PDA

View Full Version : Είδες καμμιά φορά ;



makis206
24/05/2007, 08:46
Δεν ξέρω τι μ'έχει πιάσει με το συγκεκριμένο θέμα τον τελευταίο καιρό, ίσως ευθύνεται και το φόρουμ γι'αυτή μου την εμμονή αλλά σίγουρα χαίρομαι για τον εαυτό μου που κατέληξε έτσι.

Έχω φάει κόλλημα με το κράνος ! Σε σημείο να διαολίζομαι όταν βλέπω ξεκράνωτους και δίνω τη δική μου μάχη σε όσους συναντώ στο δρόμο καβάλα σε μηχανάκι με γυμνό κεφάλι.. τα αποτελέσματα της δικής μου μάχης δεν συγκρίνονται σε τίποτα όμως με αυτά που φέρνει η μάχη της τροχαίας καθημερινά στους δρόμους των Χανίων και χαίρομαι και γι'αυτό ! Οι ξεκράνωτοι είναι ελάχιστοι πλέον -συγκριτικά με τα προηγούμενα χρόνια τουλάχιστον- παρ'όλα αυτά δεν παύουν να υπάρχουν..

Η δική μου μάχη επικεντρώνεται περισσότερο στους φίλους και γνωστούς !

"Μαλακισμένο μη σε δω στο δρόμο χωρίς το γαμήδι στο κεφάλι, σε ανύποπτο χρόνο θα φας σφαλιάρα σπέσιαλ", ατάκα που έχω υιοθετήσει εδώ και αρκετό καιρό.:lol:

Έτσι και χτες το απόγευμα σε κεντρικό σημείο της πόλης, φιλαράκι (που είχε ήδη προειδοποιηθεί) με Ζ750 στο φανάρι με το μαλλί στην τρίχα κι ερχόμουν από πίσω.. τσίμπησε φάπα που θα τη θυμάται για πολύ καιρό :rotflmao:

Μόλις άναψε πράσινο σταματήσαμε λίγο παρακάτω και πιάσαμε την παρλαπίπα και με δυσκολία μπορούσαμε ν'ανταλλάξουμε κουβέντα απ'τα γέλια της φάσης που προηγήθηκε στο φανάρι.. και τσουπ ! Νά'σου κι ο τροχαίος που μας ακολούθησε και σταμάτησε δίπλα μας να ρωτήσει για τη φάση που είδε λίγο πριν από κρυφή γωνία της πλατείας (καρτέρι):lol:

Του εξηγήσαμε όλο το σκηνικό και δεν άντεξε, έβαλε κι αυτός τα γέλια κι αντί να βγάλει τα μπλοκάκια για τον ξεκράνωτο φίλο, του έκανε τη χάρη.

"Αυτή τη φορά στη χαρίζω όχι όμως και την επόμενη, φρόντισε αφού δεν φοβάσαι την τροχαία να φοβάσαι το φίλο σου τουλάχιστον..":rotflmao:

Άψογος !

:beer: :lol: :beer:

airamhag
24/05/2007, 08:55
:D

ειδες τα honda πως ελισονται ε?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



σ αντιθεση με αυτα που ειπε ο μακις..

πριν λιγες μερες πετυχαινω πιτσιρικακι (γνωστο μου ) στο δρομο με ποδηλατο..γυρω στα 7 χρονων το πολυ...αλητοβιος κ μαγκακι..:winka:

καλα ρε συ του λεω...εσυ που εισαι μηχανοβιος ζορικος με σουπερ ποδηλατο γυαλισμενο , που ειναι ο εξοπλισμος σου ? κρανος, επιαγνωνιδες/επιγονατιδες κλπ?

και μου απανταει : τι λε ρε..αυτα ειναι για τους βλακες!:hypnotize :sad:

Ναι ρε συ του λεω...αλλα αυτος αν πεσει , θα σηκωθει κ θα ειναι μια χαρα..εσυ θα εχεις σπασει τη κεφαλα σου...ποιος ειναι ο χαζος??


