη των βαρων εμπρος πισω, ειναι τελικα μια εξυπνη κινηση για την πιστα.

Runner Ducati
22/05/2007, 04:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Ducati Runner θεωρητικα με την αλλαγη που εκανες πρεπει να γλιστρας πισω.Καποιες πτωσεις σε πιστα που εχεις αναφερει μηπως προερχονταν απο γλιστρημα του πισω ;


Εχω πεσει 2 φορες kinhsh, μια Μεγαρα, αλλα εκει ηταν επειδη βρηκε το μηχανακι με μαρσπιε και εξατμιση κατω δυνατα και ανοιξα το γκαζι γιαυτο εφυγε, ειχε ελαφρωσει το πισω μερος... ομως στα Μεγαρα ειχα νορμαλ τις πλακες...

στης Σερρες στο trackday τις κατεβασα 2.5 ποντους, επεφτε στην στροφη πολυ γρηγορα και εμπαινε παρα πολυ γρηγορα, καλο ηταν αλλα και υπερβολικο γιατι εχανε απο θεμα σταθεροτητας... στης Σερρες στην Κ5 πριν πεσω μπηκα με πολυ μεγαλη ταχυτητα εισοδου, και κλιση 50+ μοιρες σιγουρα γιατι πλεον ειχα ανεβασει και τα μαρσπιε και εξατμισεις και δεν εβρισκε ευκολα πια... βρηκε το μπροστινο σε ενα "αυλακι" απο τα μαρσπιε που εχει δημιουργηθει με τα χρονια απο τους αγωνιζομενους, και κουνησε το μπροστινο, μαλλον λογο υπερβολικα γρηγορης γεωμετριας (ασταθεια) και με τα χοντρα λαδια που βαλαμε στο μπροστινο δεν δουλεψε οσο γρηγορα χρειαστηκε η επαναφορα, εκλεισα και λιγο το γκαζι... και εφυγε το μπροστινο χρααππππ με την μια...
πιστευω εαν ηταν λιγο πιο ψηλα οι πλακες ωστε να μην ειναι τοσο υπερβολικα γρηγορο αλλα ταυτοχρονα και ασταθες στα δυσκολα, και δεν ειχα βαλει 10αρι λαδι στο μπροστινο να εχει πολυ αργη επαναφορα... δεν θα επεφτε μαλλον... μαλλον ετσι... θα ηταν ισως λιγο πιο "μαλακο" το μπροστινο και ποιο αργη η γεωμετρια, μπορει να εχανα 2-3 χλμ εισοδου αλλα θα ηταν πιο ενδοτικο στις ανωμαλιες του οδοστωματος και στις δικες μου υπερβολες θα μου ελεγε πριν ποτε φτανει στα ορια...

ειναι σωστο το ρητο που λεει το "μαλακο" (δηλαδη οχι το υπερβολικα σκληρο) μηχανακι με διαδρομες αναρτησεων αλλα και χωρις υπερβολες στην γεωμετρια δεν σε ριχνει...

Ταξιδευτής
22/05/2007, 08:40
Δηλαδη για χαμηλωμα μονο πισω 2-3 ποντους, ουτε να το συζηταμε ε;

Λεμε τωρα... Θεωρητικα μιλοντας... Αν καποιος πχ δεν φτανει τοσο καλα να πατησει κατω.... :sick:

γκουχγκουχκοντοςγκουχ :rolleyes:

Runner Ducati
22/05/2007, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής
Δηλαδη για χαμηλωμα μονο πισω 2-3 ποντους, ουτε να το συζηταμε ε;

Λεμε τωρα... Θεωρητικα μιλοντας... Αν καποιος πχ δεν φτανει τοσο καλα να πατησει κατω.... :sick:

γκουχγκουχκοντοςγκουχ :rolleyes:

πισω 2cm μπορεις, αναλογα βεβαια και το μηχανακι και την γεωμετρια του, με την εννοια οτι θα χασει απο ευελιξια αλλα δεν γινεται επικινδυνο...

