PDA

View Full Version : Εξωτερικό χωρίς πινακίδα !!!!!



GLIAKAKOS
23/05/2007, 09:50
Θα ήθελα να σας πω το πόνο μου φίλοι μου....

Πριν αγοράσω τη καινούργια μου moto στις 10/5 ρώτησα την αντιπροσωποία πότε θα έχω πινακίδες και μου είπαν σε μια βδομάδα. έχουν περάσει 13 μέρες σήμερα πήγα στο Χολαργό και μου είπαν πως δεν έχουν πινακίδες που ξεκινούν με ΧΡΖ.
Φίλος ρώτησε στη Τροχαία και του είπαν πως και με το χαρτί που σου δίνουν από το Υπουργείο δε μπορείς να κυκλοφόρήσεις !!!!! ο Αστυνομικός μπορεί να σε γράψει, ποιον κοροϊδεύουν τελικά. Αν δεν έχουν πινακίδες να μη δίνουν άδειες κυκλοφορίας.
Θα μου πείτε όμως πως θα "κονομήσουν" οι έμποροι - και το κράτος από τα τέλη κυκλοφορίας ??

Στις αρχές Ιουνίου φεύγω για εξωτερικό έχω ήδη πληρώσει χιλιάδες Euro, θα εκπροσωπήσω τα Ελληνικά χρώματα και όλα κρίνονται από ένα τσίγκο.
αν τελικά δεν έχουν πινακίδες μέχρι τότε ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βγώ εξωτερικό χωρίς πινακίδα ???

Σας ευχαριστώ

makis206
23/05/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από GLIAKAKOS
αν τελικά δεν έχουν πινακίδες μέχρι τότε ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βγώ εξωτερικό χωρίς πινακίδα ???

Πολύ φοβάμαι πως αυτό δεν γίνεται, είχε αναφερθεί και στο παρελθόν παρόμοιο περιστατικό χωρίς ευχάριστα μαντάτα για τον άνθρωπο που ήθελε να ταξιδέψει.. δεν ξέρω τι απέγινε τελικά με τη δική του περίπτωση αλλά ταξίδι στο εξωτερικό χωρίς πινακίδες χλωμό..

Ας σου πει κάποιος που ξέρει λεπτομέρειες τι θα μπορούσες να κάνεις σ'αυτή την περίπτωση..

Καλά ξεμπερδέματα και καλό σου ταξίδι από μένα :beer:

Gandalf dr685sm
23/05/2007, 09:54
θα εκπροσωπήσω τα Ελληνικά χρώματα και όλα κρίνονται από ένα τσίγκο.

??????????????????????????????

Που θα συμμετέχεις αδερφέ;...





Gandalf

PanVas
23/05/2007, 12:19
Δική μου άποψη,
Φτιάξε τσίγκο ίδιο με τις νέες πινακίδες.
Κόλλα και τα τέλη επάνω στην νέα σου πινακίδα.
Από την όχι τεράστια εμπειρία μου στο εξωτερικό ποτέ δεν ασχολήθηκαν με την πινακίδα μου.
Καλά χιλιόμετρα!

Όντως τι εκπροσωπείς;
edit: Άκυρο. είδα την προσωπική σελίδα που έχεις δηλώσει στο προφίλ σου και κατάλαβα.

GLIAKAKOS
23/05/2007, 12:45
Σκέφτομαι να κάνω κίνηση σε διαικπερεωτή να δω τι θα μου πεί. Εννοείται θα πληρωθεί μόνο αν μου φέρει πινακίδα.

Gandalf dr685sm είμαι μέλος του Honda Deauville Club (www.deauville.gr).

Θα πάμε 9 moto στη DMD2007 (Πανευρωπαϊκή Συγκέντρωση Ιδιοκτητών Deauville) στη Βόρειο Ιταλία - Αυστρία στις 10/6. Η πλάκα είναι πως είμαι και στην οργανωτική ομάδα του DMD2007 και μου έχουν αναθέσει εργασίες κατά τη διάρκεια της Συγκέντρωσης. Θα ξεφτιλιστούμε σίγουρα

Tropeas
23/05/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από PanVas
Δική μου άποψη,
Φτιάξε τσίγκο ίδιο με τις νέες πινακίδες.
Κόλλα και τα τέλη επάνω στην νέα σου πινακίδα.
Από την όχι τεράστια εμπειρία μου στο εξωτερικό ποτέ δεν ασχολήθηκαν με την πινακίδα μου.
Καλά χιλιόμετρα!

+++
μια απο τα ίδια απο την ταπεινή μου πορεία στο εξωτερικό...
μόνο πρόσεχε όπου μπεις autostrada πάρε εισητήριο μην ξεχαστείς ή ψάχνεσαι τι γίνεται... :blush:
γιατί τότε θα την χρειαστείς την πινακίδα... :rolleyes: :cool:

Vasilis_Strom
23/05/2007, 14:39
Φεύγω αύριο το βράδυ με φτιαχτή τσίγκινη πινακίδα ίδια με την κανονική και με το χαρτί του υπουργείου καλού κακού επίσημα μεταφρασμένο από την Ιταλική πρεσβεία :winka: Θεωρητικά δεν θα έχω - έχεις πρόβλημα.
Από τις λιμενικές αρχές στην Πάτρα πάντως είναι τσεκαρισμένο οτι δεν έχεις πρόβλημα. :winka:



:wave2: :wave2:

pissaman
23/05/2007, 14:39
Απέναντι από την τροχαία αθηνών είναι ένα μαγαζί που βγάζει πινακίδες σχεδόν ίδιες με του υπουργείου.
Βάλε μία τέτοια και νομίζω ότι ίσως να είσαι ΟΚ!