δεν νομιζω να εκανα κ πολλα...:sad:

makis206
24/05/2007, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από airamhag
:D
ειδες τα honda πως ελισονται ε?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Αμέ ;

Κι ο τροχαίος με Transalp ήτανε !

:lol: :rotflmao: :lol:

zireous
24/05/2007, 23:24
Το θέμα λύνεται πανεύκολα από το σπίτι.

Άμα οι γονείς ενδιαφερθούν εγκαίρως, θα φροντίσουν να κάνουν δώρο στο γιόκα ή στη κοράκλα τους ένα μαμάτο κρανάκι, με άψογο εξαερισμό, ελαφρύ, ακριβό και επώνυμο (άντε και κάνα κωλογραφικό για να το γουστάρουνε οι νεολαίοι) -και οι δικοί μου δεν ξέρανε, μόνος μου έχω αγοράσει όλα μου τα κράνη κλπ εξοπλισμό (και αφού έσπασα το κεφάλι μου αρκετά).

Αρκεί ένα βιντεάκι με ειδικούς (ακόμα και όσο αφορά ποδηλάτες) που να κάνουν διάφορα φορώντας εξοπλισμό ώστε να τσιμπήσουν οι νεώτεροι και να ξεκολλήσουν από τη μα#ακία που τους δέρνει όσο αφορά το κράνος (τα κωλοπρόστιμα δε βοηθάνε, επίσης).


Επειδή είμαι και λίγο γειά σου τύπος, σκέφτομαι (όντως) να κουβαλάω ροζ μεταλλικό σπρέι, και στα φανάρια να σας τη κάνω τη δουλειά στο κρανίο -το νού σας. :evil:

:lol:

HolyDiver
25/05/2007, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zireous
Το θέμα λύνεται πανεύκολα από το σπίτι.

Άμα οι γονείς ενδιαφερθούν εγκαίρως, θα φροντίσουν να κάνουν δώρο στο γιόκα ή στη κοράκλα τους ένα μαμάτο κρανάκι, με άψογο εξαερισμό, ελαφρύ, ακριβό και επώνυμο (άντε και κάνα κωλογραφικό για να το γουστάρουνε οι νεολαίοι) -και οι δικοί μου δεν ξέρανε, μόνος μου έχω αγοράσει όλα μου τα κράνη κλπ εξοπλισμό (και αφού έσπασα το κεφάλι μου αρκετά).

Αρκεί ένα βιντεάκι με ειδικούς (ακόμα και όσο αφορά ποδηλάτες) που να κάνουν διάφορα φορώντας εξοπλισμό ώστε να τσιμπήσουν οι νεώτεροι και να ξεκολλήσουν από τη μα#ακία που τους δέρνει όσο αφορά το κράνος (τα κωλοπρόστιμα δε βοηθάνε, επίσης).


Επειδή είμαι και λίγο γειά σου τύπος, σκέφτομαι (όντως) να κουβαλάω ροζ μεταλλικό σπρέι, και στα φανάρια να σας τη κάνω τη δουλειά στο κρανίο -το νού σας. :evil:

:lol:

+1000

Επίσης για τους αμετανόητους "μηχανόβιους", βάλτε τους να περπατήσουν (3-4 χλμ/ώρα?) προς ένα τοίχο μέχρι να κουτουλήσουν με το κουφιοκέφαλο τους. Αφού συνέλθουν από το χτύπημα (έχετε και κάνα depon πρόχειρο) , αν συνεχίζουν να αρνούνται την αναγκαιότητα του κράνους τότε μην ασχολείστε άλλο με τη πάρτη τους. Πάσχουν από σοβαρή βλαβη στον εγκέφαλο και εσείς απλά μόλις κάνατε τα πράγματα χειρότερα (ένα φαινομενικά αθώο χτύπημα :a26: σαν το παραπάνω είναι αρκετό για να προκαλέσει μόνιμη εγκεφαλική βλαβη).:smokin:

ktm640lc4
25/05/2007, 12:04
Eχει δικιο ο μακης με το αρχικο του ποστ. Και εγω τρελενομαι αμα βλεπω οτι δεν φορανε κρανος. Αλλα τι μπορεις να κανεις;;;

Βασικα περισσοτερο με ενοχλει οταν βλεπω μεγαλους ανθρωπους να μην φορανε κρανος. Βλεπεις, τον πιτσιρικα δεν μπορεις να τον πεισεις οτι δεν ειναι αθανατος στην ηλικια των 17-18.