:)

karamoto
22/05/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
φιλος μετα απο παροτρυνση <<αρρωστου>> μηχανικου ducati,χαμηλωσε 2,5 ποντους το εμπρος κ το πισω μερος της 999 του για να ειναι καλυτερο στη πιστα.
:wacko:
τωρα ομως σκεφτεται οτι σε βολτα,το μηχανακι θα ειναι πιο σκληρο,πιο δυσκολοδηγητο και το βασικοτερο που φοβαται ειναι οτι αν -χτυπα ξυλο- κανει να γλυστρησει,θα του δωσει καποιοα προειδοποιηση η θα τον στειλει;:confused:
μπορει να εχει διαφορετικες ρυθμισεις αναρτησεων;μια ρυθμιση τουριστικη και μια πιστας;
η πρεπει να γυρισει στο μαμα υψος;:confused:
(και οταν μπαινει πιστα να σφιγγει τις αναρτησεις;)
για πεστε τη πολυτιμη γνωμη σας ρε παιδια...
Υ.Γ. σιγουρα επρεπε να το ειχε σκεφτει πριν το κανει,ομως ξερετε πως ειναι με τα φτιαξιματα...(εβαλε termignoni,νεο προγραμμα,ελαφρυτερο βολαν ducati και δεν θυμαμαι τι αλλο)
:wave2: :wave2:

Μήπως σας είπε και τι ακριβώς ήθελε να πετύχει με αυτό?
Αν ήθελε ευελιξία θα μπορούσε να το πετύχει μόνο με κατέβασμα του μπροστινού (και μάλιστα με λιγότερο κατέβασμα). Γιατί ακριβώς κατέβασε και τα 2 και έκανε την μηχανή να βρίσκει κάτω πολύ πιο εύκολα? Είναι σίγουρο το σαΐνι ότι μετά από τόσο κατέβασμα δεν παίζει πρίν από μαρσπιέ να βρίσκουν άλλα κάτω και να σε πετάει κάτω όποτε του έρθει?

Αν ο μηχανικός σας έχει απάντηση για όλα αυτά και σας πείσει τότε καλώς καμωμένα. Αλλιώς εγώ θα τα γύριζα όλα μαμά. Αν είναι τόσο φοβερός γνώστης ο μηχανικός και τον εμπιστεύεστε τότε ρωτήστε αυτόν ποιες είναι οι αλλαγές στην συμπεριφορά και αν θα είναι πιο απότομο στον δρόμο ή την πίστα.

kinhsh
22/05/2007, 14:56
Ducati Runner ωραια αναλυση . Ο κοσμος των κλισεων στις 50 μοιρες και ανω πιστευω θελει πολυ σταδιακη προσεγγιση και παρα πολλους δοκιμαστικους γυρους αν θελει να γλιτωνει την πτωση κανεις.

OldMan
22/05/2007, 19:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
με αυτη την κινηση μεταβαλεται το trail(ιχνος) της μοτοσυκλετας.
Δεν νομίζω ...:nono:

Το μηχανάκι χαμήλωσε "παράλληλα" με το αρχικό του στήσιμο (μπρος - πίσω), οπότε ΔΕΝ άλλαξε η κάστερ του (η οποία μαζί με το offset των πλακών ορίζουν το ίχνος).:beer:

OldMan
22/05/2007, 20:14
@ Runner Ducati : Πολύ σωστά αυτά που γράφεις, αλλά μάλλον είμαστε εκτός θέματος ...:lol:

Ο sotiris68 μίλησε για χαμήλωμα ΚΑΙ στους δύο άξονες (παράλληλα μετατόπιση της μοτό προς τα κάτω).
Δεδομένου ότι δεν πείραξε offset (αλλιώς θα το έλεγε..) το ΜΟΝΟ που άλλαξε στην γεωμετρία της μηχανής είναι το Κέντρο Βάρους της (κατέβηκε κατά α=2,5cm x συν24,5μοιρών).

Επομένως ΔΕΝ άλλαξε ούτε γωνία κάστερ, ούτε ίχνος, ούτε οτιδήποτε άλλο...

Το μόνο που πρέπει να προσέχει (εκτός από τα πεζοδρόμια :lol: ) είναι η μειωμένη πλέον διαδρομή της πίσω ανάρτησης (αν το χαμήλωμα έγινε με αποφόρτιση του ελατηρίου...)