GLIAKAKOS
23/05/2007, 14:45
καλό ταξίδι, Vasilis_Strom.

Είχα πάει το 2005 στη Γερμανία πάλι στο DMD2005 και οι μόνοι που μας σταμάτησαν ήταν οι Αυστριακοί όταν κατεβαίναμε διότι δε μας είχε σταματήσει κανείς στα σύνορα της Αυστρίας στο ανέβασμα. Πληρώσαμε 30 euro και τίποτα άλλο.

Καλή κίνηση η μετάφραση, αν δε βγάλω άκρη θα το κάνω και εγώ.

GLIAKAKOS
23/05/2007, 14:48
Εχω και τηλέφωνο pissaman.

Εκανα κίνηση και με διεκπεραιωτή, θα ξέρω τη Παρασκευή το πρωί. Αν δε κάνει τίποτα θα πάω εκεί που λές.

Οψόμεθα

GLIAKAKOS
25/05/2007, 07:08
Ο διεκπαιρωτής μου είπε πως δεν υπάρχει ούτε τσίγκος από καπάκι κοκακόλας!!!!!!!!!

Αρχές Ιούνη και βλέπουμε......τη βλέπω τη δουλειά, θα φτιάξω δικιά μου και άντε να μεταφράσω και το χαρτί του Υπουργείου....

Οι προμηθευτές του τσίγκου δε ενδιαφέρονται να είναι επαγγελματίες, να κλείσουν τη δουλειά και βλέπουμε....άλλωστε έτσι δε γίνεται σε όλες τις Υπηρεσίες για κάφρους.....συγνώμη Ελληνόφωνους.......συγνώμη.....κατοίκους της Ελλάδας.......συγνώμη...που είναι τελικά οι Έλληνες.......μάλλον στο εξωτερικό!!!!!!!.

TROOPER
25/05/2007, 08:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από GLIAKAKOS

αν τελικά δεν έχουν πινακίδες μέχρι τότε ξέρετε που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να βγώ εξωτερικό χωρίς πινακίδα ???

Σας ευχαριστώ


στον χριστοδουλο !!!!!!

:lol:

τι να πω ρε γμτ....:sick:

SeNNinhA
25/05/2007, 10:51
Στο εξωτερικό δεν ξέρουν εαν η πινακίδα σου είναι γνήσια ή όχι.

Το μόνο που θα τσεκάρουν σε πιθανό έλεγχο είναι εαν τα στοιχεία της πινακίδας σου συμφωνούν με τα στοιχεία που αναγράφονται στην αδεια κυκλοφορίας σου.

Εγώ κυκλοφόρησα σε Ιταλία και με σταμάτησαν κι όλας με πινακίδα "Μ" προσωρινή 2 ημερών (που επίσημα μόνο στην Ελλάδα μπορεί να κυκοφορήσει) και όλα πήγαν ΟΚ. Απλά τσέκαραν τα χαρτιά και τους εξήγησα σχετικά και δεν είχαν πρόβλημα.

ειδικά με επίσημη μετάφραση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

ΦΤΙΑΞΕ ΜΙΑ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟ ΚΑΛΟ και να περάσεις καλα

lampros_fazer
25/05/2007, 12:48
Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα..

Οι Ιταλοί στα τέτοια τους..:p Εγώ με τους Γερμανούς (γάτες!!) είχα ένα θεματάκι με την πινακίδα του αυτοκινητου..

giorpap
29/05/2007, 14:46
Το εκανα περσι. Αγορασα μια πλαστη καθ οδον για πατρα (απο τη θηβων) και την εβαλα στο σακιδιο μου γιατι δεν ειχα βιδες πανω μου και δεν προλαβαινα το καραβι. Χωρις πινακιδα λοιπον περασα Ιταλια (απο Ανκωνα), μπηκα οτοστραντα, εφτασα Μπολονια και τελικα τη επιασα με ζελοτειπ την επομενη μερα στο ξενοδοχειο...

Xrider
31/05/2007, 09:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorpap
Το εκανα περσι. Αγορασα μια πλαστη καθ οδον για πατρα (απο τη θηβων) και την εβαλα στο σακιδιο μου γιατι δεν ειχα βιδες πανω μου και δεν προλαβαινα το καραβι. Χωρις πινακιδα λοιπον περασα Ιταλια (απο Ανκωνα), μπηκα οτοστραντα, εφτασα Μπολονια και τελικα τη επιασα με ζελοτειπ την επομενη μερα στο ξενοδοχειο...
Τυχερος ησουνα...αν σε επιαναν ειχες χασει και μηχανη και διπλωμα.