Ετσι ημουνα και εγω (δεν ηξερα τι θα πει κρανος) και δεν φορουσα. Ευτηχως για μενα δεν επαθα αλλα εμαθα. Παλι καλα.

Αλλα να βλεπεις μεγαλους 30ρηδες και βαλε να μην φορανε εκει λεω τι διαλο...........;;;;;;;;; ντιπ.;;;

makis206
25/05/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Αλλα να βλεπεις μεγαλους 30ρηδες και βαλε να μην φορανε εκει λεω τι διαλο...........;;;;;;;;; ντιπ.;;;

Και υπάρχουν και χειρότεροι που δεν χρειάζεται καν ν'αναρρωτιέσαι, λες ντιπ για ντιπ απ'την πρώτη στιγμή..

Ο άλλος ο ΜΑΛΑΚΑΣ 45άρης στο περίπου με ΧΤ600 και δυο πιτσιρίκια πάνω, το μωρό μπροστά ανάμεσα στα χέρια του και το τιμόνι και το μεγάλο πίσω απ'αυτόν.. κι όταν λέμε μεγάλο εννοούμε ότι ήθελε 30-40 εκατοστά για να πατήσει το ποδαράκι του στο μαρσπιέ του συνεπιβάτη..

Αυτόν το ΜΑΛΑΚΑ αντέχεις να μην τον πάρεις από πίσω και να τον αρχίσεις στα μπινελίκια ; Αφήνεις τελείως τον προορισμό σου μόνο και μόνο γιατί βλέπεις αυτά τα παιδιά !

Κι όταν τον σταματάς και του μιλάς όσο ευγενικά γίνεται για να καταλάβει τη ΜΑΛΑΚΙΑ που τον δέρνει, προσπαθώντας όμως να μην ξεστομίσεις όσα θά'θελες πραγματικά να πεις γιατί αυτά τα πιτσιρίκια δεν θά'πρεπε ν'ακούσουν, και γυρίζει ο ΜΑΛΑΚΑΣ και σου λέει μ'ένα απαθές βλέμμα

"άμα κοιτούσε ο καθένας τη δουλειά του...":uplate: :uplate:

Ε όχι ρε παιδιά, αυτού του ανθρώπου τι του κάνεις μετά ;:mad:

Ότι μπορούμε το κάνουμε γι'αυτή τη "μάχη" όμως..

Ξέφυγα λίγο απ'τη χιουμοριστική διάθεση που ήθελα να μείνει στο θρεντ αλλά κατά βάθος μέσα μου ήξερα απ΄την αρχή πως δεν γινόταν αλλιώς.

Σόρρυ :beer: :beer:

ktm640lc4
25/05/2007, 13:43
Δεν νομιζω οτι γινεται κατι επι του θεματος. Αλλωστε ουτε πατερας του ουτε τιποτα αλλο ειμαι που να μου δινει αυτο το δικαιωμα να πω κατι.

Μονο αν το καταλαβει μονος του. Ο περιστασιακος μοτοσ/της δεν το καταλαβαινει ευκολα και κατι τετοιοι ειναι μαλλον αυτοι που δεν φορανε. Πρεπει να καβαλας για να το καταλαβεις. Οχι μια να πας καφετερια και πισω.