:wave2: :beer: :wave2:

sotiris68
22/05/2007, 22:57
ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους παιδες,να στε καλα λεει το φιλαρακι μου:beer:
θα σας ζαλισω λιγο παραπανω ....
αν υποθεσουμε οτι το μηχανακι μενει ως εχει,κατεβασμενο δυομιση ποντους .οταν θα ταξιδευει και χρειαζεται πιο μαλακες ρυθμισεις(υποθετικα παντα),μπορει αλλαζοντας τις ρυθμισεις των αναρτησεων να κανει το μηχανακι πιο φιλικο γι αυτην την συγκεκριμενη χρηση;:confused:
η δεν αλλαζει τιποτα ,μενει κατεβασμενος 2,5 ποντους και το μηχανακι ειναι το ιδιο φιλικο οπως ηταν απο πριν και προειδοποιει κ.τ.λ.:look:
αλλα θα ηταν πιο ενδοτικο στις ανωμαλιες του οδοστωματος και στις δικες μου υπερβολες θα μου ελεγε πριν ποτε φτανει στα ορια... :wave2:

Runner Ducati
23/05/2007, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
@ Runner Ducati : Πολύ σωστά αυτά που γράφεις, αλλά μάλλον είμαστε εκτός θέματος ...:lol:

Ο sotiris68 μίλησε για χαμήλωμα ΚΑΙ στους δύο άξονες (παράλληλα μετατόπιση της μοτό προς τα κάτω).


φυυυσσσσσσσσσ μποοοιινγκ.............. :hypnotize :hypnotize :hypnotize :hypnotize


ειδα το ποστ, και ηρθα να απαντησω μετα απο λιγο και ξεχασα η δεν προσεξα re:κ το πισω μερος της :lol:

και καθομαι και γραφω μετα ολοκληρο βιβλιιιιοοοοοοοοοοο......... :bawl: :lol: :lol: :lol:

μιλαααα ρεεεε............... :beer: :beer: :beer:

Runner Ducati
23/05/2007, 01:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotiris68
ευχαριστω για τις απαντησεις σας ολους παιδες,να στε καλα λεει το φιλαρακι μου:beer:
θα σας ζαλισω λιγο παραπανω ....
αν υποθεσουμε οτι το μηχανακι μενει ως εχει,κατεβασμενο δυομιση ποντους .οταν θα ταξιδευει και χρειαζεται πιο μαλακες ρυθμισεις(υποθετικα παντα),μπορει αλλαζοντας τις ρυθμισεις των αναρτησεων να κανει το μηχανακι πιο φιλικο γι αυτην την συγκεκριμενη χρηση;:confused:
η δεν αλλαζει τιποτα ,μενει κατεβασμενος 2,5 ποντους και το μηχανακι ειναι το ιδιο φιλικο οπως ηταν απο πριν και προειδοποιει κ.τ.λ.:look: :wave2:


Στο πισω μερος εχει ενα μπρατσο (ολα τα Ντουκατι) που ρυθμιζεις το υψος χωρις να επιρεαζεται η αναρτηση της μοτοσυκλετας, εαν εγινε το χαμηλωμα μεσω αυτου μπορει να κανει τις ρυθμισεις του ανετα στο μηχανακι του... 2.5cm μεσω προφορτησης αρκετο μου ακουγεται, αμα το πειραξει και αλλο... Σερβολετ θα το κανει?...

καλες βολτες.
:wave2:

kinhsh
23/05/2007, 02:50
Σωστα ειπε ο el_hymandor oτι με το χαμηλωμα συνολικα της μοτοσυκλετας μειωνεται το trail γιατι το τρειλ στην αρχικη θεση ηταν η αποσταση στο σχημα που βαζω GD και γινεται μετα μια μικροτερη αποσταση ΑΒ.
Για να καταλαβουν και οσοι δεν το ξερουν το trail ειναι η αποσταση απο εκει που ακουμπαει ο εμπρος τροχος το δρομο μεχρι εκει που τεμνει το δρομο η προεκταση του πιρουνιου. Το μεγεθος αυτο ειναι βασικοτατο στην οδηγηση της μηχανης γιατι οσο μεγαλυτερο τοσο ροπη μεγαλυτερη θελει το τιμονι για να κρατησει τη μηχανη σε μια στροφη ,ενω οσο μικροτερο τοσο πιο μικροτερη ροπη ζηταει το τιμονι απο τα χερια μας.


89849

Nikoskazer2000
23/05/2007, 02:58
Δηλαδή μικρό treil = πιο ευκολοδήγητο

ενω μεγάλο treil = είμαι χεράς και το στρίβο/στίβω όποτε γουστάρω :confused:

OldMan
23/05/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Σωστα ειπε ο el_hymandor oτι με το χαμηλωμα συνολικα της μοτοσυκλετας μειωνεται το trail
Ρε Ευκλείδες, γιατί επιμένετε ??? :D

Τα πηρούνια της μοτό ΔΕΝ κουνήθηκαν από την αρχική τους θέση (οι πλάκες κατέβηκαν...).