Τι να κανεις.....:smokin:

makis206
25/05/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Δεν νομιζω οτι γινεται κατι επι του θεματος. Αλλωστε ουτε πατερας του ουτε τιποτα αλλο ειμαι που να μου δινει αυτο το δικαιωμα να πω κατι.
Μονο αν το καταλαβει μονος του. Ο περιστασιακος μοτοσ/της δεν το καταλαβαινει ευκολα και κατι τετοιοι ειναι μαλλον αυτοι που δεν φορανε. Πρεπει να καβαλας για να το καταλαβεις. Οχι μια να πας καφετερια και πισω.
Τι να κανεις.....:smokin:

Δεν έχεις κι άδικο.. υπάρχουν και παιδιά που βάζει σε κίνδυνο όμως κι αυτό δεν μπορώ να το χωνέψω εύκολα η μάλλον, δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα..

Έχει να κάνει με το ότι είναι δικά του παιδιά ; Δεν έχει..

Anyway δεν είναι κι ένα φαινόμενο που συναντώ συχνά, ζήτημα να δω ένα στα 5 χρόνια.

Ο άλλος που απλώς δεν προστατεύει τη δική του την κεφάλα απλά ας πρόσεχε αν.. που εννοείται πως δεν το εύχομαι.

:beer: :beer:

Alx 84
26/05/2007, 18:48
χαχαχαχα! ωραίος ο μάκης! χουμοριστικό μεν, αλλά αν κοιτάξουμε πέρα από αυτό τα πράγματα γίνονται πιο σοβαρά! ελπίζω ο φιλαράκος σου να ξεκινήσει να το φοράει το ριμάδι!

anf125
27/05/2007, 01:03
Εγώ έχω παρατηρήσει το άλλο. Στις γειτονιές οι περισσότεροι δε φοράνε κράνη ή τα κρατάνε στο χέρι, ενώ σε μεγάλες και κεντρικές οδούς οι περισσότεροι φοράνε.

Συμπέρασμα: περισσότερο φοβούνται μην τους γράψουν παρά να μη σπάσουν το κεφάλι τους. Επίσης κάποιοι έχουν το σκεπτικό ότι κινδυνεύεις όσο περισσότερο απομακρύνεσαι από το σπίτι σου :sick:

Nikoskazer2000
27/05/2007, 02:36
Μανώλη μήπως αυτός στο ΧΤ600 φορούσε γυαλιά και είχε ενα αγοράκι κι' ενα κοριτσάκι (μεγαλύτερο σε ηλικία απ' τον αδελφό της) ;

makis206
28/05/2007, 07:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Μανώλη μήπως αυτός στο ΧΤ600 φορούσε γυαλιά και είχε ενα αγοράκι κι' ενα κοριτσάκι (μεγαλύτερο σε ηλικία απ' τον αδελφό της) ;

Όχι Νικόλα, δυο αγοράκια είχε και δεν φορούσε γυαλιά.. μπας και κατάφερνε να ξεστραβωθεί δηλαδή να έβλεπε τη μαλακία που τον έδερνε..

:lol: :beer:

gcrook
28/05/2007, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Η δική μου μάχη επικεντρώνεται περισσότερο στους φίλους και γνωστούς !

"Μαλακισμένο μη σε δω στο δρόμο χωρίς το γαμήδι στο κεφάλι, σε ανύποπτο χρόνο θα φας σφαλιάρα σπέσιαλ", ατάκα που έχω υιοθετήσει εδώ και αρκετό καιρό.:lol:


Χαλας την ζαχαρενια σου Μακη στο λεω εκ πειρας.
Οι δικοι μου δεν σκαμπαζουν και επειδη εφτασα σε σημειο να ξεκοψω σχεδον για αυτον τον λογο (που αν ειναι δυνατον) , αποφασισα να μην ξανακανω νυξη ουτε να αγχωθω.

Μα ειναι δυνατον χρονια τωρα να μην σκαμπαζουν;
Λες και δεν βλεπουν τριγυρω τους.

Απλα δεν πηγαινω πλεον βολτες μαζι τους, (και ειναι και μετρημενοι στα δαχτυλα και ξεμενω απο δικαιολογιες) ,και εχω αποδεχτει το γεγονος οτι καποια στιγμη συντομα αργα δεν εχει σημασια, θα χρειαστω το καλο το σακακι μου και εκεινα τα μαυρα το γυαλια που φορανε στις κηδειες.

Ηδη εζησα πριν απο χρονο και κατι τετοια φαση με κολλητο απο τα παιδικα τα χρονια,
και μπορω να σου πω οτι δεν μου χυθηκε και το γαλα στο ακουσμα του δυστυχηματος.
Οταν τον ειδα στο νοσοκομειο ομως πως ηταν 6 μηνες μετα απο καταστολη, τα χρειαστηκα βεβαια.

Ειμαι κυνικος μεχρι αηδιας, αλλα καλυτερα να δικαιωθω εγω παρα αυτοι.

makis206
28/05/2007, 14:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Οι δικοι μου δεν σκαμπαζουν και επειδη εφτασα σε σημειο να ξεκοψω σχεδον για αυτον τον λογο (που αν ειναι δυνατον) , αποφασισα να μην ξανακανω νυξη ουτε να αγχωθω.

Ειμαι κυνικος μεχρι αηδιας, αλλα καλυτερα να δικαιωθω εγω παρα αυτοι.

Πιστεύω ότι η δεύτερη πρόταση είναι το αποτέλεσμα της πρώτης και δεν έχεις άδικο..

Υποτίθεται ότι έχουμε να κάνουμε με ενήλικες που έχουν το μυαλό και την εξυπνάδα να καταλάβουν, επειδή υπάρχουν όμως κι αυτοί που σε κοιτούν αποχαυνωμένοι λέγοντάς τους αυτά που από μόνοι τους θά'πρεπε να σκεφτούν και να πράξουν αναλόγως, φτάνεις στο σημείο να κοιτάς μόνο την πάρτη σου και πολύ καλά κάνεις στην τελική.

Κι εγώ παρόλο που έχω χαλαστεί αρκετά βλέποντας γνωστούς και άγνωστους το γύρισα λίγο διαφορετικά, προσπαθώ με χιουμοριστικό κάπως τρόπο να τους το κάνω πιο λιανό και πιο εύκολο στην κατάπωση :lol: αυτοί που με ξέρουν όμως καταλαβαίνουν πόσο σοβαρά μιλάω πέρα απ'τα ηλίθια επιχειρήματα που τους παρουσιάζω.. κανένας ή μάλλον, σχεδόν κανένας δεν το καταλαβαίνει τόσο ώστε να το βάλει για τα καλά μέσα του..

Έκανα όμως μια φίλη φανατική ! Ορκισμένη ότι δεν μπορούσε να οδηγήσει με κράνος, ότι πνιγόταν έλεγε, ότι δεν έβλεπε και δεν ένιωθε τι γινόταν γύρω της, ότι την έπιανε κλειστοφοβία κλπ κλπ και σήμερα δεν κάθεται στο μηχανάκι της αν δεν έχει το κράνος μαζί της !
Έπρεπε να ήσουν κάπου να έβλεπες τη φάτσα μου όταν ήρθε σε μένα για συμβουλές όταν είχε ήδη ξεκινήσει την έρευνα αγοράς !

Κι όλο αυτό φίλε μετράει πολύ τελικά έστω κι αν συνέβη μία στις 100, την συναντώ πλέον συχνά στη μικρή μας πόλη και καμαρώνω πρώτα γι'αυτήν κι ύστερα για μένα !

Ούτε εγώ θα χαλαστώ όμως για κανένανε, την κεφάλα σου και την κεφάλα μου που λένε, παρέα πάντως δεν θα βγούμε μαζί αν δεν είσαι σωστός τουλάχιστον σ'αυτό. Ούτε χαιρετούρα θα πάρεις από μένα. Αλλά ειλικρινά εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ να φτάσεις στο σημείο να πεις "τά'λεγε ο Μανώλης αλλά ποιος τον άκουγε.."