Ξαναλέω !!!

Το ίχνος (trail) επηρεάζεται ΜΟΝΟ από την γωνία κάστερ (castor effect) και το offset των πηρουνιών σε σχέση με τον άξονα του λαιμού !!!

Θα συμφωνήσουμε ή θα με βάλετε να γράφω κατεβατά περί Γεωμετρίας και Ευστάθειας ??? :D


Υ.Γ.
Περιμένω καποιον "καλοθελητή" να πεταχτεί και να προσθέσει τα περί "νυχιού" στο πηρούνι και άλλα φαιδρά της εποχής του ...:lol:

karamoto
23/05/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε Ευκλείδες, γιατί επιμένετε ??? :D

Τα πηρούνια της μοτό ΔΕΝ κουνήθηκαν από την αρχική τους θέση (οι πλάκες κατέβηκαν...).

Ξαναλέω !!!

Το ίχνος (trail) επηρεάζεται ΜΟΝΟ από την γωνία κάστερ (castor effect) και το offset των πηρουνιών σε σχέση με τον άξονα του λαιμού !!!

Θα συμφωνήσουμε ή θα με βάλετε να γράφω κατεβατά περί Γεωμετρίας και Ευστάθειας ??? :D


Υ.Γ.
Περιμένω καποιον "καλοθελητή" να πεταχτεί και να προσθέσει τα περί "νυχιού" στο πηρούνι και άλλα φαιδρά της εποχής του ...:lol:

Καλοθελητές δεν έχουμε. Υπάρχουν κακοθελητές όμως (εγώ) για να σας τα ζαλίζουνε.

Εφόσον η γεωμετρία δεν αλλάζει (ή ίσως ελάχιστα αφού τα 2.5cm δεν μετρώνται μπροστά στις ~24.5μοίρες ενώ πίσω σε άλλη, μάλλον, γωνία) το χαμήλωμα του κέντρου βάρους θα δώσει μικρότερη μεταφορά βάρους σε φρένο-γκάζι και μικρότερη αντίσταση (ροπή αδράνειας) της μηχανής στο πλάγιασμα.

Τότε γιατί δεν το κάνουν όλοι? Είχα την εντύπωση ότι στις street μηχανές το ύψος επιλέγεται με κυριότερο μέλημα να μην περιορίζουν τα περιθώρια κλίσης και γιαυτό δεν τα κατεβάζουν και άλλο.
Εγώ την προφόρτιση πίσω αυξάνω και βλέπω διαφορά στο πότε βρίσκει κάτω. Με 2.5cm μπροστά πίσω υποθέτω ότι θα βρίσκει πάρα πολύ πιο νωρίς. Και ποιος ξέρει σε ποιο σημείο.

OldMan
23/05/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Τότε γιατί δεν το κάνουν όλοι?
Και γιατί ρωτάς εμένα ??? :look:

(μήηηηηπως δεν εμπιστεύονται το απόλυτο αλφάδιασμα και την πλήρη απουσία ανωμαλιών στους δρόμους ???)


Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Εγώ την προφόρτιση πίσω αυξάνω και βλέπω διαφορά στο πότε βρίσκει κάτω.
Invalid data for logical procces ... :look:

karamoto
23/05/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και γιατί ρωτάς εμένα ??? :look:

(μήηηηηπως δεν εμπιστεύονται το απόλυτο αλφάδιασμα και την πλήρη απουσία ανωμαλιών στους δρόμους ???)


Invalid data for logical procces ... :look:

Αύξηση προφόρτησης -> μεγαλύτερο ύψος -> μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης πριν βρει κάτω (το μαρσπιέ στην περίπτωση μου)

Δηλαδή δεν παίζει με χαμήλωμα η μηχανή να βρίσκει κάτω πολύ νωρίτερα και μάλιστα σε άλλο σημείο από αυτό που είναι σχεδιασμένη (μαρσπιέ). Γιατί εμένα μου φαίνεται προφανές?