Το μόνο που με χαλάει και με τρελαίνει πραγματικά είναι οι μαλακίες με τα παιδιά, αρρωσταίνω, ευτυχώς δεν το συναντώ συχνά όμως, είναι μια εικόνα που αν την έβλεπα συχνότερα δεν ξέρω μέχρι που θα μπορούσα να φτάσω.

:beer:

ktm640lc4
28/05/2007, 19:20
Τι να πουν και οι γυφτοι δηλαδη, που εχουν τα παιδια στο ντατσουν στην καροτσα και πανε μαλλια κουβαρια....... τους ξεχασαμε αυτους.

:look: :hypnotize :uplate:

makis206
29/05/2007, 06:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktm640lc4
Τι να πουν και οι γυφτοι δηλαδη, που εχουν τα παιδια στο ντατσουν στην καροτσα και πανε μαλλια κουβαρια....... τους ξεχασαμε αυτους.
:look: :hypnotize :uplate:

Αυτοί ντεν ακούνε τίποτα αφεντικό

Απ'τό'να μπαίνει, απ'τ'άλλο βγκαίνει !:lol:

LIBYKOS
29/05/2007, 10:11
Τις προάλλες ( την περίοδο της τρελλής ζέστης που έκανε στην Αθήνα) κατέβαινα την Πειραιώς.
Στο φανάρι του Ταύρου ( για όσους ξέρουν ), με πιάνει κόκκινο και δίπλα μου έρχεται παπί δίχρονο, τούμπανο με ένα ζευγαράκι πάνω γύρω στα 20.

Ανάβει το φανάρι πράσινο και φεύγουμε. Το άτομο πήγαινε, δεν ξέρετε πως......

Επαθα πλάκα. Λέω το κωλόπαιδο θα τον πετύχω στο άλλο φανάρι. Αμ, δε!!!
Δεν ντρέπομαι να το πω, αλλά φοβόμουνα να πηγαίνω έτσι όπως πήγαινε.

Ε, τελικά μας έπιασε κόκκινο στην Ελαϊδα. Σταματάω δίπλα του και του λέω :
" Καλά, τη ζωή σου δεν την υπολογίζεις, τη ζωή της κοπελιάς δεν τη σκέφτεσαι;"

Και τι μου απαντάει : "Την έχω εκπαιδεύσει" με ένα υφάκι ξέρετε πως και να χαζογελάνε και τα δύο.

Ανάβει το πράσινο, στρίβουν αυτοί αριστερά για Μικρολίμανο και εγώ συνέχισα ευθεία.

Είναι αναμενόμενο δυστυχώς οι μανάδες και των δύο μια κάποια στιγμή να κλάψουν για το χαμό των παιδιών τους. Αλλά θα φταίει το μηχανάκι πάλι...............

Sotirios
29/05/2007, 13:21
Γεια σας παίδες εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι που βλέπω δικάβαλα με γκόμενες συγγενείς φίλους κλπ κλπ και ο ένας δεν φοράει κράνος (98% ο συνοδηγός). Ρε μεγάλε αν δεν έχεις δεύτερο κράνος τι τον ανεβάζεις επάνω τον άλλο, έχει συνειδητοποιήσει κανένας από αυτούς τους συνοδηγούς τους κινδύνους που διατρέχει??

Χώρια οτι στις μικρές επαρχιακές πόλεις όπως Σπάρτη που μένω, το 99,% αυτών που κινούνται μέσα στην πόλη δεν φοράνε κράνος, γιατί λένε ότι το φοράνε άμα βγαίνουν έξω από αυτή... έλεος..:eyepop:
εδώ ισχύουν αυτά που λέτε αν περπατήσουν με 5 χλμ και χτυπήσουν το κουφιοκέφαλό τους πόσο ωραία θα αισθανθούν... μπας και καταλάβουν οτι το μέσα και το έξω από την πόλη δεν έχει μεγάλη σημασία αν χτυπήσεις.