OldMan
23/05/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Αύξηση προφόρτησης -> μεγαλύτερο ύψος -> μεγαλύτερα περιθώρια κλίσης πριν βρει κάτω (το μαρσπιέ στην περίπτωση μου)
Δηλαδή δεν παίζει με χαμήλωμα η μηχανή να βρίσκει κάτω πολύ νωρίτερα και μάλιστα σε άλλο σημείο από αυτό που είναι σχεδιασμένη (μαρσπιέ). Γιατί εμένα μου φαίνεται προφανές?
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται προφανές ότι το μέγιστο ύψος που μπορείς να πετύχεις είναι η ΣΥΝΟΛΙΚΗ διαδρομή της ανάρτησης (ασχέτως οδηγικού αποτελέσματος) η οποία εξισοροπείται από ένα "φάγωμα" στα μαρσπιέ της τάξης του μισού πόντου ??? :wave2:

karamoto
23/05/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται προφανές ότι το μέγιστο ύψος που μπορείς να πετύχεις είναι η ΣΥΝΟΛΙΚΗ διαδρομή της ανάρτησης (ασχέτως οδηγικού αποτελέσματος) η οποία εξισοροπείται από ένα "φάγωμα" στα μαρσπιέ της τάξης του μισού πόντου ??? :wave2:

:eyepop: Πολύ με μπέρδεψε το τελευταίο προφανές σου. Πράμα δεν κατάλαβα. :bigcry:

Ακόμα όμως δεν έχω πιστεί ότι το κατέβασμα είναι ακίνδυνο σαν γενική συνταγή. Σε πάρα πολλές μηχανές 2.5cm κάτω σημαίνει να βρίσκει κάτω η εξάτμιση, κεντρικό σταντ κτλ όταν πλαγιάζεις, και να σε ρίχνει στην στιγμή.

Ελπίζω η Ducati να έχει το περιθώριο να κατέβει χωρίς να βρίσκει τίποτα άλλο εκτός από μαρσπιέ. Οι SS νομίζω ότι έχουν ύψος ~14cm (που με τον αναβάτη γίνονται 12 και πάνω στην στροφή ~10) και τα 2.5cm δεν είναι λίγα.

kinhsh
23/05/2007, 14:36
Old man στο σχημα λογω χαμηλωματος το πιρουνι κατεβαινει παραλληλα με την προηγουμενη θεση σε υψος 2,5 ποντους χαμηλοτερα,δεν αλλαζει η γωνια καστερ αλλα αλλαζει το που τεμνει η προεκταση του πιρουνιου το δρομο γι αυτο τελικα μεταβαλλεται το τρειλ.
Tωρα για το οφσετ ξερω τι σημαινει αλλα δεν το εχω αφομοιωσει τι μεταβολες επιφερει στη μηχανη.Οποτε οι γεωμετριες σου καλοδεχουμενες.

OldMan
23/05/2007, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
Old man στο σχημα λογω χαμηλωματος το πιρουνι κατεβαινει παραλληλα με την προηγουμενη θεση σε υψος 2,5 ποντους χαμηλοτερα
βρε τι πάθαμε....

Γιατί δεν προσπαθείς να καταλάβεις ότι το πηρούνι ΔΕΝ μετακινείται ΚΑΘΟΛΟΥ ???
(αλλά η υπόλοιπη μηχανή από τιμονόπλακες και πίσω ...). :beer:


Υ.Γ.
Υπάρχει μια μείωση του μεταξονίου (χ=2,5cm χ ημ24,5) επειδή το μηχανάκι έρχεται πιο "μπροστά" λόγω αναγκαστικού "γλυστρίματος" πάνω στον άξονα του πηρουνιού, αλλά είναι πρακτικά ανεπαίσθητη !! :wave2:

stefanos
23/05/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
βρε τι πάθαμε....

Γιατί δεν προσπαθείς να καταλάβεις ότι το πηρούνι ΔΕΝ μετακινείται ΚΑΘΟΛΟΥ ???
(αλλά η υπόλοιπη μηχανή από τιμονόπλακες και πίσω ...). :beer:


Υ.Γ.
Υπάρχει μια μείωση του μεταξονίου (χ=2,5cm χ ημ24,5) επειδή το μηχανάκι έρχεται πιο "μπροστά" λόγω αναγκαστικού "γλυστρίματος" πάνω στον άξονα του πηρουνιού, αλλά είναι πρακτικά ανεπαίσθητη !! :wave2:

Επείσης υπάρχει και μια μεταβολή στο μεταξόνιο λόγω χαμηλώματος πίσω, και αυτή μικρή.
Η σημαντικότερη μεταβολή είναι αυτή του κέντρου βάρους που θα κάνει το μηχανάκι πιο αργό στο πέσιμο και πιο σταθερό στην ευθεία.

kinhsh
23/05/2007, 16:28
Oldman ναι εχεις δικιο δεν ειχα προσεξει οτι η ροδα δεν αφηνει το πιρουνι να μετακινηθει.

OldMan
23/05/2007, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από kinhsh
η ροδα δεν αφηνει το πιρουνι να μετακινηθει.
:lol: :rotflmao: :lol:

Πάλι δεν κατάλαβες, αλλά never mind !!!:beer:

dirtbird
23/05/2007, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos

Η σημαντικότερη μεταβολή είναι αυτή του κέντρου βάρους που θα κάνει το μηχανάκι πιο αργό στο πέσιμο και πιο σταθερό στην ευθεία.

Έχεις μαζέψει empirical data ή μήπως τα έχεις καταγεγραμμένα σε recorder? :confused: :confused:

stefanos
23/05/2007, 19:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Έχεις μαζέψει empirical data ή μήπως τα έχεις καταγεγραμμένα σε recorder? :confused: :confused:


Οχι ρε απο την εμπειρία μου είναι και γεωμετρία δημοτικού.
Λές οι ντουντούκες να μην ακολουθούν τους νόμους της φύσης?

dirtbird
23/05/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λές οι ντουντούκες να μην ακολουθούν τους νόμους της φύσης?

Aυτό το τελευταίο πεστο (con basile :wacko: ) σε έναν ducatisti.... :rotflmao: :rotflmao:

zireous
24/05/2007, 21:24
Το χαμήλωμα μας μάρανε τώρα στην 999 (ναί αυτό φταίει όταν δε πάει η μηχανή, ή δε τη πάει αυτός που τη καβαλάει), όταν ακούω τέτοια σκέφτομαι ότι μάλλον όποιος έχει τέτοιες αγωνίες κάτι κάνει λάθος ή κάτι τον ενοχλεί στην οδήγησή του και ψάχνει για λύσεις γεωμετρίας ενώ μπορεί να χρειάζεται ο ίδιος βελτίωση...
Άμα υπάρχει διάθεση... παίζουν και αφτερμάρκετ μαρσπιέ με ελατήριο που ανεβαίνουν αντί να φρακάρουν εκεί που ξύνεις και να σε στείλουν πάντως.


+ 1000 στον Runner Ducati για τα συμπεράσματα του, -η μέγιστη διαδρομή των αναρτήσεων όταν μικραίνει έστω και λίγο (μπρος πίσω) μάλλον θέλει και την ανάλογη διόρθωση από μεριάς αναβάτη στους χειρισμούς (δε θέλει πολύ μυαλό, κονταίνουν οι αναρτήσεις) -γι' αυτό εγώ τη βλέπω σαν μειονέκτημα, και ειδικά άμα τη μηχανή την βάζεις και στο δρόμο (που συχνά φυτρώνουν νέες λακούβες εκεί που δέ τις περιμένεις).

Άμα έχεις το χρόνο βέβαια να τη χαμηλώνεις στη πίστα (και πιθανότατα να αλλάζεις θέση στα μαρσπιέ), και μετά να τη ξαναεπαναφέρεις στις ρυθμίσεις για το δρόμο κάθε φορά, μαγκιά σου.



[ακόμα περιμένω τους αγενείς Ιάπωνες να φτιάξουνε μιά σουτζούκα που πατώντας ένα βρωμόκουμπο (3 επιλογές μου φτάνουν, άσφαλτος τζάμι, άσφαλτος χάλι, και χώμα) θα αλλάζει ρύθμιση αναρτήσεων, λάστιχα (πέλμα, και πίεση τουλάχιστον), θέση μαρσπιέ τιμονιού και σέλας εν κινήσει, μπας σταματήσω να αγοράζω μηχανές αλλά που.] :mad:

:lol:

dirtbird
24/05/2007, 22:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous


[ακόμα περιμένω τους αγενείς Ιάπωνες να φτιάξουνε μιά σουτζούκα που πατώντας ένα βρωμόκουμπο (3 επιλογές μου φτάνουν, άσφαλτος τζάμι, άσφαλτος χάλι, και χώμα) θα αλλάζει ρύθμιση αναρτήσεων, λάστιχα (πέλμα, και πίεση τουλάχιστον), θέση μαρσπιέ τιμονιού και σέλας εν κινήσει, μπας σταματήσω να αγοράζω μηχανές αλλά που.] :mad:

:lol:

Εναλλακτικά (και άμα βαρεθείς να περιμένεις) μπορείς να ζητήσεις από το sportBilly, το τσαντάκι του... :smilea: :D :lol: :lol: